2004 Alberta Age Group Championships
                 March 5-7, 2004, Talisman Centre, Calgary AB
                               Complete Results
              With IPS Points, Cumulative and (Subtracted) Splits
Girls 10 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   29.56        1998 Kirsten Pomerleau, UCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 McLean, Saskia      10 EKSC                   35.01      32.95   537   18
  2 Johnston, Shannon    9 OSC                    34.02      33.22   526   16
  3 Neudorf, Kayla      10 Torpedo                35.28      33.71   507   15
  4 Karperien, Chantel  10 CASC                   34.87      33.86   501   14
  5 John, Stephanie     10 UC Swim Club           34.59      34.16   489   13
  6 Cook, Olivia        10 FMSC                   34.67      34.37   482   12
  7 Beveridge, Allison  10 UC Swim Club           34.50      34.39   481   11
  8 Goodway, Anna       10 CP                     35.10      34.51   477   10
Preliminaries
  9 Whitaker, Brooke    10 CASC                   36.06
 10 Bruin, Morgann       9 RedDeer Swimming       36.15
 11 Maki, Sabrina       10 RedDeer Swimming       36.41
 11 Hadden, Morgan C    10 RedDeer Swimming       36.41
 11 Marcakova, Monika   10 UC Swim Club           36.41
 14 Bailey, Ciara       10 GCO                    36.46
 15 Elford, Karlyn      10 STSC                   36.49
 16 Chowanets, Celina   10 CASC                   36.58
 17 Morgan, Jennifer    10 EKSC                   36.75
 18 Kuppe, Meghan       10 UC Swim Club           36.82
 19 Hart-Dowhun, Brean  10 SPSC                   36.95
 20 Neufeld, Jessica    10 GCO                    37.21
 21 Sinnett, Jacquelin  10 COMET                  37.37
 22 Johnson, Taryn      10 LEDUC                  37.66
 23 Schamber, Nicole     9 STSC                   37.82
 24 Wong, Jessica        9 AMAC Swimming          38.21
 25 Jewitt, Jacqueline   9 SPSC                   38.24
 26 Williams, Nadine    10 STSC                   38.44
Girls 10 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   29.56        1998 Kirsten Pomerleau, UCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Johnston, Shannon          9 OSC                    35.66      34.02   495
  2 Beveridge, Allison        10 UC Swim Club           33.35      34.50   477
  3 John, Stephanie           10 UC Swim Club           35.50      34.59   474
  4 Cook, Olivia              10 FMSC                   34.66      34.67   471
  5 Karperien, Chantel        10 CASC                   35.55      34.87   464
  6 McLean, Saskia            10 EKSC                   34.29      35.01   459
  7 Goodway, Anna             10 CP                     35.04      35.10   456
  8 Neudorf, Kayla            10 Torpedo                35.71      35.28   449
-------------------------------------------------------------------------
  9 Whitaker, Brooke          10 CASC                   37.11      36.06   423
 10 Bruin, Morgann             9 RedDeer Swimming       37.17      36.15   421
-------------------------------------------------------------------------
 11 Maki, Sabrina             10 RedDeer Swimming       35.87      36.41   412
 11 Hadden, Morgan C          10 RedDeer Swimming       38.34      36.41   412
 11 Marcakova, Monika         10 UC Swim Club           36.63      36.41   412
 14 Bailey, Ciara             10 GCO                    36.36      36.46   411
 15 Elford, Karlyn            10 STSC                   37.35      36.49   410
 16 Chowanets, Celina         10 CASC                   38.18      36.58   407
 17 Morgan, Jennifer          10 EKSC                   35.95      36.75   402
 18 Kuppe, Meghan             10 UC Swim Club           36.05      36.82   400
 19 Hart-Dowhun, Breanne      10 SPSC                   37.00      36.95   396
 20 Neufeld, Jessica          10 GCO                    37.76      37.21   388
 21 Sinnett, Jacqueline       10 COMET                  36.89      37.37   383
 22 Johnson, Taryn            10 LEDUC                  44.29      37.66   375
 23 Schamber, Nicole           9 STSC                   38.01      37.82   370
 24 Wong, Jessica              9 AMAC Swimming          41.56      38.21   359
 25 Jewitt, Jacqueline         9 SPSC                   36.80      38.24   359
 26 Williams, Nadine          10 STSC                   37.08      38.44   353
Girls 10 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   1:04.82        1999 Mallory Hoekstra, EKSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Mills, Madison      10 OSC                  1:14.01    1:12.97   516   18
                  35.13     1:12.97 (37.84)
  2 Snodgrass, Brookly   9 CASC                 1:16.88    1:14.33   492   16
                  36.39     1:14.33 (37.94)
  3 Neudorf, Kayla      10 Torpedo              1:15.71    1:14.43   491   15
                  35.74     1:14.43 (38.69)
  4 Beveridge, Allison  10 UC Swim Club         1:16.63    1:14.72   486   14
                  36.26     1:14.72 (38.46)
  5 Neudorf, Vanessa    10 Torpedo              1:17.65    1:17.00   448   13
                  36.49     1:17.00 (40.51)
  6 Elford, Karlyn      10 STSC                 1:17.76    1:17.33   443   12
                  37.21     1:17.33 (40.12)
  7 Cook, Olivia        10 FMSC                 1:17.72    1:18.18   430   11
                  37.03     1:18.18 (41.15)
  8 Kuppe, Meghan       10 UC Swim Club         1:18.20    1:21.88   378   10
                  37.94     1:21.88 (43.94)
Preliminaries
  9 Panet-Raymond, Wyl  10 EKSC                 1:18.41
 10 Johnston, Shannon    9 OSC                  1:19.08
 11 Whitaker, Brooke    10 CASC                 1:19.23
 12 Hadden, Morgan C    10 RedDeer Swimming     1:19.24
 13 Hart-Dowhun, Brean  10 SPSC                 1:19.33
 14 Marcakova, Monika   10 UC Swim Club         1:19.59
 15 Karperien, Chantel  10 CASC                 1:19.68
 16 Bruin, Morgann       9 RedDeer Swimming     1:20.08
 17 Sinnett, Jacquelin  10 COMET                1:20.78
 18 Maki, Sabrina       10 RedDeer Swimming     1:20.93
 19 Jewitt, Jacqueline   9 SPSC                 1:20.95
 20 Kemeri, Anna         9 UC Swim Club         1:21.02
 21 Morgan, Jennifer    10 EKSC                 1:21.07
 22 John, Stephanie     10 UC Swim Club         1:21.17
 23 Williams, Nadine    10 STSC                 1:21.70
 24 Hildebrand, Alyssa  10 UC Swim Club         1:22.52
 25 Achtymichuk, Payto  10 SPSC                 1:23.07
 26 Neufeld, Jessica    10 GCO                  1:23.22
 27 Skocdopole, Alana    9 SSC                  1:25.63
 28 Johnson, Taryn      10 LEDUC                1:26.52
 29 Duchesnay, Cheyann  10 Sharks               1:27.28
 30 Chowanets, Celina   10 CASC                 1:28.50
 31 Conrad, Katie        9 SPSC                 1:35.48
Girls 10 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   1:04.82        1999 Mallory Hoekstra, EKSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Mills, Madison            10 OSC                  1:17.09    1:14.01   498
                  35.88     1:14.01 (38.13)
  2 Neudorf, Kayla            10 Torpedo              1:17.46    1:15.71   469
                  36.62     1:15.71 (39.09)
  3 Beveridge, Allison        10 UC Swim Club         1:17.57    1:16.63   454
                  36.84     1:16.63 (39.79)
  4 Snodgrass, Brooklynn       9 CASC                 1:17.63    1:16.88   450
                  37.15     1:16.88 (39.73)
  5 Neudorf, Vanessa          10 Torpedo              1:17.89    1:17.65   438
                  36.85     1:17.65 (40.80)
  6 Cook, Olivia              10 FMSC                 1:17.87    1:17.72   437
                  37.01     1:17.72 (40.71)
  7 Elford, Karlyn            10 STSC                 1:19.16    1:17.76   437
                  37.34     1:17.76 (40.42)
  8 Kuppe, Meghan             10 UC Swim Club         1:21.91    1:18.20   430
                  36.59     1:18.20 (41.61)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Panet-Raymond, Wylie      10 EKSC                 1:18.11    1:18.41   427
                  38.71     1:18.41 (39.70)
 10 Johnston, Shannon          9 OSC                  1:24.53    1:19.08   417
                  37.05     1:19.08 (42.03)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Whitaker, Brooke          10 CASC                 1:19.29    1:19.23   415
                  37.61     1:19.23 (41.62)
 12 Hadden, Morgan C          10 RedDeer Swimming     1:19.97    1:19.24   415
                  38.43     1:19.24 (40.81)
 13 Hart-Dowhun, Breanne      10 SPSC                 1:19.17    1:19.33   413
                  38.19     1:19.33 (41.14)
 14 Marcakova, Monika         10 UC Swim Club         1:22.45    1:19.59   410
                  38.54     1:19.59 (41.05)
 15 Karperien, Chantel        10 CASC                 1:20.01    1:19.68   408
                  38.37     1:19.68 (41.31)
 16 Bruin, Morgann             9 RedDeer Swimming     1:21.09    1:20.08   403
                  38.23     1:20.08 (41.85)
 17 Sinnett, Jacqueline       10 COMET                1:19.61    1:20.78   393
                  38.50     1:20.78 (42.28)
 18 Maki, Sabrina             10 RedDeer Swimming     1:22.07    1:20.93   391
                  38.92     1:20.93 (42.01)
 19 Jewitt, Jacqueline         9 SPSC                 1:22.53    1:20.95   391
                  38.77     1:20.95 (42.18)
 20 Kemeri, Anna               9 UC Swim Club         1:24.96    1:21.02   390
                  39.53     1:21.02 (41.49)
 21 Morgan, Jennifer          10 EKSC                 1:27.50    1:21.07   389
                  39.00     1:21.07 (42.07)
 22 John, Stephanie           10 UC Swim Club         1:24.84    1:21.17   388
                  38.92     1:21.17 (42.25)
 23 Williams, Nadine          10 STSC                 1:21.24    1:21.70   380
                  39.14     1:21.70 (42.56)
 24 Hildebrand, Alyssa        10 UC Swim Club         1:21.82    1:22.52   370
                  40.62     1:22.52 (41.90)
 25 Achtymichuk, Payton       10 SPSC                 1:18.85    1:23.07   363
                  39.21     1:23.07 (43.86)
 26 Neufeld, Jessica          10 GCO                  1:19.35    1:23.22   361
                  40.64     1:23.22 (42.58)
 27 Skocdopole, Alana          9 SSC                  1:25.82    1:25.63   331
                  40.42     1:25.63 (45.21)
 28 Johnson, Taryn            10 LEDUC                1:39.37    1:26.52   321
                  40.22     1:26.52 (46.30)
 29 Duchesnay, Cheyanne       10 Sharks               1:25.92    1:27.28   312
                  41.09     1:27.28 (46.19)
 30 Chowanets, Celina         10 CASC                 1:26.19    1:28.50   299
                  41.40     1:28.50 (47.10)
 31 Conrad, Katie              9 SPSC                 1:37.93    1:35.48   229
                  45.69     1:35.48 (49.79)
Girls 10 & Under 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   2:21.82        1999 Mallory Hoekstra, EKSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Kremer, Lori        10 OSC                  2:30.77    2:28.11   613   18
                  33.66     1:10.98 (37.32)     1:50.19 (39.21)     2:28.11 (37.92)
  2 Mills, Madison      10 OSC                  2:38.83    2:36.07   539   16
                  35.10     1:14.83 (39.73)     1:55.70 (40.87)     2:36.07 (40.37)
  3 Graves, Meagan A     9 Torpedo              2:43.11    2:39.48   510   15
                  35.63     1:16.18 (40.55)     1:58.17 (41.99)     2:39.48 (41.31)
  4 Elford, Karlyn      10 STSC                 2:46.11    2:43.46   478   14
                  37.81     1:19.65 (41.84)     2:02.51 (42.86)     2:43.46 (40.95)
  5 Panet-Raymond, Wyl  10 EKSC                 2:45.25    2:44.02   474   13
                  39.13     1:21.39 (42.26)     2:03.88 (42.49)     2:44.02 (40.14)
  6 Beveridge, Allison  10 UC Swim Club         2:46.35    2:44.15   473   12
                  37.25     1:17.53 (40.28)     2:00.28 (42.75)     2:44.15 (43.87)
  7 Hart-Dowhun, Brean  10 SPSC                 2:45.82    2:47.08   451   11
                  38.47     1:20.37 (41.90)     2:04.05 (43.68)     2:47.08 (43.03)
  8 Maki, Sabrina       10 RedDeer Swimming     2:48.99    2:47.77   446   10
                  38.04     1:20.52 (42.48)     2:04.97 (44.45)     2:47.77 (42.80)
Preliminaries
  9 Bruin, Morgann       9 RedDeer Swimming     2:51.26
 10 Neudorf, Vanessa    10 Torpedo              2:51.90
 11 Neudorf, Kayla      10 Torpedo              2:52.24
 12 Hadden, Morgan C    10 RedDeer Swimming     2:53.52
 13 Williams, Nadine    10 STSC                 2:54.22
 14 Whitaker, Brooke    10 CASC                 2:54.52
 15 Neufeld, Jessica    10 GCO                  2:56.07
 16 Morgan, Jennifer    10 EKSC                 2:56.88
 17 Johnston, Shannon    9 OSC                  2:57.21
 18 Kemeri, Anna         9 UC Swim Club         2:58.11
 19 Marcakova, Monika   10 UC Swim Club         2:59.76
 20 Hildebrand, Alyssa  10 UC Swim Club         3:01.10
 21 MacLeod, Katelyn     9 OSC                  3:03.05
 22 MacLeod, Kari       10 UC Swim Club         3:03.38
 23 Achtymichuk, Payto  10 SPSC                 3:05.27
 24 Starman, Sabra       9 EKSC                 3:07.13
 25 Jewitt, Jacqueline   9 SPSC                 3:07.94
 26 Rozos, Bailey        9 GCO                  3:09.52
 27 Conrad, Katie        9 SPSC                 3:22.31
 -- Wei, Queenie        10 UC Swim Club             DQ
Girls 10 & Under 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   2:21.82        1999 Mallory Hoekstra, EKSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Kremer, Lori              10 OSC                  2:38.90    2:30.77   587
                  34.37     1:13.18 (38.81)     1:52.50 (39.32)     2:30.77 (38.27)
  2 Mills, Madison            10 OSC                  2:48.36    2:38.83   515
                  35.72     1:16.40 (40.68)     1:58.48 (42.08)     2:38.83 (40.35)
  3 Graves, Meagan A           9 Torpedo              2:49.88    2:43.11   481
                  36.68     1:18.16 (41.48)     2:01.05 (42.89)     2:43.11 (42.06)
  4 Panet-Raymond, Wylie      10 EKSC                 2:40.00    2:45.25   465
                  38.64     1:21.42 (42.78)     2:05.01 (43.59)     2:45.25 (40.24)
  5 Hart-Dowhun, Breanne      10 SPSC                 3:01.68    2:45.82   460
                  38.60     1:21.05 (42.45)     2:05.22 (44.17)     2:45.82 (40.60)
  6 Elford, Karlyn            10 STSC                 3:00.61    2:46.11   458
                  37.42     1:19.58 (42.16)     2:03.48 (43.90)     2:46.11 (42.63)
  7 Beveridge, Allison        10 UC Swim Club         2:45.61    2:46.35   456
                  37.95     1:20.61 (42.66)     2:04.68 (44.07)     2:46.35 (41.67)
  8 Maki, Sabrina             10 RedDeer Swimming     3:05.46    2:48.99   438
                  38.01     1:21.42 (43.41)     2:06.07 (44.65)     2:48.99 (42.92)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bruin, Morgann             9 RedDeer Swimming     3:01.57    2:51.26   422
                  38.55     1:22.79 (44.24)     2:07.84 (45.05)     2:51.26 (43.42)
 10 Neudorf, Vanessa          10 Torpedo              2:58.36    2:51.90   418
                  38.30     1:22.57 (44.27)     2:07.99 (45.42)     2:51.90 (43.91)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Neudorf, Kayla            10 Torpedo              2:51.26    2:52.24   415
                  40.83     1:23.68 (42.85)     2:08.88 (45.20)     2:52.24 (43.36)
 12 Hadden, Morgan C          10 RedDeer Swimming     2:58.37    2:53.52   407
                  39.28     1:23.81 (44.53)     2:09.60 (45.79)     2:53.52 (43.92)
 13 Williams, Nadine          10 STSC                 3:03.62    2:54.22   402
                  39.49     1:24.90 (45.41)     2:10.28 (45.38)     2:54.22 (43.94)
 14 Whitaker, Brooke          10 CASC                 3:02.45    2:54.52   400
                  38.28     1:23.52 (45.24)     2:09.18 (45.66)     2:54.52 (45.34)
 15 Neufeld, Jessica          10 GCO                  2:57.96    2:56.07   390
                  40.96     1:26.69 (45.73)     2:12.77 (46.08)     2:56.07 (43.30)
 16 Morgan, Jennifer          10 EKSC                 2:55.77    2:56.88   385
                  40.12     1:26.12 (46.00)     2:12.35 (46.23)     2:56.88 (44.53)
 17 Johnston, Shannon          9 OSC                  3:13.48    2:57.21   383
                  44.16     1:26.23 (42.07)     2:14.60 (48.37)     2:57.21 (42.61)
 18 Kemeri, Anna               9 UC Swim Club         2:59.89    2:58.11   378
                  41.45     1:27.93 (46.48)     2:14.69 (46.76)     2:58.11 (43.42)
 19 Marcakova, Monika         10 UC Swim Club         3:05.72    2:59.76   368
                  38.99     1:24.24 (45.25)     2:13.42 (49.18)     2:59.76 (46.34)
 20 Hildebrand, Alyssa        10 UC Swim Club         3:02.56    3:01.10   360
                  41.56     1:28.48 (46.92)     2:16.36 (47.88)     3:01.10 (44.74)
 21 MacLeod, Katelyn           9 OSC                  3:13.23    3:03.05   349
                  41.99     1:29.42 (47.43)     2:17.81 (48.39)     3:03.05 (45.24)
 22 MacLeod, Kari             10 UC Swim Club         3:06.57    3:03.38   347
                  39.44     1:26.71 (47.27)     2:15.43 (48.72)     3:03.38 (47.95)
 23 Achtymichuk, Payton       10 SPSC                 3:15.24    3:05.27   336
                  39.67     1:29.25 (49.58)     2:18.56 (49.31)     3:05.27 (46.71)
 24 Starman, Sabra             9 EKSC                 3:33.77    3:07.13   326
                  43.46     1:31.29 (47.83)     2:20.13 (48.84)     3:07.13 (47.00)
 25 Jewitt, Jacqueline         9 SPSC                 3:06.84    3:07.94   322
                  47.62     1:35.55 (47.93)     2:23.46 (47.91)     3:07.94 (44.48)
 26 Rozos, Bailey              9 GCO                  3:18.02    3:09.52   314
                  41.75     1:31.40 (49.65)     2:20.60 (49.20)     3:09.52 (48.92)
 27 Conrad, Katie              9 SPSC                 3:19.50    3:22.31   252
                  46.29     1:39.09 (52.80)     2:32.48 (53.39)     3:22.31 (49.83)
 -- Wei, Queenie              10 UC Swim Club         2:56.62         DQ
Girls 10 & Under 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   4:55.80        1982 Elissa Purvis, CASC
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Kremer, Lori        10 OSC                  5:26.12    5:19.20   575   18
                  35.84   1:56.42 (1:20.58)     2:36.93 (40.51)     3:18.48 (41.55)
        4:00.03 (41.55)     4:41.06 (41.03)     5:19.20 (38.14)
  2 Mills, Madison      10 OSC                  5:41.06    5:25.94   546   16
                  36.20   1:58.22 (1:22.02)     2:40.41 (42.19)     3:22.19 (41.78)
        4:04.13 (41.94)     4:46.32 (42.19)     5:25.94 (39.62)
  3 Snodgrass, Brookly   9 CASC                 5:58.76    5:41.32   485   15
                  37.99     1:20.55 (42.56)     2:03.81 (43.26)     2:47.43 (43.62)
        3:31.46 (44.03)     4:15.09 (43.63)     4:58.43 (43.34)     5:41.32 (42.89)
  4 Graves, Meagan A     9 Torpedo              5:37.45    5:43.85   475   14
                  36.45   2:02.17 (1:25.72)     2:47.14 (44.97)     3:31.92 (44.78)
        4:17.21 (45.29)     5:02.61 (45.40)     5:43.85 (41.24)
  5 Neudorf, Kayla      10 Torpedo              5:38.70    5:45.13   471   13
                  37.66   2:04.51 (1:26.85)     2:48.35 (43.84)     3:33.07 (44.72)
        4:17.29 (44.22)     5:02.76 (45.47)     5:45.13 (42.37)
  6 Wei, Queenie        10 UC Swim Club         5:45.05    5:46.10   467   12
                  38.29   2:05.08 (1:26.79)     2:49.26 (44.18)     3:33.48 (44.22)
        4:17.60 (44.12)     5:01.89 (44.29)     5:46.10 (44.21)
  7 Elford, Karlyn      10 STSC                 5:49.01    5:46.80   465   11
                  38.04   2:04.39 (1:26.35)     2:50.01 (45.62)     3:35.05 (45.04)
        4:20.26 (45.21)     5:04.91 (44.65)     5:46.80 (41.89)
  8 Hart-Dowhun, Brean  10 SPSC                 5:55.40    5:47.09   464   10
                  38.61   2:06.14 (1:27.53)     2:51.76 (45.62)     3:37.15 (45.39)
        4:22.00 (44.85)     5:06.75 (44.75)     5:47.09 (40.34)
  9 Bruin, Morgann       9 RedDeer Swimming     6:00.58    5:51.58   448    9
                  39.34     1:24.11 (44.77)     2:08.85 (44.74)     2:53.63 (44.78)
        3:39.31 (45.68)     4:24.51 (45.20)     5:10.24 (45.73)     5:51.58 (41.34)
 10 Neudorf, Vanessa    10 Torpedo              5:50.32    5:55.90   433    8
                  37.87   2:05.57 (1:27.70)     2:50.90 (45.33)     3:36.91 (46.01)
        4:23.10 (46.19)     5:09.71 (46.61)     5:55.90 (46.19)
 11 Fung, Natasha       10 OSC                  6:21.48    5:56.95   430    7
                  38.58     1:22.78 (44.20)     2:08.85 (46.07)     2:54.29 (45.44)
        3:41.14 (46.85)     4:27.11 (45.97)     5:14.08 (46.97)     5:56.95 (42.87)
 12 Hadden, Morgan C    10 RedDeer Swimming     6:01.32    5:57.20   429    6
                  40.13     1:25.77 (45.64)     2:12.15 (46.38)     2:58.16 (46.01)
        3:43.84 (45.68)     4:29.52 (45.68)     5:14.38 (44.86)     5:57.20 (42.82)
 13 Karperien, Chantel  10 CASC                 6:09.18    5:59.93   420    5
                  37.63     1:21.52 (43.89)     2:07.72 (46.20)     2:54.02 (46.30)
        3:42.24 (48.22)     4:29.18 (46.94)     5:16.45 (47.27)     5:59.93 (43.48)
 14 Cook, Olivia        10 FMSC                 6:12.20    6:00.38   419    4
                  37.87     1:22.03 (44.16)     2:07.24 (45.21)     2:53.24 (46.00)
        3:39.52 (46.28)     4:26.67 (47.15)     5:14.38 (47.71)     6:00.38 (46.00)
 15 Maki, Sabrina       10 RedDeer Swimming     6:06.22    6:02.64   412    3
                  39.89     1:24.87 (44.98)     2:11.28 (46.41)     2:57.35 (46.07)
        3:43.93 (46.58)     4:30.89 (46.96)     5:17.35 (46.46)     6:02.64 (45.29)
 16 Williams, Nadine    10 STSC                 6:02.10    6:04.73   405    2
                  39.79     1:25.54 (45.75)     2:11.74 (46.20)     2:58.64 (46.90)
        3:44.58 (45.94)     4:31.77 (47.19)     5:19.43 (47.66)     6:04.73 (45.30)
 17 John, Stephanie     10 UC Swim Club         6:24.61    6:09.61   390
                  40.70     1:28.51 (47.81)     2:17.24 (48.73)     3:04.56 (47.32)
        3:51.94 (47.38)   6:09.61 (2:17.67)
 18 Whitaker, Brooke    10 CASC                 6:06.72    6:10.87   386
                  39.16     1:25.10 (45.94)     2:11.97 (46.87)     3:00.16 (48.19)
        3:47.89 (47.73)     4:36.40 (48.51)     5:24.13 (47.73)     6:10.87 (46.74)
 19 Morgan, Jennifer    10 EKSC                 6:12.43    6:13.87   378
                  40.43     1:27.35 (46.92)     2:15.22 (47.87)     3:03.21 (47.99)
        3:51.23 (48.02)     4:39.89 (48.66)     5:28.45 (48.56)     6:13.87 (45.42)
 20 Kemeri, Anna         9 UC Swim Club         6:18.24    6:14.55   376
                  41.08     1:29.14 (48.06)                             3:04.74 ( )
        3:53.36 (48.62)     4:40.98 (47.62)     5:28.93 (47.95)     6:14.55 (45.62)
 21 MacLeod, Katelyn     9 OSC                  6:39.34    6:14.96   375
                  41.77     1:29.38 (47.61)     2:18.12 (48.74)     3:07.14 (49.02)
        3:54.55 (47.41)     4:43.54 (48.99)     5:32.00 (48.46)     6:14.96 (42.96)
 22 Skocdopole, Alana    9 SSC                  6:33.43    6:20.73   358
                  40.99     1:27.44 (46.45)     2:16.00 (48.56)     3:05.29 (49.29)
        3:55.76 (50.47)     4:45.66 (49.90)     5:34.31 (48.65)     6:20.73 (46.42)
 23 Neufeld, Jessica    10 GCO                  6:09.92    6:21.00   358
                  43.39     1:31.40 (48.01)     2:20.45 (49.05)     3:08.65 (48.20)
        3:59.13 (50.48)     4:47.69 (48.56)     5:36.02 (48.33)     6:21.00 (44.98)
 24 Johnston, Shannon    9 OSC                  6:29.34    6:25.47   345
                  37.17     1:25.27 (48.10)     2:14.76 (49.49)     3:05.30 (50.54)
        3:56.84 (51.54)     4:47.73 (50.89)     5:38.81 (51.08)     6:25.47 (46.66)
 25 Schamber, Nicole     9 STSC                 6:29.77    6:25.79   345
                  41.03     1:29.42 (48.39)     2:18.34 (48.92)     3:08.75 (50.41)
        3:59.33 (50.58)     4:49.13 (49.80)     5:38.50 (49.37)     6:25.79 (47.29)
 26 Achtymichuk, Payto  10 SPSC                 6:15.50    6:26.06   344
                  40.79     1:30.56 (49.77)     2:21.05 (50.49)     3:11.86 (50.81)
        4:02.01 (50.15)     4:52.51 (50.50)     5:42.52 (50.01)     6:26.06 (43.54)
 27 Alcorn, Catherine   10 RedDeer Swimming     6:19.66    6:26.83   342
                  41.73     1:28.82 (47.09)     2:17.68 (48.86)     3:07.54 (49.86)
        3:57.79 (50.25)     4:48.56 (50.77)     5:38.38 (49.82)     6:26.83 (48.45)
 28 Thomas, Meghan      10 KSC                  6:28.38    6:32.29   328
                  41.69     1:30.02 (48.33)     2:20.10 (50.08)     3:10.83 (50.73)
        4:01.52 (50.69)     4:52.75 (51.23)     5:43.45 (50.70)     6:32.29 (48.84)
 29 Starman, Sabra       9 EKSC                 6:43.60    6:34.85   321
                  43.45     1:31.77 (48.32)     2:22.07 (50.30)     3:13.15 (51.08)
        4:03.34 (50.19)     4:54.52 (51.18)     5:44.75 (50.23)     6:34.85 (50.10)
 30 Rozos, Bailey        9 GCO                  6:40.34    6:36.05   318
                  43.11     1:32.49 (49.38)     2:23.31 (50.82)     3:14.32 (51.01)
        4:04.81 (50.49)     4:56.64 (51.83)     5:48.05 (51.41)     6:36.05 (48.00)
 31 Conrad, Katie        9 SPSC                 7:17.70    6:52.33   279
                                5:15.71 ( )     6:09.01 (53.30)     6:52.33 (43.32)
Girls 10 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   34.29        2002 Julie Kells, RDCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 McLean, Saskia      10 EKSC                   38.39      36.63   547   18
  2 Mills, Madison      10 OSC                    38.17      37.10   529   16
  3 John, Stephanie     10 UC Swim Club           38.60      37.90   501   15
  4 Jewitt, Jacqueline   9 SPSC                   40.19      39.25   457   14
  5 Kemeri, Anna         9 UC Swim Club           41.49      39.71   443   13
  6 Neudorf, Kayla      10 Torpedo                40.46      40.48   420   12
  7 Wei, Queenie        10 UC Swim Club           40.53      40.59   417   11
  8 Hildebrand, Alyssa  10 UC Swim Club           40.99      41.11   403   10
Preliminaries
  9 Johnston, Shannon    9 OSC                    41.60
 10 Little, Kaitlyn     10 RedDeer Swimming       42.08
 11 Neufeld, Jessica    10 GCO                    42.44
 12 Wong, Jessica        9 AMAC Swimming          42.68
 13 Thomas, Meghan      10 KSC                    42.83
 14 MacLeod, Kari       10 UC Swim Club           42.94
 15 Morgan, Jennifer    10 EKSC                   43.50
 16 Maki, Sabrina       10 RedDeer Swimming       44.52
 17 Schamber, Nicole     9 STSC                   44.64
 18 Duchesnay, Cheyann  10 Sharks                 44.72
 19 Williams, Nadine    10 STSC                   45.08
 20 Hart-Dowhun, Brean  10 SPSC                   46.80
 21 Davis, Christine    10 CP                     47.13
 22 Nowoselsky, Sarah   10 STSC                   47.31
 23 McDermott, Erin     10 STSC                   47.54
 -- Johnson, Taryn      10 LEDUC                    NS
Girls 10 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   34.29        2002 Julie Kells, RDCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Mills, Madison            10 OSC                    38.22      38.17   492
  2 McLean, Saskia            10 EKSC                   38.13      38.39   485
  3 John, Stephanie           10 UC Swim Club           41.35      38.60   478
  4 Jewitt, Jacqueline         9 SPSC                   40.29      40.19   429
  5 Neudorf, Kayla            10 Torpedo                42.28      40.46   421
  6 Wei, Queenie              10 UC Swim Club           41.66      40.53   419
  7 Hildebrand, Alyssa        10 UC Swim Club           42.62      40.99   406
  8 Kemeri, Anna               9 UC Swim Club           42.33      41.49   392
-------------------------------------------------------------------------
  9 Johnston, Shannon          9 OSC                    42.95      41.60   390
 10 Little, Kaitlyn           10 RedDeer Swimming       42.57      42.08   377
-------------------------------------------------------------------------
 11 Neufeld, Jessica          10 GCO                    42.98      42.44   368
 12 Wong, Jessica              9 AMAC Swimming          43.48      42.68   362
 13 Thomas, Meghan            10 KSC                    44.10      42.83   358
 14 MacLeod, Kari             10 UC Swim Club           42.31      42.94   355
 15 Morgan, Jennifer          10 EKSC                   42.20      43.50   342
 16 Maki, Sabrina             10 RedDeer Swimming       46.27      44.52   319
 17 Schamber, Nicole           9 STSC                   43.69      44.64   316
 18 Duchesnay, Cheyanne       10 Sharks                 44.45      44.72   314
 19 Williams, Nadine          10 STSC                   44.68      45.08   306
 20 Hart-Dowhun, Breanne      10 SPSC                   45.68      46.80   271
 21 Davis, Christine          10 CP                     46.15      47.13   264
 22 Nowoselsky, Sarah         10 STSC                   46.75      47.31   261
 23 McDermott, Erin           10 STSC                   47.95      47.54   257
 -- Johnson, Taryn            10 LEDUC                  48.04         NS
Girls 10 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   1:13.00        1999 Mallory Hoekstra, EKSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Kremer, Lori        10 OSC                  1:22.80    1:19.69   528   18
                  39.37     1:19.69 (40.32)
  2 Mills, Madison      10 OSC                  1:19.75    1:19.73   527   16
                  38.90     1:19.73 (40.83)
  3 Wei, Queenie        10 UC Swim Club         1:25.70    1:24.12   459   15
                  40.95     1:24.12 (43.17)
  4 Fung, Natasha       10 OSC                  1:24.06    1:24.28   456   14
                  41.10     1:24.28 (43.18)
  5 Snodgrass, Brookly   9 CASC                 1:26.64    1:25.45   440   13
                  42.18     1:25.45 (43.27)
  6 Whitaker, Brooke    10 CASC                 1:26.98    1:26.06   431   12
                  41.42     1:26.06 (44.64)
  7 Little, Kaitlyn     10 RedDeer Swimming     1:26.84    1:26.36   427   11
                  42.60     1:26.36 (43.76)
  8 Cook, Olivia        10 FMSC                 1:26.32    1:26.44   426   10
                  41.38     1:26.44 (45.06)
Preliminaries
  9 McLean, Saskia      10 EKSC                 1:27.34
 10 Neudorf, Kayla      10 Torpedo              1:28.32
 11 Kemeri, Anna         9 UC Swim Club         1:29.10
 12 Wong, Jessica        9 AMAC Swimming        1:30.15
 13 John, Stephanie     10 UC Swim Club         1:30.62
 14 Morgan, Jennifer    10 EKSC                 1:30.63
 15 Johnston, Shannon    9 OSC                  1:30.71
 16 Jewitt, Jacqueline   9 SPSC                 1:30.75
 17 Hildebrand, Alyssa  10 UC Swim Club         1:30.95
 18 Neufeld, Jessica    10 GCO                  1:31.85
 19 Alcorn, Catherine   10 RedDeer Swimming     1:33.87
 20 Schamber, Nicole     9 STSC                 1:34.39
 21 MacLeod, Kari       10 UC Swim Club         1:34.87
 22 Williams, Nadine    10 STSC                 1:35.98
 23 Achtymichuk, Payto  10 SPSC                 1:36.64
 24 Hart-Dowhun, Brean  10 SPSC                 1:36.74
 25 MacLeod, Katelyn     9 OSC                  1:37.56
 26 Rozos, Bailey        9 GCO                  1:37.75
 27 Sinnett, Jacquelin  10 COMET                1:37.83
 27 Duchesnay, Cheyann  10 Sharks               1:37.83
 29 Johnson, Taryn      10 LEDUC                1:39.00
 30 Gould, Carly        10 GLEN                 1:40.71
 31 Kushlyk, Kristan     9 OSC                  1:41.44
 32 Conrad, Katie        9 SPSC                 1:47.57
 33 Starman, Sabra       9 EKSC                 1:48.32
 -- Bailey, Ciara       10 GCO                      DQ
Girls 10 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   1:13.00        1999 Mallory Hoekstra, EKSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Mills, Madison            10 OSC                  1:21.12    1:19.75   527
                  38.76     1:19.75 (40.99)
  2 Kremer, Lori              10 OSC                  1:22.57    1:22.80   478
                  40.35     1:22.80 (42.45)
  3 Fung, Natasha             10 OSC                  1:30.27    1:24.06   459
                  41.20     1:24.06 (42.86)
  4 Wei, Queenie              10 UC Swim Club         1:27.41    1:25.70   436
                  41.65     1:25.70 (44.05)
  5 Cook, Olivia              10 FMSC                 1:27.13    1:26.32   428
                  41.71     1:26.32 (44.61)
  6 Snodgrass, Brooklynn       9 CASC                 1:28.31    1:26.64   423
                  42.47     1:26.64 (44.17)
  7 Little, Kaitlyn           10 RedDeer Swimming     1:29.08    1:26.84   421
                  42.28     1:26.84 (44.56)
  8 Whitaker, Brooke          10 CASC                 1:28.90    1:26.98   419
                  41.91     1:26.98 (45.07)
-------------------------------------------------------------------------
  9 McLean, Saskia            10 EKSC                 1:26.80    1:27.34   414
                  42.71     1:27.34 (44.63)
 10 Neudorf, Kayla            10 Torpedo              1:29.66    1:28.32   401
                  43.29     1:28.32 (45.03)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kemeri, Anna               9 UC Swim Club         1:34.14    1:29.10   392
                  43.60     1:29.10 (45.50)
 12 Wong, Jessica              9 AMAC Swimming        1:30.21    1:30.15   379
                  44.41     1:30.15 (45.74)
 13 John, Stephanie           10 UC Swim Club         1:32.19    1:30.62   373
                  44.13     1:30.62 (46.49)
 14 Morgan, Jennifer          10 EKSC                 1:30.21    1:30.63   373
                  44.64     1:30.63 (45.99)
 15 Johnston, Shannon          9 OSC                  1:38.94    1:30.71   372
                  43.89     1:30.71 (46.82)
 16 Jewitt, Jacqueline         9 SPSC                 1:30.72    1:30.75   372
                  44.24     1:30.75 (46.51)
 17 Hildebrand, Alyssa        10 UC Swim Club         1:30.85    1:30.95   369
                  45.17     1:30.95 (45.78)
 18 Neufeld, Jessica          10 GCO                  1:31.90    1:31.85   359
                  43.93     1:31.85 (47.92)
 19 Alcorn, Catherine         10 RedDeer Swimming     1:32.16    1:33.87   336
                  45.20     1:33.87 (48.67)
 20 Schamber, Nicole           9 STSC                 1:36.65    1:34.39   331
                  46.33     1:34.39 (48.06)
 21 MacLeod, Kari             10 UC Swim Club         1:33.96    1:34.87   326
                  45.98     1:34.87 (48.89)
 22 Williams, Nadine          10 STSC                 1:36.38    1:35.98   314
                  46.33     1:35.98 (49.65)
 23 Achtymichuk, Payton       10 SPSC                 1:31.15    1:36.64   307
                  47.27     1:36.64 (49.37)
 24 Hart-Dowhun, Breanne      10 SPSC                 1:36.57    1:36.74   306
                  47.01     1:36.74 (49.73)
 25 MacLeod, Katelyn           9 OSC                  1:36.72    1:37.56   298
                  47.85     1:37.56 (49.71)
 26 Rozos, Bailey              9 GCO                  1:46.12    1:37.75   296
                  48.75     1:37.75 (49.00)
 27 Sinnett, Jacqueline       10 COMET                1:33.60    1:37.83   295
                  47.23     1:37.83 (50.60)
 27 Duchesnay, Cheyanne       10 Sharks               1:36.65    1:37.83   295
                  47.73     1:37.83 (50.10)
 29 Johnson, Taryn            10 LEDUC                     NT    1:39.00   284
                  47.68     1:39.00 (51.32)
 30 Gould, Carly              10 GLEN                 1:47.42    1:40.71   268
                  48.84     1:40.71 (51.87)
 31 Kushlyk, Kristan           9 OSC                  1:42.25    1:41.44   262
                  47.45     1:41.44 (53.99)
 32 Conrad, Katie              9 SPSC                 1:49.92    1:47.57   210
                  52.42     1:47.57 (55.15)
 33 Starman, Sabra             9 EKSC                 1:42.98    1:48.32   205
                  52.73     1:48.32 (55.59)
 -- Bailey, Ciara             10 GCO                  1:34.06         DQ
                  46.65          DQ (52.48)
Girls 10 & Under 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Mills, Madison      10 OSC                  2:47.78    2:47.99   556   18
                  39.12     1:21.28 (42.16)     2:05.82 (44.54)     2:47.99 (42.17)
  2 Kremer, Lori        10 OSC                  2:55.44    2:54.26   506   16
                  40.37     1:24.84 (44.47)     2:10.37 (45.53)     2:54.26 (43.89)
  3 Little, Kaitlyn     10 RedDeer Swimming     3:01.50    2:56.93   487   15
                  42.24     1:27.03 (44.79)     2:12.45 (45.42)     2:56.93 (44.48)
  4 Wei, Queenie        10 UC Swim Club         2:59.01    2:58.66   475   14
                  41.63     1:26.59 (44.96)     2:12.79 (46.20)     2:58.66 (45.87)
  5 Neudorf, Kayla      10 Torpedo              3:03.95    3:03.59   441   13
                  43.42     1:29.88 (46.46)     2:17.49 (47.61)     3:03.59 (46.10)
  6 McLean, Saskia      10 EKSC                 3:02.27    3:04.78   434   12
                  41.97     1:30.19 (48.22)     2:18.77 (48.58)     3:04.78 (46.01)
  7 Neudorf, Vanessa    10 Torpedo              3:07.93    3:06.22   424   11
                  44.04     1:31.95 (47.91)     2:20.35 (48.40)     3:06.22 (45.87)
  8 Jewitt, Jacqueline   9 SPSC                 3:08.08    3:06.62   422   10
                  43.24     1:30.04 (46.80)     2:18.96 (48.92)     3:06.62 (47.66)
Preliminaries
  9 Cook, Olivia        10 FMSC                 3:11.03
 10 Fung, Natasha       10 OSC                  3:11.15
 11 Johnston, Shannon    9 OSC                  3:12.28
 12 Wong, Jessica        9 AMAC Swimming        3:12.57
 13 John, Stephanie     10 UC Swim Club         3:17.41
 14 Kemeri, Anna         9 UC Swim Club         3:18.30
 15 MacLeod, Kari       10 UC Swim Club         3:18.43
 16 Williams, Nadine    10 STSC                 3:18.68
 17 MacLeod, Katelyn     9 OSC                  3:19.27
 18 Hart-Dowhun, Brean  10 SPSC                 3:20.98
 19 Hildebrand, Alyssa  10 UC Swim Club         3:23.55
 20 Sinnett, Jacquelin  10 COMET                3:25.05
 21 Pierse, Patricia     9 EKSC                 3:26.99
 22 Schamber, Nicole     9 STSC                 3:29.15
 23 Kushlyk, Kristan     9 OSC                  3:30.09
 24 Conrad, Katie        9 SPSC                 3:52.89
Girls 10 & Under 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Mills, Madison            10 OSC                  2:58.22    2:47.78   558
                  39.35     1:22.53 (43.18)     2:06.28 (43.75)     2:47.78 (41.50)
  2 Kremer, Lori              10 OSC                  3:00.26    2:55.44   498
                  40.69     1:26.10 (45.41)     2:11.92 (45.82)     2:55.44 (43.52)
  3 Wei, Queenie              10 UC Swim Club         3:02.74    2:59.01   472
                  41.91     1:27.44 (45.53)     2:13.59 (46.15)     2:59.01 (45.42)
  4 Little, Kaitlyn           10 RedDeer Swimming     3:04.50    3:01.50   455
                  43.24     1:28.77 (45.53)     2:15.44 (46.67)     3:01.50 (46.06)
  5 McLean, Saskia            10 EKSC                 3:15.33    3:02.27   450
                  41.37     1:26.99 (45.62)     2:15.92 (48.93)     3:02.27 (46.35)
  6 Neudorf, Kayla            10 Torpedo              3:08.74    3:03.95   439
                  43.36     1:30.59 (47.23)     2:17.22 (46.63)     3:03.95 (46.73)
  7 Neudorf, Vanessa          10 Torpedo              3:18.00    3:07.93   414
                  44.85     1:32.08 (47.23)     2:20.29 (48.21)     3:07.93 (47.64)
  8 Jewitt, Jacqueline         9 SPSC                 3:12.63    3:08.08   413
                  43.78     1:31.10 (47.32)     2:19.04 (47.94)     3:08.08 (49.04)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cook, Olivia              10 FMSC                 3:02.57    3:11.03   395
                  45.12     1:34.29 (49.17)     2:23.87 (49.58)     3:11.03 (47.16)
 10 Fung, Natasha             10 OSC                  3:45.20    3:11.15   395
                  45.08     1:33.58 (48.50)     2:23.67 (50.09)     3:11.15 (47.48)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Johnston, Shannon          9 OSC                  3:27.66    3:12.28   388
                  44.25     1:34.38 (50.13)     2:24.32 (49.94)     3:12.28 (47.96)
 12 Wong, Jessica              9 AMAC Swimming        3:36.00    3:12.57   387
                  45.28     1:34.02 (48.74)   3:12.57 (1:38.55)
 13 John, Stephanie           10 UC Swim Club         3:19.13    3:17.41   360
                  46.19     1:37.16 (50.97)     2:28.66 (51.50)     3:17.41 (48.75)
 14 Kemeri, Anna               9 UC Swim Club         3:26.76    3:18.30   355
                                                    2:30.89 ( )     3:18.30 (47.41)
 15 MacLeod, Kari             10 UC Swim Club         3:15.76    3:18.43   354
                  45.51     1:36.87 (51.36)     2:28.38 (51.51)     3:18.43 (50.05)
 16 Williams, Nadine          10 STSC                 3:29.32    3:18.68   353
                  46.94     1:37.38 (50.44)     2:29.12 (51.74)     3:18.68 (49.56)
 17 MacLeod, Katelyn           9 OSC                  3:35.37    3:19.27   350
                  47.98     1:39.20 (51.22)     2:30.33 (51.13)     3:19.27 (48.94)
 18 Hart-Dowhun, Breanne      10 SPSC                 3:31.73    3:20.98   341
                  47.33     1:39.07 (51.74)     2:30.70 (51.63)     3:20.98 (50.28)
 19 Hildebrand, Alyssa        10 UC Swim Club         3:31.64    3:23.55   328
                  54.18     1:42.17 (47.99)     2:34.88 (52.71)     3:23.55 (48.67)
 20 Sinnett, Jacqueline       10 COMET                3:30.56    3:25.05   321
                  47.68     1:40.08 (52.40)     2:32.68 (52.60)     3:25.05 (52.37)
 21 Pierse, Patricia           9 EKSC                 3:42.02    3:26.99   312
                  49.70     1:44.27 (54.57)     2:36.83 (52.56)     3:26.99 (50.16)
 22 Schamber, Nicole           9 STSC                 3:31.86    3:29.15   302
                  49.26     1:43.12 (53.86)     2:37.08 (53.96)     3:29.15 (52.07)
 23 Kushlyk, Kristan           9 OSC                  3:49.47    3:30.09   297
                  49.34     1:43.96 (54.62)     2:38.70 (54.74)     3:30.09 (51.39)
 24 Conrad, Katie              9 SPSC                 3:45.50    3:52.89   205
                  57.79   1:58.44 (1:00.65)     2:58.34 (59.90)     3:52.89 (54.55)
Girls 10 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   38.33        2003 Cate McCord, UCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Goodway, Anna       10 CP                     42.70      42.10   505   18
  2 Fung, Natasha       10 OSC                    43.17      42.38   496   16
  3 Beveridge, Allison  10 UC Swim Club           43.33      42.57   490   14.5
  3 Marcakova, Monika   10 UC Swim Club           44.50      42.57   490   14.5
  5 Duchesnay, Cheyann  10 Sharks                 44.60      43.95   451   13
  6 Graves, Meagan A     9 Torpedo                44.43      44.20   444   12
  7 Rozos, Bailey        9 GCO                    44.74      44.58   434   11
  8 Bailey, Ciara       10 GCO                    45.10      45.39   413   10
Preliminaries
  9 Karperien, Chantel  10 CASC                   45.25
 10 Panet-Raymond, Wyl  10 EKSC                   46.43
 11 Achtymichuk, Payto  10 SPSC                   46.48
 12 MacLeod, Kari       10 UC Swim Club           46.70
 13 Nowoselsky, Sarah   10 STSC                   46.92
 14 Alcorn, Catherine   10 RedDeer Swimming       47.46
 15 Thomas, Meghan      10 KSC                    47.58
 16 Kuppe, Meghan       10 UC Swim Club           47.86
 17 Pierse, Patricia     9 EKSC                   49.32
 18 McLean, Saskia      10 EKSC                   50.50
 19 Hildebrand, Alyssa  10 UC Swim Club           50.76
 20 Davis, Christine    10 CP                     51.86
 21 McDermott, Erin     10 STSC                   52.38
 22 Little, Kaitlyn     10 RedDeer Swimming       52.66
 23 Morgan, Jennifer    10 EKSC                   52.92
 24 Wong, Jessica        9 AMAC Swimming          53.99
 -- Kushlyk, Kristan     9 OSC                      NS
 -- Gould, Carly        10 GLEN                     NS
Girls 10 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   38.33        2003 Cate McCord, UCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Goodway, Anna             10 CP                     43.27      42.70   486
  2 Fung, Natasha             10 OSC                    46.19      43.17   473
  3 Beveridge, Allison        10 UC Swim Club           43.14      43.33   468
  4 Graves, Meagan A           9 Torpedo                43.64      44.43   438
  5 Marcakova, Monika         10 UC Swim Club           43.83      44.50   436
  6 Duchesnay, Cheyanne       10 Sharks                 44.26      44.60   433
  7 Rozos, Bailey              9 GCO                    44.82      44.74   429
  8 Bailey, Ciara             10 GCO                    47.00      45.10   420
-------------------------------------------------------------------------
  9 Karperien, Chantel        10 CASC                   45.53      45.25   416
 10 Panet-Raymond, Wylie      10 EKSC                   45.61      46.43   387
-------------------------------------------------------------------------
 11 Achtymichuk, Payton       10 SPSC                   45.75      46.48   386
 12 MacLeod, Kari             10 UC Swim Club           48.34      46.70   381
 13 Nowoselsky, Sarah         10 STSC                   47.26      46.92   376
 14 Alcorn, Catherine         10 RedDeer Swimming       47.25      47.46   364
 15 Thomas, Meghan            10 KSC                    48.80      47.58   361
 16 Kuppe, Meghan             10 UC Swim Club           52.64      47.86   355
 17 Pierse, Patricia           9 EKSC                   48.84      49.32   324
 18 McLean, Saskia            10 EKSC                   46.75      50.50   301
 19 Hildebrand, Alyssa        10 UC Swim Club           50.20      50.76   296
 20 Davis, Christine          10 CP                     49.26      51.86   276
 21 McDermott, Erin           10 STSC                   52.95      52.38   266
 22 Little, Kaitlyn           10 RedDeer Swimming       53.26      52.66   262
 23 Morgan, Jennifer          10 EKSC                   52.59      52.92   257
 24 Wong, Jessica              9 AMAC Swimming          55.38      53.99   239
 -- Kushlyk, Kristan           9 OSC                    51.52         NS
 -- Gould, Carly              10 GLEN                   48.30         NS
Girls 10 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   1:24.10        1997 Kelly Timmons, OSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Goodway, Anna       10 CP                   1:30.21    1:30.33   522   18
                  44.00     1:30.33 (46.33)
  2 Marcakova, Monika   10 UC Swim Club         1:32.89    1:30.56   519   16
                  42.78     1:30.56 (47.78)
  3 Beveridge, Allison  10 UC Swim Club         1:33.04    1:32.01   498   15
                  43.73     1:32.01 (48.28)
  4 Snodgrass, Brookly   9 CASC                 1:35.45    1:33.08   483   14
                  44.41     1:33.08 (48.67)
  5 Duchesnay, Cheyann  10 Sharks               1:36.45    1:33.38   479   13
                  45.21     1:33.38 (48.17)
  6 Fung, Natasha       10 OSC                  1:36.29    1:33.88   472   12
                  44.94     1:33.88 (48.94)
  7 Graves, Meagan A     9 Torpedo              1:36.76    1:34.48   464   11
                  44.33     1:34.48 (50.15)
Preliminaries
  9 Rozos, Bailey        9 GCO                  1:38.83
 10 Karperien, Chantel  10 CASC                 1:38.84
 11 MacLeod, Kari       10 UC Swim Club         1:39.67
 12 Pierse, Patricia     9 EKSC                 1:41.45
 12 Bailey, Ciara       10 GCO                  1:41.45
 14 Nowoselsky, Sarah   10 STSC                 1:42.18
 15 Alcorn, Catherine   10 RedDeer Swimming     1:42.41
 16 Thomas, Meghan      10 KSC                  1:43.46
 17 Kushlyk, Kristan     9 OSC                  1:45.21
 18 Little, Kaitlyn     10 RedDeer Swimming     1:45.62
 19 Gould, Carly        10 GLEN                 1:45.68
 20 Davis, Christine    10 CP                   1:46.28
 21 John, Stephanie     10 UC Swim Club         1:46.59
 22 Kuppe, Meghan       10 UC Swim Club         1:46.77
 23 Achtymichuk, Payto  10 SPSC                 1:46.86
 24 Hildebrand, Alyssa  10 UC Swim Club         1:49.84
 25 McDermott, Erin     10 STSC                 1:50.45
 26 Neufeld, Jessica    10 GCO                  1:50.80
 27 Bruin, Morgann       9 RedDeer Swimming     1:52.48
 28 Starman, Sabra       9 EKSC                 1:52.97
 29 Whitaker, Brooke    10 CASC                 1:53.91
 30 Johnson, Taryn      10 LEDUC                2:02.78
Finals
 -- Panet-Raymond, Wyl  10 EKSC                 1:37.08         DQ
                  45.77          DQ (50.49)
Girls 10 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   1:24.10        1997 Kelly Timmons, OSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
Preliminaries
  1 Goodway, Anna             10 CP                   1:32.00    1:30.21   524
                  42.76     1:30.21 (47.45)
  2 Marcakova, Monika         10 UC Swim Club         1:37.92    1:32.89   486
                  43.88     1:32.89 (49.01)
  3 Beveridge, Allison        10 UC Swim Club         1:34.32    1:33.04   484
                  43.62     1:33.04 (49.42)
  4 Snodgrass, Brooklynn       9 CASC                 1:38.96    1:35.45   452
                  45.77     1:35.45 (49.68)
  5 Fung, Natasha             10 OSC                  1:37.39    1:36.29   441
                  44.81     1:36.29 (51.48)
  6 Duchesnay, Cheyanne       10 Sharks               1:35.83    1:36.45   439
                  46.50     1:36.45 (49.95)
  7 Graves, Meagan A           9 Torpedo              1:36.20    1:36.76   435
                  44.97     1:36.76 (51.79)
  8 Panet-Raymond, Wylie      10 EKSC                 1:38.78    1:37.08   432
                  47.57     1:37.08 (49.51)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rozos, Bailey              9 GCO                  1:37.92    1:38.83   411
                  46.16     1:38.83 (52.67)
 10 Karperien, Chantel        10 CASC                 1:39.98    1:38.84   411
                  45.83     1:38.84 (53.01)
-------------------------------------------------------------------------
 11 MacLeod, Kari             10 UC Swim Club         1:43.23    1:39.67   401
                  52.69     1:39.67 (46.98)
 12 Bailey, Ciara             10 GCO                  1:42.01    1:41.45   382
                  48.77     1:41.45 (52.68)
 12 Pierse, Patricia           9 EKSC                 1:42.12    1:41.45   382
                  48.45     1:41.45 (53.00)
 14 Nowoselsky, Sarah         10 STSC                 1:41.67    1:42.18   374
                  46.94     1:42.18 (55.24)
 15 Alcorn, Catherine         10 RedDeer Swimming     1:43.94    1:42.41   371
                  51.39     1:42.41 (51.02)
 16 Thomas, Meghan            10 KSC                  1:43.17    1:43.46   361
                  50.44     1:43.46 (53.02)
 17 Kushlyk, Kristan           9 OSC                  1:51.94    1:45.21   343
                  50.20     1:45.21 (55.01)
 18 Little, Kaitlyn           10 RedDeer Swimming     1:49.75    1:45.62   339
                  51.28     1:45.62 (54.34)
 19 Gould, Carly              10 GLEN                 1:42.81    1:45.68   339
                  50.58     1:45.68 (55.10)
 20 Davis, Christine          10 CP                   1:44.37    1:46.28   333
                  50.80     1:46.28 (55.48)
 21 John, Stephanie           10 UC Swim Club         1:42.59    1:46.59   330
                  50.06     1:46.59 (56.53)
 22 Kuppe, Meghan             10 UC Swim Club         1:44.20    1:46.77   328
                1:52.65         1:46.77 ( )
 23 Achtymichuk, Payton       10 SPSC                 1:38.14    1:46.86   327
                  48.90     1:46.86 (57.96)
 24 Hildebrand, Alyssa        10 UC Swim Club         1:48.63    1:49.84   300
                  53.17     1:49.84 (56.67)
 25 McDermott, Erin           10 STSC                 1:55.78    1:50.45   295
                  52.01     1:50.45 (58.44)
 26 Neufeld, Jessica          10 GCO                  1:50.68    1:50.80   292
                  53.52     1:50.80 (57.28)
 27 Bruin, Morgann             9 RedDeer Swimming     1:55.51    1:52.48   278
                  55.09     1:52.48 (57.39)
 28 Starman, Sabra             9 EKSC                 1:50.55    1:52.97   274
                  53.69     1:52.97 (59.28)
 29 Whitaker, Brooke          10 CASC                 1:48.56    1:53.91   266
                  53.58   1:53.91 (1:00.33)
 30 Johnson, Taryn            10 LEDUC                2:16.12    2:02.78   201
                1:02.30   2:02.78 (1:00.48)
Girls 10 & Under 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Goodway, Anna       10 CP                   3:16.82    3:12.50   526   18
                  43.63     1:33.28 (49.65)     2:23.24 (49.96)     3:12.50 (49.26)
  2 Beveridge, Allison  10 UC Swim Club         3:18.75    3:13.06   522   16
                  45.27     1:34.50 (49.23)     2:24.58 (50.08)     3:13.06 (48.48)
  3 Marcakova, Monika   10 UC Swim Club         3:21.27    3:20.67   472   15
                  45.34     1:36.24 (50.90)     2:28.92 (52.68)     3:20.67 (51.75)
  4 Rozos, Bailey        9 GCO                  3:23.73    3:21.22   469   14
                  45.54     1:38.75 (53.21)     2:31.17 (52.42)     3:21.22 (50.05)
  5 Duchesnay, Cheyann  10 Sharks               3:23.83    3:21.75   465   13
                  45.67     1:37.06 (51.39)     2:29.80 (52.74)     3:21.75 (51.95)
  6 Graves, Meagan A     9 Torpedo              3:23.73    3:21.94   464   12
                  46.01     1:37.44 (51.43)     2:30.39 (52.95)     3:21.94 (51.55)
  7 Fung, Natasha       10 OSC                  3:21.65    3:24.06   452   11
                  46.35     1:38.36 (52.01)     2:31.53 (53.17)     3:24.06 (52.53)
  8 Panet-Raymond, Wyl  10 EKSC                 3:24.44    3:27.60   431   10
                  49.21     1:43.19 (53.98)     2:37.08 (53.89)     3:27.60 (50.52)
Preliminaries
  9 MacLeod, Kari       10 UC Swim Club         3:29.13
 10 Snodgrass, Brookly   9 CASC                 3:29.34
 11 Bailey, Ciara       10 GCO                  3:30.83
 12 Thomas, Meghan      10 KSC                  3:32.82
 13 Karperien, Chantel  10 CASC                 3:33.70
 14 Nowoselsky, Sarah   10 STSC                 3:37.86
 15 Alcorn, Catherine   10 RedDeer Swimming     3:38.96
 16 Pierse, Patricia     9 EKSC                 3:42.92
 17 Kuppe, Meghan       10 UC Swim Club         3:44.03
 18 Hildebrand, Alyssa  10 UC Swim Club         3:46.84
 19 Achtymichuk, Payto  10 SPSC                 3:47.43
 20 Davis, Christine    10 CP                   3:47.54
 21 Gould, Carly        10 GLEN                 3:47.58
 22 Little, Kaitlyn     10 RedDeer Swimming     3:49.20
 23 Starman, Sabra       9 EKSC                 3:50.41
 24 McDermott, Erin     10 STSC                 3:55.52
 -- Kushlyk, Kristan     9 OSC                      NS
Girls 10 & Under 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Goodway, Anna             10 CP                   3:31.08    3:16.82   497
                  44.91     1:35.24 (50.33)     2:26.35 (51.11)     3:16.82 (50.47)
  2 Beveridge, Allison        10 UC Swim Club         3:30.84    3:18.75   484
                  46.23     1:36.42 (50.19)     2:27.99 (51.57)     3:18.75 (50.76)
  3 Marcakova, Monika         10 UC Swim Club         3:25.55    3:21.27   468
                  45.32     1:36.13 (50.81)     2:28.35 (52.22)     3:21.27 (52.92)
  4 Fung, Natasha             10 OSC                  3:36.07    3:21.65   466
                  46.89     1:39.27 (52.38)     2:31.88 (52.61)     3:21.65 (49.77)
  5 Graves, Meagan A           9 Torpedo              3:27.80    3:23.73   453
                  45.79     1:37.78 (51.99)     2:31.64 (53.86)     3:23.73 (52.09)
  5 Rozos, Bailey              9 GCO                  3:43.32    3:23.73   453
                  46.78     1:38.75 (51.97)     2:32.64 (53.89)     3:23.73 (51.09)
  7 Duchesnay, Cheyanne       10 Sharks               3:26.91    3:23.83   453
                  47.06     1:39.00 (51.94)     2:31.97 (52.97)     3:23.83 (51.86)
  8 Panet-Raymond, Wylie      10 EKSC                 3:27.07    3:24.44   449
                  46.96     1:40.25 (53.29)     2:33.18 (52.93)     3:24.44 (51.26)
-------------------------------------------------------------------------
  9 MacLeod, Kari             10 UC Swim Club         3:30.44    3:29.13   422
                  48.45     1:42.26 (53.81)     2:36.40 (54.14)     3:29.13 (52.73)
 10 Snodgrass, Brooklynn       9 CASC                 3:39.86    3:29.34   421
                  49.08     1:42.40 (53.32)     2:36.66 (54.26)     3:29.34 (52.68)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bailey, Ciara             10 GCO                  3:34.32    3:30.83   413
                  48.52     1:42.92 (54.40)     2:37.43 (54.51)     3:30.83 (53.40)
 12 Thomas, Meghan            10 KSC                       NT    3:32.82   402
                  48.74     1:43.26 (54.52)     2:38.31 (55.05)     3:32.82 (54.51)
 13 Karperien, Chantel        10 CASC                 3:54.42    3:33.70   398
                  46.54     1:41.91 (55.37)     2:38.92 (57.01)     3:33.70 (54.78)
 14 Nowoselsky, Sarah         10 STSC                 3:29.95    3:37.86   377
                  47.60     1:43.17 (55.57)     2:41.06 (57.89)     3:37.86 (56.80)
 15 Alcorn, Catherine         10 RedDeer Swimming     3:36.19    3:38.96   371
                  50.06     1:46.43 (56.37)     2:43.94 (57.51)     3:38.96 (55.02)
 16 Pierse, Patricia           9 EKSC                 3:42.59    3:42.92   352
                  52.18     1:50.53 (58.35)     2:46.24 (55.71)     3:42.92 (56.68)
 17 Kuppe, Meghan             10 UC Swim Club         3:58.68    3:44.03   347
                  50.78     1:50.19 (59.41)     2:49.35 (59.16)     3:44.03 (54.68)
 18 Hildebrand, Alyssa        10 UC Swim Club         3:56.86    3:46.84   334
                  53.45     1:51.46 (58.01)     2:49.69 (58.23)     3:46.84 (57.15)
 19 Achtymichuk, Payton       10 SPSC                 3:58.67    3:47.43   332
                  50.81     1:49.60 (58.79)     2:49.08 (59.48)     3:47.43 (58.35)
 20 Davis, Christine          10 CP                   4:17.99    3:47.54   331
                  52.78     1:51.61 (58.83)     2:49.38 (57.77)     3:47.54 (58.16)
 21 Gould, Carly              10 GLEN                 3:40.47    3:47.58   331
                  50.38     1:48.87 (58.49)     2:47.76 (58.89)     3:47.58 (59.82)
 22 Little, Kaitlyn           10 RedDeer Swimming     3:45.23    3:49.20   324
                  52.08     1:50.94 (58.86)   2:52.00 (1:01.06)     3:49.20 (57.20)
 23 Starman, Sabra             9 EKSC                 3:55.68    3:50.41   319
                  54.72     1:54.06 (59.34)   2:54.20 (1:00.14)     3:50.41 (56.21)
 24 McDermott, Erin           10 STSC                 3:42.50    3:55.52   297
                  54.09   1:54.86 (1:00.77)   2:56.63 (1:01.77)     3:55.52 (58.89)
 -- Kushlyk, Kristan           9 OSC                  3:59.12         NS
Girls 10 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   32.39        1999 Mallory Hoekstra, EKSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Snodgrass, Brookly   9 CASC                   37.21      36.09   485   18
  2 Gould, Carly        10 GLEN                   39.83      37.79   429   16
  3 Neudorf, Vanessa    10 Torpedo                40.46      38.85   398   15
  4 Cook, Olivia        10 FMSC                   39.75      38.89   396   14
  5 Wei, Queenie        10 UC Swim Club           40.00      38.99   394   13
  6 Chowanets, Celina   10 CASC                   40.00      39.11   390   12
  7 Karperien, Chantel  10 CASC                   41.04      39.67   375   11
  8 Graves, Meagan A     9 Torpedo                40.13      40.04   365   10
Preliminaries
  9 Kuppe, Meghan       10 UC Swim Club           41.07
 10 Johnson, Taryn      10 LEDUC                  41.53
 11 McLean, Saskia      10 EKSC                   41.61
 12 Thomas, Meghan      10 KSC                    42.09
 13 Bruin, Morgann       9 RedDeer Swimming       42.23
 14 Schamber, Nicole     9 STSC                   42.58
 15 Goodway, Anna       10 CP                     42.77
 16 MacLeod, Katelyn     9 OSC                    42.81
 17 Jewitt, Jacqueline   9 SPSC                   43.36
 18 John, Stephanie     10 UC Swim Club           43.55
 19 Elford, Karlyn      10 STSC                   43.57
 20 Sinnett, Jacquelin  10 COMET                  43.61
 21 McDermott, Erin     10 STSC                   44.02
 22 Pierse, Patricia     9 EKSC                   44.48
 22 Duchesnay, Cheyann  10 Sharks                 44.48
 24 Panet-Raymond, Wyl  10 EKSC                   44.66
 25 Wong, Jessica        9 AMAC Swimming          44.74
 26 Kemeri, Anna         9 UC Swim Club           45.71
 27 Hadden, Morgan C    10 RedDeer Swimming       45.83
 28 Kushlyk, Kristan     9 OSC                    45.92
 29 Little, Kaitlyn     10 RedDeer Swimming       46.42
 30 Maki, Sabrina       10 RedDeer Swimming       47.08
 31 Conrad, Katie        9 SPSC                   47.27
 32 Davis, Christine    10 CP                     49.21
 33 Nowoselsky, Sarah   10 STSC                   55.11
Girls 10 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   32.39        1999 Mallory Hoekstra, EKSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Snodgrass, Brooklynn       9 CASC                   36.60      37.21   448
  2 Cook, Olivia              10 FMSC                   39.85      39.75   372
  3 Gould, Carly              10 GLEN                   40.99      39.83   370
  4 Chowanets, Celina         10 CASC                   40.62      40.00   366
  4 Wei, Queenie              10 UC Swim Club           39.91      40.00   366
  6 Graves, Meagan A           9 Torpedo                39.22      40.13   362
  7 Neudorf, Vanessa          10 Torpedo                41.51      40.46   354
  8 Karperien, Chantel        10 CASC                   41.90      41.04   339
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kuppe, Meghan             10 UC Swim Club           41.50      41.07   338
 10 Johnson, Taryn            10 LEDUC                  53.95      41.53   327
-------------------------------------------------------------------------
 11 McLean, Saskia            10 EKSC                   46.98      41.61   325
 12 Thomas, Meghan            10 KSC                    43.81      42.09   314
 13 Bruin, Morgann             9 RedDeer Swimming       44.35      42.23   310
 14 Schamber, Nicole           9 STSC                   47.05      42.58   302
 15 Goodway, Anna             10 CP                     41.74      42.77   298
 16 MacLeod, Katelyn           9 OSC                    49.70      42.81   297
 17 Jewitt, Jacqueline         9 SPSC                   43.37      43.36   285
 18 John, Stephanie           10 UC Swim Club           45.82      43.55   281
 19 Elford, Karlyn            10 STSC                   44.58      43.57   281
 20 Sinnett, Jacqueline       10 COMET                  45.75      43.61   280
 21 McDermott, Erin           10 STSC                   44.34      44.02   271
 22 Duchesnay, Cheyanne       10 Sharks                 47.48      44.48   262
 22 Pierse, Patricia           9 EKSC                   46.21      44.48   262
 24 Panet-Raymond, Wylie      10 EKSC                   45.53      44.66   258
 25 Wong, Jessica              9 AMAC Swimming          49.48      44.74   256
 26 Kemeri, Anna               9 UC Swim Club           43.36      45.71   237
 27 Hadden, Morgan C          10 RedDeer Swimming       47.88      45.83   235
 28 Kushlyk, Kristan           9 OSC                    47.06      45.92   233
 29 Little, Kaitlyn           10 RedDeer Swimming       51.98      46.42   224
 30 Maki, Sabrina             10 RedDeer Swimming       46.68      47.08   212
 31 Conrad, Katie              9 SPSC                   50.50      47.27   208
 32 Davis, Christine          10 CP                     49.79      49.21   175
 33 Nowoselsky, Sarah         10 STSC                   49.19      55.11    89
Girls 10 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   1:12.11        1999 Mallory Hoekstra, EKSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Kremer, Lori        10 OSC                  1:18.04    1:17.19   546   18
                  36.44     1:17.19 (40.75)
  2 Snodgrass, Brookly   9 CASC                 1:26.12    1:23.05   451   16
                  37.88     1:23.05 (45.17)
  3 Wei, Queenie        10 UC Swim Club         1:28.17    1:26.47   404   15
                  40.67     1:26.47 (45.80)
  4 Bruin, Morgann       9 RedDeer Swimming     1:29.10    1:26.85   399   14
                  41.40     1:26.85 (45.45)
  5 Graves, Meagan A     9 Torpedo              1:29.98    1:29.82   363   13
                  40.39     1:29.82 (49.43)
  6 Neudorf, Vanessa    10 Torpedo              1:30.69    1:31.37   345   12
                  42.85     1:31.37 (48.52)
  7 Mills, Madison      10 OSC                  1:28.37    1:33.29   324   11
                  42.93     1:33.29 (50.36)
Preliminaries
  9 Fung, Natasha       10 OSC                  1:32.87
 10 Chowanets, Celina   10 CASC                 1:34.22
 11 Neudorf, Kayla      10 Torpedo              1:35.44
 12 McDermott, Erin     10 STSC                 1:35.46
 13 MacLeod, Katelyn     9 OSC                  1:36.01
 14 Gould, Carly        10 GLEN                 1:36.19
 15 Elford, Karlyn      10 STSC                 1:36.85
 16 Johnson, Taryn      10 LEDUC                1:38.40
 17 Sinnett, Jacquelin  10 COMET                1:38.52
 18 Schamber, Nicole     9 STSC                 1:38.61
 19 Whitaker, Brooke    10 CASC                 1:38.86
 20 Hadden, Morgan C    10 RedDeer Swimming     1:39.37
 21 Bailey, Ciara       10 GCO                  1:40.30
 22 Jewitt, Jacqueline   9 SPSC                 1:40.93
 23 Hart-Dowhun, Brean  10 SPSC                 1:42.33
 24 Starman, Sabra       9 EKSC                 1:42.46
 25 Kuppe, Meghan       10 UC Swim Club         1:42.53
 26 Alcorn, Catherine   10 RedDeer Swimming     1:42.72
 27 Johnston, Shannon    9 OSC                  1:43.82
 28 Kemeri, Anna         9 UC Swim Club         1:44.42
 29 Pierse, Patricia     9 EKSC                 1:48.11
 30 Conrad, Katie        9 SPSC                 1:49.80
 31 Nowoselsky, Sarah   10 STSC                 2:00.18
Finals
 -- Cook, Olivia        10 FMSC                 1:32.15         DQ
                  42.14          DQ (51.53)
Preliminaries
 -- Skocdopole, Alana    9 SSC                      NS
 -- Kushlyk, Kristan     9 OSC                      NS
 -- Achtymichuk, Payto  10 SPSC                     NS
Girls 10 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   1:12.11        1999 Mallory Hoekstra, EKSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Kremer, Lori              10 OSC                  1:19.99    1:18.04   531
                  36.79     1:18.04 (41.25)
  2 Snodgrass, Brooklynn       9 CASC                 1:24.20    1:26.12   409
                  39.42     1:26.12 (46.70)
  3 Wei, Queenie              10 UC Swim Club         1:30.65    1:28.17   383
                  41.09     1:28.17 (47.08)
  4 Mills, Madison            10 OSC                  1:35.50    1:28.37   380
                  41.11     1:28.37 (47.26)
  5 Bruin, Morgann             9 RedDeer Swimming     1:34.69    1:29.10   371
                  42.52     1:29.10 (46.58)
  6 Graves, Meagan A           9 Torpedo              1:31.53    1:29.98   361
                  40.42     1:29.98 (49.56)
  7 Neudorf, Vanessa          10 Torpedo              1:35.90    1:30.69   352
                  42.26     1:30.69 (48.43)
  8 Cook, Olivia              10 FMSC                 1:31.53    1:32.15   336
                  41.75     1:32.15 (50.40)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fung, Natasha             10 OSC                  1:45.24    1:32.87   328
                  43.27     1:32.87 (49.60)
 10 Chowanets, Celina         10 CASC                 1:36.35    1:34.22   314
                  43.83     1:34.22 (50.39)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Neudorf, Kayla            10 Torpedo              1:35.86    1:35.44   301
                  43.17     1:35.44 (52.27)
 12 McDermott, Erin           10 STSC                 1:42.46    1:35.46   301
                  43.88     1:35.46 (51.58)
 13 MacLeod, Katelyn           9 OSC                  1:38.88    1:36.01   296
                  45.32     1:36.01 (50.69)
 14 Gould, Carly              10 GLEN                 1:35.59    1:36.19   294
                  43.64     1:36.19 (52.55)
 15 Elford, Karlyn            10 STSC                 1:39.77    1:36.85   287
                  44.63     1:36.85 (52.22)
 16 Johnson, Taryn            10 LEDUC                1:40.23    1:38.40   272
                  43.35     1:38.40 (55.05)
 17 Sinnett, Jacqueline       10 COMET                1:44.18    1:38.52   271
                  45.68     1:38.52 (52.84)
 18 Schamber, Nicole           9 STSC                 1:37.82    1:38.61   270
                  45.94     1:38.61 (52.67)
 19 Whitaker, Brooke          10 CASC                 1:44.64    1:38.86   268
                  44.47     1:38.86 (54.39)
 20 Hadden, Morgan C          10 RedDeer Swimming     1:43.82    1:39.37   263
                  45.70     1:39.37 (53.67)
 21 Bailey, Ciara             10 GCO                  1:42.59    1:40.30   255
                  45.71     1:40.30 (54.59)
 22 Jewitt, Jacqueline         9 SPSC                 1:45.16    1:40.93   249
                  45.24     1:40.93 (55.69)
 23 Hart-Dowhun, Breanne      10 SPSC                 1:50.57    1:42.33   237
                  47.56     1:42.33 (54.77)
 24 Starman, Sabra             9 EKSC                 1:39.32    1:42.46   236
                  46.77     1:42.46 (55.69)
 25 Kuppe, Meghan             10 UC Swim Club         1:40.23    1:42.53   236
                  48.22     1:42.53 (54.31)
 26 Alcorn, Catherine         10 RedDeer Swimming     1:44.53    1:42.72   234
                  45.71     1:42.72 (57.01)
 27 Johnston, Shannon          9 OSC                  1:47.17    1:43.82   225
                  46.76     1:43.82 (57.06)
 28 Kemeri, Anna               9 UC Swim Club         1:40.46    1:44.42   220
                  44.87     1:44.42 (59.55)
 29 Pierse, Patricia           9 EKSC                 1:47.62    1:48.11   191
                  48.47     1:48.11 (59.64)
 30 Conrad, Katie              9 SPSC                 1:42.15    1:49.80   178
                  52.49     1:49.80 (57.31)
 31 Nowoselsky, Sarah         10 STSC                 1:50.80    2:00.18   108
                  55.00   2:00.18 (1:05.18)
 -- Skocdopole, Alana          9 SSC                  1:43.44         NS
 -- Achtymichuk, Payton       10 SPSC                 1:42.11         NS
 -- Kushlyk, Kristan           9 OSC                  1:37.41         NS
Girls 10 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Goodway, Anna       10 CP                   1:26.62    1:25.14   476   18
                  40.98     1:25.14 (44.16)
  2 Beveridge, Allison  10 UC Swim Club         1:28.11    1:26.18   461   16
                  41.05     1:26.18 (45.13)
  3 Marcakova, Monika   10 UC Swim Club         1:28.87    1:26.99   449   15
                  42.60     1:26.99 (44.39)
  4 Panet-Raymond, Wyl  10 EKSC                 1:29.34    1:27.06   448   14
                  42.52     1:27.06 (44.54)
  5 Neudorf, Vanessa    10 Torpedo              1:27.66    1:28.78   425   13
                  42.48     1:28.78 (46.30)
  6 Elford, Karlyn      10 STSC                 1:30.58    1:29.16   420   12
                  41.62     1:29.16 (47.54)
  7 Hadden, Morgan C    10 RedDeer Swimming     1:31.48    1:29.70   413   11
                  42.60     1:29.70 (47.10)
  8 McLean, Saskia      10 EKSC                 1:30.77    1:30.58   402   10
                  40.53     1:30.58 (50.05)
Preliminaries
  9 Rozos, Bailey        9 GCO                  1:33.01
 10 Morgan, Jennifer    10 EKSC                 1:33.26
 11 Skocdopole, Alana    9 SSC                  1:33.85
 12 Alcorn, Catherine   10 RedDeer Swimming     1:34.23
 13 MacLeod, Katelyn     9 OSC                  1:35.22
 14 Wong, Jessica        9 AMAC Swimming        1:35.53
 15 Duchesnay, Cheyann  10 Sharks               1:35.54
 16 Kuppe, Meghan       10 UC Swim Club         1:36.07
 17 Sinnett, Jacquelin  10 COMET                1:36.37
 18 Maki, Sabrina       10 RedDeer Swimming     1:38.32
 19 Gould, Carly        10 GLEN                 1:38.47
 20 Davis, Christine    10 CP                   1:38.70
 21 Pierse, Patricia     9 EKSC                 1:38.92
 22 McDermott, Erin     10 STSC                 1:39.06
 23 Chowanets, Celina   10 CASC                 1:39.76
 24 Kushlyk, Kristan     9 OSC                  1:40.11
 25 Nowoselsky, Sarah   10 STSC                 1:40.45
 26 Starman, Sabra       9 EKSC                 1:41.01
 -- Johnson, Taryn      10 LEDUC                    DQ
Girls 10 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Goodway, Anna             10 CP                   1:31.35    1:26.62   454
                  42.05     1:26.62 (44.57)
  2 Neudorf, Vanessa          10 Torpedo              1:31.84    1:27.66   440
                  42.09     1:27.66 (45.57)
  3 Beveridge, Allison        10 UC Swim Club         1:33.47    1:28.11   434
                  42.42     1:28.11 (45.69)
  4 Marcakova, Monika         10 UC Swim Club         1:37.95    1:28.87   424
                  43.07     1:28.87 (45.80)
  5 Panet-Raymond, Wylie      10 EKSC                 1:39.04    1:29.34   418
                  44.90     1:29.34 (44.44)
  6 Elford, Karlyn            10 STSC                 1:36.88    1:30.58   402
                  42.66     1:30.58 (47.92)
  7 McLean, Saskia            10 EKSC                 1:33.14    1:30.77   400
                  39.97     1:30.77 (50.80)
  8 Hadden, Morgan C          10 RedDeer Swimming     1:39.60    1:31.48   391
                  43.79     1:31.48 (47.69)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rozos, Bailey              9 GCO                  1:42.65    1:33.01   373
                  45.71     1:33.01 (47.30)
 10 Morgan, Jennifer          10 EKSC                 1:32.67    1:33.26   370
                  44.44     1:33.26 (48.82)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Skocdopole, Alana          9 SSC                  1:36.08    1:33.85   363
                  42.93     1:33.85 (50.92)
 12 Alcorn, Catherine         10 RedDeer Swimming     1:33.82    1:34.23   359
                  43.73     1:34.23 (50.50)
 13 MacLeod, Katelyn           9 OSC                  1:56.58    1:35.22   348
                  44.29     1:35.22 (50.93)
 14 Wong, Jessica              9 AMAC Swimming        1:38.50    1:35.53   345
                  43.92     1:35.53 (51.61)
 15 Duchesnay, Cheyanne       10 Sharks               1:34.07    1:35.54   345
                  47.28     1:35.54 (48.26)
 16 Kuppe, Meghan             10 UC Swim Club         1:47.41    1:36.07   339
                  46.05     1:36.07 (50.02)
 17 Sinnett, Jacqueline       10 COMET                1:47.27    1:36.37   336
                  44.50     1:36.37 (51.87)
 18 Maki, Sabrina             10 RedDeer Swimming     1:39.11    1:38.32   316
                  47.20     1:38.32 (51.12)
 19 Gould, Carly              10 GLEN                 1:41.27    1:38.47   314
                  47.24     1:38.47 (51.23)
 20 Davis, Christine          10 CP                   1:55.54    1:38.70   312
                  46.83     1:38.70 (51.87)
 21 Pierse, Patricia           9 EKSC                 1:45.68    1:38.92   310
                  48.10     1:38.92 (50.82)
 22 McDermott, Erin           10 STSC                 1:48.22    1:39.06   308
                  48.89     1:39.06 (50.17)
 23 Chowanets, Celina         10 CASC                 1:43.52    1:39.76   301
                  46.04     1:39.76 (53.72)
 24 Kushlyk, Kristan           9 OSC                  1:38.21    1:40.11   298
                  46.05     1:40.11 (54.06)
 25 Nowoselsky, Sarah         10 STSC                 1:58.95    1:40.45   295
                  49.61     1:40.45 (50.84)
 26 Starman, Sabra             9 EKSC                 1:45.68    1:41.01   290
                  48.58     1:41.01 (52.43)
 -- Johnson, Taryn            10 LEDUC                1:39.65         DQ
                  45.87          DQ (59.02)
Girls 10 & Under 200 SC Meter IM
===============================================================================
   AB Record:   2:38.80        1999 Mallory Hoekstra, EKSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Kremer, Lori        10 OSC                  2:54.73    2:50.45   575   18
                  37.23     1:20.91 (43.68)     2:13.68 (52.77)     2:50.45 (36.77)
  2 Snodgrass, Brookly   9 CASC                 2:59.81    2:54.66   541   16
                  37.74     1:22.21 (44.47)     2:14.49 (52.28)     2:54.66 (40.17)
  3 Mills, Madison      10 OSC                  2:58.26    2:56.19   529   15
                  40.18     1:23.85 (43.67)     2:17.96 (54.11)     2:56.19 (38.23)
  4 Graves, Meagan A     9 Torpedo              3:02.86    2:59.48   505   14
                  40.73     1:26.83 (46.10)     2:18.32 (51.49)     2:59.48 (41.16)
  5 Beveridge, Allison  10 UC Swim Club         3:07.91    3:01.18   493   13
                  41.44     1:28.64 (47.20)     2:20.24 (51.60)     3:01.18 (40.94)
  6 Neudorf, Vanessa    10 Torpedo              3:07.00    3:03.00   480   12
                  41.36     1:28.12 (46.76)     2:22.60 (54.48)     3:03.00 (40.40)
  7 Cook, Olivia        10 FMSC                 3:05.85    3:03.23   478   11
                  40.79     1:27.49 (46.70)     2:21.10 (53.61)     3:03.23 (42.13)
  8 Goodway, Anna       10 CP                   3:08.37    3:06.66   455   10
                  43.75     1:31.10 (47.35)     2:22.30 (51.20)     3:06.66 (44.36)
Preliminaries
  9 Wei, Queenie        10 UC Swim Club         3:08.47
 10 Fung, Natasha       10 OSC                  3:11.48
 11 Panet-Raymond, Wyl  10 EKSC                 3:12.63
 12 Bailey, Ciara       10 GCO                  3:12.75
 13 Whitaker, Brooke    10 CASC                 3:14.76
 14 Pierse, Patricia     9 EKSC                 3:15.99
 15 Karperien, Chantel  10 CASC                 3:16.16
 16 Hadden, Morgan C    10 RedDeer Swimming     3:16.52
 17 Thomas, Meghan      10 KSC                  3:17.15
 18 Maki, Sabrina       10 RedDeer Swimming     3:19.04
 19 MacLeod, Kari       10 UC Swim Club         3:19.89
 20 Skocdopole, Alana    9 SSC                  3:20.86
 21 Neufeld, Jessica    10 GCO                  3:21.01
 22 Wong, Jessica        9 AMAC Swimming        3:21.64
 23 Rozos, Bailey        9 GCO                  3:22.01
 24 Alcorn, Catherine   10 RedDeer Swimming     3:22.28
 25 Little, Kaitlyn     10 RedDeer Swimming     3:23.02
 26 Marcakova, Monika   10 UC Swim Club         3:23.05
 27 Sinnett, Jacquelin  10 COMET                3:24.58
 28 McLean, Saskia      10 EKSC                 3:25.74
 29 Achtymichuk, Payto  10 SPSC                 3:26.76
 30 MacLeod, Katelyn     9 OSC                  3:26.80
 31 Bruin, Morgann       9 RedDeer Swimming     3:28.33
 32 Starman, Sabra       9 EKSC                 3:30.46
 33 Davis, Christine    10 CP                   3:32.37
 34 Gould, Carly        10 GLEN                 3:36.28
 35 Conrad, Katie        9 SPSC                 3:42.95
Girls 10 & Under 200 SC Meter IM
===============================================================================
   AB Record:   2:38.80        1999 Mallory Hoekstra, EKSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Kremer, Lori              10 OSC                  2:56.92    2:54.73   541
                  38.07     1:22.60 (44.53)     2:16.96 (54.36)     2:54.73 (37.77)
  2 Mills, Madison            10 OSC                  3:07.55    2:58.26   514
                  40.87     1:24.53 (43.66)     2:19.29 (54.76)     2:58.26 (38.97)
  3 Snodgrass, Brooklynn       9 CASC                 3:04.36    2:59.81   502
                  39.03     1:25.56 (46.53)     2:19.07 (53.51)     2:59.81 (40.74)
  4 Graves, Meagan A           9 Torpedo              3:01.23    3:02.86   481
                  40.73     1:31.03 (50.30)     2:22.67 (51.64)     3:02.86 (40.19)
  5 Cook, Olivia              10 FMSC                 3:07.40    3:05.85   461
                  41.69     1:29.03 (47.34)     2:23.43 (54.40)     3:05.85 (42.42)
  6 Neudorf, Vanessa          10 Torpedo              3:19.00    3:07.00   453
                  41.54     1:28.96 (47.42)     2:24.92 (55.96)     3:07.00 (42.08)
  7 Beveridge, Allison        10 UC Swim Club         3:04.98    3:07.91   447
                  42.87     1:33.70 (50.83)     2:24.36 (50.66)     3:07.91 (43.55)
  8 Goodway, Anna             10 CP                   3:12.46    3:08.37   444
                  44.70     1:33.34 (48.64)     2:24.77 (51.43)     3:08.37 (43.60)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wei, Queenie              10 UC Swim Club         3:09.71    3:08.47   444
                  40.69     1:28.00 (47.31)     2:26.70 (58.70)     3:08.47 (41.77)
 10 Fung, Natasha             10 OSC                  3:16.51    3:11.48   425
                  42.64     1:30.31 (47.67)     2:27.87 (57.56)     3:11.48 (43.61)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Panet-Raymond, Wylie      10 EKSC                 3:20.21    3:12.63   418
                  49.33     1:39.50 (50.17)     2:33.28 (53.78)     3:12.63 (39.35)
 12 Bailey, Ciara             10 GCO                  3:19.37    3:12.75   417
                  45.36     1:36.52 (51.16)     2:28.08 (51.56)     3:12.75 (44.67)
 13 Whitaker, Brooke          10 CASC                 3:13.45    3:14.76   405
                  43.40     1:30.88 (47.48)   2:31.56 (1:00.68)     3:14.76 (43.20)
 14 Pierse, Patricia           9 EKSC                 3:25.42    3:15.99   398
                  46.29     1:40.93 (54.64)     2:35.82 (54.89)     3:15.99 (40.17)
 15 Karperien, Chantel        10 CASC                 3:19.49    3:16.16   397
                  45.36     1:33.82 (48.46)     2:32.21 (58.39)     3:16.16 (43.95)
 16 Hadden, Morgan C          10 RedDeer Swimming     3:22.47    3:16.52   395
                  46.65     1:34.93 (48.28)     2:32.67 (57.74)     3:16.52 (43.85)
 17 Thomas, Meghan            10 KSC                  3:21.61    3:17.15   392
                  45.20     1:32.72 (47.52)     2:29.95 (57.23)     3:17.15 (47.20)
 18 Maki, Sabrina             10 RedDeer Swimming     3:33.22    3:19.04   381
                  45.56     1:37.78 (52.22)     2:35.58 (57.80)     3:19.04 (43.46)
 19 MacLeod, Kari             10 UC Swim Club         3:28.48    3:19.89   377
                  50.16     1:40.67 (50.51)     2:35.02 (54.35)     3:19.89 (44.87)
 20 Skocdopole, Alana          9 SSC                  3:33.31    3:20.86   371
                  45.16     1:35.35 (50.19)   2:37.45 (1:02.10)     3:20.86 (43.41)
 21 Neufeld, Jessica          10 GCO                  3:29.65    3:21.01   371
                  52.18     1:41.60 (49.42)     2:40.12 (58.52)     3:21.01 (40.89)
 22 Wong, Jessica              9 AMAC Swimming        3:30.03    3:21.64   367
                  45.36     1:34.25 (48.89)   2:35.71 (1:01.46)     3:21.64 (45.93)
 23 Rozos, Bailey              9 GCO                  3:30.94    3:22.01   365
                  50.91     1:43.10 (52.19)     2:35.90 (52.80)     3:22.01 (46.11)
 24 Alcorn, Catherine         10 RedDeer Swimming     3:18.36    3:22.28   364
                  44.94     1:36.49 (51.55)     2:34.12 (57.63)     3:22.28 (48.16)
 25 Little, Kaitlyn           10 RedDeer Swimming     3:21.04    3:23.02   360
                  50.78     1:36.45 (45.67)   2:37.24 (1:00.79)     3:23.02 (45.78)
 26 Marcakova, Monika         10 UC Swim Club         3:18.16    3:23.05   360
                  46.34     1:36.73 (50.39)     2:34.29 (57.56)     3:23.05 (48.76)
 27 Sinnett, Jacqueline       10 COMET                3:28.23    3:24.58   352
                  43.57     1:33.84 (50.27)   2:39.36 (1:05.52)     3:24.58 (45.22)
 28 McLean, Saskia            10 EKSC                 3:39.81    3:25.74   346
                  43.02     1:34.23 (51.21)   2:38.71 (1:04.48)     3:25.74 (47.03)
 29 Achtymichuk, Payton       10 SPSC                 3:13.73    3:26.76   341
                  51.27     1:43.31 (52.04)     2:40.62 (57.31)     3:26.76 (46.14)
 30 MacLeod, Katelyn           9 OSC                  3:30.72    3:26.80   341
                  44.42     1:39.38 (54.96)     2:39.07 (59.69)     3:26.80 (47.73)
 31 Bruin, Morgann             9 RedDeer Swimming     3:16.39    3:28.33   333
                  44.52     1:35.59 (51.07)     2:34.76 (59.17)     3:28.33 (53.57)
 32 Starman, Sabra             9 EKSC                 3:33.12    3:30.46   323
                  49.31     1:43.13 (53.82)     2:42.48 (59.35)     3:30.46 (47.98)
 33 Davis, Christine          10 CP                   3:19.65    3:32.37   314
                  52.42     1:45.75 (53.33)     2:45.52 (59.77)     3:32.37 (46.85)
 34 Gould, Carly              10 GLEN                 3:31.90    3:36.28   296
                  44.78     1:42.47 (57.69)   2:43.13 (1:00.66)     3:36.28 (53.15)
 35 Conrad, Katie              9 SPSC                 3:44.09    3:42.95   268
                  51.43     1:47.62 (56.19)   2:53.81 (1:06.19)     3:42.95 (49.14)
Girls 10 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
   AB Record:   2:11.95        1994 Olympian S.C., OSC
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Olympian Swim Club  'A'                     2:02.73    2:14.19   536   36
     1) Johnston, Shannon 9             2) Mills, Madison 10
     3) Kremer, Lori 10                 4) Fung, Natasha 10
                  34.37     1:07.80 (33.43)     1:41.31 (33.51)     2:14.19 (32.88)
  2 Univ of Calgary Swim Club  'A'              2:21.53    2:20.70   474   32
     1) John, Stephanie 10              2) Marcakova, Monika 10
     3) Kuppe, Meghan 10                4) Beveridge, Allison 10
                  35.42     1:11.60 (36.18)     1:46.98 (35.38)     2:20.70 (33.72)
  3 Cascade Swim Club  'A'                      2:26.49    2:21.27   469   30
     1) Whitaker, Brooke 10             2) Karperien, Chantel 10
     3) Chowanets, Celina 10            4) Snodgrass, Brooklynn 9
                  35.60     1:09.63 (34.03)     1:47.08 (37.45)     2:21.27 (34.19)
  4 Edmonton Keyano Swim Club  'A'              2:25.77    2:24.46   442   28
     1) McLean, Saskia 10               2) Panet-Raymond, Wylie 10
     3) Morgan, Jennifer 10             4) Pierse, Patricia 9
                  34.77     1:10.99 (36.22)     1:45.91 (34.92)     2:24.46 (38.55)
  5 Univ of Calgary Swim Club  'B'              2:30.31    2:26.43   426   26
     1) Wei, Queenie 10                 2) Kemeri, Anna 9
     3) MacLeod, Kari 10                4) Hildebrand, Alyssa 10
                  36.23     1:13.18 (36.95)     1:49.76 (36.58)     2:26.43 (36.67)
  6 Red Deer Catalina Swim Club  'A'            2:28.97    2:27.99   413   24
     1) Maki, Sabrina 10                2) Bruin, Morgann 9
     3) Alcorn, Catherine 10            4) Hadden, Morgan C 10
                  36.49     1:13.31 (36.82)     1:51.86 (38.55)     2:27.99 (36.13)
  7 SilverTide Swim Club  'A'                   2:35.58    2:35.44   359   22
     1) Elford, Karlyn 10               2) Schamber, Nicole 9
     3) Williams, Nadine 10             4) Nowoselsky, Sarah 10
                  37.04     1:16.54 (39.50)     1:53.61 (37.07)     2:35.44 (41.83)
Girls 10 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
   AB Record:   2:28.74        1994 Olympian S.C., OSC
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Olympian Swim Club  'A'                     2:13.77    2:28.46   535   36
     1) Mills, Madison 10               2) Fung, Natasha 10
     3) Kremer, Lori 10                 4) Johnston, Shannon 9
                  36.70     1:19.12 (42.42)     1:54.06 (34.94)     2:28.46 (34.40)
  2 Univ of Calgary Swim Club  'A'              2:38.44    2:36.06   470   32
     1) John, Stephanie 10              2) Marcakova, Monika 10
     3) Wei, Queenie 10                 4) Beveridge, Allison 10
                  39.13     1:22.46 (43.33)     2:01.66 (39.20)     2:36.06 (34.40)
  3 Cascade Swim Club  'A'                      2:31.51    2:40.13   438   30
     1) Whitaker, Brooke 10             2) Karperien, Chantel 10
     3) Snodgrass, Brooklynn 9          4) Chowanets, Celina 10
                  39.23     1:25.21 (45.98)     2:02.52 (37.31)     2:40.13 (37.61)
  4 Edmonton Keyano Swim Club  'A'              2:40.93    2:40.83   433   28
     1) McLean, Saskia 10               2) Panet-Raymond, Wylie 10
     3) Pierse, Patricia 9              4) Morgan, Jennifer 10
                  37.09     1:20.68 (43.59)     2:05.10 (44.42)     2:40.83 (35.73)
  5 Red Deer Catalina Swim Club  'A'            2:50.04    2:43.89   411   26
     1) Little, Kaitlyn 10              2) Alcorn, Catherine 10
     3) Bruin, Morgann 9                4) Maki, Sabrina 10
                  41.44     1:27.07 (45.63)     2:07.74 (40.67)     2:43.89 (36.15)
  6 Univ of Calgary Swim Club  'B'              2:50.12    2:44.41   408   24
     1) Kemeri, Anna 9                  2) MacLeod, Kari 10
     3) Kuppe, Meghan 10                4) Hildebrand, Alyssa 10
                  43.38     1:34.86 (51.48)     2:07.02 (32.16)     2:44.41 (37.39)
  7 SilverTide Swim Club  'A'                   2:52.13    2:47.86   385   22
     1) Williams, Nadine 10             2) Nowoselsky, Sarah 10
     3) McDermott, Erin 10              4) Elford, Karlyn 10
                  43.18     1:38.37 (55.19)     2:12.33 (33.96)     2:47.86 (35.53)
  8 Sherwood Park Swim Club  'A'                2:55.15    2:53.22   351   20
     1) Jewitt, Jacqueline 9            2) Achtymichuk, Payton 10
     3) Conrad, Katie 9                 4) Hart-Dowhun, Breanne 10
                  42.04     1:30.98 (48.94)     2:20.09 (49.11)     2:53.22 (33.13)
Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   27.67        1982 Rhonda Mayes, EKSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Oleskiw, Wendy      12 STSC                   29.24      29.09   721   18
  2 McGhee, Pamela      12 UC Swim Club           29.63      29.47   701   16
  3 Andersen, Tsue      12 EKSC                   30.26      30.05   671   15
  4 Panet-Raymond, Chr  12 EKSC                   30.40      30.33   657   14
  5 Singleton-Fookes,   12 CP                     31.06      30.75   636   13
  6 Mielnichuk, Bobbie  12 EKSC                   30.85      30.96   626   11.5
  6 Oleksow, Kirsten    12 Sharks                 31.33      30.96   626   11.5
  8 LeDrew, Nadia       12 KSC                    31.52      31.35   607   10
B - Final
  9 Westra, Xaviera     12 EST                    31.56      30.88   630    9
 10 Cook, Katie         12 FMSC                   31.53      30.90   629    8
 11 Murphy, Shelby      12 CASC                   31.87      31.42   604    7
 12 Misurelli, Jennife  11 UC Swim Club           32.09      31.94   580    6
 13 McCallum, Natalie   11 UC Swim Club           32.46      32.05   576    5
 14 Young, Kendra       11 FMSC                   32.17      32.15   571    4
 15 Stein, Melissa      11 CP                     32.36      32.29   565    3
 16 Wood, Alana         11 CASC                   32.39      32.65   550    2
Preliminaries
 17 Ng, Hilarie         11 CWC                    32.62
 18 Kemp, Christine     11 STSC                   32.68
 19 Harrison, Tori      11 KSC                    32.81
 20 Kruk, Alyssa        11 LRSC                   33.27
 21 Schramm, Lydia      11 EKSC                   33.28
 22 King, Anna-Marie    12 CASC                   33.36
 23 Stauft, Nicole      11 KSC                    33.41
 24 Biancolin, Brianna  11 LEDUC                  33.91
 25 Long, Shelley       12 NCSA                   33.92
 26 Powell, Meghan      11 CWC                    33.95
 27 Loyola, Danyelle    11 NCSA                   34.14
 28 McGinn, Erica       11 LASC                   34.16
 29 Salami, Eniola      11 NCSA                   34.18
 30 Sproule, Emma       11 UC Swim Club           34.27
 31 Clement, Bea        11 CASC                   34.58
 32 Leth, Rylee         11 EST                    34.86
 33 Yurkovich, Katie    12 EKSC                   34.95
 34 Kichton, Rachelle   11 FMSC                   35.18
 35 McPhee, Carlie      12 UC Swim Club           35.22
 36 Janzen, Silken      11 STSC                   36.38
 37 Bull, Georgina      11 EKSC                   36.50
 38 Nicol, Rachel       11 LASC                   36.57
 -- Dhir, Henna         11 GPP                      DQ
 -- MacLeod, Kristine   12 UC Swim Club             NS
Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   27.67        1982 Rhonda Mayes, EKSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Oleskiw, Wendy            12 STSC                   30.09      29.24   713
  2 McGhee, Pamela            12 UC Swim Club           29.56      29.63   693
  3 Andersen, Tsue            12 EKSC                   30.73      30.26   660
  4 Panet-Raymond, Chrissy    12 EKSC                   30.62      30.40   653
  5 Mielnichuk, Bobbie        12 EKSC                   30.92      30.85   631
  6 Singleton-Fookes, Morgan  12 CP                     30.67      31.06   621
  7 Oleksow, Kirsten          12 Sharks                 30.39      31.33   608
  8 LeDrew, Nadia             12 KSC                    32.47      31.52   599
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cook, Katie               12 FMSC                   31.35      31.53   599
 10 Westra, Xaviera           12 EST                    31.45      31.56   598
 11 Murphy, Shelby            12 CASC                   32.02      31.87   584
 12 Misurelli, Jennifer       11 UC Swim Club           31.53      32.09   574
 13 Young, Kendra             11 FMSC                   33.13      32.17   570
 14 Stein, Melissa            11 CP                     31.85      32.36   562
 15 Wood, Alana               11 CASC                   32.50      32.39   561
 16 McCallum, Natalie         11 UC Swim Club           31.56      32.46   558
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ng, Hilarie               11 CWC                    33.39      32.62   551
 18 Kemp, Christine           11 STSC                   32.39      32.68   548
-------------------------------------------------------------------------
 19 Harrison, Tori            11 KSC                    33.54      32.81   543
 20 Kruk, Alyssa              11 LRSC                   33.35      33.27   524
 21 Schramm, Lydia            11 EKSC                   34.60      33.28   524
 22 King, Anna-Marie          12 CASC                   33.68      33.36   520
 23 Stauft, Nicole            11 KSC                    34.60      33.41   518
 24 Biancolin, Brianna        11 LEDUC                  33.76      33.91   499
 25 Long, Shelley             12 NCSA                   34.61      33.92   499
 26 Powell, Meghan            11 CWC                    34.09      33.95   497
 27 Loyola, Danyelle          11 NCSA                   34.74      34.14   490
 28 McGinn, Erica             11 LASC                   32.77      34.16   489
 29 Salami, Eniola            11 NCSA                   35.55      34.18   489
 30 Sproule, Emma             11 UC Swim Club           34.09      34.27   485
 31 Clement, Bea              11 CASC                   35.04      34.58   474
 32 Leth, Rylee               11 EST                    34.36      34.86   464
 33 Yurkovich, Katie          12 EKSC                   35.74      34.95   461
 34 Kichton, Rachelle         11 FMSC                   34.73      35.18   453
 35 McPhee, Carlie            12 UC Swim Club           35.18      35.22   451
 36 Janzen, Silken            11 STSC                   37.08      36.38   413
 37 Bull, Georgina            11 EKSC                   38.52      36.50   410
 38 Nicol, Rachel             11 LASC                   37.99      36.57   407
 -- Dhir, Henna               11 GPP                    33.57         DQ
 -- MacLeod, Kristine         12 UC Swim Club           32.99         NS
Girls 11-12 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   59.33        1991 Megan Gillis, CPSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 McGhee, Pamela      12 UC Swim Club         1:04.73    1:03.80   712   18
                  30.83     1:03.80 (32.97)
  2 Nesbitt, Colleen    11 GLEN                 1:07.67    1:04.33   699   16
                  31.51     1:04.33 (32.82)
  3 Oleskiw, Wendy      12 STSC                 1:07.17    1:04.49   696   15
                  30.52     1:04.49 (33.97)
  4 Andersen, Tsue      12 EKSC                 1:06.47    1:05.37   675   14
                  31.17     1:05.37 (34.20)
  5 Mielnichuk, Bobbie  12 EKSC                 1:06.61    1:05.89   663   13
                  32.11     1:05.89 (33.78)
  6 Cook, Katie         12 FMSC                 1:07.69    1:06.85   641   12
                  32.11     1:06.85 (34.74)
  7 Lush, Alex          12 FMSC                 1:08.96    1:08.10   613   11
                  33.08     1:08.10 (35.02)
  8 Murphy, Shelby      12 CASC                 1:09.24    1:09.58   582   10
                  33.33     1:09.58 (36.25)
B - Final
  9 Singleton-Fookes,   12 CP                   1:09.50    1:06.80   642    9
                  32.79     1:06.80 (34.01)
 10 Westra, Xaviera     12 EST                  1:09.34    1:07.05   636    8
                  32.12     1:07.05 (34.93)
 11 Misurelli, Jennife  11 UC Swim Club         1:11.48    1:09.58   582    7
                  33.63     1:09.58 (35.95)
 12 Kemp, Christine     11 STSC                 1:10.91    1:09.69   580    6
                  33.93     1:09.69 (35.76)
 13 Marsh, Courtney     12 CASC                 1:11.75    1:09.74   579    5
                  34.16     1:09.74 (35.58)
 14 Young, Kendra       11 FMSC                 1:10.29    1:09.99   573    4
                  33.58     1:09.99 (36.41)
 15 McCallum, Natalie   11 UC Swim Club         1:11.55    1:10.04   572    3
                  33.85     1:10.04 (36.19)
 16 Morgan, Leanne      12 EKSC                 1:11.77    1:11.38   546    2
                  34.59     1:11.38 (36.79)
Preliminaries
 17 Schramm, Lydia      11 EKSC                 1:12.24
 18 King, Anna-Marie    12 CASC                 1:12.44
 19 Stein, Melissa      11 CP                   1:13.11
 20 Oleksow, Kirsten    12 Sharks               1:13.35
 21 Wood, Alana         11 CASC                 1:13.74
 22 Burke, Amanda       12 UC Swim Club         1:13.91
 23 Yurkovich, Katie    12 EKSC                 1:14.11
 24 Harrison, Tori      11 KSC                  1:14.36
 25 Sproule, Emma       11 UC Swim Club         1:14.70
 26 Kichton, Rachelle   11 FMSC                 1:14.85
 27 Dhir, Henna         11 GPP                  1:15.01
 28 McGinn, Erica       11 LASC                 1:15.13
 29 Clement, Bea        11 CASC                 1:15.52
 30 Elford, Brea        12 STSC                 1:15.93
 31 Ng, Hilarie         11 CWC                  1:16.11
 32 Powell, Meghan      11 CWC                  1:16.34
 33 Biancolin, Brianna  11 LEDUC                1:17.16
 34 Kruk, Alyssa        11 LRSC                 1:17.89
 35 McPhee, Carlie      12 UC Swim Club         1:17.96
 36 Nicol, Rachel       11 LASC                 1:18.66
 37 Leth, Rylee         11 EST                  1:18.68
 38 Janzen, Silken      11 STSC                 1:19.73
 39 Salami, Eniola      11 NCSA                 1:22.50
 40 Bull, Georgina      11 EKSC                 1:22.53
Girls 11-12 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   59.33        1991 Megan Gillis, CPSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 McGhee, Pamela            12 UC Swim Club         1:03.29    1:04.73   690
                  30.93     1:04.73 (33.80)
  2 Andersen, Tsue            12 EKSC                 1:05.82    1:06.47   649
                  31.98     1:06.47 (34.49)
  3 Mielnichuk, Bobbie        12 EKSC                 1:06.28    1:06.61   646
                  32.16     1:06.61 (34.45)
  4 Oleskiw, Wendy            12 STSC                 1:06.18    1:07.17   633
                  31.70     1:07.17 (35.47)
  5 Nesbitt, Colleen          11 GLEN                 1:04.47    1:07.67   622
                  31.74     1:07.67 (35.93)
  6 Cook, Katie               12 FMSC                 1:08.10    1:07.69   622
                  32.70     1:07.69 (34.99)
  7 Lush, Alex                12 FMSC                 1:08.24    1:08.96   595
                  33.45     1:08.96 (35.51)
  8 Murphy, Shelby            12 CASC                 1:12.15    1:09.24   589
                  33.53     1:09.24 (35.71)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Westra, Xaviera           12 EST                  1:07.37    1:09.34   587
                  33.73     1:09.34 (35.61)
 10 Singleton-Fookes, Morgan  12 CP                   1:08.71    1:09.50   583
                  33.38     1:09.50 (36.12)
 11 Young, Kendra             11 FMSC                 1:12.25    1:10.29   567
                  33.96     1:10.29 (36.33)
 12 Kemp, Christine           11 STSC                 1:11.23    1:10.91   555
                  34.44     1:10.91 (36.47)
 13 Misurelli, Jennifer       11 UC Swim Club         1:08.81    1:11.48   544
                  34.08     1:11.48 (37.40)
 14 McCallum, Natalie         11 UC Swim Club         1:08.71    1:11.55   543
                  34.38     1:11.55 (37.17)
 15 Marsh, Courtney           12 CASC                 1:11.14    1:11.75   539
                  34.69     1:11.75 (37.06)
 16 Morgan, Leanne            12 EKSC                 1:12.04    1:11.77   539
                  34.47     1:11.77 (37.30)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Schramm, Lydia            11 EKSC                 1:16.02    1:12.24   530
                  34.77     1:12.24 (37.47)
 18 King, Anna-Marie          12 CASC                 1:14.04    1:12.44   526
                  35.04     1:12.44 (37.40)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Stein, Melissa            11 CP                   1:10.53    1:13.11   514
                  34.55     1:13.11 (38.56)
 20 Oleksow, Kirsten          12 Sharks               1:07.34    1:13.35   509
                  34.55     1:13.35 (38.80)
 21 Wood, Alana               11 CASC                 1:13.20    1:13.74   503
                  34.67     1:13.74 (39.07)
 22 Burke, Amanda             12 UC Swim Club         1:10.83    1:13.91   500
                  35.04     1:13.91 (38.87)
 23 Yurkovich, Katie          12 EKSC                 1:15.52    1:14.11   496
                  36.31     1:14.11 (37.80)
 24 Harrison, Tori            11 KSC                  1:14.75    1:14.36   492
                  34.66     1:14.36 (39.70)
 25 Sproule, Emma             11 UC Swim Club         1:14.47    1:14.70   486
                  36.00     1:14.70 (38.70)
 26 Kichton, Rachelle         11 FMSC                 1:14.89    1:14.85   483
                  36.12     1:14.85 (38.73)
 27 Dhir, Henna               11 GPP                  1:15.09    1:15.01   481
                  36.35     1:15.01 (38.66)
 28 McGinn, Erica             11 LASC                 1:16.09    1:15.13   479
                  35.60     1:15.13 (39.53)
 29 Clement, Bea              11 CASC                 1:16.04    1:15.52   472
                  36.02     1:15.52 (39.50)
 30 Elford, Brea              12 STSC                 1:19.22    1:15.93   465
                  35.97     1:15.93 (39.96)
 31 Ng, Hilarie               11 CWC                  1:16.56    1:16.11   462
                  36.30     1:16.11 (39.81)
 32 Powell, Meghan            11 CWC                  1:17.64    1:16.34   459
                  37.46     1:16.34 (38.88)
 33 Biancolin, Brianna        11 LEDUC                1:18.19    1:17.16   446
                  36.70     1:17.16 (40.46)
 34 Kruk, Alyssa              11 LRSC                 1:15.80    1:17.89   435
                  37.30     1:17.89 (40.59)
 35 McPhee, Carlie            12 UC Swim Club         1:17.06    1:17.96   434
                  37.57     1:17.96 (40.39)
 36 Nicol, Rachel             11 LASC                 1:25.78    1:18.66   423
                  36.92     1:18.66 (41.74)
 37 Leth, Rylee               11 EST                  1:14.70    1:18.68   423
                  37.09     1:18.68 (41.59)
 38 Janzen, Silken            11 STSC                 1:22.14    1:19.73   408
                  38.69     1:19.73 (41.04)
 39 Salami, Eniola            11 NCSA                 1:23.82    1:22.50   370
                  37.71     1:22.50 (44.79)
 40 Bull, Georgina            11 EKSC                 1:18.41    1:22.53   369
                  38.96     1:22.53 (43.57)
Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   2:10.67        1991 Megan Gillis, CPSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 McGhee, Pamela      12 UC Swim Club         2:20.62    2:18.66   714   18
                  31.70     1:06.62 (34.92)     1:43.11 (36.49)     2:18.66 (35.55)
  2 Mielnichuk, Bobbie  12 EKSC                 2:23.49    2:19.61   703   16
                  32.46     1:07.37 (34.91)     1:44.02 (36.65)     2:19.61 (35.59)
  3 Oleskiw, Wendy      12 STSC                 2:23.39    2:23.27   663   15
                  31.21     1:07.74 (36.53)     1:45.87 (38.13)     2:23.27 (37.40)
  4 Nesbitt, Colleen    11 GLEN                 2:27.34    2:23.29   663   14
                  32.18     1:08.71 (36.53)     1:46.60 (37.89)     2:23.29 (36.69)
  5 Lush, Alex          12 FMSC                 2:24.51    2:23.73   658   13
                  33.34     1:09.14 (35.80)     1:46.61 (37.47)     2:23.73 (37.12)
  6 Cook, Katie         12 FMSC                 2:26.35    2:24.59   649   12
                  33.02     1:09.78 (36.76)     1:47.75 (37.97)     2:24.59 (36.84)
  7 Andersen, Tsue      12 EKSC                 2:24.07    2:25.47   640   11
                  32.87     1:09.60 (36.73)     1:48.06 (38.46)     2:25.47 (37.41)
  8 Panet-Raymond, Chr  12 EKSC                 2:26.62    2:29.22   602   10
                  32.89     1:10.68 (37.79)     1:50.16 (39.48)     2:29.22 (39.06)
B - Final
  9 Lavoie, Maura       12 OSC                  2:33.17    2:24.30   652    9
                  34.13     1:10.45 (36.32)     1:47.63 (37.18)     2:24.30 (36.67)
 10 Lanthier, Gabriell  12 CASC                 2:28.58    2:24.75   647    8
                  33.41     1:10.41 (37.00)     1:48.17 (37.76)     2:24.75 (36.58)
 11 Murphy, Shelby      12 CASC                 2:30.01    2:26.98   624    7
                  33.61     1:10.91 (37.30)     1:49.79 (38.88)     2:26.98 (37.19)
 12 Westra, Xaviera     12 EST                  2:28.79    2:27.28   621    6
                  34.34     1:11.70 (37.36)     1:50.16 (38.46)     2:27.28 (37.12)
 13 Misurelli, Jennife  11 UC Swim Club         2:30.78    2:30.94   586    5
                  33.96     1:12.49 (38.53)     1:52.36 (39.87)     2:30.94 (38.58)
 14 Marsh, Courtney     12 CASC                 2:33.32    2:31.09   584    4
                  34.82     1:13.25 (38.43)     1:52.41 (39.16)     2:31.09 (38.68)
 15 Schramm, Lydia      11 EKSC                 2:32.34    2:32.90   567    3
                  34.33     1:12.69 (38.36)     1:52.84 (40.15)     2:32.90 (40.06)
 16 Young, Kendra       11 FMSC                 2:29.57    2:33.02   566    2
                  34.97     1:14.01 (39.04)     1:54.58 (40.57)     2:33.02 (38.44)
Preliminaries
 17 McCallum, Natalie   11 UC Swim Club         2:33.33
 18 Singleton-Fookes,   12 CP                   2:33.94
 19 Burke, Amanda       12 UC Swim Club         2:35.49
 20 Morgan, Leanne      12 EKSC                 2:35.79
 21 Kemp, Christine     11 STSC                 2:35.89
 22 Burns, Amanda       11 STSC                 2:37.51
 23 Harrison, Tori      11 KSC                  2:37.61
 24 King, Anna-Marie    12 CASC                 2:38.35
 25 Sproule, Emma       11 UC Swim Club         2:38.86
 26 Kichton, Rachelle   11 FMSC                 2:39.26
 27 Harnack, Sydney     12 STSC                 2:40.02
 28 Yurkovich, Katie    12 EKSC                 2:40.63
 29 Pasnak, Lauren      12 SPSC                 2:40.67
 30 Dhir, Henna         11 GPP                  2:43.87
 31 McPhee, Carlie      12 UC Swim Club         2:43.94
 32 Davis, Erica        12 CP                   2:44.94
 33 Leth, Rylee         11 EST                  2:46.46
 34 Powell, Meghan      11 CWC                  2:47.00
 35 Lachance, Nicole    11 EKSC                 2:48.52
 36 Kruk, Alyssa        11 LRSC                 2:52.60
 37 Campbell, Alexandr  11 KSC                  2:53.61
 38 Bull, Georgina      11 EKSC                 2:57.74
 -- Stein, Melissa      11 CP                       DQ
Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   2:10.67        1991 Megan Gillis, CPSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 McGhee, Pamela            12 UC Swim Club         2:18.32    2:20.62   692
                  31.79     1:07.43 (35.64)     1:44.18 (36.75)     2:20.62 (36.44)
  2 Oleskiw, Wendy            12 STSC                 2:23.42    2:23.39   662
                  31.57     1:09.27 (37.70)     1:47.00 (37.73)     2:23.39 (36.39)
  3 Mielnichuk, Bobbie        12 EKSC                 2:25.06    2:23.49   661
                  33.04     1:10.29 (37.25)     1:47.73 (37.44)     2:23.49 (35.76)
  4 Andersen, Tsue            12 EKSC                 2:23.66    2:24.07   654
                  33.22     1:09.95 (36.73)     1:47.15 (37.20)     2:24.07 (36.92)
  5 Lush, Alex                12 FMSC                 2:25.35    2:24.51   650
                  33.24     1:09.38 (36.14)     1:46.61 (37.23)     2:24.51 (37.90)
  6 Cook, Katie               12 FMSC                 2:28.16    2:26.35   631
                  33.36     1:10.76 (37.40)     1:49.19 (38.43)     2:26.35 (37.16)
  7 Panet-Raymond, Chrissy    12 EKSC                 2:26.41    2:26.62   628
                  33.60     1:10.71 (37.11)     1:48.91 (38.20)     2:26.62 (37.71)
  8 Nesbitt, Colleen          11 GLEN                 2:23.66    2:27.34   621
                  33.32     1:10.43 (37.11)     1:49.09 (38.66)     2:27.34 (38.25)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lanthier, Gabrielle       12 CASC                 2:25.25    2:28.58   608
                  34.60     1:12.38 (37.78)     1:51.37 (38.99)     2:28.58 (37.21)
 10 Westra, Xaviera           12 EST                  2:29.02    2:28.79   606
                  35.10     1:13.47 (38.37)     1:51.55 (38.08)     2:28.79 (37.24)
 11 Young, Kendra             11 FMSC                 2:31.17    2:29.57   599
                  34.58     1:12.49 (37.91)     1:50.95 (38.46)     2:29.57 (38.62)
 12 Murphy, Shelby            12 CASC                 2:33.98    2:30.01   594
                  34.28     1:12.54 (38.26)     1:51.97 (39.43)     2:30.01 (38.04)
 13 Misurelli, Jennifer       11 UC Swim Club         2:28.38    2:30.78   587
                  33.85     1:12.90 (39.05)     1:52.87 (39.97)     2:30.78 (37.91)
 14 Schramm, Lydia            11 EKSC                 2:40.60    2:32.34   572
                  34.68     1:13.05 (38.37)     1:52.76 (39.71)     2:32.34 (39.58)
 15 Lavoie, Maura             12 OSC                  2:25.98    2:33.17   565
                  34.67     1:14.10 (39.43)     1:54.09 (39.99)     2:33.17 (39.08)
 16 Marsh, Courtney           12 CASC                 2:33.56    2:33.32   563
                  34.88     1:14.12 (39.24)     1:54.39 (40.27)     2:33.32 (38.93)
-------------------------------------------------------------------------
 17 McCallum, Natalie         11 UC Swim Club         2:29.52    2:33.33   563
                  35.17     1:14.98 (39.81)     1:54.69 (39.71)     2:33.33 (38.64)
 18 Singleton-Fookes, Morgan  12 CP                   2:29.51    2:33.94   558
                  34.67     1:14.17 (39.50)     1:55.33 (41.16)     2:33.94 (38.61)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Burke, Amanda             12 UC Swim Club         2:34.39    2:35.49   544
                  35.80     1:14.91 (39.11)     1:55.65 (40.74)     2:35.49 (39.84)
 20 Morgan, Leanne            12 EKSC                 2:36.16    2:35.79   541
                  35.44     1:15.65 (40.21)     1:56.66 (41.01)     2:35.79 (39.13)
 21 Kemp, Christine           11 STSC                 2:32.88    2:35.89   540
                  35.30     1:15.55 (40.25)     1:56.92 (41.37)     2:35.89 (38.97)
 22 Burns, Amanda             11 STSC                 2:41.15    2:37.51   526
                  35.16     1:16.12 (40.96)     1:57.84 (41.72)     2:37.51 (39.67)
 23 Harrison, Tori            11 KSC                  2:38.96    2:37.61   526
                  35.18     1:14.73 (39.55)     1:56.24 (41.51)     2:37.61 (41.37)
 24 King, Anna-Marie          12 CASC                 2:36.07    2:38.35   519
                  36.08     1:15.89 (39.81)     1:57.42 (41.53)     2:38.35 (40.93)
 25 Sproule, Emma             11 UC Swim Club         2:44.96    2:38.86   515
                  36.41     1:16.87 (40.46)     1:58.54 (41.67)     2:38.86 (40.32)
 26 Kichton, Rachelle         11 FMSC                 2:42.17    2:39.26   512
                  36.19     1:17.30 (41.11)     1:59.46 (42.16)     2:39.26 (39.80)
 27 Harnack, Sydney           12 STSC                 2:38.20    2:40.02   505
                  35.41     1:15.56 (40.15)     1:58.00 (42.44)     2:40.02 (42.02)
 28 Yurkovich, Katie          12 EKSC                 2:41.53    2:40.63   501
                  37.11     1:17.51 (40.40)     1:59.45 (41.94)     2:40.63 (41.18)
 29 Pasnak, Lauren            12 SPSC                 2:45.50    2:40.67   500
                  35.85     1:17.65 (41.80)     2:00.02 (42.37)     2:40.67 (40.65)
 30 Dhir, Henna               11 GPP                  2:44.44    2:43.87   475
                  37.59     1:18.77 (41.18)     2:02.53 (43.76)     2:43.87 (41.34)
 31 McPhee, Carlie            12 UC Swim Club         2:40.94    2:43.94   475
                  37.58     1:20.84 (43.26)     2:03.54 (42.70)     2:43.94 (40.40)
 32 Davis, Erica              12 CP                   2:41.09    2:44.94   467
                  37.35     1:19.94 (42.59)     2:02.85 (42.91)     2:44.94 (42.09)
 33 Leth, Rylee               11 EST                  2:51.43    2:46.46   456
                  37.24     1:20.14 (42.90)     2:05.24 (45.10)     2:46.46 (41.22)
 34 Powell, Meghan            11 CWC                  2:50.67    2:47.00   452
                  37.15     1:19.56 (42.41)     2:04.50 (44.94)     2:47.00 (42.50)
 35 Lachance, Nicole          11 EKSC                 2:52.31    2:48.52   441
                  37.71     1:20.40 (42.69)     2:05.61 (45.21)     2:48.52 (42.91)
 36 Kruk, Alyssa              11 LRSC                 2:49.38    2:52.60   413
                  38.39     1:24.55 (46.16)     2:12.27 (47.72)     2:52.60 (40.33)
 37 Campbell, Alexandra       11 KSC                  2:55.87    2:53.61   406
                  40.82     1:26.42 (45.60)     2:12.32 (45.90)     2:53.61 (41.29)
 38 Bull, Georgina            11 EKSC                 3:07.62    2:57.74   380
                  38.98     1:24.05 (45.07)     2:11.74 (47.69)     2:57.74 (46.00)
 -- Stein, Melissa            11 CP                   2:34.26         DQ
                  34.85     1:14.78 (39.93)     1:56.68 (41.90)          DQ (41.75)
Girls 11-12 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   4:32.74        1981 Donna McGinnis, EKSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 McGhee, Pamela      12 UC Swim Club         4:52.88    4:59.84   667   18
                  33.32     1:10.88 (37.56)     1:49.65 (38.77)     2:27.93 (38.28)
        3:06.66 (38.73)     3:45.54 (38.88)     4:24.00 (38.46)     4:59.84 (35.84)
  2 Lush, Alex          12 FMSC                 5:04.56    5:01.20   660   16
                  34.10     1:12.03 (37.93)     1:50.74 (38.71)     2:29.53 (38.79)
        3:08.16 (38.63)     3:46.89 (38.73)     4:24.98 (38.09)     5:01.20 (36.22)
  3 Lanthier, Gabriell  12 CASC                 5:04.37    5:03.53   649   15
                  34.79     1:12.63 (37.84)     1:51.32 (38.69)     2:30.04 (38.72)
        3:08.66 (38.62)     3:47.38 (38.72)     4:26.11 (38.73)     5:03.53 (37.42)
  4 Panet-Raymond, Chr  12 EKSC                 5:03.11    5:04.65   643   14
                  33.46     1:11.51 (38.05)     1:50.07 (38.56)     2:28.64 (38.57)
        3:07.26 (38.62)     3:46.91 (39.65)     4:26.60 (39.69)     5:04.65 (38.05)
  5 Mielnichuk, Bobbie  12 EKSC                 5:07.41    5:08.03   627   13
                  34.24     1:12.24 (38.00)     1:51.36 (39.12)     2:30.65 (39.29)
        3:09.98 (39.33)     3:49.69 (39.71)     4:29.90 (40.21)     5:08.03 (38.13)
  6 Murphy, Shelby      12 CASC                 5:27.80    5:10.77   613   12
                  35.10     1:14.65 (39.55)     1:54.77 (40.12)     2:34.18 (39.41)
        3:13.55 (39.37)     3:53.04 (39.49)     4:32.67 (39.63)     5:10.77 (38.10)
  7 McCallum, Natalie   11 UC Swim Club         5:14.97    5:12.60   605   11
                  34.60     1:14.00 (39.40)     1:54.89 (40.89)     2:35.43 (40.54)
        3:15.24 (39.81)     3:55.71 (40.47)     4:35.22 (39.51)     5:12.60 (37.38)
  8 Pierse, Fionnuala   11 EKSC                 5:17.72    5:13.49   601   10
                  35.16     1:14.63 (39.47)     1:54.92 (40.29)     2:34.64 (39.72)
        3:14.12 (39.48)     3:54.30 (40.18)     4:34.86 (40.56)     5:13.49 (38.63)
  9 Young, Kendra       11 FMSC                 5:24.03    5:14.21   597    9
                  36.12     1:16.04 (39.92)     1:56.03 (39.99)     2:35.92 (39.89)
        3:15.50 (39.58)     3:55.65 (40.15)     4:36.11 (40.46)     5:14.21 (38.10)
 10 Andersen, Tsue      12 EKSC                 5:08.69    5:14.74   595    8
                  35.41     1:14.55 (39.14)     1:54.47 (39.92)     2:34.95 (40.48)
        3:15.18 (40.23)     3:55.40 (40.22)     4:36.12 (40.72)     5:14.74 (38.62)
 11 Westra, Xaviera     12 EST                  5:20.85    5:16.96   585    7
                  36.68     1:16.93 (40.25)     1:57.72 (40.79)     2:38.09 (40.37)
        3:18.26 (40.17)     3:58.34 (40.08)     4:38.83 (40.49)     5:16.96 (38.13)
 12 Funk, Adrienne      12 EKSC                 5:23.33    5:19.99   571    6
                  36.19     1:16.23 (40.04)     1:57.02 (40.79)     2:37.83 (40.81)
        3:18.95 (41.12)     3:59.78 (40.83)     4:40.69 (40.91)     5:19.99 (39.30)
 13 Kemp, Christine     11 STSC                 5:24.53    5:20.03   571    5
                  36.84     1:17.64 (40.80)     1:57.29 (39.65)     2:38.46 (41.17)
        3:19.46 (41.00)     4:00.36 (40.90)     4:41.30 (40.94)     5:20.03 (38.73)
 14 Marsh, Courtney     12 CASC                 5:21.71    5:21.83   563    4
                  36.03     1:16.08 (40.05)     1:57.49 (41.41)     2:38.86 (41.37)
        3:19.06 (40.20)     4:00.14 (41.08)     4:41.49 (41.35)     5:21.83 (40.34)
 15 Nesbitt, Colleen    11 GLEN                 5:16.69    5:22.09   562    3
                  35.19     1:16.52 (41.33)     1:59.22 (42.70)     2:40.34 (41.12)
        3:21.80 (41.46)     4:03.41 (41.61)     4:43.48 (40.07)     5:22.09 (38.61)
 16 Burns, Amanda       11 STSC                 5:46.77    5:25.09   549    2
                  36.31     1:17.19 (40.88)     1:59.20 (42.01)     2:41.33 (42.13)
        3:23.07 (41.74)     4:05.02 (41.95)     4:46.05 (41.03)     5:25.09 (39.04)
 17 Nowlan, Shaneese    12 OSC                  5:39.58    5:26.48   543
                  36.23     1:17.71 (41.48)     2:00.24 (42.53)     2:42.85 (42.61)
        3:24.74 (41.89)     4:06.98 (42.24)     4:47.52 (40.54)     5:26.48 (38.96)
 18 Morgan, Leanne      12 EKSC                 5:31.00    5:31.17   524
                  36.69     1:18.25 (41.56)     1:59.69 (41.44)     2:41.84 (42.15)
        3:24.13 (42.29)     4:06.79 (42.66)     4:49.68 (42.89)     5:31.17 (41.49)
 19 Sproule, Emma       11 UC Swim Club         5:43.50    5:32.01   521
                  37.41     1:19.01 (41.60)     2:02.25 (43.24)     2:44.55 (42.30)
        3:26.44 (41.89)     4:09.17 (42.73)     4:51.32 (42.15)     5:32.01 (40.69)
 20 Kichton, Rachelle   11 FMSC                 5:39.15    5:34.64   510
                  38.32     1:20.93 (42.61)     2:02.84 (41.91)     2:45.45 (42.61)
        3:28.49 (43.04)     4:11.21 (42.72)     4:54.04 (42.83)     5:34.64 (40.60)
 21 King, Anna-Marie    12 CASC                 5:32.04    5:34.97   509
                  38.11     1:19.29 (41.18)     2:01.56 (42.27)     2:44.84 (43.28)
        3:27.97 (43.13)     4:11.77 (43.80)     4:54.52 (42.75)     5:34.97 (40.45)
 22 Procter, Kaylee     11 AMAC Swimming        5:55.33    5:35.47   507
                  36.47     1:17.87 (41.40)     2:00.40 (42.53)     2:43.71 (43.31)
        3:26.67 (42.96)     4:10.33 (43.66)     4:53.72 (43.39)     5:35.47 (41.75)
 23 Dhir, Henna         11 GPP                  5:56.05    5:41.28   485
                  39.49     1:23.93 (44.44)     2:07.06 (43.13)     2:50.52 (43.46)
        3:34.27 (43.75)     4:17.17 (42.90)     5:00.06 (42.89)     5:41.28 (41.22)
 24 Lachance, Nicole    11 EKSC                 6:07.00    5:44.47   473
                  39.12     1:23.29 (44.17)     2:07.06 (43.77)     2:50.84 (43.78)
        3:34.61 (43.77)     4:18.38 (43.77)     5:02.81 (44.43)     5:44.47 (41.66)
 25 Thibault, Kaitlyn   12 CASC                 5:53.37    5:45.50   469
                  37.99     1:19.71 (41.72)     2:02.49 (42.78)     2:46.01 (43.52)
        3:31.04 (45.03)     4:16.60 (45.56)     5:01.73 (45.13)     5:45.50 (43.77)
 26 Stauft, Nicole      11 KSC                  6:00.23    6:05.93   401
                  40.11     1:25.78 (45.67)     2:12.59 (46.81)     3:00.19 (47.60)
        3:47.98 (47.79)     4:35.11 (47.13)     5:21.28 (46.17)     6:05.93 (44.65)
 27 Campbell, Alexandr  11 KSC                  6:10.90    6:14.60   376
                  42.33     1:30.22 (47.89)     2:18.59 (48.37)     3:07.62 (49.03)
        3:55.20 (47.58)     4:42.57 (47.37)     5:29.72 (47.15)     6:14.60 (44.88)
Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   31.47        2003 Brittany Ozar, CASC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Rypien, Elizabeth   12 LASC                   34.38      34.12   650   18
  2 Misurelli, Jennife  11 UC Swim Club           35.10      34.44   635   16
  3 Oleksow, Kirsten    12 Sharks                 35.74      34.88   617   15
  4 Dakin Kuiper, Sier  12 LASC                   35.57      34.98   612   14
  5 Thrower, Jessica    12 UC Swim Club           35.26      35.17   604   13
  6 Burke, Amanda       12 UC Swim Club           35.84      35.80   579   12
  7 Snodgrass, Rayven   11 CASC                   36.40      36.11   567   11
  8 Cook, Katie         12 FMSC                   36.84      37.04   532   10
B - Final
  9 Stein, Melissa      11 CP                     37.92      36.23   562    9
 10 Bull, Georgina      11 EKSC                   37.46      36.65   546    8
 11 Janzen, Silken      11 STSC                   37.59      37.40   519    6.5
 11 Murphy, Shelby      12 CASC                   37.23      37.40   519    6.5
 13 Cachia, Michelle    12 FMSC                   37.62      37.96   499    5
 14 Nowlan, Shaneese    12 OSC                    37.68      38.17   492    4
 15 Ng, Hilarie         11 CWC                    37.75      38.59   478    3
 16 Marsh, Courtney     12 CASC                   37.93      38.84   470    2
Preliminaries
 17 LeDrew, Nadia       12 KSC                    38.05
 18 Davis, Erica        12 CP                     38.14
 19 Lush, Alex          12 FMSC                   38.21
 20 Burns, Amanda       11 STSC                   38.27
 20 Thibault, Kaitlyn   12 CASC                   38.27
 22 Procter, Kaylee     11 AMAC Swimming          38.38
 23 King, Anna-Marie    12 CASC                   38.50
 23 Morgan, Leanne      12 EKSC                   38.50
 25 Kottke, Linnea      12 SPSC                   38.66
 26 Kichton, Rachelle   11 FMSC                   39.40
 27 Wood, Alana         11 CASC                   39.47
 28 Dhir, Henna         11 GPP                    39.48
 29 Young, Kendra       11 FMSC                   39.71
 30 Clement, Bea        11 CASC                   40.18
 31 Long, Shelley       12 NCSA                   40.23
 32 Fur, Alyssa         11 CP                     40.34
 33 Sproule, Emma       11 UC Swim Club           40.52
 34 McGinn, Erica       11 LASC                   40.87
 35 Powell, Meghan      11 CWC                    41.28
 36 Elford, Brea        12 STSC                   41.91
 37 Salami, Eniola      11 NCSA                   43.04
 38 de Villenfagne, Mi  11 CP                     43.27
 39 Nicol, Rachel       11 LASC                   43.81
Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   31.47        2003 Brittany Ozar, CASC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Rypien, Elizabeth         12 LASC                   35.52      34.38   638
  2 Misurelli, Jennifer       11 UC Swim Club           34.90      35.10   607
  3 Thrower, Jessica          12 UC Swim Club           36.19      35.26   601
  4 Dakin Kuiper, Sierra      12 LASC                   35.03      35.57   588
  5 Oleksow, Kirsten          12 Sharks                 34.34      35.74   581
  6 Burke, Amanda             12 UC Swim Club           35.99      35.84   577
  7 Snodgrass, Rayven         11 CASC                   35.91      36.40   555
  8 Cook, Katie               12 FMSC                   39.19      36.84   539
-------------------------------------------------------------------------
  9 Murphy, Shelby            12 CASC                   37.58      37.23   525
 10 Bull, Georgina            11 EKSC                   37.37      37.46   516
 11 Janzen, Silken            11 STSC                   38.93      37.59   512
 12 Cachia, Michelle          12 FMSC                   38.09      37.62   511
 13 Nowlan, Shaneese          12 OSC                    37.73      37.68   509
 14 Ng, Hilarie               11 CWC                    39.08      37.75   506
 15 Stein, Melissa            11 CP                     37.09      37.92   500
 16 Marsh, Courtney           12 CASC                   36.66      37.93   500
-------------------------------------------------------------------------
 17 LeDrew, Nadia             12 KSC                    36.24      38.05   496
 18 Davis, Erica              12 CP                     41.91      38.14   493
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lush, Alex                12 FMSC                   37.69      38.21   491
 20 Burns, Amanda             11 STSC                   38.41      38.27   489
 20 Thibault, Kaitlyn         12 CASC                   38.65      38.27   489
 22 Procter, Kaylee           11 AMAC Swimming          39.08      38.38   485
 23 King, Anna-Marie          12 CASC                   37.80      38.50   481
 23 Morgan, Leanne            12 EKSC                   37.47      38.50   481
 25 Kottke, Linnea            12 SPSC                   37.75      38.66   476
 26 Kichton, Rachelle         11 FMSC                   40.01      39.40   452
 27 Wood, Alana               11 CASC                   40.46      39.47   450
 28 Dhir, Henna               11 GPP                    42.79      39.48   450
 29 Young, Kendra             11 FMSC                   40.15      39.71   443
 30 Clement, Bea              11 CASC                   40.04      40.18   429
 31 Long, Shelley             12 NCSA                   40.10      40.23   428
 32 Fur, Alyssa               11 CP                     40.67      40.34   424
 33 Sproule, Emma             11 UC Swim Club           40.82      40.52   419
 34 McGinn, Erica             11 LASC                   41.07      40.87   409
 35 Powell, Meghan            11 CWC                    40.71      41.28   398
 36 Elford, Brea              12 STSC                   40.18      41.91   381
 37 Salami, Eniola            11 NCSA                   43.82      43.04   353
 38 de Villenfagne, Michelle  11 CP                     43.33      43.27   347
 39 Nicol, Rachel             11 LASC                   47.68      43.81   335
Girls 11-12 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   1:07.50        2003 Brittany Ozar, CASC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Misurelli, Jennife  11 UC Swim Club         1:14.94    1:13.60   642   18
                  36.20     1:13.60 (37.40)
  2 Dakin Kuiper, Sier  12 LASC                 1:15.30    1:13.78   638   16
                  36.04     1:13.78 (37.74)
  3 Oleskiw, Wendy      12 STSC                 1:15.70    1:14.66   620   15
                  36.57     1:14.66 (38.09)
  4 Thrower, Jessica    12 UC Swim Club         1:16.37    1:14.88   616   14
                  36.22     1:14.88 (38.66)
  5 Snodgrass, Rayven   11 CASC                 1:16.32    1:15.94   595   13
                  37.36     1:15.94 (38.58)
  6 LeDrew, Nadia       12 KSC                  1:19.20    1:17.23   571   12
                  37.57     1:17.23 (39.66)
  7 Oleksow, Kirsten    12 Sharks               1:19.28    1:19.44   532   11
                  38.83     1:19.44 (40.61)
  8 Marsh, Courtney     12 CASC                 1:19.37    1:21.15   504   10
                  40.35     1:21.15 (40.80)
B - Final
  9 Burke, Amanda       12 UC Swim Club         1:20.83    1:15.71   600    9
                  36.40     1:15.71 (39.31)
 10 Westra, Xaviera     12 EST                  1:20.28    1:18.29   552    8
                  38.80     1:18.29 (39.49)
 11 Funk, Adrienne      12 EKSC                 1:19.96    1:18.47   549    7
                  37.91     1:18.47 (40.56)
 12 Nowlan, Shaneese    12 OSC                  1:20.35    1:18.53   548    6
                  38.12     1:18.53 (40.41)
 13 Lush, Alex          12 FMSC                 1:19.97    1:19.74   527    5
                  39.07     1:19.74 (40.67)
 14 Cook, Katie         12 FMSC                 1:20.00    1:20.91   508    4
                  39.79     1:20.91 (41.12)
 15 Pierse, Fionnuala   11 EKSC                 1:20.88    1:21.96   491    3
                  39.77     1:21.96 (42.19)
 -- Ogg, Megan          12 CASC                 1:19.92         DQ
                  40.85          DQ (43.11)
Preliminaries
 16 Stein, Melissa      11 CP                   1:20.88
 18 Murphy, Shelby      12 CASC                 1:21.12
 19 Janzen, Silken      11 STSC                 1:21.23
 20 Cachia, Michelle    12 FMSC                 1:22.15
 21 King, Anna-Marie    12 CASC                 1:22.32
 22 Procter, Kaylee     11 AMAC Swimming        1:22.35
 23 Thibault, Kaitlyn   12 CASC                 1:22.93
 24 Burns, Amanda       11 STSC                 1:23.10
 25 Morgan, Leanne      12 EKSC                 1:23.35
 26 Kottke, Linnea      12 SPSC                 1:23.39
 27 Wood, Alana         11 CASC                 1:24.00
 28 Young, Kendra       11 FMSC                 1:24.09
 29 Kichton, Rachelle   11 FMSC                 1:24.32
 30 Bull, Georgina      11 EKSC                 1:24.35
 30 Singleton-Fookes,   12 CP                   1:24.35
 32 Clement, Bea        11 CASC                 1:25.62
 33 Dhir, Henna         11 GPP                  1:26.10
 34 McGinn, Erica       11 LASC                 1:26.70
 35 Powell, Meghan      11 CWC                  1:26.72
 36 Elford, Brea        12 STSC                 1:27.48
 37 Leth, Rylee         11 EST                  1:29.20
 38 Kruk, Alyssa        11 LRSC                 1:30.81
 39 Lachance, Nicole    11 EKSC                 1:31.58
 -- Ng, Hilarie         11 CWC                      NS
Girls 11-12 100 SC Meter Backstroke Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals   IPS
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Pierse, Fionnuala         11 EKSC                 1:20.88    1:16.56   584
                  37.10     1:16.56 (39.46)
  2 Stein, Melissa            11 CP                   1:20.88    1:16.62   583
                  36.96     1:16.62 (39.66)
Girls 11-12 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   1:07.50        2003 Brittany Ozar, CASC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
Preliminaries
  1 Misurelli, Jennifer       11 UC Swim Club         1:17.28    1:14.94   615
                  36.64     1:14.94 (38.30)
  2 Dakin Kuiper, Sierra      12 LASC                 1:13.76    1:15.30   608
                  37.17     1:15.30 (38.13)
  3 Oleskiw, Wendy            12 STSC                 1:17.41    1:15.70   600
                  36.88     1:15.70 (38.82)
  4 Snodgrass, Rayven         11 CASC                 1:15.54    1:16.32   588
                  37.34     1:16.32 (38.98)
  5 Thrower, Jessica          12 UC Swim Club         1:15.55    1:16.37   587
                  36.43     1:16.37 (39.94)
  6 LeDrew, Nadia             12 KSC                  1:17.70    1:19.20   536
                  38.55     1:19.20 (40.65)
  7 Oleksow, Kirsten          12 Sharks               1:16.88    1:19.28   535
                  38.42     1:19.28 (40.86)
  8 Marsh, Courtney           12 CASC                 1:19.47    1:19.37   533
                  39.11     1:19.37 (40.26)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ogg, Megan                12 CASC                 1:23.06    1:19.92   524
                  38.73     1:19.92 (41.19)
 10 Funk, Adrienne            12 EKSC                 1:19.39    1:19.96   524
                  38.63     1:19.96 (41.33)
 11 Lush, Alex                12 FMSC                 1:20.22    1:19.97   523
                  39.47     1:19.97 (40.50)
 12 Cook, Katie               12 FMSC                 1:20.97    1:20.00   523
                  39.06     1:20.00 (40.94)
 13 Westra, Xaviera           12 EST                  1:17.80    1:20.28   518
                  39.54     1:20.28 (40.74)
 14 Nowlan, Shaneese          12 OSC                  1:17.19    1:20.35   517
                  39.54     1:20.35 (40.81)
 15 Burke, Amanda             12 UC Swim Club         1:19.04    1:20.83   509
                  38.77     1:20.83 (42.06)
 16 Stein, Melissa            11 CP                   1:18.40    1:20.88   508
                  38.93     1:20.88 (41.95)
 16 Pierse, Fionnuala         11 EKSC                 1:19.83    1:20.88   508
                  39.36     1:20.88 (41.52)
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 18 Murphy, Shelby            12 CASC                 1:22.83    1:21.12   504
                  39.94     1:21.12 (41.18)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Janzen, Silken            11 STSC                 1:21.37    1:21.23   503
                  39.82     1:21.23 (41.41)
 20 Cachia, Michelle          12 FMSC                 1:20.59    1:22.15   488
                  39.43     1:22.15 (42.72)
 21 King, Anna-Marie          12 CASC                 1:22.06    1:22.32   486
                  40.65     1:22.32 (41.67)
 22 Procter, Kaylee           11 AMAC Swimming        1:21.67    1:22.35   485
                  38.90     1:22.35 (43.45)
 23 Thibault, Kaitlyn         12 CASC                 1:26.05    1:22.93   476
                  40.26     1:22.93 (42.67)
 24 Burns, Amanda             11 STSC                 1:24.00    1:23.10   474
                  39.89     1:23.10 (43.21)
 25 Morgan, Leanne            12 EKSC                 1:21.55    1:23.35   470
                  41.23     1:23.35 (42.12)
 26 Kottke, Linnea            12 SPSC                 1:18.37    1:23.39   469
                  40.54     1:23.39 (42.85)
 27 Wood, Alana               11 CASC                 1:26.98    1:24.00   460
                  40.30     1:24.00 (43.70)
 28 Young, Kendra             11 FMSC                 1:25.20    1:24.09   459
                  40.47     1:24.09 (43.62)
 29 Kichton, Rachelle         11 FMSC                 1:25.71    1:24.32   456
                  41.32     1:24.32 (43.00)
 30 Bull, Georgina            11 EKSC                 1:27.46    1:24.35   455
                  41.46     1:24.35 (42.89)
 30 Singleton-Fookes, Morgan  12 CP                   1:26.43    1:24.35   455
                  41.22     1:24.35 (43.13)
 32 Clement, Bea              11 CASC                 1:23.04    1:25.62   437
                  41.28     1:25.62 (44.34)
 33 Dhir, Henna               11 GPP                  1:27.47    1:26.10   431
                  42.79     1:26.10 (43.31)
 34 McGinn, Erica             11 LASC                 1:27.38    1:26.70   423
                  42.88     1:26.70 (43.82)
 35 Powell, Meghan            11 CWC                  1:25.11    1:26.72   422
                  42.05     1:26.72 (44.67)
 36 Elford, Brea              12 STSC                 1:26.89    1:27.48   412
                  42.61     1:27.48 (44.87)
 37 Leth, Rylee               11 EST                  1:24.28    1:29.20   390
                  42.39     1:29.20 (46.81)
 38 Kruk, Alyssa              11 LRSC                 1:32.41    1:30.81   371
                  42.40     1:30.81 (48.41)
 39 Lachance, Nicole          11 EKSC                 1:30.98    1:31.58   362
                  43.40     1:31.58 (48.18)
 -- Ng, Hilarie               11 CWC                  1:26.56         NS
Girls 11-12 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   2:23.08        2003 Brittany Ozar, CASC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Misurelli, Jennife  11 UC Swim Club         2:38.14    2:36.22   662   18
                  37.20     1:17.50 (40.30)     1:57.70 (40.20)     2:36.22 (38.52)
  2 Dakin Kuiper, Sier  12 LASC                 2:38.21    2:39.03   635   16
                  37.18     1:17.98 (40.80)     1:58.81 (40.83)     2:39.03 (40.22)
  3 Thrower, Jessica    12 UC Swim Club         2:40.58    2:39.71   629   15
                  37.06     1:17.76 (40.70)     1:59.03 (41.27)     2:39.71 (40.68)
  4 Lanthier, Gabriell  12 CASC                 2:39.81    2:40.42   622   14
                  37.91     1:18.34 (40.43)     2:00.13 (41.79)     2:40.42 (40.29)
  5 Oleskiw, Wendy      12 STSC                 2:42.16    2:41.58   612   13
                  37.17     1:18.62 (41.45)     2:01.38 (42.76)     2:41.58 (40.20)
  6 Panet-Raymond, Chr  12 EKSC                 2:43.37    2:43.48   594   12
                  38.21     1:19.70 (41.49)     2:01.96 (42.26)     2:43.48 (41.52)
  7 Mielnichuk, Bobbie  12 EKSC                 2:45.61    2:45.35   578   11
                  39.39     1:21.84 (42.45)     2:04.64 (42.80)     2:45.35 (40.71)
  8 Burke, Amanda       12 UC Swim Club         2:44.75    2:46.90   565   10
                  38.74     1:20.87 (42.13)     2:04.02 (43.15)     2:46.90 (42.88)
B - Final
  9 Snodgrass, Rayven   11 CASC                 2:47.81    2:43.44   595    9
                  37.64     1:18.71 (41.07)     2:00.93 (42.22)     2:43.44 (42.51)
 10 Marsh, Courtney     12 CASC                 2:46.27    2:44.49   586    8
                  38.38     1:19.92 (41.54)     2:02.59 (42.67)     2:44.49 (41.90)
 11 Westra, Xaviera     12 EST                  2:46.07    2:45.06   581    7
                  38.53     1:20.83 (42.30)     2:03.58 (42.75)     2:45.06 (41.48)
 12 Lush, Alex          12 FMSC                 2:45.99    2:46.33   570    6
                  39.25     1:20.76 (41.51)     2:03.69 (42.93)     2:46.33 (42.64)
 13 Nowlan, Shaneese    12 OSC                  2:45.91    2:46.41   569    5
                  38.57     1:21.09 (42.52)     2:04.12 (43.03)     2:46.41 (42.29)
 14 Oleksow, Kirsten    12 Sharks               2:47.60    2:46.48   569    4
                  38.07     1:20.71 (42.64)     2:04.08 (43.37)     2:46.48 (42.40)
 15 Cook, Katie         12 FMSC                 2:47.83    2:50.55   535    3
                  40.01     1:22.09 (42.08)     2:06.64 (44.55)     2:50.55 (43.91)
 16 Murphy, Shelby      12 CASC                 2:50.66    2:57.03   486    2
                  40.26     1:24.80 (44.54)     2:10.84 (46.04)     2:57.03 (46.19)
Preliminaries
 17 Kottke, Linnea      12 SPSC                 2:50.67
 18 Davis, Erica        12 CP                   2:50.90
 19 Pierse, Fionnuala   11 EKSC                 2:51.09
 20 King, Anna-Marie    12 CASC                 2:51.57
 21 Stein, Melissa      11 CP                   2:51.68
 22 LeDrew, Nadia       12 KSC                  2:51.70
 23 Funk, Adrienne      12 EKSC                 2:51.72
 24 MacLeod, Kristine   12 UC Swim Club         2:52.24
 25 Janzen, Silken      11 STSC                 2:52.47
 26 Sproule, Emma       11 UC Swim Club         2:52.63
 27 Cachia, Michelle    12 FMSC                 2:53.84
 28 Morgan, Leanne      12 EKSC                 2:53.91
 29 Procter, Kaylee     11 AMAC Swimming        2:54.35
 30 Clement, Bea        11 CASC                 2:57.84
 31 Kichton, Rachelle   11 FMSC                 3:01.95
 32 Dhir, Henna         11 GPP                  3:02.43
 33 Schramm, Lydia      11 EKSC                 3:03.62
 34 Thibault, Kaitlyn   12 CASC                 3:03.72
 35 Greschuk, Jennifer  11 SPSC                 3:04.84
 36 Lachance, Nicole    11 EKSC                 3:05.44
 37 Powell, Meghan      11 CWC                  3:06.81
 38 Elford, Brea        12 STSC                 3:09.04
 39 Campbell, Alexandr  11 KSC                  3:15.70
 -- Bull, Georgina      11 EKSC                     DQ
 -- Burns, Amanda       11 STSC                     DQ
Girls 11-12 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   2:23.08        2003 Brittany Ozar, CASC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Misurelli, Jennifer       11 UC Swim Club         2:41.27    2:38.14   644
                  36.48     1:17.00 (40.52)     1:58.22 (41.22)     2:38.14 (39.92)
  2 Dakin Kuiper, Sierra      12 LASC                 2:39.47    2:38.21   643
                  37.48     1:17.40 (39.92)     1:57.67 (40.27)     2:38.21 (40.54)
  3 Lanthier, Gabrielle       12 CASC                 2:38.86    2:39.81   628
                  37.59     1:17.74 (40.15)     1:58.73 (40.99)     2:39.81 (41.08)
  4 Thrower, Jessica          12 UC Swim Club         2:35.78    2:40.58   621
                  36.92     1:17.23 (40.31)     1:58.82 (41.59)     2:40.58 (41.76)
  5 Oleskiw, Wendy            12 STSC                 2:42.90    2:42.16   606
                  37.32     1:18.65 (41.33)     2:01.20 (42.55)     2:42.16 (40.96)
  6 Panet-Raymond, Chrissy    12 EKSC                 2:46.08    2:43.37   595
                  38.88     1:20.20 (41.32)     2:02.23 (42.03)     2:43.37 (41.14)
  7 Burke, Amanda             12 UC Swim Club         2:44.25    2:44.75   583
                  38.10     1:19.64 (41.54)     2:02.59 (42.95)     2:44.75 (42.16)
  8 Mielnichuk, Bobbie        12 EKSC                 2:49.38    2:45.61   576
                  38.74     1:21.31 (42.57)     2:04.15 (42.84)     2:45.61 (41.46)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nowlan, Shaneese          12 OSC                  2:46.33    2:45.91   573
                  39.43     1:21.37 (41.94)     2:04.03 (42.66)     2:45.91 (41.88)
 10 Lush, Alex                12 FMSC                 2:46.05    2:45.99   573
                  39.30     1:21.21 (41.91)     2:04.22 (43.01)     2:45.99 (41.77)
 11 Westra, Xaviera           12 EST                  2:48.65    2:46.07   572
                  39.60     1:22.36 (42.76)     2:05.41 (43.05)     2:46.07 (40.66)
 12 Marsh, Courtney           12 CASC                 2:46.00    2:46.27   570
                  38.90     1:21.24 (42.34)     2:03.89 (42.65)     2:46.27 (42.38)
 13 Oleksow, Kirsten          12 Sharks               2:45.29    2:47.60   559
                  39.02     1:21.74 (42.72)     2:06.02 (44.28)     2:47.60 (41.58)
 14 Snodgrass, Rayven         11 CASC                 2:47.50    2:47.81   557
                  39.56     1:22.20 (42.64)     2:04.95 (42.75)     2:47.81 (42.86)
 15 Cook, Katie               12 FMSC                 2:48.52    2:47.83   557
                  39.57     1:22.17 (42.60)     2:05.74 (43.57)     2:47.83 (42.09)
 16 Murphy, Shelby            12 CASC                 2:56.04    2:50.66   534
                  38.98     1:22.33 (43.35)     2:06.64 (44.31)     2:50.66 (44.02)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kottke, Linnea            12 SPSC                 2:48.09    2:50.67   534
                  41.68     1:25.04 (43.36)     2:09.12 (44.08)     2:50.67 (41.55)
 18 Davis, Erica              12 CP                   2:51.68    2:50.90   532
                  41.30     1:25.31 (44.01)     2:09.20 (43.89)     2:50.90 (41.70)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Pierse, Fionnuala         11 EKSC                 2:58.63    2:51.09   531
                  40.52     1:24.53 (44.01)     2:08.36 (43.83)     2:51.09 (42.73)
 20 King, Anna-Marie          12 CASC                 2:53.16    2:51.57   527
                  41.13     1:25.25 (44.12)     2:09.60 (44.35)     2:51.57 (41.97)
 21 Stein, Melissa            11 CP                   2:49.68    2:51.68   526
                  39.61     1:23.75 (44.14)     2:09.07 (45.32)     2:51.68 (42.61)
 22 LeDrew, Nadia             12 KSC                  2:53.39    2:51.70   526
                  39.38     1:22.98 (43.60)     2:07.58 (44.60)     2:51.70 (44.12)
 23 Funk, Adrienne            12 EKSC                 2:48.58    2:51.72   526
                  39.94     1:23.66 (43.72)     2:08.66 (45.00)     2:51.72 (43.06)
 24 MacLeod, Kristine         12 UC Swim Club         2:52.86    2:52.24   522
                  40.66     1:24.12 (43.46)     2:08.71 (44.59)     2:52.24 (43.53)
 25 Janzen, Silken            11 STSC                 2:57.94    2:52.47   520
                  39.90     1:24.26 (44.36)     2:08.93 (44.67)     2:52.47 (43.54)
 26 Sproule, Emma             11 UC Swim Club         3:04.61    2:52.63   519
                  40.02     1:23.61 (43.59)     2:08.41 (44.80)     2:52.63 (44.22)
 27 Cachia, Michelle          12 FMSC                 2:55.00    2:53.84   510
                  39.59     1:22.93 (43.34)     2:08.76 (45.83)     2:53.84 (45.08)
 28 Morgan, Leanne            12 EKSC                 2:48.04    2:53.91   509
                  40.60     1:25.15 (44.55)     2:10.22 (45.07)     2:53.91 (43.69)
 29 Procter, Kaylee           11 AMAC Swimming        2:53.41    2:54.35   506
                  41.56     1:25.65 (44.09)     2:10.89 (45.24)     2:54.35 (43.46)
 30 Clement, Bea              11 CASC                 3:01.04    2:57.84   480
                  40.83     1:26.57 (45.74)     2:12.86 (46.29)     2:57.84 (44.98)
 31 Kichton, Rachelle         11 FMSC                 2:55.44    3:01.95   452
                  42.42     1:29.11 (46.69)     2:16.73 (47.62)     3:01.95 (45.22)
 32 Dhir, Henna               11 GPP                  4:06.25    3:02.43   449
                  43.88     1:29.98 (46.10)     2:18.06 (48.08)     3:02.43 (44.37)
 33 Schramm, Lydia            11 EKSC                 3:00.06    3:03.62   441
                  43.87     1:30.31 (46.44)     2:17.92 (47.61)     3:03.62 (45.70)
 34 Thibault, Kaitlyn         12 CASC                 2:58.10    3:03.72   440
                  42.84     1:29.82 (46.98)     2:18.02 (48.20)     3:03.72 (45.70)
 35 Greschuk, Jennifer        11 SPSC                 3:03.55    3:04.84   433
                  42.33     1:29.17 (46.84)     2:19.05 (49.88)     3:04.84 (45.79)
 36 Lachance, Nicole          11 EKSC                 3:19.64    3:05.44   429
                  43.32     1:31.13 (47.81)     2:19.35 (48.22)     3:05.44 (46.09)
 37 Powell, Meghan            11 CWC                  3:06.78    3:06.81   421
                  42.74     1:30.52 (47.78)     2:19.55 (49.03)     3:06.81 (47.26)
 38 Elford, Brea              12 STSC                 3:06.96    3:09.04   407
                  49.69     1:37.04 (47.35)     2:26.34 (49.30)     3:09.04 (42.70)
 39 Campbell, Alexandra       11 KSC                  3:32.57    3:15.70   369
                  46.99     1:37.35 (50.36)     2:27.59 (50.24)     3:15.70 (48.11)
 -- Bull, Georgina            11 EKSC                 3:07.15         DQ
                  40.88     1:24.70 (43.82)     2:11.07 (46.37)          DQ (46.21)
 -- Burns, Amanda             11 STSC                 2:58.39         DQ
                  40.90     1:25.61 (44.71)     2:11.34 (45.73)          DQ (44.88)
Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   35.23        1998 Evangeline Blais, CASC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
 -- Andersen, Tsue      12 EKSC                   41.42         DQ
A - Final
  1 Rypien, Elizabeth   12 LASC                   36.46      36.11   729   18
  2 Davis, Erica        12 CP                     39.65      38.91   614   16
  3 MacLeod, Kristine   12 UC Swim Club           41.23      39.23   602   15
  4 Dakin Kuiper, Sier  12 LASC                   39.63      39.26   601   14
  5 Long, Shelley       12 NCSA                   40.27      39.27   601   13
  6 Ogg, Megan          12 CASC                   41.02      40.02   574   12
  7 Fur, Alyssa         11 CP                     40.43      40.18   568   11
  8 Snodgrass, Rayven   11 CASC                   40.91      40.70   550   10
B - Final
  1 Thibault, Kaitlyn   12 CASC                   42.36      40.20   567    9
  2 Harnack, Sydney     12 STSC                   41.29      40.30   564    8
  3 Nicol, Rachel       11 LASC                   42.51      40.68   551    7
  4 Pasnak, Lauren      12 SPSC                   41.75      40.88   544    6
  5 McPhee, Carlie      12 UC Swim Club           41.62      41.11   536    5
  6 Greschuk, Jennifer  11 SPSC                   43.11      41.84   513    4
  7 Stauft, Nicole      11 KSC                    44.35      43.26   470    3
  8 Stewart, Tara       11 CWC                    43.80      44.25   442    2
Preliminaries
 17 Kottke, Linnea      12 SPSC                   43.98
 19 McGinn, Erica       11 LASC                   44.41
 20 de Villenfagne, Mi  11 CP                     44.68
 21 Bhatla, Jennifer    11 CP                     44.90
 22 Loyola, Danyelle    11 NCSA                   45.05
 23 Salami, Eniola      11 NCSA                   46.54
 24 Dreisinger, Kayla   11 CP                     46.74
 25 Biancolin, Brianna  11 LEDUC                  47.49
Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   35.23        1998 Evangeline Blais, CASC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Rypien, Elizabeth         12 LASC                   37.09      36.46   713
  2 Dakin Kuiper, Sierra      12 LASC                   39.02      39.63   588
  3 Davis, Erica              12 CP                     39.69      39.65   587
  4 Long, Shelley             12 NCSA                   41.22      40.27   565
  5 Fur, Alyssa               11 CP                     45.02      40.43   559
  6 Snodgrass, Rayven         11 CASC                   41.29      40.91   543
  7 Ogg, Megan                12 CASC                   41.26      41.02   539
  8 MacLeod, Kristine         12 UC Swim Club           39.25      41.23   532
-------------------------------------------------------------------------
  9 Harnack, Sydney           12 STSC                   42.35      41.29   530
 10 Andersen, Tsue            12 EKSC                   41.99      41.42   526
 11 McPhee, Carlie            12 UC Swim Club           41.40      41.62   520
 12 Pasnak, Lauren            12 SPSC                   40.70      41.75   516
 13 Thibault, Kaitlyn         12 CASC                   44.67      42.36   497
 14 Nicol, Rachel             11 LASC                   41.67      42.51   492
 15 Greschuk, Jennifer        11 SPSC                   42.83      43.11   474
 16 Stewart, Tara             11 CWC                    44.16      43.80   455
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kottke, Linnea            12 SPSC                   40.66      43.98   450
 18 Stauft, Nicole            11 KSC                    45.61      44.35   440
-------------------------------------------------------------------------
 19 McGinn, Erica             11 LASC                   47.83      44.41   438
 20 de Villenfagne, Michelle  11 CP                     46.24      44.68   431
 21 Bhatla, Jennifer          11 CP                     44.51      44.90   425
 22 Loyola, Danyelle          11 NCSA                   45.59      45.05   421
 23 Salami, Eniola            11 NCSA                   46.59      46.54   385
 24 Dreisinger, Kayla         11 CP                     46.95      46.74   380
 25 Biancolin, Brianna        11 LEDUC                  47.22      47.49   363
Girls 11-12 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   1:14.79        1996 Melissa Dyson, EKSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Rypien, Elizabeth   12 LASC                 1:17.27    1:17.92   740   18
                  37.06     1:17.92 (40.86)
  2 MacLeod, Kristine   12 UC Swim Club         1:25.14    1:24.26   620   16
                  40.60     1:24.26 (43.66)
  3 Davis, Erica        12 CP                   1:24.54    1:24.36   618   15
                  39.82     1:24.36 (44.54)
  4 Dakin Kuiper, Sier  12 LASC                 1:25.13    1:24.87   609   14
                  40.27     1:24.87 (44.60)
  5 Snodgrass, Rayven   11 CASC                 1:28.42    1:28.11   556   13
                  42.37     1:28.11 (45.74)
  6 Ogg, Megan          12 CASC                 1:28.44    1:28.13   556   12
                  41.80     1:28.13 (46.33)
  7 McPhee, Carlie      12 UC Swim Club         1:29.30    1:28.76   546   11
                  41.75     1:28.76 (47.01)
  8 Andersen, Tsue      12 EKSC                 1:28.95    1:28.78   545   10
                  42.24     1:28.78 (46.54)
B - Final
  9 Panet-Raymond, Chr  12 EKSC                 1:29.89    1:29.00   542    9
                  41.22     1:29.00 (47.78)
 10 Fur, Alyssa         11 CP                   1:31.04    1:29.44   535    8
                  43.34     1:29.44 (46.10)
 11 Long, Shelley       12 NCSA                 1:30.21    1:29.70   531    7
                  43.50     1:29.70 (46.20)
 12 Pasnak, Lauren      12 SPSC                 1:30.02    1:29.73   531    6
                  42.56     1:29.73 (47.17)
 13 Harnack, Sydney     12 STSC                 1:30.11    1:29.78   530    5
                  42.08     1:29.78 (47.70)
 14 Funk, Adrienne      12 EKSC                 1:32.57    1:30.05   526    4
                  42.40     1:30.05 (47.65)
 15 Greschuk, Jennifer  11 SPSC                 1:29.94    1:31.63   503    3
                  43.69     1:31.63 (47.94)
 16 McCallum, Natalie   11 UC Swim Club         1:33.04    1:34.02   470    2
                  43.94     1:34.02 (50.08)
Preliminaries
 17 Kottke, Linnea      12 SPSC                 1:33.08
 18 Stewart, Tara       11 CWC                  1:33.12
 19 Thibault, Kaitlyn   12 CASC                 1:33.14
 20 Singleton-Fookes,   12 CP                   1:34.45
 21 Bhatla, Jennifer    11 CP                   1:34.64
 22 Loyola, Danyelle    11 NCSA                 1:37.38
 23 de Villenfagne, Mi  11 CP                   1:38.05
 24 McGinn, Erica       11 LASC                 1:38.06
 25 Stauft, Nicole      11 KSC                  1:39.80
 26 Kruk, Alyssa        11 LRSC                 1:41.87
 27 Biancolin, Brianna  11 LEDUC                1:42.51
 28 Yurkovich, Katie    12 EKSC                 1:43.03
 29 Salami, Eniola      11 NCSA                 1:50.01
 -- Dreisinger, Kayla   11 CP                       DQ
Girls 11-12 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   1:14.79        1996 Melissa Dyson, EKSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Rypien, Elizabeth         12 LASC                 1:17.06    1:17.27   753
                  36.75     1:17.27 (40.52)
  2 Davis, Erica              12 CP                   1:25.18    1:24.54   615
                  39.84     1:24.54 (44.70)
  3 Dakin Kuiper, Sierra      12 LASC                 1:24.24    1:25.13   605
                  40.08     1:25.13 (45.05)
  4 MacLeod, Kristine         12 UC Swim Club         1:23.51    1:25.14   605
                  40.75     1:25.14 (44.39)
  5 Snodgrass, Rayven         11 CASC                 1:27.74    1:28.42   551
                  42.36     1:28.42 (46.06)
  6 Ogg, Megan                12 CASC                 1:26.50    1:28.44   551
                  42.24     1:28.44 (46.20)
  7 Andersen, Tsue            12 EKSC                 1:28.20    1:28.95   543
                  42.43     1:28.95 (46.52)
  8 McPhee, Carlie            12 UC Swim Club         1:27.46    1:29.30   537
                  41.66     1:29.30 (47.64)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Panet-Raymond, Chrissy    12 EKSC                 1:31.11    1:29.89   529
                  41.90     1:29.89 (47.99)
 10 Greschuk, Jennifer        11 SPSC                 1:34.52    1:29.94   528
                  45.39     1:29.94 (44.55)
 11 Pasnak, Lauren            12 SPSC                 1:30.09    1:30.02   527
                  42.54     1:30.02 (47.48)
 12 Harnack, Sydney           12 STSC                 1:28.82    1:30.11   525
                  41.80     1:30.11 (48.31)
 13 Long, Shelley             12 NCSA                 1:30.20    1:30.21   524
                  43.10     1:30.21 (47.11)
 14 Fur, Alyssa               11 CP                   1:35.20    1:31.04   512
                  43.71     1:31.04 (47.33)
 15 Funk, Adrienne            12 EKSC                 1:29.56    1:32.57   490
                  43.94     1:32.57 (48.63)
 16 McCallum, Natalie         11 UC Swim Club         1:31.39    1:33.04   484
                  43.51     1:33.04 (49.53)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kottke, Linnea            12 SPSC                 1:32.92    1:33.08   483
                  43.93     1:33.08 (49.15)
 18 Stewart, Tara             11 CWC                  1:34.96    1:33.12   482
                1:14.44     1:33.12 (18.68)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Thibault, Kaitlyn         12 CASC                 1:29.99    1:33.14   482
                  43.86     1:33.14 (49.28)
 20 Singleton-Fookes, Morgan  12 CP                   1:34.15    1:34.45   465
                  45.10     1:34.45 (49.35)
 21 Bhatla, Jennifer          11 CP                   1:37.28    1:34.64   462
                  44.63     1:34.64 (50.01)
 22 Loyola, Danyelle          11 NCSA                 1:36.18    1:37.38   428
                  46.81     1:37.38 (50.57)
 23 de Villenfagne, Michelle  11 CP                   1:37.87    1:38.05   420
                  45.92     1:38.05 (52.13)
 24 McGinn, Erica             11 LASC                 1:43.21    1:38.06   420
                  46.75     1:38.06 (51.31)
 25 Stauft, Nicole            11 KSC                  1:43.71    1:39.80   400
                  46.70     1:39.80 (53.10)
 26 Kruk, Alyssa              11 LRSC                 1:43.44    1:41.87   377
                  47.59     1:41.87 (54.28)
 27 Biancolin, Brianna        11 LEDUC                1:44.65    1:42.51   370
                  46.65     1:42.51 (55.86)
 28 Yurkovich, Katie          12 EKSC                 1:44.22    1:43.03   365
                  48.63     1:43.03 (54.40)
 29 Salami, Eniola            11 NCSA                 1:46.58    1:50.01   299
                  52.45     1:50.01 (57.56)
 -- Dreisinger, Kayla         11 CP                   1:34.84         DQ
                  51.19          DQ (49.94)
Girls 11-12 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   2:41.30        1984 Michelle Hastings, UCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Rypien, Elizabeth   12 LASC                 2:50.50    2:46.89   737   18
                  38.83     1:21.51 (42.68)     2:04.03 (42.52)     2:46.89 (42.86)
  2 MacLeod, Kristine   12 UC Swim Club         3:01.50    2:59.34   626   16
                  41.40     1:27.39 (45.99)     2:13.77 (46.38)     2:59.34 (45.57)
  3 Davis, Erica        12 CP                   3:01.47    3:00.23   619   15
                  40.60     1:26.88 (46.28)     2:13.28 (46.40)     3:00.23 (46.95)
  4 Dakin Kuiper, Sier  12 LASC                 3:01.14    3:03.82   590   14
                  41.74     1:28.90 (47.16)     2:16.34 (47.44)     3:03.82 (47.48)
  5 Lanthier, Gabriell  12 CASC                 3:07.87    3:04.78   583   13
                  42.81     1:29.72 (46.91)     2:17.01 (47.29)     3:04.78 (47.77)
  6 Harnack, Sydney     12 STSC                 3:07.60    3:05.77   575   12
                  40.81     1:28.04 (47.23)     2:17.36 (49.32)     3:05.77 (48.41)
  7 Andersen, Tsue      12 EKSC                 3:11.57    3:15.52   505   11
                  44.47     1:34.87 (50.40)     2:25.75 (50.88)     3:15.52 (49.77)
 -- Dreisinger, Kayla   11 CP                   3:18.07   X3:16.87
                  45.26     1:34.89 (49.63)     2:25.42 (50.53)     3:16.87 (51.45)
B - Final
  9 McPhee, Carlie      12 UC Swim Club         3:15.23    3:09.41   548    9
                  42.63     1:31.68 (49.05)     2:20.61 (48.93)     3:09.41 (48.80)
 10 Greschuk, Jennifer  11 SPSC                 3:15.76    3:11.57   532    8
                  45.46     1:34.87 (49.41)     2:23.74 (48.87)     3:11.57 (47.83)
 11 Pasnak, Lauren      12 SPSC                 3:12.94    3:12.56   525    7
                  42.35     1:32.33 (49.98)     2:22.74 (50.41)     3:12.56 (49.82)
 12 Nicol, Rachel       11 LASC                 3:15.53    3:12.80   524    6
                  44.24     1:33.45 (49.21)     2:25.20 (51.75)     3:12.80 (47.60)
 13 McCallum, Natalie   11 UC Swim Club         3:16.08    3:14.70   511    5
                  43.52     1:33.10 (49.58)     2:24.81 (51.71)     3:14.70 (49.89)
 14 Long, Shelley       12 NCSA                 3:17.51    3:14.79   510    4
                  46.00     1:36.49 (50.49)     2:27.60 (51.11)     3:14.79 (47.19)
 15 Procter, Kaylee     11 AMAC Swimming        3:17.78    3:18.52   486    3
                  46.98     1:37.63 (50.65)     2:27.50 (49.87)     3:18.52 (51.02)
 16 Stewart, Tara       11 CWC                  3:17.39    3:24.45   449    2
                  46.17     1:36.95 (50.78)     2:30.12 (53.17)     3:24.45 (54.33)
Preliminaries
  5 Ogg, Megan          12 CASC                 3:06.74
                  45.26     1:34.89 (49.63)     2:25.42 (50.53)
 18 Funk, Adrienne      12 EKSC                 3:18.16
 19 Cachia, Michelle    12 FMSC                 3:18.32
 20 Thibault, Kaitlyn   12 CASC                 3:20.66
 21 Fur, Alyssa         11 CP                   3:21.79
 22 Bhatla, Jennifer    11 CP                   3:21.96
 23 Loyola, Danyelle    11 NCSA                 3:22.74
 24 de Villenfagne, Mi  11 CP                   3:27.05
 25 Kottke, Linnea      12 SPSC                 3:29.39
 26 McGinn, Erica       11 LASC                 3:32.06
 27 Stauft, Nicole      11 KSC                  3:33.34
 28 Biancolin, Brianna  11 LEDUC                3:45.55
 -- Nowlan, Shaneese    12 OSC                      NS
Girls 11-12 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   2:41.30        1984 Michelle Hastings, UCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Rypien, Elizabeth         12 LASC                 2:44.37    2:50.50   703
                  40.53     1:24.97 (44.44)     2:09.19 (44.22)     2:50.50 (41.31)
  2 Dakin Kuiper, Sierra      12 LASC                 3:00.62    3:01.14   611
                  41.98     1:28.20 (46.22)     2:14.44 (46.24)     3:01.14 (46.70)
  3 Davis, Erica              12 CP                   3:03.32    3:01.47   609
                  40.86     1:27.88 (47.02)     2:14.66 (46.78)     3:01.47 (46.81)
  4 MacLeod, Kristine         12 UC Swim Club         2:59.33    3:01.50   609
                  41.80     1:27.87 (46.07)     2:14.85 (46.98)     3:01.50 (46.65)
  5 Ogg, Megan                12 CASC                 3:07.89    3:06.74   568
                  42.90     1:30.39 (47.49)     2:18.32 (47.93)     3:06.74 (48.42)
  6 Harnack, Sydney           12 STSC                 3:07.79    3:07.60   561
                  41.79     1:28.86 (47.07)     2:18.07 (49.21)     3:07.60 (49.53)
  7 Lanthier, Gabrielle       12 CASC                 3:03.13    3:07.87   559
                  43.24     1:31.03 (47.79)     2:19.67 (48.64)     3:07.87 (48.20)
  8 Andersen, Tsue            12 EKSC                 3:05.60    3:11.57   532
                  43.91     1:33.17 (49.26)     2:22.66 (49.49)     3:11.57 (48.91)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pasnak, Lauren            12 SPSC                 3:09.57    3:12.94   523
                  43.26     1:32.70 (49.44)     2:23.39 (50.69)     3:12.94 (49.55)
 10 McPhee, Carlie            12 UC Swim Club         3:07.74    3:15.23   507
                  44.17     1:35.04 (50.87)     2:25.74 (50.70)     3:15.23 (49.49)
 11 Nicol, Rachel             11 LASC                 3:30.82    3:15.53   505
                  45.03     1:36.60 (51.57)     2:26.41 (49.81)     3:15.53 (49.12)
 12 Greschuk, Jennifer        11 SPSC                 3:14.16    3:15.76   504
                  46.01     1:36.53 (50.52)     2:27.30 (50.77)     3:15.76 (48.46)
 13 McCallum, Natalie         11 UC Swim Club         3:17.25    3:16.08   502
                  46.04     1:36.79 (50.75)     2:27.80 (51.01)     3:16.08 (48.28)
 14 Stewart, Tara             11 CWC                  3:22.91    3:17.39   493
                  44.88     1:34.66 (49.78)     2:26.02 (51.36)     3:17.39 (51.37)
 15 Long, Shelley             12 NCSA                 3:28.48    3:17.51   492
                  46.31     1:38.27 (51.96)     2:29.91 (51.64)     3:17.51 (47.60)
 16 Procter, Kaylee           11 AMAC Swimming        3:17.60    3:17.78   490
                  46.39     1:36.75 (50.36)     2:27.35 (50.60)     3:17.78 (50.43)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dreisinger, Kayla         11 CP                   3:18.15    3:18.07   489
                  46.13     1:36.72 (50.59)     2:26.89 (50.17)     3:18.07 (51.18)
 18 Funk, Adrienne            12 EKSC                 3:10.27    3:18.16   488
                  44.72     1:35.90 (51.18)     2:27.09 (51.19)     3:18.16 (51.07)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cachia, Michelle          12 FMSC                 3:16.12    3:18.32   487
                  45.42     1:35.68 (50.26)     2:27.78 (52.10)     3:18.32 (50.54)
 20 Thibault, Kaitlyn         12 CASC                 3:17.39    3:20.66   472
                  46.19     1:37.98 (51.79)     2:29.96 (51.98)     3:20.66 (50.70)
 21 Fur, Alyssa               11 CP                   3:23.77    3:21.79   465
                  45.57     1:37.55 (51.98)     2:31.42 (53.87)     3:21.79 (50.37)
 22 Bhatla, Jennifer          11 CP                   3:20.49    3:21.96   464
                  45.91     1:38.32 (52.41)     2:30.47 (52.15)     3:21.96 (51.49)
 23 Loyola, Danyelle          11 NCSA                 3:34.98    3:22.74   459
                  47.14     1:39.54 (52.40)     2:32.87 (53.33)     3:22.74 (49.87)
 24 de Villenfagne, Michelle  11 CP                   3:35.12    3:27.05   434
                  46.08     1:39.12 (53.04)     2:33.68 (54.56)     3:27.05 (53.37)
 25 Kottke, Linnea            12 SPSC                 3:13.35    3:29.39   421
                  47.96     1:41.66 (53.70)     2:36.25 (54.59)     3:29.39 (53.14)
 26 McGinn, Erica             11 LASC                 3:43.50    3:32.06   406
                  48.04     1:42.42 (54.38)     2:37.52 (55.10)     3:32.06 (54.54)
 27 Stauft, Nicole            11 KSC                  3:36.35    3:33.34   400
                  47.64     1:42.57 (54.93)     2:37.63 (55.06)     3:33.34 (55.71)
 28 Biancolin, Brianna        11 LEDUC                3:47.51    3:45.55   340
                  51.07     1:49.19 (58.12)     2:48.05 (58.86)     3:45.55 (57.50)
 -- Nowlan, Shaneese          12 OSC                  3:30.54         NS
Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   30.18        2002 Andrea Kells, RDCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Thrower, Jessica    12 UC Swim Club           32.81      32.43   634   18
  2 Snodgrass, Rayven   11 CASC                   33.74      32.70   622   16
  3 LeDrew, Nadia       12 KSC                    34.66      33.03   607   15
  4 Rypien, Elizabeth   12 LASC                   33.23      33.33   594   14
  5 Cachia, Michelle    12 FMSC                   33.80      33.74   576   13
  6 Nesbitt, Colleen    11 GLEN                   34.36      33.87   571   12
  7 McGhee, Pamela      12 UC Swim Club           34.32      34.22   556   11
  8 Ogg, Megan          12 CASC                   35.06      35.24   516   10
B - Final
  9 Lavoie, Maura       12 OSC                    35.08      34.39   549    9
 10 Oleksow, Kirsten    12 Sharks                 36.01      36.05   487    8
 11 Clement, Bea        11 CASC                   36.16      36.17   483    7
 12 Kemp, Christine     11 STSC                   37.21      36.53   470    6
 13 Stewart, Tara       11 CWC                    36.34      36.89   458    5
 14 Wood, Alana         11 CASC                   36.45      37.15   450    4
 15 Stein, Melissa      11 CP                     36.49      37.29   445    3
 16 Biancolin, Brianna  11 LEDUC                  37.08      38.02   422    2
Preliminaries
 17 Kruk, Alyssa        11 LRSC                   37.24
 18 Loyola, Danyelle    11 NCSA                   37.47
 19 Elford, Brea        12 STSC                   37.49
 20 Burns, Amanda       11 STSC                   37.99
 21 Schramm, Lydia      11 EKSC                   38.08
 22 Salami, Eniola      11 NCSA                   38.16
 23 Burke, Amanda       12 UC Swim Club           38.34
 24 Long, Shelley       12 NCSA                   38.44
 25 Campbell, Alexandr  11 KSC                    38.75
 26 Harrison, Tori      11 KSC                    39.09
 27 Bhatla, Jennifer    11 CP                     39.54
 28 Harnack, Sydney     12 STSC                   39.71
 29 Fur, Alyssa         11 CP                     40.07
 30 Sproule, Emma       11 UC Swim Club           40.29
 31 Dhir, Henna         11 GPP                    40.32
 32 de Villenfagne, Mi  11 CP                     41.38
 33 Dreisinger, Kayla   11 CP                     41.53
 34 Yurkovich, Katie    12 EKSC                   43.68
 -- Nicol, Rachel       11 LASC                     DQ
Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   30.18        2002 Andrea Kells, RDCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Thrower, Jessica          12 UC Swim Club           31.99      32.81   617
  2 Rypien, Elizabeth         12 LASC                   34.39      33.23   598
  3 Snodgrass, Rayven         11 CASC                   33.74      33.74   576
  4 Cachia, Michelle          12 FMSC                   33.52      33.80   574
  5 McGhee, Pamela            12 UC Swim Club           33.58      34.32   552
  6 Nesbitt, Colleen          11 GLEN                   33.64      34.36   551
  7 LeDrew, Nadia             12 KSC                    36.16      34.66   539
  8 Ogg, Megan                12 CASC                   36.04      35.06   523
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lavoie, Maura             12 OSC                    34.81      35.08   522
 10 Oleksow, Kirsten          12 Sharks                 34.90      36.01   488
 11 Clement, Bea              11 CASC                   35.94      36.16   483
 12 Stewart, Tara             11 CWC                    40.21      36.34   477
 13 Wood, Alana               11 CASC                   40.14      36.45   473
 14 Stein, Melissa            11 CP                        NT      36.49   472
 15 Biancolin, Brianna        11 LEDUC                  37.61      37.08   452
 16 Kemp, Christine           11 STSC                   36.74      37.21   448
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kruk, Alyssa              11 LRSC                   36.21      37.24   447
 18 Loyola, Danyelle          11 NCSA                   38.85      37.47   439
-------------------------------------------------------------------------
 19 Elford, Brea              12 STSC                   36.33      37.49   439
 20 Burns, Amanda             11 STSC                   39.14      37.99   423
 21 Schramm, Lydia            11 EKSC                   39.05      38.08   420
 22 Salami, Eniola            11 NCSA                   38.85      38.16   418
 23 Burke, Amanda             12 UC Swim Club           37.61      38.34   413
 24 Long, Shelley             12 NCSA                   39.21      38.44   410
 25 Campbell, Alexandra       11 KSC                    38.02      38.75   400
 26 Harrison, Tori            11 KSC                    38.11      39.09   391
 27 Bhatla, Jennifer          11 CP                     40.29      39.54   378
 28 Harnack, Sydney           12 STSC                   36.81      39.71   374
 29 Fur, Alyssa               11 CP                     41.52      40.07   364
 30 Sproule, Emma             11 UC Swim Club           40.31      40.29   358
 31 Dhir, Henna               11 GPP                    39.48      40.32   357
 32 de Villenfagne, Michelle  11 CP                     42.34      41.38   331
 33 Dreisinger, Kayla         11 CP                     41.59      41.53   327
 34 Yurkovich, Katie          12 EKSC                   47.50      43.68   278
 -- Nicol, Rachel             11 LASC                   39.18         DQ
Girls 11-12 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   1:06.17        2002 Andrea Kells, RDCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Thrower, Jessica    12 UC Swim Club         1:14.26    1:12.76   631   18
                  33.20     1:12.76 (39.56)
  2 LeDrew, Nadia       12 KSC                  1:16.92    1:14.32   600   16
                  34.81     1:14.32 (39.51)
  3 Lavoie, Maura       12 OSC                  1:15.80    1:14.82   590   15
                  35.23     1:14.82 (39.59)
  4 Snodgrass, Rayven   11 CASC                 1:16.44    1:15.76   572   14
                  35.43     1:15.76 (40.33)
  5 Pierse, Fionnuala   11 EKSC                 1:19.03    1:19.17   512   13
                  36.63     1:19.17 (42.54)
  6 Nesbitt, Colleen    11 GLEN                 1:17.40    1:19.30   510   12
                  35.55     1:19.30 (43.75)
  7 Cachia, Michelle    12 FMSC                 1:19.80    1:19.46   507   11
                  35.25     1:19.46 (44.21)
  8 Ogg, Megan          12 CASC                 1:20.12    1:19.84   501   10
                  37.87     1:19.84 (41.97)
B - Final
  9 McGhee, Pamela      12 UC Swim Club         1:21.31    1:18.61   521    9
                  34.88     1:18.61 (43.73)
 10 MacLeod, Kristine   12 UC Swim Club         1:25.81    1:22.97   453    8
                  39.25     1:22.97 (43.72)
 11 Schramm, Lydia      11 EKSC                 1:24.03    1:23.56   444    7
                  37.22     1:23.56 (46.34)
 12 Clement, Bea        11 CASC                 1:23.05    1:23.60   443    6
                  38.15     1:23.60 (45.45)
 13 Harrison, Tori      11 KSC                  1:26.97    1:23.73   442    5
                  38.62     1:23.73 (45.11)
 14 Wood, Alana         11 CASC                 1:28.24    1:24.40   432    4
                  37.83     1:24.40 (46.57)
 15 Elford, Brea        12 STSC                 1:24.22    1:24.92   425    3
                  38.20     1:24.92 (46.72)
 16 Harnack, Sydney     12 STSC                 1:27.01    1:24.99   424    2
                  39.04     1:24.99 (45.95)
Preliminaries
 11 Kemp, Christine     11 STSC                 1:24.02
 18 Singleton-Fookes,   12 CP                   1:28.73
 19 Bhatla, Jennifer    11 CP                   1:30.19
 20 Greschuk, Jennifer  11 SPSC                 1:30.40
 21 Dreisinger, Kayla   11 CP                   1:32.00
 22 Pasnak, Lauren      12 SPSC                 1:33.72
 23 Stewart, Tara       11 CWC                  1:35.05
 24 Campbell, Alexandr  11 KSC                  1:35.79
 25 Nicol, Rachel       11 LASC                 1:36.57
 26 Biancolin, Brianna  11 LEDUC                1:37.08
 27 Lachance, Nicole    11 EKSC                 1:45.92
Girls 11-12 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   1:06.17        2002 Andrea Kells, RDCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Thrower, Jessica          12 UC Swim Club         1:11.92    1:14.26   601
                  34.06     1:14.26 (40.20)
  2 Lavoie, Maura             12 OSC                  1:15.70    1:15.80   571
                  35.76     1:15.80 (40.04)
  3 Snodgrass, Rayven         11 CASC                 1:16.39    1:16.44   559
                  35.84     1:16.44 (40.60)
  4 LeDrew, Nadia             12 KSC                  1:15.94    1:16.92   551
                  35.82     1:16.92 (41.10)
  5 Nesbitt, Colleen          11 GLEN                 1:14.69    1:17.40   542
                  35.82     1:17.40 (41.58)
  6 Pierse, Fionnuala         11 EKSC                 1:18.60    1:19.03   514
                  37.24     1:19.03 (41.79)
  7 Cachia, Michelle          12 FMSC                 1:21.82    1:19.80   501
                  36.02     1:19.80 (43.78)
  8 Ogg, Megan                12 CASC                 1:17.69    1:20.12   496
                  37.57     1:20.12 (42.55)
-------------------------------------------------------------------------
  9 McGhee, Pamela            12 UC Swim Club         1:15.33    1:21.31   478
                  36.05     1:21.31 (45.26)
 10 Clement, Bea              11 CASC                 1:21.40    1:23.05   451
                  37.02     1:23.05 (46.03)
 11 Kemp, Christine           11 STSC                 1:23.38    1:24.02   437
                  38.66     1:24.02 (45.36)
 12 Schramm, Lydia            11 EKSC                 1:25.94    1:24.03   437
                  39.52     1:24.03 (44.51)
 13 Elford, Brea              12 STSC                 1:19.87    1:24.22   435
                  38.45     1:24.22 (45.77)
 14 MacLeod, Kristine         12 UC Swim Club         1:24.09    1:25.81   413
                  40.38     1:25.81 (45.43)
 15 Harrison, Tori            11 KSC                  1:26.79    1:26.97   398
                  39.05     1:26.97 (47.92)
 16 Harnack, Sydney           12 STSC                 1:25.97    1:27.01   397
                  39.64     1:27.01 (47.37)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wood, Alana               11 CASC                 1:22.39    1:28.24   382
                  39.10     1:28.24 (49.14)
 18 Singleton-Fookes, Morgan  12 CP                   1:25.01    1:28.73   376
                  41.03     1:28.73 (47.70)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bhatla, Jennifer          11 CP                   1:33.23    1:30.19   358
                  42.24     1:30.19 (47.95)
 20 Greschuk, Jennifer        11 SPSC                 1:38.85    1:30.40   356
                  41.62     1:30.40 (48.78)
 21 Dreisinger, Kayla         11 CP                   1:26.55    1:32.00   338
                  43.52     1:32.00 (48.48)
 22 Pasnak, Lauren            12 SPSC                 1:32.99    1:33.72   319
                  41.46     1:33.72 (52.26)
 23 Stewart, Tara             11 CWC                  1:40.47    1:35.05   305
                  44.20     1:35.05 (50.85)
 24 Campbell, Alexandra       11 KSC                  1:31.88    1:35.79   298
                  44.59     1:35.79 (51.20)
 25 Nicol, Rachel             11 LASC                 1:30.27    1:36.57   290
                  46.27     1:36.57 (50.30)
 26 Biancolin, Brianna        11 LEDUC                1:30.81    1:37.08   285
                  43.44     1:37.08 (53.64)
 27 Lachance, Nicole          11 EKSC                 1:46.78    1:45.92   208
                  46.71     1:45.92 (59.21)
Girls 11-12 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Rypien, Elizabeth   12 LASC                 1:11.60    1:12.96   694   18
                  34.80     1:12.96 (38.16)
  2 Thrower, Jessica    12 UC Swim Club         1:15.78    1:15.26   647   16
                  34.76     1:15.26 (40.50)
  3 Nesbitt, Colleen    11 GLEN                 1:17.76    1:16.21   628   15
                  35.17     1:16.21 (41.04)
  4 Dakin Kuiper, Sier  12 LASC                 1:16.82    1:16.44   624   14
                  35.59     1:16.44 (40.85)
  5 McGhee, Pamela      12 UC Swim Club         1:17.16    1:17.91   596   13
                  36.15     1:17.91 (41.76)
  6 Westra, Xaviera     12 EST                  1:17.73    1:18.49   585   12
                  37.63     1:18.49 (40.86)
  7 Snodgrass, Rayven   11 CASC                 1:18.30    1:18.81   579   11
                  36.10     1:18.81 (42.71)
  8 Oleksow, Kirsten    12 Sharks               1:17.89    1:20.30   553   10
                  37.54     1:20.30 (42.76)
B - Final
  9 Andersen, Tsue      12 EKSC                 1:19.65    1:19.19   572    9
                  37.30     1:19.19 (41.89)
 10 Cachia, Michelle    12 FMSC                 1:19.87    1:19.26   571    8
                  35.74     1:19.26 (43.52)
 11 Ogg, Megan          12 CASC                 1:19.34    1:19.55   566    7
                  37.12     1:19.55 (42.43)
 12 Cook, Katie         12 FMSC                 1:19.70    1:20.34   552    6
                  37.44     1:20.34 (42.90)
 13 Procter, Kaylee     11 AMAC Swimming        1:20.92    1:20.59   548    5
                  37.22     1:20.59 (43.37)
 14 Singleton-Fookes,   12 CP                   1:20.07    1:20.99   541    4
                  38.67     1:20.99 (42.32)
 15 Stein, Melissa      11 CP                   1:22.23    1:21.10   539    3
                  37.06     1:21.10 (44.04)
 16 Young, Kendra       11 FMSC                 1:21.94    1:24.19   490    2
                  39.48     1:24.19 (44.71)
Preliminaries
 17 Misurelli, Jennife  11 UC Swim Club         1:22.39
 18 Pasnak, Lauren      12 SPSC                 1:22.58
 19 Marsh, Courtney     12 CASC                 1:23.11
 20 Ng, Hilarie         11 CWC                  1:23.57
 21 Long, Shelley       12 NCSA                 1:23.60
 22 Wood, Alana         11 CASC                 1:23.64
 23 Bhatla, Jennifer    11 CP                   1:23.80
 24 McPhee, Carlie      12 UC Swim Club         1:24.08
 25 Burke, Amanda       12 UC Swim Club         1:24.57
 26 Clement, Bea        11 CASC                 1:24.61
 27 Sproule, Emma       11 UC Swim Club         1:26.07
 28 Dreisinger, Kayla   11 CP                   1:26.14
 29 Stewart, Tara       11 CWC                  1:26.35
 30 Fur, Alyssa         11 CP                   1:26.80
 31 Leth, Rylee         11 EST                  1:27.08
 32 McGinn, Erica       11 LASC                 1:27.17
 33 Kruk, Alyssa        11 LRSC                 1:27.49
 34 Loyola, Danyelle    11 NCSA                 1:28.26
 35 Biancolin, Brianna  11 LEDUC                1:28.30
 36 Bull, Georgina      11 EKSC                 1:29.51
 37 Salami, Eniola      11 NCSA                 1:29.58
 38 de Villenfagne, Mi  11 CP                   1:30.35
 39 Janzen, Silken      11 STSC                 1:34.67
Girls 11-12 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Rypien, Elizabeth         12 LASC                 1:13.54    1:11.60   724
                  34.85     1:11.60 (36.75)
  2 Thrower, Jessica          12 UC Swim Club         1:18.69    1:15.78   636
                  34.61     1:15.78 (41.17)
  3 Dakin Kuiper, Sierra      12 LASC                 1:18.19    1:16.82   616
                  35.72     1:16.82 (41.10)
  4 McGhee, Pamela            12 UC Swim Club         1:19.23    1:17.16   610
                  35.67     1:17.16 (41.49)
  5 Westra, Xaviera           12 EST                  1:29.36    1:17.73   599
                  37.07     1:17.73 (40.66)
  6 Nesbitt, Colleen          11 GLEN                 1:19.87    1:17.76   598
                  36.48     1:17.76 (41.28)
  7 Oleksow, Kirsten          12 Sharks               1:17.80    1:17.89   596
                  37.61     1:17.89 (40.28)
  8 Snodgrass, Rayven         11 CASC                 1:17.04    1:18.30   588
                  37.06     1:18.30 (41.24)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ogg, Megan                12 CASC                 1:19.04    1:19.34   570
                  37.02     1:19.34 (42.32)
 10 Andersen, Tsue            12 EKSC                 1:24.05    1:19.65   564
                  37.60     1:19.65 (42.05)
 11 Cook, Katie               12 FMSC                 1:22.78    1:19.70   563
                  36.63     1:19.70 (43.07)
 12 Cachia, Michelle          12 FMSC                 1:25.36    1:19.87   560
                  35.84     1:19.87 (44.03)
 13 Singleton-Fookes, Morgan  12 CP                   1:26.51    1:20.07   557
                  37.77     1:20.07 (42.30)
 14 Procter, Kaylee           11 AMAC Swimming        1:23.34    1:20.92   542
                  37.56     1:20.92 (43.36)
 15 Young, Kendra             11 FMSC                 1:23.70    1:21.94   525
                  37.78     1:21.94 (44.16)
 16 Stein, Melissa            11 CP                   1:23.45    1:22.23   521
                  38.56     1:22.23 (43.67)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Misurelli, Jennifer       11 UC Swim Club         1:21.18    1:22.39   518
                  38.49     1:22.39 (43.90)
 18 Pasnak, Lauren            12 SPSC                 1:27.50    1:22.58   515
                  39.31     1:22.58 (43.27)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Marsh, Courtney           12 CASC                 1:19.04    1:23.11   506
                  38.76     1:23.11 (44.35)
 20 Ng, Hilarie               11 CWC                  1:31.88    1:23.57   499
                  39.65     1:23.57 (43.92)
 21 Long, Shelley             12 NCSA                 1:30.82    1:23.60   499
                  40.14     1:23.60 (43.46)
 22 Wood, Alana               11 CASC                 1:28.63    1:23.64   498
                  38.21     1:23.64 (45.43)
 23 Bhatla, Jennifer          11 CP                   1:33.05    1:23.80   496
                  40.23     1:23.80 (43.57)
 24 McPhee, Carlie            12 UC Swim Club         1:27.59    1:24.08   491
                  40.07     1:24.08 (44.01)
 25 Burke, Amanda             12 UC Swim Club         1:24.47    1:24.57   484
                  39.47     1:24.57 (45.10)
 26 Clement, Bea              11 CASC                 1:34.24    1:24.61   483
                  38.29     1:24.61 (46.32)
 27 Sproule, Emma             11 UC Swim Club         1:47.11    1:26.07   462
                  39.79     1:26.07 (46.28)
 28 Dreisinger, Kayla         11 CP                   1:32.36    1:26.14   461
                  40.70     1:26.14 (45.44)
 29 Stewart, Tara             11 CWC                  1:31.20    1:26.35   458
                  39.53     1:26.35 (46.82)
 30 Fur, Alyssa               11 CP                   2:04.97    1:26.80   452
                  42.37     1:26.80 (44.43)
 31 Leth, Rylee               11 EST                  1:30.69    1:27.08   448
                  39.29     1:27.08 (47.79)
 32 McGinn, Erica             11 LASC                 1:30.34    1:27.17   447
                  40.43     1:27.17 (46.74)
 33 Kruk, Alyssa              11 LRSC                 1:26.66    1:27.49   442
                  40.26     1:27.49 (47.23)
 34 Loyola, Danyelle          11 NCSA                 1:27.77    1:28.26   432
                  42.35     1:28.26 (45.91)
 35 Biancolin, Brianna        11 LEDUC                1:28.45    1:28.30   431
                  41.78     1:28.30 (46.52)
 36 Bull, Georgina            11 EKSC                 1:43.89    1:29.51   415
                  41.55     1:29.51 (47.96)
 37 Salami, Eniola            11 NCSA                 1:35.67    1:29.58   415
                  40.35     1:29.58 (49.23)
 38 de Villenfagne, Michelle  11 CP                   1:40.55    1:30.35   405
                  43.65     1:30.35 (46.70)
 39 Janzen, Silken            11 STSC                 1:46.91    1:34.67   354
                  42.17     1:34.67 (52.50)
Girls 11-12 200 SC Meter IM
===============================================================================
   AB Record:   2:26.31        2000 Mallory Hoekstra, EKSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Rypien, Elizabeth   12 LASC                 2:39.72    2:38.05   688   18
                  34.74     1:15.42 (40.68)     1:59.32 (43.90)     2:38.05 (38.73)
  2 Thrower, Jessica    12 UC Swim Club         2:43.15    2:40.81   661   16
                  34.13     1:14.97 (40.84)     2:02.04 (47.07)     2:40.81 (38.77)
  3 Panet-Raymond, Chr  12 EKSC                 2:44.05    2:42.67   644   15
                  35.11     1:16.87 (41.76)     2:06.09 (49.22)     2:42.67 (36.58)
  4 Lanthier, Gabriell  12 CASC                 2:46.23    2:44.36   628   14
                  36.69     1:17.43 (40.74)     2:06.46 (49.03)     2:44.36 (37.90)
  5 Nesbitt, Colleen    11 GLEN                 2:49.34    2:44.57   626   13
                  34.90     1:18.98 (44.08)     2:07.74 (48.76)     2:44.57 (36.83)
  6 Dakin Kuiper, Sier  12 LASC                 2:44.58    2:44.58   626   12
                  35.96     1:17.30 (41.34)     2:05.58 (48.28)     2:44.58 (39.00)
  7 LeDrew, Nadia       12 KSC                  2:50.16    2:44.73   625   11
                  35.26     1:17.13 (41.87)     2:07.93 (50.80)     2:44.73 (36.80)
  8 Funk, Adrienne      12 EKSC                 2:49.38    2:48.63   590   10
                  37.61     1:19.16 (41.55)     2:10.06 (50.90)     2:48.63 (38.57)
B - Final
  9 Oleskiw, Wendy      12 STSC                 2:51.73    2:44.75   625    9
                  36.37     1:17.20 (40.83)     2:08.44 (51.24)     2:44.75 (36.31)
 10 MacLeod, Kristine   12 UC Swim Club         2:50.67    2:45.75   616    8
                  37.65     1:20.89 (43.24)     2:07.09 (46.20)     2:45.75 (38.66)
 11 Cook, Katie         12 FMSC                 2:51.49    2:48.68   590    7
                  37.55     1:20.26 (42.71)     2:12.65 (52.39)     2:48.68 (36.03)
 12 McCallum, Natalie   11 UC Swim Club         2:50.81    2:48.81   589    6
                  38.15     1:22.09 (43.94)     2:12.08 (49.99)     2:48.81 (36.73)
 13 Pierse, Fionnuala   11 EKSC                 2:52.19    2:48.84   589    5
                  36.49     1:20.68 (44.19)     2:11.58 (50.90)     2:48.84 (37.26)
 14 Lush, Alex          12 FMSC                 2:50.25    2:49.45   583    4
                  39.06     1:20.05 (40.99)     2:13.00 (52.95)     2:49.45 (36.45)
 15 Oleksow, Kirsten    12 Sharks               2:51.58    2:52.50   558    3
                  39.07     1:21.80 (42.73)     2:12.23 (50.43)     2:52.50 (40.27)
 16 Procter, Kaylee     11 AMAC Swimming        2:51.86    2:53.90   547    2
                  38.37     1:23.02 (44.65)     2:14.59 (51.57)     2:53.90 (39.31)
Preliminaries
 17 Ogg, Megan          12 CASC                 2:52.20
 18 Misurelli, Jennife  11 UC Swim Club         2:52.47
 19 Marsh, Courtney     12 CASC                 2:52.63
 20 Harnack, Sydney     12 STSC                 2:53.87
 21 Lavoie, Maura       12 OSC                  2:55.69
 22 Davis, Erica        12 CP                   2:56.87
 23 Pasnak, Lauren      12 SPSC                 2:57.85
 24 Nowlan, Shaneese    12 OSC                  2:58.71
 25 Cachia, Michelle    12 FMSC                 2:58.88
 26 Dreisinger, Kayla   11 CP                   3:01.00
 27 Long, Shelley       12 NCSA                 3:01.45
 28 Loyola, Danyelle    11 NCSA                 3:01.84
 29 Greschuk, Jennifer  11 SPSC                 3:01.89
 30 Stewart, Tara       11 CWC                  3:02.80
 31 Kottke, Linnea      12 SPSC                 3:03.28
 32 McPhee, Carlie      12 UC Swim Club         3:03.47
 33 Bhatla, Jennifer    11 CP                   3:04.01
 34 Wood, Alana         11 CASC                 3:04.07
 35 Leth, Rylee         11 EST                  3:08.20
 36 Bull, Georgina      11 EKSC                 3:08.25
 37 Fur, Alyssa         11 CP                   3:08.44
 38 Kruk, Alyssa        11 LRSC                 3:10.19
 39 Nicol, Rachel       11 LASC                 3:10.48
 40 Lachance, Nicole    11 EKSC                 3:12.08
 41 Salami, Eniola      11 NCSA                 3:16.98
 42 Stauft, Nicole      11 KSC                  3:17.30
 43 Campbell, Alexandr  11 KSC                  3:17.48
 44 Janzen, Silken      11 STSC                 3:18.22
 -- Schramm, Lydia      11 EKSC                     DQ
 -- de Villenfagne, Mi  11 CP                       DQ
 -- Morgan, Leanne      12 EKSC                     NS
Girls 11-12 200 SC Meter IM
===============================================================================
   AB Record:   2:26.31        2000 Mallory Hoekstra, EKSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Rypien, Elizabeth         12 LASC                 2:37.13    2:39.72   671
                  34.50     1:16.26 (41.76)     2:01.16 (44.90)     2:39.72 (38.56)
  2 Thrower, Jessica          12 UC Swim Club         2:41.21    2:43.15   639
                  34.41     1:15.70 (41.29)     2:03.30 (47.60)     2:43.15 (39.85)
  3 Panet-Raymond, Chrissy    12 EKSC                 2:45.43    2:44.05   631
                  36.39     1:18.30 (41.91)     2:06.72 (48.42)     2:44.05 (37.33)
  4 Dakin Kuiper, Sierra      12 LASC                 2:41.29    2:44.58   626
                  36.61     1:17.93 (41.32)     2:05.93 (48.00)     2:44.58 (38.65)
  5 Lanthier, Gabrielle       12 CASC                 2:43.18    2:46.23   611
                  36.97     1:18.79 (41.82)     2:07.98 (49.19)     2:46.23 (38.25)
  6 Nesbitt, Colleen          11 GLEN                 2:42.29    2:49.34   584
                  35.78     1:20.46 (44.68)     2:09.44 (48.98)     2:49.34 (39.90)
  7 Funk, Adrienne            12 EKSC                 2:51.20    2:49.38   584
                  38.63     1:20.92 (42.29)     2:10.79 (49.87)     2:49.38 (38.59)
  8 LeDrew, Nadia             12 KSC                  2:50.09    2:50.16   578
                  36.42     1:19.07 (42.65)     2:12.38 (53.31)     2:50.16 (37.78)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lush, Alex                12 FMSC                 2:52.25    2:50.25   577
                  39.55     1:20.80 (41.25)     2:14.28 (53.48)     2:50.25 (35.97)
 10 MacLeod, Kristine         12 UC Swim Club         2:48.72    2:50.67   573
                  39.40     1:23.99 (44.59)     2:10.49 (46.50)     2:50.67 (40.18)
 11 McCallum, Natalie         11 UC Swim Club         2:53.41    2:50.81   572
                  38.13     1:21.40 (43.27)     2:13.14 (51.74)     2:50.81 (37.67)
 12 Cook, Katie               12 FMSC                 2:51.54    2:51.49   567
                  37.68     1:22.07 (44.39)     2:14.92 (52.85)     2:51.49 (36.57)
 13 Oleksow, Kirsten          12 Sharks               2:48.08    2:51.58   566
                  38.07     1:21.16 (43.09)     2:11.92 (50.76)     2:51.58 (39.66)
 14 Oleskiw, Wendy            12 STSC                 2:49.51    2:51.73   565
                  36.56     1:20.33 (43.77)     2:13.13 (52.80)     2:51.73 (38.60)
 15 Procter, Kaylee           11 AMAC Swimming        2:51.84    2:51.86   563
                  37.52     1:22.12 (44.60)     2:13.60 (51.48)     2:51.86 (38.26)
 16 Pierse, Fionnuala         11 EKSC                 2:53.49    2:52.19   561
                  37.51     1:20.80 (43.29)     2:13.96 (53.16)     2:52.19 (38.23)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ogg, Megan                12 CASC                 2:50.29    2:52.20   561
                  37.51     1:22.85 (45.34)     2:11.54 (48.69)     2:52.20 (40.66)
 18 Misurelli, Jennifer       11 UC Swim Club         2:48.55    2:52.47   559
                  37.35     1:21.48 (44.13)     2:15.94 (54.46)     2:52.47 (36.53)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Marsh, Courtney           12 CASC                 2:49.49    2:52.63   557
                  39.65     1:22.72 (43.07)     2:13.95 (51.23)     2:52.63 (38.68)
 20 Harnack, Sydney           12 STSC                 2:57.75    2:53.87   547
                  38.08     1:23.65 (45.57)     2:12.15 (48.50)     2:53.87 (41.72)
 21 Lavoie, Maura             12 OSC                  2:49.49    2:55.69   533
                  37.44     1:22.54 (45.10)     2:15.93 (53.39)     2:55.69 (39.76)
 22 Davis, Erica              12 CP                   2:53.62    2:56.87   524
                  40.79     1:26.86 (46.07)     2:13.64 (46.78)     2:56.87 (43.23)
 23 Pasnak, Lauren            12 SPSC                 2:52.85    2:57.85   517
                  41.32     1:25.84 (44.52)     2:17.13 (51.29)     2:57.85 (40.72)
 24 Nowlan, Shaneese          12 OSC                  2:56.30    2:58.71   510
                  40.71     1:24.88 (44.17)     2:18.96 (54.08)     2:58.71 (39.75)
 25 Cachia, Michelle          12 FMSC                 2:56.01    2:58.88   509
                  35.88     1:19.95 (44.07)     2:13.84 (53.89)     2:58.88 (45.04)
 26 Dreisinger, Kayla         11 CP                   2:58.56    3:01.00   494
                  43.18     1:28.80 (45.62)     2:20.73 (51.93)     3:01.00 (40.27)
 27 Long, Shelley             12 NCSA                 3:01.66    3:01.45   491
                  40.93     1:29.98 (49.05)     2:21.49 (51.51)     3:01.45 (39.96)
 28 Loyola, Danyelle          11 NCSA                 3:04.33    3:01.84   488
                  41.45     1:29.39 (47.94)     2:23.07 (53.68)     3:01.84 (38.77)
 29 Greschuk, Jennifer        11 SPSC                 3:00.21    3:01.89   488
                  41.02     1:28.06 (47.04)     2:22.09 (54.03)     3:01.89 (39.80)
 30 Stewart, Tara             11 CWC                  3:08.21    3:02.80   481
                  41.49     1:27.94 (46.45)     2:21.19 (53.25)     3:02.80 (41.61)
 31 Kottke, Linnea            12 SPSC                 2:50.42    3:03.28   478
                  42.88     1:29.43 (46.55)     2:22.01 (52.58)     3:03.28 (41.27)
 32 McPhee, Carlie            12 UC Swim Club         2:57.80    3:03.47   477
                  41.41     1:30.12 (48.71)     2:22.56 (52.44)     3:03.47 (40.91)
 33 Bhatla, Jennifer          11 CP                   3:04.45    3:04.01   473
                  42.02     1:31.19 (49.17)     2:23.27 (52.08)     3:04.01 (40.74)
 34 Wood, Alana               11 CASC                 3:01.17    3:04.07   473
                  38.13     1:24.39 (46.26)     2:22.10 (57.71)     3:04.07 (41.97)
 35 Leth, Rylee               11 EST                  3:09.88    3:08.20   445
                  42.67     1:30.64 (47.97)     2:23.82 (53.18)     3:08.20 (44.38)
 36 Bull, Georgina            11 EKSC                 3:13.39    3:08.25   445
                  43.19     1:28.74 (45.55)     2:23.26 (54.52)     3:08.25 (44.99)
 37 Fur, Alyssa               11 CP                   3:09.96    3:08.44   444
                  44.64     1:33.31 (48.67)     2:23.79 (50.48)     3:08.44 (44.65)
 38 Kruk, Alyssa              11 LRSC                 3:12.18    3:10.19   433
                  40.89     1:33.36 (52.47)     2:29.15 (55.79)     3:10.19 (41.04)
 39 Nicol, Rachel             11 LASC                 3:09.12    3:10.48   431
                  44.09     1:36.45 (52.36)     2:27.59 (51.14)     3:10.48 (42.89)
 40 Lachance, Nicole          11 EKSC                 3:12.98    3:12.08   421
                  44.02     1:32.16 (48.14)     2:27.92 (55.76)     3:12.08 (44.16)
 41 Salami, Eniola            11 NCSA                 3:20.34    3:16.98   393
                  40.79     1:31.85 (51.06)     2:30.98 (59.13)     3:16.98 (46.00)
 42 Stauft, Nicole            11 KSC                  3:13.65    3:17.30   391
                  46.12     1:36.70 (50.58)     2:34.86 (58.16)     3:17.30 (42.44)
 43 Campbell, Alexandra       11 KSC                  3:15.43    3:17.48   390
                  42.83     1:32.93 (50.10)   2:33.88 (1:00.95)     3:17.48 (43.60)
 44 Janzen, Silken            11 STSC                 3:20.51    3:18.22   386
                  47.38     1:31.24 (43.86)   2:35.99 (1:04.75)     3:18.22 (42.23)
 -- Schramm, Lydia            11 EKSC                 3:09.67         DQ
                  39.65     1:26.88 (47.23)     2:20.21 (53.33)          DQ (38.97)
 -- de Villenfagne, Michelle  11 CP                   3:40.83         DQ
                  43.75     1:38.31 (54.56)     2:32.61 (54.30)          DQ (46.76)
 -- Morgan, Leanne            12 EKSC                 2:58.62         NS
Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
   AB Record:   1:55.03        1983 Edmonton Keyano, EKSC
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Edmonton Keyano Swim Club  'A'              2:03.64    2:00.70   691   36
     1) Andersen, Tsue 12               2) Mielnichuk, Bobbie 12
     3) Pierse, Fionnuala 11            4) Panet-Raymond, Chrissy 12
                  30.27     1:00.58 (30.31)     1:31.33 (30.75)     2:00.70 (29.37)
  2 Univ of Calgary Swim Club  'A'              2:03.56    2:01.24   684   32
     1) McGhee, Pamela 12               2) Misurelli, Jennifer 11
     3) Thrower, Jessica 12             4) McCallum, Natalie 11
                  29.53     1:00.52 (30.99)     1:30.44 (29.92)     2:01.24 (30.80)
  3 Cascade Swim Club  'A'                      2:08.84    2:05.86   627   30
     1) Murphy, Shelby 12               2) Wood, Alana 11
     3) Snodgrass, Rayven 11            4) King, Anna-Marie 12
                  31.19     1:03.06 (31.87)     1:34.47 (31.41)     2:05.86 (31.39)
  4 Fort McMurray Swim Club  'A'                2:10.48    2:07.79   605   28
     1) Cook, Katie 12                  2) Lush, Alex 12
     3) Cachia, Michelle 12             4) Young, Kendra 11
                  31.11     1:02.96 (31.85)     1:43.47 (40.51)     2:07.79 (24.32)
  5 SilverTide Swim Club  'A'                   2:10.81    2:08.27   599   26
     1) Oleskiw, Wendy 12               2) Kemp, Christine 11
     3) Harnack, Sydney 12              4) Burns, Amanda 11
                  29.56     1:02.28 (32.72)     1:34.77 (32.49)     2:08.27 (33.50)
  6 Calgary Patriots  'A'                       2:11.85    2:09.68   583   24
     1) Stein, Melissa 11               2) Davis, Erica 12
     3) Dreisinger, Kayla 11            4) Singleton-Fookes, Morgan 12
                  31.53     1:06.38 (34.85)     1:40.03 (33.65)     2:09.68 (29.65)
  7 Cascade Swim Club  'B'                      2:14.30    2:10.40   575   22
     1) Marsh, Courtney 12              2) Ogg, Megan 12
     3) Clement, Bea 11                 4) Lanthier, Gabrielle 12
                  32.62     1:05.44 (32.82)     1:39.17 (33.73)     2:10.40 (31.23)
  8 LA Swim Club  'A'                           2:11.40    2:11.73   561   20
     1) Rypien, Elizabeth 12            2) Dakin Kuiper, Sierra 12
     3) McGinn, Erica 11                4) Nicol, Rachel 11
                  31.71     1:02.91 (31.20)     1:36.83 (33.92)     2:11.73 (34.90)
  9 Olympian Swim Club  'A'                     2:07.22    2:11.78   561   18
     1) Lavoie, Maura 12                2) Nowlan, Shaneese 12
     3) Mills, Madison 10               4) Kremer, Lori 10
                  31.83     1:04.02 (32.19)     1:37.16 (33.14)     2:11.78 (34.62)
 10 Sherwood Park Swim Club  'A'                2:15.05    2:13.60   542   16
     1) Greschuk, Meagan 12             2) Kottke, Linnea 12
     3) Greschuk, Jennifer 11           4) Pasnak, Lauren 12
                  32.60     1:07.02 (34.42)     1:40.25 (33.23)     2:13.60 (33.35)
 11 Univ of Calgary Swim Club  'B'              2:14.92    2:15.10   527   14
     1) MacLeod, Kristine 12            2) Burke, Amanda 12
     3) Sproule, Emma 11                4) McPhee, Carlie 12
                  33.29     1:06.28 (32.99)     1:40.54 (34.26)     2:15.10 (34.56)
 12 Edmonton Keyano Swim Club  'B'              2:17.36    2:16.09   517   12
     1) Funk, Adrienne 12               2) Schramm, Lydia 11
     3) Morgan, Leanne 12               4) McLean, Saskia 10
                  31.98     1:05.28 (33.30)     1:43.19 (37.91)     2:16.09 (32.90)
 13 Nose Creek Swim Association  'A'            2:16.45    2:17.06   507   10
     1) Long, Shelley 12                2) Brown, Meghan 11
     3) Salami, Eniola 11               4) Loyola, Danyelle 11
                  33.42     1:09.45 (36.03)     1:43.91 (34.46)     2:17.06 (33.15)
 14 Killarney Swim club  'A'                         NT    2:19.77   482    8
     1) LeDrew, Nadia 12                2) Harrison, Tori 11
     3) Thomas, Meghan 10               4) Stauft, Nicole 11
                  33.05     1:08.38 (35.33)     1:46.20 (37.82)     2:19.77 (33.57)
 15 Edmonton Keyano Swim Club  'C'              2:23.40   x2:27.43   418
     1) Morgan, Jennifer 10             2) Panet-Raymond, Wylie 10
     3) Bull, Georgina 11               4) Lachance, Nicole 11
                  37.07     1:13.42 (36.35)     1:50.52 (37.10)     2:27.43 (36.91)
Girls 11-12 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
   AB Record:   2:10.33        1983 Edmonton Keyano, EKSC
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Univ of Calgary Swim Club  'A'              2:15.70    2:14.93   674   36
     1) Misurelli, Jennifer 11          2) MacLeod, Kristine 12
     3) Thrower, Jessica 12             4) McGhee, Pamela 12
  2 LA Swim Club  'A'                           2:23.86    2:22.37   593   32
     1) Dakin Kuiper, Sierra 12         2) Nicol, Rachel 11
     3) Rypien, Elizabeth 12            4) McGinn, Erica 11
  3 Cascade Swim Club  'A'                      2:23.68    2:22.41   593   30
     1) Marsh, Courtney 12              2) Ogg, Megan 12
     3) Snodgrass, Rayven 11            4) Wood, Alana 11
  4 Edmonton Keyano Swim Club  'A'              2:25.35    2:23.52   582   28
     1) Panet-Raymond, Chrissy 12       2) Andersen, Tsue 12
     3) Pierse, Fionnuala 11            4) Mielnichuk, Bobbie 12
  5 SilverTide Swim Club  'A'                   2:27.59    2:24.01   577   26
     1) Janzen, Silken 11               2) Harnack, Sydney 12
     3) Kemp, Christine 11              4) Oleskiw, Wendy 12
  6 Fort McMurray Swim Club  'A'                2:28.39    2:26.32   555   24
     1) Lush, Alex 12                   2) Cook, Katie 12
     3) Cachia, Michelle 12             4) Young, Kendra 11
  7 Olympian Swim Club  'A'                     2:20.16    2:26.41   554   22
     1) Nowlan, Shaneese 12             2) Fung, Natasha 10
     3) Lavoie, Maura 12                4) Kremer, Lori 10
  8 Univ of Calgary Swim Club  'B'              2:29.26    2:26.91   549   20
     1) Burke, Amanda 12                2) McPhee, Carlie 12
     3) Sproule, Emma 11                4) McCallum, Natalie 11
                  36.33     1:17.08 (40.75)     1:56.19 (39.11)     2:26.91 (30.72)
  9 Cascade Swim Club  'B'                      2:32.27    2:27.19   546   18
     1) Murphy, Shelby 12               2) Lanthier, Gabrielle 12
     3) Clement, Bea 11                 4) King, Anna-Marie 12
                  37.91     1:19.42 (41.51)     1:55.57 (36.15)     2:27.19 (31.62)
 10 Killarney Swim club  'A'                         NT    2:31.60   507   16
     1) LeDrew, Nadia 12                2) Stauft, Nicole 11
     3) Campbell, Alexandra 11          4) Harrison, Tori 11
                  35.99     1:20.60 (44.61)     1:58.93 (38.33)     2:31.60 (32.67)
 11 Edmonton Keyano Swim Club  'B'              2:35.08    2:32.12   502   14
     1) Bull, Georgina 11               2) Funk, Adrienne 12
     3) Schramm, Lydia 11               4) Yurkovich, Katie 12
                  39.37     1:20.10 (40.73)     1:58.45 (38.35)     2:32.12 (33.67)
 12 Nose Creek Swim Association  'A'            2:32.13    2:33.89   487   12
     1) Brown, Meghan 11                2) Long, Shelley 12
     3) Loyola, Danyelle 11             4) Salami, Eniola 11
                  41.89     1:22.69 (40.80)     1:59.94 (37.25)     2:33.89 (33.95)
 13 Sherwood Park Swim Club  'A'                2:30.76    2:34.01   486   10
     1) Greschuk, Meagan 12             2) Kottke, Linnea 12
     3) Greschuk, Jennifer 11           4) Pasnak, Lauren 12
                  37.63     1:22.66 (45.03)     2:01.32 (38.66)     2:34.01 (32.69)
 14 Edmonton Keyano Swim Club  'C'              2:40.72   x2:40.76   434
     1) McLean, Saskia 10               2) Panet-Raymond, Wylie 10
     3) Lachance, Nicole 11             4) Morgan, Leanne 12
                  39.76     1:25.34 (45.58)     2:10.14 (44.80)     2:40.76 (30.62)
 -- Calgary Patriots  'A'                       2:27.42         DQ
     1) Stein, Melissa 11               2) Davis, Erica 12
     3) Singleton-Fookes, Morgan 12     4) Dreisinger, Kayla 11
Girls 12 & Under 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    AB 11-12:   18:26.26        2000 Haley Doody, CASC
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 McGhee, Pamela      12 UC Swim Club        19:34.62   19:44.24   668   18
                  33.10     1:09.89 (36.79)     1:49.27 (39.38)     2:28.86 (39.59)
        3:08.39 (39.53)     3:47.69 (39.30)     4:27.72 (40.03)     5:07.31 (39.59)
        5:47.20 (39.89)     6:27.04 (39.84)     7:06.64 (39.60)     7:46.59 (39.95)
        8:26.06 (39.47)     9:06.11 (40.05)     9:46.25 (40.14)    10:26.09 (39.84)
       11:06.02 (39.93)    11:46.43 (40.41)    12:26.42 (39.99)    13:06.59 (40.17)
       13:46.50 (39.91)    14:26.91 (40.41)    15:07.14 (40.23)    15:47.48 (40.34)
       16:27.21 (39.73)    17:07.59 (40.38)    17:47.74 (40.15)    18:28.06 (40.32)
       19:07.86 (39.80)    19:44.24 (36.38)
  2 Lanthier, Gabriell  12 CASC                19:57.61   19:52.94   657   16
                  35.64     1:13.79 (38.15)     1:53.76 (39.97)     2:33.10 (39.34)
        3:12.12 (39.02)     3:51.27 (39.15)     4:30.89 (39.62)     5:10.47 (39.58)
        5:50.20 (39.73)     6:29.71 (39.51)     7:09.51 (39.80)     7:49.19 (39.68)
        8:29.02 (39.83)     9:09.26 (40.24)     9:49.07 (39.81)    10:29.10 (40.03)
       11:09.18 (40.08)    11:49.59 (40.41)    12:30.07 (40.48)    13:10.06 (39.99)
       13:50.29 (40.23)    14:30.62 (40.33)    15:11.01 (40.39)    15:51.45 (40.44)
       16:32.17 (40.72)    17:12.74 (40.57)    17:53.55 (40.81)    18:34.51 (40.96)
       19:14.72 (40.21)    19:52.94 (38.22)
  3 Panet-Raymond, Chr  12 EKSC                20:06.95   20:15.84   628   15
                  34.65     1:13.39 (38.74)     1:52.61 (39.22)     2:32.14 (39.53)
        3:12.05 (39.91)     3:52.10 (40.05)     4:32.61 (40.51)     5:13.30 (40.69)
        5:54.17 (40.87)     6:34.69 (40.52)     7:16.11 (41.42)     7:57.51 (41.40)
        8:38.91 (41.40)     9:19.95 (41.04)    10:01.11 (41.16)    10:41.92 (40.81)
       11:22.56 (40.64)    12:03.76 (41.20)    12:45.07 (41.31)    13:26.63 (41.56)
       14:07.87 (41.24)    14:48.97 (41.10)    15:29.70 (40.73)    16:10.88 (41.18)
       16:51.94 (41.06)    17:33.14 (41.20)    18:14.71 (41.57)    18:55.74 (41.03)
       19:36.31 (40.57)    20:15.84 (39.53)
  4 McCallum, Natalie   11 UC Swim Club        21:12.43   20:33.13   607   14
                  35.80     1:16.02 (40.22)     1:57.32 (41.30)     2:38.34 (41.02)
        3:20.31 (41.97)     4:01.23 (40.92)     4:42.09 (40.86)     5:23.62 (41.53)
        6:04.34 (40.72)     6:46.00 (41.66)     7:27.89 (41.89)     8:09.79 (41.90)
        8:51.30 (41.51)     9:32.34 (41.04)    10:13.83 (41.49)    10:56.06 (42.23)
       11:37.62 (41.56)    12:18.60 (40.98)    13:00.11 (41.51)    13:41.84 (41.73)
       14:23.26 (41.42)    15:05.22 (41.96)    15:46.96 (41.74)    16:28.97 (42.01)
       17:10.88 (41.91)    17:52.45 (41.57)    18:34.26 (41.81)    19:14.18 (39.92)
       19:53.79 (39.61)    20:33.13 (39.34)
  5 Lush, Alex          12 FMSC                21:41.00   20:33.16   607   13
                  35.20     1:15.30 (40.10)     1:56.46 (41.16)     2:37.58 (41.12)
        3:19.11 (41.53)     4:01.15 (42.04)     4:42.35 (41.20)     5:24.08 (41.73)
        6:05.65 (41.57)     6:47.14 (41.49)     7:28.74 (41.60)     8:10.66 (41.92)
        8:52.44 (41.78)     9:33.89 (41.45)    10:16.14 (42.25)    10:58.12 (41.98)
       11:39.72 (41.60)    12:21.26 (41.54)    13:02.65 (41.39)    13:44.48 (41.83)
       14:25.45 (40.97)    15:06.70 (41.25)    15:47.73 (41.03)    16:28.79 (41.06)
       17:09.97 (41.18)    17:51.12 (41.15)    18:32.33 (41.21)    19:13.47 (41.14)
       19:54.49 (41.02)    20:33.16 (38.67)
  6 Mielnichuk, Bobbie  12 EKSC                20:45.85   20:43.38   595   12
                  35.60     1:15.46 (39.86)     1:56.15 (40.69)     2:37.06 (40.91)
        3:17.72 (40.66)     3:58.63 (40.91)     4:40.19 (41.56)     5:21.47 (41.28)
        6:04.09 (42.62)     6:45.79 (41.70)     7:28.09 (42.30)     8:10.05 (41.96)
        8:52.20 (42.15)     9:34.61 (42.41)    10:17.02 (42.41)    10:59.44 (42.42)
       11:42.44 (43.00)    12:25.38 (42.94)    13:08.02 (42.64)    13:49.73 (41.71)
       14:31.56 (41.83)    15:12.56 (41.00)    15:54.49 (41.93)    16:36.77 (42.28)
       17:18.28 (41.51)    17:59.39 (41.11)    18:41.04 (41.65)    19:22.89 (41.85)
       20:04.10 (41.21)    20:43.38 (39.28)
  7 Murphy, Shelby      12 CASC                21:28.28   20:53.33   584   11
                  35.87     1:16.57 (40.70)     1:57.40 (40.83)     2:38.84 (41.44)
        3:20.61 (41.77)     4:02.16 (41.55)     4:44.30 (42.14)     5:26.66 (42.36)
        6:08.52 (41.86)     6:51.05 (42.53)     7:33.29 (42.24)     8:15.51 (42.22)
        8:57.23 (41.72)     9:39.46 (42.23)    10:21.50 (42.04)    11:03.68 (42.18)
       11:46.05 (42.37)    12:28.85 (42.80)    13:11.42 (42.57)    13:54.26 (42.84)
       14:35.88 (41.62)    15:18.08 (42.20)    16:00.42 (42.34)    16:42.24 (41.82)
       17:23.90 (41.66)    18:05.99 (42.09)    18:48.40 (42.41)    19:30.80 (42.40)
       20:12.94 (42.14)    20:53.33 (40.39)
  8 Kremer, Lori        10 OSC                 21:37.52   21:10.30   564   10
                  37.87     1:19.74 (41.87)     2:02.53 (42.79)     2:44.77 (42.24)
        3:27.25 (42.48)     4:09.63 (42.38)     4:52.16 (42.53)     5:34.94 (42.78)
        6:17.47 (42.53)     7:00.07 (42.60)     7:42.03 (41.96)     8:24.41 (42.38)
        9:07.27 (42.86)     9:50.23 (42.96)    10:33.67 (43.44)    11:16.84 (43.17)
       11:58.35 (41.51)    12:41.65 (43.30)    13:24.99 (43.34)    14:08.10 (43.11)
       14:51.71 (43.61)    15:34.63 (42.92)    16:18.13 (43.50)    17:00.74 (42.61)
       17:42.96 (42.22)    18:24.95 (41.99)    19:07.38 (42.43)    19:49.93 (42.55)
       20:31.49 (41.56)    21:10.30 (38.81)
  9 Pierse, Fionnuala   11 EKSC                21:00.00   21:28.35   545    9
                  36.62     1:18.89 (42.27)     2:02.56 (43.67)     2:45.09 (42.53)
        3:27.85 (42.76)     4:10.21 (42.36)     4:53.86 (43.65)     5:37.01 (43.15)
        6:20.53 (43.52)     7:04.19 (43.66)     7:47.29 (43.10)     8:29.55 (42.26)
        9:14.00 (44.45)     9:58.32 (44.32)    10:41.70 (43.38)    11:23.48 (41.78)
       12:06.24 (42.76)    12:49.54 (43.30)    13:33.36 (43.82)    14:17.15 (43.79)
       15:01.05 (43.90)    15:45.18 (44.13)    16:28.06 (42.88)    17:11.17 (43.11)
       17:55.90 (44.73)    18:40.76 (44.86)    19:24.02 (43.26)    20:06.14 (42.12)
       20:46.68 (40.54)    21:28.35 (41.67)
 10 King, Anna-Marie    12 CASC                21:03.57   21:28.91   544    8
                  37.63     1:19.81 (42.18)     2:02.50 (42.69)     2:45.12 (42.62)
        3:27.63 (42.51)     4:11.42 (43.79)     4:54.45 (43.03)     5:36.06 (41.61)
        6:20.86 (44.80)     7:03.83 (42.97)     7:46.91 (43.08)     8:30.16 (43.25)
        9:15.13 (44.97)     9:58.35 (43.22)    10:42.21 (43.86)    11:24.88 (42.67)
       12:08.93 (44.05)    12:51.44 (42.51)    13:36.11 (44.67)    14:20.86 (44.75)
       15:04.17 (43.31)    15:47.68 (43.51)    16:30.01 (42.33)    17:13.98 (43.97)
       17:58.17 (44.19)    18:40.91 (42.74)    19:22.90 (41.99)    20:06.07 (43.17)
       20:48.85 (42.78)    21:28.91 (40.06)
 11 Morgan, Leanne      12 EKSC                21:22.16   21:48.23   524    7
                  37.64     1:19.76 (42.12)     2:03.20 (43.44)     2:46.22 (43.02)
        3:29.16 (42.94)     4:11.71 (42.55)     4:54.91 (43.20)     5:38.57 (43.66)
        6:23.65 (45.08)     7:06.94 (43.29)     7:50.47 (43.53)     8:34.36 (43.89)
        9:17.72 (43.36)    10:02.44 (44.72)    10:46.13 (43.69)    11:30.75 (44.62)
       12:15.08 (44.33)    12:58.17 (43.09)    13:42.95 (44.78)    14:27.34 (44.39)
       15:10.63 (43.29)    15:55.73 (45.10)    16:40.99 (45.26)    17:24.87 (43.88)
       18:09.92 (45.05)    18:54.93 (45.01)    19:39.85 (44.92)    20:24.00 (44.15)
       21:07.37 (43.37)    21:48.23 (40.86)
 12 Yurkovich, Katie    12 EKSC                21:50.14   21:49.14   523    6
                  37.90     1:20.31 (42.41)     2:04.08 (43.77)     2:47.27 (43.19)
        3:30.65 (43.38)     4:13.99 (43.34)     4:58.06 (44.07)     5:42.29 (44.23)
        6:18.69 (36.40)     7:09.94 (51.25)     7:54.39 (44.45)     8:38.88 (44.49)
        9:22.55 (43.67)    10:06.57 (44.02)    10:51.27 (44.70)    11:35.52 (44.25)
       12:20.31 (44.79)    13:04.87 (44.56)    13:48.48 (43.61)    14:33.17 (44.69)
       15:17.70 (44.53)    16:02.21 (44.51)    16:46.58 (44.37)    17:30.02 (43.44)
       18:07.00 (36.98)    18:53.90 (46.90)    19:41.64 (47.74)    20:26.87 (45.23)
       21:06.46 (39.59)    21:49.14 (42.68)
 13 Harrison, Tori      11 KSC                       NT   22:03.94   508    5
 14 Young, Kendra       11 FMSC                25:16.00   22:08.40   504    4
                  39.32     1:22.91 (43.59)     2:07.80 (44.89)     2:53.28 (45.48)
        3:38.78 (45.50)     4:23.88 (45.10)     5:08.94 (45.06)     5:53.88 (44.94)
        6:38.86 (44.98)     7:24.47 (45.61)     8:09.12 (44.65)     8:54.07 (44.95)
        9:37.66 (43.59)    10:22.76 (45.10)    11:07.31 (44.55)    11:51.07 (43.76)
       12:35.74 (44.67)    13:20.67 (44.93)    14:04.83 (44.16)    14:50.00 (45.17)
       15:33.18 (43.18)    16:18.22 (45.04)    17:02.64 (44.42)    17:47.16 (44.52)
       18:32.76 (45.60)    19:17.31 (44.55)    20:02.24 (44.93)    20:46.84 (44.60)
       21:30.00 (43.16)    22:08.40 (38.40)
 15 Lachance, Nicole    11 EKSC                23:30.65   22:49.06   466    3
                  39.35     1:24.62 (45.27)     2:10.34 (45.72)     2:56.28 (45.94)
        3:41.62 (45.34)     4:26.91 (45.29)     5:12.80 (45.89)     5:59.11 (46.31)
        6:45.01 (45.90)     7:22.82 (37.81)     8:15.96 (53.14)     9:01.48 (45.52)
        9:47.01 (45.53)    10:32.71 (45.70)    11:18.15 (45.44)    12:04.19 (46.04)
       12:50.95 (46.76)    13:36.88 (45.93)    14:22.50 (45.62)    15:08.78 (46.28)
       15:55.02 (46.24)    16:41.76 (46.74)    17:19.55 (37.79)    18:09.34 (49.79)
       18:59.44 (50.10)    19:45.53 (46.09)    20:31.58 (46.05)    21:17.82 (46.24)
       22:04.85 (47.03)    22:49.06 (44.21)
 16 Greschuk, Jennifer  11 SPSC                23:05.76   22:54.42   461    2
                  37.27     1:20.39 (43.12)     2:05.57 (45.18)     2:51.13 (45.56)
        3:38.24 (47.11)     4:24.14 (45.90)     5:09.86 (45.72)     5:46.31 (36.45)
        6:35.94 (49.63)     7:28.63 (52.69)     8:14.21 (45.58)     9:00.02 (45.81)
        9:46.14 (46.12)    10:32.94 (46.80)    11:19.84 (46.90)    12:05.93 (46.09)
       12:52.16 (46.23)    13:38.04 (45.88)    14:35.76 (57.72)    15:12.59 (36.83)
       15:59.79 (47.20)    16:36.14 (36.35)    16:54.91 (18.77)    17:32.99 (38.08)
       18:14.74 (41.75)    19:04.08 (49.34)    19:51.12 (47.04)    20:37.51 (46.39)
     22:09.10 (1:31.59)    22:54.42 (45.32)
 17 Kichton, Rachelle   11 FMSC                25:23.00   23:23.51   436
 18 Bailey, Ciara       10 GCO                 27:30.00   24:28.64   384
 19 Stauft, Nicole      11 KSC                       NT   24:40.07   375
Girls 12 & Under 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    AB 11-12:   2:27.67        1984 Michelle Hastings, UCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Thrower, Jessica    12 UC Swim Club         2:46.88    2:46.49   568   18
                  34.66     1:15.87 (41.21)     2:00.64 (44.77)     2:46.49 (45.85)
  2 Kremer, Lori        10 OSC                  2:52.51    2:48.74   549   16
                  37.66     1:21.04 (43.38)     2:04.96 (43.92)     2:48.74 (43.78)
  3 Nesbitt, Colleen    11 GLEN                 2:54.80    2:48.79   549   15
                  36.08     1:19.50 (43.42)     2:04.77 (45.27)     2:48.79 (44.02)
  4 Funk, Adrienne      12 EKSC                 3:00.13    2:55.84   495   14
                  39.49     1:24.82 (45.33)     2:10.07 (45.25)     2:55.84 (45.77)
  5 Lanthier, Gabriell  12 CASC                 2:52.36    2:56.02   493   13
                  37.45     1:21.80 (44.35)     2:08.46 (46.66)     2:56.02 (47.56)
  6 Lavoie, Maura       12 OSC                  2:56.64    2:57.04   486   12
                  39.06     1:24.24 (45.18)     2:10.46 (46.22)     2:57.04 (46.58)
  7 Mielnichuk, Bobbie  12 EKSC                 3:00.99    2:57.73   481   11
                  38.97     1:23.64 (44.67)     2:11.34 (47.70)     2:57.73 (46.39)
  8 Pierse, Fionnuala   11 EKSC                 3:02.42    3:03.01   445   10
                  39.25     1:26.11 (46.86)     2:13.61 (47.50)     3:03.01 (49.40)
Preliminaries
  9 Oleskiw, Wendy      12 STSC                 3:04.52
 10 Kemp, Christine     11 STSC                 3:04.64
 11 Schramm, Lydia      11 EKSC                 3:12.06
 12 Nowlan, Shaneese    12 OSC                  3:18.05
 13 Burns, Amanda       11 STSC                 3:18.26
 14 Elford, Brea        12 STSC                 3:18.35
 15 Campbell, Alexandr  11 KSC                  3:27.97
 16 Loyola, Danyelle    11 NCSA                 3:29.57
 -- Harrison, Tori      11 KSC                      DQ
 -- LeDrew, Nadia       12 KSC                      DQ
Girls 12 & Under 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    AB 11-12:   2:27.67        1984 Michelle Hastings, UCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Thrower, Jessica          12 UC Swim Club         2:57.07    2:46.88   565
                  35.16     1:16.62 (41.46)     2:01.11 (44.49)     2:46.88 (45.77)
  2 Lanthier, Gabrielle       12 CASC                 2:53.49    2:52.36   521
                  36.83     1:20.31 (43.48)     2:06.56 (46.25)     2:52.36 (45.80)
  3 Kremer, Lori              10 OSC                  2:50.64    2:52.51   520
                  38.64     1:22.16 (43.52)     2:07.93 (45.77)     2:52.51 (44.58)
  4 Nesbitt, Colleen          11 GLEN                 2:52.65    2:54.80   502
                  36.65     1:21.34 (44.69)     2:07.52 (46.18)     2:54.80 (47.28)
  5 Lavoie, Maura             12 OSC                  2:43.72    2:56.64   489
                  38.09     1:22.22 (44.13)     2:09.31 (47.09)     2:56.64 (47.33)
  6 Funk, Adrienne            12 EKSC                 2:56.85    3:00.13   464
                  39.12     1:24.24 (45.12)     2:11.36 (47.12)     3:00.13 (48.77)
  7 Mielnichuk, Bobbie        12 EKSC                 3:00.91    3:00.99   458
                  37.68     1:23.40 (45.72)     2:12.60 (49.20)     3:00.99 (48.39)
  8 Pierse, Fionnuala         11 EKSC                 2:58.53    3:02.42   449
                  37.50     1:23.89 (46.39)     2:14.01 (50.12)     3:02.42 (48.41)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Oleskiw, Wendy            12 STSC                 3:00.52    3:04.52   435
                  37.19     1:25.28 (48.09)     2:15.32 (50.04)     3:04.52 (49.20)
 10 Kemp, Christine           11 STSC                 3:06.93    3:04.64   434
                  39.60     1:28.17 (48.57)     2:17.41 (49.24)     3:04.64 (47.23)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Schramm, Lydia            11 EKSC                 3:18.80    3:12.06   389
                  39.32     1:27.87 (48.55)     2:19.70 (51.83)     3:12.06 (52.36)
 12 Nowlan, Shaneese          12 OSC                  3:24.46    3:18.05   356
                  40.98     1:32.78 (51.80)     2:25.58 (52.80)     3:18.05 (52.47)
 13 Burns, Amanda             11 STSC                 3:15.98    3:18.26   355
                  40.74     1:31.59 (50.85)     2:25.22 (53.63)     3:18.26 (53.04)
 14 Elford, Brea              12 STSC                 3:09.20    3:18.35   355
                  39.83     1:30.34 (50.51)     2:25.02 (54.68)     3:18.35 (53.33)
 15 Campbell, Alexandra       11 KSC                       NT    3:27.97   307
                  44.76     1:38.69 (53.93)     2:34.42 (55.73)     3:27.97 (53.55)
 16 Loyola, Danyelle          11 NCSA                      NT    3:29.57   299
                  43.87     1:35.26 (51.39)     2:32.01 (56.75)     3:29.57 (57.56)
 -- Harrison, Tori            11 KSC                  3:05.20         DQ
                  39.25     1:26.44 (47.19)     2:17.23 (50.79)          DQ (50.36)
 -- LeDrew, Nadia             12 KSC                  2:55.74         DQ
                  36.69     1:21.22 (44.53)     2:09.64 (48.42)          DQ (48.01)
Girls 12 & Under 400 SC Meter IM
===============================================================================
    AB 11-12:   5:06.88        2000 Mallory Hoekstra, EKSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Rypien, Elizabeth   12 LASC                 5:38.85    5:39.08   652   18
                  37.26     1:19.75 (42.49)     2:04.21 (44.46)     2:47.92 (43.71)
        3:33.91 (45.99)     4:19.12 (45.21)     5:00.87 (41.75)     5:39.08 (38.21)
  2 Lanthier, Gabriell  12 CASC                 5:38.86    5:39.11   651   16
                  37.91     1:21.06 (43.15)     2:04.35 (43.29)     2:46.14 (41.79)
        3:33.66 (47.52)     4:21.63 (47.97)     5:02.27 (40.64)     5:39.11 (36.84)
  3 Panet-Raymond, Chr  12 EKSC                 5:51.29    5:48.88   609   15
                  38.42     1:22.91 (44.49)     2:06.70 (43.79)     2:49.52 (42.82)
        3:39.25 (49.73)     4:30.31 (51.06)     5:10.55 (40.24)     5:48.88 (38.33)
  4 Mielnichuk, Bobbie  12 EKSC                 6:03.80    5:59.61   566   14
                  39.02     1:25.13 (46.11)     2:10.56 (45.43)     2:54.71 (44.15)
        3:47.46 (52.75)     4:41.13 (53.67)     5:21.14 (40.01)     5:59.61 (38.47)
  5 Pierse, Fionnuala   11 EKSC                 5:52.99    6:00.22   563   13
                  39.91     1:25.50 (45.59)     2:09.15 (43.65)     2:55.47 (46.32)
        3:47.78 (52.31)     4:40.45 (52.67)     5:20.47 (40.02)     6:00.22 (39.75)
  6 Procter, Kaylee     11 AMAC Swimming        6:10.60    6:01.16   560   12
                  39.45     1:25.96 (46.51)     2:11.87 (45.91)     2:57.11 (45.24)
        3:48.39 (51.28)     4:40.53 (52.14)     5:21.02 (40.49)     6:01.16 (40.14)
  7 Funk, Adrienne      12 EKSC                 5:58.41    6:02.09   556   11
                  40.93     1:25.58 (44.65)     2:10.66 (45.08)     2:55.12 (44.46)
        3:47.23 (52.11)     4:40.41 (53.18)     5:21.71 (41.30)     6:02.09 (40.38)
  8 Nowlan, Shaneese    12 OSC                  6:09.57    6:03.85   549   10
                  38.91     1:29.04 (50.13)     2:14.50 (45.46)     2:59.16 (44.66)
        3:50.35 (51.19)     4:42.99 (52.64)     5:23.86 (40.87)     6:03.85 (39.99)
  9 MacLeod, Kristine   12 UC Swim Club         5:58.36    6:09.35   529    9
                  39.82     1:26.28 (46.46)     2:12.57 (46.29)     2:58.18 (45.61)
        3:50.40 (52.22)     4:42.63 (52.23)     5:26.74 (44.11)     6:09.35 (42.61)
 10 Lavoie, Maura       12 OSC                  5:49.80    6:13.76   513    8
                  39.12     1:26.10 (46.98)     2:13.78 (47.68)     3:00.63 (46.85)
        3:55.14 (54.51)     4:50.88 (55.74)     5:32.30 (41.42)     6:13.76 (41.46)
 11 Pasnak, Lauren      12 SPSC                 6:16.62    6:17.40   500    7
                  41.89     1:35.13 (53.24)     2:22.32 (47.19)     3:08.14 (45.82)
        3:59.21 (51.07)     4:51.62 (52.41)     5:35.31 (43.69)     6:17.40 (42.09)
 12 Kottke, Linnea      12 SPSC                 6:07.19    6:21.42   487    6
                  43.14     1:37.00 (53.86)     2:23.63 (46.63)     3:09.10 (45.47)
        4:01.86 (52.76)     4:56.45 (54.59)     5:39.74 (43.29)     6:21.42 (41.68)
 13 Greschuk, Jennifer  11 SPSC                 6:26.27    6:29.46   461    5
                  42.05     1:34.78 (52.73)     2:24.73 (49.95)     3:15.47 (50.74)
        4:07.13 (51.66)     5:02.06 (54.93)     5:45.55 (43.49)     6:29.46 (43.91)
 14 Thibault, Kaitlyn   12 CASC                 6:32.12    6:30.05   459    4
                  41.06     1:35.59 (54.53)     2:23.45 (47.86)     3:11.43 (47.98)
        4:05.43 (54.00)     5:00.57 (55.14)     5:45.84 (45.27)     6:30.05 (44.21)
Girls 12 & Under 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    AB 11-12:   4:21.57        1998 Edmonton Keyano, EKSC
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Edmonton Keyano Swim Club  'A'              4:35.90    4:26.48   675   36
     1) Andersen, Tsue 12               2) Mielnichuk, Bobbie 12
     3) Panet-Raymond, Chrissy 12       4) Pierse, Fionnuala 11
                  31.67   1:06.19 (1:06.19)     1:26.28 (20.09)   2:12.14 (1:05.95)
        2:43.37 (31.23)   3:18.14 (1:06.00)     3:50.28 (32.14)   4:26.48 (1:08.34)
  2 Univ of Calgary Swim Club  'A'              4:27.69    4:27.40   670   32
     1) McGhee, Pamela 12               2) McCallum, Natalie 11
     3) Thrower, Jessica 12             4) Misurelli, Jennifer 11
                  31.17   1:04.60 (1:04.60)     1:37.89 (33.29)   2:12.89 (1:08.29)
        2:43.84 (30.95)   3:18.68 (1:05.79)     3:50.70 (32.02)   4:27.40 (1:08.72)
  3 Cascade Swim Club  'A'                      4:43.38    4:41.27   594   30
     1) Lanthier, Gabrielle 12          2) Ogg, Megan 12
     3) Snodgrass, Rayven 11            4) Marsh, Courtney 12
                  33.50   1:09.81 (1:09.81)     1:43.94 (34.13)   2:21.99 (1:12.18)
        2:55.46 (33.47)   3:32.21 (1:10.22)     4:05.31 (33.10)   4:41.27 (1:09.06)
  4 SilverTide Swim Club  'A'                   4:48.48    4:44.86   576   28
     1) Oleskiw, Wendy 12               2) Kemp, Christine 11
     3) Harnack, Sydney 12              4) Burns, Amanda 11
                  31.52   1:07.64 (1:07.64)     1:41.01 (33.37)   2:18.86 (1:11.22)
        2:52.68 (33.82)   3:31.09 (1:12.23)     4:05.28 (34.19)   4:44.86 (1:13.77)
  5 Fort McMurray Swim Club  'A'                4:43.48    4:45.54   573   26
     1) Cook, Katie 12                  2) Young, Kendra 11
     3) Kichton, Rachelle 11            4) Lush, Alex 12
                  32.75   1:08.55 (1:08.55)     1:41.85 (33.30)   2:19.66 (1:11.11)
        2:56.52 (36.86)   3:36.51 (1:16.85)     4:09.70 (33.19)   4:45.54 (1:09.03)
  6 Cascade Swim Club  'B'                      4:55.92    4:45.83   571   24
     1) Wood, Alana 11                  2) Murphy, Shelby 12
     3) King, Anna-Marie 12             4) Thibault, Kaitlyn 12
                  33.13   1:11.76 (1:11.76)     1:45.46 (33.70)   2:21.72 (1:09.96)
        2:55.01 (33.29)   3:31.61 (1:09.89)     4:07.24 (35.63)   4:45.83 (1:14.22)
  7 Olympian Swim Club  'A'                     4:33.23    4:46.15   570   22
     1) Lavoie, Maura 12                2) Nowlan, Shaneese 12
     3) Kremer, Lori 10                 4) Mills, Madison 10
                  32.47   1:07.89 (1:07.89)     1:41.35 (33.46)   2:18.88 (1:10.99)
        2:54.42 (35.54)   3:32.90 (1:14.02)     4:07.55 (34.65)   4:46.15 (1:13.25)
  8 Edmonton Keyano Swim Club  'B'              4:57.86    4:54.10   532   19
     1) Funk, Adrienne 12               2) Morgan, Leanne 12
     3) Yurkovich, Katie 12             4) Schramm, Lydia 11
                  34.03   1:11.10 (1:11.10)     1:46.35 (35.25)   2:25.52 (1:14.42)
        3:01.25 (35.73)   3:40.90 (1:15.38)     4:15.46 (34.56)   4:54.10 (1:13.20)
  8 Calgary Patriots  'A'                       4:49.24    4:54.10   532   19
     1) Singleton-Fookes, Morgan 12     2) Davis, Erica 12
     3) Dreisinger, Kayla 11            4) Stein, Melissa 11
                  33.58   1:30.86 (1:30.86)     2:26.28 (55.42)   2:38.98 (1:08.12)
        3:02.80 (23.82)   3:41.56 (1:02.58)     4:16.06 (34.50)   4:54.10 (1:12.54)
 10 Sherwood Park Swim Club  'A'                5:00.45    4:55.26   526   16
     1) Greschuk, Meagan 12             2) Greschuk, Jennifer 11
     3) Pasnak, Lauren 12               4) Kottke, Linnea 12
                  34.15   1:12.71 (1:12.71)     1:47.18 (34.47)   2:26.85 (1:14.14)
        3:01.27 (34.42)   3:40.42 (1:13.57)     4:16.06 (35.64)   4:55.26 (1:14.84)
 11 Univ of Calgary Swim Club  'B'              4:52.79    4:57.48   517   14
     1) MacLeod, Kristine 12            2) Burke, Amanda 12
     3) Beveridge, Allison 10           4) Sproule, Emma 11
                  34.19   1:11.00 (1:11.00)     1:46.35 (35.35)   2:25.15 (1:14.15)
        3:01.48 (36.33)   3:43.79 (1:18.64)     4:18.87 (35.08)   4:57.48 (1:13.69)
 12 Killarney Swim club  'A'                    5:04.89    5:00.40   504   12
     1) LeDrew, Nadia 12                2) Harrison, Tori 11
     3) Stauft, Nicole 11               4) Campbell, Alexandra 11
                  32.71   1:08.84 (1:08.84)     1:43.81 (34.97)   2:23.39 (1:14.55)
        2:58.62 (35.23)   3:40.96 (1:17.57)     4:19.17 (38.21)   5:00.40 (1:19.44)
 13 Nose Creek Swim Association  'A'            5:16.45    5:11.59   458   10
     1) Loyola, Danyelle 11             2) Long, Shelley 12
     3) Salami, Eniola 11               4) Brown, Meghan 11
                  39.12   1:18.44 (1:18.44)     1:53.54 (35.10)   2:32.23 (1:13.79)
        3:07.77 (35.54)   3:50.84 (1:18.61)     4:29.39 (38.55)   5:11.59 (1:20.75)
 14 Univ of Calgary Swim Club  'C'              5:21.88   x5:14.37   447
     1) McPhee, Carlie 12               2) Marcakova, Monika 10
     3) John, Stephanie 10              4) Wei, Queenie 10
                  36.58   1:15.85 (1:15.85)     1:55.88 (40.03)   2:36.67 (1:20.82)
        3:15.61 (38.94)   3:57.82 (1:21.15)     4:34.01 (36.19)   5:14.37 (1:16.55)
 15 Edmonton Keyano Swim Club  'C'              5:14.93   x5:19.05   429
     1) Lachance, Nicole 11             2) Panet-Raymond, Wylie 10
     3) Bull, Georgina 11               4) McLean, Saskia 10
                  36.93   1:18.85 (1:18.85)     1:55.78 (36.93)   2:35.54 (1:16.69)
        3:12.93 (37.39)   3:56.88 (1:21.34)     4:34.81 (37.93)   5:19.05 (1:22.17)
 16 Calgary Patriots  'B'                       5:22.23    5:20.57   424    8
     1) Bhatla, Jennifer 11             2) de Villenfagne, Michelle 11
     3) Goodway, Anna 10                4) Fur, Alyssa 11
                  37.55   1:17.63 (1:17.63)     1:56.87 (39.24)   2:40.29 (1:22.66)
        3:17.50 (37.21)   3:59.69 (1:19.40)     4:37.71 (38.02)   5:20.57 (1:20.88)
 17 Cascade Swim Club  'C'                      5:15.06   x5:26.33   403
     1) Whitaker, Brooke 10             2) Chowanets, Celina 10
     3) Karperien, Chantel 10           4) Snodgrass, Brooklynn 9
                  36.53   1:19.43 (1:19.43)     2:00.64 (41.21)   2:48.43 (1:29.00)
        3:25.45 (37.02)   4:08.01 (1:19.58)     4:45.04 (37.03)   5:26.33 (1:18.32)
 18 Univ of Calgary Swim Club  'D'              5:36.15   x5:33.69   379
     1) Kuppe, Meghan 10                2) MacLeod, Kari 10
     3) Hildebrand, Alyssa 10           4) Kemeri, Anna 9
                  39.67   1:22.31 (1:22.31)     2:00.56 (38.25)   2:44.38 (1:22.07)
        3:24.13 (39.75)   4:08.63 (1:24.25)     4:49.27 (40.64)   5:33.69 (1:25.06)
 19 Sherwood Park Swim Club  'B'                5:30.79    5:42.40   351    6
     1) Conrad, Katie 9                 2) Jewitt, Jacqueline 9
     3) Hart-Dowhun, Breanne 10         4) Achtymichuk, Payton 10
                  43.95   1:32.35 (1:32.35)     2:12.47 (40.12)   2:56.86 (1:24.51)
        3:35.26 (38.40)   4:18.02 (1:21.16)     4:56.53 (38.51)   5:42.40 (1:24.38)
 -- Edmonton Keyano Swim Club  'D'              5:54.67         NS
     1) Wilson, Tessa 10                2) Morgan, Jennifer 10
     3) Pierse, Patricia 9              4) Starman, Sabra 9
 -- LA Swim Club  'A'                           4:57.93         NS
     1) Dakin Kuiper, Sierra 12         2) Rypien, Elizabeth 12
     3) McGinn, Erica 11                4) Nicol, Rachel 11
Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   26.67        2000 Alexandra Lys, UCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Harnack, Teryn      13 EKSC                   28.11      27.50   810   18
  2 Ozar, Brittany      14 CASC                   28.33      27.65   801   16
  3 Nesbitt, Diane      14 GLEN                   28.76      28.55   751   15
  4 Gillespie, Tria     14 EST                    28.40      28.64   746   14
  5 Shapiro, Aarin      14 EST                    28.79      28.79   738   13
  6 Donner, Meghan      14 STSC                   28.73      28.95   729   12
  7 Hendriks, Breanna   14 UC Swim Club           28.63      29.01   726   11
  8 Lapins, Andrea      14 EST                    29.17      29.13   719   10
B - Final
  9 Stoddart, Stephani  13 KSC                    29.65      28.69   743    9
 10 Jenkins, Kelsey     14 FMSC                   29.82      29.03   725    8
 11 Johnson, Jessica    14 CASC                   29.55      29.24   713    7
 12 Robertson, Emilie   14 EKSC                   29.31      29.28   711    6
 13 Pape, Robyn         13 NCSA                   29.77      29.48   701    5
 14 Toth, Michelle      14 CASC                   29.37      29.50   700    4
 15 O'Hara, Brianna     14 LEDUC                  29.72      29.81   683    3
 16 Newton, Danielle    13 FMSC                   29.60      29.92   678    2
Preliminaries
 17 Skagen, Natalia     14 CP                     29.96
 18 Dejong, Alyssa      13 EKSC                   29.99
 19 Taylor, Jenn        14 UC Swim Club           30.02
 20 Olson, Brittany     14 NCSA                   30.03
 21 Rypien, Courtney    14 LASC                   30.18
 22 Thomas, Jennifer    14 LASC                   30.31
 23 Monaghan, Kelsey    14 EKSC                   30.32
 24 Houtekamer, Sara J  13 LASC                   30.35
 25 Kokoszewski, Monic  13 CWC                    30.54
 26 Robinson, Courtney  14 GPP                    30.61
 27 McGivery, Katrina   13 AMAC Swimming          30.73
 28 Lefebvre, Elisabet  14 CARAT                  30.77
 29 Van Berkel, Lauren  14 CASC                   30.85
 30 Blais-Cloutier, Ev  14 CARAT                  30.99
 31 Clack, Amy          14 EST                    31.09
 32 Hayman, Jaquelyn    14 OLDS                   31.13
 33 Williams, Alex      13 OSC                    31.17
 34 Crookes, Alex       14 GLEN                   31.22
 35 Walker, Dallas      14 KSC                    31.26
 36 Dolen, Breanne      14 RedDeer Swimming       31.27
 37 Kurcwal, Megan      13 KSC                    31.36
 38 Stitzenberger, Mad  14 EDSON ORCAS            31.38
 39 Carlsen, Erika      14 CASC                   31.46
 40 Dalen, Jennifer     13 UC Swim Club           31.53
 41 Jar, Elaine         13 EKSC                   31.64
 42 Shack, Krysta       13 EDSON ORCAS            31.66
 43 Dufour, Ellan       13 AMAC Swimming          31.68
 44 Webb, Lindsay       13 LLBW                   31.73
 45 Van Volkingburgh,   14 GPP                    31.87
 46 Dickson, Brianne    13 COMET                  31.90
 47 Kryschuk, Caitlin   13 UC Swim Club           31.91
 48 Long, Allison       13 UC Swim Club           31.94
 49 Sissons, Elizabeth  14 AMAC Swimming          31.97
 50 Sproule, Sasha      13 UC Swim Club           32.37
 51 Simon, Tracy        13 GPP                    32.88
 52 Douglas, Kathryn    13 CWC                    32.90
 53 Callfas, Kayla      13 EKSC                   32.97
 54 Stoker, Melissa     13 KSC                    33.02
 55 Williams, Jenny     13 CWC                    33.06
 56 Richardson, Paige   13 CASC                   33.08
 57 Richardson, Meliss  13 GPP                    33.39
 58 Hanna, Mackenzie    13 LASC                   34.47
 -- Achtymichuk, Britt  14 SPSC                   31.19         X
Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   26.67        2000 Alexandra Lys, UCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Harnack, Teryn            13 EKSC                   27.72      28.11   775
  2 Ozar, Brittany            14 CASC                   27.52      28.33   763
  3 Gillespie, Tria           14 EST                    28.57      28.40   759
  4 Hendriks, Breanna         14 UC Swim Club           28.16      28.63   746
  5 Donner, Meghan            14 STSC                   28.46      28.73   741
  6 Nesbitt, Diane            14 GLEN                   28.03      28.76   739
  7 Shapiro, Aarin            14 EST                    29.05      28.79   738
  8 Lapins, Andrea            14 EST                    29.06      29.17   717
-------------------------------------------------------------------------
  9 Robertson, Emilie         14 EKSC                   29.76      29.31   710
 10 Toth, Michelle            14 CASC                   29.10      29.37   706
 11 Johnson, Jessica          14 CASC                   30.00      29.55   697
 12 Newton, Danielle          13 FMSC                   29.55      29.60   694
 13 Stoddart, Stephanie       13 KSC                    27.94      29.65   692
 14 O'Hara, Brianna           14 LEDUC                  29.47      29.72   688
 15 Pape, Robyn               13 NCSA                   29.70      29.77   685
 16 Jenkins, Kelsey           14 FMSC                   28.77      29.82   683
-------------------------------------------------------------------------
 17 Skagen, Natalia           14 CP                     30.00      29.96   676
 18 Dejong, Alyssa            13 EKSC                   29.76      29.99   674
-------------------------------------------------------------------------
 19 Taylor, Jenn              14 UC Swim Club           29.06      30.02   673
 20 Olson, Brittany           14 NCSA                   30.37      30.03   672
 21 Rypien, Courtney          14 LASC                   29.51      30.18   664
 22 Thomas, Jennifer          14 LASC                   29.77      30.31   658
 23 Monaghan, Kelsey          14 EKSC                   29.79      30.32   657
 24 Houtekamer, Sara Jo       13 LASC                   30.06      30.35   656
 25 Kokoszewski, Monica       13 CWC                    30.46      30.54   646
 26 Robinson, Courtney        14 GPP                    30.11      30.61   643
 27 McGivery, Katrina         13 AMAC Swimming          30.29      30.73   637
 28 Lefebvre, Elisabeth       14 CARAT                  30.70      30.77   635
 29 Van Berkel, Lauren        14 CASC                   29.68      30.85   631
 30 Blais-Cloutier, Eva       14 CARAT                  29.46      30.99   624
 31 Clack, Amy                14 EST                    30.77      31.09   620
 32 Hayman, Jaquelyn          14 OLDS                   31.11      31.13   618
 33 Williams, Alex            13 OSC                    31.21      31.17   616
 34 Crookes, Alex             14 GLEN                   31.50      31.22   613
 35 Walker, Dallas            14 KSC                    29.55      31.26   612
 36 Dolen, Breanne            14 RedDeer Swimming       31.07      31.27   611
 37 Kurcwal, Megan            13 KSC                    29.82      31.36   607
 38 Stitzenberger, Madison    14 EDSON ORCAS            31.18      31.38   606
 39 Carlsen, Erika            14 CASC                   31.55      31.46   602
 40 Dalen, Jennifer           13 UC Swim Club           31.06      31.53   599
 41 Jar, Elaine               13 EKSC                   31.62      31.64   594
 42 Shack, Krysta             13 EDSON ORCAS            31.10      31.66   593
 43 Dufour, Ellan             13 AMAC Swimming          31.41      31.68   592
 44 Webb, Lindsay             13 LLBW                   32.64      31.73   590
 45 Van Volkingburgh, Sadie   14 GPP                    31.68      31.87   584
 46 Dickson, Brianne          13 COMET                  31.64      31.90   582
 47 Kryschuk, Caitlin         13 UC Swim Club           32.13      31.91   582
 48 Long, Allison             13 UC Swim Club           31.42      31.94   580
 49 Sissons, Elizabeth        14 AMAC Swimming          31.14      31.97   579
 50 Sproule, Sasha            13 UC Swim Club           33.80      32.37   562
 51 Simon, Tracy              13 GPP                    33.16      32.88   540
 52 Douglas, Kathryn          13 CWC                    32.23      32.90   539
 53 Callfas, Kayla            13 EKSC                   32.81      32.97   536
 54 Stoker, Melissa           13 KSC                    34.85      33.02   534
 55 Williams, Jenny           13 CWC                    32.02      33.06   533
 56 Richardson, Paige         13 CASC                   32.21      33.08   532
 57 Richardson, Melissa       13 GPP                    34.44      33.39   519
 58 Hanna, Mackenzie          13 LASC                   34.97      34.47   478
 -- Achtymichuk, Brittney     14 SPSC                      NT     X31.19
Girls 13-14 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   56.89        2000 Alexandra Lys, UCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Hendriks, Breanna   14 UC Swim Club         1:01.40    1:00.10   806   18
                  29.69     1:00.10 (30.41)
  2 Delaloye, Nicole    13 EKSC                 1:02.15    1:00.17   805   16
                  29.39     1:00.17 (30.78)
  3 Ozar, Brittany      14 CASC                 1:02.66    1:00.23   803   15
                  29.56     1:00.23 (30.67)
  4 Harnack, Teryn      13 EKSC                 1:00.99    1:00.39   799   14
                  29.15     1:00.39 (31.24)
  5 Olson-Heisler, Jes  13 UC Swim Club         1:02.19    1:01.81   762   13
                  30.01     1:01.81 (31.80)
  6 Gillespie, Tria     14 EST                  1:02.22    1:01.89   760   12
                  29.24     1:01.89 (32.65)
  7 Nesbitt, Diane      14 GLEN                 1:01.96    1:02.00   757   11
                  29.98     1:02.00 (32.02)
  8 Stoddart, Stephani  13 KSC                  1:03.16    1:02.23   752   10
                  30.09     1:02.23 (32.14)
B - Final
  9 Donner, Meghan      14 STSC                 1:03.84    1:01.98   758    9
                  30.07     1:01.98 (31.91)
 10 Shapiro, Aarin      14 EST                  1:04.81    1:02.88   735    8
                  30.06     1:02.88 (32.82)
 11 Pape, Robyn         13 NCSA                 1:03.92    1:02.91   734    7
                  30.38     1:02.91 (32.53)
 12 Dejong, Alyssa      13 EKSC                 1:05.12    1:03.42   722    6
                  30.68     1:03.42 (32.74)
 13 Krochenski, Shanno  13 NCSA                 1:03.65    1:03.56   718    5
                  30.51     1:03.56 (33.05)
 14 Desjarlais, Cerynn  14 RedDeer Swimming     1:04.69    1:04.54   694    4
                  31.22     1:04.54 (33.32)
 15 Robertson, Emilie   14 EKSC                 1:04.65    1:04.68   691    3
                  30.67     1:04.68 (34.01)
 16 Skagen, Natalia     14 CP                   1:05.13    1:06.62   646    2
                  31.75     1:06.62 (34.87)
Preliminaries
 17 Newton, Danielle    13 FMSC                 1:05.14
 18 O'Hara, Brianna     14 LEDUC                1:05.18
 19 Robinson, Courtney  14 GPP                  1:05.45
 20 Lapins, Andrea      14 EST                  1:05.52
 21 McGivery, Katrina   13 AMAC Swimming        1:05.55
 22 Van Berkel, Lauren  14 CASC                 1:05.60
 23 Monaghan, Kelsey    14 EKSC                 1:05.61
 24 Carlsen, Erika      14 CASC                 1:05.93
 24 Thomas, Jennifer    14 LASC                 1:05.93
 26 Vader, Brittany     13 OSC                  1:06.51
 27 Kokoszewski, Monic  13 CWC                  1:06.80
 28 Williams, Alex      13 OSC                  1:06.89
 29 Houtekamer, Sara J  13 LASC                 1:07.09
 30 Graham, Kelly       14 NCSA                 1:07.67
 31 Dolen, Breanne      14 RedDeer Swimming     1:07.82
 32 Rypien, Courtney    14 LASC                 1:08.07
 33 Shack, Krysta       13 EDSON ORCAS          1:08.15
 34 Toth, Michelle      14 CASC                 1:08.25
 35 Dickson, Brianne    13 COMET                1:08.55
 36 Contenti, Justina   14 NCSA                 1:08.85
 37 Walker, Dallas      14 KSC                  1:08.94
 38 Stitzenberger, Mad  14 EDSON ORCAS          1:09.04
 39 McGuinness, Jenny   13 UC Swim Club         1:09.12
 40 Jar, Elaine         13 EKSC                 1:09.38
 41 McPhee, Allison     13 UC Swim Club         1:09.77
 42 Screaton, Elaine    14 CWC                  1:09.93
 43 Van Volkingburgh,   14 GPP                  1:10.01
 44 Dufour, Ellan       13 AMAC Swimming        1:10.04
 45 Olson, Brittany     14 NCSA                 1:10.05
 46 Mah, Sarah          13 CP                   1:10.08
 47 Kryschuk, Caitlin   13 UC Swim Club         1:10.27
 48 Bobrosky, Danielle  13 CASC                 1:10.60
 49 Wardle, Kelsey      13 BRSC                 1:10.85
 50 Crookes, Alex       14 GLEN                 1:11.39
 51 Hart-Dowhun, Jenny  14 SPSC                 1:11.45
 52 Grove, Molly        13 EKSC                 1:12.12
 53 Callfas, Kayla      13 EKSC                 1:12.18
 54 Stoker, Melissa     13 KSC                  1:12.21
 55 Williams, Jenny     13 CWC                  1:12.42
 56 Simon, Tracy        13 GPP                  1:13.78
 57 Richardson, Meliss  13 GPP                  1:14.23
Girls 13-14 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   56.89        2000 Alexandra Lys, UCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Harnack, Teryn            13 EKSC                 1:01.00    1:00.99   783
                  29.75     1:00.99 (31.24)
  2 Hendriks, Breanna         14 UC Swim Club         1:00.78    1:01.40   773
                  30.65     1:01.40 (30.75)
  3 Nesbitt, Diane            14 GLEN                 1:00.65    1:01.96   758
                  30.52     1:01.96 (31.44)
  4 Delaloye, Nicole          13 EKSC                 1:02.00    1:02.15   754
                  30.59     1:02.15 (31.56)
  5 Olson-Heisler, Jessie     13 UC Swim Club         1:01.76    1:02.19   753
                  30.40     1:02.19 (31.79)
  6 Gillespie, Tria           14 EST                  1:02.15    1:02.22   752
                  29.47     1:02.22 (32.75)
  7 Ozar, Brittany            14 CASC                   59.53    1:02.66   741
                  30.35     1:02.66 (32.31)
  8 Stoddart, Stephanie       13 KSC                  1:03.77    1:03.16   728
                  30.02     1:03.16 (33.14)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Krochenski, Shannon       13 NCSA                 1:05.77    1:03.65   716
                  31.07     1:03.65 (32.58)
 10 Donner, Meghan            14 STSC                 1:01.35    1:03.84   711
                  30.82     1:03.84 (33.02)
 11 Pape, Robyn               13 NCSA                 1:03.45    1:03.92   709
                  30.56     1:03.92 (33.36)
 12 Robertson, Emilie         14 EKSC                 1:04.45    1:04.65   692
                  30.96     1:04.65 (33.69)
 13 Desjarlais, Cerynn        14 RedDeer Swimming     1:04.26    1:04.69   691
                  31.31     1:04.69 (33.38)
 14 Shapiro, Aarin            14 EST                  1:04.01    1:04.81   688
                  31.11     1:04.81 (33.70)
 15 Dejong, Alyssa            13 EKSC                 1:04.36    1:05.12   681
                  31.58     1:05.12 (33.54)
 16 Skagen, Natalia           14 CP                   1:05.04    1:05.13   680
                  31.67     1:05.13 (33.46)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Newton, Danielle          13 FMSC                 1:03.12    1:05.14   680
                  31.28     1:05.14 (33.86)
 18 O'Hara, Brianna           14 LEDUC                1:04.41    1:05.18   679
                  31.35     1:05.18 (33.83)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Robinson, Courtney        14 GPP                  1:04.54    1:05.45   673
                  31.44     1:05.45 (34.01)
 20 Lapins, Andrea            14 EST                  1:04.67    1:05.52   671
                  31.62     1:05.52 (33.90)
 21 McGivery, Katrina         13 AMAC Swimming        1:05.62    1:05.55   670
                  31.71     1:05.55 (33.84)
 22 Van Berkel, Lauren        14 CASC                 1:04.13    1:05.60   669
                  31.67     1:05.60 (33.93)
 23 Monaghan, Kelsey          14 EKSC                 1:05.27    1:05.61   669
                  31.41     1:05.61 (34.20)
 24 Carlsen, Erika            14 CASC                 1:05.47    1:05.93   662
                  31.83     1:05.93 (34.10)
 24 Thomas, Jennifer          14 LASC                 1:04.74    1:05.93   662
                  31.71     1:05.93 (34.22)
 26 Vader, Brittany           13 OSC                  1:06.21    1:06.51   648
                  32.49     1:06.51 (34.02)
 27 Kokoszewski, Monica       13 CWC                  1:07.80    1:06.80   642
                  32.18     1:06.80 (34.62)
 28 Williams, Alex            13 OSC                  1:08.80    1:06.89   640
                  32.10     1:06.89 (34.79)
 29 Houtekamer, Sara Jo       13 LASC                 1:06.06    1:07.09   635
                  32.60     1:07.09 (34.49)
 30 Graham, Kelly             14 NCSA                 1:07.70    1:07.67   622
                  32.65     1:07.67 (35.02)
 31 Dolen, Breanne            14 RedDeer Swimming     1:08.43    1:07.82   619
                  32.78     1:07.82 (35.04)
 32 Rypien, Courtney          14 LASC                 1:06.67    1:08.07   614
                  32.20     1:08.07 (35.87)
 33 Shack, Krysta             13 EDSON ORCAS          1:07.18    1:08.15   612
                  32.97     1:08.15 (35.18)
 34 Toth, Michelle            14 CASC                 1:05.81    1:08.25   610
                  31.84     1:08.25 (36.41)
 35 Dickson, Brianne          13 COMET                1:08.39    1:08.55   603
                  33.22     1:08.55 (35.33)
 36 Contenti, Justina         14 NCSA                 1:07.14    1:08.85   597
                  33.35     1:08.85 (35.50)
 37 Walker, Dallas            14 KSC                  1:05.07    1:08.94   595
                  32.35     1:08.94 (36.59)
 38 Stitzenberger, Madison    14 EDSON ORCAS          1:10.22    1:09.04   593
                  33.26     1:09.04 (35.78)
 39 McGuinness, Jenny         13 UC Swim Club         1:10.02    1:09.12   591
                  33.01     1:09.12 (36.11)
 40 Jar, Elaine               13 EKSC                 1:08.55    1:09.38   586
                  33.69     1:09.38 (35.69)
 41 McPhee, Allison           13 UC Swim Club         1:09.32    1:09.77   578
                  33.71     1:09.77 (36.06)
 42 Screaton, Elaine          14 CWC                  1:11.53    1:09.93   575
                  33.27     1:09.93 (36.66)
 43 Van Volkingburgh, Sadie   14 GPP                  1:12.20    1:10.01   573
                  33.54     1:10.01 (36.47)
 44 Dufour, Ellan             13 AMAC Swimming        1:08.12    1:10.04   572
                  33.37     1:10.04 (36.67)
 45 Olson, Brittany           14 NCSA                 1:09.24    1:10.05   572
                  32.51     1:10.05 (37.54)
 46 Mah, Sarah                13 CP                   1:08.44    1:10.08   572
                  32.69     1:10.08 (37.39)
 47 Kryschuk, Caitlin         13 UC Swim Club         1:10.89    1:10.27   568
                  34.17     1:10.27 (36.10)
 48 Bobrosky, Danielle        13 CASC                 1:10.44    1:10.60   561
                  33.74     1:10.60 (36.86)
 49 Wardle, Kelsey            13 BRSC                 1:11.02    1:10.85   556
                  33.80     1:10.85 (37.05)
 50 Crookes, Alex             14 GLEN                 1:09.04    1:11.39   546
                  33.78     1:11.39 (37.61)
 51 Hart-Dowhun, Jenny        14 SPSC                 1:03.81    1:11.45   545
                  33.63     1:11.45 (37.82)
 52 Grove, Molly              13 EKSC                 1:17.49    1:12.12   532
                  35.13     1:12.12 (36.99)
 53 Callfas, Kayla            13 EKSC                 1:12.41    1:12.18   531
                  34.23     1:12.18 (37.95)
 54 Stoker, Melissa           13 KSC                  1:13.87    1:12.21   530
                  34.35     1:12.21 (37.86)
 55 Williams, Jenny           13 CWC                  1:11.19    1:12.42   526
                  34.41     1:12.42 (38.01)
 56 Simon, Tracy              13 GPP                  1:14.00    1:13.78   502
                  34.77     1:13.78 (39.01)
 57 Richardson, Melissa       13 GPP                  1:14.20    1:14.23   494
                  36.16     1:14.23 (38.07)
Girls 13-14 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   2:03.76        2000 Alexandra Lys, UCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Ozar, Brittany      14 CASC                 2:15.15    2:08.09   838   18
                  29.66     1:02.05 (32.39)     1:35.26 (33.21)     2:08.09 (32.83)
  2 Hendriks, Breanna   14 UC Swim Club         2:12.26    2:08.68   831   16
                  30.87     1:04.17 (33.30)     1:36.91 (32.74)     2:08.68 (31.77)
  3 Olson-Heisler, Jes  13 UC Swim Club         2:13.32    2:08.73   830   15
                  30.82     1:03.51 (32.69)     1:36.41 (32.90)     2:08.73 (32.32)
  4 Lin, Amy            14 UC Swim Club         2:12.08    2:09.31   823   14
                  31.37     1:03.82 (32.45)     1:36.90 (33.08)     2:09.31 (32.41)
  5 Delaloye, Nicole    13 EKSC                 2:11.78    2:09.46   822   13
                  30.73     1:04.17 (33.44)     1:37.04 (32.87)     2:09.46 (32.42)
  6 Morton, Lindsay     14 OSC                  2:14.46    2:12.84   781   12
                  31.28     1:04.82 (33.54)     1:38.69 (33.87)     2:12.84 (34.15)
  7 Follinglo, Amy      14 EKSC                 2:13.69    2:16.59   737   11
                  32.44     1:07.41 (34.97)     1:42.28 (34.87)     2:16.59 (34.31)
  8 Nesbitt, Diane      14 GLEN                 2:14.83    2:16.80   735   10
                  32.15     1:07.07 (34.92)     1:42.28 (35.21)     2:16.80 (34.52)
B - Final
  9 Harnack, Teryn      13 EKSC                 2:17.41    2:12.12   790    9
                  30.35     1:03.62 (33.27)     1:37.82 (34.20)     2:12.12 (34.30)
 10 Boyd, Krystal       14 GPP                  2:16.54    2:15.37   751    8
                  30.94     1:04.94 (34.00)     1:39.89 (34.95)     2:15.37 (35.48)
 11 Donner, Meghan      14 STSC                 2:16.99    2:15.92   745    7
                  30.96     1:05.50 (34.54)     1:40.71 (35.21)     2:15.92 (35.21)
 12 Armstrong, Dana     14 EKSC                 2:18.63    2:16.59   737    6
                  32.21     1:07.17 (34.96)     1:42.28 (35.11)     2:16.59 (34.31)
 13 Vader, Brittany     13 OSC                  2:18.38    2:17.33   729    5
                  31.96     1:06.70 (34.74)     1:42.15 (35.45)     2:17.33 (35.18)
 14 Gillespie, Tria     14 EST                  2:18.90    2:17.84   723    4
                  30.99     1:05.57 (34.58)     1:41.06 (35.49)     2:17.84 (36.78)
 15 Pape, Robyn         13 NCSA                 2:18.81    2:19.04   709    3
                  30.19     1:04.63 (34.44)     1:41.43 (36.80)     2:19.04 (37.61)
 16 Stoddart, Stephani  13 KSC                  2:18.16    2:19.74   701    2
                  31.22     1:06.38 (35.16)     1:42.91 (36.53)     2:19.74 (36.83)
Preliminaries
 17 Carlsen, Erika      14 CASC                 2:19.34
 18 Jenkins, Kelsey     14 FMSC                 2:20.15
 19 Robertson, Emilie   14 EKSC                 2:21.19
 20 Thomas, Jennifer    14 LASC                 2:21.29
 21 Taylor, Jenn        14 UC Swim Club         2:21.33
 22 Mackie, Elise       14 KSC                  2:21.59
 23 Dolen, Breanne      14 RedDeer Swimming     2:22.41
 24 Dalen, Jennifer     13 UC Swim Club         2:22.78
 25 McGivery, Katrina   13 AMAC Swimming        2:23.04
 26 Robinson, Courtney  14 GPP                  2:23.62
 27 Skagen, Natalia     14 CP                   2:24.02
 28 Emme, Monica        14 EKSC                 2:24.11
 29 Shapiro, Aarin      14 EST                  2:24.22
 30 Monaghan, Kelsey    14 EKSC                 2:24.31
 31 Dejong, Alyssa      13 EKSC                 2:24.56
 32 Montgomery, Lauren  14 UC Swim Club         2:24.57
 33 Young, Megan        13 EKSC                 2:25.43
 34 Bobrosky, Danielle  13 CASC                 2:25.86
 35 Graham, Kelly       14 NCSA                 2:25.96
 36 Contenti, Justina   14 NCSA                 2:26.34
 37 Dickson, Brianne    13 COMET                2:26.57
 38 Bukieda, Brielle    13 EKSC                 2:26.74
 39 Norrie, Nicole J    13 Blue Fins            2:27.41
 40 Artym, Kara         14 UC Swim Club         2:27.53
 41 Kraft, Kimberley    14 CASC                 2:27.89
 42 Webb, Lindsay       13 LLBW                 2:28.67
 43 Jar, Elaine         13 EKSC                 2:28.72
 44 Dufour, Ellan       13 AMAC Swimming        2:28.74
 45 Williams, Alex      13 OSC                  2:28.75
 46 Dreisinger, Kim     13 CP                   2:28.89
 47 Kryschuk, Caitlin   13 UC Swim Club         2:28.99
 48 Houtekamer, Sara J  13 LASC                 2:29.12
 49 Douglas, Kathryn    13 CWC                  2:29.40
 50 Dransutavicius, Co  14 FMSC                 2:29.54
 51 Lefebvre, Elisabet  14 CARAT                2:29.69
 52 Lambert, Breanne    14 EKSC                 2:30.00
 53 Large, Amanda       13 CASC                 2:30.71
 54 Wardle, Kelsey      13 BRSC                 2:31.14
 55 McGuinness, Jenny   13 UC Swim Club         2:31.19
 56 Brown, Jamie        13 OSC                  2:31.22
 57 O'Hara, Brianna     14 LEDUC                2:31.44
 58 Posein, Annalise    14 TIGER                2:33.57
 59 Grove, Molly        13 EKSC                 2:34.09
 60 Richardson, Meliss  13 GPP                  2:34.48
 61 Williams, Jenny     13 CWC                  2:35.57
 62 Hanna, Mackenzie    13 LASC                 2:40.27
 63 Crookes, Alex       14 GLEN                 2:40.84
 64 Little, Melissa     13 FMSC                 2:43.39
 -- Toth, Michelle      14 CASC                     NS
 -- Blais-Cloutier, Ev  14 CARAT                    NS
Girls 13-14 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   2:03.76        2000 Alexandra Lys, UCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Delaloye, Nicole          13 EKSC                 2:14.05    2:11.78   794
                  30.82     1:04.43 (33.61)     1:37.55 (33.12)     2:11.78 (34.23)
  2 Lin, Amy                  14 UC Swim Club         2:10.12    2:12.08   790
                  31.22     1:04.47 (33.25)     1:37.84 (33.37)     2:12.08 (34.24)
  3 Hendriks, Breanna         14 UC Swim Club         2:09.70    2:12.26   788
                  32.14     1:06.19 (34.05)     1:39.43 (33.24)     2:12.26 (32.83)
  4 Olson-Heisler, Jessie     13 UC Swim Club         2:09.70    2:13.32   775
                  30.72     1:04.26 (33.54)     1:38.54 (34.28)     2:13.32 (34.78)
  5 Follinglo, Amy            14 EKSC                 2:16.73    2:13.69   771
                  31.72     1:05.76 (34.04)     1:39.42 (33.66)     2:13.69 (34.27)
  6 Morton, Lindsay           14 OSC                  2:10.63    2:14.46   762
                  31.66     1:05.34 (33.68)     1:39.76 (34.42)     2:14.46 (34.70)
  7 Nesbitt, Diane            14 GLEN                 2:14.08    2:14.83   758
                  32.18     1:06.87 (34.69)     1:40.59 (33.72)     2:14.83 (34.24)
  8 Ozar, Brittany            14 CASC                 2:07.84    2:15.15   754
                  31.83     1:06.04 (34.21)     1:40.47 (34.43)     2:15.15 (34.68)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Boyd, Krystal             14 GPP                  2:19.11    2:16.54   738
                  31.81     1:06.07 (34.26)     1:40.92 (34.85)     2:16.54 (35.62)
 10 Donner, Meghan            14 STSC                 2:17.51    2:16.99   733
                  30.99     1:05.42 (34.43)     1:41.25 (35.83)     2:16.99 (35.74)
 11 Harnack, Teryn            13 EKSC                 2:11.72    2:17.41   728
                  31.70     1:05.92 (34.22)     1:40.38 (34.46)     2:17.41 (37.03)
 12 Stoddart, Stephanie       13 KSC                  2:18.96    2:18.16   719
                  30.97     1:05.76 (34.79)     1:41.95 (36.19)     2:18.16 (36.21)
 13 Vader, Brittany           13 OSC                  2:17.86    2:18.38   717
                  32.43     1:07.78 (35.35)     1:43.38 (35.60)     2:18.38 (35.00)
 14 Armstrong, Dana           14 EKSC                 2:20.96    2:18.63   714
                  32.44     1:07.58 (35.14)     1:43.18 (35.60)     2:18.63 (35.45)
 15 Pape, Robyn               13 NCSA                 2:17.44    2:18.81   712
                  31.35     1:06.24 (34.89)     1:42.59 (36.35)     2:18.81 (36.22)
 16 Gillespie, Tria           14 EST                  2:16.23    2:18.90   711
                  29.88     1:03.93 (34.05)     1:41.50 (37.57)     2:18.90 (37.40)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Carlsen, Erika            14 CASC                 2:18.40    2:19.34   706
                  32.09     1:07.15 (35.06)     1:43.46 (36.31)     2:19.34 (35.88)
 18 Jenkins, Kelsey           14 FMSC                 2:11.93    2:20.15   697
                  31.59     1:06.85 (35.26)     1:43.62 (36.77)     2:20.15 (36.53)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Robertson, Emilie         14 EKSC                 2:22.22    2:21.19   685
                  32.27     1:08.05 (35.78)     1:45.16 (37.11)     2:21.19 (36.03)
 20 Thomas, Jennifer          14 LASC                 2:22.09    2:21.29   684
                  32.53     1:08.16 (35.63)     1:44.63 (36.47)     2:21.29 (36.66)
 21 Taylor, Jenn              14 UC Swim Club         2:20.95    2:21.33   684
                  33.18     1:09.10 (35.92)     1:45.46 (36.36)     2:21.33 (35.87)
 22 Mackie, Elise             14 KSC                  2:23.38    2:21.59   681
                  32.81     1:09.07 (36.26)     1:45.44 (36.37)     2:21.59 (36.15)
 23 Dolen, Breanne            14 RedDeer Swimming     2:22.90    2:22.41   672
                  32.92     1:09.30 (36.38)     1:46.11 (36.81)     2:22.41 (36.30)
 24 Dalen, Jennifer           13 UC Swim Club         2:26.30    2:22.78   668
                  32.99     1:09.67 (36.68)     1:47.13 (37.46)     2:22.78 (35.65)
 25 McGivery, Katrina         13 AMAC Swimming        2:22.40    2:23.04   665
                  31.97     1:07.20 (35.23)     1:44.53 (37.33)     2:23.04 (38.51)
 26 Robinson, Courtney        14 GPP                  2:22.79    2:23.62   659
                  34.01     1:09.56 (35.55)     1:46.93 (37.37)     2:23.62 (36.69)
 27 Skagen, Natalia           14 CP                   2:25.20    2:24.02   655
                  33.01     1:09.53 (36.52)     1:47.43 (37.90)     2:24.02 (36.59)
 28 Emme, Monica              14 EKSC                 2:26.59    2:24.11   654
                  33.02     1:09.67 (36.65)     1:46.71 (37.04)     2:24.11 (37.40)
 29 Shapiro, Aarin            14 EST                  2:23.55    2:24.22   653
                  32.72     1:09.14 (36.42)     1:46.42 (37.28)     2:24.22 (37.80)
 30 Monaghan, Kelsey          14 EKSC                 2:24.25    2:24.31   652
                  33.36     1:10.70 (37.34)     1:47.48 (36.78)     2:24.31 (36.83)
 31 Dejong, Alyssa            13 EKSC                 2:20.92    2:24.56   649
                  32.34     1:09.14 (36.80)     1:46.87 (37.73)     2:24.56 (37.69)
 32 Montgomery, Lauren        14 UC Swim Club         2:23.35    2:24.57   649
                  32.96     1:09.58 (36.62)     1:47.66 (38.08)     2:24.57 (36.91)
 33 Young, Megan              13 EKSC                 2:23.49    2:25.43   640
                  33.85     1:11.27 (37.42)     1:48.69 (37.42)     2:25.43 (36.74)
 34 Bobrosky, Danielle        13 CASC                 2:26.33    2:25.86   636
                  33.29     1:10.17 (36.88)     1:48.11 (37.94)     2:25.86 (37.75)
 35 Graham, Kelly             14 NCSA                 2:22.88    2:25.96   635
                  33.38     1:10.18 (36.80)     1:47.91 (37.73)     2:25.96 (38.05)
 36 Contenti, Justina         14 NCSA                 2:25.49    2:26.34   631
                  33.50     1:10.28 (36.78)     1:48.87 (38.59)     2:26.34 (37.47)
 37 Dickson, Brianne          13 COMET                2:26.43    2:26.57   629
                  34.27     1:11.45 (37.18)     1:49.42 (37.97)     2:26.57 (37.15)
 38 Bukieda, Brielle          13 EKSC                 2:20.48    2:26.74   627
                  32.95     1:10.63 (37.68)     1:49.46 (38.83)     2:26.74 (37.28)
 39 Norrie, Nicole J          13 Blue Fins            2:25.28    2:27.41   620
                  33.27     1:11.14 (37.87)     1:49.81 (38.67)     2:27.41 (37.60)
 40 Artym, Kara               14 UC Swim Club         2:26.75    2:27.53   619
                  34.12     1:11.16 (37.04)     1:49.17 (38.01)     2:27.53 (38.36)
 41 Kraft, Kimberley          14 CASC                 2:24.35    2:27.89   615
                  33.89     1:11.03 (37.14)     1:49.29 (38.26)     2:27.89 (38.60)
 42 Webb, Lindsay             13 LLBW                 2:32.89    2:28.67   608
                  33.88     1:10.97 (37.09)     1:50.25 (39.28)     2:28.67 (38.42)
 43 Jar, Elaine               13 EKSC                 2:28.58    2:28.72   607
                  34.31     1:11.89 (37.58)     1:50.99 (39.10)     2:28.72 (37.73)
 44 Dufour, Ellan             13 AMAC Swimming        2:23.37    2:28.74   607
                  33.17     1:11.06 (37.89)     1:50.11 (39.05)     2:28.74 (38.63)
 45 Williams, Alex            13 OSC                  2:21.87    2:28.75   607
                  33.02     1:10.08 (37.06)     1:49.61 (39.53)     2:28.75 (39.14)
 46 Dreisinger, Kim           13 CP                   2:33.02    2:28.89   605
                  34.15     1:12.16 (38.01)     1:50.69 (38.53)     2:28.89 (38.20)
 47 Kryschuk, Caitlin         13 UC Swim Club         2:29.41    2:28.99   604
                  35.07     1:13.51 (38.44)     1:51.96 (38.45)     2:28.99 (37.03)
 48 Houtekamer, Sara Jo       13 LASC                 2:29.18    2:29.12   603
                  34.42     1:12.24 (37.82)     1:51.93 (39.69)     2:29.12 (37.19)
 49 Douglas, Kathryn          13 CWC                  2:27.75    2:29.40   600
                  34.45     1:12.36 (37.91)     1:50.66 (38.30)     2:29.40 (38.74)
 50 Dransutavicius, Corina    14 FMSC                 2:29.77    2:29.54   599
                  34.31     1:12.07 (37.76)     1:51.52 (39.45)     2:29.54 (38.02)
 51 Lefebvre, Elisabeth       14 CARAT                2:31.68    2:29.69   598
                  34.61     1:12.80 (38.19)     1:51.94 (39.14)     2:29.69 (37.75)
 52 Lambert, Breanne          14 EKSC                 2:33.75    2:30.00   595
                  34.53     1:13.06 (38.53)     1:52.13 (39.07)     2:30.00 (37.87)
 53 Large, Amanda             13 CASC                 2:35.90    2:30.71   588
                  34.47     1:12.50 (38.03)     1:51.57 (39.07)     2:30.71 (39.14)
 54 Wardle, Kelsey            13 BRSC                 2:29.14    2:31.14   584
                  33.58     1:11.50 (37.92)     1:51.52 (40.02)     2:31.14 (39.62)
 55 McGuinness, Jenny         13 UC Swim Club         2:34.59    2:31.19   583
                  35.19     1:14.06 (38.87)     1:53.08 (39.02)     2:31.19 (38.11)
 56 Brown, Jamie              13 OSC                  2:39.32    2:31.22   583
                  34.97     1:12.96 (37.99)     1:51.75 (38.79)     2:31.22 (39.47)
 57 O'Hara, Brianna           14 LEDUC                2:24.34    2:31.44   581
                  35.13     1:13.63 (38.50)     1:52.88 (39.25)     2:31.44 (38.56)
 58 Posein, Annalise          14 TIGER                2:37.79    2:33.57   561
                  35.40     1:14.71 (39.31)     1:54.85 (40.14)     2:33.57 (38.72)
 59 Grove, Molly              13 EKSC                 2:38.03    2:34.09   556
                  35.66     1:14.95 (39.29)     1:54.89 (39.94)     2:34.09 (39.20)
 60 Richardson, Melissa       13 GPP                  2:41.19    2:34.48   553
                  35.26     1:14.91 (39.65)     1:55.56 (40.65)     2:34.48 (38.92)
 61 Williams, Jenny           13 CWC                  2:33.82    2:35.57   543
                  34.99     1:14.37 (39.38)     1:55.01 (40.64)     2:35.57 (40.56)
 62 Hanna, Mackenzie          13 LASC                 2:38.71    2:40.27   503
                  36.27     1:16.78 (40.51)     1:58.72 (41.94)     2:40.27 (41.55)
 63 Crookes, Alex             14 GLEN                 2:31.32    2:40.84   499
                  35.45     1:15.90 (40.45)     1:59.05 (43.15)     2:40.84 (41.79)
 64 Little, Melissa           13 FMSC                 2:44.96    2:43.39   479
                  36.19     1:17.27 (41.08)     2:00.68 (43.41)     2:43.39 (42.71)
 -- Toth, Michelle            14 CASC                 2:25.02         NS
 -- Blais-Cloutier, Eva       14 CARAT                2:24.07         NS
Girls 13-14 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   4:16.23        1983 Donna McGinnis, EKSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Ozar, Brittany      14 CASC                 4:24.24    4:32.14   819   18
                  30.76     1:04.42 (33.66)     1:38.74 (34.32)     2:13.27 (34.53)
        2:47.42 (34.15)     3:22.44 (35.02)     3:57.60 (35.16)     4:32.14 (34.54)
  2 Lin, Amy            14 UC Swim Club         4:37.20    4:35.70   799   16
                  32.01     1:06.16 (34.15)     1:40.59 (34.43)     2:16.08 (35.49)
        2:50.71 (34.63)     3:26.14 (35.43)     4:01.30 (35.16)     4:35.70 (34.40)
  3 Hendriks, Breanna   14 UC Swim Club         4:34.64    4:36.43   794   15
                  31.86     1:06.88 (35.02)     1:42.45 (35.57)     2:17.85 (35.40)
        2:52.91 (35.06)     3:27.96 (35.05)     4:02.84 (34.88)     4:36.43 (33.59)
  4 Morton, Lindsay     14 OSC                  4:32.89    4:37.28   790   14
                  32.13     1:06.60 (34.47)     1:41.08 (34.48)     2:16.52 (35.44)
        2:51.60 (35.08)     3:27.20 (35.60)     4:02.93 (35.73)     4:37.28 (34.35)
  5 Delaloye, Nicole    13 EKSC                 4:48.84    4:38.06   785   13
                  31.14     1:05.84 (34.70)     1:40.79 (34.95)     2:16.42 (35.63)
        2:52.21 (35.79)     3:27.22 (35.01)     4:03.25 (36.03)     4:38.06 (34.81)
  6 Olson-Heisler, Jes  13 UC Swim Club         4:42.32    4:40.93   769   12
                  32.61     1:07.75 (35.14)     1:43.54 (35.79)     2:18.94 (35.40)
        2:54.93 (35.99)     3:30.57 (35.64)     4:06.47 (35.90)     4:40.93 (34.46)
  7 Harnack, Teryn      13 EKSC                 4:38.46    4:48.34   728   11
                  31.83     1:06.95 (35.12)     1:42.59 (35.64)     2:18.50 (35.91)
        2:55.90 (37.40)     3:33.30 (37.40)     4:10.55 (37.25)     4:48.34 (37.79)
  8 Jenkins, Kelsey     14 FMSC                 4:43.60    4:50.03   719   10
                  32.07     1:07.94 (35.87)     1:44.18 (36.24)     2:20.75 (36.57)
        2:58.06 (37.31)     3:35.62 (37.56)     4:13.01 (37.39)     4:50.03 (37.02)
  9 Follinglo, Amy      14 EKSC                 4:57.14    4:52.12   708    9
                  33.63     1:10.35 (36.72)     1:47.26 (36.91)     2:24.07 (36.81)
        3:01.21 (37.14)     3:38.77 (37.56)     4:16.16 (37.39)     4:52.12 (35.96)
 10 Pape, Robyn         13 NCSA                 4:50.40    4:52.37   706    8
                  31.97     1:07.68 (35.71)     1:44.34 (36.66)     2:21.90 (37.56)
        3:00.05 (38.15)     3:38.08 (38.03)     4:15.72 (37.64)     4:52.37 (36.65)
 11 Armstrong, Dana     14 EKSC                 4:53.48    4:52.40   706    7
                  33.50     1:09.89 (36.39)     1:47.02 (37.13)     2:24.28 (37.26)
        3:01.01 (36.73)     3:38.72 (37.71)     4:15.80 (37.08)     4:52.40 (36.60)
 12 Findlay, Paula      14 EKSC                 4:53.11    4:52.42   706    6
                  32.94     1:09.36 (36.42)     1:46.34 (36.98)     2:23.90 (37.56)
        3:01.77 (37.87)     3:39.46 (37.69)     4:17.22 (37.76)     4:52.42 (35.20)
 13 Vader, Brittany     13 OSC                  4:45.51    4:52.57   705    5
                  33.94     1:10.16 (36.22)     1:47.06 (36.90)     2:24.33 (37.27)
        3:01.58 (37.25)     3:38.61 (37.03)     4:16.16 (37.55)     4:52.57 (36.41)
 14 Stoddart, Stephani  13 KSC                  4:57.78    4:53.75   699    4
                  33.40     1:10.17 (36.77)     1:47.24 (37.07)     2:24.85 (37.61)
        3:02.73 (37.88)     3:40.72 (37.99)     4:18.44 (37.72)     4:53.75 (35.31)
 15 Bukieda, Brielle    13 EKSC                 5:06.33    4:55.41   690    3
                  33.59     1:10.80 (37.21)     1:48.06 (37.26)     2:25.72 (37.66)
        3:03.24 (37.52)     3:41.37 (38.13)     4:19.43 (38.06)     4:55.41 (35.98)
 16 Weevers, Kirsten    14 UC Swim Club         4:55.75    4:55.92   688    2
                  35.41     1:13.58 (38.17)     1:51.02 (37.44)     2:28.75 (37.73)
        3:05.97 (37.22)     3:42.91 (36.94)     4:19.98 (37.07)     4:55.92 (35.94)
 17 Hadden, Marli       13 RedDeer Swimming     4:59.68    4:56.46   685
                  33.27     1:10.07 (36.80)     1:47.95 (37.88)     2:26.21 (38.26)
        3:04.11 (37.90)     3:42.32 (38.21)     4:20.14 (37.82)     4:56.46 (36.32)
 18 Montgomery, Lauren  14 UC Swim Club         4:52.59    4:58.05   676
                  33.38     1:11.09 (37.71)     1:48.93 (37.84)     2:26.82 (37.89)
        3:04.38 (37.56)     3:42.35 (37.97)     4:20.31 (37.96)     4:58.05 (37.74)
 19 Dolen, Breanne      14 RedDeer Swimming     5:07.03    4:58.14   676
                  33.51     1:09.84 (36.33)     1:47.27 (37.43)     2:25.19 (37.92)
        3:03.66 (38.47)     3:42.06 (38.40)     4:20.36 (38.30)     4:58.14 (37.78)
 20 Young, Megan        13 EKSC                 4:57.12    5:00.03   666
                  34.20     1:11.13 (36.93)     1:49.28 (38.15)     2:27.69 (38.41)
        3:05.91 (38.22)     3:44.17 (38.26)     4:22.23 (38.06)     5:00.03 (37.80)
 21 Dalen, Jennifer     13 UC Swim Club         5:04.03    5:00.17   666
                  34.81     1:12.94 (38.13)     1:50.04 (37.10)     2:28.72 (38.68)
        3:07.65 (38.93)     3:45.49 (37.84)     4:23.71 (38.22)     5:00.17 (36.46)
 22 Mackie, Elise       14 KSC                  4:58.61    5:00.67   663
                  33.88     1:10.84 (36.96)     1:48.60 (37.76)     2:26.56 (37.96)
        3:04.98 (38.42)     3:44.06 (39.08)     4:22.82 (38.76)     5:00.67 (37.85)
 23 Contenti, Justina   14 NCSA                 5:01.55    5:01.61   658
                  34.21     1:11.81 (37.60)     1:49.97 (38.16)     2:28.73 (38.76)
        3:07.23 (38.50)     3:45.81 (38.58)     4:24.11 (38.30)     5:01.61 (37.50)
 24 Monaghan, Kelsey    14 EKSC                 5:00.43    5:02.58   653
                  33.76     1:11.56 (37.80)     1:50.21 (38.65)     2:29.29 (39.08)
        3:07.66 (38.37)     3:46.95 (39.29)     4:25.58 (38.63)     5:02.58 (37.00)
 25 Dejong, Alyssa      13 EKSC                 4:58.64    5:03.12   651
                  33.73     1:12.16 (38.43)     1:51.30 (39.14)     2:30.11 (38.81)
        3:08.53 (38.42)     3:48.29 (39.76)     4:26.73 (38.44)     5:03.12 (36.39)
 26 Norrie, Nicole J    13 Blue Fins            4:59.76    5:03.91   647
                  33.78     1:12.21 (38.43)     1:51.63 (39.42)     2:31.18 (39.55)
        3:10.36 (39.18)     3:49.10 (38.74)     4:27.45 (38.35)     5:03.91 (36.46)
 27 Bobrosky, Danielle  13 CASC                 5:10.61    5:04.12   646
                  34.37     1:12.48 (38.11)     1:51.16 (38.68)     2:29.37 (38.21)
        3:08.19 (38.82)     3:47.27 (39.08)     4:26.37 (39.10)     5:04.12 (37.75)
 28 Robertson, Emilie   14 EKSC                 5:07.10    5:04.43   644
                  33.38     1:10.50 (37.12)     1:49.14 (38.64)     2:28.28 (39.14)
        3:07.27 (38.99)     3:46.76 (39.49)     4:26.58 (39.82)     5:04.43 (37.85)
 29 Carlsen, Erika      14 CASC                 4:51.96    5:04.72   643
                  33.86     1:10.61 (36.75)     1:48.24 (37.63)     2:26.26 (38.02)
        3:04.84 (38.58)     3:44.59 (39.75)     4:24.97 (40.38)     5:04.72 (39.75)
 30 McGivery, Katrina   13 AMAC Swimming        5:02.63    5:04.82   642
                  33.70     1:11.05 (37.35)     1:49.50 (38.45)     2:28.09 (38.59)
        3:07.05 (38.96)     3:46.36 (39.31)     4:26.08 (39.72)     5:04.82 (38.74)
 31 Kraft, Kimberley    14 CASC                 5:10.00    5:06.29   635
                  34.69     1:12.58 (37.89)     1:51.55 (38.97)     2:30.62 (39.07)
        3:09.67 (39.05)     3:49.07 (39.40)     4:28.70 (39.63)     5:06.29 (37.59)
 32 Dransutavicius, Co  14 FMSC                 5:09.22    5:06.66   633
                  35.00     1:13.37 (38.37)     1:52.43 (39.06)     2:31.32 (38.89)
        3:10.81 (39.49)     3:50.16 (39.35)     4:29.54 (39.38)     5:06.66 (37.12)
 33 Robinson, Courtney  14 GPP                  5:08.39    5:07.11   631
                  35.55     1:13.96 (38.41)     1:53.36 (39.40)     2:32.48 (39.12)
        3:11.81 (39.33)     3:50.96 (39.15)     4:29.35 (38.39)     5:07.11 (37.76)
 34 Mothersell, Lauren  13 OSC                  4:54.51    5:07.35   630
                  35.20     1:13.24 (38.04)     1:51.75 (38.51)     2:30.56 (38.81)
        3:09.68 (39.12)     3:49.55 (39.87)     4:28.70 (39.15)     5:07.35 (38.65)
 35 Dufour, Ellan       13 AMAC Swimming        4:56.01    5:09.20   621
                  33.54     1:11.95 (38.41)     1:51.35 (39.40)     2:31.15 (39.80)
        3:10.56 (39.41)     3:50.19 (39.63)     4:29.99 (39.80)     5:09.20 (39.21)
 36 Houtekamer, Sara J  13 LASC                 5:12.90    5:09.85   618
                  34.65     1:12.66 (38.01)     1:52.21 (39.55)     2:31.35 (39.14)
        3:11.58 (40.23)     3:51.28 (39.70)     4:29.61 (38.33)     5:09.85 (40.24)
 37 Kryschuk, Caitlin   13 UC Swim Club         5:17.94    5:11.59   610
                  36.98     1:17.42 (40.44)     1:54.80 (37.38)     2:37.52 (42.72)
        3:18.97 (41.45)     3:57.21 (38.24)     4:37.66 (40.45)     5:11.59 (33.93)
 38 Dickson, Brianne    13 COMET                5:13.83    5:11.70   609
                  36.20     1:15.73 (39.53)     1:55.66 (39.93)     2:35.86 (40.20)
        3:15.65 (39.79)     3:55.36 (39.71)     4:34.18 (38.82)     5:11.70 (37.52)
 39 Williams, Alex      13 OSC                  5:06.65    5:11.93   608
                  34.44     1:13.33 (38.89)     1:52.57 (39.24)     2:32.33 (39.76)
        3:12.13 (39.80)     3:52.35 (40.22)     4:32.44 (40.09)     5:11.93 (39.49)
 40 Wardle, Kelsey      13 BRSC                 5:12.78    5:12.69   604
                  34.77     1:12.59 (37.82)     1:51.65 (39.06)     2:31.27 (39.62)
        3:11.71 (40.44)     3:52.20 (40.49)     4:32.77 (40.57)     5:12.69 (39.92)
 41 Douglas, Kathryn    13 CWC                  5:12.21    5:13.31   602
                  34.70     1:13.38 (38.68)     1:53.09 (39.71)     2:33.14 (40.05)
        3:13.47 (40.33)     3:53.46 (39.99)     4:33.54 (40.08)     5:13.31 (39.77)
 42 Shack, Krysta       13 EDSON ORCAS          5:22.04    5:15.66   591
                  36.25     1:17.10 (40.85)     1:57.22 (40.12)     2:37.89 (40.67)
        3:18.23 (40.34)     3:58.08 (39.85)     4:37.09 (39.01)     5:15.66 (38.57)
 43 Labahn, Samantha    14 OSC                  5:13.35    5:16.52   587
                  35.60     1:14.57 (38.97)     1:54.53 (39.96)     2:34.79 (40.26)
        3:15.05 (40.26)     3:55.77 (40.72)     4:36.59 (40.82)     5:16.52 (39.93)
 44 Grove, Molly        13 EKSC                 5:18.95    5:16.75   586
                  36.14     1:15.76 (39.62)     1:55.96 (40.20)     2:35.96 (40.00)
        3:16.66 (40.70)     3:57.46 (40.80)     4:37.56 (40.10)     5:16.75 (39.19)
 45 McGuinness, Jenny   13 UC Swim Club         5:24.96    5:16.95   585
                  36.57     1:16.63 (40.06)     1:56.14 (39.51)     2:36.74 (40.60)
        3:18.09 (41.35)     3:58.00 (39.91)     4:38.43 (40.43)     5:16.95 (38.52)
 46 Webb, Lindsay       13 LLBW                 5:19.48    5:17.52   582
                  35.32     1:14.27 (38.95)     1:54.78 (40.51)     2:36.91 (42.13)
        3:18.70 (41.79)     3:58.95 (40.25)     4:39.47 (40.52)     5:17.52 (38.05)
 47 Hanna, Mackenzie    13 LASC                 5:37.80    5:21.85   563
                  36.93     1:17.35 (40.42)     1:57.96 (40.61)     2:39.80 (41.84)
        3:19.96 (40.16)     4:02.37 (42.41)     4:42.64 (40.27)     5:21.85 (39.21)
 48 Brown, Jamie        13 OSC                  5:30.04    5:22.09   562
                  36.36     1:16.72 (40.36)     1:57.48 (40.76)     2:38.90 (41.42)
        3:20.06 (41.16)     4:01.65 (41.59)     4:42.99 (41.34)     5:22.09 (39.10)
 49 Stoker, Melissa     13 KSC                  5:46.41    5:39.24   492
                  37.53     1:19.64 (42.11)     2:03.05 (43.41)     2:47.29 (44.24)
        3:31.59 (44.30)     4:15.87 (44.28)     4:58.83 (42.96)     5:39.24 (40.41)
Girls 13-14 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   17:04.60        1982 Donna McGinnis, EKSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Ozar, Brittany      14 CASC                18:22.21   17:58.66   814   18
                  41.46     1:16.86 (35.40)     1:48.97 (32.11)     2:17.61 (28.64)
        2:53.43 (35.82)     3:29.66 (36.23)     4:05.68 (36.02)     4:41.91 (36.23)
        5:18.23 (36.32)     5:54.61 (36.38)     6:30.79 (36.18)     7:07.22 (36.43)
        7:43.84 (36.62)     8:20.46 (36.62)     8:56.92 (36.46)     9:33.35 (36.43)
       10:09.16 (35.81)    10:45.45 (36.29)    11:21.33 (35.88)    11:57.04 (35.71)
       12:32.82 (35.78)    13:08.42 (35.60)    13:44.57 (36.15)    14:20.57 (36.00)
       14:56.81 (36.24)    15:33.36 (36.55)    16:10.11 (36.75)    16:47.07 (36.96)
       17:23.74 (36.67)    17:58.66 (34.92)
  2 Delaloye, Nicole    13 EKSC                19:28.03   18:05.94   803   16
                  51.64     1:10.85 (19.21)     1:41.25 (30.40)     2:16.84 (35.59)
        2:52.32 (35.48)     3:27.94 (35.62)     4:03.83 (35.89)     4:40.29 (36.46)
        5:16.71 (36.42)     5:53.38 (36.67)     6:29.75 (36.37)     7:05.97 (36.22)
        7:42.29 (36.32)     8:18.82 (36.53)     8:55.29 (36.47)     9:32.06 (36.77)
       10:08.69 (36.63)    10:45.14 (36.45)    11:21.64 (36.50)    11:58.48 (36.84)
       12:34.98 (36.50)    13:11.87 (36.89)    13:48.58 (36.71)    14:25.53 (36.95)
       15:02.82 (37.29)    15:39.45 (36.63)    16:16.27 (36.82)    16:53.76 (37.49)
       17:30.88 (37.12)    18:05.94 (35.06)
  3 Morton, Lindsay     14 OSC                 18:21.96   18:06.42   803   15
                  33.08     1:08.73 (35.65)     1:44.83 (36.10)     2:21.08 (36.25)
        2:57.15 (36.07)     3:33.20 (36.05)     4:09.19 (35.99)     4:44.96 (35.77)
        5:20.73 (35.77)     5:56.59 (35.86)     6:32.48 (35.89)     7:08.70 (36.22)
        7:45.04 (36.34)     8:21.29 (36.25)     8:57.39 (36.10)     9:33.60 (36.21)
       10:09.80 (36.20)    10:46.10 (36.30)    11:22.28 (36.18)    11:58.25 (35.97)
       12:34.49 (36.24)    13:11.11 (36.62)    13:47.89 (36.78)    14:25.10 (37.21)
       15:02.39 (37.29)    15:39.88 (37.49)    16:17.34 (37.46)    16:54.57 (37.23)
       17:31.55 (36.98)    18:06.42 (34.87)
  4 Hendriks, Breanna   14 UC Swim Club        19:31.54   18:25.35   775   14
                  34.36     1:12.48 (38.12)     1:50.30 (37.82)     2:27.26 (36.96)
        3:04.24 (36.98)     3:41.30 (37.06)     4:18.41 (37.11)     4:55.28 (36.87)
        5:32.38 (37.10)     6:09.21 (36.83)     6:46.35 (37.14)     7:22.99 (36.64)
        7:59.89 (36.90)     8:36.89 (37.00)     9:13.25 (36.36)     9:49.65 (36.40)
       10:26.89 (37.24)    11:03.46 (36.57)    11:40.81 (37.35)    12:17.91 (37.10)
       12:54.50 (36.59)    13:31.59 (37.09)    14:08.32 (36.73)    14:45.80 (37.48)
       15:23.36 (37.56)    16:00.36 (37.00)    16:37.20 (36.84)    17:14.11 (36.91)
       17:50.67 (36.56)    18:25.35 (34.68)
  5 Lin, Amy            14 UC Swim Club        18:30.95   18:34.45   763   13
                  32.54     1:08.48 (35.94)     1:44.37 (35.89)     2:20.88 (36.51)
        2:57.08 (36.20)     3:33.52 (36.44)     4:09.88 (36.36)     4:46.31 (36.43)
        5:23.26 (36.95)     6:00.35 (37.09)     6:37.35 (37.00)     7:14.86 (37.51)
        7:52.36 (37.50)     8:30.00 (37.64)     9:07.50 (37.50)     9:45.13 (37.63)
       10:22.74 (37.61)    11:00.31 (37.57)    11:37.83 (37.52)    12:16.05 (38.22)
       12:53.92 (37.87)    13:31.68 (37.76)    14:09.16 (37.48)    14:47.13 (37.97)
       15:25.25 (38.12)    16:03.41 (38.16)    16:41.72 (38.31)    17:19.81 (38.09)
       17:57.78 (37.97)    18:34.45 (36.67)
  6 Olson-Heisler, Jes  13 UC Swim Club        19:34.73   18:40.63   754   12
                  34.59     1:12.28 (37.69)     1:50.37 (38.09)     2:28.09 (37.72)
        3:05.54 (37.45)     3:43.20 (37.66)     4:21.11 (37.91)   5:37.23 (1:16.12)
        6:14.30 (37.07)   7:55.08 (1:40.78)     8:53.88 (58.80)      8:58.52 (4.64)
         8:59.51 (0.99)      9:05.34 (5.83)     9:42.43 (37.09)    10:03.16 (20.73)
       10:38.15 (34.99)    11:19.69 (41.54)    11:53.73 (34.04)    12:31.76 (38.03)
       13:09.80 (38.04)    13:47.61 (37.81)    14:25.39 (37.78)    15:01.59 (36.20)
       15:39.31 (37.72)    16:16.57 (37.26)    16:50.61 (34.04)    17:30.60 (39.99)
     18:40.63 (1:10.03)
  7 Pape, Robyn         13 NCSA                19:55.67   18:41.37   753   11
                  32.95     1:09.11 (36.16)     1:46.45 (37.34)     2:24.43 (37.98)
        3:02.26 (37.83)     3:39.73 (37.47)     4:17.44 (37.71)     4:54.84 (37.40)
        5:30.01 (35.17)     6:09.93 (39.92)     6:47.80 (37.87)     7:25.61 (37.81)
        8:03.30 (37.69)     8:40.96 (37.66)     9:19.02 (38.06)     9:56.68 (37.66)
       10:34.35 (37.67)    11:12.43 (38.08)    11:44.75 (32.32)    12:28.16 (43.41)
       13:05.67 (37.51)    13:43.31 (37.64)    14:21.35 (38.04)    14:59.06 (37.71)
       15:36.81 (37.75)    16:14.26 (37.45)    16:51.47 (37.21)    17:28.94 (37.47)
       18:05.88 (36.94)    18:41.37 (35.49)
  8 Harnack, Teryn      13 EKSC                18:49.38   18:59.16   728   10
                  51.88     1:11.06 (19.18)     1:41.27 (30.21)     2:16.76 (35.49)
        2:52.95 (36.19)     3:30.76 (37.81)     4:08.82 (38.06)     4:47.85 (39.03)
        5:26.68 (38.83)     6:05.04 (38.36)     6:43.43 (38.39)     7:22.37 (38.94)
        8:01.03 (38.66)     8:40.10 (39.07)     9:18.98 (38.88)     9:57.90 (38.92)
       10:37.10 (39.20)    11:15.99 (38.89)    11:54.53 (38.54)    12:33.46 (38.93)
       13:11.28 (37.82)    13:49.07 (37.79)    14:27.20 (38.13)    15:07.15 (39.95)
       15:46.61 (39.46)    16:26.39 (39.78)    17:06.28 (39.89)    17:44.98 (38.70)
       18:22.52 (37.54)    18:59.16 (36.64)
  9 Vader, Brittany     13 OSC                 19:35.64   19:07.69   716    9
                  34.37     1:12.54 (38.17)     1:51.00 (38.46)     2:29.20 (38.20)
        3:07.26 (38.06)     3:45.15 (37.89)     4:23.03 (37.88)     5:01.19 (38.16)
        5:39.63 (38.44)     6:17.96 (38.33)     6:56.14 (38.18)     7:34.40 (38.26)
        8:12.32 (37.92)     8:50.65 (38.33)     9:29.14 (38.49)    10:07.68 (38.54)
       10:46.04 (38.36)    11:24.51 (38.47)    12:03.18 (38.67)    12:42.01 (38.83)
       13:20.39 (38.38)    13:59.23 (38.84)    14:38.37 (39.14)    15:17.33 (38.96)
       15:56.38 (39.05)    16:34.74 (38.36)    17:13.57 (38.83)    17:52.15 (38.58)
       18:27.06 (34.91)    19:07.69 (40.63)
 10 Armstrong, Dana     14 EKSC                19:36.16   19:13.60   708    8
                  34.00     1:11.83 (37.83)     1:50.01 (38.18)     2:28.05 (38.04)
        3:05.90 (37.85)     3:43.67 (37.77)     4:22.05 (38.38)     4:58.06 (36.01)
        5:37.34 (39.28)     6:16.25 (38.91)     6:54.77 (38.52)     7:32.39 (37.62)
        8:11.37 (38.98)     8:50.67 (39.30)     9:29.41 (38.74)    10:02.75 (33.34)
       10:55.24 (52.49)    11:27.25 (32.01)    12:05.67 (38.42)    12:44.71 (39.04)
       13:23.31 (38.60)    14:02.57 (39.26)    14:41.53 (38.96)    15:20.39 (38.86)
       15:59.64 (39.25)    16:39.14 (39.50)    17:13.50 (34.36)    17:56.85 (43.35)
       18:34.04 (37.19)    19:13.60 (39.56)
 11 Findlay, Paula      14 EKSC                20:35.39   19:13.89   708    7
                  33.14     1:09.54 (36.40)     1:47.50 (37.96)     2:25.28 (37.78)
        3:03.53 (38.25)     3:42.53 (39.00)     4:21.39 (38.86)     5:00.52 (39.13)
        5:40.05 (39.53)     6:19.15 (39.10)     6:57.46 (38.31)     7:36.30 (38.84)
        8:15.08 (38.78)     8:53.92 (38.84)     9:32.92 (39.00)    10:11.35 (38.43)
       10:49.89 (38.54)    11:28.42 (38.53)    12:07.55 (39.13)    12:46.43 (38.88)
       13:25.31 (38.88)    14:04.33 (39.02)    14:43.11 (38.78)    15:22.15 (39.04)
       16:01.26 (39.11)    16:39.56 (38.30)    17:18.92 (39.36)    17:58.31 (39.39)
       18:33.49 (35.18)    19:13.89 (40.40)
 12 Jenkins, Kelsey     14 FMSC                18:45.40   19:14.65   707    6
                  32.60     1:08.85 (36.25)     1:46.30 (37.45)     2:24.07 (37.77)
        3:02.34 (38.27)     3:40.25 (37.91)     4:18.71 (38.46)     4:57.27 (38.56)
        5:36.37 (39.10)     6:15.26 (38.89)     6:53.89 (38.63)     7:32.95 (39.06)
        8:12.37 (39.42)     8:51.28 (38.91)     9:30.57 (39.29)    10:10.14 (39.57)
       10:49.06 (38.92)    11:28.69 (39.63)    12:08.20 (39.51)    12:47.41 (39.21)
       13:26.30 (38.89)    14:05.55 (39.25)    14:44.38 (38.83)    15:24.36 (39.98)
       16:02.93 (38.57)    16:41.97 (39.04)    17:21.64 (39.67)    17:59.88 (38.24)
       18:37.72 (37.84)    19:14.65 (36.93)
 13 Montgomery, Lauren  14 UC Swim Club        19:36.69   19:23.11   695    5
                  33.76     1:12.53 (38.77)     1:51.08 (38.55)     2:29.90 (38.82)
        3:08.68 (38.78)     3:47.53 (38.85)     4:26.51 (38.98)     5:05.80 (39.29)
        5:44.56 (38.76)     6:23.85 (39.29)     7:02.40 (38.55)     7:41.21 (38.81)
        8:20.14 (38.93)     8:58.94 (38.80)     9:37.88 (38.94)    10:17.04 (39.16)
       10:55.75 (38.71)    11:35.07 (39.32)    12:14.20 (39.13)    12:53.06 (38.86)
       13:32.09 (39.03)    14:11.04 (38.95)    14:50.19 (39.15)    15:29.42 (39.23)
       16:08.61 (39.19)    16:47.90 (39.29)    17:27.40 (39.50)    18:06.66 (39.26)
       18:45.61 (38.95)    19:23.11 (37.50)
 14 Hadden, Marli       13 RedDeer Swimming    20:19.86   19:34.17   681    4
                  33.96     1:11.41 (37.45)     1:50.22 (38.81)     2:28.67 (38.45)
        3:07.35 (38.68)     3:45.97 (38.62)     4:24.74 (38.77)     5:03.82 (39.08)
        5:43.49 (39.67)     6:22.87 (39.38)     7:02.20 (39.33)     7:41.28 (39.08)
        8:20.76 (39.48)     9:00.12 (39.36)     9:39.36 (39.24)    10:19.16 (39.80)
       10:58.62 (39.46)    11:37.20 (38.58)    12:17.06 (39.86)    12:56.91 (39.85)
       13:36.73 (39.82)    14:16.86 (40.13)    14:56.84 (39.98)    15:36.52 (39.68)
       16:16.28 (39.76)    16:56.75 (40.47)    17:37.39 (40.64)    18:17.06 (39.67)
       18:57.26 (40.20)    19:34.17 (36.91)
 15 Mothersell, Lauren  13 OSC                 19:26.48   19:47.82   663    3
                  34.54     1:11.98 (37.44)     1:50.60 (38.62)     2:29.70 (39.10)
        3:08.81 (39.11)     3:48.03 (39.22)     4:26.90 (38.87)     5:06.41 (39.51)
        5:45.54 (39.13)     6:25.21 (39.67)     7:04.99 (39.78)     7:44.58 (39.59)
        8:24.69 (40.11)     9:04.37 (39.68)     9:44.44 (40.07)    10:24.76 (40.32)
       11:04.68 (39.92)    11:45.03 (40.35)    12:25.28 (40.25)    13:05.63 (40.35)
       13:45.88 (40.25)    14:26.38 (40.50)    15:07.03 (40.65)    15:47.49 (40.46)
       16:28.33 (40.84)    17:08.88 (40.55)    17:48.98 (40.10)    18:29.33 (40.35)
       19:09.12 (39.79)    19:47.82 (38.70)
 16 Dalen, Jennifer     13 UC Swim Club        20:35.69   19:51.54   658    2
                  34.93     1:13.92 (38.99)     1:53.46 (39.54)     2:33.31 (39.85)
        3:13.24 (39.93)     3:53.03 (39.79)     4:33.02 (39.99)     5:12.83 (39.81)
        5:52.69 (39.86)     6:32.46 (39.77)     7:12.31 (39.85)     7:52.65 (40.34)
        8:32.46 (39.81)     9:12.38 (39.92)     9:52.41 (40.03)    10:32.42 (40.01)
       11:12.03 (39.61)    11:52.12 (40.09)    12:32.53 (40.41)    13:12.91 (40.38)
       13:52.99 (40.08)    14:33.56 (40.57)    15:14.11 (40.55)    15:54.38 (40.27)
       16:34.39 (40.01)    17:14.55 (40.16)    17:54.56 (40.01)    18:34.42 (39.86)
       19:14.22 (39.80)    19:51.54 (37.32)
 17 Bobrosky, Danielle  13 CASC                21:02.53   19:51.58   658
                1:11.92     1:51.32 (39.40)     2:31.30 (39.98)     3:10.43 (39.13)
        3:50.23 (39.80)     4:29.78 (39.55)     5:09.67 (39.89)     5:49.44 (39.77)
        6:29.26 (39.82)     7:06.24 (36.98)     7:48.97 (42.73)     8:29.17 (40.20)
        9:09.89 (40.72)     9:49.75 (39.86)    10:29.63 (39.88)    11:09.42 (39.79)
       11:49.33 (39.91)    12:29.67 (40.34)    13:10.97 (41.30)    13:51.38 (40.41)
       14:31.77 (40.39)    15:11.83 (40.06)    15:52.35 (40.52)    16:32.67 (40.32)
       17:13.16 (40.49)    17:53.33 (40.17)    18:33.35 (40.02)    19:14.04 (40.69)
       19:25.24 (11.20)    19:51.58 (26.34)
 18 Dolen, Breanne      14 RedDeer Swimming    19:30.17   19:55.39   653
                  33.82     1:11.22 (37.40)     1:49.47 (38.25)     2:28.83 (39.36)
        3:07.70 (38.87)     3:47.02 (39.32)     4:26.74 (39.72)     5:06.52 (39.78)
        5:47.24 (40.72)     6:27.26 (40.02)     7:07.87 (40.61)     7:47.95 (40.08)
        8:28.47 (40.52)     9:09.08 (40.61)     9:50.38 (41.30)    10:30.68 (40.30)
       11:12.20 (41.52)    11:53.28 (41.08)    12:34.55 (41.27)    13:15.87 (41.32)
       13:55.28 (39.41)    14:36.38 (41.10)    15:16.67 (40.29)    15:57.78 (41.11)
       16:38.98 (41.20)    17:20.01 (41.03)    17:59.61 (39.60)    18:39.55 (39.94)
       19:18.56 (39.01)    19:55.39 (36.83)
 19 Young, Megan        13 EKSC                20:19.00   19:59.22   649
                  35.56     1:14.54 (38.98)     1:53.61 (39.07)     2:33.17 (39.56)
        3:12.72 (39.55)     3:52.50 (39.78)     4:31.95 (39.45)     5:12.26 (40.31)
        5:52.49 (40.23)     6:33.31 (40.82)     7:13.13 (39.82)     7:53.45 (40.32)
        8:33.22 (39.77)     9:13.33 (40.11)     9:53.93 (40.60)    10:34.23 (40.30)
       11:14.78 (40.55)    11:55.89 (41.11)    12:36.83 (40.94)    13:17.45 (40.62)
       13:58.32 (40.87)    14:39.08 (40.76)    15:19.70 (40.62)    16:00.60 (40.90)
       16:40.88 (40.28)    17:20.50 (39.62)    17:59.88 (39.38)    18:40.04 (40.16)
       19:20.51 (40.47)    19:59.22 (38.71)
 20 Houtekamer, Sara J  13 LASC                20:45.42   20:16.73   627
                1:12.81     1:52.39 (39.58)     2:33.29 (40.90)     3:13.65 (40.36)
        3:54.50 (40.85)     4:35.52 (41.02)     5:16.03 (40.51)     5:57.30 (41.27)
        6:37.98 (40.68)     7:18.62 (40.64)     7:59.91 (41.29)     8:40.58 (40.67)
        9:21.75 (41.17)    10:03.31 (41.56)    10:44.56 (41.25)    11:25.57 (41.01)
       12:07.04 (41.47)    12:47.93 (40.89)    13:29.35 (41.42)    14:10.64 (41.29)
       14:52.22 (41.58)    15:33.21 (40.99)    16:15.16 (41.95)    16:56.47 (41.31)
       17:37.17 (40.70)    18:17.98 (40.81)    18:58.48 (40.50)    19:39.17 (40.69)
        19:45.60 (6.43)    20:16.73 (31.13)
 21 Contenti, Justina   14 NCSA                20:05.38   20:18.87   624
                  34.95     1:14.08 (39.13)     1:54.03 (39.95)     2:34.38 (40.35)
        3:14.90 (40.52)     3:55.66 (40.76)     4:36.52 (40.86)     5:17.61 (41.09)
        5:58.31 (40.70)     6:39.34 (41.03)     7:20.33 (40.99)     8:01.46 (41.13)
        8:41.77 (40.31)     9:22.54 (40.77)    10:03.66 (41.12)    10:45.22 (41.56)
       11:26.36 (41.14)    12:07.50 (41.14)    12:48.65 (41.15)    13:30.14 (41.49)
       14:10.59 (40.45)    14:51.22 (40.63)    15:32.16 (40.94)    16:13.07 (40.91)
       16:54.15 (41.08)    17:35.55 (41.40)    18:17.53 (41.98)    18:58.32 (40.79)
       19:39.23 (40.91)    20:18.87 (39.64)
 22 Williams, Alex      13 OSC                 20:49.20   20:22.93   619
                1:14.02     1:54.55 (40.53)     2:34.26 (39.71)     3:14.73 (40.47)
        3:55.17 (40.44)     4:35.88 (40.71)     5:15.85 (39.97)     5:56.37 (40.52)
        6:36.92 (40.55)     7:18.51 (41.59)     8:00.15 (41.64)     8:41.43 (41.28)
        9:22.73 (41.30)    10:04.04 (41.31)    10:45.63 (41.59)    11:27.42 (41.79)
       12:08.93 (41.51)    12:49.63 (40.70)    13:30.93 (41.30)    14:11.57 (40.64)
       14:53.45 (41.88)    15:35.53 (42.08)    16:16.48 (40.95)    16:57.76 (41.28)
       17:38.60 (40.84)    18:19.64 (41.04)    19:00.74 (41.10)    19:42.16 (41.42)
       20:22.93 (40.77)
 23 Wardle, Kelsey      13 BRSC                20:44.70   20:31.45   609
                  35.08     1:13.35 (38.27)     1:52.67 (39.32)     2:32.71 (40.04)
        3:13.36 (40.65)     3:54.35 (40.99)     4:35.31 (40.96)     5:16.59 (41.28)
        5:57.73 (41.14)     6:39.04 (41.31)     7:20.52 (41.48)     8:02.56 (42.04)
        8:44.41 (41.85)     9:26.46 (42.05)    10:07.91 (41.45)    10:49.62 (41.71)
       11:31.74 (42.12)    12:13.36 (41.62)    12:55.31 (41.95)    13:37.44 (42.13)
       14:18.97 (41.53)    15:00.65 (41.68)    15:42.51 (41.86)    16:24.50 (41.99)
       17:06.86 (42.36)    17:48.93 (42.07)    18:29.74 (40.81)    19:10.89 (41.15)
       20:09.88 (58.99)    20:31.45 (21.57)
 24 Starman, Colby      13 EKSC                20:44.28   20:31.99   608
                  36.80     1:15.57 (38.77)     1:55.52 (39.95)     2:36.03 (40.51)
        3:16.81 (40.78)     3:57.99 (41.18)     4:39.94 (41.95)     5:20.96 (41.02)
        6:02.25 (41.29)     6:44.41 (42.16)     7:25.58 (41.17)     8:07.33 (41.75)
        8:49.42 (42.09)     9:31.47 (42.05)    10:13.35 (41.88)    10:54.75 (41.40)
       11:36.22 (41.47)    12:18.15 (41.93)    12:59.42 (41.27)    13:40.43 (41.01)
       14:21.08 (40.65)    15:02.24 (41.16)    15:43.45 (41.21)    16:24.79 (41.34)
       17:06.03 (41.24)    17:47.36 (41.33)    18:28.72 (41.36)    19:10.78 (42.06)
       19:51.76 (40.98)    20:31.99 (40.23)
 25 Norrie, Nicole J    13 Blue Fins           20:46.82   20:32.59   608
                1:14.32     1:54.45 (40.13)     2:33.95 (39.50)     3:14.38 (40.43)
        3:54.68 (40.30)     4:35.25 (40.57)     5:16.05 (40.80)     5:57.35 (41.30)
        6:37.72 (40.37)     7:19.11 (41.39)     8:01.04 (41.93)     8:42.64 (41.60)
        9:25.11 (42.47)    10:07.29 (42.18)    10:48.59 (41.30)    11:30.48 (41.89)
       12:12.09 (41.61)    12:53.74 (41.65)    13:35.30 (41.56)    14:16.93 (41.63)
       14:58.87 (41.94)    15:40.28 (41.41)    16:21.80 (41.52)    17:03.34 (41.54)
       17:45.27 (41.93)    18:27.91 (42.64)    19:10.60 (42.69)    19:52.77 (42.17)
       20:32.64 (39.87)        20:32.59 ( )
 26 Bukieda, Brielle    13 EKSC                19:40.51   20:36.66   603
                  34.86     1:15.00 (40.14)     1:55.88 (40.88)     2:37.38 (41.50)
        3:19.08 (41.70)     4:00.87 (41.79)     4:42.34 (41.47)     5:23.11 (40.77)
        6:02.82 (39.71)     6:42.84 (40.02)     7:22.57 (39.73)     8:02.43 (39.86)
        8:42.69 (40.26)     9:31.05 (48.36)    10:13.51 (42.46)    10:56.02 (42.51)
       11:37.49 (41.47)    12:19.61 (42.12)    13:00.79 (41.18)    13:43.75 (42.96)
       14:26.13 (42.38)    15:07.49 (41.36)    15:49.18 (41.69)    16:30.65 (41.47)
       17:12.27 (41.62)    17:53.41 (41.14)    18:35.64 (42.23)    19:17.50 (41.86)
       19:57.57 (40.07)    20:36.66 (39.09)
 27 Dransutavicius, Co  14 FMSC                21:01.06   20:52.56   584
                  36.15     1:15.90 (39.75)     1:57.20 (41.30)     2:37.75 (40.55)
        3:18.68 (40.93)     4:00.02 (41.34)     4:41.44 (41.42)     5:23.30 (41.86)
        6:05.23 (41.93)     6:47.63 (42.40)     7:29.79 (42.16)     8:12.23 (42.44)
        8:55.04 (42.81)     9:38.10 (43.06)    10:21.28 (43.18)    11:03.98 (42.70)
       11:46.87 (42.89)    12:29.03 (42.16)    13:11.50 (42.47)    13:53.23 (41.73)
       14:35.86 (42.63)    15:18.28 (42.42)    15:59.79 (41.51)    16:41.88 (42.09)
       17:24.52 (42.64)    18:06.63 (42.11)    18:48.35 (41.72)    19:30.50 (42.15)
       20:12.33 (41.83)    20:52.56 (40.23)
 28 Kryschuk, Caitlin   13 UC Swim Club        21:35.37   20:52.87   584
 29 Kraft, Kimberley    14 CASC                21:12.00   21:00.44   575
                1:14.97     1:56.22 (41.25)     2:37.11 (40.89)     3:17.59 (40.48)
        3:58.57 (40.98)     4:38.08 (39.51)     5:20.08 (42.00)     6:01.55 (41.47)
        6:44.12 (42.57)     7:25.25 (41.13)     8:07.22 (41.97)     8:49.25 (42.03)
        9:32.33 (43.08)    10:15.36 (43.03)    10:59.48 (44.12)    11:43.66 (44.18)
       12:21.54 (37.88)    13:08.06 (46.52)    13:51.86 (43.80)    14:33.12 (41.26)
       15:15.88 (42.76)    15:59.81 (43.93)    16:43.50 (43.69)    17:25.67 (42.17)
       18:08.61 (42.94)    18:51.40 (42.79)    19:34.33 (42.93)    20:18.61 (44.28)
       21:00.56 (41.95)        21:00.44 ( )
 30 McGuinness, Jenny   13 UC Swim Club        20:47.28   21:01.93   574
                  36.88     1:17.43 (40.55)     1:58.49 (41.06)     2:39.60 (41.11)
        3:20.72 (41.12)     4:02.32 (41.60)     4:43.70 (41.38)     5:26.16 (42.46)
        6:08.73 (42.57)     6:51.36 (42.63)     7:33.98 (42.62)     8:16.79 (42.81)
        8:59.59 (42.80)     9:41.65 (42.06)    10:24.18 (42.53)    11:06.69 (42.51)
       11:49.27 (42.58)    12:31.62 (42.35)    13:14.19 (42.57)    13:56.88 (42.69)
       14:39.65 (42.77)    15:21.81 (42.16)    16:04.80 (42.99)    16:48.26 (43.46)
       17:31.30 (43.04)    18:13.57 (42.27)    18:56.67 (43.10)    19:39.32 (42.65)
       20:21.02 (41.70)    21:01.93 (40.91)
 31 Dickson, Brianne    13 COMET               21:05.02   21:17.40   557
                  38.62     1:19.76 (41.14)     2:02.36 (42.60)     2:44.90 (42.54)
        3:27.36 (42.46)     4:10.35 (42.99)     4:53.96 (43.61)     5:37.04 (43.08)
        6:20.53 (43.49)     7:04.25 (43.72)     7:47.37 (43.12)     8:30.14 (42.77)
        9:13.44 (43.30)     9:56.14 (42.70)    10:39.25 (43.11)    11:22.35 (43.10)
       12:05.16 (42.81)    12:47.81 (42.65)    13:31.06 (43.25)    14:14.10 (43.04)
       14:57.30 (43.20)    15:39.92 (42.62)    16:23.41 (43.49)    17:06.57 (43.16)
       17:49.98 (43.41)    18:32.35 (42.37)    19:14.87 (42.52)    19:56.60 (41.73)
       20:37.51 (40.91)    21:17.40 (39.89)
 32 Grove, Molly        13 EKSC                20:34.33   21:18.20   556
                  31.73     1:01.69 (29.96)     1:47.64 (45.95)     2:42.61 (54.97)
        3:24.78 (42.17)     4:08.08 (43.30)     4:51.71 (43.63)     5:36.13 (44.42)
        6:19.59 (43.46)     7:03.60 (44.01)     7:47.69 (44.09)     8:30.76 (43.07)
        9:12.65 (41.89)     9:55.64 (42.99)    10:39.27 (43.63)    11:23.01 (43.74)
       12:05.05 (42.04)    12:47.04 (41.99)    13:30.18 (43.14)    14:13.47 (43.29)
       14:56.18 (42.71)    15:39.23 (43.05)    16:23.39 (44.16)    17:06.88 (43.49)
       17:49.12 (42.24)    18:32.73 (43.61)    19:15.02 (42.29)    19:56.74 (41.72)
       20:38.45 (41.71)    21:18.20 (39.75)
 33 McPhee, Allison     13 UC Swim Club        21:26.50   21:25.18   548
 34 Stoker, Melissa     13 KSC                       NT   22:46.40   468
Girls 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   29.87        2001 Kirsten Pomerleau, DELTA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Delaloye, Nicole    13 EKSC                   32.89      32.05   747   18
  2 Harnack, Teryn      13 EKSC                   33.05      32.90   706   16
  3 Screaton, Elaine    14 CWC                    33.34      33.02   700   15
  4 Storm, Nadine       13 UC Swim Club           33.19      33.14   694   14
  5 Newton, Danielle    13 FMSC                   33.62      33.66   670   13
  6 Flanagan, Kristyn   14 AMAC Swimming          34.00      33.82   663   12
  7 Mah, Sarah          13 CP                     33.56      33.95   657   11
  8 Skagen, Natalia     14 CP                     33.72      34.08   651   10
B - Final
  9 Taylor, Jenn        14 UC Swim Club           34.10      33.85   662    9
 10 Gillespie, Tria     14 EST                    34.34      33.87   661    8
 11 Pierse, Grainne     13 EKSC                   34.63      34.00   655    7
 12 Shack, Krysta       13 EDSON ORCAS            34.73      34.38   638    6
 13 Kokoszewski, Monic  13 CWC                    34.36      34.51   632    5
 14 Van Volkingburgh,   14 GPP                    34.78      34.54   631    4
 15 Emme, Monica        14 EKSC                   34.63      35.03   610    3
 16 Rypien, Courtney    14 LASC                   34.73      35.42   594    2
Preliminaries
 17 Walker, Dallas      14 KSC                    34.83
 18 Posein, Annalise    14 TIGER                  35.03
 19 Graham, Kelly       14 NCSA                   35.18
 20 Stoddart, Stephani  13 KSC                    35.42
 21 Toth, Michelle      14 CASC                   35.49
 22 Hayman, Jaquelyn    14 OLDS                   35.51
 23 Monaghan, Kelsey    14 EKSC                   35.54
 24 Callfas, Kayla      13 EKSC                   35.72
 24 Lin, Lisa           13 UC Swim Club           35.72
 26 Leroux, Erin        14 CASC                   36.09
 27 Sproule, Sasha      13 UC Swim Club           36.58
 28 McGivery, Katrina   13 AMAC Swimming          36.71
 29 Achtymichuk, Britt  14 SPSC                   37.01
 30 Artym, Kara         14 UC Swim Club           37.34
 31 Kwok, Karen         13 CWC                    37.36
 32 Williams, Jenny     13 CWC                    37.43
 33 Houtekamer, Sara J  13 LASC                   37.62
 34 Jar, Daisy          13 EKSC                   37.65
 35 Simon, Tracy        13 GPP                    39.26
 36 Richardson, Paige   13 CASC                   39.39
 37 Little, Melissa     13 FMSC                   39.46
 38 Hart-Dowhun, Jenny  14 SPSC                   41.19
Girls 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   29.87        2001 Kirsten Pomerleau, DELTA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Delaloye, Nicole          13 EKSC                   32.93      32.89   706
  2 Harnack, Teryn            13 EKSC                   32.86      33.05   698
  3 Storm, Nadine             13 UC Swim Club           34.60      33.19   692
  4 Screaton, Elaine          14 CWC                    34.62      33.34   685
  5 Mah, Sarah                13 CP                     33.38      33.56   675
  6 Newton, Danielle          13 FMSC                   33.53      33.62   672
  7 Skagen, Natalia           14 CP                     34.19      33.72   667
  8 Flanagan, Kristyn         14 AMAC Swimming          33.14      34.00   655
-------------------------------------------------------------------------
  9 Taylor, Jenn              14 UC Swim Club           33.96      34.10   650
 10 Gillespie, Tria           14 EST                    34.50      34.34   640
 11 Kokoszewski, Monica       13 CWC                    34.99      34.36   639
 12 Emme, Monica              14 EKSC                   35.46      34.63   627
 12 Pierse, Grainne           13 EKSC                   35.21      34.63   627
 14 Shack, Krysta             13 EDSON ORCAS            34.67      34.73   623
 14 Rypien, Courtney          14 LASC                   35.73      34.73   623
 16 Van Volkingburgh, Sadie   14 GPP                    35.45      34.78   621
-------------------------------------------------------------------------
 17 Walker, Dallas            14 KSC                    33.30      34.83   619
 18 Posein, Annalise          14 TIGER                  34.26      35.03   610
-------------------------------------------------------------------------
 19 Graham, Kelly             14 NCSA                   35.01      35.18   604
 20 Stoddart, Stephanie       13 KSC                    35.71      35.42   594
 21 Toth, Michelle            14 CASC                   34.41      35.49   591
 22 Hayman, Jaquelyn          14 OLDS                   36.07      35.51   590
 23 Monaghan, Kelsey          14 EKSC                   38.00      35.54   589
 24 Callfas, Kayla            13 EKSC                   35.50      35.72   582
 24 Lin, Lisa                 13 UC Swim Club           33.83      35.72   582
 26 Leroux, Erin              14 CASC                   37.80      36.09   567
 27 Sproule, Sasha            13 UC Swim Club           36.71      36.58   549
 28 McGivery, Katrina         13 AMAC Swimming          35.01      36.71   544
 29 Achtymichuk, Brittney     14 SPSC                   35.56      37.01   533
 30 Artym, Kara               14 UC Swim Club           38.61      37.34   521
 31 Kwok, Karen               13 CWC                    37.55      37.36   520
 32 Williams, Jenny           13 CWC                    37.68      37.43   518
 33 Houtekamer, Sara Jo       13 LASC                   41.36      37.62   511
 34 Jar, Daisy                13 EKSC                   38.87      37.65   510
 35 Simon, Tracy              13 GPP                    41.53      39.26   457
 36 Richardson, Paige         13 CASC                   42.15      39.39   453
 37 Little, Melissa           13 FMSC                   39.60      39.46   451
 38 Hart-Dowhun, Jenny        14 SPSC                   35.54      41.19   401
Girls 13-14 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   1:04.36        1996 Shauna McNally, EKSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Ozar, Brittany      14 CASC                 1:09.73    1:07.86   768   18
                  34.03     1:07.86 (33.83)
  2 Delaloye, Nicole    13 EKSC                 1:09.39    1:07.92   766   16
                  33.95     1:07.92 (33.97)
  3 Morton, Lindsay     14 OSC                  1:11.79    1:09.89   721   15
                  34.70     1:09.89 (35.19)
  4 Flanagan, Kristyn   14 AMAC Swimming        1:11.47    1:10.05   718   14
                  34.44     1:10.05 (35.61)
  5 Olson-Heisler, Jes  13 UC Swim Club         1:11.20    1:10.31   712   13
                  35.09     1:10.31 (35.22)
  6 Donner, Meghan      14 STSC                 1:10.27    1:11.04   696   12
                  34.39     1:11.04 (36.65)
  7 Krochenski, Shanno  13 NCSA                 1:12.24    1:11.36   689   11
                  34.48     1:11.36 (36.88)
  8 Hendriks, Breanna   14 UC Swim Club         1:12.00    1:11.57   684   10
                  34.59     1:11.57 (36.98)
B - Final
  9 Follinglo, Amy      14 EKSC                 1:12.84    1:12.10   673    9
                  35.44     1:12.10 (36.66)
 10 Newton, Danielle    13 FMSC                 1:12.86    1:12.42   666    8
                  34.84     1:12.42 (37.58)
 11 Screaton, Elaine    14 CWC                  1:13.77    1:12.43   666    7
                  34.82     1:12.43 (37.61)
 12 Storm, Nadine       13 UC Swim Club         1:14.22    1:13.23   649    6
                  34.88     1:13.23 (38.35)
 13 Shack, Krysta       13 EDSON ORCAS          1:13.88    1:13.70   640    5
                  35.89     1:13.70 (37.81)
 14 Kokoszewski, Monic  13 CWC                  1:14.29    1:13.79   638    4
                  35.72     1:13.79 (38.07)
 15 Desjarlais, Cerynn  14 RedDeer Swimming     1:14.13    1:14.47   624    3
                  35.45     1:14.47 (39.02)
 16 Mah, Sarah          13 CP                   1:13.29    1:16.19   591    2
                  36.30     1:16.19 (39.89)
Preliminaries
 17 Gillespie, Tria     14 EST                  1:14.35
 18 Skagen, Natalia     14 CP                   1:15.23
 19 Vader, Brittany     13 OSC                  1:15.32
 20 Thomas, Jennifer    14 LASC                 1:15.35
 21 Lin, Lisa           13 UC Swim Club         1:15.38
 22 Weevers, Kirsten    14 UC Swim Club         1:15.41
 23 Taylor, Jenn        14 UC Swim Club         1:15.45
 24 Monaghan, Kelsey    14 EKSC                 1:15.63
 25 Posein, Annalise    14 TIGER                1:15.71
 26 Jenkins, Kelsey     14 FMSC                 1:15.91
 27 Pierse, Grainne     13 EKSC                 1:16.01
 28 Van Volkingburgh,   14 GPP                  1:16.07
 29 McGivery, Katrina   13 AMAC Swimming        1:16.27
 30 Graham, Kelly       14 NCSA                 1:16.47
 31 Mothersell, Lauren  13 OSC                  1:16.86
 31 Bukieda, Brielle    13 EKSC                 1:16.86
 31 Rypien, Courtney    14 LASC                 1:16.86
 34 Sproule, Sasha      13 UC Swim Club         1:17.80
 35 Labahn, Samantha    14 OSC                  1:17.85
 36 Robertson, Emilie   14 EKSC                 1:17.96
 37 Emme, Monica        14 EKSC                 1:18.04
 38 Mackie, Elise       14 KSC                  1:18.28
 39 Callfas, Kayla      13 EKSC                 1:18.35
 40 Hayman, Jaquelyn    14 OLDS                 1:19.04
 41 Douglas, Kathryn    13 CWC                  1:19.19
 42 Kwok, Karen         13 CWC                  1:19.53
 43 Williams, Jenny     13 CWC                  1:20.16
 44 Dalen, Jennifer     13 UC Swim Club         1:21.77
 45 Carlsen, Erika      14 CASC                 1:22.05
 46 Wardle, Kelsey      13 BRSC                 1:22.68
 47 Little, Melissa     13 FMSC                 1:23.09
 48 Grove, Molly        13 EKSC                 1:23.29
 49 Simon, Tracy        13 GPP                  1:24.22
 50 Chi, Megan          13 EKSC                 1:25.02
 -- Jar, Daisy          13 EKSC                     NS
 -- Lefebvre, Elisabet  14 CARAT                    NS
Girls 13-14 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   1:04.36        1996 Shauna McNally, EKSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Delaloye, Nicole          13 EKSC                 1:08.89    1:09.39   733
                  34.09     1:09.39 (35.30)
  2 Ozar, Brittany            14 CASC                 1:07.25    1:09.73   725
                  34.57     1:09.73 (35.16)
  3 Donner, Meghan            14 STSC                 1:09.83    1:10.27   713
                  34.11     1:10.27 (36.16)
  4 Olson-Heisler, Jessie     13 UC Swim Club         1:12.32    1:11.20   692
                  35.26     1:11.20 (35.94)
  5 Flanagan, Kristyn         14 AMAC Swimming        1:08.88    1:11.47   687
                  35.01     1:11.47 (36.46)
  6 Morton, Lindsay           14 OSC                  1:12.28    1:11.79   680
                  35.74     1:11.79 (36.05)
  7 Hendriks, Breanna         14 UC Swim Club         1:10.15    1:12.00   675
                  34.73     1:12.00 (37.27)
  8 Krochenski, Shannon       13 NCSA                 1:13.91    1:12.24   670
                  35.27     1:12.24 (36.97)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Follinglo, Amy            14 EKSC                 1:12.88    1:12.84   657
                  36.24     1:12.84 (36.60)
 10 Newton, Danielle          13 FMSC                 1:11.90    1:12.86   657
                  35.42     1:12.86 (37.44)
 11 Mah, Sarah                13 CP                   1:15.71    1:13.29   648
                  35.91     1:13.29 (37.38)
 12 Screaton, Elaine          14 CWC                  1:16.19    1:13.77   638
                  35.74     1:13.77 (38.03)
 13 Shack, Krysta             13 EDSON ORCAS          1:13.89    1:13.88   636
                  36.14     1:13.88 (37.74)
 14 Desjarlais, Cerynn        14 RedDeer Swimming     1:13.13    1:14.13   631
                  35.92     1:14.13 (38.21)
 15 Storm, Nadine             13 UC Swim Club         1:15.69    1:14.22   629
                  35.04     1:14.22 (39.18)
 16 Kokoszewski, Monica       13 CWC                  1:13.14    1:14.29   628
                  35.95     1:14.29 (38.34)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gillespie, Tria           14 EST                  1:14.07    1:14.35   626
                  35.89     1:14.35 (38.46)
 18 Skagen, Natalia           14 CP                   1:13.89    1:15.23   609
                  37.44     1:15.23 (37.79)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Vader, Brittany           13 OSC                  1:14.57    1:15.32   607
                  37.61     1:15.32 (37.71)
 20 Thomas, Jennifer          14 LASC                 1:17.12    1:15.35   607
                  36.24     1:15.35 (39.11)
 21 Lin, Lisa                 13 UC Swim Club         1:13.53    1:15.38   606
                  36.21     1:15.38 (39.17)
 22 Weevers, Kirsten          14 UC Swim Club         1:16.58    1:15.41   606
                  36.94     1:15.41 (38.47)
 23 Taylor, Jenn              14 UC Swim Club         1:13.82    1:15.45   605
                  36.91     1:15.45 (38.54)
 24 Monaghan, Kelsey          14 EKSC                 1:17.81    1:15.63   601
                  37.22     1:15.63 (38.41)
 25 Posein, Annalise          14 TIGER                1:14.55    1:15.71   600
                  36.65     1:15.71 (39.06)
 26 Jenkins, Kelsey           14 FMSC                 1:12.83    1:15.91   596
                  36.49     1:15.91 (39.42)
 27 Pierse, Grainne           13 EKSC                 1:17.23    1:16.01   594
                  37.14     1:16.01 (38.87)
 28 Van Volkingburgh, Sadie   14 GPP                  1:16.00    1:16.07   593
                  36.54     1:16.07 (39.53)
 29 McGivery, Katrina         13 AMAC Swimming        1:15.47    1:16.27   589
                  36.46     1:16.27 (39.81)
 30 Graham, Kelly             14 NCSA                 1:13.26    1:16.47   585
                  37.13     1:16.47 (39.34)
 31 Mothersell, Lauren        13 OSC                  1:18.86    1:16.86   578
                  37.96     1:16.86 (38.90)
 31 Bukieda, Brielle          13 EKSC                 1:14.97    1:16.86   578
                  37.42     1:16.86 (39.44)
 31 Rypien, Courtney          14 LASC                 1:16.02    1:16.86   578
                  37.36     1:16.86 (39.50)
 34 Sproule, Sasha            13 UC Swim Club         1:15.83    1:17.80   561
                  38.22     1:17.80 (39.58)
 35 Labahn, Samantha          14 OSC                  1:19.26    1:17.85   560
                  39.01     1:17.85 (38.84)
 36 Robertson, Emilie         14 EKSC                 1:19.70    1:17.96   558
                  37.85     1:17.96 (40.11)
 37 Emme, Monica              14 EKSC                 1:15.10    1:18.04   557
                  37.59     1:18.04 (40.45)
 38 Mackie, Elise             14 KSC                  1:16.50    1:18.28   552
                  37.94     1:18.28 (40.34)
 39 Callfas, Kayla            13 EKSC                 1:16.88    1:18.35   551
                  37.83     1:18.35 (40.52)
 40 Hayman, Jaquelyn          14 OLDS                 1:17.12    1:19.04   539
                  37.64     1:19.04 (41.40)
 41 Douglas, Kathryn          13 CWC                  1:16.18    1:19.19   537
                  38.97     1:19.19 (40.22)
 42 Kwok, Karen               13 CWC                  1:16.08    1:19.53   531
                  37.75     1:19.53 (41.78)
 43 Williams, Jenny           13 CWC                  1:17.48    1:20.16   520
                  38.88     1:20.16 (41.28)
 44 Dalen, Jennifer           13 UC Swim Club         1:22.36    1:21.77   494
                  40.24     1:21.77 (41.53)
 45 Carlsen, Erika            14 CASC                 1:17.68    1:22.05   490
                  39.48     1:22.05 (42.57)
 46 Wardle, Kelsey            13 BRSC                 1:22.97    1:22.68   480
                  40.07     1:22.68 (42.61)
 47 Little, Melissa           13 FMSC                 1:23.30    1:23.09   474
                  40.35     1:23.09 (42.74)
 48 Grove, Molly              13 EKSC                 1:27.30    1:23.29   471
                  40.81     1:23.29 (42.48)
 49 Simon, Tracy              13 GPP                  1:26.74    1:24.22   457
                  40.30     1:24.22 (43.92)
 50 Chi, Megan                13 EKSC                 1:23.32    1:25.02   446
                  40.95     1:25.02 (44.07)
 -- Jar, Daisy                13 EKSC                 1:19.87         NS
 -- Lefebvre, Elisabeth       14 CARAT                1:13.22         NS
Girls 13-14 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   2:17.04        2001 Mallory Hoekstra, EKSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Ozar, Brittany      14 CASC                 2:27.68    2:23.95   790   18
                  33.97     1:10.16 (36.19)     1:47.17 (37.01)     2:23.95 (36.78)
  2 Delaloye, Nicole    13 EKSC                 2:26.10    2:26.68   760   16
                  35.18     1:12.10 (36.92)     1:49.21 (37.11)     2:26.68 (37.47)
  3 Morton, Lindsay     14 OSC                  2:29.31    2:27.34   753   15
                  35.65     1:12.60 (36.95)     1:50.38 (37.78)     2:27.34 (36.96)
  4 Olson-Heisler, Jes  13 UC Swim Club         2:28.16    2:27.67   750   14
                  35.59     1:12.61 (37.02)     1:50.48 (37.87)     2:27.67 (37.19)
  5 Flanagan, Kristyn   14 AMAC Swimming        2:31.16    2:29.81   727   13
                  35.35     1:13.13 (37.78)     1:51.19 (38.06)     2:29.81 (38.62)
  6 Follinglo, Amy      14 EKSC                 2:31.73    2:31.52   709   12
                  36.77     1:14.52 (37.75)     1:53.58 (39.06)     2:31.52 (37.94)
  7 Hendriks, Breanna   14 UC Swim Club         2:29.18    2:32.58   698   11
                  35.72     1:14.31 (38.59)     1:53.55 (39.24)     2:32.58 (39.03)
  8 Kokoszewski, Monic  13 CWC                  2:33.76    2:33.70   687   10
                  35.82     1:14.08 (38.26)     1:53.70 (39.62)     2:33.70 (40.00)
B - Final
  9 Gillespie, Tria     14 EST                  2:35.33    2:32.85   696    9
                  35.49     1:13.69 (38.20)     1:53.72 (40.03)     2:32.85 (39.13)
 10 Vader, Brittany     13 OSC                  2:34.21    2:32.99   694    8
                  37.37     1:15.64 (38.27)     1:55.16 (39.52)     2:32.99 (37.83)
 11 Boyd, Krystal       14 GPP                  2:38.00    2:35.46   670    7
                  36.41     1:15.46 (39.05)     1:55.91 (40.45)     2:35.46 (39.55)
 12 Donner, Meghan      14 STSC                 2:38.72    2:35.61   668    6
                  35.82     1:15.22 (39.40)     1:55.59 (40.37)     2:35.61 (40.02)
 13 Newton, Danielle    13 FMSC                 2:38.39    2:36.03   664    5
                  36.61     1:16.31 (39.70)     1:56.73 (40.42)     2:36.03 (39.30)
 14 Pierse, Grainne     13 EKSC                 2:37.65    2:36.52   659    4
                  37.18     1:16.94 (39.76)     1:57.18 (40.24)     2:36.52 (39.34)
 15 Desjarlais, Cerynn  14 RedDeer Swimming     2:36.37    2:38.04   645    3
                  37.54     1:18.01 (40.47)     1:58.24 (40.23)     2:38.04 (39.80)
 16 Weevers, Kirsten    14 UC Swim Club         2:37.74    2:38.88   637    2
                  38.82     1:18.69 (39.87)     1:58.94 (40.25)     2:38.88 (39.94)
Preliminaries
 17 Screaton, Elaine    14 CWC                  2:38.86
 18 Jenkins, Kelsey     14 FMSC                 2:38.92
 19 Monaghan, Kelsey    14 EKSC                 2:39.02
 20 Stoddart, Stephani  13 KSC                  2:39.56
 21 Graham, Kelly       14 NCSA                 2:39.60
 22 Shack, Krysta       13 EDSON ORCAS          2:40.15
 23 Bukieda, Brielle    13 EKSC                 2:40.27
 24 McGivery, Katrina   13 AMAC Swimming        2:40.29
 25 Robinson, Courtney  14 GPP                  2:40.30
 26 Krochenski, Shanno  13 NCSA                 2:40.42
 27 Mah, Sarah          13 CP                   2:41.06
 28 Skagen, Natalia     14 CP                   2:41.09
 29 Emme, Monica        14 EKSC                 2:41.48
 30 Posein, Annalise    14 TIGER                2:42.46
 31 Van Volkingburgh,   14 GPP                  2:42.84
 32 Long, Allison       13 UC Swim Club         2:43.74
 33 Dalen, Jennifer     13 UC Swim Club         2:43.89
 34 Douglas, Kathryn    13 CWC                  2:44.10
 35 Labahn, Samantha    14 OSC                  2:44.16
 36 Mothersell, Lauren  13 OSC                  2:44.30
 37 Storm, Nadine       13 UC Swim Club         2:44.66
 38 Sproule, Sasha      13 UC Swim Club         2:44.67
 39 Jobin, Samantha     14 CASC                 2:45.07
 40 Lefebvre, Elisabet  14 CARAT                2:45.16
 41 Dolen, Breanne      14 RedDeer Swimming     2:45.49
 42 Kwok, Karen         13 CWC                  2:45.74
 43 Starman, Colby      13 EKSC                 2:47.02
 44 Hayman, Jaquelyn    14 OLDS                 2:48.65
 45 Williams, Jenny     13 CWC                  2:49.08
 46 Williams, Alex      13 OSC                  2:49.97
 47 Callfas, Kayla      13 EKSC                 2:50.21
 48 Kraft, Kimberley    14 CASC                 2:51.28
 49 Stitzenberger, Mad  14 EDSON ORCAS          2:51.91
 50 Jar, Daisy          13 EKSC                 2:53.38
 51 Grove, Molly        13 EKSC                 2:57.38
 52 Brown, Jamie        13 OSC                  3:00.03
 53 Simon, Tracy        13 GPP                  3:09.66
 -- Blais-Cloutier, Ev  14 CARAT                    NS
Girls 13-14 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   2:17.04        2001 Mallory Hoekstra, EKSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Delaloye, Nicole          13 EKSC                 2:28.32    2:26.10   767
                  34.84     1:11.68 (36.84)     1:49.19 (37.51)     2:26.10 (36.91)
  2 Ozar, Brittany            14 CASC                 2:20.94    2:27.68   750
                  35.54     1:13.19 (37.65)     1:50.81 (37.62)     2:27.68 (36.87)
  3 Olson-Heisler, Jessie     13 UC Swim Club         2:31.52    2:28.16   745
                  35.03     1:12.12 (37.09)     1:49.99 (37.87)     2:28.16 (38.17)
  4 Hendriks, Breanna         14 UC Swim Club         2:31.63    2:29.18   734
                  35.01     1:12.68 (37.67)     1:50.94 (38.26)     2:29.18 (38.24)
  5 Morton, Lindsay           14 OSC                  2:25.46    2:29.31   732
                  36.86     1:14.87 (38.01)     1:52.20 (37.33)     2:29.31 (37.11)
  6 Flanagan, Kristyn         14 AMAC Swimming        2:28.71    2:31.16   713
                  36.25     1:13.99 (37.74)     1:52.49 (38.50)     2:31.16 (38.67)
  7 Follinglo, Amy            14 EKSC                 2:30.06    2:31.73   707
                  36.84     1:15.29 (38.45)     1:54.34 (39.05)     2:31.73 (37.39)
  8 Kokoszewski, Monica       13 CWC                  2:33.36    2:33.76   687
                  36.13     1:13.98 (37.85)     1:53.74 (39.76)     2:33.76 (40.02)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vader, Brittany           13 OSC                  2:37.26    2:34.21   682
                  37.80     1:16.71 (38.91)     1:55.78 (39.07)     2:34.21 (38.43)
 10 Gillespie, Tria           14 EST                  2:32.42    2:35.33   671
                  37.64     1:17.48 (39.84)     1:56.16 (38.68)     2:35.33 (39.17)
 11 Desjarlais, Cerynn        14 RedDeer Swimming     2:33.93    2:36.37   661
                  36.53     1:15.77 (39.24)     1:56.39 (40.62)     2:36.37 (39.98)
 12 Pierse, Grainne           13 EKSC                 2:44.61    2:37.65   648
                  37.17     1:17.52 (40.35)     1:58.33 (40.81)     2:37.65 (39.32)
 13 Weevers, Kirsten          14 UC Swim Club         2:37.94    2:37.74   647
                  37.08     1:17.51 (40.43)     1:57.81 (40.30)     2:37.74 (39.93)
 14 Boyd, Krystal             14 GPP                  2:38.66    2:38.00   645
                  36.88     1:16.04 (39.16)     1:56.72 (40.68)     2:38.00 (41.28)
 15 Newton, Danielle          13 FMSC                 2:34.85    2:38.39   641
                  36.43     1:16.55 (40.12)     1:58.00 (41.45)     2:38.39 (40.39)
 16 Donner, Meghan            14 STSC                 2:37.63    2:38.72   638
                  36.00     1:15.65 (39.65)     1:57.75 (42.10)     2:38.72 (40.97)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Screaton, Elaine          14 CWC                  2:39.23    2:38.86   637
                  36.44     1:17.49 (41.05)     1:59.39 (41.90)     2:38.86 (39.47)
 18 Jenkins, Kelsey           14 FMSC                 2:32.44    2:38.92   636
                  35.42     1:14.91 (39.49)     1:57.39 (42.48)     2:38.92 (41.53)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Monaghan, Kelsey          14 EKSC                 2:50.53    2:39.02   635
                  37.89     1:17.90 (40.01)     1:58.72 (40.82)     2:39.02 (40.30)
 20 Stoddart, Stephanie       13 KSC                  2:41.00    2:39.56   630
                  35.71     1:15.83 (40.12)     1:57.71 (41.88)     2:39.56 (41.85)
 21 Graham, Kelly             14 NCSA                 2:35.53    2:39.60   630
                  37.41     1:17.31 (39.90)     1:58.08 (40.77)     2:39.60 (41.52)
 22 Shack, Krysta             13 EDSON ORCAS          2:39.99    2:40.15   625
                  37.56     1:18.14 (40.58)     1:59.53 (41.39)     2:40.15 (40.62)
 23 Bukieda, Brielle          13 EKSC                 2:42.03    2:40.27   624
                  38.16     1:20.22 (42.06)     2:01.72 (41.50)     2:40.27 (38.55)
 24 McGivery, Katrina         13 AMAC Swimming        2:40.38    2:40.29   623
                  37.58     1:17.61 (40.03)     1:58.83 (41.22)     2:40.29 (41.46)
 25 Robinson, Courtney        14 GPP                  2:44.20    2:40.30   623
                  39.15     1:19.04 (39.89)     1:59.91 (40.87)     2:40.30 (40.39)
 26 Krochenski, Shannon       13 NCSA                 2:39.11    2:40.42   622
                  37.65     1:17.85 (40.20)     1:59.20 (41.35)     2:40.42 (41.22)
 27 Mah, Sarah                13 CP                   2:46.67    2:41.06   616
                  37.81     1:19.80 (41.99)     2:01.99 (42.19)     2:41.06 (39.07)
 28 Skagen, Natalia           14 CP                   2:40.86    2:41.09   616
                  38.46     1:19.39 (40.93)     2:01.00 (41.61)     2:41.09 (40.09)
 29 Emme, Monica              14 EKSC                 2:37.53    2:41.48   612
                  36.17     1:17.29 (41.12)     1:59.77 (42.48)     2:41.48 (41.71)
 30 Posein, Annalise          14 TIGER                2:41.63    2:42.46   604
                  37.40     1:18.49 (41.09)     2:00.91 (42.42)     2:42.46 (41.55)
 31 Van Volkingburgh, Sadie   14 GPP                  2:40.99    2:42.84   600
                  37.27     1:18.23 (40.96)     2:00.69 (42.46)     2:42.84 (42.15)
 32 Long, Allison             13 UC Swim Club         2:37.91    2:43.74   592
                  38.17     1:19.01 (40.84)     2:01.22 (42.21)     2:43.74 (42.52)
 33 Dalen, Jennifer           13 UC Swim Club         2:44.08    2:43.89   591
                  38.93     1:20.68 (41.75)     2:03.23 (42.55)     2:43.89 (40.66)
 34 Douglas, Kathryn          13 CWC                  2:42.88    2:44.10   589
                  38.19     1:19.65 (41.46)     2:02.22 (42.57)     2:44.10 (41.88)
 35 Labahn, Samantha          14 OSC                  2:42.05    2:44.16   588
                  39.33     1:20.54 (41.21)     2:02.65 (42.11)     2:44.16 (41.51)
 36 Mothersell, Lauren        13 OSC                  2:39.51    2:44.30   587
                  38.55     1:19.53 (40.98)     2:01.94 (42.41)     2:44.30 (42.36)
 37 Storm, Nadine             13 UC Swim Club         2:48.55    2:44.66   584
                  35.86     1:17.41 (41.55)     2:01.12 (43.71)     2:44.66 (43.54)
 38 Sproule, Sasha            13 UC Swim Club         2:43.93    2:44.67   584
                  38.50     1:19.94 (41.44)     2:02.81 (42.87)     2:44.67 (41.86)
 39 Jobin, Samantha           14 CASC                 2:46.58    2:45.07   581
                  38.45     1:19.68 (41.23)     2:02.40 (42.72)     2:45.07 (42.67)
 40 Lefebvre, Elisabeth       14 CARAT                2:41.78    2:45.16   580
                  38.23     1:20.59 (42.36)     2:03.77 (43.18)     2:45.16 (41.39)
 41 Dolen, Breanne            14 RedDeer Swimming     2:46.19    2:45.49   577
                  39.09     1:20.70 (41.61)     2:03.64 (42.94)     2:45.49 (41.85)
 42 Kwok, Karen               13 CWC                  2:45.68    2:45.74   575
                  37.91     1:19.46 (41.55)     2:02.41 (42.95)     2:45.74 (43.33)
 43 Starman, Colby            13 EKSC                 2:48.78    2:47.02   564
                  39.83     1:21.70 (41.87)     2:04.73 (43.03)     2:47.02 (42.29)
 44 Hayman, Jaquelyn          14 OLDS                 2:50.05    2:48.65   550
                  38.64     1:20.66 (42.02)     2:06.28 (45.62)     2:48.65 (42.37)
 45 Williams, Jenny           13 CWC                  2:43.68    2:49.08   547
                  38.48     1:21.44 (42.96)     2:05.38 (43.94)     2:49.08 (43.70)
 46 Williams, Alex            13 OSC                  2:51.25    2:49.97   540
                  40.70     1:23.72 (43.02)     2:07.44 (43.72)     2:49.97 (42.53)
 47 Callfas, Kayla            13 EKSC                 2:50.71    2:50.21   538
                  40.12     1:22.72 (42.60)     2:07.51 (44.79)     2:50.21 (42.70)
 48 Kraft, Kimberley          14 CASC                 2:46.03    2:51.28   529
                  41.68     1:25.51 (43.83)     2:09.49 (43.98)     2:51.28 (41.79)
 49 Stitzenberger, Madison    14 EDSON ORCAS          2:52.80    2:51.91   524
                  40.52     1:23.94 (43.42)     2:08.51 (44.57)     2:51.91 (43.40)
 50 Jar, Daisy                13 EKSC                 2:47.81    2:53.38   513
                  40.98     1:24.39 (43.41)     2:09.41 (45.02)     2:53.38 (43.97)
 51 Grove, Molly              13 EKSC                 2:54.92    2:57.38   484
                  42.83     1:27.85 (45.02)     2:12.00 (44.15)     2:57.38 (45.38)
 52 Brown, Jamie              13 OSC                  2:57.60    3:00.03   465
                  41.76     1:26.53 (44.77)     2:13.28 (46.75)     3:00.03 (46.75)
 53 Simon, Tracy              13 GPP                  3:05.97    3:09.66   404
                  44.03     1:31.82 (47.79)     2:21.54 (49.72)     3:09.66 (48.12)
 -- Blais-Cloutier, Eva       14 CARAT                2:45.16         NS
Girls 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   33.44        1998 Melissa Dyson, ESKC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Snodgrass, Shelbi   13 CASC                   35.86      35.13   772   18
  2 Norrie, Nicole J    13 Blue Fins              35.94      35.50   755   16
  3 Long, Allison       13 UC Swim Club           36.42      35.53   754   15
  4 Findlay, Paula      14 EKSC                   36.70      36.09   729   14
  5 Kurcwal, Megan      13 KSC                    36.66      36.21   724   13
  6 Boyd, Krystal       14 GPP                    36.84      36.74   701   12
  7 Tobias, Allison     13 CWC                    37.02      37.16   684   11
  8 Leroux, Erin        14 CASC                   37.37      37.70   662   10
B - Final
  9 Perreaux, Carly     14 OSC                    37.48      36.87   696    9
 10 Rypien, Courtney    14 LASC                   37.68      37.07   688    8
 11 Simon, Tracy        13 GPP                    38.52      37.62   665    7
 12 Sissons, Elizabeth  14 AMAC Swimming          37.64      37.75   660    6
 13 Lambert, Breanne    14 EKSC                   38.33      37.86   655    5
 14 Jar, Elaine         13 EKSC                   37.87      38.18   643    4
 15 Clack, Amy          14 EST                    38.42      38.25   640    3
 16 Krochenski, Shanno  13 NCSA                   38.52      39.08   608    2
Preliminaries
 17 Jobin, Samantha     14 CASC                   38.85
 18 Webb, Lindsay       13 LLBW                   38.93
 19 Shapiro, Aarin      14 EST                    38.98
 20 Jar, Daisy          13 EKSC                   39.27
 21 Achtymichuk, Britt  14 SPSC                   39.53
 22 Dreisinger, Kim     13 CP                     39.63
 23 Artym, Kara         14 UC Swim Club           39.64
 24 Toth, Michelle      14 CASC                   39.65
 25 Brown, Jamie        13 OSC                    39.77
 26 McPhee, Allison     13 UC Swim Club           39.99
 27 Crookes, Alex       14 GLEN                   40.10
 28 Walker, Dallas      14 KSC                    40.43
 29 Richardson, Meliss  13 GPP                    40.58
 30 Matier, Mandi       13 GPP                    41.69
 31 Hanna, Mackenzie    13 LASC                   41.75
 32 Posein, Annalise    14 TIGER                  41.84
 33 Little, Melissa     13 FMSC                   41.94
 34 O'Hara, Brianna     14 LEDUC                  42.21
 35 Large, Amanda       13 CASC                   42.38
 36 Chi, Megan          13 EKSC                   42.58
 37 Richardson, Paige   13 CASC                   42.83
 38 Van Volkingburgh,   14 GPP                    43.24
 39 Stoker, Melissa     13 KSC                    43.99
 -- Olson, Brittany     14 NCSA                     NS
Girls 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   33.44        1998 Melissa Dyson, ESKC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Snodgrass, Shelbi         13 CASC                   36.08      35.86   739
  2 Norrie, Nicole J          13 Blue Fins              35.41      35.94   736
  3 Long, Allison             13 UC Swim Club           36.71      36.42   715
  4 Kurcwal, Megan            13 KSC                    36.30      36.66   705
  5 Findlay, Paula            14 EKSC                   37.47      36.70   703
  6 Boyd, Krystal             14 GPP                    37.06      36.84   697
  7 Tobias, Allison           13 CWC                    37.23      37.02   690
  8 Leroux, Erin              14 CASC                   38.57      37.37   675
-------------------------------------------------------------------------
  9 Perreaux, Carly           14 OSC                    36.84      37.48   671
 10 Sissons, Elizabeth        14 AMAC Swimming          38.48      37.64   664
 11 Rypien, Courtney          14 LASC                   36.78      37.68   663
 12 Jar, Elaine               13 EKSC                   38.19      37.87   655
 13 Lambert, Breanne          14 EKSC                   39.13      38.33   637
 14 Clack, Amy                14 EST                    38.66      38.42   633
 15 Simon, Tracy              13 GPP                    39.11      38.52   629
 15 Krochenski, Shannon       13 NCSA                   37.87      38.52   629
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jobin, Samantha           14 CASC                   39.97      38.85   617
 18 Webb, Lindsay             13 LLBW                   37.86      38.93   614
-------------------------------------------------------------------------
 19 Shapiro, Aarin            14 EST                    41.64      38.98   612
 20 Jar, Daisy                13 EKSC                   41.42      39.27   601
 21 Achtymichuk, Brittney     14 SPSC                   37.80      39.53   591
 22 Dreisinger, Kim           13 CP                     40.36      39.63   588
 23 Artym, Kara               14 UC Swim Club           38.76      39.64   587
 24 Toth, Michelle            14 CASC                   38.67      39.65   587
 25 Brown, Jamie              13 OSC                    38.82      39.77   583
 26 McPhee, Allison           13 UC Swim Club           38.87      39.99   575
 27 Crookes, Alex             14 GLEN                   39.17      40.10   571
 28 Walker, Dallas            14 KSC                    38.92      40.43   559
 29 Richardson, Melissa       13 GPP                    41.79      40.58   554
 30 Matier, Mandi             13 GPP                    41.18      41.69   518
 31 Hanna, Mackenzie          13 LASC                   42.65      41.75   516
 32 Posein, Annalise          14 TIGER                  41.55      41.84   513
 33 Little, Melissa           13 FMSC                   40.23      41.94   510
 34 O'Hara, Brianna           14 LEDUC                  42.02      42.21   501
 35 Large, Amanda             13 CASC                   42.18      42.38   496
 36 Chi, Megan                13 EKSC                   42.44      42.58   490
 37 Richardson, Paige         13 CASC                   42.83      42.83   483
 38 Van Volkingburgh, Sadie   14 GPP                    43.15      43.24   471
 39 Stoker, Melissa           13 KSC                    45.14      43.99   450
 -- Olson, Brittany           14 NCSA                   37.28         NS
Girls 13-14 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   1:11.46        2001 Kelly Timmons, OSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Snodgrass, Shelbi   13 CASC                 1:17.09    1:15.88   782   18
                  36.24     1:15.88 (39.64)
  2 Findlay, Paula      14 EKSC                 1:18.42    1:17.79   743   16
                  36.94     1:17.79 (40.85)
  3 Norrie, Nicole J    13 Blue Fins            1:21.24    1:18.20   735   15
                  37.06     1:18.20 (41.14)
  4 Perreaux, Carly     14 OSC                  1:18.69    1:18.47   729   14
                  37.56     1:18.47 (40.91)
  5 Boyd, Krystal       14 GPP                  1:18.45    1:18.66   725   13
                  37.37     1:18.66 (41.29)
  6 Long, Allison       13 UC Swim Club         1:19.89    1:18.71   724   12
                  36.84     1:18.71 (41.87)
  7 Kurcwal, Megan      13 KSC                  1:18.83    1:19.62   706   11
                  37.01     1:19.62 (42.61)
  8 Tobias, Allison     13 CWC                  1:20.47    1:20.17   696   10
                  37.53     1:20.17 (42.64)
B - Final
  9 Donner, Meghan      14 STSC                 1:22.83    1:20.53   689    9
                  37.93     1:20.53 (42.60)
 10 Johnson, Jessica    14 CASC                 1:23.16    1:20.82   683    8
                  37.79     1:20.82 (43.03)
 11 Krochenski, Shanno  13 NCSA                 1:21.69    1:21.36   673    7
                  38.02     1:21.36 (43.34)
 12 Jar, Elaine         13 EKSC                 1:22.13    1:21.72   666    6
                  38.21     1:21.72 (43.51)
 13 Olson, Brittany     14 NCSA                 1:21.67    1:21.87   663    5
                  38.18     1:21.87 (43.69)
 14 Sissons, Elizabeth  14 AMAC Swimming        1:23.00    1:21.98   661    4
                  37.91     1:21.98 (44.07)
 15 Brown, Jamie        13 OSC                  1:23.04    1:23.87   627    3
                  38.68     1:23.87 (45.19)
 -- Lambert, Breanne    14 EKSC                 1:21.53         DQ
                  40.13          DQ (43.59)
Preliminaries
 17 Achtymichuk, Britt  14 SPSC                 1:23.31
 18 Jobin, Samantha     14 CASC                 1:23.32
 19 Webb, Lindsay       13 LLBW                 1:23.36
 20 Contenti, Justina   14 NCSA                 1:23.56
 21 Desjarlais, Cerynn  14 RedDeer Swimming     1:23.91
 22 Clack, Amy          14 EST                  1:24.08
 23 Van Berkel, Lauren  14 CASC                 1:24.18
 24 Montgomery, Lauren  14 UC Swim Club         1:24.58
 25 Jar, Daisy          13 EKSC                 1:24.71
 26 Dreisinger, Kim     13 CP                   1:24.80
 27 Nesbitt, Diane      14 GLEN                 1:25.10
 28 Crookes, Alex       14 GLEN                 1:25.32
 29 Artym, Kara         14 UC Swim Club         1:25.36
 30 Robertson, Emilie   14 EKSC                 1:25.67
 31 Starman, Colby      13 EKSC                 1:25.81
 31 Dalen, Jennifer     13 UC Swim Club         1:25.81
 31 McPhee, Allison     13 UC Swim Club         1:25.81
 34 Shapiro, Aarin      14 EST                  1:25.86
 35 Bobrosky, Danielle  13 CASC                 1:25.87
 36 Simon, Tracy        13 GPP                  1:26.08
 37 Dejong, Alyssa      13 EKSC                 1:26.10
 38 Toth, Michelle      14 CASC                 1:26.26
 39 Mothersell, Lauren  13 OSC                  1:26.91
 40 Blais-Cloutier, Ev  14 CARAT                1:27.12
 41 Hadden, Marli       13 RedDeer Swimming     1:27.39
 42 Hanna, Mackenzie    13 LASC                 1:28.10
 43 Little, Melissa     13 FMSC                 1:28.24
 44 Richardson, Meliss  13 GPP                  1:29.09
 45 Richardson, Paige   13 CASC                 1:29.21
 46 Matier, Mandi       13 GPP                  1:29.62
 47 Sproule, Sasha      13 UC Swim Club         1:30.65
 48 Chi, Megan          13 EKSC                 1:30.67
 49 Large, Amanda       13 CASC                 1:31.22
 50 Posein, Annalise    14 TIGER                1:31.56
 51 Stitzenberger, Mad  14 EDSON ORCAS          1:32.22
 52 Stoker, Melissa     13 KSC                  1:32.32
 53 Houtekamer, Sara J  13 LASC                 1:33.22
 54 Grove, Molly        13 EKSC                 1:38.44
 -- Rypien, Courtney    14 LASC                     DQ
Girls 13-14 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   1:11.46        2001 Kelly Timmons, OSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Snodgrass, Shelbi         13 CASC                 1:15.04    1:17.09   757
                  37.43     1:17.09 (39.66)
  2 Findlay, Paula            14 EKSC                 1:19.67    1:18.42   730
                  37.35     1:18.42 (41.07)
  3 Boyd, Krystal             14 GPP                  1:18.47    1:18.45   730
                  37.42     1:18.45 (41.03)
  4 Perreaux, Carly           14 OSC                  1:18.38    1:18.69   725
                  37.78     1:18.69 (40.91)
  5 Kurcwal, Megan            13 KSC                  1:17.88    1:18.83   722
                  37.39     1:18.83 (41.44)
  6 Long, Allison             13 UC Swim Club         1:17.42    1:19.89   701
                  38.55     1:19.89 (41.34)
  7 Tobias, Allison           13 CWC                  1:19.50    1:20.47   690
                  36.99     1:20.47 (43.48)
  8 Norrie, Nicole J          13 Blue Fins            1:17.36    1:21.24   675
                  38.31     1:21.24 (42.93)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lambert, Breanne          14 EKSC                 1:21.32    1:21.53   670
                  38.74     1:21.53 (42.79)
 10 Olson, Brittany           14 NCSA                 1:22.50    1:21.67   667
                  38.45     1:21.67 (43.22)
 11 Krochenski, Shannon       13 NCSA                 1:20.66    1:21.69   667
                  37.63     1:21.69 (44.06)
 12 Jar, Elaine               13 EKSC                 1:20.91    1:22.13   659
                  38.94     1:22.13 (43.19)
 13 Donner, Meghan            14 STSC                 1:22.26    1:22.83   646
                  38.49     1:22.83 (44.34)
 14 Sissons, Elizabeth        14 AMAC Swimming        1:23.25    1:23.00   643
                  38.92     1:23.00 (44.08)
 15 Brown, Jamie              13 OSC                  1:23.56    1:23.04   642
                  39.03     1:23.04 (44.01)
 16 Johnson, Jessica          14 CASC                 1:22.62    1:23.16   640
                  39.52     1:23.16 (43.64)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Achtymichuk, Brittney     14 SPSC                 1:22.58    1:23.31   637
                  39.05     1:23.31 (44.26)
 18 Jobin, Samantha           14 CASC                 1:23.76    1:23.32   637
                  39.43     1:23.32 (43.89)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Webb, Lindsay             13 LLBW                 1:21.19    1:23.36   636
                  38.86     1:23.36 (44.50)
 20 Contenti, Justina         14 NCSA                 1:22.91    1:23.56   632
                  38.46     1:23.56 (45.10)
 21 Desjarlais, Cerynn        14 RedDeer Swimming     1:22.63    1:23.91   626
                  39.81     1:23.91 (44.10)
 22 Clack, Amy                14 EST                  1:21.90    1:24.08   623
                  39.59     1:24.08 (44.49)
 23 Van Berkel, Lauren        14 CASC                 1:26.47    1:24.18   621
                  41.04     1:24.18 (43.14)
 24 Montgomery, Lauren        14 UC Swim Club         1:23.38    1:24.58   614
                  39.77     1:24.58 (44.81)
 25 Jar, Daisy                13 EKSC                 1:24.13    1:24.71   612
                  41.08     1:24.71 (43.63)
 26 Dreisinger, Kim           13 CP                   1:24.45    1:24.80   611
                  40.07     1:24.80 (44.73)
 27 Nesbitt, Diane            14 GLEN                 1:23.28    1:25.10   605
                  40.80     1:25.10 (44.30)
 28 Crookes, Alex             14 GLEN                 1:24.24    1:25.32   602
                  40.00     1:25.32 (45.32)
 29 Artym, Kara               14 UC Swim Club         1:22.43    1:25.36   601
                  40.16     1:25.36 (45.20)
 30 Robertson, Emilie         14 EKSC                 1:26.78    1:25.67   596
                  40.41     1:25.67 (45.26)
 31 Starman, Colby            13 EKSC                 1:25.62    1:25.81   593
                  41.32     1:25.81 (44.49)
 31 Dalen, Jennifer           13 UC Swim Club         1:27.90    1:25.81   593
                  40.73     1:25.81 (45.08)
 31 McPhee, Allison           13 UC Swim Club         1:25.96    1:25.81   593
                  40.12     1:25.81 (45.69)
 34 Shapiro, Aarin            14 EST                  1:26.76    1:25.86   593
                  40.45     1:25.86 (45.41)
 35 Bobrosky, Danielle        13 CASC                 1:27.61    1:25.87   592
                  40.86     1:25.87 (45.01)
 36 Simon, Tracy              13 GPP                  1:22.62    1:26.08   589
                  40.60     1:26.08 (45.48)
 37 Dejong, Alyssa            13 EKSC                 1:27.07    1:26.10   588
                  40.37     1:26.10 (45.73)
 38 Toth, Michelle            14 CASC                 1:24.65    1:26.26   586
                  40.71     1:26.26 (45.55)
 39 Mothersell, Lauren        13 OSC                  1:26.11    1:26.91   575
                  52.61     1:26.91 (34.30)
 40 Blais-Cloutier, Eva       14 CARAT                1:23.94    1:27.12   572
                  40.48     1:27.12 (46.64)
 41 Hadden, Marli             13 RedDeer Swimming     1:33.54    1:27.39   567
                  42.31     1:27.39 (45.08)
 42 Hanna, Mackenzie          13 LASC                 1:30.27    1:28.10   556
                  42.10     1:28.10 (46.00)
 43 Little, Melissa           13 FMSC                 1:26.02    1:28.24   554
                  41.34     1:28.24 (46.90)
 44 Richardson, Melissa       13 GPP                  1:27.87    1:29.09   541
                  48.33     1:29.09 (40.76)
 45 Richardson, Paige         13 CASC                 1:29.80    1:29.21   539
                  42.97     1:29.21 (46.24)
 46 Matier, Mandi             13 GPP                  1:27.60    1:29.62   533
                  43.10     1:29.62 (46.52)
 47 Sproule, Sasha            13 UC Swim Club         1:29.75    1:30.65   517
                  42.48     1:30.65 (48.17)
 48 Chi, Megan                13 EKSC                 1:29.36    1:30.67   517
                  43.51     1:30.67 (47.16)
 49 Large, Amanda             13 CASC                 1:27.02    1:31.22   509
                  43.94     1:31.22 (47.28)
 50 Posein, Annalise          14 TIGER                1:29.87    1:31.56   504
                  42.76     1:31.56 (48.80)
 51 Stitzenberger, Madison    14 EDSON ORCAS          1:29.94    1:32.22   495
                  43.97     1:32.22 (48.25)
 52 Stoker, Melissa           13 KSC                  1:32.03    1:32.32   493
                  43.67     1:32.32 (48.65)
 53 Houtekamer, Sara Jo       13 LASC                 1:36.99    1:33.22   481
                  47.13     1:33.22 (46.09)
 54 Grove, Molly              13 EKSC                 1:37.56    1:38.44   415
                  46.13     1:38.44 (52.31)
 -- Rypien, Courtney          14 LASC                 1:21.22         DQ
                  38.00          DQ (43.43)
Girls 13-14 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   2:34.37        2003 Hanna Pierse, EKSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Snodgrass, Shelbi   13 CASC                 2:46.67    2:40.08   803   18
                  36.78     1:17.16 (40.38)     1:58.14 (40.98)     2:40.08 (41.94)
  2 Findlay, Paula      14 EKSC                 2:47.80    2:46.03   745   16
                  37.50     1:19.98 (42.48)     2:03.27 (43.29)     2:46.03 (42.76)
  3 Norrie, Nicole J    13 Blue Fins            2:48.49    2:46.48   741   15
                  37.90     1:22.16 (44.26)     2:05.24 (43.08)     2:46.48 (41.24)
  4 Perreaux, Carly     14 OSC                  2:48.38    2:46.79   738   14
                  38.96     1:21.49 (42.53)     2:04.12 (42.63)     2:46.79 (42.67)
  5 Boyd, Krystal       14 GPP                  2:50.61    2:50.80   701   13
                  38.97     1:21.64 (42.67)     2:06.20 (44.56)     2:50.80 (44.60)
  6 Tobias, Allison     13 CWC                  2:50.68    2:51.52   694   12
                  39.20     1:23.72 (44.52)     2:07.56 (43.84)     2:51.52 (43.96)
  7 Johnson, Jessica    14 CASC                 2:54.03    2:53.19   679   11
                  40.23     1:24.65 (44.42)     2:09.27 (44.62)     2:53.19 (43.92)
  8 Lin, Amy            14 UC Swim Club         2:52.89    2:58.80   631   10
                  39.74     1:24.76 (45.02)     2:11.55 (46.79)     2:58.80 (47.25)
B - Final
  9 Long, Allison       13 UC Swim Club         2:54.59    2:51.08   698    9
                  38.29     1:21.46 (43.17)     2:06.01 (44.55)     2:51.08 (45.07)
 10 Lambert, Breanne    14 EKSC                 2:54.04    2:53.55   676    8
                  39.42     1:23.80 (44.38)     2:09.04 (45.24)     2:53.55 (44.51)
 11 Jobin, Samantha     14 CASC                 2:58.09    2:54.73   666    7
                  39.04     1:22.99 (43.95)     2:08.77 (45.78)     2:54.73 (45.96)
 12 Kurcwal, Megan      13 KSC                  2:57.88    2:55.71   657    6
                  41.41     1:26.19 (44.78)     2:11.88 (45.69)     2:55.71 (43.83)
 13 Jar, Elaine         13 EKSC                 2:54.17    2:55.80   656    5
                  40.03     1:24.03 (44.00)     2:09.96 (45.93)     2:55.80 (45.84)
 14 Krochenski, Shanno  13 NCSA                 2:59.62    2:56.14   653    4
                  40.36     1:25.40 (45.04)     2:10.86 (45.46)     2:56.14 (45.28)
 15 Starman, Colby      13 EKSC                 2:58.56    2:56.93   647    3
                  41.85     1:26.34 (44.49)     2:11.53 (45.19)     2:56.93 (45.40)
 16 Montgomery, Lauren  14 UC Swim Club         2:59.51    2:57.53   641    2
                  40.44     1:25.29 (44.85)     2:11.14 (45.85)     2:57.53 (46.39)
Preliminaries
 17 Crookes, Alex       14 GLEN                 3:00.38
 18 Brown, Jamie        13 OSC                  3:01.08
 19 Olson, Brittany     14 NCSA                 3:01.21
 20 Walker, Dallas      14 KSC                  3:01.47
 21 Rypien, Courtney    14 LASC                 3:01.48
 22 Sissons, Elizabeth  14 AMAC Swimming        3:01.51
 23 Simon, Tracy        13 GPP                  3:01.71
 24 Robinson, Courtney  14 GPP                  3:01.91
 25 Bobrosky, Danielle  13 CASC                 3:03.01
 25 Webb, Lindsay       13 LLBW                 3:03.01
 27 Artym, Kara         14 UC Swim Club         3:03.14
 28 Dreisinger, Kim     13 CP                   3:04.08
 29 Hadden, Marli       13 RedDeer Swimming     3:04.18
 30 Contenti, Justina   14 NCSA                 3:06.87
 31 Mothersell, Lauren  13 OSC                  3:06.88
 32 Hanna, Mackenzie    13 LASC                 3:07.22
 33 Achtymichuk, Britt  14 SPSC                 3:07.38
 34 Matier, Mandi       13 GPP                  3:07.71
 35 Jar, Daisy          13 EKSC                 3:07.90
 36 Richardson, Paige   13 CASC                 3:07.96
 37 Large, Amanda       13 CASC                 3:08.22
 38 McPhee, Allison     13 UC Swim Club         3:09.17
 39 Chi, Megan          13 EKSC                 3:09.47
 40 Van Berkel, Lauren  14 CASC                 3:09.97
 41 Richardson, Meliss  13 GPP                  3:10.66
 42 Little, Melissa     13 FMSC                 3:11.80
 43 Posein, Annalise    14 TIGER                3:14.89
 44 Stoker, Melissa     13 KSC                  3:16.05
 45 Grove, Molly        13 EKSC                 3:26.04
 -- Clack, Amy          14 EST                      DQ
 -- Blais-Cloutier, Ev  14 CARAT                    NS
Girls 13-14 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   2:34.37        2003 Hanna Pierse, EKSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Snodgrass, Shelbi         13 CASC                 2:41.82    2:46.67   739
                  38.63     1:20.97 (42.34)     2:03.79 (42.82)     2:46.67 (42.88)
  2 Findlay, Paula            14 EKSC                 2:48.18    2:47.80   728
                  38.97     1:22.46 (43.49)     2:06.06 (43.60)     2:47.80 (41.74)
  3 Perreaux, Carly           14 OSC                  2:45.05    2:48.38   723
                  39.15     1:22.23 (43.08)     2:05.62 (43.39)     2:48.38 (42.76)
  4 Norrie, Nicole J          13 Blue Fins            2:45.99    2:48.49   722
                  37.32     1:21.47 (44.15)     2:06.28 (44.81)     2:48.49 (42.21)
  5 Boyd, Krystal             14 GPP                  2:47.86    2:50.61   702
                  38.84     1:22.02 (43.18)     2:06.22 (44.20)     2:50.61 (44.39)
  6 Tobias, Allison           13 CWC                  2:46.65    2:50.68   702
                  38.03     1:21.66 (43.63)     2:05.98 (44.32)     2:50.68 (44.70)
  7 Lin, Amy                  14 UC Swim Club         2:48.10    2:52.89   682
                  39.90     1:24.18 (44.28)     2:08.65 (44.47)     2:52.89 (44.24)
  8 Johnson, Jessica          14 CASC                 2:52.00    2:54.03   672
                  40.56     1:24.84 (44.28)     2:09.60 (44.76)     2:54.03 (44.43)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lambert, Breanne          14 EKSC                 2:54.69    2:54.04   672
                  39.97     1:24.67 (44.70)     2:09.34 (44.67)     2:54.04 (44.70)
 10 Jar, Elaine               13 EKSC                 2:53.23    2:54.17   670
                  39.83     1:23.56 (43.73)     2:08.90 (45.34)     2:54.17 (45.27)
 11 Long, Allison             13 UC Swim Club         2:48.49    2:54.59   667
                  39.64     1:24.13 (44.49)     2:09.55 (45.42)     2:54.59 (45.04)
 12 Kurcwal, Megan            13 KSC                  2:53.07    2:57.88   638
                  39.32     1:23.81 (44.49)     2:10.26 (46.45)     2:57.88 (47.62)
 13 Jobin, Samantha           14 CASC                 2:57.70    2:58.09   637
                  41.26     1:26.88 (45.62)     2:12.82 (45.94)     2:58.09 (45.27)
 14 Starman, Colby            13 EKSC                 3:03.58    2:58.56   633
                  42.70     1:27.38 (44.68)     2:13.05 (45.67)     2:58.56 (45.51)
 15 Montgomery, Lauren        14 UC Swim Club         2:56.96    2:59.51   625
                  42.11     1:27.61 (45.50)     2:13.13 (45.52)     2:59.51 (46.38)
 16 Krochenski, Shannon       13 NCSA                 2:56.82    2:59.62   624
                  41.08     1:27.15 (46.07)     2:13.33 (46.18)     2:59.62 (46.29)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Crookes, Alex             14 GLEN                 3:00.76    3:00.38   618
                  40.40     1:25.67 (45.27)     2:12.75 (47.08)     3:00.38 (47.63)
 18 Brown, Jamie              13 OSC                  2:57.90    3:01.08   612
                  41.86     1:27.33 (45.47)     2:14.20 (46.87)     3:01.08 (46.88)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Olson, Brittany           14 NCSA                 2:59.30    3:01.21   611
                  40.66     1:25.98 (45.32)     2:13.08 (47.10)     3:01.21 (48.13)
 20 Walker, Dallas            14 KSC                  3:00.06    3:01.47   609
                  40.57     1:27.33 (46.76)     2:13.78 (46.45)     3:01.47 (47.69)
 21 Rypien, Courtney          14 LASC                 3:00.86    3:01.48   609
                  42.26     1:28.62 (46.36)     2:15.49 (46.87)     3:01.48 (45.99)
 22 Sissons, Elizabeth        14 AMAC Swimming        3:01.57    3:01.51   608
                  40.22     1:26.02 (45.80)     2:14.38 (48.36)     3:01.51 (47.13)
 23 Simon, Tracy              13 GPP                  2:59.64    3:01.71   607
                  40.82     1:26.59 (45.77)     2:14.10 (47.51)     3:01.71 (47.61)
 24 Robinson, Courtney        14 GPP                  3:03.76    3:01.91   605
                  42.49     1:28.51 (46.02)     2:14.60 (46.09)     3:01.91 (47.31)
 25 Bobrosky, Danielle        13 CASC                 3:04.63    3:03.01   596
                  42.33     1:28.79 (46.46)     2:15.72 (46.93)     3:03.01 (47.29)
 25 Webb, Lindsay             13 LLBW                 2:52.92    3:03.01   596
                  41.30     1:27.50 (46.20)     2:14.75 (47.25)     3:03.01 (48.26)
 27 Artym, Kara               14 UC Swim Club         2:59.77    3:03.14   595
                  41.86     1:27.91 (46.05)     2:15.06 (47.15)     3:03.14 (48.08)
 28 Dreisinger, Kim           13 CP                   3:03.26    3:04.08   588
                  42.46     1:29.47 (47.01)     2:16.64 (47.17)     3:04.08 (47.44)
 29 Hadden, Marli             13 RedDeer Swimming     3:17.55    3:04.18   587
                  43.20     1:30.89 (47.69)     2:17.97 (47.08)     3:04.18 (46.21)
 30 Contenti, Justina         14 NCSA                 3:01.47    3:06.87   567
                  40.89     1:27.58 (46.69)     2:16.70 (49.12)     3:06.87 (50.17)
 31 Mothersell, Lauren        13 OSC                  2:59.88    3:06.88   567
                  42.16     1:29.21 (47.05)     2:18.18 (48.97)     3:06.88 (48.70)
 32 Hanna, Mackenzie          13 LASC                 3:06.74    3:07.22   564
                  43.95     1:31.26 (47.31)     2:19.07 (47.81)     3:07.22 (48.15)
 33 Achtymichuk, Brittney     14 SPSC                 2:57.42    3:07.38   563
                  42.01     1:28.89 (46.88)     2:17.63 (48.74)     3:07.38 (49.75)
 34 Matier, Mandi             13 GPP                  3:08.30    3:07.71   560
                  42.34     1:30.44 (48.10)     2:19.44 (49.00)     3:07.71 (48.27)
 35 Jar, Daisy                13 EKSC                 2:59.62    3:07.90   559
                  43.16     1:29.93 (46.77)     2:18.71 (48.78)     3:07.90 (49.19)
 36 Richardson, Paige         13 CASC                 3:04.17    3:07.96   559
                  41.72     1:29.27 (47.55)     2:18.82 (49.55)     3:07.96 (49.14)
 37 Large, Amanda             13 CASC                 3:06.33    3:08.22   557
                  43.71     1:31.53 (47.82)     2:19.76 (48.23)     3:08.22 (48.46)
 38 McPhee, Allison           13 UC Swim Club         3:05.27    3:09.17   550
                  43.65     1:31.09 (47.44)     2:19.98 (48.89)     3:09.17 (49.19)
 39 Chi, Megan                13 EKSC                 3:06.00    3:09.47   547
                  43.44     1:31.32 (47.88)     2:20.06 (48.74)     3:09.47 (49.41)
 40 Van Berkel, Lauren        14 CASC                 3:05.10    3:09.97   544
                  41.92     1:29.71 (47.79)     2:19.83 (50.12)     3:09.97 (50.14)
 41 Richardson, Melissa       13 GPP                  3:06.25    3:10.66   539
                  43.55     1:32.09 (48.54)     2:22.64 (50.55)     3:10.66 (48.02)
 42 Little, Melissa           13 FMSC                 3:07.34    3:11.80   531
                  42.74     1:31.95 (49.21)     2:21.94 (49.99)     3:11.80 (49.86)
 43 Posein, Annalise          14 TIGER                3:12.59    3:14.89   510
                  43.90     1:33.97 (50.07)     2:24.94 (50.97)     3:14.89 (49.95)
 44 Stoker, Melissa           13 KSC                  3:16.68    3:16.05   502
                  44.41     1:34.57 (50.16)     2:26.11 (51.54)     3:16.05 (49.94)
 45 Grove, Molly              13 EKSC                 3:17.17    3:26.04   440
                  46.57     1:39.24 (52.67)     2:32.70 (53.46)     3:26.04 (53.34)
 -- Clack, Amy                14 EST                  3:01.12         DQ
                  41.11     1:26.60 (45.49)     2:12.93 (46.33)          DQ (47.00)
 -- Blais-Cloutier, Eva       14 CARAT                2:59.80         NS
Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   29.02        1996 Desiree Fofie, NCSA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Nesbitt, Diane      14 GLEN                   31.26      31.00   703   18
  2 Johnson, Jessica    14 CASC                   31.70      31.10   698   16
  3 Taylor, Jenn        14 UC Swim Club           32.18      31.45   681   15
  4 Flanagan, Kristyn   14 AMAC Swimming          32.27      31.49   679   14
  5 Hayman, Jaquelyn    14 OLDS                   32.24      31.77   665   13
  6 O'Hara, Brianna     14 LEDUC                  32.10      31.96   656   12
  7 Thomas, Jennifer    14 LASC                   31.88      32.08   650   11
  8 Weevers, Kirsten    14 UC Swim Club           32.13      32.48   632   10
B - Final
  9 Newton, Danielle    13 FMSC                   32.60      31.70   668    9
 10 Lin, Lisa           13 UC Swim Club           32.62      31.96   656    8
 11 Perreaux, Carly     14 OSC                    32.94      32.34   638    7
 12 Olson, Brittany     14 NCSA                   33.03      32.40   635    6
 13 Lapins, Andrea      14 EST                    33.29      32.49   631    5
 14 Toth, Michelle      14 CASC                   33.14      32.55   628    4
 15 Stoddart, Stephani  13 KSC                    32.77      32.86   614    3
 16 Bukieda, Brielle    13 EKSC                   32.96      32.92   612    2
Preliminaries
 17 Pierse, Grainne     13 EKSC                   33.34
 18 Van Berkel, Lauren  14 CASC                   33.37
 19 Emme, Monica        14 EKSC                   33.52
 20 Kurcwal, Megan      13 KSC                    33.76
 21 Labahn, Samantha    14 OSC                    33.91
 22 Young, Megan        13 EKSC                   33.97
 23 Sissons, Elizabeth  14 AMAC Swimming          33.98
 24 Armstrong, Dana     14 EKSC                   34.21
 25 Mah, Sarah          13 CP                     34.50
 26 Jenkins, Kelsey     14 FMSC                   34.54
 27 Dransutavicius, Co  14 FMSC                   34.57
 28 Jobin, Samantha     14 CASC                   35.18
 29 Van Volkingburgh,   14 GPP                    35.29
 30 Carlsen, Erika      14 CASC                   35.31
 31 Screaton, Elaine    14 CWC                    35.37
 32 Stitzenberger, Mad  14 EDSON ORCAS            35.53
 33 Lambert, Breanne    14 EKSC                   35.76
 34 Kwok, Karen         13 CWC                    36.21
 35 Matier, Mandi       13 GPP                    36.22
 36 Artym, Kara         14 UC Swim Club           36.51
 37 McPhee, Allison     13 UC Swim Club           36.72
 38 Wardle, Kelsey      13 BRSC                   37.04
 39 Stoker, Melissa     13 KSC                    37.50
 40 Storm, Nadine       13 UC Swim Club           37.63
 41 Walker, Dallas      14 KSC                    37.76
 42 Dreisinger, Kim     13 CP                     39.32
 43 Chi, Megan          13 EKSC                   39.45
 44 Callfas, Kayla      13 EKSC                   39.93
 45 Richardson, Paige   13 CASC                   39.97
 46 Richardson, Meliss  13 GPP                    42.40
 -- Lefebvre, Elisabet  14 CARAT                    NS
Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   29.02        1996 Desiree Fofie, NCSA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Nesbitt, Diane            14 GLEN                   31.84      31.26   690
  2 Johnson, Jessica          14 CASC                   31.69      31.70   668
  3 Thomas, Jennifer          14 LASC                   32.67      31.88   660
  4 O'Hara, Brianna           14 LEDUC                  31.76      32.10   649
  5 Weevers, Kirsten          14 UC Swim Club           32.48      32.13   648
  6 Taylor, Jenn              14 UC Swim Club           31.12      32.18   646
  7 Hayman, Jaquelyn          14 OLDS                   31.48      32.24   643
  8 Flanagan, Kristyn         14 AMAC Swimming          32.14      32.27   641
-------------------------------------------------------------------------
  9 Newton, Danielle          13 FMSC                   32.56      32.60   626
 10 Lin, Lisa                 13 UC Swim Club           32.72      32.62   625
 11 Stoddart, Stephanie       13 KSC                    35.78      32.77   618
 12 Perreaux, Carly           14 OSC                    32.56      32.94   611
 13 Bukieda, Brielle          13 EKSC                   35.13      32.96   610
 14 Olson, Brittany           14 NCSA                   33.22      33.03   607
 15 Toth, Michelle            14 CASC                   32.37      33.14   602
 16 Lapins, Andrea            14 EST                    33.74      33.29   595
-------------------------------------------------------------------------
 17 Pierse, Grainne           13 EKSC                   33.95      33.34   593
 18 Van Berkel, Lauren        14 CASC                   34.44      33.37   592
-------------------------------------------------------------------------
 19 Emme, Monica              14 EKSC                   33.77      33.52   585
 20 Kurcwal, Megan            13 KSC                    33.92      33.76   575
 21 Labahn, Samantha          14 OSC                    34.36      33.91   569
 22 Young, Megan              13 EKSC                   34.25      33.97   567
 23 Sissons, Elizabeth        14 AMAC Swimming          32.78      33.98   566
 24 Armstrong, Dana           14 EKSC                   34.45      34.21   557
 25 Mah, Sarah                13 CP                        NT      34.50   545
 26 Jenkins, Kelsey           14 FMSC                   33.43      34.54   543
 27 Dransutavicius, Corina    14 FMSC                   34.28      34.57   542
 28 Jobin, Samantha           14 CASC                   35.25      35.18   519
 29 Van Volkingburgh, Sadie   14 GPP                    36.74      35.29   515
 30 Carlsen, Erika            14 CASC                   35.14      35.31   514
 31 Screaton, Elaine          14 CWC                    37.27      35.37   512
 32 Stitzenberger, Madison    14 EDSON ORCAS            34.95      35.53   506
 33 Lambert, Breanne          14 EKSC                   36.32      35.76   497
 34 Kwok, Karen               13 CWC                    36.07      36.21   481
 35 Matier, Mandi             13 GPP                    35.46      36.22   481
 36 Artym, Kara               14 UC Swim Club           36.22      36.51   471
 37 McPhee, Allison           13 UC Swim Club           35.67      36.72   464
 38 Wardle, Kelsey            13 BRSC                   37.66      37.04   453
 39 Stoker, Melissa           13 KSC                    38.31      37.50   438
 40 Storm, Nadine             13 UC Swim Club           38.83      37.63   434
 41 Walker, Dallas            14 KSC                    34.81      37.76   430
 42 Dreisinger, Kim           13 CP                     41.31      39.32   384
 43 Chi, Megan                13 EKSC                   36.49      39.45   381
 44 Callfas, Kayla            13 EKSC                   38.87      39.93   368
 45 Richardson, Paige         13 CASC                   43.34      39.97   367
 46 Richardson, Melissa       13 GPP                    47.08      42.40   306
 -- Lefebvre, Elisabeth       14 CARAT                  35.41         NS
Girls 13-14 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   1:04.09        1991 Jessica Amey, UCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Kells, Andrea       14 RedDeer Swimming     1:08.61    1:06.46   771   18
                  31.18     1:06.46 (35.28)
  2 Johnson, Jessica    14 CASC                 1:09.32    1:07.77   740   16
                  31.72     1:07.77 (36.05)
  3 Morton, Lindsay     14 OSC                  1:10.68    1:09.36   704   15
                  32.60     1:09.36 (36.76)
  4 Follinglo, Amy      14 EKSC                 1:10.32    1:09.39   703   14
                  32.44     1:09.39 (36.95)
  5 Boyd, Krystal       14 GPP                  1:10.32    1:09.49   701   13
                  32.09     1:09.49 (37.40)
  6 Taylor, Jenn        14 UC Swim Club         1:10.54    1:09.67   697   12
                  32.67     1:09.67 (37.00)
  7 Snodgrass, Shelbi   13 CASC                 1:10.46    1:09.85   693   11
                  32.99     1:09.85 (36.86)
  8 Flanagan, Kristyn   14 AMAC Swimming        1:11.26    1:11.44   658   10
                  32.68     1:11.44 (38.76)
B - Final
  9 Perreaux, Carly     14 OSC                  1:12.29    1:10.18   686    9
                  33.37     1:10.18 (36.81)
 10 Lin, Lisa           13 UC Swim Club         1:11.72    1:10.39   681    8
                  33.10     1:10.39 (37.29)
 11 Thomas, Jennifer    14 LASC                 1:12.48    1:11.21   663    7
                  33.42     1:11.21 (37.79)
 12 Olson-Heisler, Jes  13 UC Swim Club         1:13.31    1:11.51   657    6
                  33.31     1:11.51 (38.20)
 13 Armstrong, Dana     14 EKSC                 1:12.35    1:11.92   648    5
                  33.73     1:11.92 (38.19)
 14 O'Hara, Brianna     14 LEDUC                1:11.61    1:13.83   609    4
                  32.55     1:13.83 (41.28)
 15 Dransutavicius, Co  14 FMSC                 1:13.61    1:13.90   608    3
                  34.75     1:13.90 (39.15)
 16 Labahn, Samantha    14 OSC                  1:13.30    1:14.77   591    2
                  35.41     1:14.77 (39.36)
Preliminaries
 17 Desjarlais, Cerynn  14 RedDeer Swimming     1:13.71
 18 Hadden, Marli       13 RedDeer Swimming     1:13.73
 19 Pierse, Grainne     13 EKSC                 1:13.88
 20 Lapins, Andrea      14 EST                  1:14.36
 21 Mackie, Elise       14 KSC                  1:14.66
 22 Emme, Monica        14 EKSC                 1:14.86
 23 Hayman, Jaquelyn    14 OLDS                 1:15.33
 24 Olson, Brittany     14 NCSA                 1:15.58
 25 Starman, Colby      13 EKSC                 1:15.59
 26 Graham, Kelly       14 NCSA                 1:15.86
 27 Weevers, Kirsten    14 UC Swim Club         1:15.93
 28 Kraft, Kimberley    14 CASC                 1:16.16
 29 Young, Megan        13 EKSC                 1:16.49
 30 Bukieda, Brielle    13 EKSC                 1:16.59
 31 Pape, Robyn         13 NCSA                 1:17.26
 32 Nesbitt, Diane      14 GLEN                 1:17.46
 33 Sissons, Elizabeth  14 AMAC Swimming        1:17.89
 34 Van Berkel, Lauren  14 CASC                 1:18.02
 35 Matier, Mandi       13 GPP                  1:18.14
 36 Dolen, Breanne      14 RedDeer Swimming     1:18.38
 37 Kurcwal, Megan      13 KSC                  1:18.45
 38 Jobin, Samantha     14 CASC                 1:18.90
 39 Dickson, Brianne    13 COMET                1:19.24
 40 Carlsen, Erika      14 CASC                 1:20.09
 41 Tobias, Allison     13 CWC                  1:20.26
 42 Mah, Sarah          13 CP                   1:21.07
 43 Sproule, Sasha      13 UC Swim Club         1:22.06
 44 Large, Amanda       13 CASC                 1:22.85
 45 Stitzenberger, Mad  14 EDSON ORCAS          1:23.02
 46 Lambert, Breanne    14 EKSC                 1:23.07
 47 Hart-Dowhun, Jenny  14 SPSC                 1:23.32
 48 Kwok, Karen         13 CWC                  1:23.39
 49 Wardle, Kelsey      13 BRSC                 1:25.05
 50 Dejong, Alyssa      13 EKSC                 1:25.07
Girls 13-14 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   1:04.09        1991 Jessica Amey, UCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Kells, Andrea             14 RedDeer Swimming     1:06.94    1:08.61   721
                  32.26     1:08.61 (36.35)
  2 Johnson, Jessica          14 CASC                 1:09.30    1:09.32   705
                  32.60     1:09.32 (36.72)
  3 Follinglo, Amy            14 EKSC                 1:10.43    1:10.32   683
                  33.09     1:10.32 (37.23)
  3 Boyd, Krystal             14 GPP                  1:10.16    1:10.32   683
                  32.46     1:10.32 (37.86)
  5 Snodgrass, Shelbi         13 CASC                 1:09.27    1:10.46   680
                  33.08     1:10.46 (37.38)
  6 Taylor, Jenn              14 UC Swim Club         1:08.88    1:10.54   678
                  33.44     1:10.54 (37.10)
  7 Morton, Lindsay           14 OSC                  1:10.56    1:10.68   675
                  34.18     1:10.68 (36.50)
  8 Flanagan, Kristyn         14 AMAC Swimming        1:11.50    1:11.26   662
                  32.80     1:11.26 (38.46)
-------------------------------------------------------------------------
  9 O'Hara, Brianna           14 LEDUC                1:13.91    1:11.61   655
                  33.12     1:11.61 (38.49)
 10 Lin, Lisa                 13 UC Swim Club         1:12.45    1:11.72   652
                  34.27     1:11.72 (37.45)
 11 Perreaux, Carly           14 OSC                  1:12.06    1:12.29   641
                  34.35     1:12.29 (37.94)
 12 Armstrong, Dana           14 EKSC                 1:12.13    1:12.35   639
                  34.24     1:12.35 (38.11)
 13 Thomas, Jennifer          14 LASC                 1:10.48    1:12.48   637
                  33.53     1:12.48 (38.95)
 14 Labahn, Samantha          14 OSC                  1:15.21    1:13.30   620
                  34.55     1:13.30 (38.75)
 15 Olson-Heisler, Jessie     13 UC Swim Club         1:10.67    1:13.31   620
                  34.34     1:13.31 (38.97)
 16 Dransutavicius, Corina    14 FMSC                 1:14.54    1:13.61   614
                  34.49     1:13.61 (39.12)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Desjarlais, Cerynn        14 RedDeer Swimming     1:13.23    1:13.71   612
                  34.02     1:13.71 (39.69)
 18 Hadden, Marli             13 RedDeer Swimming     1:14.24    1:13.73   611
                  34.96     1:13.73 (38.77)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Pierse, Grainne           13 EKSC                 1:15.72    1:13.88   608
                  35.71     1:13.88 (38.17)
 20 Lapins, Andrea            14 EST                  1:13.89    1:14.36   599
                  34.42     1:14.36 (39.94)
 21 Mackie, Elise             14 KSC                  1:12.32    1:14.66   593
                  34.91     1:14.66 (39.75)
 22 Emme, Monica              14 EKSC                 1:14.11    1:14.86   589
                  34.46     1:14.86 (40.40)
 23 Hayman, Jaquelyn          14 OLDS                 1:12.93    1:15.33   580
                  34.73     1:15.33 (40.60)
 24 Olson, Brittany           14 NCSA                 1:16.09    1:15.58   575
                  34.65     1:15.58 (40.93)
 25 Starman, Colby            13 EKSC                 1:17.22    1:15.59   575
                  35.62     1:15.59 (39.97)
 26 Graham, Kelly             14 NCSA                 1:16.83    1:15.86   570
                  34.88     1:15.86 (40.98)
 27 Weevers, Kirsten          14 UC Swim Club         1:12.98    1:15.93   569
                  35.14     1:15.93 (40.79)
 28 Kraft, Kimberley          14 CASC                 1:14.51    1:16.16   565
                  35.08     1:16.16 (41.08)
 29 Young, Megan              13 EKSC                 1:15.53    1:16.49   559
                  35.77     1:16.49 (40.72)
 30 Bukieda, Brielle          13 EKSC                 1:13.01    1:16.59   557
                  35.12     1:16.59 (41.47)
 31 Pape, Robyn               13 NCSA                 1:16.88    1:17.26   545
                  35.62     1:17.26 (41.64)
 32 Nesbitt, Diane            14 GLEN                 1:16.13    1:17.46   541
                  34.37     1:17.46 (43.09)
 33 Sissons, Elizabeth        14 AMAC Swimming        1:19.69    1:17.89   534
                  35.85     1:17.89 (42.04)
 34 Van Berkel, Lauren        14 CASC                 1:13.78    1:18.02   531
                  35.35     1:18.02 (42.67)
 35 Matier, Mandi             13 GPP                  1:18.44    1:18.14   529
                  37.24     1:18.14 (40.90)
 36 Dolen, Breanne            14 RedDeer Swimming     1:18.93    1:18.38   525
                  37.12     1:18.38 (41.26)
 37 Kurcwal, Megan            13 KSC                  1:20.08    1:18.45   524
                  35.31     1:18.45 (43.14)
 38 Jobin, Samantha           14 CASC                 1:19.02    1:18.90   516
                  36.17     1:18.90 (42.73)
 39 Dickson, Brianne          13 COMET                1:18.92    1:19.24   511
                  37.93     1:19.24 (41.31)
 40 Carlsen, Erika            14 CASC                 1:13.25    1:20.09   497
                  37.07     1:20.09 (43.02)
 41 Tobias, Allison           13 CWC                  1:18.02    1:20.26   494
                  36.07     1:20.26 (44.19)
 42 Mah, Sarah                13 CP                   1:26.05    1:21.07   481
                  35.49     1:21.07 (45.58)
 43 Sproule, Sasha            13 UC Swim Club         1:18.55    1:22.06   466
                  37.65     1:22.06 (44.41)
 44 Large, Amanda             13 CASC                 1:22.65    1:22.85   454
                  37.50     1:22.85 (45.35)
 45 Stitzenberger, Madison    14 EDSON ORCAS          1:17.90    1:23.02   452
                  37.98     1:23.02 (45.04)
 46 Lambert, Breanne          14 EKSC                 1:20.87    1:23.07   451
                  38.41     1:23.07 (44.66)
 47 Hart-Dowhun, Jenny        14 SPSC                 1:16.73    1:23.32   447
                  38.30     1:23.32 (45.02)
 48 Kwok, Karen               13 CWC                  1:21.86    1:23.39   446
                  36.94     1:23.39 (46.45)
 49 Wardle, Kelsey            13 BRSC                 1:23.71    1:25.05   423
                  37.84     1:25.05 (47.21)
 50 Dejong, Alyssa            13 EKSC                 1:19.58    1:25.07   423
                  38.32     1:25.07 (46.75)
Girls 13-14 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   2:20.72        1989 Colleen Hnatiuk, EKSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Morton, Lindsay     14 OSC                  2:28.57    2:25.97   768   18
                  33.79     1:10.70 (36.91)     1:48.18 (37.48)     2:25.97 (37.79)
  2 Johnson, Jessica    14 CASC                 2:35.16    2:29.61   729   16
                  34.03     1:11.40 (37.37)     1:50.33 (38.93)     2:29.61 (39.28)
  3 Snodgrass, Shelbi   13 CASC                 2:32.89    2:32.80   696   15
                  34.04     1:12.16 (38.12)     1:51.21 (39.05)     2:32.80 (41.59)
  4 Lin, Amy            14 UC Swim Club         2:36.29    2:34.00   684   14
                  33.98     1:12.97 (38.99)     1:53.17 (40.20)     2:34.00 (40.83)
  5 Armstrong, Dana     14 EKSC                 2:35.68    2:34.66   677   13
                  34.50     1:12.56 (38.06)     1:52.84 (40.28)     2:34.66 (41.82)
  6 Delaloye, Nicole    13 EKSC                 2:37.63    2:35.73   667   12
                  35.22     1:15.20 (39.98)     1:55.93 (40.73)     2:35.73 (39.80)
  7 Thomas, Jennifer    14 LASC                 2:36.40    2:36.59   658   11
                  34.29     1:13.93 (39.64)     1:54.59 (40.66)     2:36.59 (42.00)
  8 Follinglo, Amy      14 EKSC                 2:37.19    2:40.95   617   10
                  35.15     1:15.31 (40.16)     1:57.28 (41.97)     2:40.95 (43.67)
B - Final
  9 Perreaux, Carly     14 OSC                  2:38.68    2:35.77   666    9
                  35.09     1:14.07 (38.98)     1:54.32 (40.25)     2:35.77 (41.45)
 10 Taylor, Jenn        14 UC Swim Club         2:42.77    2:38.89   636    8
                  35.41     1:15.96 (40.55)     1:57.79 (41.83)     2:38.89 (41.10)
 11 Lin, Lisa           13 UC Swim Club         2:42.59    2:39.98   626    7
                  35.43     1:15.92 (40.49)     1:59.48 (43.56)     2:39.98 (40.50)
 12 Mackie, Elise       14 KSC                  2:39.99    2:40.36   622    6
                  35.38     1:15.62 (40.24)     1:57.88 (42.26)     2:40.36 (42.48)
 13 Desjarlais, Cerynn  14 RedDeer Swimming     2:41.45    2:40.88   618    5
                  35.65     1:16.56 (40.91)     1:59.00 (42.44)     2:40.88 (41.88)
 14 Labahn, Samantha    14 OSC                  2:43.42    2:41.78   609    4
                  34.59     1:14.44 (39.85)     1:57.02 (42.58)     2:41.78 (44.76)
 15 Hadden, Marli       13 RedDeer Swimming     2:40.83    2:43.18   597    3
                  35.84     1:17.44 (41.60)     2:00.55 (43.11)     2:43.18 (42.63)
 16 Weevers, Kirsten    14 UC Swim Club         2:41.90    2:50.24   537    2
                  35.83     1:16.91 (41.08)     2:02.82 (45.91)     2:50.24 (47.42)
Preliminaries
 16 Harnack, Teryn      13 EKSC                 2:42.79
 18 Pierse, Grainne     13 EKSC                 2:46.03
 19 O'Hara, Brianna     14 LEDUC                2:47.48
 20 Starman, Colby      13 EKSC                 2:48.01
 21 Bukieda, Brielle    13 EKSC                 2:50.39
 22 Kraft, Kimberley    14 CASC                 2:51.00
 23 Graham, Kelly       14 NCSA                 2:52.54
 24 Dolen, Breanne      14 RedDeer Swimming     2:53.24
 25 Dufour, Ellan       13 AMAC Swimming        2:53.65
 26 Matier, Mandi       13 GPP                  2:53.94
 27 Young, Megan        13 EKSC                 2:55.71
 28 Dransutavicius, Co  14 FMSC                 2:56.30
 29 Carlsen, Erika      14 CASC                 2:56.49
 30 Dickson, Brianne    13 COMET                2:57.44
 31 Emme, Monica        14 EKSC                 2:58.33
 32 Hart-Dowhun, Jenny  14 SPSC                 3:02.88
 33 Kryschuk, Caitlin   13 UC Swim Club         3:10.44
Girls 13-14 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   2:20.72        1989 Colleen Hnatiuk, EKSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Morton, Lindsay           14 OSC                  2:27.34    2:28.57   740
                  34.26     1:11.41 (37.15)     1:50.07 (38.66)     2:28.57 (38.50)
  2 Snodgrass, Shelbi         13 CASC                 2:30.39    2:32.89   695
                  33.61     1:12.10 (38.49)     1:51.91 (39.81)     2:32.89 (40.98)
  3 Johnson, Jessica          14 CASC                 2:42.55    2:35.16   672
                  34.09     1:12.76 (38.67)     1:54.14 (41.38)     2:35.16 (41.02)
  4 Armstrong, Dana           14 EKSC                 2:35.60    2:35.68   667
                  35.52     1:12.86 (37.34)     1:53.92 (41.06)     2:35.68 (41.76)
  5 Lin, Amy                  14 UC Swim Club         2:36.42    2:36.29   661
                  33.81     1:13.19 (39.38)     1:54.28 (41.09)     2:36.29 (42.01)
  6 Thomas, Jennifer          14 LASC                 2:35.86    2:36.40   660
                  33.97     1:13.05 (39.08)     1:54.19 (41.14)     2:36.40 (42.21)
  7 Follinglo, Amy            14 EKSC                 2:40.32    2:37.19   652
                  34.80     1:14.32 (39.52)     1:54.99 (40.67)     2:37.19 (42.20)
  8 Delaloye, Nicole          13 EKSC                 2:42.08    2:37.63   648
                  35.72     1:16.05 (40.33)     1:57.15 (41.10)     2:37.63 (40.48)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Perreaux, Carly           14 OSC                  2:38.44    2:38.68   638
                  35.84     1:16.07 (40.23)     1:56.92 (40.85)     2:38.68 (41.76)
 10 Mackie, Elise             14 KSC                  2:38.68    2:39.99   626
                  34.79     1:14.64 (39.85)     1:56.38 (41.74)     2:39.99 (43.61)
 11 Hadden, Marli             13 RedDeer Swimming     2:41.54    2:40.83   618
                  35.53     1:16.46 (40.93)     1:58.97 (42.51)     2:40.83 (41.86)
 12 Desjarlais, Cerynn        14 RedDeer Swimming     2:44.70    2:41.45   612
                  35.05     1:16.87 (41.82)     1:59.05 (42.18)     2:41.45 (42.40)
 13 Weevers, Kirsten          14 UC Swim Club         2:43.62    2:41.90   608
                  35.39     1:16.42 (41.03)     1:59.05 (42.63)     2:41.90 (42.85)
 14 Lin, Lisa                 13 UC Swim Club         2:44.23    2:42.59   602
                  35.33     1:16.73 (41.40)     2:00.52 (43.79)     2:42.59 (42.07)
 15 Taylor, Jenn              14 UC Swim Club         2:38.86    2:42.77   601
                  35.36     1:16.53 (41.17)     2:00.03 (43.50)     2:42.77 (42.74)
 16 Harnack, Teryn            13 EKSC                 2:41.54    2:42.79   600
                  34.65     1:14.87 (40.22)     1:58.24 (43.37)     2:42.79 (44.55)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Labahn, Samantha          14 OSC                  2:40.90    2:43.42   595
                  35.57     1:16.12 (40.55)     1:58.89 (42.77)     2:43.42 (44.53)
 18 Pierse, Grainne           13 EKSC                 2:51.24    2:46.03   572
                  36.23     1:19.11 (42.88)     2:03.31 (44.20)     2:46.03 (42.72)
-------------------------------------------------------------------------
 19 O'Hara, Brianna           14 LEDUC                2:54.71    2:47.48   560
                  35.52     1:17.14 (41.62)     2:01.28 (44.14)     2:47.48 (46.20)
 20 Starman, Colby            13 EKSC                 2:49.96    2:48.01   555
                  36.70     1:17.73 (41.03)     2:01.44 (43.71)     2:48.01 (46.57)
 21 Bukieda, Brielle          13 EKSC                 2:56.38    2:50.39   536
                  36.71     1:20.93 (44.22)     2:05.46 (44.53)     2:50.39 (44.93)
 22 Kraft, Kimberley          14 CASC                 2:46.86    2:51.00   531
                  42.51     1:22.13 (39.62)     2:06.51 (44.38)     2:51.00 (44.49)
 23 Graham, Kelly             14 NCSA                 2:48.09    2:52.54   519
                  35.75     1:18.42 (42.67)     2:04.28 (45.86)     2:52.54 (48.26)
 24 Dolen, Breanne            14 RedDeer Swimming     2:54.79    2:53.24   514
                  36.89     1:19.11 (42.22)     2:04.73 (45.62)     2:53.24 (48.51)
 25 Dufour, Ellan             13 AMAC Swimming        2:57.49    2:53.65   511
                  37.30     1:21.75 (44.45)     2:07.64 (45.89)     2:53.65 (46.01)
 26 Matier, Mandi             13 GPP                  2:57.13    2:53.94   509
                  37.97     1:21.05 (43.08)     2:06.91 (45.86)     2:53.94 (47.03)
 27 Young, Megan              13 EKSC                 2:53.66    2:55.71   495
                  38.36     1:23.94 (45.58)     2:10.52 (46.58)     2:55.71 (45.19)
 28 Dransutavicius, Corina    14 FMSC                 2:49.05    2:56.30   491
                  36.44     1:20.06 (43.62)     2:08.81 (48.75)     2:56.30 (47.49)
 29 Carlsen, Erika            14 CASC                 2:42.64    2:56.49   490
                  36.26     1:18.29 (42.03)     2:05.99 (47.70)     2:56.49 (50.50)
 30 Dickson, Brianne          13 COMET                3:00.65    2:57.44   483
                  40.47     1:25.64 (45.17)     2:12.56 (46.92)     2:57.44 (44.88)
 31 Emme, Monica              14 EKSC                 2:53.16    2:58.33   477
                  35.46     1:19.23 (43.77)     2:08.36 (49.13)     2:58.33 (49.97)
 32 Hart-Dowhun, Jenny        14 SPSC                 2:53.43    3:02.88   446
                  37.06     1:24.45 (47.39)     2:14.83 (50.38)     3:02.88 (48.05)
 33 Kryschuk, Caitlin         13 UC Swim Club         3:17.37    3:10.44   399
                  41.19     1:32.24 (51.05)     2:23.92 (51.68)     3:10.44 (46.52)
Girls 13-14 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Snodgrass, Shelbi   13 CASC                 1:09.69    1:09.54   770   18
                  33.68     1:09.54 (35.86)
  2 Johnson, Jessica    14 CASC                 1:10.76    1:09.70   766   16
                  32.45     1:09.70 (37.25)
  3 Lin, Amy            14 UC Swim Club         1:10.45    1:10.41   750   15
                  33.22     1:10.41 (37.19)
  4 Hendriks, Breanna   14 UC Swim Club         1:10.85    1:10.79   742   14
                  32.85     1:10.79 (37.94)
  5 Flanagan, Kristyn   14 AMAC Swimming        1:12.36    1:11.56   725   13
                  32.74     1:11.56 (38.82)
  6 Findlay, Paula      14 EKSC                 1:13.25    1:12.00   715   12
                  35.14     1:12.00 (36.86)
  7 Krochenski, Shanno  13 NCSA                 1:12.81    1:12.45   705   11
                  33.74     1:12.45 (38.71)
  8 Olson-Heisler, Jes  13 UC Swim Club         1:13.24    1:12.69   700   10
                  33.20     1:12.69 (39.49)
B - Final
  9 Lin, Lisa           13 UC Swim Club         1:14.02    1:12.56   703    9
                  33.63     1:12.56 (38.93)
 10 Nesbitt, Diane      14 GLEN                 1:14.89    1:13.55   682    8
                  34.07     1:13.55 (39.48)
 11 Stoddart, Stephani  13 KSC                  1:15.06    1:13.62   681    7
                  33.39     1:13.62 (40.23)
 12 Newton, Danielle    13 FMSC                 1:14.66    1:14.13   670    6
                  34.12     1:14.13 (40.01)
 13 Tobias, Allison     13 CWC                  1:15.00    1:14.83   656    5
                  34.34     1:14.83 (40.49)
 14 Long, Allison       13 UC Swim Club         1:14.57    1:15.24   647    4
                  35.00     1:15.24 (40.24)
 15 Olson, Brittany     14 NCSA                 1:14.60    1:15.68   638    3
                  35.14     1:15.68 (40.54)
 16 Dejong, Alyssa      13 EKSC                 1:14.65    1:16.21   628    2
                  35.51     1:16.21 (40.70)
Preliminaries
 17 Gillespie, Tria     14 EST                  1:15.43
 18 Rypien, Courtney    14 LASC                 1:15.55
 19 Montgomery, Lauren  14 UC Swim Club         1:16.11
 20 Kurcwal, Megan      13 KSC                  1:16.29
 21 Robertson, Emilie   14 EKSC                 1:16.38
 22 Robinson, Courtney  14 GPP                  1:16.59
 23 Monaghan, Kelsey    14 EKSC                 1:16.92
 24 Shapiro, Aarin      14 EST                  1:17.06
 25 Lapins, Andrea      14 EST                  1:17.09
 25 Van Berkel, Lauren  14 CASC                 1:17.09
 27 Weevers, Kirsten    14 UC Swim Club         1:17.26
 28 Hayman, Jaquelyn    14 OLDS                 1:17.43
 29 O'Hara, Brianna     14 LEDUC                1:17.64
 30 Dreisinger, Kim     13 CP                   1:17.65
 31 Clack, Amy          14 EST                  1:17.82
 32 Screaton, Elaine    14 CWC                  1:17.87
 33 Lambert, Breanne    14 EKSC                 1:17.89
 34 Lefebvre, Elisabet  14 CARAT                1:17.95
 35 Emme, Monica        14 EKSC                 1:17.99
 36 Toth, Michelle      14 CASC                 1:18.07
 37 Crookes, Alex       14 GLEN                 1:18.11
 38 Skagen, Natalia     14 CP                   1:18.13
 39 Sissons, Elizabeth  14 AMAC Swimming        1:18.18
 40 Webb, Lindsay       13 LLBW                 1:18.36
 41 Jar, Elaine         13 EKSC                 1:18.52
 42 Van Volkingburgh,   14 GPP                  1:18.62
 43 Shack, Krysta       13 EDSON ORCAS          1:19.05
 44 Artym, Kara         14 UC Swim Club         1:19.21
 45 Houtekamer, Sara J  13 LASC                 1:19.41
 46 McPhee, Allison     13 UC Swim Club         1:19.47
 47 Hart-Dowhun, Jenny  14 SPSC                 1:19.51
 48 Mah, Sarah          13 CP                   1:20.18
 49 Large, Amanda       13 CASC                 1:20.57
 50 Achtymichuk, Britt  14 SPSC                 1:20.65
 51 Wardle, Kelsey      13 BRSC                 1:20.99
 52 Dufour, Ellan       13 AMAC Swimming        1:21.30
 53 Richardson, Paige   13 CASC                 1:21.44
 54 Hanna, Mackenzie    13 LASC                 1:22.57
 55 Matier, Mandi       13 GPP                  1:23.85
 56 Little, Melissa     13 FMSC                 1:25.02
 57 Kryschuk, Caitlin   13 UC Swim Club         1:25.31
 58 Chi, Megan          13 EKSC                 1:25.64
 59 Richardson, Meliss  13 GPP                  1:26.24
 60 Callfas, Kayla      13 EKSC                 1:26.60
 61 Storm, Nadine       13 UC Swim Club         1:26.70
Girls 13-14 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Snodgrass, Shelbi         13 CASC                 1:10.94    1:09.69   766
                  32.90     1:09.69 (36.79)
  2 Lin, Amy                  14 UC Swim Club         1:11.32    1:10.45   749
                  32.99     1:10.45 (37.46)
  3 Johnson, Jessica          14 CASC                 1:11.52    1:10.76   742
                  33.00     1:10.76 (37.76)
  4 Hendriks, Breanna         14 UC Swim Club         1:12.18    1:10.85   740
                  32.92     1:10.85 (37.93)
  5 Flanagan, Kristyn         14 AMAC Swimming        1:17.10    1:12.36   707
                  33.00     1:12.36 (39.36)
  6 Krochenski, Shannon       13 NCSA                 1:13.57    1:12.81   698
                  34.08     1:12.81 (38.73)
  7 Olson-Heisler, Jessie     13 UC Swim Club         1:15.54    1:13.24   689
                  33.74     1:13.24 (39.50)
  8 Findlay, Paula            14 EKSC                 1:18.59    1:13.25   688
                  36.00     1:13.25 (37.25)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lin, Lisa                 13 UC Swim Club         1:16.99    1:14.02   672
                  34.34     1:14.02 (39.68)
 10 Long, Allison             13 UC Swim Club         1:18.37    1:14.57   661
                  34.90     1:14.57 (39.67)
 11 Olson, Brittany           14 NCSA                 1:14.51    1:14.60   660
                  34.17     1:14.60 (40.43)
 12 Dejong, Alyssa            13 EKSC                 1:16.78    1:14.65   659
                  34.84     1:14.65 (39.81)
 13 Newton, Danielle          13 FMSC                 1:14.03    1:14.66   659
                  34.69     1:14.66 (39.97)
 14 Nesbitt, Diane            14 GLEN                 1:16.90    1:14.89   654
                  34.88     1:14.89 (40.01)
 15 Tobias, Allison           13 CWC                  1:15.68    1:15.00   652
                  35.23     1:15.00 (39.77)
 16 Stoddart, Stephanie       13 KSC                  1:21.13    1:15.06   651
                  34.39     1:15.06 (40.67)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gillespie, Tria           14 EST                  1:17.11    1:15.43   643
                  34.23     1:15.43 (41.20)
 18 Rypien, Courtney          14 LASC                 1:17.11    1:15.55   641
                  35.53     1:15.55 (40.02)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Montgomery, Lauren        14 UC Swim Club         1:22.43    1:16.11   630
                  35.62     1:16.11 (40.49)
 20 Kurcwal, Megan            13 KSC                  1:14.65    1:16.29   626
                  35.61     1:16.29 (40.68)
 21 Robertson, Emilie         14 EKSC                 1:19.97    1:16.38   625
                  36.28     1:16.38 (40.10)
 22 Robinson, Courtney        14 GPP                  1:18.96    1:16.59   621
                  37.35     1:16.59 (39.24)
 23 Monaghan, Kelsey          14 EKSC                 1:19.56    1:16.92   614
                  35.91     1:16.92 (41.01)
 24 Shapiro, Aarin            14 EST                  1:25.55    1:17.06   612
                  35.89     1:17.06 (41.17)
 25 Lapins, Andrea            14 EST                  1:20.00    1:17.09   611
                  34.93     1:17.09 (42.16)
 25 Van Berkel, Lauren        14 CASC                 1:17.90    1:17.09   611
                  35.29     1:17.09 (41.80)
 27 Weevers, Kirsten          14 UC Swim Club         1:17.38    1:17.26   608
                  34.97     1:17.26 (42.29)
 28 Hayman, Jaquelyn          14 OLDS                 1:19.85    1:17.43   605
                  35.48     1:17.43 (41.95)
 29 O'Hara, Brianna           14 LEDUC                1:18.18    1:17.64   601
                  34.86     1:17.64 (42.78)
 30 Dreisinger, Kim           13 CP                   1:23.50    1:17.65   600
                  36.92     1:17.65 (40.73)
 31 Clack, Amy                14 EST                       NT    1:17.82   597
                  36.54     1:17.82 (41.28)
 32 Screaton, Elaine          14 CWC                  1:23.43    1:17.87   596
                  35.40     1:17.87 (42.47)
 33 Lambert, Breanne          14 EKSC                 1:22.45    1:17.89   596
                  37.27     1:17.89 (40.62)
 34 Lefebvre, Elisabeth       14 CARAT                1:16.48    1:17.95   595
                  36.29     1:17.95 (41.66)
 35 Emme, Monica              14 EKSC                 1:20.74    1:17.99   594
                  34.89     1:17.99 (43.10)
 36 Toth, Michelle            14 CASC                 1:18.68    1:18.07   593
                  35.85     1:18.07 (42.22)
 37 Crookes, Alex             14 GLEN                 1:19.67    1:18.11   592
                  36.12     1:18.11 (41.99)
 38 Skagen, Natalia           14 CP                   1:18.36    1:18.13   592
                  35.66     1:18.13 (42.47)
 39 Sissons, Elizabeth        14 AMAC Swimming        1:21.04    1:18.18   591
                  37.34     1:18.18 (40.84)
 40 Webb, Lindsay             13 LLBW                 1:25.43    1:18.36   587
                  38.32     1:18.36 (40.04)
 41 Jar, Elaine               13 EKSC                 1:19.68    1:18.52   584
                  38.43     1:18.52 (40.09)
 42 Van Volkingburgh, Sadie   14 GPP                  1:21.01    1:18.62   583
                  35.78     1:18.62 (42.84)
 43 Shack, Krysta             13 EDSON ORCAS          1:21.63    1:19.05   575
                  35.86     1:19.05 (43.19)
 44 Artym, Kara               14 UC Swim Club         1:19.83    1:19.21   572
                  37.40     1:19.21 (41.81)
 45 Houtekamer, Sara Jo       13 LASC                 1:18.05    1:19.41   568
                  36.57     1:19.41 (42.84)
 46 McPhee, Allison           13 UC Swim Club         1:25.16    1:19.47   567
                  37.78     1:19.47 (41.69)
 47 Hart-Dowhun, Jenny        14 SPSC                 1:16.23    1:19.51   567
                  36.76     1:19.51 (42.75)
 48 Mah, Sarah                13 CP                        NT    1:20.18   555
                  36.59     1:20.18 (43.59)
 49 Large, Amanda             13 CASC                 1:22.04    1:20.57   548
                  37.48     1:20.57 (43.09)
 50 Achtymichuk, Brittney     14 SPSC                 1:16.42    1:20.65   547
                  38.54     1:20.65 (42.11)
 51 Wardle, Kelsey            13 BRSC                 1:22.97    1:20.99   541
                  37.83     1:20.99 (43.16)
 52 Dufour, Ellan             13 AMAC Swimming        1:20.03    1:21.30   536
                  36.63     1:21.30 (44.67)
 53 Richardson, Paige         13 CASC                 1:29.76    1:21.44   533
                  39.10     1:21.44 (42.34)
 54 Hanna, Mackenzie          13 LASC                 1:26.45    1:22.57   515
                  39.63     1:22.57 (42.94)
 55 Matier, Mandi             13 GPP                  1:19.02    1:23.85   495
                  39.15     1:23.85 (44.70)
 56 Little, Melissa           13 FMSC                 1:28.64    1:25.02   477
                  40.31     1:25.02 (44.71)
 57 Kryschuk, Caitlin         13 UC Swim Club         1:32.25    1:25.31   473
                  39.35     1:25.31 (45.96)
 58 Chi, Megan                13 EKSC                 1:25.13    1:25.64   468
                  39.43     1:25.64 (46.21)
 59 Richardson, Melissa       13 GPP                  1:27.44    1:26.24   460
                  41.82     1:26.24 (44.42)
 60 Callfas, Kayla            13 EKSC                 1:23.64    1:26.60   455
                  39.34     1:26.60 (47.26)
 61 Storm, Nadine             13 UC Swim Club         1:19.99    1:26.70   453
                  38.37     1:26.70 (48.33)
Girls 13-14 200 SC Meter IM
===============================================================================
   AB Record:   2:20.42        2001 Kelly Timmons, OSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Ozar, Brittany      14 CASC                 2:29.57    2:24.82   825   18
                  31.72     1:07.38 (35.66)     1:51.51 (44.13)     2:24.82 (33.31)
  2 Snodgrass, Shelbi   13 CASC                 2:30.20    2:26.12   811   16
                  32.13     1:09.93 (37.80)     1:50.84 (40.91)     2:26.12 (35.28)
  3 Johnson, Jessica    14 CASC                 2:30.47    2:27.91   792   15
                  32.61     1:10.12 (37.51)     1:53.23 (43.11)     2:27.91 (34.68)
  4 Lin, Amy            14 UC Swim Club         2:33.03    2:30.55   764   14
                  33.09     1:11.76 (38.67)     1:55.82 (44.06)     2:30.55 (34.73)
  5 Boyd, Krystal       14 GPP                  2:34.21    2:31.87   750   13
                  32.91     1:12.05 (39.14)     1:56.26 (44.21)     2:31.87 (35.61)
  6 Follinglo, Amy      14 EKSC                 2:35.90    2:33.16   737   12
                  32.75     1:11.65 (38.90)     1:58.36 (46.71)     2:33.16 (34.80)
  7 Flanagan, Kristyn   14 AMAC Swimming        2:35.15    2:35.49   713   11
                  33.06     1:11.67 (38.61)     1:59.24 (47.57)     2:35.49 (36.25)
  8 Leroux, Erin        14 CASC                 2:35.32    2:38.35   685   10
                  33.61     1:15.40 (41.79)     1:58.90 (43.50)     2:38.35 (39.45)
B - Final
  9 Kells, Andrea       14 RedDeer Swimming     2:36.48    2:34.11   727    9
                  32.50     1:12.30 (39.80)     1:58.37 (46.07)     2:34.11 (35.74)
 10 Findlay, Paula      14 EKSC                 2:37.38    2:34.99   718    8
                  36.66     1:16.58 (39.92)     2:00.85 (44.27)     2:34.99 (34.14)
 11 Desjarlais, Cerynn  14 RedDeer Swimming     2:36.83    2:35.02   718    7
                  34.03     1:13.88 (39.85)     1:59.97 (46.09)     2:35.02 (35.05)
 12 Nesbitt, Diane      14 GLEN                 2:38.04    2:35.73   711    6
                  32.99     1:14.68 (41.69)     2:01.20 (46.52)     2:35.73 (34.53)
 13 Perreaux, Carly     14 OSC                  2:38.53    2:36.17   706    5
                  34.09     1:16.99 (42.90)     2:00.03 (43.04)     2:36.17 (36.14)
 14 Krochenski, Shanno  13 NCSA                 2:38.78    2:36.98   698    4
                  34.63     1:13.33 (38.70)     1:59.96 (46.63)     2:36.98 (37.02)
 15 Armstrong, Dana     14 EKSC                 2:38.80    2:37.83   690    3
                  34.26     1:15.64 (41.38)     2:02.24 (46.60)     2:37.83 (35.59)
 16 Vader, Brittany     13 OSC                  2:37.52    2:39.70   672    2
                  35.83     1:15.71 (39.88)     2:04.17 (48.46)     2:39.70 (35.53)
Preliminaries
 17 Pape, Robyn         13 NCSA                 2:39.13
 18 Donner, Meghan      14 STSC                 2:39.35
 19 Hadden, Marli       13 RedDeer Swimming     2:39.55
 20 Starman, Colby      13 EKSC                 2:40.46
 21 Newton, Danielle    13 FMSC                 2:41.14
 22 Mothersell, Lauren  13 OSC                  2:41.26
 23 Kurcwal, Megan      13 KSC                  2:41.80
 24 Pierse, Grainne     13 EKSC                 2:42.38
 25 Montgomery, Lauren  14 UC Swim Club         2:42.40
 26 Mackie, Elise       14 KSC                  2:42.41
 27 Jobin, Samantha     14 CASC                 2:42.49
 28 Norrie, Nicole J    13 Blue Fins            2:43.40
 29 Tobias, Allison     13 CWC                  2:43.56
 30 Jenkins, Kelsey     14 FMSC                 2:43.64
 31 Long, Allison       13 UC Swim Club         2:43.87
 32 Contenti, Justina   14 NCSA                 2:44.24
 33 Thomas, Jennifer    14 LASC                 2:44.51
 34 Van Berkel, Lauren  14 CASC                 2:45.49
 35 Weevers, Kirsten    14 UC Swim Club         2:45.58
 36 Robinson, Courtney  14 GPP                  2:45.75
 37 Labahn, Samantha    14 OSC                  2:45.84
 38 Walker, Dallas      14 KSC                  2:45.87
 39 Lin, Lisa           13 UC Swim Club         2:46.21
 40 Bobrosky, Danielle  13 CASC                 2:46.85
 41 Artym, Kara         14 UC Swim Club         2:46.98
 42 Young, Megan        13 EKSC                 2:47.00
 43 Large, Amanda       13 CASC                 2:47.01
 44 Lambert, Breanne    14 EKSC                 2:47.04
 45 Kraft, Kimberley    14 CASC                 2:47.20
 46 Webb, Lindsay       13 LLBW                 2:47.34
 47 Dransutavicius, Co  14 FMSC                 2:47.77
 48 Clack, Amy          14 EST                  2:48.17
 49 Posein, Annalise    14 TIGER                2:49.12
 50 Sproule, Sasha      13 UC Swim Club         2:49.22
 51 Dufour, Ellan       13 AMAC Swimming        2:50.34
 52 Williams, Alex      13 OSC                  2:50.52
 53 Robertson, Emilie   14 EKSC                 2:50.67
 54 Jar, Elaine         13 EKSC                 2:50.70
 55 Dreisinger, Kim     13 CP                   2:51.31
 56 Brown, Jamie        13 OSC                  2:51.51
 57 McPhee, Allison     13 UC Swim Club         2:51.82
 58 Hayman, Jaquelyn    14 OLDS                 2:51.98
 59 Sissons, Elizabeth  14 AMAC Swimming        2:52.92
 60 Matier, Mandi       13 GPP                  2:53.00
 61 Jar, Daisy          13 EKSC                 2:54.26
 62 Richardson, Paige   13 CASC                 2:54.44
 63 Achtymichuk, Britt  14 SPSC                 2:54.76
 64 Crookes, Alex       14 GLEN                 2:57.76
 65 Storm, Nadine       13 UC Swim Club         2:58.01
 66 Hanna, Mackenzie    13 LASC                 2:58.81
 67 Chi, Megan          13 EKSC                 3:02.67
 68 Little, Melissa     13 FMSC                 3:03.99
 -- Callfas, Kayla      13 EKSC                     NS
Girls 13-14 200 SC Meter IM
===============================================================================
   AB Record:   2:20.42        2001 Kelly Timmons, OSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Ozar, Brittany            14 CASC                 2:21.89    2:29.57   774
                  33.01     1:10.87 (37.86)     1:55.88 (45.01)     2:29.57 (33.69)
  2 Snodgrass, Shelbi         13 CASC                 2:27.22    2:30.20   767
                  33.22     1:11.82 (38.60)     1:54.23 (42.41)     2:30.20 (35.97)
  3 Johnson, Jessica          14 CASC                 2:32.34    2:30.47   765
                  33.28     1:11.46 (38.18)     1:55.21 (43.75)     2:30.47 (35.26)
  4 Lin, Amy                  14 UC Swim Club         2:27.12    2:33.03   738
                  33.08     1:12.74 (39.66)     1:57.20 (44.46)     2:33.03 (35.83)
  5 Boyd, Krystal             14 GPP                  2:31.53    2:34.21   726
                  33.38     1:12.77 (39.39)     1:57.58 (44.81)     2:34.21 (36.63)
  6 Flanagan, Kristyn         14 AMAC Swimming        2:33.06    2:35.15   716
                  32.90     1:12.07 (39.17)     1:59.61 (47.54)     2:35.15 (35.54)
  7 Leroux, Erin              14 CASC                 2:39.60    2:35.32   715
                  34.27     1:16.25 (41.98)     1:59.01 (42.76)     2:35.32 (36.31)
  8 Follinglo, Amy            14 EKSC                 2:34.18    2:35.90   709
                  33.21     1:13.41 (40.20)     2:01.09 (47.68)     2:35.90 (34.81)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kells, Andrea             14 RedDeer Swimming     2:39.20    2:36.48   703
                  33.07     1:12.94 (39.87)     2:00.50 (47.56)     2:36.48 (35.98)
 10 Desjarlais, Cerynn        14 RedDeer Swimming     2:35.39    2:36.83   700
                  34.25     1:15.06 (40.81)     2:00.92 (45.86)     2:36.83 (35.91)
 11 Findlay, Paula            14 EKSC                 2:36.44    2:37.38   694
                  36.51     1:17.55 (41.04)     2:02.63 (45.08)     2:37.38 (34.75)
 12 Vader, Brittany           13 OSC                  2:44.49    2:37.52   693
                  35.63     1:14.64 (39.01)     2:02.14 (47.50)     2:37.52 (35.38)
 13 Nesbitt, Diane            14 GLEN                 2:35.35    2:38.04   688
                  33.01     1:14.10 (41.09)     2:01.14 (47.04)     2:38.04 (36.90)
 14 Perreaux, Carly           14 OSC                  2:34.49    2:38.53   683
                  34.44     1:17.98 (43.54)     2:02.03 (44.05)     2:38.53 (36.50)
 15 Krochenski, Shannon       13 NCSA                 2:40.75    2:38.78   680
                  34.96     1:13.82 (38.86)     2:00.73 (46.91)     2:38.78 (38.05)
 16 Armstrong, Dana           14 EKSC                 2:41.47    2:38.80   680
                  34.97     1:16.88 (41.91)     2:04.04 (47.16)     2:38.80 (34.76)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Pape, Robyn               13 NCSA                 2:42.34    2:39.13   677
                  34.50     1:16.48 (41.98)     2:02.93 (46.45)     2:39.13 (36.20)
 18 Donner, Meghan            14 STSC                 2:36.47    2:39.35   675
                  34.89     1:15.22 (40.33)     2:02.89 (47.67)     2:39.35 (36.46)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hadden, Marli             13 RedDeer Swimming     2:39.91    2:39.55   673
                  34.86     1:16.57 (41.71)     2:03.67 (47.10)     2:39.55 (35.88)
 20 Starman, Colby            13 EKSC                 2:45.02    2:40.46   664
                  35.21     1:17.00 (41.79)     2:02.82 (45.82)     2:40.46 (37.64)
 21 Newton, Danielle          13 FMSC                 2:36.54    2:41.14   658
                  34.96     1:16.22 (41.26)     2:03.91 (47.69)     2:41.14 (37.23)
 22 Mothersell, Lauren        13 OSC                  2:41.19    2:41.26   657
                  36.56     1:16.71 (40.15)     2:03.88 (47.17)     2:41.26 (37.38)
 23 Kurcwal, Megan            13 KSC                  2:44.31    2:41.80   652
                  36.46     1:19.82 (43.36)     2:03.24 (43.42)     2:41.80 (38.56)
 24 Pierse, Grainne           13 EKSC                 2:41.73    2:42.38   646
                  35.91     1:15.87 (39.96)     2:05.64 (49.77)     2:42.38 (36.74)
 25 Montgomery, Lauren        14 UC Swim Club         2:41.03    2:42.40   646
                  36.90     1:18.40 (41.50)     2:04.56 (46.16)     2:42.40 (37.84)
 26 Mackie, Elise             14 KSC                  2:40.87    2:42.41   646
                  35.14     1:17.40 (42.26)     2:06.12 (48.72)     2:42.41 (36.29)
 27 Jobin, Samantha           14 CASC                 2:43.52    2:42.49   645
                  35.52     1:16.88 (41.36)     2:02.48 (45.60)     2:42.49 (40.01)
 28 Norrie, Nicole J          13 Blue Fins            2:40.36    2:43.40   637
                  36.55     1:21.03 (44.48)     2:06.53 (45.50)     2:43.40 (36.87)
 29 Tobias, Allison           13 CWC                  2:40.41    2:43.56   635
                  35.27     1:18.58 (43.31)     2:03.20 (44.62)     2:43.56 (40.36)
 30 Jenkins, Kelsey           14 FMSC                 2:36.62    2:43.64   635
                  35.82     1:16.82 (41.00)     2:07.87 (51.05)     2:43.64 (35.77)
 31 Long, Allison             13 UC Swim Club         2:38.80    2:43.87   633
                  35.77     1:17.41 (41.64)     2:02.39 (44.98)     2:43.87 (41.48)
 32 Contenti, Justina         14 NCSA                 2:42.08    2:44.24   629
                  36.42     1:20.30 (43.88)     2:06.49 (46.19)     2:44.24 (37.75)
 33 Thomas, Jennifer          14 LASC                 2:41.82    2:44.51   627
                  34.02     1:17.51 (43.49)     2:07.27 (49.76)     2:44.51 (37.24)
 34 Van Berkel, Lauren        14 CASC                 2:42.47    2:45.49   618
                  35.02     1:17.41 (42.39)     2:06.69 (49.28)     2:45.49 (38.80)
 35 Weevers, Kirsten          14 UC Swim Club         2:40.98    2:45.58   617
                  34.23     1:15.76 (41.53)     2:07.93 (52.17)     2:45.58 (37.65)
 36 Robinson, Courtney        14 GPP                  2:42.60    2:45.75   616
                  38.11     1:20.79 (42.68)     2:07.95 (47.16)     2:45.75 (37.80)
 37 Labahn, Samantha          14 OSC                  2:44.69    2:45.84   615
                  35.43     1:16.61 (41.18)     2:06.77 (50.16)     2:45.84 (39.07)
 38 Walker, Dallas            14 KSC                  2:46.43    2:45.87   615
                  37.77     1:20.52 (42.75)     2:07.84 (47.32)     2:45.87 (38.03)
 39 Lin, Lisa                 13 UC Swim Club         2:38.46    2:46.21   612
                  35.51     1:19.55 (44.04)     2:07.64 (48.09)     2:46.21 (38.57)
 40 Bobrosky, Danielle        13 CASC                 2:48.54    2:46.85   606
                  38.37     1:21.32 (42.95)     2:08.79 (47.47)     2:46.85 (38.06)
 41 Artym, Kara               14 UC Swim Club         2:44.92    2:46.98   605
                  37.62     1:20.57 (42.95)     2:07.80 (47.23)     2:46.98 (39.18)
 42 Young, Megan              13 EKSC                 2:43.52    2:47.00   605
                  35.49     1:20.87 (45.38)     2:10.45 (49.58)     2:47.00 (36.55)
 43 Large, Amanda             13 CASC                 2:46.70    2:47.01   604
                  37.10     1:19.51 (42.41)     2:08.21 (48.70)     2:47.01 (38.80)
 44 Lambert, Breanne          14 EKSC                 2:42.93    2:47.04   604
                  37.55     1:21.16 (43.61)     2:07.44 (46.28)     2:47.04 (39.60)
 45 Kraft, Kimberley          14 CASC                 2:46.05    2:47.20   603
                  37.00     1:19.28 (42.28)     2:09.23 (49.95)     2:47.20 (37.97)
 46 Webb, Lindsay             13 LLBW                 2:47.65    2:47.34   602
                  38.06     1:21.30 (43.24)     2:07.92 (46.62)     2:47.34 (39.42)
 47 Dransutavicius, Corina    14 FMSC                 2:48.44    2:47.77   598
                  35.30     1:19.24 (43.94)     2:09.77 (50.53)     2:47.77 (38.00)
 48 Clack, Amy                14 EST                  2:44.56    2:48.17   594
                  36.68     1:19.48 (42.80)     2:08.35 (48.87)     2:48.17 (39.82)
 49 Posein, Annalise          14 TIGER                2:49.92    2:49.12   586
                  40.16     1:20.72 (40.56)     2:09.70 (48.98)     2:49.12 (39.42)
 50 Sproule, Sasha            13 UC Swim Club         2:48.52    2:49.22   585
                  37.83     1:19.79 (41.96)     2:09.78 (49.99)     2:49.22 (39.44)
 51 Dufour, Ellan             13 AMAC Swimming        2:44.64    2:50.34   576
                  36.70     1:19.54 (42.84)     2:12.61 (53.07)     2:50.34 (37.73)
 52 Williams, Alex            13 OSC                  2:50.36    2:50.52   575
                  38.14     1:21.78 (43.64)     2:11.27 (49.49)     2:50.52 (39.25)
 53 Robertson, Emilie         14 EKSC                 2:47.31    2:50.67   573
                  37.48     1:22.22 (44.74)     2:13.25 (51.03)     2:50.67 (37.42)
 54 Jar, Elaine               13 EKSC                 2:45.24    2:50.70   573
                  40.43     1:25.23 (44.80)     2:11.37 (46.14)     2:50.70 (39.33)
 55 Dreisinger, Kim           13 CP                   2:49.68    2:51.31   568
                  40.24     1:24.74 (44.50)     2:12.03 (47.29)     2:51.31 (39.28)
 56 Brown, Jamie              13 OSC                  2:54.07    2:51.51   566
                  40.02     1:23.89 (43.87)     2:11.67 (47.78)     2:51.51 (39.84)
 57 McPhee, Allison           13 UC Swim Club         2:49.77    2:51.82   564
                  38.28     1:22.98 (44.70)     2:12.83 (49.85)     2:51.82 (38.99)
 58 Hayman, Jaquelyn          14 OLDS                 2:44.12    2:51.98   563
                  36.09     1:19.86 (43.77)     2:11.03 (51.17)     2:51.98 (40.95)
 59 Sissons, Elizabeth        14 AMAC Swimming        2:48.54    2:52.92   555
                  35.97     1:21.70 (45.73)     2:10.38 (48.68)     2:52.92 (42.54)
 60 Matier, Mandi             13 GPP                  2:50.46    2:53.00   554
                  36.50     1:22.15 (45.65)     2:12.70 (50.55)     2:53.00 (40.30)
 61 Jar, Daisy                13 EKSC                 2:48.93    2:54.26   544
                  37.70     1:21.70 (44.00)     2:12.46 (50.76)     2:54.26 (41.80)
 62 Richardson, Paige         13 CASC                 2:56.31    2:54.44   543
                  39.79     1:25.08 (45.29)     2:15.16 (50.08)     2:54.44 (39.28)
 63 Achtymichuk, Brittney     14 SPSC                 2:45.50    2:54.76   540
                  39.84     1:24.89 (45.05)     2:15.07 (50.18)     2:54.76 (39.69)
 64 Crookes, Alex             14 GLEN                 2:45.80    2:57.76   517
                  40.32     1:25.24 (44.92)     2:15.91 (50.67)     2:57.76 (41.85)
 65 Storm, Nadine             13 UC Swim Club         2:56.76    2:58.01   516
                  38.89     1:20.24 (41.35)     2:17.19 (56.95)     2:58.01 (40.82)
 66 Hanna, Mackenzie          13 LASC                 2:57.79    2:58.81   510
                  41.46     1:27.67 (46.21)     2:18.25 (50.58)     2:58.81 (40.56)
 67 Chi, Megan                13 EKSC                 2:59.50    3:02.67   482
                  40.59     1:27.53 (46.94)     2:17.37 (49.84)     3:02.67 (45.30)
 68 Little, Melissa           13 FMSC                 2:59.54    3:03.99   473
                  44.44     1:29.73 (45.29)     2:19.43 (49.70)     3:03.99 (44.56)
 -- Callfas, Kayla            13 EKSC                 2:59.76         NS
Girls 13-14 400 SC Meter IM
===============================================================================
   AB Record:   4:51.25        1983 Donna McGinnis, EKSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Morton, Lindsay     14 OSC                  5:13.30    5:11.35   785   18
                  33.75     1:11.64 (37.89)     1:50.03 (38.39)     2:27.62 (37.59)
        3:13.50 (45.88)     3:59.40 (45.90)     4:36.14 (36.74)     5:11.35 (35.21)
  2 Snodgrass, Shelbi   13 CASC                 5:12.79    5:12.58   778   16
                  34.20     1:12.75 (38.55)     1:53.38 (40.63)     2:32.58 (39.20)
        3:15.96 (43.38)     3:59.54 (43.58)     4:36.69 (37.15)     5:12.58 (35.89)
  3 Lin, Amy            14 UC Swim Club         5:14.18    5:19.10   746   15
                  34.42     1:14.16 (39.74)     1:54.25 (40.09)     2:34.62 (40.37)
        3:19.28 (44.66)     4:05.02 (45.74)     4:42.89 (37.87)     5:19.10 (36.21)
  4 Boyd, Krystal       14 GPP                  5:31.01    5:23.85   723   14
                  34.11     1:13.91 (39.80)     1:55.67 (41.76)     2:37.05 (41.38)
        3:22.66 (45.61)     4:09.39 (46.73)     4:47.33 (37.94)     5:23.85 (36.52)
  5 Findlay, Paula      14 EKSC                 5:27.99    5:24.18   721   13
                  36.59     1:20.27 (43.68)     2:01.42 (41.15)     2:41.82 (40.40)
        3:27.00 (45.18)     4:12.32 (45.32)     4:49.41 (37.09)     5:24.18 (34.77)
  6 Perreaux, Carly     14 OSC                  5:21.00    5:24.70   719   12
                  34.86     1:14.24 (39.38)     1:58.56 (44.32)     2:41.55 (42.99)
        3:24.81 (43.26)     4:09.69 (44.88)     4:47.20 (37.51)     5:24.70 (37.50)
  7 Follinglo, Amy      14 EKSC                 5:23.72    5:27.20   707   11
                  35.70     1:16.02 (40.32)     1:57.26 (41.24)     2:37.61 (40.35)
        3:26.33 (48.72)     4:14.53 (48.20)     4:52.39 (37.86)     5:27.20 (34.81)
  8 Harnack, Teryn      13 EKSC                 5:22.25    5:29.57   695   10
                  36.39     1:18.49 (42.10)     2:01.32 (42.83)     2:43.28 (41.96)
        3:29.69 (46.41)     4:16.60 (46.91)     4:53.12 (36.52)     5:29.57 (36.45)
  9 Desjarlais, Cerynn  14 RedDeer Swimming     5:29.92    5:32.91   680    9
                  35.64     1:17.07 (41.43)     1:59.54 (42.47)     2:41.16 (41.62)
        3:29.86 (48.70)     4:18.09 (48.23)     4:57.05 (38.96)     5:32.91 (35.86)
 10 Hadden, Marli       13 RedDeer Swimming     5:35.49    5:33.41   677    8
                  36.34     1:18.01 (41.67)     2:01.82 (43.81)     2:45.02 (43.20)
        3:32.33 (47.31)     4:19.66 (47.33)     4:58.14 (38.48)     5:33.41 (35.27)
 11 Flanagan, Kristyn   14 AMAC Swimming        5:20.67    5:33.81   676    7
                  35.45     1:16.61 (41.16)     1:59.15 (42.54)     2:39.80 (40.65)
        3:29.16 (49.36)     4:19.20 (50.04)     4:56.80 (37.60)     5:33.81 (37.01)
 12 Armstrong, Dana     14 EKSC                 5:37.85    5:36.19   665    6
                  35.46     1:16.19 (40.73)     2:00.49 (44.30)     2:43.45 (42.96)
        3:32.20 (48.75)     4:22.25 (50.05)     4:59.68 (37.43)     5:36.19 (36.51)
 13 Pape, Robyn         13 NCSA                 5:32.90    5:37.78   657    5
                  35.60     1:16.84 (41.24)     2:00.59 (43.75)     2:43.91 (43.32)
        3:32.19 (48.28)     4:20.40 (48.21)     4:59.78 (39.38)     5:37.78 (38.00)
 14 Mackie, Elise       14 KSC                  5:39.19    5:38.44   654    4
                  35.93     1:17.45 (41.52)     2:02.06 (44.61)     2:45.41 (43.35)
        3:35.26 (49.85)     4:25.21 (49.95)     5:01.93 (36.72)     5:38.44 (36.51)
 15 Pierse, Grainne     13 EKSC                 5:44.19    5:39.41   650    3
                  36.96     1:21.02 (44.06)     2:03.04 (42.02)     2:43.80 (40.76)
        3:33.36 (49.56)     4:23.30 (49.94)     5:01.68 (38.38)     5:39.41 (37.73)
 16 Starman, Colby      13 EKSC                 5:43.38    5:41.49   641    2
                  36.22     1:16.85 (40.63)     2:00.82 (43.97)     2:44.62 (43.80)
        3:32.20 (47.58)     4:21.07 (48.87)     5:01.66 (40.59)     5:41.49 (39.83)
 17 Labahn, Samantha    14 OSC                  5:42.53    5:41.86   639
                  37.08     1:18.43 (41.35)     1:59.30 (40.87)     2:41.41 (42.11)
        3:31.18 (49.77)     4:21.44 (50.26)     5:02.55 (41.11)     5:41.86 (39.31)
 18 Mothersell, Lauren  13 OSC                  5:35.26    5:42.13   638
                  38.99     1:23.72 (44.73)     2:05.72 (42.00)     2:47.87 (42.15)
        3:35.76 (47.89)     4:24.32 (48.56)     5:03.42 (39.10)     5:42.13 (38.71)
 19 Norrie, Nicole J    13 Blue Fins            5:43.16    5:42.16   638
                  38.22     1:24.57 (46.35)     2:09.33 (44.76)     2:53.21 (43.88)
        3:39.68 (46.47)     4:25.94 (46.26)     5:05.29 (39.35)     5:42.16 (36.87)
 20 Lin, Lisa           13 UC Swim Club         5:43.10    5:43.13   634
                  36.63     1:19.40 (42.77)     2:05.22 (45.82)     2:50.07 (44.85)
        3:37.99 (47.92)     4:26.65 (48.66)     5:06.64 (39.99)     5:43.13 (36.49)
 20 Montgomery, Lauren  14 UC Swim Club         5:42.16    5:43.13   634
                  38.46     1:25.06 (46.60)     2:09.27 (44.21)     2:51.46 (42.19)
        3:38.27 (46.81)     4:25.63 (47.36)     5:05.69 (40.06)     5:43.13 (37.44)
 22 Vader, Brittany     13 OSC                  5:36.09    5:43.52   632
                  37.09     1:21.22 (44.13)     2:05.03 (43.81)     2:46.68 (41.65)
        3:37.68 (51.00)     4:28.40 (50.72)     5:06.95 (38.55)     5:43.52 (36.57)
 23 Jobin, Samantha     14 CASC                 5:43.41    5:45.39   624
                  36.80     1:20.21 (43.41)     2:03.75 (43.54)     2:47.12 (43.37)
        3:33.95 (46.83)     4:22.20 (48.25)     5:03.89 (41.69)     5:45.39 (41.50)
 24 Taylor, Jenn        14 UC Swim Club         5:39.49    5:45.41   624
                  34.91     1:16.45 (41.54)     2:01.74 (45.29)     2:46.29 (44.55)
        3:37.37 (51.08)     4:28.10 (50.73)     5:08.56 (40.46)     5:45.41 (36.85)
 25 Long, Allison       13 UC Swim Club         5:36.08    5:47.11   617
                  36.95     1:22.54 (45.59)     2:06.29 (43.75)     2:49.87 (43.58)
        3:35.09 (45.22)     4:22.55 (47.46)     5:05.31 (42.76)     5:47.11 (41.80)
 26 Dalen, Jennifer     13 UC Swim Club         5:59.66    5:49.76   605
                  41.68     1:30.33 (48.65)     2:13.86 (43.53)     2:57.80 (43.94)
        3:44.51 (46.71)     4:33.24 (48.73)     5:12.24 (39.00)     5:49.76 (37.52)
 27 Contenti, Justina   14 NCSA                 5:45.93    5:49.88   605
                  36.62     1:23.32 (46.70)     2:08.20 (44.88)     2:51.23 (43.03)
        3:39.62 (48.39)     4:28.18 (48.56)     5:10.53 (42.35)     5:49.88 (39.35)
 28 Bobrosky, Danielle  13 CASC                 5:53.93    5:51.02   600
                  39.73     1:28.51 (48.78)     2:14.91 (46.40)     2:59.28 (44.37)
        3:46.81 (47.53)     4:34.90 (48.09)     5:13.94 (39.04)     5:51.02 (37.08)
 29 Young, Megan        13 EKSC                 5:44.12    5:51.11   600
                  38.19     1:23.36 (45.17)     2:10.03 (46.67)     2:54.27 (44.24)
        3:44.39 (50.12)     4:35.74 (51.35)     5:14.55 (38.81)     5:51.11 (36.56)
 30 Graham, Kelly       14 NCSA                 5:47.05    5:52.33   595
                  36.81     1:20.39 (43.58)     2:04.26 (43.87)     2:46.86 (42.60)
        3:39.01 (52.15)     4:32.76 (53.75)     5:13.10 (40.34)     5:52.33 (39.23)
 31 Kraft, Kimberley    14 CASC                 5:45.92    5:55.69   581
                  38.54     1:22.83 (44.29)     2:09.14 (46.31)     2:53.53 (44.39)
        3:45.31 (51.78)     4:36.97 (51.66)     5:16.86 (39.89)     5:55.69 (38.83)
 32 Dejong, Alyssa      13 EKSC                 5:47.09    5:56.73   577
                  38.18     1:26.47 (48.29)     2:14.33 (47.86)     2:58.03 (43.70)
        3:48.36 (50.33)     4:39.47 (51.11)     5:19.04 (39.57)     5:56.73 (37.69)
 33 Dufour, Ellan       13 AMAC Swimming        5:49.52    5:57.35   574
                  37.93     1:25.20 (47.27)     2:10.73 (45.53)     2:54.35 (43.62)
        3:46.58 (52.23)     4:38.63 (52.05)     5:18.94 (40.31)     5:57.35 (38.41)
 34 Jar, Daisy          13 EKSC                 5:54.74    5:57.79   573
                  38.52     1:26.92 (48.40)     2:13.21 (46.29)     2:57.18 (43.97)
        3:45.52 (48.34)     4:33.19 (47.67)     5:16.04 (42.85)     5:57.79 (41.75)
 35 Dransutavicius, Co  14 FMSC                 5:51.47    5:57.80   573
                  37.71     1:21.26 (43.55)     2:08.76 (47.50)     2:54.02 (45.26)
        3:45.26 (51.24)     4:36.90 (51.64)     5:19.04 (42.14)     5:57.80 (38.76)
 36 Sproule, Sasha      13 UC Swim Club         6:02.25    5:58.56   570
                  38.63     1:23.43 (44.80)     2:08.16 (44.73)     2:52.10 (43.94)
        3:41.83 (49.73)     4:35.57 (53.74)     5:17.95 (42.38)     5:58.56 (40.61)
 37 Dickson, Brianne    13 COMET                6:00.53    6:00.90   561
                  40.84     1:26.28 (45.44)     2:13.60 (47.32)     2:59.53 (45.93)
        3:50.51 (50.98)     4:41.87 (51.36)     5:22.60 (40.73)     6:00.90 (38.30)
 38 Large, Amanda       13 CASC                 5:57.46    6:02.02   556
                  39.97     1:26.68 (46.71)     2:11.56 (44.88)     2:56.99 (45.43)
        3:46.77 (49.78)     4:37.90 (51.13)     5:19.37 (41.47)     6:02.02 (42.65)
 39 Achtymichuk, Britt  14 SPSC                 6:00.50    6:04.49   547
                  39.58     1:27.73 (48.15)     2:15.07 (47.34)     3:01.78 (46.71)
        3:50.67 (48.89)     4:40.74 (50.07)     5:23.12 (42.38)     6:04.49 (41.37)
 40 Williams, Alex      13 OSC                  6:04.26    6:07.74   535
                  39.14     1:26.64 (47.50)     2:12.01 (45.37)     2:57.67 (45.66)
        3:51.12 (53.45)     4:45.65 (54.53)     5:26.55 (40.90)     6:07.74 (41.19)
 41 Stitzenberger, Mad  14 EDSON ORCAS          5:55.85    6:09.48   528
                  39.58     1:27.54 (47.96)     2:16.04 (48.50)     3:02.42 (46.38)
        3:54.27 (51.85)     4:46.27 (52.00)     5:28.85 (42.58)     6:09.48 (40.63)
 42 Brown, Jamie        13 OSC                  6:09.37    6:13.08   515
                  42.24     1:33.74 (51.50)     2:22.37 (48.63)     3:09.01 (46.64)
        3:58.25 (49.24)     4:47.87 (49.62)     5:31.48 (43.61)     6:13.08 (41.60)
 43 Chi, Megan          13 EKSC                 6:23.66    6:36.31   440
                  42.12     1:37.23 (55.11)     2:27.68 (50.45)     3:16.89 (49.21)
        4:07.51 (50.62)     4:59.13 (51.62)     5:48.11 (48.98)     6:36.31 (48.20)
Girls 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
   AB Record:   1:49.10        1985 Edmonton Keyano, EKSC
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Edmonton Keyano Swim Club  'A'              1:53.39    1:52.71   798   36
     1) Harnack, Teryn 13               2) Robertson, Emilie 14
     3) Findlay, Paula 14               4) Delaloye, Nicole 13
                  27.90     1:25.19 (57.29)     1:52.71 (27.52)
  2 Univ of Calgary Swim Club  'A'              1:56.28    1:53.29   790   32
     1) Taylor, Jenn 14                 2) Lin, Amy 14
     3) Hendriks, Breanna 14            4) Olson-Heisler, Jessie 13
                  29.58     1:25.45 (55.87)     1:53.29 (27.84)
  3 Cascade Swim Club  'A'                      1:56.14    1:53.64   785   30
     1) Ozar, Brittany 14               2) Toth, Michelle 14
     3) Johnson, Jessica 14             4) Van Berkel, Lauren 14
                  27.78     1:24.61 (56.83)     1:53.64 (29.03)
  4 Excalibur Swim Team  'A'                    1:57.45    1:56.65   744   28
     1) Lapins, Andrea 14               2) Gillespie, Tria 14
     3) Clack, Amy 14                   4) Shapiro, Aarin 14
                  29.11     1:28.01 (58.90)     1:56.65 (28.64)
  5 Nose Creek Swim Association  'A'            1:27.46    1:57.49   733   26
     1) Krochenski, Shannon 13          2) Pape, Robyn 13
     3) Olson, Brittany 14              4) Graham, Kelly 14
                  29.15     1:27.38 (58.23)     1:57.49 (30.11)
  6 Edmonton Keyano Swim Club  'B'              1:59.35    1:58.66   717   24
     1) Dejong, Alyssa 13               2) Monaghan, Kelsey 14
     3) Bukieda, Brielle 13             4) Follinglo, Amy 14
                  29.41       59.45 (30.04)     1:29.12 (29.67)     1:58.66 (29.54)
  7 Olympian Swim Club  'A'                     1:55.41    1:59.42   707   22
     1) Morton, Lindsay 14              2) Vader, Brittany 13
     3) Perreaux, Carly 14              4) Williams, Alex 13
                  29.82     1:29.26 (59.44)     1:59.42 (30.16)
  8 Red Deer Catalina Swim Club  'A'            2:00.97    2:00.16   698   20
     1) Desjarlais, Cerynn 14           2) Kells, Andrea 14
     3) Hadden, Marli 13                4) Dolen, Breanne 14
                  29.76       59.46 (29.70)     1:29.59 (30.13)     2:00.16 (30.57)
  9 Killarney Swim club  'A'                    1:57.38    2:01.00   687   18
     1) Stoddart, Stephanie 13          2) Mackie, Elise 14
     3) Kurcwal, Megan 13               4) Walker, Dallas 14
                  28.71   1:31.15 (1:02.44)     2:01.00 (29.85)
 10 Calgary Patriots  'A'                       1:58.03    2:02.00   674   16
     1) Skagen, Natalia 14              2) Mah, Sarah 13
     3) Dreisinger, Kim 13              4) Singleton-Fookes, Morgan 12
                  29.60   1:33.12 (1:03.52)     2:02.00 (28.88)
 11 Alberta Marlin Aquatic Club  'A'            2:00.53    2:02.07   673   14
     1) McGivery, Katrina 13            2) Sissons, Elizabeth 14
     3) Dufour, Ellan 13                4) Flanagan, Kristyn 14
                  30.36     1:01.36 (31.00)     1:32.65 (31.29)     2:02.07 (29.42)
 12 LA Swim Club  'A'                           2:04.31    2:03.50   656   12
     1) Houtekamer, Sara Jo 13          2) Rypien, Courtney 14
     3) Hanna, Mackenzie 13             4) Thomas, Jennifer 14
                  31.21     1:01.35 (30.14)     1:34.38 (33.03)     2:03.50 (29.12)
 13 Cascade Swim Club  'B'                      2:04.29    2:03.75   652   10
     1) Snodgrass, Shelbi 13            2) Leroux, Erin 14
     3) Kraft, Kimberley 14             4) Carlsen, Erika 14
                  30.05     1:00.38 (30.33)     1:32.43 (32.05)     2:03.75 (31.32)
 14 Grande Prairie Piranhas  'A'                2:04.70    2:03.97   650    8
     1) Boyd, Krystal 14                2) Van Volkingburgh, Sadie 14
     3) Dhir, Henna 11                  4) Robinson, Courtney 14
                  29.46     1:00.44 (30.98)     1:33.86 (33.42)     2:03.97 (30.11)
 15 Edmonton Keyano Swim Club  'C'              2:01.73   x2:04.01   649
     1) Armstrong, Dana 14              2) Jar, Elaine 13
     3) Young, Megan 13                 4) Pierse, Grainne 13
                  30.63     1:02.14 (31.51)     1:33.33 (31.19)     2:04.01 (30.68)
 16 Univ of Calgary Swim Club  'B'              2:03.51    2:04.27   646    6
     1) Lin, Lisa 13                    2) Weevers, Kirsten 14
     3) Montgomery, Lauren 14           4) Dalen, Jennifer 13
                  30.68     1:01.16 (30.48)     1:33.19 (32.03)     2:04.27 (31.08)
 17 Fort McMurray Swim Club  'A'                2:06.78    2:05.66   629    4
     1) Jenkins, Kelsey 14              2) Newton, Danielle 13
     3) Dransutavicius, Corina 14       4) Little, Melissa 13
                  29.36       59.09 (29.73)     1:31.99 (32.90)     2:05.66 (33.67)
 18 Univ of Calgary Swim Club  'C'              2:07.05   x2:05.74   628
     1) Long, Allison 13                2) Artym, Kara 14
     3) McPhee, Allison 13              4) Kryschuk, Caitlin 13
                  32.33     1:03.82 (31.49)     1:34.97 (31.15)     2:05.74 (30.77)
 19 Edmonton Keyano Swim Club  'D'              2:07.88   x2:07.91   603
     1) Emme, Monica 14                 2) Jar, Daisy 13
     3) Lambert, Breanne 14             4) Callfas, Kayla 13
                  31.59     1:04.12 (32.53)     1:35.50 (31.38)     2:07.91 (32.41)
 20 Olympian Swim Club  'B'                          NT    2:09.19   589
     1) Labahn, Samantha 14             2) Mothersell, Lauren 13
     3) Brown, Jamie 13                 4) Lavoie, Maura 12
                  32.71     1:04.61 (31.90)     1:37.19 (32.58)     2:09.19 (32.00)
 21 Sherwood Park Swim Club  'A'                2:06.74    2:10.00   580
     1) Achtymichuk, Brittney 14        2) Hart-Dowhun, Jenny 14
     3) Pasnak, Lauren 12               4) Greschuk, Meagan 12
                  31.67     1:03.64 (31.97)     1:37.85 (34.21)     2:10.00 (32.15)
 22 Edmonton Keyano Swim Club  'E'              2:15.75   x2:11.99   558
     1) Starman, Colby 13               2) Mielnichuk, Bobbie 12
     3) Chi, Megan 13                   4) Grove, Molly 13
                  32.25     1:03.03 (30.78)     1:37.43 (34.40)     2:11.99 (34.56)
 -- Cascade Swim Club  'C'                      2:09.40         DQ
     1) Large, Amanda 13                2) Richardson, Paige 13
     3) Bobrosky, Danielle 13           4) Jobin, Samantha 14
                  31.95     1:04.90 (32.95)     1:36.73 (31.83)          DQ (30.92)
Girls 13-14 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
   AB Record:   4:01.97        2004 Edmonton Keyano, EKSC
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Edmonton Keyano Swim Club  'A'              4:08.25    4:05.96   801   36
     1) Harnack, Teryn 13               2) Robertson, Emilie 14
     3) Findlay, Paula 14               4) Delaloye, Nicole 13
                  28.88   1:00.10 (1:00.10)     1:29.67 (29.57)   2:03.27 (1:03.17)
        2:33.45 (30.18)   3:05.79 (1:02.52)     3:34.57 (28.78)   4:05.96 (1:00.17)
  2 Univ of Calgary Swim Club  'A'              4:11.93    4:06.31   798   32
     1) Hendriks, Breanna 14            2) Lin, Amy 14
     3) Taylor, Jenn 14                 4) Olson-Heisler, Jessie 13
                  30.20   1:01.70 (1:01.70)     1:30.80 (29.10)   2:02.76 (1:01.06)
        2:34.07 (31.31)   3:06.50 (1:03.74)     3:35.51 (29.01)     4:06.31 (59.81)
  3 Cascade Swim Club  'A'                      4:14.94    4:12.99   756   30
     1) Ozar, Brittany 14               2) Johnson, Jessica 14
     3) Snodgrass, Shelbi 13            4) Van Berkel, Lauren 14
                  30.14   1:02.49 (1:02.49)     1:32.71 (30.22)   2:05.40 (1:02.91)
        2:35.68 (30.28)   3:09.19 (1:03.79)     3:39.67 (30.48)   4:12.99 (1:03.80)
  4 Excalibur Swim Team  'A'                    4:17.91    4:14.64   746   28
     1) Lapins, Andrea 14               2) Gillespie, Tria 14
     3) Clack, Amy 14                   4) Shapiro, Aarin 14
                  30.95   1:04.54 (1:04.54)     1:32.84 (28.30)   2:05.29 (1:00.75)
        2:35.84 (30.55)   3:10.82 (1:05.53)     3:40.65 (29.83)   4:14.64 (1:03.82)
  5 Edmonton Keyano Swim Club  'B'              4:19.62    4:17.65   727   26
     1) Dejong, Alyssa 13               2) Monaghan, Kelsey 14
     3) Bukieda, Brielle 13             4) Follinglo, Amy 14
                  31.04   1:04.64 (1:04.64)     1:35.54 (30.90)   2:10.10 (1:05.46)
        2:40.71 (30.61)   3:15.04 (1:04.94)     3:45.48 (30.44)   4:17.65 (1:02.61)
  6 Nose Creek Swim Association  'A'            4:14.19    4:19.07   719   24
     1) Pape, Robyn 13                  2) Krochenski, Shannon 13
     3) Graham, Kelly 14                4) Contenti, Justina 14
                  30.03   1:03.69 (1:03.69)     1:32.12 (28.43)   2:04.63 (1:00.94)
        2:36.48 (31.85)   3:11.41 (1:06.78)     3:43.55 (32.14)   4:19.07 (1:07.66)
  7 Univ of Calgary Swim Club  'B'              4:31.34    4:21.74   703   22
     1) Lin, Lisa 13                    2) Weevers, Kirsten 14
     3) Dalen, Jennifer 13              4) Montgomery, Lauren 14
                  31.95   1:04.36 (1:04.36)     1:35.51 (31.15)   2:08.36 (1:04.00)
        2:40.09 (31.73)   3:15.19 (1:06.83)     3:46.92 (31.73)   4:21.74 (1:06.55)
  8 Olympian Swim Club  'A'                     4:11.99    4:25.57   680   20
     1) Morton, Lindsay 14              2) Vader, Brittany 13
     3) Mothersell, Lauren 13           4) Williams, Alex 13
                  31.10   1:03.73 (1:03.73)     1:34.83 (31.10)   2:08.78 (1:05.05)
        2:41.70 (32.92)   3:17.70 (1:08.92)     3:49.83 (32.13)   4:25.57 (1:07.87)
  9 Edmonton Keyano Swim Club  'C'              4:25.61   x4:26.62   674
     1) Armstrong, Dana 14              2) Young, Megan 13
     3) Jar, Elaine 13                  4) Emme, Monica 14
                  32.22   1:05.41 (1:05.41)     1:37.14 (31.73)   2:12.23 (1:06.82)
        2:44.62 (32.39)   3:19.66 (1:07.43)     3:50.92 (31.26)   4:26.62 (1:06.96)
 10 Alberta Marlin Aquatic Club  'A'            4:29.00    4:27.53   669   18
     1) Flanagan, Kristyn 14            2) McGivery, Katrina 13
     3) Dufour, Ellan 13                4) Sissons, Elizabeth 14
                  30.77   1:03.76 (1:03.76)     1:34.70 (30.94)   2:09.77 (1:06.01)
        2:42.42 (32.65)   3:18.47 (1:08.70)     3:50.63 (32.16)   4:27.53 (1:09.06)
 11 Red Deer Catalina Swim Club  'A'            4:32.04    4:27.69   668   16
     1) Hadden, Marli 13                2) Trickett, Leigh 14
     3) Desjarlais, Cerynn 14           4) Dolen, Breanne 14
                  31.78   1:05.59 (1:05.59)     1:38.39 (32.80)   2:15.74 (1:10.15)
        2:47.16 (31.42)   3:21.19 (1:05.45)     3:52.38 (31.19)   4:27.69 (1:06.50)
 12 Grande Prairie Piranhas  'A'                4:32.21    4:28.16   665   14
     1) Boyd, Krystal 14                2) Van Volkingburgh, Sadie 14
     3) Richardson, Melissa 13          4) Robinson, Courtney 14
                  30.20   1:02.03 (1:02.03)     1:34.18 (32.15)   2:10.66 (1:08.63)
        2:46.24 (35.58)   3:23.95 (1:13.29)     3:54.63 (30.68)   4:28.16 (1:04.21)
 13 Cascade Swim Club  'B'                      4:30.91    4:28.91   661   12
     1) Carlsen, Erika 14               2) Toth, Michelle 14
     3) Kraft, Kimberley 14             4) Jobin, Samantha 14
                  32.22   1:06.51 (1:06.51)     1:36.78 (30.27)   2:12.74 (1:06.23)
        2:45.85 (33.11)   3:20.79 (1:08.05)     3:52.33 (31.54)   4:28.91 (1:08.12)
 14 LA Swim Club  'A'                           4:27.47    4:29.79   656   10
     1) Rypien, Courtney 14             2) Houtekamer, Sara Jo 13
     3) Thomas, Jennifer 14             4) Hanna, Mackenzie 13
                  32.18   1:07.16 (1:07.16)     1:38.79 (31.63)   2:14.43 (1:07.27)
        2:51.96 (37.53)   3:18.53 (1:04.10)     3:51.88 (33.35)   4:29.79 (1:11.26)
 15 Fort McMurray Swim Club  'A'                4:32.21    4:35.06   627    8
     1) Jenkins, Kelsey 14              2) Newton, Danielle 13
     3) Dransutavicius, Corina 14       4) Little, Melissa 13
                  30.97   1:05.21 (1:05.21)     1:35.37 (30.16)   2:09.44 (1:04.23)
        2:43.08 (33.64)   3:19.80 (1:10.36)     3:55.11 (35.31)   4:35.06 (1:15.26)
 16 Killarney Swim club  'A'                    4:25.41    4:37.47   614    6
     1) Mackie, Elise 14                2) Stoker, Melissa 13
     3) Kurcwal, Megan 13               4) Stoddart, Stephanie 13
                  31.87   1:06.53 (1:06.53)     1:41.59 (35.06)   2:21.22 (1:14.69)
        2:53.79 (32.57)   3:30.92 (1:09.70)     4:01.10 (30.18)   4:37.47 (1:06.55)
 17 Olympian Swim Club  'B'                          NT    4:38.34   609    4
     1) Perreaux, Carly 14              2) Labahn, Samantha 14
     3) Brown, Jamie 13                 4) Nowlan, Shaneese 12
                  32.27   1:07.10 (1:07.10)     1:40.75 (33.65)   2:17.07 (1:09.97)
        2:51.16 (34.09)   3:29.07 (1:12.00)     4:02.02 (32.95)   4:38.34 (1:09.27)
 18 Univ of Calgary Swim Club  'C'              4:38.26   x4:39.54   603
     1) Artym, Kara 14                  2) McPhee, Allison 13
     3) McGuinness, Jenny 13            4) Long, Allison 13
                  33.89   1:09.00 (1:09.00)     1:41.29 (32.29)   2:17.87 (1:08.87)
        2:53.06 (35.19)   3:31.45 (1:13.58)     4:03.94 (32.49)   4:39.54 (1:08.09)
 19 Edmonton Keyano Swim Club  'D'              4:39.22   x4:40.00   601
     1) Lambert, Breanne 14             2) Starman, Colby 13
     3) Callfas, Kayla 13               4) Jar, Daisy 13
                  33.02   1:09.18 (1:09.18)     1:42.11 (32.93)   2:17.65 (1:08.47)
        2:52.04 (34.39)   3:29.43 (1:11.78)     4:02.81 (33.38)   4:40.00 (1:10.57)
 20 Cascade Swim Club  'C'                      4:45.20   x4:44.54   578
     1) Bobrosky, Danielle 13           2) Clement, Bea 11
     3) Richardson, Paige 13            4) Large, Amanda 13
                  33.07   1:09.63 (1:09.63)     1:44.52 (34.89)   2:25.09 (1:15.46)
        2:58.34 (33.25)   3:35.44 (1:10.35)     4:08.00 (32.56)   4:44.54 (1:09.10)
 21 Sherwood Park Swim Club  'A'                4:36.82    4:56.13   523
     1) Greschuk, Meagan 12             2) Kottke, Linnea 12
     3) Achtymichuk, Brittney 14        4) Hart-Dowhun, Jenny 14
                  34.65   1:14.11 (1:14.11)     1:51.03 (36.92)   2:32.08 (1:17.97)
        3:05.65 (33.57)   3:43.57 (1:11.49)     4:17.71 (34.14)   4:56.13 (1:12.56)
 -- Edmonton Keyano Swim Club  'E'              4:57.09         NS
     3) Pierse, Grainne 13              4) Grove, Molly 13
Girls 13-14 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
   AB Record:   2:03.58        1999 U  of Calgary S.C., UCSC
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Cascade Swim Club  'A'                      2:08.34    2:06.66   773   36
     1) Ozar, Brittany 14               2) Snodgrass, Shelbi 13
     3) Johnson, Jessica 14             4) Van Berkel, Lauren 14
  2 Edmonton Keyano Swim Club  'A'              2:08.01    2:07.16   766   32
     1) Delaloye, Nicole 13             2) Findlay, Paula 14
     3) Follinglo, Amy 14               4) Harnack, Teryn 13
  3 Univ of Calgary Swim Club  'A'              2:09.82    2:07.29   765   30
     1) Hendriks, Breanna 14            2) Long, Allison 13
     3) Taylor, Jenn 14                 4) Olson-Heisler, Jessie 13
  4 Olympian Swim Club  'A'                     2:06.63    2:12.16   706   28
     1) Morton, Lindsay 14              2) Perreaux, Carly 14
     3) Labahn, Samantha 14             4) Vader, Brittany 13
  5 Univ of Calgary Swim Club  'B'              2:13.77    2:13.01   696   26
     1) Lin, Lisa 13                    2) Lin, Amy 14
     3) Weevers, Kirsten 14             4) Montgomery, Lauren 14
  6 Edmonton Keyano Swim Club  'B'              2:15.76    2:13.41   691   24
     1) Pierse, Grainne 13              2) Jar, Elaine 13
     3) Bukieda, Brielle 13             4) Robertson, Emilie 14
                  34.79     1:11.90 (37.11)     1:44.81 (32.91)     2:13.41 (28.60)
  7 Nose Creek Swim Association  'A'            2:16.47    2:13.65   688   22
     1) Krochenski, Shannon 13          2) Contenti, Justina 14
     3) Olson, Brittany 14              4) Pape, Robyn 13
                  34.17     1:12.47 (38.30)     1:45.07 (32.60)     2:13.65 (28.58)
  8 Grande Prairie Piranhas  'A'                2:15.94    2:13.87   686   20
     1) Van Volkingburgh, Sadie 14      2) Simon, Tracy 13
     3) Boyd, Krystal 14                4) Robinson, Courtney 14
                  34.83     1:13.24 (38.41)     1:44.12 (30.88)     2:13.87 (29.75)
  9 Edmonton Keyano Swim Club  'C'              2:18.16   x2:15.04   672
     1) Emme, Monica 14                 2) Lambert, Breanne 14
     3) Young, Megan 13                 4) Dejong, Alyssa 13
                  35.33     1:12.86 (37.53)     1:46.22 (33.36)     2:15.04 (28.82)
 10 Excalibur Swim Team  'A'                    2:15.08    2:15.34   669   18
     1) Gillespie, Tria 14              2) Clack, Amy 14
     3) Lapins, Andrea 14               4) Shapiro, Aarin 14
 11 Alberta Marlin Aquatic Club  'A'            2:16.36    2:15.97   662   16
     1) McGivery, Katrina 13            2) Sissons, Elizabeth 14
     3) Flanagan, Kristyn 14            4) Dufour, Ellan 13
                  35.90     1:13.59 (37.69)     1:45.01 (31.42)     2:15.97 (30.96)
 12 Killarney Swim club  'A'                    2:09.64    2:16.08   661   14
     1) Walker, Dallas 14               2) Kurcwal, Megan 13
     3) Mackie, Elise 14                4) Stoddart, Stephanie 13
 13 LA Swim Club  'A'                           2:21.11    2:16.97   651   12
     1) Rypien, Courtney 14             2) Hanna, Mackenzie 13
     3) Thomas, Jennifer 14             4) Houtekamer, Sara Jo 13
                  35.32     1:15.74 (40.42)     1:47.19 (31.45)     2:16.97 (29.78)
 14 Red Deer Catalina Swim Club  'A'            2:17.22    2:17.85   641   10
     1) Desjarlais, Cerynn 14           2) Trickett, Leigh 14
     3) Hadden, Marli 13                4) Dolen, Breanne 14
                  33.98     1:14.36 (40.38)     1:47.59 (33.23)     2:17.85 (30.26)
 15 Fort McMurray Swim Club  'A'                2:16.81    2:18.82   630    8
     1) Newton, Danielle 13             2) Little, Melissa 13
     3) Dransutavicius, Corina 14       4) Jenkins, Kelsey 14
                  34.37     1:15.40 (41.03)     1:49.20 (33.80)     2:18.82 (29.62)
 16 Univ of Calgary Swim Club  'C'              2:22.14   x2:19.28   626
     1) Storm, Nadine 13                2) Artym, Kara 14
     3) Sproule, Sasha 13               4) Dalen, Jennifer 13
                  33.98     1:13.05 (39.07)     1:48.55 (35.50)     2:19.28 (30.73)
 17 Edmonton Keyano Swim Club  'D'              2:21.34   x2:19.43   624
     1) Callfas, Kayla 13               2) Starman, Colby 13
     3) Armstrong, Dana 14              4) Monaghan, Kelsey 14
                  37.66     1:16.66 (39.00)     1:49.66 (33.00)     2:19.43 (29.77)
 18 Olympian Swim Club  'B'                          NT    2:23.37   583    6
     1) Mothersell, Lauren 13           2) Brown, Jamie 13
     3) Lavoie, Maura 12                4) Williams, Alex 13
                  36.75     1:26.90 (50.15)     1:52.75 (25.85)     2:23.37 (30.62)
 19 Calgary Patriots  'A'                       2:15.48    2:24.38   573    4
     1) Mah, Sarah 13                   2) Dreisinger, Kim 13
     3) Singleton-Fookes, Morgan 12     4) Dreisinger, Kayla 11
 20 Cascade Swim Club  'C'                      2:27.61    2:29.72   523
     1) Thibault, Kaitlyn 12            2) Richardson, Paige 13
     3) Large, Amanda 13                4) Bobrosky, Danielle 13
                  38.46     1:20.90 (42.44)     1:57.24 (36.34)     2:29.72 (32.48)
 21 Sherwood Park Swim Club  'A'                2:21.84    2:32.46   499
     1) Greschuk, Meagan 12             2) Greschuk, Jennifer 11
     3) Achtymichuk, Brittney 14        4) Hart-Dowhun, Jenny 14
                  38.73     1:21.16 (42.43)     1:58.82 (37.66)     2:32.46 (33.64)
 -- Cascade Swim Club  'B'                      2:20.47         DQ
     1) Toth, Michelle 14               2) Jobin, Samantha 14
     3) Kraft, Kimberley 14             4) Carlsen, Erika 14
                  35.89     1:14.78 (38.89)     1:49.43 (34.65)          DQ (31.13)
Boys 10 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   30.38        1989 Bobby Milroy, EKSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Bromfield, David    10 UC Swim Club           32.17      31.98   412   18
  2 Chrystal, Randall   10 Blue Fins              31.96      32.13   406   16
  3 King, Max           10 STSC                   32.74      32.25   402   15
  4 Morrow, Keane       10 RedDeer Swimming       32.89      32.84   382   14
  5 Eggen, Robert       10 UC Swim Club           34.67      34.55   329   13
  6 Konyves, Tiha       10 LASC                   34.73      34.64   326   12
  7 Peddie, Luke        10 OSC                    35.09      35.06   314   11
  8 Danielson, Eric     10 EST                    35.03      35.34   307   10
Preliminaries
  9 MacLean, Tyler      10 LEDUC                  35.24
 10 Norrie, Jason W     10 Blue Fins              35.25
 11 Abdellatif, Yousse   9 CASC                   36.31
 12 Stauft, Daniel       9 KSC                    36.67
 13 Wood, Russell        9 CASC                   36.84
 14 Grehan, Eric        10 EKSC                   36.95
 15 Hayman, Ryan        10 OLDS                   37.07
 16 Mackie, Philip      10 KSC                    37.19
 17 Czyz, Vincent       10 UC Swim Club           38.17
Boys 10 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   30.38        1989 Bobby Milroy, EKSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Chrystal, Randall M       10 Blue Fins              32.42      31.96   413
  2 Bromfield, David          10 UC Swim Club           32.52      32.17   405
  3 King, Max                 10 STSC                   33.27      32.74   386
  4 Morrow, Keane             10 RedDeer Swimming       32.61      32.89   381
  5 Eggen, Robert             10 UC Swim Club           35.75      34.67   326
  6 Konyves, Tiha             10 LASC                   36.08      34.73   324
  7 Danielson, Eric           10 EST                    35.78      35.03   315
  8 Peddie, Luke              10 OSC                    34.38      35.09   314
-------------------------------------------------------------------------
  9 MacLean, Tyler            10 LEDUC                  34.52      35.24   309
 10 Norrie, Jason W           10 Blue Fins              35.40      35.25   309
-------------------------------------------------------------------------
 11 Abdellatif, Youssef        9 CASC                   35.06      36.31   281
 12 Stauft, Daniel             9 KSC                    36.12      36.67   272
 13 Wood, Russell              9 CASC                   36.01      36.84   267
 14 Grehan, Eric              10 EKSC                   36.54      36.95   265
 15 Hayman, Ryan              10 OLDS                   36.98      37.07   262
 16 Mackie, Philip            10 KSC                    37.98      37.19   259
 17 Czyz, Vincent             10 UC Swim Club           38.11      38.17   236
Boys 10 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   1:06.77        1991 Kelly Albrecht, RDCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Chrystal, Randall   10 Blue Fins            1:10.26    1:08.07   455   18
                  32.95     1:08.07 (35.12)
  2 Morrow, Keane       10 RedDeer Swimming     1:11.79    1:08.54   446   16
                  33.68     1:08.54 (34.86)
  3 King, Max           10 STSC                 1:13.76    1:10.88   407   15
                  34.11     1:10.88 (36.77)
  4 Norrie, Jason W     10 Blue Fins            1:12.47    1:15.50   339   14
                  36.76     1:15.50 (38.74)
  5 Eggen, Robert       10 UC Swim Club         1:18.49    1:15.88   334   13
                  36.89     1:15.88 (38.99)
  6 Ogg, Mason          10 CASC                 1:19.03    1:16.90   321   12
                  37.07     1:16.90 (39.83)
  7 MacLean, Tyler      10 LEDUC                1:20.22    1:17.98   307   11
                  36.48     1:17.98 (41.50)
  8 Peddie, Luke        10 OSC                  1:20.07    1:19.22   292   10
                  36.80     1:19.22 (42.42)
Preliminaries
  9 Abdellatif, Yousse   9 CASC                 1:20.94
 10 Kostiuk, Nick       10 EKSC                 1:21.90
 11 Wood, Russell        9 CASC                 1:23.33
 12 Stauft, Daniel       9 KSC                  1:23.69
 13 Maybury, Adam        9 CASC                 1:24.26
 14 Danielson, Eric     10 EST                  1:24.30
 15 Thumwood, Devon      9 CASC                 1:24.57
Boys 10 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   1:06.77        1991 Kelly Albrecht, RDCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Chrystal, Randall M       10 Blue Fins            1:10.43    1:10.26   417
                  33.07     1:10.26 (37.19)
  2 Morrow, Keane             10 RedDeer Swimming     1:09.24    1:11.79   393
                  34.77     1:11.79 (37.02)
  3 Norrie, Jason W           10 Blue Fins            1:15.15    1:12.47   382
                  35.36     1:12.47 (37.11)
  4 King, Max                 10 STSC                 1:14.10    1:13.76   363
                  34.86     1:13.76 (38.90)
  5 Eggen, Robert             10 UC Swim Club         1:20.29    1:18.49   301
                  37.96     1:18.49 (40.53)
  6 Ogg, Mason                10 CASC                 1:19.66    1:19.03   294
                  38.95     1:19.03 (40.08)
  7 Peddie, Luke              10 OSC                  1:18.08    1:20.07   282
                  37.71     1:20.07 (42.36)
  8 MacLean, Tyler            10 LEDUC                1:21.55    1:20.22   280
                  37.50     1:20.22 (42.72)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Abdellatif, Youssef        9 CASC                 1:18.58    1:20.94   272
                  37.78     1:20.94 (43.16)
 10 Kostiuk, Nick             10 EKSC                 1:25.90    1:21.90   261
                  39.39     1:21.90 (42.51)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Wood, Russell              9 CASC                 1:22.49    1:23.33   245
                  39.43     1:23.33 (43.90)
 12 Stauft, Daniel             9 KSC                  1:27.77    1:23.69   241
                  40.03     1:23.69 (43.66)
 13 Maybury, Adam              9 CASC                 1:20.14    1:24.26   235
                  39.49     1:24.26 (44.77)
 14 Danielson, Eric           10 EST                  1:23.79    1:24.30   235
                  39.45     1:24.30 (44.85)
 15 Thumwood, Devon            9 CASC                 1:24.46    1:24.57   232
                  40.50     1:24.57 (44.07)
Boys 10 & Under 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   2:24.13        1984 Curtis Myden, CASC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Morrow, Keane       10 RedDeer Swimming     2:28.68    2:25.45   489   18
                  33.37     1:10.07 (36.70)     1:47.79 (37.72)     2:25.45 (37.66)
  2 Chrystal, Randall   10 Blue Fins            2:30.58    2:27.51   471   16
                  32.92     1:09.57 (36.65)     1:48.33 (38.76)     2:27.51 (39.18)
  3 King, Max           10 STSC                 2:38.20    2:36.03   404   15
                  35.22     1:14.69 (39.47)     1:55.80 (41.11)     2:36.03 (40.23)
  4 Eggen, Robert       10 UC Swim Club         2:49.22    2:42.64   359   14
                  37.10     1:19.24 (42.14)     2:02.36 (43.12)     2:42.64 (40.28)
  5 Norrie, Jason W     10 Blue Fins            2:51.03    2:42.75   358   13
                  37.07     1:19.37 (42.30)     2:02.68 (43.31)     2:42.75 (40.07)
  6 Jobin, Thomas       10 CASC                 2:47.93    2:43.77   352   12
                  36.79     1:18.89 (42.10)     2:02.91 (44.02)     2:43.77 (40.86)
  7 Grehan, Eric        10 EKSC                 2:52.00    2:51.07   308   11
                  38.33     1:23.13 (44.80)     2:09.18 (46.05)     2:51.07 (41.89)
  8 Peddie, Luke        10 OSC                  2:49.73    2:51.30   307   10
                  38.58     1:23.90 (45.32)     2:09.50 (45.60)     2:51.30 (41.80)
Preliminaries
  9 Burke, Martin       10 UC Swim Club         2:53.38
 10 Blackmore, Ryan     10 OSC                  2:55.01
 11 Thumwood, Devon      9 CASC                 2:56.34
 12 Maybury, Adam        9 CASC                 2:56.35
 13 Wood, Russell        9 CASC                 2:57.37
 14 Abdellatif, Yousse   9 CASC                 2:59.30
 15 Kostiuk, Nick       10 EKSC                 3:00.89
 16 Stauft, Daniel       9 KSC                  3:01.28
 17 Kubik, Sean         10 GLEN                 3:02.71
 18 Danielson, Eric     10 EST                  3:06.24
Boys 10 & Under 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   2:24.13        1984 Curtis Myden, CASC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Morrow, Keane             10 RedDeer Swimming     2:28.04    2:28.68   461
                  34.31     1:11.78 (37.47)     1:50.47 (38.69)     2:28.68 (38.21)
  2 Chrystal, Randall M       10 Blue Fins            2:38.73    2:30.58   446
                  33.39     1:10.97 (37.58)     1:51.33 (40.36)     2:30.58 (39.25)
  3 King, Max                 10 STSC                 2:40.12    2:38.20   389
                  35.65     1:16.35 (40.70)     1:57.63 (41.28)     2:38.20 (40.57)
  4 Jobin, Thomas             10 CASC                 2:48.40    2:47.93   326
                  37.14     1:20.58 (43.44)     2:05.62 (45.04)     2:47.93 (42.31)
  5 Eggen, Robert             10 UC Swim Club         2:56.76    2:49.22   319
                  37.64     1:21.74 (44.10)     2:05.84 (44.10)     2:49.22 (43.38)
  6 Peddie, Luke              10 OSC                  2:51.53    2:49.73   316
                  37.97     1:22.53 (44.56)     2:07.43 (44.90)     2:49.73 (42.30)
  7 Norrie, Jason W           10 Blue Fins            3:05.02    2:51.03   308
                  38.68     1:22.02 (43.34)     2:09.13 (47.11)     2:51.03 (41.90)
  8 Grehan, Eric              10 EKSC                 2:57.90    2:52.00   303
                  38.49     1:23.79 (45.30)     2:10.23 (46.44)     2:52.00 (41.77)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burke, Martin             10 UC Swim Club         3:00.01    2:53.38   295
                  39.70     1:23.67 (43.97)     2:09.21 (45.54)     2:53.38 (44.17)
 10 Blackmore, Ryan           10 OSC                  3:01.31    2:55.01   286
                  37.93     1:22.99 (45.06)     2:09.67 (46.68)     2:55.01 (45.34)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Thumwood, Devon            9 CASC                 2:57.76    2:56.34   279
                  39.69     1:25.85 (46.16)     2:12.76 (46.91)     2:56.34 (43.58)
 12 Maybury, Adam              9 CASC                 3:19.27    2:56.35   279
                  40.91     1:27.11 (46.20)     2:13.77 (46.66)     2:56.35 (42.58)
 13 Wood, Russell              9 CASC                 3:11.43    2:57.37   274
                  38.99     1:25.87 (46.88)     2:12.12 (46.25)     2:57.37 (45.25)
 14 Abdellatif, Youssef        9 CASC                 2:59.84    2:59.30   264
                  39.79     1:27.13 (47.34)     2:14.33 (47.20)     2:59.30 (44.97)
 15 Kostiuk, Nick             10 EKSC                 3:01.30    3:00.89   256
                  40.79     1:27.61 (46.82)     2:14.99 (47.38)     3:00.89 (45.90)
 16 Stauft, Daniel             9 KSC                  3:11.11    3:01.28   254
                  40.29     1:26.96 (46.67)     2:14.89 (47.93)     3:01.28 (46.39)
 17 Kubik, Sean               10 GLEN                 3:00.53    3:02.71   247
                  42.09     1:28.72 (46.63)     2:16.48 (47.76)     3:02.71 (46.23)
 18 Danielson, Eric           10 EST                  3:11.31    3:06.24   230
                  40.11     1:27.46 (47.35)     2:19.28 (51.82)     3:06.24 (46.96)
Boys 10 & Under 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   5:00.81        2004 Keane Morrow, RDCSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Morrow, Keane       10 RedDeer Swimming     5:00.81    5:07.67   492   18
                  34.36     1:11.31 (36.95)     1:49.55 (38.24)     2:28.99 (39.44)
        3:08.62 (39.63)     3:48.36 (39.74)     4:28.50 (40.14)     5:07.67 (39.17)
  2 Chrystal, Randall   10 Blue Fins            5:18.26    5:24.14   428   16
                  33.98     1:11.49 (37.51)     1:50.85 (39.36)     2:32.32 (41.47)
        3:14.92 (42.60)     3:58.33 (43.41)     4:41.78 (43.45)     5:24.14 (42.36)
  3 King, Max           10 STSC                 5:40.43    5:40.26   374   15
                  35.82     1:16.40 (40.58)     1:58.39 (41.99)     2:41.21 (42.82)
        3:24.74 (43.53)     4:11.27 (46.53)     4:56.99 (45.72)     5:40.26 (43.27)
  4 Grehan, Eric        10 EKSC                 5:54.69    5:49.86   344   14
                  38.09     1:21.76 (43.67)     2:06.39 (44.63)     2:51.99 (45.60)
        3:38.51 (46.52)     4:22.83 (44.32)     5:07.67 (44.84)     5:49.86 (42.19)
  5 Eggen, Robert       10 UC Swim Club         5:57.80    5:50.76   342   13
                  38.59     1:22.04 (43.45)     2:06.17 (44.13)     2:52.19 (46.02)
        3:38.22 (46.03)     4:22.83 (44.61)     5:08.12 (45.29)     5:50.76 (42.64)
  6 Jobin, Thomas       10 CASC                 5:57.08    5:50.90   341   12
                  37.20     1:20.13 (42.93)     2:04.42 (44.29)     2:50.05 (45.63)
        3:36.43 (46.38)     4:22.37 (45.94)     5:08.12 (45.75)     5:50.90 (42.78)
  7 Maybury, Adam        9 CASC                 6:01.21    5:56.06   327   11
                  39.20     1:23.41 (44.21)     2:08.51 (45.10)     2:54.55 (46.04)
        3:40.96 (46.41)     4:26.45 (45.49)     5:12.13 (45.68)     5:56.06 (43.93)
  8 King, Kameron       10 STSC                 5:58.65    5:56.31   326   10
                  37.76     1:19.99 (42.23)     2:05.11 (45.12)     2:51.31 (46.20)
        3:38.23 (46.92)     4:24.63 (46.40)     5:10.74 (46.11)     5:56.31 (45.57)
  9 Blackmore, Ryan     10 OSC                  6:21.63    5:58.67   319    9
                  36.84     1:22.20 (45.36)     2:09.18 (46.98)     2:55.43 (46.25)
        3:41.97 (46.54)     4:28.22 (46.25)     5:14.46 (46.24)     5:58.67 (44.21)
 10 Ogg, Mason          10 CASC                 6:06.28    5:58.80   319    8
                  39.71     1:24.76 (45.05)     2:10.74 (45.98)     2:57.51 (46.77)
        3:44.11 (46.60)     4:30.60 (46.49)     5:16.92 (46.32)     5:58.80 (41.88)
 11 Burke, Martin       10 UC Swim Club         6:12.55    6:02.54   309    7
                  39.10     1:22.48 (43.38)     2:09.59 (47.11)     2:56.66 (47.07)
        3:43.87 (47.21)     4:32.04 (48.17)     5:19.63 (47.59)     6:02.54 (42.91)
 12 Thumwood, Devon      9 CASC                 6:06.97    6:03.36   307    6
                  40.32     1:25.89 (45.57)     2:11.95 (46.06)     2:58.29 (46.34)
        3:45.29 (47.00)     4:32.02 (46.73)     5:18.72 (46.70)     6:03.36 (44.64)
 13 Peddie, Luke        10 OSC                  6:34.33    6:03.58   306    5
                  39.95     1:26.41 (46.46)     2:12.94 (46.53)     2:59.09 (46.15)
        3:45.92 (46.83)     4:32.84 (46.92)     5:18.68 (45.84)     6:03.58 (44.90)
 14 Wood, Russell        9 CASC                 6:15.95    6:05.40   301    4
                  40.84     1:25.57 (44.73)     2:12.96 (47.39)     2:59.73 (46.77)
        3:47.27 (47.54)     4:34.59 (47.32)     5:20.51 (45.92)     6:05.40 (44.89)
 15 Williams, Mac       10 OSC                  6:22.95    6:15.97   274    3
                  42.38     1:27.28 (44.90)     2:14.09 (46.81)     3:01.30 (47.21)
        3:50.01 (48.71)     4:39.39 (49.38)     5:27.91 (48.52)     6:15.97 (48.06)
 16 MacLean, Tyler      10 LEDUC                6:13.84    6:20.08   264    2
                  39.15     1:25.34 (46.19)     2:13.37 (48.03)     3:02.78 (49.41)
        3:53.12 (50.34)     4:43.95 (50.83)     5:31.79 (47.84)     6:20.08 (48.29)
 17 Abdellatif, Yousse   9 CASC                 6:12.41    6:20.84   262
                  41.45     1:28.63 (47.18)     2:17.41 (48.78)     3:05.88 (48.47)
        3:55.26 (49.38)     4:44.43 (49.17)     5:33.37 (48.94)     6:20.84 (47.47)
 18 Stauft, Daniel       9 KSC                  6:33.68    6:23.62   256
                  40.98     1:28.22 (47.24)     2:16.30 (48.08)     3:05.49 (49.19)
        3:55.63 (50.14)     4:46.00 (50.37)     5:36.03 (50.03)     6:23.62 (47.59)
 19 Mackie, Philip      10 KSC                  6:35.13    6:26.26   250
                  41.00     1:29.47 (48.47)     2:19.05 (49.58)     3:08.68 (49.63)
        3:58.32 (49.64)     4:49.10 (50.78)     5:38.96 (49.86)     6:26.26 (47.30)
 20 Danielson, Eric     10 EST                  6:45.28    6:29.23   243
                  40.70     1:29.03 (48.33)     2:19.87 (50.84)     3:09.13 (49.26)
        4:00.88 (51.75)     4:51.63 (50.75)     5:42.88 (51.25)     6:29.23 (46.35)
 21 Toth, Christopher   10 KSC                  6:30.46    6:39.69   220
                  42.32     1:32.37 (50.05)     2:23.78 (51.41)     3:16.45 (52.67)
        4:08.44 (51.99)     5:00.73 (52.29)     5:52.22 (51.49)     6:39.69 (47.47)
Boys 10 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   35.50        1996 Ward Haggins, UCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Bromfield, David    10 UC Swim Club           36.98      36.57   369   18
  2 Czyz, Vincent       10 UC Swim Club           38.64      38.54   316   16
  3 Hayman, Ryan        10 OLDS                   38.46      39.43   293   15
  4 Wood, Russell        9 CASC                   41.77      39.60   289   14
  5 King, Kameron       10 STSC                   40.22      39.74   286   13
  6 Konyves, Tiha       10 LASC                   39.61      39.87   283   12
  7 Eggen, Robert       10 UC Swim Club           40.17      40.80   262   11
  8 Toth, Christopher   10 KSC                    42.11      42.41   227   10
Preliminaries
  9 Burke, Martin       10 UC Swim Club           42.20
 10 Abdellatif, Yousse   9 CASC                   45.91
 -- Blackmore, Ryan     10 OSC                      NS
 -- Chrystal, Randall   10 Blue Fins                NS
Boys 10 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   35.50        1996 Ward Haggins, UCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Bromfield, David          10 UC Swim Club           38.70      36.98   358
  2 Hayman, Ryan              10 OLDS                   40.31      38.46   318
  3 Czyz, Vincent             10 UC Swim Club           39.64      38.64   313
  4 Konyves, Tiha             10 LASC                   39.37      39.61   289
  5 Eggen, Robert             10 UC Swim Club           41.72      40.17   276
  6 King, Kameron             10 STSC                   41.40      40.22   275
  7 Wood, Russell              9 CASC                   42.59      41.77   241
  8 Toth, Christopher         10 KSC                    42.70      42.11   233
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burke, Martin             10 UC Swim Club           43.30      42.20   232
 10 Abdellatif, Youssef        9 CASC                   43.89      45.91   162
-------------------------------------------------------------------------
 -- Blackmore, Ryan           10 OSC                    43.84         NS
 -- Chrystal, Randall M       10 Blue Fins              39.62         NS
Boys 10 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   1:14.02        1991 Kelly Albrecht, RDCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Czyz, Vincent       10 UC Swim Club         1:22.40    1:20.52   363   18
                  39.86     1:20.52 (40.66)
  2 Chrystal, Randall   10 Blue Fins            1:21.60    1:20.64   361   16
                  39.78     1:20.64 (40.86)
  3 Bromfield, David    10 UC Swim Club         1:21.24    1:21.16   355   15
                  40.40     1:21.16 (40.76)
  4 Wood, Russell        9 CASC                 1:27.03    1:24.02   319   14
                  40.66     1:24.02 (43.36)
  5 King, Kameron       10 STSC                 1:27.22    1:24.52   314   13
                  41.14     1:24.52 (43.38)
  6 Ogg, Mason          10 CASC                 1:25.98    1:24.98   308   12
                  41.47     1:24.98 (43.51)
  7 Maybury, Adam        9 CASC                 1:26.04    1:25.95   297   11
                  41.44     1:25.95 (44.51)
Preliminaries
  9 King, Max           10 STSC                 1:28.23
 10 Burke, Martin       10 UC Swim Club         1:28.50
 11 Konyves, Tiha       10 LASC                 1:29.99
 12 Toth, Christopher   10 KSC                  1:32.48
 13 Blackmore, Ryan     10 OSC                  1:32.53
 14 Williams, Mac       10 OSC                  1:33.51
 15 Abdellatif, Yousse   9 CASC                 1:35.63
Finals
 -- Hayman, Ryan        10 OLDS                 1:25.69         DQ
                  41.04          DQ (44.29)
Boys 10 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   1:14.02        1991 Kelly Albrecht, RDCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bromfield, David          10 UC Swim Club         1:24.32    1:21.24   354
                  39.25     1:21.24 (41.99)
  2 Chrystal, Randall M       10 Blue Fins            1:24.24    1:21.60   349
                  39.97     1:21.60 (41.63)
  3 Czyz, Vincent             10 UC Swim Club         1:22.90    1:22.40   339
                  39.97     1:22.40 (42.43)
  4 Hayman, Ryan              10 OLDS                 1:31.74    1:25.69   300
                  41.71     1:25.69 (43.98)
  5 Ogg, Mason                10 CASC                 1:29.80    1:25.98   297
                  41.66     1:25.98 (44.32)
  6 Maybury, Adam              9 CASC                 1:26.31    1:26.04   296
                  41.70     1:26.04 (44.34)
  7 Wood, Russell              9 CASC                 1:31.06    1:27.03   285
                  42.42     1:27.03 (44.61)
  8 King, Kameron             10 STSC                 1:28.90    1:27.22   283
                  43.14     1:27.22 (44.08)
-------------------------------------------------------------------------
  9 King, Max                 10 STSC                 1:26.50    1:28.23   273
                  42.07     1:28.23 (46.16)
 10 Burke, Martin             10 UC Swim Club         1:30.67    1:28.50   270
                  43.52     1:28.50 (44.98)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Konyves, Tiha             10 LASC                 1:31.58    1:29.99   255
                  43.58     1:29.99 (46.41)
 12 Toth, Christopher         10 KSC                  1:37.17    1:32.48   231
                  44.70     1:32.48 (47.78)
 13 Blackmore, Ryan           10 OSC                  1:34.33    1:32.53   230
                  44.97     1:32.53 (47.56)
 14 Williams, Mac             10 OSC                  1:34.33    1:33.51   221
                  44.68     1:33.51 (48.83)
 15 Abdellatif, Youssef        9 CASC                 1:38.84    1:35.63   202
                  46.74     1:35.63 (48.89)
Boys 10 & Under 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Morrow, Keane       10 RedDeer Swimming     2:49.29    2:46.35   427   18
                  39.30     1:21.13 (41.83)     2:04.42 (43.29)     2:46.35 (41.93)
  2 Chrystal, Randall   10 Blue Fins            2:54.95    2:49.88   403   16
                  39.27     1:22.06 (42.79)     2:06.69 (44.63)     2:49.88 (43.19)
  3 Czyz, Vincent       10 UC Swim Club         2:57.82    2:53.04   383   15
                  41.33     1:24.31 (42.98)     2:09.26 (44.95)     2:53.04 (43.78)
  4 Bromfield, David    10 UC Swim Club         2:59.55    2:56.73   360   14
                  42.54     1:27.51 (44.97)     2:12.67 (45.16)     2:56.73 (44.06)
  5 Wood, Russell        9 CASC                 3:04.65    2:58.10   352   13
                  41.81     1:27.24 (45.43)     2:12.81 (45.57)     2:58.10 (45.29)
  6 Jobin, Thomas       10 CASC                 3:05.44    3:00.56   338   12
                  42.53     1:29.10 (46.57)     2:15.31 (46.21)     3:00.56 (45.25)
  7 Hayman, Ryan        10 OLDS                 3:04.22    3:06.34   306   11
                  43.64     1:30.80 (47.16)     2:19.37 (48.57)     3:06.34 (46.97)
Preliminaries
  9 Burke, Martin       10 UC Swim Club         3:05.78
 10 Kostiuk, Nick       10 EKSC                 3:07.70
 11 King, Kameron       10 STSC                 3:07.90
 12 Grehan, Eric        10 EKSC                 3:10.44
 13 Toth, Christopher   10 KSC                  3:12.84
 14 Blackmore, Ryan     10 OSC                  3:14.86
 15 Konyves, Tiha       10 LASC                 3:18.25
 16 Williams, Mac       10 OSC                  3:18.55
 17 Peddie, Luke        10 OSC                  3:29.29
Finals
 -- Maybury, Adam        9 CASC                 2:59.09         DQ
                  43.20     1:28.08 (44.88)     2:12.70 (44.62)          DQ (44.05)
Boys 10 & Under 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
Preliminaries
  1 Morrow, Keane             10 RedDeer Swimming     2:50.21    2:49.29   407
                  39.75     1:23.02 (43.27)     2:06.61 (43.59)     2:49.29 (42.68)
  2 Chrystal, Randall M       10 Blue Fins            3:03.85    2:54.95   371
                  41.26     1:26.62 (45.36)     2:11.11 (44.49)     2:54.95 (43.84)
  3 Czyz, Vincent             10 UC Swim Club         2:57.93    2:57.82   353
                  41.42     1:26.10 (44.68)     2:12.12 (46.02)     2:57.82 (45.70)
  4 Maybury, Adam              9 CASC                 3:19.06    2:59.09   346
                  42.82     1:28.90 (46.08)     2:15.31 (46.41)     2:59.09 (43.78)
  5 Bromfield, David          10 UC Swim Club         3:09.10    2:59.55   343
                  42.10     1:26.98 (44.88)     2:13.51 (46.53)     2:59.55 (46.04)
  6 Hayman, Ryan              10 OLDS                 3:18.11    3:04.22   318
                  42.73     1:30.97 (48.24)     2:19.14 (48.17)     3:04.22 (45.08)
  7 Wood, Russell              9 CASC                 3:18.56    3:04.65   315
                  44.62     1:32.44 (47.82)     2:19.49 (47.05)     3:04.65 (45.16)
  8 Jobin, Thomas             10 CASC                 3:10.45    3:05.44   311
                1:31.85     1:47.26 (15.41)     2:19.66 (32.40)     3:05.44 (45.78)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burke, Martin             10 UC Swim Club         3:11.97    3:05.78   309
                  44.70     1:32.31 (47.61)     2:20.16 (47.85)     3:05.78 (45.62)
 10 Kostiuk, Nick             10 EKSC                 3:27.95    3:07.70   299
                  45.54     1:33.15 (47.61)     2:21.16 (48.01)     3:07.70 (46.54)
-------------------------------------------------------------------------
 11 King, Kameron             10 STSC                 3:13.50    3:07.90   298
                  44.01     1:31.83 (47.82)     2:20.66 (48.83)     3:07.90 (47.24)
 12 Grehan, Eric              10 EKSC                 3:22.77    3:10.44   285
                  44.88     1:33.50 (48.62)     2:23.12 (49.62)     3:10.44 (47.32)
 13 Toth, Christopher         10 KSC                  3:29.87    3:12.84   274
                  44.30     1:34.70 (50.40)     2:25.04 (50.34)     3:12.84 (47.80)
 14 Blackmore, Ryan           10 OSC                  3:24.07    3:14.86   264
                  45.81     1:35.79 (49.98)     2:25.90 (50.11)     3:14.86 (48.96)
 15 Konyves, Tiha             10 LASC                 3:32.90    3:18.25   249
                  46.05     1:36.78 (50.73)     2:28.76 (51.98)     3:18.25 (49.49)
 16 Williams, Mac             10 OSC                  3:15.38    3:18.55   247
                  48.33     1:39.33 (51.00)     2:29.63 (50.30)     3:18.55 (48.92)
 17 Peddie, Luke              10 OSC                  3:40.06    3:29.29   202
                  50.03     1:44.36 (54.33)     2:36.74 (52.38)     3:29.29 (52.55)
Boys 10 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   40.05        1999 Matthew Verwy, RDCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 MacLean, Tyler      10 LEDUC                  43.22      40.94   379   18
  2 Bromfield, David    10 UC Swim Club           42.82      41.19   372   16
  3 Williams, Mac       10 OSC                    47.73      45.64   270   15
  4 Norrie, Jason W     10 Blue Fins              49.39      46.17   260   14
  5 Konyves, Tiha       10 LASC                   48.12      46.78   248   13
  6 King, Kameron       10 STSC                   47.71      47.29   238   12
  7 Stauft, Daniel       9 KSC                    48.85      47.93   227   11
  8 Mackie, Philip      10 KSC                    50.07      49.68   196   10
Preliminaries
  9 Kubik, Sean         10 GLEN                   50.50
 10 Abdellatif, Yousse   9 CASC                   51.52
Boys 10 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   40.05        1999 Matthew Verwy, RDCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Bromfield, David          10 UC Swim Club           43.61      42.82   332
  2 MacLean, Tyler            10 LEDUC                  42.82      43.22   322
  3 King, Kameron             10 STSC                   49.56      47.71   231
  4 Williams, Mac             10 OSC                    47.91      47.73   230
  5 Konyves, Tiha             10 LASC                   47.61      48.12   223
  6 Stauft, Daniel             9 KSC                    51.43      48.85   210
  7 Norrie, Jason W           10 Blue Fins              48.97      49.39   201
  8 Mackie, Philip            10 KSC                    52.58      50.07   190
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kubik, Sean               10 GLEN                   49.49      50.50   183
 10 Abdellatif, Youssef        9 CASC                   50.06      51.52   167
Boys 10 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   1:25.12        1993 Zak Murakami, EKSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Bromfield, David    10 UC Swim Club         1:37.12    1:31.43   365   18
                  43.22     1:31.43 (48.21)
  2 MacLean, Tyler      10 LEDUC                1:34.46    1:31.89   360   16
                  44.54     1:31.89 (47.35)
  3 Ogg, Mason          10 CASC                 1:36.86    1:34.09   336   15
                  44.76     1:34.09 (49.33)
  4 Eggen, Robert       10 UC Swim Club         1:39.79    1:35.76   318   14
                  45.51     1:35.76 (50.25)
  5 Norrie, Jason W     10 Blue Fins            1:44.68    1:40.73   270   13
                  48.06     1:40.73 (52.67)
  6 Kostiuk, Nick       10 EKSC                 1:41.59    1:40.79   269   12
                  47.96     1:40.79 (52.83)
  7 Jobin, Thomas       10 CASC                 1:40.57    1:41.44   263   11
                  48.28     1:41.44 (53.16)
  8 Williams, Mac       10 OSC                  1:43.34    1:41.45   263   10
                  48.63     1:41.45 (52.82)
Preliminaries
  9 King, Kameron       10 STSC                 1:47.58
 10 Stauft, Daniel       9 KSC                  1:48.31
 11 Konyves, Tiha       10 LASC                 1:51.46
 12 Mackie, Philip      10 KSC                  1:53.32
 13 Kubik, Sean         10 GLEN                 1:53.72
Boys 10 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   1:25.12        1993 Zak Murakami, EKSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 MacLean, Tyler            10 LEDUC                1:32.89    1:34.46   332
                  45.58     1:34.46 (48.88)
  2 Ogg, Mason                10 CASC                 1:36.92    1:36.86   307
                  46.04     1:36.86 (50.82)
  3 Bromfield, David          10 UC Swim Club         1:34.46    1:37.12   304
                  45.52     1:37.12 (51.60)
  4 Eggen, Robert             10 UC Swim Club         1:41.31    1:39.79   278
                  47.26     1:39.79 (52.53)
  5 Jobin, Thomas             10 CASC                 1:41.14    1:40.57   271
                  48.37     1:40.57 (52.20)
  6 Kostiuk, Nick             10 EKSC                 1:47.43    1:41.59   262
                  48.84     1:41.59 (52.75)
  7 Williams, Mac             10 OSC                  1:43.95    1:43.34   247
                  48.69     1:43.34 (54.65)
  8 Norrie, Jason W           10 Blue Fins            1:44.78    1:44.68   235
                  48.31     1:44.68 (56.37)
-------------------------------------------------------------------------
  9 King, Kameron             10 STSC                 1:48.83    1:47.58   212
                  50.85     1:47.58 (56.73)
 10 Stauft, Daniel             9 KSC                  1:47.76    1:48.31   206
                  51.32     1:48.31 (56.99)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Konyves, Tiha             10 LASC                 1:50.21    1:51.46   182
                  51.56     1:51.46 (59.90)
 12 Mackie, Philip            10 KSC                  1:48.22    1:53.32   169
                  54.92     1:53.32 (58.40)
 13 Kubik, Sean               10 GLEN                 1:48.67    1:53.72   166
                  54.51     1:53.72 (59.21)
Boys 10 & Under 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Morrow, Keane       10 RedDeer Swimming     3:20.47    3:16.98   372   18
                  46.39     1:36.80 (50.41)     2:27.16 (50.36)     3:16.98 (49.82)
  2 Eggen, Robert       10 UC Swim Club         3:21.94    3:17.23   371   16
                  45.82     1:37.03 (51.21)     2:27.75 (50.72)     3:17.23 (49.48)
  3 Ogg, Mason          10 CASC                 3:28.25    3:21.74   347   15
                  47.41     1:39.46 (52.05)     2:31.00 (51.54)     3:21.74 (50.74)
  4 MacLean, Tyler      10 LEDUC                3:22.31    3:23.00   341   14
                  46.91     1:38.86 (51.95)     2:31.77 (52.91)     3:23.00 (51.23)
  5 Jobin, Thomas       10 CASC                 3:37.66    3:32.96   294   13
                  48.63     1:43.74 (55.11)     2:39.26 (55.52)     3:32.96 (53.70)
  6 Burke, Martin       10 UC Swim Club         3:35.11    3:35.64   282   12
                  49.46     1:44.26 (54.80)     2:39.75 (55.49)     3:35.64 (55.89)
  7 Williams, Mac       10 OSC                  3:33.90    3:36.25   279   11
                  48.58     1:44.15 (55.57)     2:40.48 (56.33)     3:36.25 (55.77)
  8 Norrie, Jason W     10 Blue Fins            3:36.81    3:36.65   277   10
                  48.83     1:45.04 (56.21)     2:42.07 (57.03)     3:36.65 (54.58)
Preliminaries
  9 Kostiuk, Nick       10 EKSC                 3:39.22
 10 King, Kameron       10 STSC                 3:39.31
 11 Stauft, Daniel       9 KSC                  3:44.90
 12 Thumwood, Devon      9 CASC                 3:48.18
 13 Mackie, Philip      10 KSC                  3:57.00
 14 Peddie, Luke        10 OSC                  4:00.26
 15 Kubik, Sean         10 GLEN                 4:10.95
Boys 10 & Under 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Morrow, Keane             10 RedDeer Swimming     3:22.21    3:20.47   354
                  46.02     1:37.82 (51.80)     2:29.39 (51.57)     3:20.47 (51.08)
  2 Eggen, Robert             10 UC Swim Club         3:34.04    3:21.94   346
                  45.96     1:38.82 (52.86)     2:31.99 (53.17)     3:21.94 (49.95)
  3 MacLean, Tyler            10 LEDUC                3:21.54    3:22.31   344
                  46.43     1:38.72 (52.29)     2:32.72 (54.00)     3:22.31 (49.59)
  4 Ogg, Mason                10 CASC                 3:34.43    3:28.25   315
                  48.49     1:41.62 (53.13)     2:35.79 (54.17)     3:28.25 (52.46)
  5 Williams, Mac             10 OSC                  3:38.04    3:33.90   289
                  49.75     1:44.85 (55.10)     2:40.21 (55.36)     3:33.90 (53.69)
  6 Burke, Martin             10 UC Swim Club         3:38.34    3:35.11   284
                  49.54     1:43.96 (54.42)     2:39.34 (55.38)     3:35.11 (55.77)
  7 Norrie, Jason W           10 Blue Fins            4:05.22    3:36.81   277
                  48.92     1:44.84 (55.92)     2:41.07 (56.23)     3:36.81 (55.74)
  8 Jobin, Thomas             10 CASC                 3:51.71    3:37.66   273
                  50.29     1:46.67 (56.38)     2:42.86 (56.19)     3:37.66 (54.80)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kostiuk, Nick             10 EKSC                 3:46.53    3:39.22   266
                  51.20     1:48.48 (57.28)     2:43.66 (55.18)     3:39.22 (55.56)
 10 King, Kameron             10 STSC                      NT    3:39.31   266
                  49.52     1:45.22 (55.70)     2:42.25 (57.03)     3:39.31 (57.06)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Stauft, Daniel             9 KSC                  4:00.23    3:44.90   243
                  52.41     1:49.40 (56.99)     2:47.71 (58.31)     3:44.90 (57.19)
 12 Thumwood, Devon            9 CASC                 3:46.99    3:48.18   231
                  53.43     1:51.69 (58.26)     2:50.05 (58.36)     3:48.18 (58.13)
 13 Mackie, Philip            10 KSC                       NT    3:57.00   199
                  54.32   1:55.46 (1:01.14)   2:57.05 (1:01.59)     3:57.00 (59.95)
 14 Peddie, Luke              10 OSC                  4:38.49    4:00.26   187
                  56.54   1:59.01 (1:02.47)   2:59.60 (1:00.59)   4:00.26 (1:00.66)
 15 Kubik, Sean               10 GLEN                 3:47.32    4:10.95   153
                  58.25   2:02.96 (1:04.71)   3:07.09 (1:04.13)   4:10.95 (1:03.86)
Boys 10 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   33.14        2002 Erik Nelson, CASC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Bromfield, David    10 UC Swim Club           35.25      35.33   380   18
  2 Ogg, Mason          10 CASC                   35.84      35.37   379   16
  3 King, Max           10 STSC                   37.22      36.55   344   15
  4 Jobin, Thomas       10 CASC                   37.15      36.71   340   14
  5 MacLean, Tyler      10 LEDUC                  37.37      38.03   304   13
  6 Czyz, Vincent       10 UC Swim Club           39.49      38.30   298   12
  7 Peddie, Luke        10 OSC                    40.16      40.64   243   11
  8 Toth, Christopher   10 KSC                    40.91      40.75   241   10
Preliminaries
  9 Hayman, Ryan        10 OLDS                   40.94
 10 Kostiuk, Nick       10 EKSC                   41.30
 11 Grehan, Eric        10 EKSC                   41.80
 12 Maybury, Adam        9 CASC                   44.17
 13 Blackmore, Ryan     10 OSC                    44.34
 14 Kubik, Sean         10 GLEN                   45.40
 15 Thumwood, Devon      9 CASC                   45.55
 16 Mackie, Philip      10 KSC                    46.54
Boys 10 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   33.14        2002 Erik Nelson, CASC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Bromfield, David          10 UC Swim Club           35.73      35.25   383
  2 Ogg, Mason                10 CASC                   36.48      35.84   365
  3 Jobin, Thomas             10 CASC                   38.64      37.15   328
  4 King, Max                 10 STSC                   36.95      37.22   326
  5 MacLean, Tyler            10 LEDUC                  39.03      37.37   322
  6 Czyz, Vincent             10 UC Swim Club           37.33      39.49   269
  7 Peddie, Luke              10 OSC                    39.03      40.16   254
  8 Toth, Christopher         10 KSC                    41.50      40.91   237
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hayman, Ryan              10 OLDS                   41.44      40.94   237
 10 Kostiuk, Nick             10 EKSC                   39.57      41.30   229
-------------------------------------------------------------------------
 11 Grehan, Eric              10 EKSC                   42.05      41.80   219
 12 Maybury, Adam              9 CASC                   42.64      44.17   173
 13 Blackmore, Ryan           10 OSC                    43.57      44.34   170
 14 Kubik, Sean               10 GLEN                   42.53      45.40   151
 15 Thumwood, Devon            9 CASC                   44.27      45.55   149
 16 Mackie, Philip            10 KSC                    46.12      46.54   132
Boys 10 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   1:14.28        1992 Niels Versfeld, EKSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Morrow, Keane       10 RedDeer Swimming     1:19.61    1:18.80   377   18
                  37.20     1:18.80 (41.60)
  2 Jobin, Thomas       10 CASC                 1:25.81    1:20.32   357   16
                  38.09     1:20.32 (42.23)
  3 Ogg, Mason          10 CASC                 1:23.13    1:21.89   337   15
                  38.65     1:21.89 (43.24)
  4 King, Max           10 STSC                 1:27.28    1:24.87   302   14
                  38.48     1:24.87 (46.39)
  5 Czyz, Vincent       10 UC Swim Club         1:29.66    1:29.88   248   13
                  40.37     1:29.88 (49.51)
  6 Kostiuk, Nick       10 EKSC                 1:34.40    1:33.68   212   12
                  44.32     1:33.68 (49.36)
  7 Toth, Christopher   10 KSC                  1:33.91    1:35.37   197   11
                  43.11     1:35.37 (52.26)
  8 Grehan, Eric        10 EKSC                 1:35.55    1:35.87   193   10
                  44.42     1:35.87 (51.45)
Preliminaries
  9 Blackmore, Ryan     10 OSC                  1:36.51
 10 Burke, Martin       10 UC Swim Club         1:39.48
 11 Maybury, Adam        9 CASC                 1:40.36
 12 Kubik, Sean         10 GLEN                 1:41.41
 13 Hayman, Ryan        10 OLDS                 1:41.66
 14 Thumwood, Devon      9 CASC                 1:43.81
 15 Mackie, Philip      10 KSC                  1:44.48
 16 Peddie, Luke        10 OSC                  1:49.74
 17 Danielson, Eric     10 EST                  1:52.71
 18 Williams, Mac       10 OSC                  1:53.71
Boys 10 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   1:14.28        1992 Niels Versfeld, EKSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Morrow, Keane             10 RedDeer Swimming     1:19.81    1:19.61   366
                  37.17     1:19.61 (42.44)
  2 Ogg, Mason                10 CASC                 1:22.20    1:23.13   322
                  39.12     1:23.13 (44.01)
  3 Jobin, Thomas             10 CASC                 1:22.49    1:25.81   291
                  41.13     1:25.81 (44.68)
  4 King, Max                 10 STSC                 1:24.98    1:27.28   275
                  39.68     1:27.28 (47.60)
  5 Czyz, Vincent             10 UC Swim Club         1:31.51    1:29.66   251
                  40.35     1:29.66 (49.31)
  6 Toth, Christopher         10 KSC                  1:41.60    1:33.91   210
                  44.56     1:33.91 (49.35)
  7 Kostiuk, Nick             10 EKSC                 1:35.27    1:34.40   206
                  44.72     1:34.40 (49.68)
  8 Grehan, Eric              10 EKSC                 1:38.86    1:35.55   196
                  43.30     1:35.55 (52.25)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Blackmore, Ryan           10 OSC                  1:41.49    1:36.51   188
                  42.83     1:36.51 (53.68)
 10 Burke, Martin             10 UC Swim Club         1:43.24    1:39.48   163
                  46.12     1:39.48 (53.36)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Maybury, Adam              9 CASC                 1:40.49    1:40.36   156
                  46.18     1:40.36 (54.18)
 12 Kubik, Sean               10 GLEN                 1:35.40    1:41.41   148
                  45.68     1:41.41 (55.73)
 13 Hayman, Ryan              10 OLDS                 1:42.90    1:41.66   146
                  46.77     1:41.66 (54.89)
 14 Thumwood, Devon            9 CASC                 1:40.99    1:43.81   130
                  48.49     1:43.81 (55.32)
 15 Mackie, Philip            10 KSC                  1:43.79    1:44.48   125
                  48.99     1:44.48 (55.49)
 16 Peddie, Luke              10 OSC                  1:46.46    1:49.74    89
                  46.46   1:49.74 (1:03.28)
 17 Danielson, Eric           10 EST                  1:54.78    1:52.71    70
                  50.82   1:52.71 (1:01.89)
 18 Williams, Mac             10 OSC                  2:02.04    1:53.71    64
                  50.94   1:53.71 (1:02.77)
Boys 10 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 MacLean, Tyler      10 LEDUC                1:25.78    1:24.41   345   18
                  39.69     1:24.41 (44.72)
  2 Czyz, Vincent       10 UC Swim Club         1:28.26    1:26.40   322   16
                  39.25     1:26.40 (47.15)
  3 Norrie, Jason W     10 Blue Fins            1:31.33    1:26.42   322   15
                  41.05     1:26.42 (45.37)
  4 Konyves, Tiha       10 LASC                 1:38.13    1:28.69   296   14
                  40.34     1:28.69 (48.35)
  5 Wood, Russell        9 CASC                 1:32.00    1:30.27   280   13
                  40.25     1:30.27 (50.02)
  6 Hayman, Ryan        10 OLDS                 1:31.89    1:30.31   279   12
                  40.63     1:30.31 (49.68)
  7 Thumwood, Devon      9 CASC                 1:34.22    1:32.33   259   11
                  42.95     1:32.33 (49.38)
  8 Danielson, Eric     10 EST                  1:34.50    1:33.12   251   10
                  43.85     1:33.12 (49.27)
Preliminaries
  9 Abdellatif, Yousse   9 CASC                 1:38.32
Boys 10 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 MacLean, Tyler            10 LEDUC                1:25.94    1:25.78   329
                  39.73     1:25.78 (46.05)
  2 Czyz, Vincent             10 UC Swim Club         1:31.48    1:28.26   301
                  40.37     1:28.26 (47.89)
  3 Norrie, Jason W           10 Blue Fins                 NT    1:31.33   269
                  44.78     1:31.33 (46.55)
  4 Hayman, Ryan              10 OLDS                 1:37.56    1:31.89   263
                  41.92     1:31.89 (49.97)
  5 Wood, Russell              9 CASC                 1:38.99    1:32.00   262
                  41.67     1:32.00 (50.33)
  6 Thumwood, Devon            9 CASC                 1:32.75    1:34.22   241
                  43.54     1:34.22 (50.68)
  7 Danielson, Eric           10 EST                  1:41.43    1:34.50   238
                  45.03     1:34.50 (49.47)
  8 Konyves, Tiha             10 LASC                 1:43.52    1:38.13   206
                  46.04     1:38.13 (52.09)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Abdellatif, Youssef        9 CASC                 1:36.72    1:38.32   204
                  47.78     1:38.32 (50.54)
Boys 10 & Under 200 SC Meter IM
===============================================================================
   AB Record:   2:42.35        1984 Curtis Myden, CASC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Morrow, Keane       10 RedDeer Swimming     2:52.65    2:48.48   448   18
                  36.65     1:19.29 (42.64)     2:11.88 (52.59)     2:48.48 (36.60)
  2 Jobin, Thomas       10 CASC                 3:05.53    2:54.38   407   16
                  39.16     1:23.53 (44.37)     2:16.89 (53.36)     2:54.38 (37.49)
  3 Bromfield, David    10 UC Swim Club         2:57.63    2:54.61   406   15
                  38.87     1:22.41 (43.54)     2:15.16 (52.75)     2:54.61 (39.45)
  4 Ogg, Mason          10 CASC                 3:01.74    2:57.18   389   14
                  38.56     1:25.16 (46.60)     2:15.88 (50.72)     2:57.18 (41.30)
  5 Chrystal, Randall   10 Blue Fins            3:01.26    2:59.45   376   13
                  41.80     1:26.61 (44.81)     2:23.31 (56.70)     2:59.45 (36.14)
  6 Eggen, Robert       10 UC Swim Club         3:05.11    3:00.28   371   12
                  43.09     1:28.55 (45.46)     2:20.40 (51.85)     3:00.28 (39.88)
  7 Czyz, Vincent       10 UC Swim Club         3:06.96    3:03.93   349   11
                  40.00     1:23.60 (43.60)     2:19.04 (55.44)     3:03.93 (44.89)
  8 Kostiuk, Nick       10 EKSC                 3:10.05    3:05.88   339   10
                  42.85     1:29.08 (46.23)     2:22.57 (53.49)     3:05.88 (43.31)
Preliminaries
  9 Grehan, Eric        10 EKSC                 3:13.13
 10 Burke, Martin       10 UC Swim Club         3:16.88
 11 Blackmore, Ryan     10 OSC                  3:17.08
 12 Norrie, Jason W     10 Blue Fins            3:18.63
 13 Williams, Mac       10 OSC                  3:19.06
 14 Thumwood, Devon      9 CASC                 3:21.20
 15 Hayman, Ryan        10 OLDS                 3:21.78
 16 Maybury, Adam        9 CASC                 3:26.56
 17 Toth, Christopher   10 KSC                  3:28.76
 18 Kubik, Sean         10 GLEN                 3:37.24
 19 Konyves, Tiha       10 LASC                 3:44.45
Boys 10 & Under 200 SC Meter IM
===============================================================================
   AB Record:   2:42.35        1984 Curtis Myden, CASC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Morrow, Keane             10 RedDeer Swimming     2:51.42    2:52.65   419
                  37.52     1:21.92 (44.40)     2:15.47 (53.55)     2:52.65 (37.18)
  2 Bromfield, David          10 UC Swim Club         2:58.92    2:57.63   387
                  40.10     1:24.80 (44.70)     2:16.77 (51.97)     2:57.63 (40.86)
  3 Chrystal, Randall M       10 Blue Fins            3:08.15    3:01.26   365
                  41.75     1:27.75 (46.00)     2:24.69 (56.94)     3:01.26 (36.57)
  4 Ogg, Mason                10 CASC                 3:00.26    3:01.74   362
                  38.30     1:25.17 (46.87)     2:18.43 (53.26)     3:01.74 (43.31)
  5 Eggen, Robert             10 UC Swim Club         3:16.66    3:05.11   343
                  44.66     1:32.07 (47.41)     2:24.88 (52.81)     3:05.11 (40.23)
  6 Jobin, Thomas             10 CASC                 3:11.52    3:05.53   341
                  39.98     1:28.15 (48.17)     2:22.53 (54.38)     3:05.53 (43.00)
  7 Czyz, Vincent             10 UC Swim Club         3:03.79    3:06.96   333
                  40.91     1:26.06 (45.15)     2:23.12 (57.06)     3:06.96 (43.84)
  8 Kostiuk, Nick             10 EKSC                 3:19.52    3:10.05   316
                  44.18     1:31.85 (47.67)     2:25.76 (53.91)     3:10.05 (44.29)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Grehan, Eric              10 EKSC                 3:18.17    3:13.13   301
                  42.62     1:31.18 (48.56)     2:28.91 (57.73)     3:13.13 (44.22)
 10 Burke, Martin             10 UC Swim Club         3:16.23    3:16.88   282
                  46.38     1:35.97 (49.59)     2:32.47 (56.50)     3:16.88 (44.41)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Blackmore, Ryan           10 OSC                  3:22.42    3:17.08   281
                  43.15     1:34.31 (51.16)     2:33.04 (58.73)     3:17.08 (44.04)
 12 Norrie, Jason W           10 Blue Fins            3:30.34    3:18.63   274
                  46.90     1:40.53 (53.63)     2:36.16 (55.63)     3:18.63 (42.47)
 13 Williams, Mac             10 OSC                  3:26.04    3:19.06   272
                  49.29     1:39.08 (49.79)     2:34.64 (55.56)     3:19.06 (44.42)
 14 Thumwood, Devon            9 CASC                 3:16.06    3:21.20   262
                  46.93     1:36.72 (49.79)     2:36.30 (59.58)     3:21.20 (44.90)
 15 Hayman, Ryan              10 OLDS                 3:26.07    3:21.78   260
                  46.13     1:34.65 (48.52)   2:35.01 (1:00.36)     3:21.78 (46.77)
 16 Maybury, Adam              9 CASC                 3:16.56    3:26.56   239
                  47.08     1:37.45 (50.37)   2:41.02 (1:03.57)     3:26.56 (45.54)
 17 Toth, Christopher         10 KSC                  3:29.98    3:28.76   230
                  45.81     1:36.92 (51.11)   2:43.00 (1:06.08)     3:28.76 (45.76)
 18 Kubik, Sean               10 GLEN                 3:23.94    3:37.24   196
                  49.17     1:46.03 (56.86)   2:50.13 (1:04.10)     3:37.24 (47.11)
 19 Konyves, Tiha             10 LASC                 3:31.92    3:44.45   169
                  51.98     1:45.67 (53.69)   2:51.30 (1:05.63)     3:44.45 (53.15)
Boys 10 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
   AB Record:   2:08.25        2002 Cascade Swim Club, CASC
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Univ of Calgary Swim Club  'A'              2:25.00    2:18.79   332   36
     1) Eggen, Robert 10                2) Burke, Martin 10
     3) Czyz, Vincent 10                4) Bromfield, David 10
                  34.72     1:11.02 (36.30)     1:47.49 (36.47)     2:18.79 (31.30)
  2 Cascade Swim Club  'A'                      2:22.31    2:18.90   331   32
     1) Ogg, Mason 10                   2) Abdellatif, Youssef 9
     3) Wood, Russell 9                 4) Jobin, Thomas 10
                  34.13     1:10.12 (35.99)     1:46.18 (36.06)     2:18.90 (32.72)
  3 Olympian Swim Club  'A'                     2:31.05    2:27.78   272   30
     1) Blackmore, Ryan 10              2) Peddie, Luke 10
     3) Williams, Mac 10                4) Jacobson, Jesse 10
                  35.49     1:10.27 (34.78)     1:46.50 (36.23)     2:27.78 (41.28)
Boys 10 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
   AB Record:   2:26.63        1993 Cascade Swim Club, CASC
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Univ of Calgary Swim Club  'A'              2:39.21    2:32.53   343   36
     1) Burke, Martin 10                2) Eggen, Robert 10
     3) Czyz, Vincent 10                4) Bromfield, David 10
                  40.76     1:23.88 (43.12)     2:00.82 (36.94)     2:32.53 (31.71)
  2 Cascade Swim Club  'A'                      2:40.07    2:36.31   318   32
     1) Maybury, Adam 9                 2) Ogg, Mason 10
     3) Jobin, Thomas 10                4) Abdellatif, Youssef 9
                  40.67     1:23.43 (42.76)     1:59.52 (36.09)     2:36.31 (36.79)
  3 Olympian Swim Club  'A'                     2:39.73    2:48.66   247   30
     1) Blackmore, Ryan 10              2) Williams, Mac 10
     3) Peddie, Luke 10                 4) Jacobson, Jesse 10
                  40.89     1:26.88 (45.99)     2:08.12 (41.24)     2:48.66 (40.54)
Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   26.77        1995 Andrew Appleton, NESA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Kendrick, James     12 CASC                   26.86      26.91   641   18
  2 Goodway, James      12 CP                     29.20      28.76   545   16
  3 Trickett, Chris     12 RedDeer Swimming       29.69      29.58   507   15
  4 Blattler, Gregory   11 CASC                   30.31      29.82   497   14
  5 Kozell, Greg        11 STSC                   30.65      30.08   486   13
  6 Churchill, Randy    12 UC Swim Club           30.29      30.54   467   12
  7 Siarkowski, Michae  12 UC Swim Club           30.99      30.57   465   11
  8 Ho, Calvin          11 EKSC                   30.73      30.90   452   10
B - Final
  9 Stenhouse, Michael  12 CP                     32.06      30.89   453    9
 10 Ross, Gregory       11 CP                     31.82      31.14   443    8
 11 Christmas, Tanner   12 CASC                   32.09      31.16   442    7
 12 Syroteuk, Christop  11 CASC                   31.61      31.32   436    6
 13 Chambers, Skylar    12 COMET                  31.49      31.34   435    5
 14 Swain, Greg         12 AMAC Swimming          31.33      31.36   435    4
 15 McAtee, Gavin       12 CASC                   32.29      31.49   430    3
 16 Spenceley, John     12 CP                     32.11      31.99   411    2
Preliminaries
 17 Spenceley, Stuart   12 CP                     32.30
 17 Alook, Joshua       12 FMSC                   32.30
 19 Dalen, Christopher  11 UC Swim Club           32.47
 20 Cocks, Ross         12 EKSC                   32.92
 21 King, Zach          12 STSC                   32.98
 22 Dransutavicius, Br  11 FMSC                   33.06
 23 Bennett, David      11 CASC                   33.25
 24 Muise, Dallen       12 NCSA                   33.29
 25 Burton, Matthew     12 FMSC                   33.33
 26 Chrystal, Montgome  12 Blue Fins              33.56
 27 Jones, Matthew      11 UC Swim Club           33.59
 28 Johannesson, Luke   11 AMAC Swimming          34.01
 29 Van Der Sloot, Nic  11 AMAC Swimming          34.29
 30 Gebert, Jorah       11 FMSC                   34.66
 31 Lui, Alister        11 CASC                   34.79
 32 Boutin, Jesse       11 COMET                  34.99
 33 Quinlan, Liam       12 LASC                   35.47
 34 Vanderbeek, Eric    12 FMSC                   35.89
 -- Nicol, Alastair     12 LASC                     NS
Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals   IPS
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Alook, Joshua             12 FMSC                   32.30      31.43   432
  2 Spenceley, Stuart         12 CP                     32.30      31.53   428
Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   26.77        1995 Andrew Appleton, NESA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kendrick, James           12 CASC                   27.11      26.86   644
  2 Goodway, James            12 CP                     29.67      29.20   524
  3 Trickett, Chris           12 RedDeer Swimming       29.97      29.69   502
  4 Churchill, Randy          12 UC Swim Club           29.79      30.29   477
  5 Blattler, Gregory         11 CASC                   29.71      30.31   476
  6 Kozell, Greg              11 STSC                   30.24      30.65   462
  7 Ho, Calvin                11 EKSC                   30.60      30.73   459
  8 Siarkowski, Michael       12 UC Swim Club           30.59      30.99   449
-------------------------------------------------------------------------
  9 Swain, Greg               12 AMAC Swimming          31.16      31.33   436
 10 Chambers, Skylar          12 COMET                  31.67      31.49   430
 11 Syroteuk, Christopher     11 CASC                   32.28      31.61   425
 12 Ross, Gregory             11 CP                     31.26      31.82   418
 13 Stenhouse, Michael        12 CP                     35.26      32.06   409
 14 Christmas, Tanner         12 CASC                   32.61      32.09   408
 15 Spenceley, John           12 CP                     31.44      32.11   407
 16 McAtee, Gavin             12 CASC                   32.45      32.29   401
-------------------------------------------------------------------------
 17 Alook, Joshua             12 FMSC                   32.53      32.30   401
 17 Spenceley, Stuart         12 CP                     33.19      32.30   401
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 19 Dalen, Christopher        11 UC Swim Club           31.98      32.47   395
 20 Cocks, Ross               12 EKSC                   32.71      32.92   380
 21 King, Zach                12 STSC                   33.35      32.98   378
 22 Dransutavicius, Brodie    11 FMSC                   33.54      33.06   375
 23 Bennett, David            11 CASC                   33.77      33.25   369
 24 Muise, Dallen             12 NCSA                   32.94      33.29   367
 25 Burton, Matthew           12 FMSC                   32.57      33.33   366
 26 Chrystal, Montgomery J    12 Blue Fins              32.58      33.56   359
 27 Jones, Matthew            11 UC Swim Club           34.15      33.59   358
 28 Johannesson, Luke         11 AMAC Swimming          33.98      34.01   345
 29 Van Der Sloot, Nick       11 AMAC Swimming          33.81      34.29   337
 30 Gebert, Jorah             11 FMSC                   34.02      34.66   326
 31 Lui, Alister              11 CASC                   35.42      34.79   322
 32 Boutin, Jesse             11 COMET                  35.35      34.99   316
 33 Quinlan, Liam             12 LASC                   35.10      35.47   303
 34 Vanderbeek, Eric          12 FMSC                   33.37      35.89   292
 -- Nicol, Alastair           12 LASC                   35.51         NS
Boys 11-12 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   58.73        2003 James Kendrick, CASC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Kendrick, James     12 CASC                 1:01.88      58.23   671   18
                  28.51       58.23 (29.72)
  2 Novak, Daxton       12 UC Swim Club         1:03.70    1:03.59   543   16
                  30.56     1:03.59 (33.03)
  3 Goodway, James      12 CP                   1:05.13    1:04.35   526   15
                  30.65     1:04.35 (33.70)
  4 Morrow, Kyle        12 RedDeer Swimming     1:05.16    1:04.61   521   14
                  31.23     1:04.61 (33.38)
  5 Trickett, Chris     12 RedDeer Swimming     1:05.33    1:05.26   508   13
                  31.71     1:05.26 (33.55)
  6 Swain, Greg         12 AMAC Swimming        1:06.82    1:06.65   481   12
                  32.38     1:06.65 (34.27)
  7 Blattler, Gregory   11 CASC                 1:05.60    1:07.01   474   11
                  32.24     1:07.01 (34.77)
  8 Churchill, Randy    12 UC Swim Club         1:06.04    1:09.13   436   10
                  33.30     1:09.13 (35.83)
B - Final
  9 Siarkowski, Michae  12 UC Swim Club         1:08.15    1:06.27   488    9
                  31.90     1:06.27 (34.37)
 10 Christmas, Tanner   12 CASC                 1:09.63    1:06.91   476    8
                  31.87     1:06.91 (35.04)
 11 Bobrosky, Chad      11 CASC                 1:08.09    1:06.93   475    7
                  32.36     1:06.93 (34.57)
 12 Spenceley, John     12 CP                   1:08.21    1:08.09   454    6
                  32.69     1:08.09 (35.40)
 13 Newton, Braeden     11 FMSC                 1:08.50    1:08.16   453    5
                  33.11     1:08.16 (35.05)
 14 Kozell, Greg        11 STSC                 1:08.29    1:08.59   445    4
                  32.09     1:08.59 (36.50)
 15 Ross, Gregory       11 CP                   1:09.38    1:09.68   427    3
                  33.51     1:09.68 (36.17)
 16 Spenceley, Stuart   12 CP                   1:09.22    1:09.95   422    2
                  33.85     1:09.95 (36.10)
Preliminaries
 17 Chambers, Skylar    12 COMET                1:09.91
 18 Dalen, Christopher  11 UC Swim Club         1:10.12
 19 Syroteuk, Christop  11 CASC                 1:10.13
 20 Chrystal, Montgome  12 Blue Fins            1:10.41
 21 Alook, Joshua       12 FMSC                 1:11.48
 22 Stenhouse, Michael  12 CP                   1:11.58
 23 Dransutavicius, Br  11 FMSC                 1:12.57
 24 Burton, Matthew     12 FMSC                 1:12.78
 25 Hibberd, Steven     12 KSC                  1:12.89
 26 McAtee, Gavin       12 CASC                 1:13.12
 27 Jones, Matthew      11 UC Swim Club         1:13.46
 27 Bennett, David      11 CASC                 1:13.46
 29 Flanagan, Jordan    11 AMAC Swimming        1:14.14
 30 Johannesson, Luke   11 AMAC Swimming        1:14.22
 31 Thiessen, Nathan    12 CASC                 1:15.16
 32 Brown, Griffin      11 CASC                 1:15.78
 33 Muise, Dallen       12 NCSA                 1:16.15
 34 Van Der Sloot, Nic  11 AMAC Swimming        1:16.55
 35 Quinlan, Liam       12 LASC                 1:17.14
 36 Dufour, Graeme      11 AMAC Swimming        1:17.20
 37 Boutin, Jesse       11 COMET                1:17.42
 38 Nicol, Alastair     12 LASC                 1:17.79
 39 Lui, Alister        11 CASC                 1:17.87
 40 Gebert, Jorah       11 FMSC                 1:18.28
 41 Darowski, Kuba      11 CASC                 1:19.53
Boys 11-12 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   58.73        2003 James Kendrick, CASC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Kendrick, James           12 CASC                   58.73    1:01.88   581
                  30.00     1:01.88 (31.88)
  2 Novak, Daxton             12 UC Swim Club         1:04.28    1:03.70   540
                  30.69     1:03.70 (33.01)
  3 Goodway, James            12 CP                   1:06.59    1:05.13   510
                  31.51     1:05.13 (33.62)
  4 Morrow, Kyle              12 RedDeer Swimming     1:04.26    1:05.16   510
                  31.53     1:05.16 (33.63)
  5 Trickett, Chris           12 RedDeer Swimming     1:05.94    1:05.33   506
                  31.37     1:05.33 (33.96)
  6 Blattler, Gregory         11 CASC                 1:04.78    1:05.60   501
                  31.30     1:05.60 (34.30)
  7 Churchill, Randy          12 UC Swim Club         1:05.23    1:06.04   492
                  31.97     1:06.04 (34.07)
  8 Swain, Greg               12 AMAC Swimming        1:06.28    1:06.82   478
                  32.31     1:06.82 (34.51)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bobrosky, Chad            11 CASC                 1:11.10    1:08.09   454
                  32.85     1:08.09 (35.24)
 10 Siarkowski, Michael       12 UC Swim Club         1:05.65    1:08.15   453
                  32.39     1:08.15 (35.76)
 11 Spenceley, John           12 CP                   1:07.76    1:08.21   452
                  32.85     1:08.21 (35.36)
 12 Kozell, Greg              11 STSC                 1:09.13    1:08.29   451
                  32.52     1:08.29 (35.77)
 13 Newton, Braeden           11 FMSC                 1:07.78    1:08.50   447
                  33.46     1:08.50 (35.04)
 14 Spenceley, Stuart         12 CP                   1:10.87    1:09.22   435
                  33.95     1:09.22 (35.27)
 15 Ross, Gregory             11 CP                   1:13.49    1:09.38   432
                  34.04     1:09.38 (35.34)
 16 Christmas, Tanner         12 CASC                 1:09.29    1:09.63   428
                  32.91     1:09.63 (36.72)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Chambers, Skylar          12 COMET                1:09.65    1:09.91   423
                  33.25     1:09.91 (36.66)
 18 Dalen, Christopher        11 UC Swim Club         1:09.44    1:10.12   419
                  33.90     1:10.12 (36.22)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Syroteuk, Christopher     11 CASC                 1:11.65    1:10.13   419
                  34.12     1:10.13 (36.01)
 20 Chrystal, Montgomery J    12 Blue Fins            1:10.15    1:10.41   415
                  33.71     1:10.41 (36.70)
 21 Alook, Joshua             12 FMSC                 1:13.06    1:11.48   398
                  33.10     1:11.48 (38.38)
 22 Stenhouse, Michael        12 CP                   1:16.64    1:11.58   396
                  33.90     1:11.58 (37.68)
 23 Dransutavicius, Brodie    11 FMSC                 1:15.44    1:12.57   381
                  35.00     1:12.57 (37.57)
 24 Burton, Matthew           12 FMSC                 1:11.55    1:12.78   378
                  35.20     1:12.78 (37.58)
 25 Hibberd, Steven           12 KSC                  1:12.41    1:12.89   376
                  34.36     1:12.89 (38.53)
 26 McAtee, Gavin             12 CASC                 1:15.72    1:13.12   373
                  34.53     1:13.12 (38.59)
 27 Jones, Matthew            11 UC Swim Club         1:14.78    1:13.46   368
                  34.83     1:13.46 (38.63)
 27 Bennett, David            11 CASC                 1:13.90    1:13.46   368
                  34.69     1:13.46 (38.77)
 29 Flanagan, Jordan          11 AMAC Swimming        1:17.66    1:14.14   358
                  36.26     1:14.14 (37.88)
 30 Johannesson, Luke         11 AMAC Swimming        1:17.25    1:14.22   357
                  36.35     1:14.22 (37.87)
 31 Thiessen, Nathan          12 CASC                 1:15.84    1:15.16   344
                  36.46     1:15.16 (38.70)
 32 Brown, Griffin            11 CASC                 1:19.98    1:15.78   335
                  37.32     1:15.78 (38.46)
 33 Muise, Dallen             12 NCSA                 1:23.27    1:16.15   330
                  35.71     1:16.15 (40.44)
 34 Van Der Sloot, Nick       11 AMAC Swimming        1:16.30    1:16.55   325
                  35.80     1:16.55 (40.75)
 35 Quinlan, Liam             12 LASC                 1:14.94    1:17.14   317
                  36.95     1:17.14 (40.19)
 36 Dufour, Graeme            11 AMAC Swimming        1:20.79    1:17.20   317
                  37.02     1:17.20 (40.18)
 37 Boutin, Jesse             11 COMET                1:16.74    1:17.42   314
                  37.15     1:17.42 (40.27)
 38 Nicol, Alastair           12 LASC                 1:18.12    1:17.79   309
                  37.53     1:17.79 (40.26)
 39 Lui, Alister              11 CASC                 1:17.60    1:17.87   308
                  36.57     1:17.87 (41.30)
 40 Gebert, Jorah             11 FMSC                 1:17.27    1:18.28   303
                  37.27     1:18.28 (41.01)
 41 Darowski, Kuba            11 CASC                 1:20.20    1:19.53   288
                  37.84     1:19.53 (41.69)
Boys 11-12 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   2:07.58        1989 Brett Cameron, SSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Kendrick, James     12 CASC                 2:11.30    2:05.47   700   18
                  28.35       59.17 (30.82)     1:32.28 (33.11)     2:05.47 (33.19)
  2 Kremer, Trace       12 OSC                  2:15.30    2:15.67   583   16
                  30.67     1:04.34 (33.67)     1:40.03 (35.69)     2:15.67 (35.64)
  3 Morrow, Kyle        12 RedDeer Swimming     2:21.18    2:17.10   568   15
                  31.32     1:06.22 (34.90)     1:42.30 (36.08)     2:17.10 (34.80)
  4 Newton, Braeden     11 FMSC                 2:22.14    2:21.03   529   14
                  32.75     1:09.11 (36.36)     1:46.12 (37.01)     2:21.03 (34.91)
  5 Goodway, James      12 CP                   2:22.78    2:21.05   529   13
                  32.39     1:09.78 (37.39)     1:46.74 (36.96)     2:21.05 (34.31)
  6 Novak, Daxton       12 UC Swim Club         2:19.07    2:22.74   513   12
                  31.67     1:07.32 (35.65)     1:45.20 (37.88)     2:22.74 (37.54)
  7 Swain, Greg         12 AMAC Swimming        2:21.78    2:24.69   496   11
                  33.77     1:10.15 (36.38)     1:48.07 (37.92)     2:24.69 (36.62)
  8 Churchill, Randy    12 UC Swim Club         2:22.52    2:24.92   493   10
                  34.93     1:11.63 (36.70)     1:49.10 (37.47)     2:24.92 (35.82)
B - Final
  9 Siarkowski, Michae  12 UC Swim Club         2:26.71    2:22.18   518    9
                  32.76     1:09.33 (36.57)     1:46.73 (37.40)     2:22.18 (35.45)
 10 Trickett, Chris     12 RedDeer Swimming     2:26.05    2:22.61   514    8
                  33.19     1:09.91 (36.72)     1:46.85 (36.94)     2:22.61 (35.76)
 11 Spenceley, John     12 CP                   2:27.19    2:25.21   491    7
                  33.38     1:10.54 (37.16)     1:48.33 (37.79)     2:25.21 (36.88)
 12 Myers, Brandon      12 CASC                 2:28.66    2:25.37   490    6
                  32.85     1:10.35 (37.50)     1:48.26 (37.91)     2:25.37 (37.11)
 13 Bobrosky, Chad      11 CASC                 2:29.08    2:26.80   477    5
                  33.76     1:11.01 (37.25)     1:49.68 (38.67)     2:26.80 (37.12)
 14 Spenceley, Stuart   12 CP                   2:30.21    2:28.65   462    4
                  34.50     1:12.14 (37.64)     1:50.93 (38.79)     2:28.65 (37.72)
 15 Jobe, Graham        12 CASC                 2:31.50    2:32.01   435    3
                  34.39     1:12.53 (38.14)     1:52.42 (39.89)     2:32.01 (39.59)
 16 Chrystal, Montgome  12 Blue Fins            2:31.27    2:32.57   430    2
                  34.46     1:13.19 (38.73)     1:53.54 (40.35)     2:32.57 (39.03)
Preliminaries
 17 Christmas, Tanner   12 CASC                 2:32.29
 18 Ross, Gregory       11 CP                   2:32.84
 19 Ho, Calvin          11 EKSC                 2:35.23
 20 Hunter, Buchanan    12 SSC                  2:35.94
 21 King, Zach          12 STSC                 2:36.13
 22 Burton, Matthew     12 FMSC                 2:36.15
 23 Hibberd, Steven     12 KSC                  2:38.01
 24 Thiessen, Nathan    12 CASC                 2:38.98
 25 Jones, Matthew      11 UC Swim Club         2:39.74
 26 Flanagan, Jordan    11 AMAC Swimming        2:40.28
 27 Quinlan, Liam       12 LASC                 2:44.62
 28 Lai, Jason          11 EKSC                 2:44.69
 29 Nicol, Alastair     12 LASC                 2:45.02
 30 Van Der Sloot, Nic  11 AMAC Swimming        2:47.05
 31 Brown, Griffin      11 CASC                 2:48.86
 32 Lui, Alister        11 CASC                 2:49.44
 33 Osmond, Paul        11 GPP                  2:51.14
 34 Vanderbeek, Eric    12 FMSC                 2:53.68
 35 Darowski, Kuba      11 CASC                 2:54.79
 36 Gebert, Jorah       11 FMSC                 2:59.86
Boys 11-12 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   2:07.58        1989 Brett Cameron, SSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Kendrick, James           12 CASC                 2:07.00    2:11.30   631
                  29.83     1:03.94 (34.11)     1:39.26 (35.32)     2:11.30 (32.04)
  2 Kremer, Trace             12 OSC                  2:14.37    2:15.30   587
                  30.44     1:04.45 (34.01)     1:40.23 (35.78)     2:15.30 (35.07)
  3 Novak, Daxton             12 UC Swim Club         2:18.19    2:19.07   548
                  31.14     1:07.08 (35.94)     1:43.23 (36.15)     2:19.07 (35.84)
  4 Morrow, Kyle              12 RedDeer Swimming     2:19.62    2:21.18   528
                  31.41     1:06.97 (35.56)     1:44.18 (37.21)     2:21.18 (37.00)
  5 Swain, Greg               12 AMAC Swimming        2:22.18    2:21.78   522
                  32.73     1:08.50 (35.77)     1:45.35 (36.85)     2:21.78 (36.43)
  6 Newton, Braeden           11 FMSC                 2:21.27    2:22.14   519
                  33.18     1:10.00 (36.82)     1:46.51 (36.51)     2:22.14 (35.63)
  7 Churchill, Randy          12 UC Swim Club         2:22.32    2:22.52   515
                  33.19     1:10.24 (37.05)     1:47.35 (37.11)     2:22.52 (35.17)
  8 Goodway, James            12 CP                   2:22.45    2:22.78   513
                  33.14     1:10.30 (37.16)     1:46.77 (36.47)     2:22.78 (36.01)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Trickett, Chris           12 RedDeer Swimming     2:25.42    2:26.05   484
                  32.38     1:09.73 (37.35)     1:47.81 (38.08)     2:26.05 (38.24)
 10 Siarkowski, Michael       12 UC Swim Club         2:22.26    2:26.71   478
                  32.31     1:09.12 (36.81)     1:47.61 (38.49)     2:26.71 (39.10)
 11 Spenceley, John           12 CP                   2:25.93    2:27.19   474
                  33.70     1:10.80 (37.10)     1:49.75 (38.95)     2:27.19 (37.44)
 12 Myers, Brandon            12 CASC                 2:22.46    2:28.66   461
                  32.14     1:10.42 (38.28)     1:51.09 (40.67)     2:28.66 (37.57)
 13 Bobrosky, Chad            11 CASC                 2:28.09    2:29.08   458
                  33.97     1:12.50 (38.53)     1:51.83 (39.33)     2:29.08 (37.25)
 14 Spenceley, Stuart         12 CP                   2:29.26    2:30.21   449
                  34.00     1:12.15 (38.15)     1:51.81 (39.66)     2:30.21 (38.40)
 15 Chrystal, Montgomery J    12 Blue Fins            2:31.89    2:31.27   440
                  34.03     1:11.84 (37.81)     1:51.87 (40.03)     2:31.27 (39.40)
 16 Jobe, Graham              12 CASC                 2:29.67    2:31.50   439
                  34.06     1:12.18 (38.12)     1:51.99 (39.81)     2:31.50 (39.51)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Christmas, Tanner         12 CASC                 2:36.36    2:32.29   432
                  34.99     1:13.82 (38.83)     1:53.65 (39.83)     2:32.29 (38.64)
 18 Ross, Gregory             11 CP                   2:32.40    2:32.84   428
                  34.39     1:13.58 (39.19)     1:54.09 (40.51)     2:32.84 (38.75)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ho, Calvin                11 EKSC                 2:30.59    2:35.23   410
                  34.86     1:14.81 (39.95)     1:55.12 (40.31)     2:35.23 (40.11)
 20 Hunter, Buchanan          12 SSC                  2:42.23    2:35.94   405
                  35.26     1:15.19 (39.93)     1:56.83 (41.64)     2:35.94 (39.11)
 21 King, Zach                12 STSC                 2:30.27    2:36.13   404
                  34.92     1:14.95 (40.03)     1:55.33 (40.38)     2:36.13 (40.80)
 22 Burton, Matthew           12 FMSC                 2:33.91    2:36.15   404
                  36.42     1:17.04 (40.62)     1:58.17 (41.13)     2:36.15 (37.98)
 23 Hibberd, Steven           12 KSC                  2:39.60    2:38.01   390
                  36.17     1:16.27 (40.10)     1:58.54 (42.27)     2:38.01 (39.47)
 24 Thiessen, Nathan          12 CASC                 2:41.29    2:38.98   384
                  35.77     1:17.58 (41.81)     2:00.44 (42.86)     2:38.98 (38.54)
 25 Jones, Matthew            11 UC Swim Club         2:42.44    2:39.74   378
                  36.24     1:17.51 (41.27)     1:59.68 (42.17)     2:39.74 (40.06)
 26 Flanagan, Jordan          11 AMAC Swimming        2:42.32    2:40.28   375
                  36.52     1:17.10 (40.58)     1:59.82 (42.72)     2:40.28 (40.46)
 27 Quinlan, Liam             12 LASC                 2:39.62    2:44.62   347
                  37.76     1:20.30 (42.54)     2:02.93 (42.63)     2:44.62 (41.69)
 28 Lai, Jason                11 EKSC                 2:55.82    2:44.69   346
                  52.69     1:18.66 (25.97)     2:01.98 (43.32)     2:44.69 (42.71)
 29 Nicol, Alastair           12 LASC                 2:47.39    2:45.02   344
                  38.08     1:19.92 (41.84)     2:03.17 (43.25)     2:45.02 (41.85)
 30 Van Der Sloot, Nick       11 AMAC Swimming        2:47.27    2:47.05   332
                  36.46     1:19.60 (43.14)     2:04.02 (44.42)     2:47.05 (43.03)
 31 Brown, Griffin            11 CASC                 2:59.60    2:48.86   321
                  53.66     1:22.01 (28.35)     2:06.74 (44.73)     2:48.86 (42.12)
 32 Lui, Alister              11 CASC                 2:58.04    2:49.44   317
                  52.21     1:19.71 (27.50)     2:05.38 (45.67)     2:49.44 (44.06)
 33 Osmond, Paul              11 GPP                  2:47.26    2:51.14   308
                  37.90     1:21.75 (43.85)     2:06.32 (44.57)     2:51.14 (44.82)
 34 Vanderbeek, Eric          12 FMSC                 2:39.01    2:53.68   293
                  37.59     1:23.04 (45.45)     2:09.15 (46.11)     2:53.68 (44.53)
 35 Darowski, Kuba            11 CASC                 2:57.66    2:54.79   287
                  53.19     1:24.44 (31.25)     2:10.84 (46.40)     2:54.79 (43.95)
 36 Gebert, Jorah             11 FMSC                 2:52.39    2:59.86   261
                  39.80     1:25.73 (45.93)     2:14.92 (49.19)     2:59.86 (44.94)
Boys 11-12 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   4:21.14        1988 Jamie Stevens, OSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Kendrick, James     12 CASC                 4:39.16    4:30.50   675   18
                  30.49     1:04.63 (34.14)     1:38.57 (33.94)     2:13.55 (34.98)
        2:47.50 (33.95)     3:21.79 (34.29)     3:56.41 (34.62)     4:30.50 (34.09)
  2 Kremer, Trace       12 OSC                  4:37.86    4:41.81   613   16
                  31.18     1:05.68 (34.50)     1:40.87 (35.19)     2:16.32 (35.45)
        2:51.93 (35.61)     3:28.36 (36.43)     4:05.04 (36.68)     4:41.81 (36.77)
  3 Wolk, Karl          12 EKSC                 4:47.03    4:45.26   596   15
                  31.47     1:05.99 (34.52)     1:41.51 (35.52)     2:17.57 (36.06)
        2:53.94 (36.37)     3:30.55 (36.61)     4:08.14 (37.59)     4:45.26 (37.12)
  4 Morrow, Kyle        12 RedDeer Swimming     4:53.57    4:53.52   555   14
                  31.39     1:06.77 (35.38)     1:43.80 (37.03)     2:21.38 (37.58)
        2:59.08 (37.70)     3:37.51 (38.43)     4:15.76 (38.25)     4:53.52 (37.76)
  5 Newton, Braeden     11 FMSC                 4:52.87    4:58.96   530   13
                  33.78     1:11.13 (37.35)     1:49.32 (38.19)     2:27.58 (38.26)
        3:06.08 (38.50)     3:44.31 (38.23)     4:23.02 (38.71)     4:58.96 (35.94)
  6 Myers, Brandon      12 CASC                 4:58.51    5:01.33   519   12
                  33.67     1:12.01 (38.34)     1:51.20 (39.19)     2:29.80 (38.60)
        3:07.88 (38.08)     3:46.38 (38.50)     4:24.86 (38.48)     5:01.33 (36.47)
  7 Churchill, Randy    12 UC Swim Club         4:55.77    5:01.41   519   11
                  34.05     1:13.43 (39.38)     1:51.60 (38.17)     2:29.62 (38.02)
        3:07.93 (38.31)     3:46.48 (38.55)     4:24.31 (37.83)     5:01.41 (37.10)
  8 Swain, Greg         12 AMAC Swimming        5:05.95    5:02.92   512   10
                  34.65     1:12.83 (38.18)     1:52.08 (39.25)     2:30.41 (38.33)
        3:09.02 (38.61)     3:47.54 (38.52)     4:26.09 (38.55)     5:02.92 (36.83)
  9 Spenceley, John     12 CP                   5:07.15    5:04.09   507    9
                  33.33     1:10.54 (37.21)     1:49.98 (39.44)     2:29.27 (39.29)
        3:08.42 (39.15)     3:47.72 (39.30)     4:26.77 (39.05)     5:04.09 (37.32)
 10 Bobrosky, Chad      11 CASC                 5:20.65    5:06.41   498    8
                  34.65     1:12.83 (38.18)     1:52.63 (39.80)     2:32.11 (39.48)
        3:11.31 (39.20)     3:51.05 (39.74)     4:30.25 (39.20)     5:06.41 (36.16)
 11 Spenceley, Stuart   12 CP                   5:12.13    5:07.26   494    7
                  34.19     1:12.25 (38.06)     1:51.65 (39.40)     2:30.98 (39.33)
        3:10.34 (39.36)     3:49.81 (39.47)     4:29.20 (39.39)     5:07.26 (38.06)
 12 Trickett, Chris     12 RedDeer Swimming     5:09.97    5:11.85   475    6
                  34.48     1:12.90 (38.42)     1:52.50 (39.60)     2:31.90 (39.40)
        3:12.15 (40.25)     3:52.27 (40.12)     4:32.64 (40.37)     5:11.85 (39.21)
 13 Siarkowski, Michae  12 UC Swim Club         4:55.94    5:17.47   453    5
                  33.57     1:12.02 (38.45)     1:52.56 (40.54)     2:32.92 (40.36)
        3:14.23 (41.31)     3:56.43 (42.20)     4:37.57 (41.14)     5:17.47 (39.90)
 14 Tworek, Nicholas    12 OSC                  5:25.04    5:17.88   452    4
                  35.16     1:15.50 (40.34)     1:55.99 (40.49)     2:37.36 (41.37)
        3:18.19 (40.83)     3:59.58 (41.39)     4:40.35 (40.77)     5:17.88 (37.53)
 15 Cocks, Ross         12 EKSC                 5:41.02    5:17.90   451    3
                  35.09     1:14.74 (39.65)     1:54.55 (39.81)     2:35.07 (40.52)
        3:15.91 (40.84)     3:57.03 (41.12)     4:40.18 (43.15)     5:17.90 (37.72)
 16 Chrystal, Montgome  12 Blue Fins            5:20.36    5:18.69   448    2
                  34.92     1:14.19 (39.27)     1:54.11 (39.92)     2:35.22 (41.11)
        3:15.90 (40.68)     3:57.93 (42.03)     4:38.95 (41.02)     5:18.69 (39.74)
 17 Jobe, Graham        12 CASC                 5:22.19    5:18.92   448
                  34.99     1:13.67 (38.68)     1:53.81 (40.14)     2:34.88 (41.07)
        3:16.06 (41.18)     3:57.63 (41.57)     4:38.76 (41.13)     5:18.92 (40.16)
 18 Burton, Matthew     12 FMSC                 5:32.08    5:22.98   432
                  36.47     1:17.57 (41.10)     1:58.68 (41.11)     2:39.57 (40.89)
        3:20.83 (41.26)     4:01.71 (40.88)     4:42.72 (41.01)     5:22.98 (40.26)
 19 Hunter, Buchanan    12 SSC                  5:28.53    5:24.91   425
                  35.44     1:16.31 (40.87)     1:57.91 (41.60)     2:39.48 (41.57)
        3:21.46 (41.98)     4:03.53 (42.07)     4:44.89 (41.36)     5:24.91 (40.02)
 20 Ho, Calvin          11 EKSC                 5:27.68    5:25.13   425
                  35.79     1:16.62 (40.83)     1:58.62 (42.00)     2:39.99 (41.37)
        3:21.80 (41.81)     4:03.90 (42.10)     4:44.91 (41.01)     5:25.13 (40.22)
 21 Ross, Gregory       11 CP                   5:39.35    5:30.38   406
                  35.97     1:17.11 (41.14)     1:58.38 (41.27)     2:40.99 (42.61)
        3:23.87 (42.88)     4:06.53 (42.66)     4:49.33 (42.80)     5:30.38 (41.05)
 22 Quinlan, Liam       12 LASC                 5:46.21    5:36.20   387
                  38.38     1:20.14 (41.76)     2:02.36 (42.22)     2:45.02 (42.66)
        3:28.21 (43.19)     4:11.41 (43.20)     4:54.09 (42.68)     5:36.20 (42.11)
 23 Thiessen, Nathan    12 CASC                 5:41.27    5:41.08   371
                  36.96     1:20.88 (43.92)     2:04.87 (43.99)     2:48.87 (44.00)
        3:33.23 (44.36)     4:15.59 (42.36)     4:59.43 (43.84)     5:41.08 (41.65)
 24 Hanna, Roger        12 UC Swim Club         5:46.84    5:41.28   371
                  39.55     1:21.91 (42.36)     2:04.33 (42.42)     2:47.48 (43.15)
        3:32.29 (44.81)     4:15.47 (43.18)     4:58.81 (43.34)     5:41.28 (42.47)
 25 King, Zach          12 STSC                 5:22.19    5:43.20   365
                  36.03     1:18.45 (42.42)     2:02.72 (44.27)     2:46.83 (44.11)
        3:31.50 (44.67)     4:16.11 (44.61)     4:59.94 (43.83)     5:43.20 (43.26)
 26 Jones, Matthew      11 UC Swim Club         5:50.57    5:44.78   360
                  39.37     1:23.95 (44.58)     2:08.42 (44.47)     2:52.00 (43.58)
        3:34.59 (42.59)     4:18.86 (44.27)     5:02.04 (43.18)     5:44.78 (42.74)
 27 Bennett, David      11 CASC                 5:57.38    5:47.95   350
                  38.30     1:20.78 (42.48)     2:04.79 (44.01)     2:48.78 (43.99)
        3:34.09 (45.31)     4:18.30 (44.21)     5:03.01 (44.71)     5:47.95 (44.94)
 28 Brown, Griffin      11 CASC                 5:56.57    5:48.70   348
                  39.20     1:23.38 (44.18)     2:07.91 (44.53)     2:52.18 (44.27)
        3:35.40 (43.22)     4:20.34 (44.94)     5:05.30 (44.96)     5:48.70 (43.40)
 29 Hibberd, Steven     12 KSC                  5:33.14    5:50.34   343
                  37.23     1:21.59 (44.36)     2:06.00 (44.41)     2:50.60 (44.60)
        3:34.11 (43.51)     4:19.78 (45.67)     5:05.20 (45.42)     5:50.34 (45.14)
 30 Lai, Jason          11 EKSC                 5:50.88    5:50.40   343
                  39.52     1:22.50 (42.98)     2:06.80 (44.30)     2:51.23 (44.43)
        3:36.14 (44.91)     4:21.36 (45.22)     5:06.29 (44.93)     5:50.40 (44.11)
 31 Van Der Sloot, Nic  11 AMAC Swimming        6:10.43    5:57.78   322
                  38.04     1:22.32 (44.28)     2:07.85 (45.53)     2:54.44 (46.59)
        3:41.21 (46.77)     4:27.11 (45.90)     5:13.28 (46.17)     5:57.78 (44.50)
 -- Osmond, Paul        11 GPP                  6:06.67         NS
Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   30.64        2004 James Kendrick, CASC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Kendrick, James     12 CASC                   32.85      30.70   588   18
  2 Goodway, James      12 CP                     32.65      31.29   561   16
  3 Wolk, Karl          12 EKSC                   33.96      32.17   523   15
  4 Kremer, Trace       12 OSC                    35.45      34.03   451   14
  5 Christmas, Tanner   12 CASC                   35.15      34.24   444   13
  6 Chambers, Skylar    12 COMET                  34.90      34.27   443   12
  7 Blattler, Gregory   11 CASC                   34.91      34.40   438   11
  8 Gray, Stuart        11 CP                     35.40      35.55   400   10
B - Final
  9 Stenhouse, Michael  12 CP                     36.54      35.53   401    9
 10 Cocks, Ross         12 EKSC                   36.33      35.84   391    8
 11 Syroteuk, Christop  11 CASC                   36.39      36.59   369    7
 12 Burton, Matthew     12 FMSC                   37.77      36.82   362    6
 13 Tworek, Nicholas    12 OSC                    37.61      37.09   354    5
 14 Kozell, Greg        11 STSC                   37.36      37.42   345    4
 15 Swain, Greg         12 AMAC Swimming          37.14      37.43   345    3
 16 Flanagan, Jordan    11 AMAC Swimming          38.08      37.44   345    2
Preliminaries
 17 Siarkowski, Michae  12 UC Swim Club           38.17
 18 Alook, Joshua       12 FMSC                   38.28
 18 King, Zach          12 STSC                   38.28
 20 Muise, Dallen       12 NCSA                   38.32
 21 Gebert, Jorah       11 FMSC                   38.39
 22 Wagner, Thomas      11 UC Swim Club           38.41
 23 Dransutavicius, Br  11 FMSC                   39.19
 24 Van Der Sloot, Nic  11 AMAC Swimming          39.45
 25 Thiessen, Nathan    12 CASC                   39.61
 26 Quinlan, Liam       12 LASC                   40.16
 27 Osmond, Paul        11 GPP                    40.41
 28 Ross, Gregory       11 CP                     40.58
 29 Bennett, David      11 CASC                   41.00
 30 Vanderbeek, Eric    12 FMSC                   41.01
 31 Boutin, Jesse       11 COMET                  41.55
 32 Mak, Anthony        11 UC Swim Club           43.44
 33 Lui, Alister        11 CASC                   44.07
 -- Marjan, Alexander   11 OSC                      NS
 -- Chrystal, Montgome  12 Blue Fins                NS
Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   30.64        2004 James Kendrick, CASC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Goodway, James            12 CP                     33.42      32.65   503
  2 Kendrick, James           12 CASC                   30.64      32.85   496
  3 Wolk, Karl                12 EKSC                   34.18      33.96   454
  4 Chambers, Skylar          12 COMET                  36.92      34.90   421
  5 Blattler, Gregory         11 CASC                   33.76      34.91   421
  6 Christmas, Tanner         12 CASC                   36.22      35.15   413
  7 Gray, Stuart              11 CP                     37.96      35.40   405
  8 Kremer, Trace             12 OSC                    34.95      35.45   404
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cocks, Ross               12 EKSC                   35.10      36.33   377
 10 Syroteuk, Christopher     11 CASC                   37.58      36.39   375
 11 Stenhouse, Michael        12 CP                     36.31      36.54   370
 12 Swain, Greg               12 AMAC Swimming          35.75      37.14   353
 13 Kozell, Greg              11 STSC                   35.57      37.36   347
 14 Tworek, Nicholas          12 OSC                    37.58      37.61   340
 15 Burton, Matthew           12 FMSC                   37.88      37.77   336
 16 Flanagan, Jordan          11 AMAC Swimming          39.33      38.08   327
-------------------------------------------------------------------------
 17 Siarkowski, Michael       12 UC Swim Club           43.81      38.17   325
 18 Alook, Joshua             12 FMSC                   36.39      38.28   322
 18 King, Zach                12 STSC                   37.11      38.28   322
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 20 Muise, Dallen             12 NCSA                   40.98      38.32   321
 21 Gebert, Jorah             11 FMSC                   38.21      38.39   319
 22 Wagner, Thomas            11 UC Swim Club           40.25      38.41   319
 23 Dransutavicius, Brodie    11 FMSC                   42.43      39.19   299
 24 Van Der Sloot, Nick       11 AMAC Swimming          39.12      39.45   293
 25 Thiessen, Nathan          12 CASC                   38.24      39.61   289
 26 Quinlan, Liam             12 LASC                   39.47      40.16   276
 27 Osmond, Paul              11 GPP                    40.91      40.41   270
 28 Ross, Gregory             11 CP                     38.64      40.58   267
 29 Bennett, David            11 CASC                   41.73      41.00   257
 30 Vanderbeek, Eric          12 FMSC                   41.90      41.01   257
 31 Boutin, Jesse             11 COMET                  39.04      41.55   245
 32 Mak, Anthony              11 UC Swim Club           43.68      43.44   207
 33 Lui, Alister              11 CASC                   44.04      44.07   195
 -- Marjan, Alexander         11 OSC                    38.01         NS
 -- Chrystal, Montgomery J    12 Blue Fins              40.50         NS
Boys 11-12 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   1:04.77        1991 Matthew Henderson, CASC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Kendrick, James     12 CASC                 1:08.09    1:05.16   633   18
                  31.99     1:05.16 (33.17)
  2 Wolk, Karl          12 EKSC                 1:10.01    1:07.86   574   16
                  32.83     1:07.86 (35.03)
  3 Goodway, James      12 CP                   1:10.22    1:11.85   496   15
                  35.14     1:11.85 (36.71)
  4 Blattler, Gregory   11 CASC                 1:13.60    1:13.06   475   14
                  36.66     1:13.06 (36.40)
  5 Novak, Daxton       12 UC Swim Club         1:12.17    1:13.39   470   13
                  35.33     1:13.39 (38.06)
  6 Kremer, Trace       12 OSC                  1:15.20    1:15.20   440   12
                  36.01     1:15.20 (39.19)
  7 Christmas, Tanner   12 CASC                 1:15.56    1:15.90   429   11
                  36.66     1:15.90 (39.24)
  8 Gray, Stuart        11 CP                   1:15.82    1:18.02   397   10
                  37.89     1:18.02 (40.13)
B - Final
  9 Morrow, Kyle        12 RedDeer Swimming     1:16.13    1:14.76   447    9
                  36.40     1:14.76 (38.36)
 10 Chambers, Skylar    12 COMET                1:16.48    1:15.70   432    8
                  36.90     1:15.70 (38.80)
 11 Tworek, Nicholas    12 OSC                  1:16.31    1:16.78   416    7
                  37.46     1:16.78 (39.32)
 12 Cocks, Ross         12 EKSC                 1:17.58    1:17.38   407    6
                  37.86     1:17.38 (39.52)
 13 Myers, Brandon      12 CASC                 1:17.57    1:17.88   399    5
                  37.72     1:17.88 (40.16)
 14 Spenceley, John     12 CP                   1:17.55    1:18.23   394    4
                  38.69     1:18.23 (39.54)
 15 Syroteuk, Christop  11 CASC                 1:18.45    1:18.76   387    3
                  38.49     1:18.76 (40.27)
 16 Swain, Greg         12 AMAC Swimming        1:18.53    1:19.08   382    2
                  38.91     1:19.08 (40.17)
Preliminaries
 17 Churchill, Randy    12 UC Swim Club         1:18.72
 18 Burton, Matthew     12 FMSC                 1:18.98
 19 Funk, Richard       11 EKSC                 1:20.10
 20 Stenhouse, Michael  12 CP                   1:20.19
 21 Alook, Joshua       12 FMSC                 1:21.42
 22 Chrystal, Montgome  12 Blue Fins            1:21.52
 23 Spenceley, Stuart   12 CP                   1:21.63
 24 Siarkowski, Michae  12 UC Swim Club         1:21.94
 25 Wagner, Thomas      11 UC Swim Club         1:22.44
 26 King, Zach          12 STSC                 1:22.61
 27 Jobe, Graham        12 CASC                 1:22.67
 28 Flanagan, Jordan    11 AMAC Swimming        1:22.80
 29 Thiessen, Nathan    12 CASC                 1:23.18
 30 Kozell, Greg        11 STSC                 1:23.72
 31 Bennett, David      11 CASC                 1:23.76
 32 Hanna, Roger        12 UC Swim Club         1:23.93
 33 Ross, Gregory       11 CP                   1:24.10
 34 Van Der Sloot, Nic  11 AMAC Swimming        1:25.43
 35 Quinlan, Liam       12 LASC                 1:25.52
 36 Marjan, Alexander   11 OSC                  1:25.95
 37 Gebert, Jorah       11 FMSC                 1:27.55
 37 Jones, Matthew      11 UC Swim Club         1:27.55
 39 Boutin, Jesse       11 COMET                1:27.66
 40 Osmond, Paul        11 GPP                  1:27.70
 41 Lai, Jason          11 EKSC                 1:27.79
 42 Brown, Griffin      11 CASC                 1:32.30
 43 Dufour, Graeme      11 AMAC Swimming        1:33.73
 44 Mak, Anthony        11 UC Swim Club         1:34.43
 45 Darowski, Kuba      11 CASC                 1:35.93
 -- Muise, Dallen       12 NCSA                     NS
Boys 11-12 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   1:04.77        1991 Matthew Henderson, CASC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Kendrick, James           12 CASC                 1:06.31    1:08.09   569
                  34.25     1:08.09 (33.84)
  2 Wolk, Karl                12 EKSC                 1:08.50    1:10.01   531
                  34.14     1:10.01 (35.87)
  3 Goodway, James            12 CP                   1:11.81    1:10.22   527
                  34.57     1:10.22 (35.65)
  4 Novak, Daxton             12 UC Swim Club         1:14.94    1:12.17   491
                  34.72     1:12.17 (37.45)
  5 Blattler, Gregory         11 CASC                 1:14.64    1:13.60   466
                  35.61     1:13.60 (37.99)
  6 Kremer, Trace             12 OSC                  1:14.47    1:15.20   440
                  36.63     1:15.20 (38.57)
  7 Christmas, Tanner         12 CASC                 1:17.28    1:15.56   434
                  36.42     1:15.56 (39.14)
  8 Gray, Stuart              11 CP                   1:17.09    1:15.82   430
                  36.58     1:15.82 (39.24)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Morrow, Kyle              12 RedDeer Swimming     1:15.58    1:16.13   425
                  37.31     1:16.13 (38.82)
 10 Tworek, Nicholas          12 OSC                  1:18.24    1:16.31   423
                  36.95     1:16.31 (39.36)
 11 Chambers, Skylar          12 COMET                1:18.71    1:16.48   420
                  37.43     1:16.48 (39.05)
 12 Spenceley, John           12 CP                   1:16.93    1:17.55   404
                  38.51     1:17.55 (39.04)
 13 Myers, Brandon            12 CASC                 1:17.57    1:17.57   404
                  37.58     1:17.57 (39.99)
 14 Cocks, Ross               12 EKSC                 1:16.01    1:17.58   404
                  37.54     1:17.58 (40.04)
 15 Syroteuk, Christopher     11 CASC                 1:18.94    1:18.45   391
                  38.18     1:18.45 (40.27)
 16 Swain, Greg               12 AMAC Swimming        1:18.25    1:18.53   390
                  38.57     1:18.53 (39.96)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Churchill, Randy          12 UC Swim Club         1:18.09    1:18.72   387
                  38.92     1:18.72 (39.80)
 18 Burton, Matthew           12 FMSC                 1:22.24    1:18.98   384
                  39.35     1:18.98 (39.63)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Funk, Richard             11 EKSC                 1:22.82    1:20.10   369
                  38.77     1:20.10 (41.33)
 20 Stenhouse, Michael        12 CP                   1:24.79    1:20.19   367
                  39.75     1:20.19 (40.44)
 21 Alook, Joshua             12 FMSC                 1:19.81    1:21.42   351
                  38.81     1:21.42 (42.61)
 22 Chrystal, Montgomery J    12 Blue Fins            1:19.65    1:21.52   350
                  40.09     1:21.52 (41.43)
 23 Spenceley, Stuart         12 CP                   1:20.31    1:21.63   349
                  39.61     1:21.63 (42.02)
 24 Siarkowski, Michael       12 UC Swim Club         1:24.37    1:21.94   345
                  39.48     1:21.94 (42.46)
 25 Wagner, Thomas            11 UC Swim Club         1:25.55    1:22.44   339
                  40.23     1:22.44 (42.21)
 26 King, Zach                12 STSC                 1:18.98    1:22.61   336
                  39.98     1:22.61 (42.63)
 27 Jobe, Graham              12 CASC                 1:20.01    1:22.67   336
                  40.79     1:22.67 (41.88)
 28 Flanagan, Jordan          11 AMAC Swimming        1:22.38    1:22.80   334
                  40.85     1:22.80 (41.95)
 29 Thiessen, Nathan          12 CASC                 1:19.68    1:23.18   329
                  41.23     1:23.18 (41.95)
 30 Kozell, Greg              11 STSC                 1:19.52    1:23.72   323
                  40.58     1:23.72 (43.14)
 31 Bennett, David            11 CASC                 1:30.99    1:23.76   322
                  40.56     1:23.76 (43.20)
 32 Hanna, Roger              12 UC Swim Club         1:36.30    1:23.93   320
                  40.11     1:23.93 (43.82)
 33 Ross, Gregory             11 CP                   1:23.15    1:24.10   318
                  41.29     1:24.10 (42.81)
 34 Van Der Sloot, Nick       11 AMAC Swimming        1:25.92    1:25.43   303
                  42.06     1:25.43 (43.37)
 35 Quinlan, Liam             12 LASC                 1:24.70    1:25.52   302
                  52.66     1:25.52 (32.86)
 36 Marjan, Alexander         11 OSC                  1:25.22    1:25.95   297
                  42.63     1:25.95 (43.32)
 37 Gebert, Jorah             11 FMSC                 1:26.55    1:27.55   280
                  42.17     1:27.55 (45.38)
 37 Jones, Matthew            11 UC Swim Club         1:27.30    1:27.55   280
                  43.59     1:27.55 (43.96)
 39 Boutin, Jesse             11 COMET                1:24.87    1:27.66   279
                  42.62     1:27.66 (45.04)
 40 Osmond, Paul              11 GPP                  1:24.82    1:27.70   278
                  42.27     1:27.70 (45.43)
 41 Lai, Jason                11 EKSC                 1:30.83    1:27.79   277
                  43.24     1:27.79 (44.55)
 42 Brown, Griffin            11 CASC                 1:36.99    1:32.30   232
                  44.00     1:32.30 (48.30)
 43 Dufour, Graeme            11 AMAC Swimming        1:26.56    1:33.73   219
                  45.69     1:33.73 (48.04)
 44 Mak, Anthony              11 UC Swim Club         1:34.51    1:34.43   213
                  45.62     1:34.43 (48.81)
 45 Darowski, Kuba            11 CASC                 1:47.97    1:35.93   199
                  46.85     1:35.93 (49.08)
 -- Muise, Dallen             12 NCSA                 1:33.14         NS
Boys 11-12 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   2:18.94        1991 Matthew Henderson, CASC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Kendrick, James     12 CASC                 2:21.01    2:20.00   661   18
                  33.05     1:08.24 (35.19)     1:44.19 (35.95)     2:20.00 (35.81)
  2 Wolk, Karl          12 EKSC                 2:29.76    2:27.98   579   16
                  34.40     1:11.00 (36.60)     1:49.32 (38.32)     2:27.98 (38.66)
  3 Goodway, James      12 CP                   2:32.60    2:32.74   535   15
                  35.47     1:14.95 (39.48)     1:55.28 (40.33)     2:32.74 (37.46)
  4 Morrow, Kyle        12 RedDeer Swimming     2:33.60    2:33.97   524   14
                  35.40     1:14.49 (39.09)     1:54.64 (40.15)     2:33.97 (39.33)
  5 Novak, Daxton       12 UC Swim Club         2:37.79    2:37.66   493   13
                  36.19     1:15.97 (39.78)     1:57.14 (41.17)     2:37.66 (40.52)
  6 Kremer, Trace       12 OSC                  2:33.36    2:39.20   481   12
                  36.25     1:16.03 (39.78)     1:57.98 (41.95)     2:39.20 (41.22)
  7 Newton, Braeden     11 FMSC                 2:38.27    2:39.96   475   11
                  37.82     1:18.32 (40.50)     2:00.74 (42.42)     2:39.96 (39.22)
  8 Swain, Greg         12 AMAC Swimming        2:40.53    2:41.64   462   10
                  38.10     1:18.93 (40.83)     2:00.89 (41.96)     2:41.64 (40.75)
B - Final
  9 Blattler, Gregory   11 CASC                 2:42.49    2:36.15   505    9
                  36.62     1:16.29 (39.67)     1:56.26 (39.97)     2:36.15 (39.89)
 10 Spenceley, John     12 CP                   2:43.13    2:42.70   454    8
                  38.19     1:19.57 (41.38)     2:01.84 (42.27)     2:42.70 (40.86)
 11 Christmas, Tanner   12 CASC                 2:44.78    2:46.64   425    7
                  37.74     1:18.08 (40.34)     2:02.00 (43.92)     2:46.64 (44.64)
 12 Cocks, Ross         12 EKSC                 2:44.98    2:46.77   424    6
                  38.76     1:21.73 (42.97)     2:04.82 (43.09)     2:46.77 (41.95)
 13 Syroteuk, Christop  11 CASC                 2:47.96    2:49.93   403    5
                  39.80     1:23.44 (43.64)     2:07.12 (43.68)     2:49.93 (42.81)
 14 Jobe, Graham        12 CASC                 2:48.25    2:50.35   400    4
                  40.63     1:23.84 (43.21)     2:07.37 (43.53)     2:50.35 (42.98)
 15 Burton, Matthew     12 FMSC                 2:47.45    2:51.32   394    3
                  41.06     1:24.70 (43.64)     2:08.79 (44.09)     2:51.32 (42.53)
 -- Gray, Stuart        11 CP                   2:46.56         DQ
                  39.83     1:22.79 (42.96)     2:05.12 (42.33)          DQ (40.45)
Preliminaries
 17 Spenceley, Stuart   12 CP                   2:48.86
 18 Tworek, Nicholas    12 OSC                  2:49.38
 19 Chrystal, Montgome  12 Blue Fins            2:50.50
 20 Flanagan, Jordan    11 AMAC Swimming        2:51.61
 21 Bobrosky, Chad      11 CASC                 2:52.79
 22 Thiessen, Nathan    12 CASC                 2:54.11
 23 Wagner, Thomas      11 UC Swim Club         2:55.58
 24 Ross, Gregory       11 CP                   2:56.79
 25 Quinlan, Liam       12 LASC                 2:57.05
 26 King, Zach          12 STSC                 2:57.13
 27 Funk, Richard       11 EKSC                 2:58.11
 28 Osmond, Paul        11 GPP                  3:03.09
 29 Boutin, Jesse       11 COMET                3:03.78
 30 Van Der Sloot, Nic  11 AMAC Swimming        3:05.45
 31 Dufour, Graeme      11 AMAC Swimming        3:08.39
 32 Gebert, Jorah       11 FMSC                 3:08.41
 -- Marjan, Alexander   11 OSC                      DQ
 -- Myers, Brandon      12 CASC                     DQ
Boys 11-12 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   2:18.94        1991 Matthew Henderson, CASC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Kendrick, James           12 CASC                 2:22.59    2:21.01   650
                  33.44     1:08.72 (35.28)     1:44.96 (36.24)     2:21.01 (36.05)
  2 Wolk, Karl                12 EKSC                 2:27.84    2:29.76   562
                  34.47     1:11.39 (36.92)     1:50.09 (38.70)     2:29.76 (39.67)
  3 Goodway, James            12 CP                   2:33.74    2:32.60   536
                  35.77     1:15.46 (39.69)     1:54.18 (38.72)     2:32.60 (38.42)
  4 Kremer, Trace             12 OSC                  2:34.83    2:33.36   529
                  35.21     1:13.83 (38.62)     1:53.66 (39.83)     2:33.36 (39.70)
  5 Morrow, Kyle              12 RedDeer Swimming     2:37.04    2:33.60   527
                  35.27     1:13.91 (38.64)     1:54.16 (40.25)     2:33.60 (39.44)
  6 Novak, Daxton             12 UC Swim Club         2:38.66    2:37.79   492
                  36.24     1:15.60 (39.36)     1:56.78 (41.18)     2:37.79 (41.01)
  7 Newton, Braeden           11 FMSC                 2:38.44    2:38.27   488
                  37.31     1:18.24 (40.93)     1:59.56 (41.32)     2:38.27 (38.71)
  8 Swain, Greg               12 AMAC Swimming        2:44.09    2:40.53   470
                  37.81     1:18.59 (40.78)     2:00.19 (41.60)     2:40.53 (40.34)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Blattler, Gregory         11 CASC                 2:37.28    2:42.49   455
                  37.83     1:18.58 (40.75)     2:00.49 (41.91)     2:42.49 (42.00)
 10 Spenceley, John           12 CP                   2:42.38    2:43.13   450
                  38.31     1:19.49 (41.18)     2:01.96 (42.47)     2:43.13 (41.17)
 11 Christmas, Tanner         12 CASC                 2:49.85    2:44.78   438
                  37.20     1:19.10 (41.90)     2:02.03 (42.93)     2:44.78 (42.75)
 12 Cocks, Ross               12 EKSC                 2:42.40    2:44.98   437
                  38.94     1:21.05 (42.11)     2:03.32 (42.27)     2:44.98 (41.66)
 13 Gray, Stuart              11 CP                   2:44.45    2:46.56   426
                  39.49     1:22.24 (42.75)     2:05.61 (43.37)     2:46.56 (40.95)
 14 Burton, Matthew           12 FMSC                 2:50.98    2:47.45   419
                  40.15     1:22.48 (42.33)     2:05.75 (43.27)     2:47.45 (41.70)
 15 Syroteuk, Christopher     11 CASC                 2:51.66    2:47.96   416
                  38.80     1:21.43 (42.63)     2:04.93 (43.50)     2:47.96 (43.03)
 16 Jobe, Graham              12 CASC                 2:47.85    2:48.25   414
                  39.67     1:21.99 (42.32)     2:05.27 (43.28)     2:48.25 (42.98)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Spenceley, Stuart         12 CP                   2:53.67    2:48.86   410
                  39.89     1:22.83 (42.94)     2:06.00 (43.17)     2:48.86 (42.86)
 18 Tworek, Nicholas          12 OSC                  2:43.35    2:49.38   406
                  39.28     1:22.25 (42.97)     2:06.07 (43.82)     2:49.38 (43.31)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Chrystal, Montgomery J    12 Blue Fins            2:48.00    2:50.50   399
                  40.31     1:22.89 (42.58)     2:07.02 (44.13)     2:50.50 (43.48)
 20 Flanagan, Jordan          11 AMAC Swimming        2:58.27    2:51.61   392
                  40.54     1:23.99 (43.45)     2:08.09 (44.10)     2:51.61 (43.52)
 21 Bobrosky, Chad            11 CASC                 2:50.00    2:52.79   384
                  40.32     1:24.54 (44.22)     2:09.35 (44.81)     2:52.79 (43.44)
 22 Thiessen, Nathan          12 CASC                 2:50.92    2:54.11   376
                  40.96     1:25.70 (44.74)     2:11.40 (45.70)     2:54.11 (42.71)
 23 Wagner, Thomas            11 UC Swim Club         2:56.75    2:55.58   367
 24 Ross, Gregory             11 CP                   3:00.62    2:56.79   360
                  42.73     1:28.34 (45.61)     2:12.86 (44.52)     2:56.79 (43.93)
 25 Quinlan, Liam             12 LASC                 2:51.21    2:57.05   358
                  42.15     1:27.53 (45.38)     2:12.80 (45.27)     2:57.05 (44.25)
 26 King, Zach                12 STSC                 2:48.00    2:57.13   358
                  40.69     1:25.50 (44.81)     2:11.14 (45.64)     2:57.13 (45.99)
 27 Funk, Richard             11 EKSC                 2:57.23    2:58.11   352
                  41.09     1:26.24 (45.15)     2:12.61 (46.37)     2:58.11 (45.50)
 28 Osmond, Paul              11 GPP                  3:00.49    3:03.09   324
                  42.46     1:28.37 (45.91)     2:15.88 (47.51)     3:03.09 (47.21)
 29 Boutin, Jesse             11 COMET                3:04.01    3:03.78   320
                  41.87     1:28.26 (46.39)     2:16.88 (48.62)     3:03.78 (46.90)
 30 Van Der Sloot, Nick       11 AMAC Swimming        3:02.94    3:05.45   311
                  41.63     1:28.74 (47.11)     2:17.45 (48.71)     3:05.45 (48.00)
 31 Dufour, Graeme            11 AMAC Swimming        3:02.90    3:08.39   296
                  44.95     1:32.60 (47.65)     2:20.80 (48.20)     3:08.39 (47.59)
 32 Gebert, Jorah             11 FMSC                 3:03.79    3:08.41   296
                  43.29     1:32.90 (49.61)     2:23.15 (50.25)     3:08.41 (45.26)
 -- Marjan, Alexander         11 OSC                  3:02.16         DQ
                  42.43     1:27.58 (45.15)     2:15.41 (47.83)          DQ (44.62)
 -- Myers, Brandon            12 CASC                 2:41.34         DQ
                  36.92     1:18.22 (41.30)     2:01.35 (43.13)          DQ (21.62)
Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   33.50        2000 Rodale Estor, CASC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Trickett, Chris     12 RedDeer Swimming       39.14      36.97   500   18
  2 Dalen, Christopher  11 UC Swim Club           38.78      38.28   456   16
  3 Chow, Daniel        12 CASC                   39.37      38.56   447   15
  4 Schaepsmeyer, Thom  12 CASC                   40.15      39.04   433   14
  5 Vanderbeek, Eric    12 FMSC                   41.55      40.65   387   13
  6 Funk, Richard       11 EKSC                   40.77      41.00   377   12
  7 McAtee, Gavin       12 CASC                   42.01      41.20   372   11
  8 Hanna, Roger        12 UC Swim Club           41.87      41.34   368   10
Preliminaries
  9 Ho, Calvin          11 EKSC                   42.23
 10 Stenhouse, Michael  12 CP                     42.26
 11 Lui, Alister        11 CASC                   42.55
 12 Nicol, Alastair     12 LASC                   42.64
 13 Kozell, Greg        11 STSC                   43.50
 14 Muise, Dallen       12 NCSA                   43.87
 15 Johannesson, Luke   11 AMAC Swimming          44.03
 16 Mak, Anthony        11 UC Swim Club           46.58
 -- Hunter, Buchanan    12 SSC                      DQ
 -- Darowski, Kuba      11 CASC                     NS
 -- Wagner, Thomas      11 UC Swim Club             NS
Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   33.50        2000 Rodale Estor, CASC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Dalen, Christopher        11 UC Swim Club           37.80      38.78   441
  2 Trickett, Chris           12 RedDeer Swimming       38.88      39.14   430
  3 Chow, Daniel              12 CASC                   43.28      39.37   423
  4 Schaepsmeyer, Thomas      12 CASC                   41.35      40.15   400
  5 Funk, Richard             11 EKSC                   40.40      40.77   383
  6 Vanderbeek, Eric          12 FMSC                   40.88      41.55   363
  7 Hanna, Roger              12 UC Swim Club           42.71      41.87   355
  8 McAtee, Gavin             12 CASC                   42.55      42.01   351
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ho, Calvin                11 EKSC                   44.20      42.23   346
 10 Stenhouse, Michael        12 CP                     42.50      42.26   345
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lui, Alister              11 CASC                   43.61      42.55   338
 12 Nicol, Alastair           12 LASC                   41.11      42.64   336
 13 Kozell, Greg              11 STSC                   42.44      43.50   316
 14 Muise, Dallen             12 NCSA                   45.86      43.87   308
 15 Johannesson, Luke         11 AMAC Swimming          44.04      44.03   304
 16 Mak, Anthony              11 UC Swim Club           48.77      46.58   252
 -- Hunter, Buchanan          12 SSC                    46.40         DQ
 -- Darowski, Kuba            11 CASC                   46.46         NS
 -- Wagner, Thomas            11 UC Swim Club           41.17         NS
Boys 11-12 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   1:13.37        2003 Curtis Lutsch, UCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Trickett, Chris     12 RedDeer Swimming     1:23.44    1:21.02   508   18
                  38.92     1:21.02 (42.10)
  2 Dalen, Christopher  11 UC Swim Club         1:24.09    1:23.61   468   16
                  39.20     1:23.61 (44.41)
  3 Chow, Daniel        12 CASC                 1:26.64    1:24.32   458   15
                  39.91     1:24.32 (44.41)
  4 Wagner, Thomas      11 UC Swim Club         1:26.40    1:27.03   420   14
                  40.90     1:27.03 (46.13)
  5 Schaepsmeyer, Thom  12 CASC                 1:26.92    1:27.51   414   13
                  42.27     1:27.51 (45.24)
  6 Vanderbeek, Eric    12 FMSC                 1:29.96    1:29.41   390   12
                  42.54     1:29.41 (46.87)
  7 Hanna, Roger        12 UC Swim Club         1:29.57    1:32.08   358   11
                  43.67     1:32.08 (48.41)
  8 Nicol, Alastair     12 LASC                 1:30.14    1:32.46   354   10
                  44.62     1:32.46 (47.84)
Preliminaries
  9 McAtee, Gavin       12 CASC                 1:30.44
 10 Muise, Dallen       12 NCSA                 1:32.15
 11 Churchill, Randy    12 UC Swim Club         1:32.29
 12 Lui, Alister        11 CASC                 1:32.37
 13 Ho, Calvin          11 EKSC                 1:32.61
 14 Funk, Richard       11 EKSC                 1:33.20
 15 Kozell, Greg        11 STSC                 1:34.04
 16 Stenhouse, Michael  12 CP                   1:35.24
 17 Chambers, Skylar    12 COMET                1:35.77
 18 Johannesson, Luke   11 AMAC Swimming        1:39.23
 19 Jones, Matthew      11 UC Swim Club         1:39.77
 20 Darowski, Kuba      11 CASC                 1:40.60
 21 Bennett, David      11 CASC                 1:43.56
Boys 11-12 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   1:13.37        2003 Curtis Lutsch, UCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Trickett, Chris           12 RedDeer Swimming     1:24.58    1:23.44   471
                  38.86     1:23.44 (44.58)
  2 Dalen, Christopher        11 UC Swim Club         1:21.21    1:24.09   461
                  40.01     1:24.09 (44.08)
  3 Wagner, Thomas            11 UC Swim Club         1:28.52    1:26.40   429
                  40.94     1:26.40 (45.46)
  4 Chow, Daniel              12 CASC                 1:26.95    1:26.64   425
                  40.55     1:26.64 (46.09)
  5 Schaepsmeyer, Thomas      12 CASC                 1:28.96    1:26.92   422
                  41.68     1:26.92 (45.24)
  6 Hanna, Roger              12 UC Swim Club         1:29.33    1:29.57   388
                  42.16     1:29.57 (47.41)
  7 Vanderbeek, Eric          12 FMSC                 1:32.74    1:29.96   383
                  42.02     1:29.96 (47.94)
  8 Nicol, Alastair           12 LASC                 1:30.87    1:30.14   381
                  42.44     1:30.14 (47.70)
-------------------------------------------------------------------------
  9 McAtee, Gavin             12 CASC                 1:30.02    1:30.44   377
                  41.78     1:30.44 (48.66)
 10 Muise, Dallen             12 NCSA                 1:40.61    1:32.15   357
                  43.35     1:32.15 (48.80)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Churchill, Randy          12 UC Swim Club         1:30.63    1:32.29   356
                  43.99     1:32.29 (48.30)
 12 Lui, Alister              11 CASC                 1:31.88    1:32.37   355
                  42.59     1:32.37 (49.78)
 13 Ho, Calvin                11 EKSC                 1:33.28    1:32.61   352
                  43.69     1:32.61 (48.92)
 14 Funk, Richard             11 EKSC                 1:30.50    1:33.20   345
                  43.53     1:33.20 (49.67)
 15 Kozell, Greg              11 STSC                 1:34.55    1:34.04   336
                  44.93     1:34.04 (49.11)
 16 Stenhouse, Michael        12 CP                   1:35.91    1:35.24   323
                  44.13     1:35.24 (51.11)
 17 Chambers, Skylar          12 COMET                1:37.33    1:35.77   318
                  44.86     1:35.77 (50.91)
 18 Johannesson, Luke         11 AMAC Swimming        1:35.55    1:39.23   284
                  45.20     1:39.23 (54.03)
 19 Jones, Matthew            11 UC Swim Club         1:38.79    1:39.77   279
                  47.28     1:39.77 (52.49)
 20 Darowski, Kuba            11 CASC                 1:32.74    1:40.60   271
                  47.76     1:40.60 (52.84)
 21 Bennett, David            11 CASC                 1:48.47    1:43.56   245
                  47.91     1:43.56 (55.65)
Boys 11-12 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   2:34.68        2003 Curtis Lutsch, UCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Trickett, Chris     12 RedDeer Swimming     2:57.24    2:54.86   515   18
                  38.88     1:23.05 (44.17)     2:08.73 (45.68)     2:54.86 (46.13)
  2 Dalen, Christopher  11 UC Swim Club         2:57.66    2:57.91   492   16
                  40.19     1:25.41 (45.22)     2:11.77 (46.36)     2:57.91 (46.14)
  3 Wagner, Thomas      11 UC Swim Club         3:04.25    2:59.29   482   15
                  40.80     1:26.95 (46.15)     2:13.07 (46.12)     2:59.29 (46.22)
  4 Chow, Daniel        12 CASC                 3:03.02    3:00.91   471   14
                  40.38     1:26.64 (46.26)     2:13.74 (47.10)     3:00.91 (47.17)
  5 Schaepsmeyer, Thom  12 CASC                 3:07.76    3:07.86   426   13
                  43.96     1:32.11 (48.15)     2:20.82 (48.71)     3:07.86 (47.04)
  6 Newton, Braeden     11 FMSC                 3:11.34    3:10.17   411   12
                  44.21     1:33.05 (48.84)     2:22.32 (49.27)     3:10.17 (47.85)
  7 Vanderbeek, Eric    12 FMSC                 3:11.22    3:13.84   390   11
                  42.68     1:31.92 (49.24)     2:22.42 (50.50)     3:13.84 (51.42)
Preliminaries
  9 Hanna, Roger        12 UC Swim Club         3:13.34
 10 Ho, Calvin          11 EKSC                 3:13.48
 11 Lui, Alister        11 CASC                 3:14.93
 12 Bobrosky, Chad      11 CASC                 3:16.54
 13 Johannesson, Luke   11 AMAC Swimming        3:20.32
 14 Muise, Dallen       12 NCSA                 3:21.03
 15 Funk, Richard       11 EKSC                 3:24.85
 16 Darowski, Kuba      11 CASC                 3:30.88
 17 Flanagan, Jordan    11 AMAC Swimming        3:35.75
 -- McAtee, Gavin       12 CASC                     DQ
Finals
 -- Nicol, Alastair     12 LASC                 3:11.66         DQ
                  42.96     1:31.47 (48.51)     2:20.82 (49.35)          DQ (48.65)
Boys 11-12 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   2:34.68        2003 Curtis Lutsch, UCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
Preliminaries
  1 Trickett, Chris           12 RedDeer Swimming     3:05.51    2:57.24   497
                  40.16     1:25.06 (44.90)     2:10.81 (45.75)     2:57.24 (46.43)
  2 Dalen, Christopher        11 UC Swim Club         2:58.42    2:57.66   494
                  40.38     1:25.79 (45.41)     2:12.43 (46.64)     2:57.66 (45.23)
  3 Chow, Daniel              12 CASC                 3:08.74    3:03.02   457
                  40.44     1:27.28 (46.84)     2:14.59 (47.31)     3:03.02 (48.43)
  4 Wagner, Thomas            11 UC Swim Club         3:07.48    3:04.25   449
                  41.72     1:27.56 (45.84)     2:15.29 (47.73)     3:04.25 (48.96)
  5 Schaepsmeyer, Thomas      12 CASC                 3:09.57    3:07.76   426
                  44.70     1:33.70 (49.00)     2:20.73 (47.03)     3:07.76 (47.03)
  6 Vanderbeek, Eric          12 FMSC                 3:14.14    3:11.22   405
                  42.43     1:31.02 (48.59)     2:21.49 (50.47)     3:11.22 (49.73)
  7 Newton, Braeden           11 FMSC                 3:08.15    3:11.34   404
                  43.84     1:33.98 (50.14)     2:23.16 (49.18)     3:11.34 (48.18)
  8 Nicol, Alastair           12 LASC                 3:13.39    3:11.66   403
                  43.48     1:33.36 (49.88)     2:23.36 (50.00)     3:11.66 (48.30)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hanna, Roger              12 UC Swim Club         3:08.82    3:13.34   393
                  43.75     1:33.32 (49.57)     2:24.42 (51.10)     3:13.34 (48.92)
 10 Ho, Calvin                11 EKSC                 3:14.83    3:13.48   392
                  43.95     1:34.56 (50.61)     2:25.21 (50.65)     3:13.48 (48.27)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lui, Alister              11 CASC                 3:17.65    3:14.93   384
                  43.83     1:33.33 (49.50)     2:24.31 (50.98)     3:14.93 (50.62)
 12 Bobrosky, Chad            11 CASC                 3:17.81    3:16.54   375
                  44.67     1:34.64 (49.97)     2:25.34 (50.70)     3:16.54 (51.20)
 13 Johannesson, Luke         11 AMAC Swimming        3:25.69    3:20.32   355
                  44.77     1:36.11 (51.34)     2:28.52 (52.41)     3:20.32 (51.80)
 14 Muise, Dallen             12 NCSA                 3:35.15    3:21.03   351
                  44.16     1:35.69 (51.53)     2:25.77 (50.08)     3:21.03 (55.26)
 15 Funk, Richard             11 EKSC                 3:29.79    3:24.85   332
                  45.45     1:38.26 (52.81)     2:31.59 (53.33)     3:24.85 (53.26)
 16 Darowski, Kuba            11 CASC                 3:32.60    3:30.88   303
                  48.26     1:42.02 (53.76)     2:37.23 (55.21)     3:30.88 (53.65)
 17 Flanagan, Jordan          11 AMAC Swimming        3:35.66    3:35.75   281
                  49.89     1:46.07 (56.18)     2:41.02 (54.95)     3:35.75 (54.73)
 -- McAtee, Gavin             12 CASC                 3:16.85         DQ
                  42.92     1:32.76 (49.84)     2:25.26 (52.50)          DQ (52.14)
Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   29.82        2001 Joel Greenshields, RDCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Wolk, Karl          12 EKSC                   31.69      30.56   559   18
  2 Blattler, Gregory   11 CASC                   32.70      32.77   467   16
  3 Chow, Daniel        12 CASC                   33.28      33.05   457   15
  4 Novak, Daxton       12 UC Swim Club           33.02      33.88   427   14
  5 Kozell, Greg        11 STSC                   34.92      33.91   426   13
  6 Alook, Joshua       12 FMSC                   34.23      34.36   411   12
  7 Gray, Stuart        11 CP                     34.89      35.03   389   11
  8 Cocks, Ross         12 EKSC                   34.81      36.03   359   10
Preliminaries
  9 Dalen, Christopher  11 UC Swim Club           35.62
 10 Hibberd, Steven     12 KSC                    35.84
 11 Funk, Richard       11 EKSC                   36.74
 12 Dransutavicius, Br  11 FMSC                   36.88
 13 McAtee, Gavin       12 CASC                   37.20
 14 Hunter, Buchanan    12 SSC                    37.43
 15 Lai, Jason          11 EKSC                   38.30
 16 Marjan, Alexander   11 OSC                    38.94
 17 Johannesson, Luke   11 AMAC Swimming          39.56
 18 Mak, Anthony        11 UC Swim Club           40.23
 19 Brown, Griffin      11 CASC                   42.23
 20 Boutin, Jesse       11 COMET                  42.60
 21 Lui, Alister        11 CASC                   43.57
 22 Osmond, Paul        11 GPP                    43.74
Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   29.82        2001 Joel Greenshields, RDCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Wolk, Karl                12 EKSC                   32.30      31.69   510
  2 Blattler, Gregory         11 CASC                   32.49      32.70   470
  3 Novak, Daxton             12 UC Swim Club           32.72      33.02   458
  4 Chow, Daniel              12 CASC                   40.80      33.28   449
  5 Alook, Joshua             12 FMSC                   35.09      34.23   415
  6 Cocks, Ross               12 EKSC                   38.67      34.81   396
  7 Gray, Stuart              11 CP                     34.76      34.89   394
  8 Kozell, Greg              11 STSC                   34.79      34.92   393
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dalen, Christopher        11 UC Swim Club           35.51      35.62   371
 10 Hibberd, Steven           12 KSC                    35.48      35.84   365
-------------------------------------------------------------------------
 11 Funk, Richard             11 EKSC                   36.47      36.74   339
 12 Dransutavicius, Brodie    11 FMSC                   36.22      36.88   335
 13 McAtee, Gavin             12 CASC                   39.77      37.20   326
 14 Hunter, Buchanan          12 SSC                    37.83      37.43   320
 15 Lai, Jason                11 EKSC                   39.92      38.30   298
 16 Marjan, Alexander         11 OSC                    40.10      38.94   282
 17 Johannesson, Luke         11 AMAC Swimming          39.65      39.56   267
 18 Mak, Anthony              11 UC Swim Club           38.46      40.23   252
 19 Brown, Griffin            11 CASC                   42.71      42.23   210
 20 Boutin, Jesse             11 COMET                  41.14      42.60   203
 21 Lui, Alister              11 CASC                   56.54      43.57   184
 22 Osmond, Paul              11 GPP                    44.12      43.74   181
Boys 11-12 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   1:05.21        1992 Matthew Henderson, CASC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Wolk, Karl          12 EKSC                 1:13.20    1:09.62   527   18
                  31.66     1:09.62 (37.96)
  2 Novak, Daxton       12 UC Swim Club         1:13.98    1:14.05   448   16
                  34.60     1:14.05 (39.45)
  3 Alook, Joshua       12 FMSC                 1:16.92    1:16.06   417   15
                  34.90     1:16.06 (41.16)
  4 Myers, Brandon      12 CASC                 1:20.91    1:19.05   374   14
                  36.66     1:19.05 (42.39)
  5 Dransutavicius, Br  11 FMSC                 1:23.23    1:19.92   362   13
                  36.85     1:19.92 (43.07)
  6 Gray, Stuart        11 CP                   1:22.33    1:19.94   362   12
                  39.26     1:19.94 (40.68)
  7 Churchill, Randy    12 UC Swim Club         1:18.77    1:20.20   359   11
                  37.93     1:20.20 (42.27)
  8 Jobe, Graham        12 CASC                 1:23.76    1:23.86   313   10
                  37.80     1:23.86 (46.06)
Preliminaries
  9 Tworek, Nicholas    12 OSC                  1:25.25
 10 Hibberd, Steven     12 KSC                  1:27.28
 11 Funk, Richard       11 EKSC                 1:27.94
 12 Schaepsmeyer, Thom  12 CASC                 1:28.69
 13 McAtee, Gavin       12 CASC                 1:30.07
 14 Dufour, Graeme      11 AMAC Swimming        1:30.83
 15 Marjan, Alexander   11 OSC                  1:33.48
 16 Lai, Jason          11 EKSC                 1:33.90
 17 Brown, Griffin      11 CASC                 1:34.43
 18 Mak, Anthony        11 UC Swim Club         1:36.60
 19 Darowski, Kuba      11 CASC                 1:43.49
 -- Chow, Daniel        12 CASC                     DQ
 -- Hunter, Buchanan    12 SSC                      DQ
Boys 11-12 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   1:05.21        1992 Matthew Henderson, CASC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Wolk, Karl                12 EKSC                 1:11.69    1:13.20   463
                  34.31     1:13.20 (38.89)
  2 Novak, Daxton             12 UC Swim Club         1:11.86    1:13.98   450
                  34.87     1:13.98 (39.11)
  3 Alook, Joshua             12 FMSC                 1:17.62    1:16.92   404
                  35.65     1:16.92 (41.27)
  4 Churchill, Randy          12 UC Swim Club         1:24.17    1:18.77   378
                  37.64     1:18.77 (41.13)
  5 Myers, Brandon            12 CASC                 1:17.84    1:20.91   349
                  38.61     1:20.91 (42.30)
  6 Gray, Stuart              11 CP                   1:20.00    1:22.33   332
                  39.01     1:22.33 (43.32)
  7 Dransutavicius, Brodie    11 FMSC                 1:19.98    1:23.23   321
                  39.15     1:23.23 (44.08)
  8 Jobe, Graham              12 CASC                 1:26.12    1:23.76   314
                  38.65     1:23.76 (45.11)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tworek, Nicholas          12 OSC                  1:20.56    1:25.25   297
                  39.59     1:25.25 (45.66)
 10 Hibberd, Steven           12 KSC                  1:20.99    1:27.28   275
                  41.10     1:27.28 (46.18)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Funk, Richard             11 EKSC                 1:27.73    1:27.94   268
                  38.77     1:27.94 (49.17)
 12 Schaepsmeyer, Thomas      12 CASC                 1:28.53    1:28.69   260
                  40.77     1:28.69 (47.92)
 13 McAtee, Gavin             12 CASC                 1:33.86    1:30.07   246
                  38.94     1:30.07 (51.13)
 14 Dufour, Graeme            11 AMAC Swimming        1:34.01    1:30.83   239
                  43.12     1:30.83 (47.71)
 15 Marjan, Alexander         11 OSC                  1:34.74    1:33.48   214
                  40.54     1:33.48 (52.94)
 16 Lai, Jason                11 EKSC                 1:32.89    1:33.90   210
                  43.33     1:33.90 (50.57)
 17 Brown, Griffin            11 CASC                 1:32.69    1:34.43   206
                  42.42     1:34.43 (52.01)
 18 Mak, Anthony              11 UC Swim Club         1:27.86    1:36.60   187
                  44.31     1:36.60 (52.29)
 19 Darowski, Kuba            11 CASC                 1:42.99    1:43.49   133
                  45.34     1:43.49 (58.15)
 -- Chow, Daniel              12 CASC                 1:20.50         DQ
                  34.49          DQ (40.94)
 -- Hunter, Buchanan          12 SSC                  1:22.01         DQ
                  38.84          DQ (47.57)
Boys 11-12 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Blattler, Gregory   11 CASC                 1:16.94    1:15.13   478   18
                  35.08     1:15.13 (40.05)
  2 Chow, Daniel        12 CASC                 1:17.59    1:15.64   470   16
                  34.81     1:15.64 (40.83)
  3 Christmas, Tanner   12 CASC                 1:19.29    1:18.38   427   15
                  35.49     1:18.38 (42.89)
  4 Ho, Calvin          11 EKSC                 1:19.06    1:19.10   416   14
                  37.80     1:19.10 (41.30)
  5 Stenhouse, Michael  12 CP                   1:21.25    1:19.51   410   13
                  35.89     1:19.51 (43.62)
  6 Dalen, Christopher  11 UC Swim Club         1:19.51    1:21.15   387   12
                  39.18     1:21.15 (41.97)
  7 Syroteuk, Christop  11 CASC                 1:21.76    1:21.98   376   11
                  37.66     1:21.98 (44.32)
  8 Jobe, Graham        12 CASC                 1:21.67    1:22.39   371   10
                  38.66     1:22.39 (43.73)
B - Final
  9 McAtee, Gavin       12 CASC                 1:22.42    1:22.09   375    9
                  37.49     1:22.09 (44.60)
 10 Alook, Joshua       12 FMSC                 1:23.44    1:22.58   368    8
                  36.72     1:22.58 (45.86)
 11 Schaepsmeyer, Thom  12 CASC                 1:22.19    1:23.36   358    7
                  40.65     1:23.36 (42.71)
 12 Flanagan, Jordan    11 AMAC Swimming        1:25.85    1:25.05   338    6
                  39.46     1:25.05 (45.59)
 13 Burton, Matthew     12 FMSC                 1:23.93    1:26.25   324    5
                  40.87     1:26.25 (45.38)
 14 Dufour, Graeme      11 AMAC Swimming        1:27.38    1:26.39   322    4
                  40.08     1:26.39 (46.31)
 15 Lai, Jason          11 EKSC                 1:28.61    1:27.36   311    3
                  40.44     1:27.36 (46.92)
 16 Dransutavicius, Br  11 FMSC                 1:25.83    1:34.53   238    2
                  42.93     1:34.53 (51.60)
Preliminaries
 17 Vanderbeek, Eric    12 FMSC                 1:28.85
 18 Jones, Matthew      11 UC Swim Club         1:29.54
 19 Gebert, Jorah       11 FMSC                 1:30.55
 20 Mak, Anthony        11 UC Swim Club         1:31.19
 21 Darowski, Kuba      11 CASC                 1:31.29
 22 Van Der Sloot, Nic  11 AMAC Swimming        1:31.75
 22 Johannesson, Luke   11 AMAC Swimming        1:31.75
 24 Nicol, Alastair     12 LASC                 1:32.04
 25 Bennett, David      11 CASC                 1:33.62
Boys 11-12 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Blattler, Gregory         11 CASC                 1:16.04    1:16.94   449
                  34.78     1:16.94 (42.16)
  2 Chow, Daniel              12 CASC                 1:22.96    1:17.59   439
                  35.28     1:17.59 (42.31)
  3 Ho, Calvin                11 EKSC                 1:52.53    1:19.06   417
                  36.65     1:19.06 (42.41)
  4 Christmas, Tanner         12 CASC                 1:19.04    1:19.29   413
                  35.95     1:19.29 (43.34)
  5 Dalen, Christopher        11 UC Swim Club         1:20.23    1:19.51   410
                  38.43     1:19.51 (41.08)
  6 Stenhouse, Michael        12 CP                   1:26.18    1:21.25   386
                  36.88     1:21.25 (44.37)
  7 Jobe, Graham              12 CASC                 1:18.04    1:21.67   380
                  38.72     1:21.67 (42.95)
  8 Syroteuk, Christopher     11 CASC                 1:22.04    1:21.76   379
                  38.75     1:21.76 (43.01)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schaepsmeyer, Thomas      12 CASC                 1:27.04    1:22.19   374
                  39.31     1:22.19 (42.88)
 10 McAtee, Gavin             12 CASC                 1:29.15    1:22.42   371
                  38.70     1:22.42 (43.72)
 11 Alook, Joshua             12 FMSC                 1:25.62    1:23.44   357
                  37.03     1:23.44 (46.41)
 12 Burton, Matthew           12 FMSC                 1:27.05    1:23.93   351
                  39.31     1:23.93 (44.62)
 13 Dransutavicius, Brodie    11 FMSC                 1:28.03    1:25.83   328
                  39.45     1:25.83 (46.38)
 14 Flanagan, Jordan          11 AMAC Swimming        1:37.02    1:25.85   328
                  40.47     1:25.85 (45.38)
 15 Dufour, Graeme            11 AMAC Swimming        1:38.37    1:27.38   311
                  41.45     1:27.38 (45.93)
 16 Lai, Jason                11 EKSC                 1:30.83    1:28.61   297
                  40.97     1:28.61 (47.64)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Vanderbeek, Eric          12 FMSC                 1:31.04    1:28.85   295
                  42.79     1:28.85 (46.06)
 18 Jones, Matthew            11 UC Swim Club         1:33.21    1:29.54   287
                  43.65     1:29.54 (45.89)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Gebert, Jorah             11 FMSC                 1:35.07    1:30.55   277
                  41.16     1:30.55 (49.39)
 20 Mak, Anthony              11 UC Swim Club         1:29.86    1:31.19   270
                  45.00     1:31.19 (46.19)
 21 Darowski, Kuba            11 CASC                 1:34.09    1:31.29   269
                  44.93     1:31.29 (46.36)
 22 Johannesson, Luke         11 AMAC Swimming        1:30.65    1:31.75   265
                  42.68     1:31.75 (49.07)
 22 Van Der Sloot, Nick       11 AMAC Swimming        1:31.20    1:31.75   265
                  41.90     1:31.75 (49.85)
 24 Nicol, Alastair           12 LASC                 1:29.22    1:32.04   262
                  46.82     1:32.04 (45.22)
 25 Bennett, David            11 CASC                 1:34.40    1:33.62   246
                  43.91     1:33.62 (49.71)
Boys 11-12 200 SC Meter IM
===============================================================================
   AB Record:   2:20.28        2003 Curtis Lutsch, UCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Morrow, Kyle        12 RedDeer Swimming     2:39.34    2:34.89   557   18
                  34.41     1:13.16 (38.75)     1:58.87 (45.71)     2:34.89 (36.02)
  2 Kremer, Trace       12 OSC                  2:38.94    2:36.53   542   16
                  35.20     1:15.36 (40.16)     2:02.40 (47.04)     2:36.53 (34.13)
  3 Novak, Daxton       12 UC Swim Club         2:39.45    2:37.95   530   15
                  33.83     1:13.02 (39.19)     2:03.07 (50.05)     2:37.95 (34.88)
  4 Chow, Daniel        12 CASC                 2:48.36    2:45.70   468   14
                  34.93     1:17.16 (42.23)     2:04.89 (47.73)     2:45.70 (40.81)
  5 Blattler, Gregory   11 CASC                 2:43.25    2:45.91   466   13
                  35.97     1:17.43 (41.46)     2:09.50 (52.07)     2:45.91 (36.41)
  6 Dalen, Christopher  11 UC Swim Club         2:46.59    2:46.32   463   12
                  38.62     1:23.95 (45.33)     2:10.02 (46.07)     2:46.32 (36.30)
  7 Newton, Braeden     11 FMSC                 2:44.56    2:46.76   460   11
                  39.22     1:20.54 (41.32)     2:10.80 (50.26)     2:46.76 (35.96)
  8 Churchill, Randy    12 UC Swim Club         2:50.35    2:52.49   420   10
                  37.41     1:22.55 (45.14)     2:14.84 (52.29)     2:52.49 (37.65)
B - Final
  9 Gray, Stuart        11 CP                   2:53.11    2:45.70   468    9
                  37.72     1:18.36 (40.64)     2:08.78 (50.42)     2:45.70 (36.92)
 10 Cocks, Ross         12 EKSC                 2:53.11    2:47.92   452    8
                  36.63     1:17.89 (41.26)     2:10.42 (52.53)     2:47.92 (37.50)
 11 Myers, Brandon      12 CASC                 2:53.64    2:49.18   443    7
                  36.98     1:19.42 (42.44)     2:13.96 (54.54)     2:49.18 (35.22)
 12 Ho, Calvin          11 EKSC                 2:54.93    2:49.75   439    6
                  39.39     1:23.03 (43.64)     2:11.97 (48.94)     2:49.75 (37.78)
 13 Syroteuk, Christop  11 CASC                 2:54.63    2:51.61   426    5
                  38.44     1:22.42 (43.98)     2:13.58 (51.16)     2:51.61 (38.03)
 14 Wagner, Thomas      11 UC Swim Club         2:56.54    2:52.97   417    4
                  41.45     1:25.36 (43.91)     2:11.87 (46.51)     2:52.97 (41.10)
 15 Tworek, Nicholas    12 OSC                  2:57.15    2:58.93   379    3
                  39.23     1:21.78 (42.55)     2:19.49 (57.71)     2:58.93 (39.44)
 -- Jobe, Graham        12 CASC                 2:56.72         DQ
                  37.84     1:20.20 (42.36)     2:11.62 (51.42)          DQ (38.49)
Preliminaries
 17 Schaepsmeyer, Thom  12 CASC                 2:57.36
 18 Bobrosky, Chad      11 CASC                 2:58.01
 19 Hanna, Roger        12 UC Swim Club         3:03.56
 20 Funk, Richard       11 EKSC                 3:03.63
 21 Thiessen, Nathan    12 CASC                 3:04.64
 22 Dufour, Graeme      11 AMAC Swimming        3:07.09
 23 Johannesson, Luke   11 AMAC Swimming        3:08.56
 24 Muise, Dallen       12 NCSA                 3:10.41
 25 Jones, Matthew      11 UC Swim Club         3:11.88
 26 Osmond, Paul        11 GPP                  3:11.95
 27 Vanderbeek, Eric    12 FMSC                 3:12.29
 28 Gebert, Jorah       11 FMSC                 3:12.44
 29 Lai, Jason          11 EKSC                 3:12.77
 30 Marjan, Alexander   11 OSC                  3:12.78
 31 Mak, Anthony        11 UC Swim Club         3:13.80
 32 Nicol, Alastair     12 LASC                 3:14.25
 33 Boutin, Jesse       11 COMET                3:17.27
 34 Bennett, David      11 CASC                 3:19.38
 -- Flanagan, Jordan    11 AMAC Swimming            DQ
Boys 11-12 200 SC Meter IM
===============================================================================
   AB Record:   2:20.28        2003 Curtis Lutsch, UCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Kremer, Trace             12 OSC                  2:38.37    2:38.94   521
                  35.46     1:15.95 (40.49)     2:02.82 (46.87)     2:38.94 (36.12)
  2 Morrow, Kyle              12 RedDeer Swimming     2:38.94    2:39.34   518
                  35.28     1:14.98 (39.70)     2:02.08 (47.10)     2:39.34 (37.26)
  3 Novak, Daxton             12 UC Swim Club         2:38.65    2:39.45   517
                  33.66     1:13.39 (39.73)     2:03.92 (50.53)     2:39.45 (35.53)
  4 Blattler, Gregory         11 CASC                 2:41.60    2:43.25   487
                  34.43     1:15.00 (40.57)     2:05.54 (50.54)     2:43.25 (37.71)
  5 Newton, Braeden           11 FMSC                 2:44.91    2:44.56   477
                  38.73     1:19.67 (40.94)     2:08.96 (49.29)     2:44.56 (35.60)
  6 Dalen, Christopher        11 UC Swim Club         2:43.06    2:46.59   461
                  37.30     1:21.78 (44.48)     2:09.62 (47.84)     2:46.59 (36.97)
  7 Chow, Daniel              12 CASC                 2:51.36    2:48.36   448
                  35.09     1:17.71 (42.62)     2:07.62 (49.91)     2:48.36 (40.74)
  8 Churchill, Randy          12 UC Swim Club         2:43.98    2:50.35   434
                  36.26     1:20.60 (44.34)     2:12.86 (52.26)     2:50.35 (37.49)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cocks, Ross               12 EKSC                 2:56.32    2:53.11   416
                  39.11     1:21.67 (42.56)     2:13.22 (51.55)     2:53.11 (39.89)
  9 Gray, Stuart              11 CP                   2:48.78    2:53.11   416
                  38.18     1:22.12 (43.94)     2:16.45 (54.33)     2:53.11 (36.66)
 11 Myers, Brandon            12 CASC                 2:49.76    2:53.64   412
                  37.23     1:20.67 (43.44)     2:16.40 (55.73)     2:53.64 (37.24)
 12 Syroteuk, Christopher     11 CASC                 2:54.30    2:54.63   406
                  39.50     1:23.61 (44.11)     2:16.44 (52.83)     2:54.63 (38.19)
 13 Ho, Calvin                11 EKSC                 2:52.97    2:54.93   404
                  40.65     1:26.29 (45.64)     2:16.21 (49.92)     2:54.93 (38.72)
 14 Wagner, Thomas            11 UC Swim Club         2:58.47    2:56.54   393
                  41.73     1:27.83 (46.10)     2:15.55 (47.72)     2:56.54 (40.99)
 15 Jobe, Graham              12 CASC                 2:52.54    2:56.72   392
                  39.55     1:24.05 (44.50)     2:18.85 (54.80)     2:56.72 (37.87)
 16 Tworek, Nicholas          12 OSC                  2:54.37    2:57.15   390
                  40.15     1:22.36 (42.21)     2:19.74 (57.38)     2:57.15 (37.41)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Schaepsmeyer, Thomas      12 CASC                 2:59.46    2:57.36   388
                  40.87     1:25.79 (44.92)     2:17.19 (51.40)     2:57.36 (40.17)
 18 Bobrosky, Chad            11 CASC                 2:55.27    2:58.01   384
                  41.73     1:26.49 (44.76)     2:19.20 (52.71)     2:58.01 (38.81)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hanna, Roger              12 UC Swim Club         3:03.14    3:03.56   352
                  42.02     1:27.23 (45.21)     2:20.17 (52.94)     3:03.56 (43.39)
 20 Funk, Richard             11 EKSC                 2:55.11    3:03.63   351
                  41.43     1:27.95 (46.52)     2:22.58 (54.63)     3:03.63 (41.05)
 21 Thiessen, Nathan          12 CASC                 2:58.02    3:04.64   345
                  44.34     1:28.10 (43.76)     2:24.73 (56.63)     3:04.64 (39.91)
 22 Dufour, Graeme            11 AMAC Swimming        3:04.83    3:07.09   332
                  42.97     1:30.23 (47.26)     2:26.50 (56.27)     3:07.09 (40.59)
 23 Johannesson, Luke         11 AMAC Swimming        3:13.14    3:08.56   324
                  41.34     1:32.24 (50.90)     2:25.71 (53.47)     3:08.56 (42.85)
 24 Muise, Dallen             12 NCSA                 3:09.17    3:10.41   314
                  45.08     1:32.77 (47.69)     2:27.58 (54.81)     3:10.41 (42.83)
 25 Jones, Matthew            11 UC Swim Club         3:10.53    3:11.88   307
                  45.60     1:33.47 (47.87)     2:30.33 (56.86)     3:11.88 (41.55)
 26 Osmond, Paul              11 GPP                  3:05.20    3:11.95   307
                  44.57     1:29.90 (45.33)     2:27.34 (57.44)     3:11.95 (44.61)
 27 Vanderbeek, Eric          12 FMSC                 3:01.99    3:12.29   305
                  44.51     1:33.57 (49.06)     2:26.61 (53.04)     3:12.29 (45.68)
 28 Gebert, Jorah             11 FMSC                 3:12.86    3:12.44   304
                  41.48     1:29.20 (47.72)   2:30.57 (1:01.37)     3:12.44 (41.87)
 29 Lai, Jason                11 EKSC                 3:12.57    3:12.77   302
                  43.44     1:35.89 (52.45)     2:31.37 (55.48)     3:12.77 (41.40)
 30 Marjan, Alexander         11 OSC                  3:16.37    3:12.78   302
                  40.64     1:29.14 (48.50)   2:30.17 (1:01.03)     3:12.78 (42.61)
 31 Mak, Anthony              11 UC Swim Club         3:22.08    3:13.80   297
                  42.19     1:30.99 (48.80)     2:28.14 (57.15)     3:13.80 (45.66)
 32 Nicol, Alastair           12 LASC                 3:07.81    3:14.25   295
                  46.63     1:39.71 (53.08)     2:30.79 (51.08)     3:14.25 (43.46)
 33 Boutin, Jesse             11 COMET                3:19.31    3:17.27   281
                  44.61     1:30.89 (46.28)   2:35.38 (1:04.49)     3:17.27 (41.89)
 34 Bennett, David            11 CASC                 3:25.64    3:19.38   271
                  47.34     1:36.02 (48.68)   2:37.32 (1:01.30)     3:19.38 (42.06)
 -- Flanagan, Jordan          11 AMAC Swimming        3:08.22         DQ
                  44.36     1:28.33 (43.97)     2:22.24 (53.91)          DQ (38.95)
Boys 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
   AB Record:   1:53.32        2003 Cascade Swim Club, CASC
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Cascade Swim Club  'A'                      1:59.85    1:57.43   527   36
     1) Kendrick, James 12              2) Blattler, Gregory 11
     3) Myers, Brandon 12               4) Chow, Daniel 12
                  26.74       56.76 (30.02)     1:26.84 (30.08)     1:57.43 (30.59)
  2 Univ of Calgary Swim Club  'A'              2:02.34    2:00.66   492   32
     1) Novak, Daxton 12                2) Siarkowski, Michael 12
     3) Dalen, Christopher 11           4) Churchill, Randy 12
                  29.62       59.79 (30.17)     1:30.58 (30.79)     2:00.66 (30.08)
  3 Calgary Patriots  'A'                       2:04.64    2:02.02   477   30
     1) Stenhouse, Michael 12           2) Spenceley, Stuart 12
     3) Ross, Gregory 11                4) Goodway, James 12
                  31.31     1:02.69 (31.38)     1:34.13 (31.44)     2:02.02 (27.89)
  4 Edmonton Keyano Swim Club  'A'              2:06.70    2:06.89   430   28
     1) Wolk, Karl 12                   2) Ho, Calvin 11
     3) Cocks, Ross 12                  4) Funk, Richard 11
                  30.16     1:01.52 (31.36)     1:34.15 (32.63)     2:06.89 (32.74)
  5 Cascade Swim Club  'B'                      2:09.94    2:08.01   420   26
     1) Christmas, Tanner 12            2) Syroteuk, Christopher 11
     3) Bobrosky, Chad 11               4) McAtee, Gavin 12
                  32.30     1:03.92 (31.62)     1:35.74 (31.82)     2:08.01 (32.27)
  6 Fort McMurray Swim Club  'A'                2:10.48    2:09.56   406   24
     1) Alook, Joshua 12                2) Burton, Matthew 12
     3) Dransutavicius, Brodie 11       4) Newton, Braeden 11
                  32.18     1:05.18 (33.00)     1:38.26 (33.08)     2:09.56 (31.30)
  7 Alberta Marlin Aquatic Club  'A'            2:13.20    2:10.14   401   22
     1) Johannesson, Luke 11            2) Van Der Sloot, Nick 11
     3) Flanagan, Jordan 11             4) Swain, Greg 12
                  33.48     1:06.37 (32.89)     1:39.68 (33.31)     2:10.14 (30.46)
  8 SilverTide Swim Club  'A'                   2:12.61    2:11.42   390   20
     1) Kozell, Greg 11                 2) King, Max 10
     3) King, Zach 12                   4) King, Kameron 10
                  31.39     1:03.80 (32.41)     1:37.05 (33.25)     2:11.42 (34.37)
  9 Cascade Swim Club  'C'                      2:16.05   x2:11.97   385
     1) Jobe, Graham 12                 2) Schaepsmeyer, Thomas 12
     3) Thiessen, Nathan 12             4) Bennett, David 11
                  31.91     1:04.91 (33.00)     1:38.65 (33.74)     2:11.97 (33.32)
 10 Olympian Swim Club  'A'                     2:04.37    2:15.97   353   18
     1) Kremer, Trace 12                2) Tworek, Nicholas 12
     3) Blackmore, Ryan 10              4) Peddie, Luke 10
                  29.73     1:03.63 (33.90)     1:40.67 (37.04)     2:15.97 (35.30)
 11 Univ of Calgary Swim Club  'B'              2:21.49    2:21.53   313   16
     1) Jones, Matthew 11               2) Wagner, Thomas 11
     3) Hanna, Roger 12                 4) Mak, Anthony 11
                  34.05     1:08.88 (34.83)     1:44.20 (35.32)     2:21.53 (37.33)
 12 Killarney Swim club  'A'                         NT    2:28.04   270   14
     1) Hibberd, Steven 12              2) Stauft, Daniel 9
     3) Mackie, Philip 10               4) Toth, Christopher 10
                  39.92     1:12.12 (32.20)     1:49.95 (37.83)     2:28.04 (38.09)
Boys 11-12 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
   AB Record:   2:07.73        2003 Cascade Swim Club, CASC
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Cascade Swim Club  'A'                      2:15.23    2:12.15   509   36
     1) Kendrick, James 12              2) Chow, Daniel 12
     3) Blattler, Gregory 11            4) Myers, Brandon 12
                  30.63     1:09.10 (38.47)     1:42.24 (33.14)     2:12.15 (29.91)
  2 Univ of Calgary Swim Club  'A'              2:18.41    2:17.21   462   32
     1) Novak, Daxton 12                2) Dalen, Christopher 11
     3) Churchill, Randy 12             4) Siarkowski, Michael 12
                  34.32     1:12.71 (38.39)     1:46.71 (34.00)     2:17.21 (30.50)
  3 Edmonton Keyano Swim Club  'A'              2:18.40    2:18.48   450   30
     1) Cocks, Ross 12                  2) Funk, Richard 11
     3) Wolk, Karl 12                   4) Ho, Calvin 11
                  35.47     1:17.22 (41.75)     1:47.83 (30.61)     2:18.48 (30.65)
  4 Calgary Patriots  'A'                       2:21.94    2:18.80   448   28
     1) Goodway, James 12               2) Stenhouse, Michael 12
     3) Gray, Stuart 11                 4) Ross, Gregory 11
                  32.34     1:13.09 (40.75)     1:47.46 (34.37)     2:18.80 (31.34)
  5 Cascade Swim Club  'B'                      2:27.88    2:24.01   405   26
     1) Christmas, Tanner 12            2) Schaepsmeyer, Thomas 12
     3) McAtee, Gavin 12                4) Syroteuk, Christopher 11
                  35.40     1:16.56 (41.16)   2:24.01 (1:07.45)
  6 Fort McMurray Swim Club  'A'                2:25.19    2:25.30   395   24
     1) Burton, Matthew 12              2) Vanderbeek, Eric 12
     3) Alook, Joshua 12                4) Newton, Braeden 11
                  37.28     1:19.39 (42.11)     1:53.57 (34.18)     2:25.30 (31.73)
  7 Alberta Marlin Aquatic Club  'A'            2:33.65    2:30.88   354   22
     1) Flanagan, Jordan 11             2) Johannesson, Luke 11
     3) Swain, Greg 12                  4) Van Der Sloot, Nick 11
                  38.71     1:22.65 (43.94)     1:58.80 (36.15)     2:30.88 (32.08)
  8 Cascade Swim Club  'C'                      2:32.46   x2:31.95   347
     1) Jobe, Graham 12                 2) Lui, Alister 11
     3) Bobrosky, Chad 11               4) Bennett, David 11
                  38.07     1:20.97 (42.90)     1:58.93 (37.96)     2:31.95 (33.02)
  9 SilverTide Swim Club  'A'                   2:33.62    2:34.15   332   20
     1) King, Zach 12                   2) King, Kameron 10
     3) King, Max 10                    4) Kozell, Greg 11
                  37.41     1:24.82 (47.41)     2:03.15 (38.33)     2:34.15 (31.00)
 10 Univ of Calgary Swim Club  'B'              2:34.44    2:34.51   330   18
     1) Hanna, Roger 12                 2) Wagner, Thomas 11
     3) Mak, Anthony 11                 4) Bromfield, David 10
                  39.59     1:20.88 (41.29)     2:02.27 (41.39)     2:34.51 (32.24)
 11 Olympian Swim Club  'A'                     2:17.27    2:35.04   326   16
     1) Tworek, Nicholas 12             2) Williams, Mac 10
     3) Marjan, Alexander 11            4) Kremer, Trace 12
                  37.87     1:24.39 (46.52)     2:06.20 (41.81)     2:35.04 (28.84)
 12 Killarney Swim club  'A'                    2:19.27    2:47.95   251   14
     1) Toth, Christopher 10            2) Stauft, Daniel 9
     3) Hibberd, Steven 12              4) Mackie, Philip 10
                  43.13     1:32.70 (49.57)     2:10.68 (37.98)     2:47.95 (37.27)
Boys 12 & Under 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    AB 11-12:   17:29.29        1987 Jamie Stevens, OSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Kremer, Trace       12 OSC                 18:13.46   18:35.32   622   18
                  30.77     1:05.59 (34.82)     1:41.75 (36.16)     2:18.24 (36.49)
        2:54.48 (36.24)     3:30.92 (36.44)     4:07.67 (36.75)     4:44.69 (37.02)
        5:21.85 (37.16)     5:59.34 (37.49)     6:37.03 (37.69)     7:15.34 (38.31)
        7:52.47 (37.13)     8:30.66 (38.19)     9:08.64 (37.98)     9:46.57 (37.93)
       10:24.20 (37.63)    11:02.31 (38.11)    11:39.72 (37.41)    12:18.11 (38.39)
       12:55.49 (37.38)    13:33.34 (37.85)    14:11.06 (37.72)    14:49.16 (38.10)
       15:26.64 (37.48)    16:04.47 (37.83)    16:42.60 (38.13)    17:20.46 (37.86)
       17:58.87 (38.41)    18:35.32 (36.45)
  2 Morrow, Kyle        12 RedDeer Swimming    19:18.97   18:39.31   617   16
                  30.95     1:07.28 (36.33)     1:44.59 (37.31)     2:21.60 (37.01)
        2:58.99 (37.39)     3:36.14 (37.15)     4:13.02 (36.88)     4:51.08 (38.06)
        5:28.28 (37.20)     6:06.12 (37.84)     6:44.30 (38.18)     7:21.98 (37.68)
        8:00.00 (38.02)     8:37.90 (37.90)     9:15.95 (38.05)     9:53.72 (37.77)
       10:31.22 (37.50)    11:09.15 (37.93)    11:46.01 (36.86)    12:24.03 (38.02)
       13:01.63 (37.60)    13:39.52 (37.89)    14:16.96 (37.44)    14:54.70 (37.74)
       15:32.48 (37.78)    16:10.60 (38.12)    16:48.79 (38.19)    17:26.28 (37.49)
       18:04.62 (38.34)    18:39.31 (34.69)
  3 Wolk, Karl          12 EKSC                19:04.97   18:42.77   612   15
                  32.41     1:08.18 (35.77)     1:45.23 (37.05)     2:21.86 (36.63)
        2:59.51 (37.65)     3:36.12 (36.61)     4:13.50 (37.38)     4:51.53 (38.03)
        5:29.56 (38.03)     6:07.21 (37.65)     6:45.96 (38.75)     7:24.73 (38.77)
        8:03.04 (38.31)     8:40.31 (37.27)     9:18.14 (37.83)     9:55.03 (36.89)
       10:32.78 (37.75)    11:09.87 (37.09)    11:47.42 (37.55)    12:24.69 (37.27)
       13:02.46 (37.77)    13:40.03 (37.57)    14:17.42 (37.39)    14:55.77 (38.35)
       15:33.96 (38.19)    16:12.39 (38.43)    16:51.07 (38.68)    17:28.77 (37.70)
       18:06.62 (37.85)    18:42.77 (36.15)
  4 Newton, Braeden     11 FMSC                19:07.13   19:23.17   561   14
                  34.31     1:12.07 (37.76)     1:50.36 (38.29)     2:28.40 (38.04)
        3:07.83 (39.43)     3:46.52 (38.69)     4:26.87 (40.35)     5:04.76 (37.89)
        5:44.46 (39.70)     6:23.15 (38.69)     7:01.95 (38.80)     7:41.64 (39.69)
        8:20.19 (38.55)     8:59.19 (39.00)     9:38.94 (39.75)    10:18.58 (39.64)
       10:57.90 (39.32)    11:36.41 (38.51)    12:16.26 (39.85)    12:55.06 (38.80)
       13:34.48 (39.42)    14:13.20 (38.72)    14:52.94 (39.74)    15:32.08 (39.14)
       16:11.44 (39.36)    16:51.03 (39.59)    17:30.38 (39.35)    18:09.52 (39.14)
       18:47.18 (37.66)    19:23.17 (35.99)
  5 Myers, Brandon      12 CASC                19:45.77   19:23.33   561   13
                  34.38     1:12.56 (38.18)     1:50.99 (38.43)     2:29.15 (38.16)
        3:08.06 (38.91)     3:46.71 (38.65)     4:26.16 (39.45)     5:04.87 (38.71)
        5:44.00 (39.13)     6:23.28 (39.28)     7:02.18 (38.90)     7:41.67 (39.49)
        8:20.65 (38.98)     8:59.63 (38.98)     9:39.22 (39.59)    10:18.49 (39.27)
       10:57.78 (39.29)    11:36.64 (38.86)    12:16.32 (39.68)    12:54.88 (38.56)
       13:34.33 (39.45)    14:13.32 (38.99)    14:53.19 (39.87)    15:31.84 (38.65)
       16:11.27 (39.43)    16:50.72 (39.45)    17:29.87 (39.15)    18:08.63 (38.76)
       18:47.29 (38.66)    19:23.33 (36.04)
  6 Spenceley, Stuart   12 CP                  22:35.14   20:09.57   508   12
                  34.68     1:12.98 (38.30)     1:53.94 (40.96)     2:34.08 (40.14)
        3:14.61 (40.53)     3:55.58 (40.97)     4:35.74 (40.16)     5:16.71 (40.97)
        5:57.76 (41.05)     6:38.87 (41.11)     7:20.16 (41.29)     8:00.64 (40.48)
        8:40.61 (39.97)     9:21.34 (40.73)    10:02.20 (40.86)    10:42.80 (40.60)
       11:22.62 (39.82)    12:03.17 (40.55)    12:43.67 (40.50)    13:24.66 (40.99)
       14:05.40 (40.74)    14:46.09 (40.69)    15:26.72 (40.63)    16:07.87 (41.15)
       16:48.99 (41.12)    17:27.88 (38.89)    18:09.74 (41.86)    18:50.86 (41.12)
       19:29.07 (38.21)    20:09.57 (40.50)
  7 Swain, Greg         12 AMAC Swimming       20:00.24   20:24.93   492   11
                  35.35     1:15.59 (40.24)     1:56.07 (40.48)     2:37.34 (41.27)
        3:18.41 (41.07)     3:58.87 (40.46)     4:39.63 (40.76)     5:21.54 (41.91)
        6:03.18 (41.64)     6:44.42 (41.24)     7:26.03 (41.61)     8:07.64 (41.61)
        8:49.32 (41.68)     9:30.56 (41.24)    10:12.64 (42.08)    10:54.19 (41.55)
       11:34.67 (40.48)    12:15.94 (41.27)    12:56.65 (40.71)    13:38.14 (41.49)
       14:19.60 (41.46)    14:59.91 (40.31)    15:40.71 (40.80)    16:22.17 (41.46)
       17:03.27 (41.10)    17:44.76 (41.49)    18:24.95 (40.19)    19:06.10 (41.15)
       19:46.26 (40.16)    20:24.93 (38.67)
  8 Bobrosky, Chad      11 CASC                21:03.57   20:41.24   475   10
                  35.27     1:15.40 (40.13)     1:55.86 (40.46)     2:36.74 (40.88)
        3:18.71 (41.97)     4:01.08 (42.37)     4:43.71 (42.63)     5:24.91 (41.20)
        6:07.59 (42.68)     6:40.99 (33.40)     7:27.86 (46.87)     8:12.43 (44.57)
        8:57.53 (45.10)     9:39.19 (41.66)    10:21.02 (41.83)    11:02.57 (41.55)
       11:43.62 (41.05)    12:25.48 (41.86)    13:06.36 (40.88)    13:37.49 (31.13)
       14:22.21 (44.72)    15:12.92 (50.71)    15:54.67 (41.75)    16:36.90 (42.23)
       17:19.98 (43.08)    18:01.56 (41.58)    18:42.09 (40.53)    19:22.72 (40.63)
       20:04.53 (41.81)    20:41.24 (36.71)
  9 Spenceley, John     12 CP                  21:19.69   20:43.07   473    9
                  35.78     1:16.60 (40.82)     1:58.73 (42.13)     2:40.36 (41.63)
        3:22.66 (42.30)     4:05.31 (42.65)     4:47.92 (42.61)     5:29.24 (41.32)
        6:10.54 (41.30)     6:53.37 (42.83)     7:24.61 (31.24)     8:09.58 (44.97)
        8:54.83 (45.25)     9:38.65 (43.82)    10:20.40 (41.75)    11:02.21 (41.81)
       11:42.92 (40.71)    12:24.97 (42.05)    13:06.45 (41.48)    13:48.01 (41.56)
       14:30.76 (42.75)    15:13.03 (42.27)    15:55.45 (42.42)    16:36.98 (41.53)
       17:08.95 (31.97)    18:01.18 (52.23)    18:39.21 (38.03)    19:23.25 (44.04)
       20:05.01 (41.76)    20:43.07 (38.06)
 10 Chrystal, Montgome  12 Blue Fins           20:46.36   21:04.97   452    8
                  35.05     1:14.10 (39.05)     1:54.53 (40.43)     2:35.38 (40.85)
        3:18.15 (42.77)     3:59.71 (41.56)     4:41.73 (42.02)     5:24.42 (42.69)
        6:07.39 (42.97)     6:49.39 (42.00)     7:32.93 (43.54)     8:14.90 (41.97)
        8:57.59 (42.69)     9:40.11 (42.52)    10:22.14 (42.03)    11:05.82 (43.68)
       11:48.91 (43.09)    12:31.71 (42.80)    13:15.31 (43.60)    13:58.93 (43.62)
       14:41.30 (42.37)    15:25.82 (44.52)    16:08.46 (42.64)    16:51.56 (43.10)
       17:34.68 (43.12)    18:17.72 (43.04)    19:00.01 (42.29)    19:41.46 (41.45)
       20:24.21 (42.75)    21:04.97 (40.76)
 11 Cocks, Ross         12 EKSC                22:05.00   21:07.88   449    7
                  35.15     1:17.32 (42.17)     2:00.28 (42.96)     2:42.87 (42.59)
        3:25.26 (42.39)     4:08.98 (43.72)     4:52.64 (43.66)     5:35.77 (43.13)
        6:19.91 (44.14)     7:02.91 (43.00)     7:46.47 (43.56)     8:28.85 (42.38)
        9:10.87 (42.02)     9:52.55 (41.68)    10:34.59 (42.04)    11:16.72 (42.13)
       11:58.79 (42.07)    12:40.86 (42.07)    13:23.33 (42.47)    14:05.22 (41.89)
       14:47.79 (42.57)    15:29.63 (41.84)    16:11.24 (41.61)    16:54.06 (42.82)
       17:36.76 (42.70)    18:19.53 (42.77)    19:03.11 (43.58)    19:45.55 (42.44)
       20:27.63 (42.08)    21:07.88 (40.25)
 12 Trickett, Chris     12 RedDeer Swimming    21:01.23   21:21.26   437    6
                  34.50     1:14.39 (39.89)     1:55.58 (41.19)     2:36.65 (41.07)
        3:31.30 (54.65)     4:01.38 (30.08)     4:43.49 (42.11)     5:26.48 (42.99)
        6:09.56 (43.08)     6:52.94 (43.38)     7:36.02 (43.08)     8:19.09 (43.07)
        9:02.60 (43.51)     9:45.93 (43.33)    10:29.67 (43.74)    11:13.21 (43.54)
       11:57.06 (43.85)    12:40.55 (43.49)    13:23.68 (43.13)    14:07.12 (43.44)
       14:50.73 (43.61)    15:34.08 (43.35)    16:18.03 (43.95)    17:00.70 (42.67)
       17:42.28 (41.58)    18:28.47 (46.19)    19:12.79 (44.32)    19:56.77 (43.98)
     21:21.26 (1:24.49)        21:21.26 ( )
 13 Siarkowski, Michae  12 UC Swim Club        20:08.85   21:24.49   434    5
                  36.34     1:17.85 (41.51)     2:00.33 (42.48)     2:43.09 (42.76)
        3:25.67 (42.58)     4:09.75 (44.08)     4:53.26 (43.51)     5:36.76 (43.50)
        6:20.00 (43.24)     7:02.55 (42.55)     7:44.71 (42.16)     8:28.01 (43.30)
        9:11.63 (43.62)     9:55.41 (43.78)    10:38.56 (43.15)    11:22.44 (43.88)
       12:05.90 (43.46)    12:49.62 (43.72)    13:33.31 (43.69)    14:15.33 (42.02)
       14:58.52 (43.19)    15:42.04 (43.52)    16:25.67 (43.63)    17:08.32 (42.65)
       17:52.45 (44.13)    18:35.76 (43.31)    19:18.91 (43.15)    20:01.13 (42.22)
       20:43.87 (42.74)    21:24.49 (40.62)
 14 Jobe, Graham        12 CASC                21:05.40   21:26.69   432    4
                  35.77     1:15.69 (39.92)     1:57.19 (41.50)     2:39.18 (41.99)
        3:21.21 (42.03)     4:03.66 (42.45)     4:45.87 (42.21)     5:27.11 (41.24)
        5:57.54 (30.43)     6:43.36 (45.82)     7:30.74 (47.38)     8:18.57 (47.83)
        9:01.89 (43.32)     9:44.82 (42.93)    10:28.23 (43.41)    11:11.20 (42.97)
       11:54.18 (42.98)    12:38.00 (43.82)    13:08.16 (30.16)    14:05.42 (57.26)
       14:44.52 (39.10)    15:31.59 (47.07)    16:18.52 (46.93)    17:03.08 (44.56)
       17:48.15 (45.07)    18:32.63 (44.48)    19:17.28 (44.65)    20:01.97 (44.69)
       20:46.22 (44.25)    21:26.69 (40.47)
 15 Goodway, James      12 CP                  21:01.90   21:27.98   430    3
                  35.39     1:16.23 (40.84)     1:58.20 (41.97)     2:39.79 (41.59)
        3:22.62 (42.83)     4:05.01 (42.39)     4:45.56 (40.55)     5:32.67 (47.11)
        6:06.79 (34.12)     7:00.28 (53.49)     7:44.69 (44.41)     8:29.10 (44.41)
        9:13.08 (43.98)     9:56.82 (43.74)    10:40.63 (43.81)    11:24.27 (43.64)
       12:09.30 (45.03)    12:53.62 (44.32)    13:33.97 (40.35)    14:14.70 (40.73)
       14:55.65 (40.95)    15:36.44 (40.79)    16:17.17 (40.73)    16:57.76 (40.59)
       17:53.00 (55.24)    18:38.39 (45.39)    19:24.70 (46.31)    20:09.50 (44.80)
       20:52.63 (43.13)    21:27.98 (35.35)
 16 Tworek, Nicholas    12 OSC                 20:36.75   21:31.68   427    2
                  35.88     1:18.08 (42.20)     2:00.54 (42.46)     2:42.65 (42.11)
        3:25.87 (43.22)     4:09.11 (43.24)     4:52.46 (43.35)     5:35.82 (43.36)
        6:18.71 (42.89)     7:01.30 (42.59)     7:45.61 (44.31)     8:29.10 (43.49)
        9:12.91 (43.81)     9:56.52 (43.61)    10:40.24 (43.72)    11:23.68 (43.44)
       12:07.62 (43.94)    12:50.68 (43.06)    13:34.88 (44.20)    14:18.65 (43.77)
       15:02.42 (43.77)    15:45.65 (43.23)    16:30.29 (44.64)    17:14.59 (44.30)
       17:58.22 (43.63)    18:41.60 (43.38)    19:24.87 (43.27)    20:07.65 (42.78)
       20:50.18 (42.53)    21:31.68 (41.50)
 17 Hunter, Buchanan    12 SSC                 21:35.37   21:34.18   425
                  36.84     1:18.67 (41.83)     2:00.70 (42.03)     2:42.89 (42.19)
        3:25.94 (43.05)     4:08.52 (42.58)     4:52.66 (44.14)     5:22.79 (30.13)
        6:21.18 (58.39)     7:04.17 (42.99)                             8:31.56 ( )
        9:14.54 (42.98)     9:58.00 (43.46)    10:41.93 (43.93)    11:25.13 (43.20)
       12:08.58 (43.45)    12:52.65 (44.07)    13:36.38 (43.73)    14:19.57 (43.19)
       15:04.14 (44.57)    15:36.61 (32.47)    16:32.38 (55.77)    17:16.43 (44.05)
       17:59.77 (43.34)    18:44.42 (44.65)    19:28.39 (43.97)    20:12.50 (44.11)
       20:56.13 (43.63)    21:34.18 (38.05)
 18 King, Zach          12 STSC                21:52.11   22:20.09   385
                  39.16     1:22.53 (43.37)     2:07.30 (44.77)     2:52.37 (45.07)
        3:36.81 (44.44)     4:21.46 (44.65)     5:07.91 (46.45)     5:52.93 (45.02)
        6:37.82 (44.89)     7:22.65 (44.83)     8:06.77 (44.12)     8:52.23 (45.46)
        9:37.05 (44.82)    10:22.32 (45.27)    11:06.35 (44.03)    11:51.22 (44.87)
       12:36.18 (44.96)    13:21.19 (45.01)    14:07.12 (45.93)    14:52.70 (45.58)
       15:28.60 (35.90)    16:23.74 (55.14)    17:08.58 (44.84)    17:53.96 (45.38)
       18:39.12 (45.16)    19:23.36 (44.24)    20:07.43 (44.07)    20:51.80 (44.37)
       21:25.46 (33.66)    22:20.09 (54.63)
 19 Quinlan, Liam       12 LASC                23:00.00   22:20.19   385
                  39.73     1:24.68 (44.95)     2:09.15 (44.47)     2:53.01 (43.86)
        3:38.65 (45.64)     4:23.25 (44.60)     5:08.02 (44.77)     5:53.59 (45.57)
        6:38.51 (44.92)     7:23.84 (45.33)     8:08.50 (44.66)     8:53.41 (44.91)
        9:38.03 (44.62)    10:23.09 (45.06)    11:08.11 (45.02)    11:52.74 (44.63)
       12:37.80 (45.06)    13:23.05 (45.25)    14:07.77 (44.72)    14:52.56 (44.79)
       15:37.91 (45.35)    16:22.94 (45.03)    17:08.12 (45.18)    17:53.77 (45.65)
       18:39.04 (45.27)    19:24.68 (45.64)    20:09.70 (45.02)    20:54.46 (44.76)
       21:38.70 (44.24)    22:20.19 (41.49)
 20 Thiessen, Nathan    12 CASC                22:40.14   22:44.01   366
                  37.42     1:23.71 (46.29)     2:08.81 (45.10)     2:52.45 (43.64)
        3:37.99 (45.54)     4:23.19 (45.20)     5:09.92 (46.73)     5:56.70 (46.78)
        6:41.10 (44.40)     7:27.58 (46.48)     8:14.40 (46.82)     9:01.46 (47.06)
        9:48.96 (47.50)    10:35.13 (46.17)    11:21.36 (46.23)    12:06.30 (44.94)
       12:51.10 (44.80)    13:38.58 (47.48)    14:23.87 (45.29)    15:11.36 (47.49)
       15:57.20 (45.84)    16:43.97 (46.77)    17:28.56 (44.59)    18:12.88 (44.32)
       18:59.12 (46.24)    19:45.79 (46.67)    20:31.69 (45.90)    21:18.25 (46.56)
       22:03.03 (44.78)    22:44.01 (40.98)
 21 Hibberd, Steven     12 KSC                 22:41.71   23:15.01   343
                  38.84     1:22.28 (43.44)     2:07.58 (45.30)     2:52.69 (45.11)
        3:38.88 (46.19)     4:26.02 (47.14)     5:12.54 (46.52)     5:59.91 (47.37)
        6:47.55 (47.64)     7:35.57 (48.02)     8:22.84 (47.27)     9:10.64 (47.80)
        9:59.10 (48.46)    10:47.35 (48.25)    11:36.72 (49.37)    12:24.44 (47.72)
       13:13.62 (49.18)    14:00.59 (46.97)    14:49.31 (48.72)    15:37.55 (48.24)
       16:26.32 (48.77)    17:11.97 (45.65)    18:00.21 (48.24)    18:44.97 (44.76)
       19:32.06 (47.09)    20:18.50 (46.44)    21:03.50 (45.00)    21:49.85 (46.35)
       22:35.70 (45.85)    23:15.01 (39.31)
 22 Brown, Griffin      11 CASC                28:38.00   23:17.35   341
                  29.68       40.94 (11.26)     1:11.77 (30.83)   3:03.43 (1:51.66)
        3:51.56 (48.13)     4:38.50 (46.94)     5:26.04 (47.54)     6:13.69 (47.65)
        7:01.01 (47.32)     7:46.65 (45.64)     8:33.25 (46.60)     9:20.95 (47.70)
       10:08.49 (47.54)    10:55.84 (47.35)    11:42.77 (46.93)    12:30.35 (47.58)
       13:17.54 (47.19)    14:05.35 (47.81)    14:53.30 (47.95)    15:40.80 (47.50)
       16:28.54 (47.74)    17:16.80 (48.26)    17:58.75 (41.95)    18:46.60 (47.85)
       19:34.13 (47.53)    20:19.96 (45.83)    21:05.25 (45.29)    21:51.60 (46.35)
       22:47.91 (56.31)    23:17.35 (29.44)
 23 Marjan, Alexander   11 OSC                       NT   24:55.06   275
                  41.95     1:28.52 (46.57)     2:17.35 (48.83)     3:05.98 (48.63)
        3:55.63 (49.65)     4:45.21 (49.58)     5:35.98 (50.77)     6:26.11 (50.13)
        7:15.49 (49.38)     8:05.41 (49.92)     8:56.28 (50.87)     9:46.35 (50.07)
       10:36.48 (50.13)    11:26.79 (50.31)    12:17.09 (50.30)    13:06.31 (49.22)
       13:57.39 (51.08)    14:48.20 (50.81)    15:38.93 (50.73)    16:30.98 (52.05)
       17:21.46 (50.48)    18:12.25 (50.79)  19:17.79 (1:05.54)    19:54.21 (36.42)
       20:17.56 (23.35)    20:49.85 (32.29)    21:36.52 (46.67)    22:26.83 (50.31)
     24:05.63 (1:38.80)    24:55.06 (49.43)
Boys 12 & Under 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    AB 11-12:   2:22.93        1984 Brent Harvey, RDCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Wolk, Karl          12 EKSC                 2:34.60    2:30.41   557   17
                  32.51     1:10.36 (37.85)     1:50.14 (39.78)     2:30.41 (40.27)
  1 Kendrick, James     12 CASC                 2:43.26    2:30.41   557   17
                  32.11     1:09.84 (37.73)     1:49.96 (40.12)     2:30.41 (40.45)
  3 Alook, Joshua       12 FMSC                 2:51.62    2:56.14   365   15
                  35.89     1:18.42 (42.53)     2:06.94 (48.52)     2:56.14 (49.20)
  4 Dransutavicius, Br  11 FMSC                 2:59.44    2:59.75   343   14
                  39.09     1:25.02 (45.93)     2:13.72 (48.70)     2:59.75 (46.03)
  5 Tworek, Nicholas    12 OSC                  3:19.91    3:09.82   290   13
                  40.08     1:27.48 (47.40)     2:18.20 (50.72)     3:09.82 (51.62)
  6 Dufour, Graeme      11 AMAC Swimming        3:19.58    3:23.28   228   12
                  43.50     1:35.42 (51.92)     2:29.55 (54.13)     3:23.28 (53.73)
Preliminaries
  9 Schaepsmeyer, Thom  12 CASC                 3:24.41
 10 Brown, Griffin      11 CASC                 3:29.02
 11 Lai, Jason          11 EKSC                 3:30.54
 12 Osmond, Paul        11 GPP                  3:34.37
 -- Hunter, Buchanan    12 SSC                      DQ
 -- Chow, Daniel        12 CASC                     DQ
Finals
 -- Gray, Stuart        11 CP                   3:06.35         DQ
                  41.06     1:29.27 (48.21)     2:20.12 (50.85)          DQ (47.30)
 -- Hibberd, Steven     12 KSC                  3:07.57         DQ
                  42.18     1:32.93 (50.75)     2:25.19 (52.26)          DQ (53.16)
Boys 12 & Under 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    AB 11-12:   2:22.93        1984 Brent Harvey, RDCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wolk, Karl                12 EKSC                 2:37.38    2:34.60   520
                  33.26     1:12.59 (39.33)     1:53.10 (40.51)     2:34.60 (41.50)
  2 Kendrick, James           12 CASC                 2:34.64    2:43.26   451
                  34.25     1:15.20 (40.95)     1:58.58 (43.38)     2:43.26 (44.68)
  3 Alook, Joshua             12 FMSC                 2:49.92    2:51.62   393
                  36.02     1:17.63 (41.61)     2:02.18 (44.55)     2:51.62 (49.44)
  4 Dransutavicius, Brodie    11 FMSC                 3:02.75    2:59.44   345
                  37.53     1:23.35 (45.82)     2:13.50 (50.15)     2:59.44 (45.94)
  5 Gray, Stuart              11 CP                   3:15.05    3:06.35   307
                  41.52     1:31.17 (49.65)     2:22.28 (51.11)     3:06.35 (44.07)
  6 Hibberd, Steven           12 KSC                  3:03.00    3:07.57   301
                  39.91     1:27.86 (47.95)     2:19.50 (51.64)     3:07.57 (48.07)
  7 Dufour, Graeme            11 AMAC Swimming        3:18.51    3:19.58   244
                  46.28     1:37.97 (51.69)     2:29.78 (51.81)     3:19.58 (49.80)
  8 Tworek, Nicholas          12 OSC                  3:02.90    3:19.91   242
                  40.32     1:30.83 (50.51)     2:25.80 (54.97)     3:19.91 (54.11)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schaepsmeyer, Thomas      12 CASC                 3:15.67    3:24.41   223
                  42.78     1:33.32 (50.54)     2:28.06 (54.74)     3:24.41 (56.35)
 10 Brown, Griffin            11 CASC                      NT    3:29.02   204
                  43.43     1:36.03 (52.60)     2:31.96 (55.93)     3:29.02 (57.06)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lai, Jason                11 EKSC                 3:31.45    3:30.54   198
                  42.90     1:37.30 (54.40)     2:33.22 (55.92)     3:30.54 (57.32)
 12 Osmond, Paul              11 GPP                  3:45.78    3:34.37   183
                  46.22     1:41.50 (55.28)     2:38.31 (56.81)     3:34.37 (56.06)
 -- Hunter, Buchanan          12 SSC                  3:08.18         DQ
                  38.77     1:27.38 (48.61)     2:17.50 (50.12)          DQ (48.64)
 -- Chow, Daniel              12 CASC                 3:08.84         DQ
                  37.28     1:22.08 (44.80)     2:10.32 (48.24)          DQ (49.38)
Boys 12 & Under 400 SC Meter IM
===============================================================================
    AB 11-12:   4:52.13        1994 Keith Barrett, UCSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Morrow, Kyle        12 RedDeer Swimming     5:39.17    5:30.25   550   18
                  35.34     1:15.31 (39.97)     1:56.60 (41.29)     2:37.12 (40.52)
        3:24.11 (46.99)     4:12.91 (48.80)     4:52.16 (39.25)     5:30.25 (38.09)
  2 Kremer, Trace       12 OSC                  5:29.13    5:38.28   517   16
                  36.65     1:22.48 (45.83)     2:04.59 (42.11)     2:46.34 (41.75)
        3:34.17 (47.83)     4:24.47 (50.30)     5:01.73 (37.26)     5:38.28 (36.55)
  3 Newton, Braeden     11 FMSC                 5:37.22    5:42.98   499   15
                  39.64     1:24.47 (44.83)     2:05.91 (41.44)     2:47.53 (41.62)
        3:36.84 (49.31)     4:27.13 (50.29)     5:06.26 (39.13)     5:42.98 (36.72)
  4 Myers, Brandon      12 CASC                 5:57.04    5:58.11   446   14
                  38.65     1:23.70 (45.05)     2:07.10 (43.40)     2:50.08 (42.98)
        3:46.17 (56.09)     4:42.12 (55.95)     5:20.54 (38.42)     5:58.11 (37.57)
  5 Hanna, Roger        12 UC Swim Club         6:21.89    6:05.69   421   13
                  41.77     1:31.02 (49.25)     2:16.03 (45.01)     3:00.98 (44.95)
      4:42.08 (1:41.10)     5:24.24 (42.16)     6:05.69 (41.45)
  6 Bobrosky, Chad      11 CASC                 6:08.54    6:10.78   405   12
                  41.70     1:33.18 (51.48)     2:17.42 (44.24)     3:02.69 (45.27)
        3:56.21 (53.52)     4:49.96 (53.75)     5:30.09 (40.13)     6:10.78 (40.69)
  7 Syroteuk, Christop  11 CASC                 6:11.63    6:14.09   395   11
                  40.00     1:27.45 (47.45)     2:13.55 (46.10)     3:01.01 (47.46)
        3:54.01 (53.00)     4:49.25 (55.24)     5:32.74 (43.49)     6:14.09 (41.35)
  8 Hibberd, Steven     12 KSC                  6:27.32    6:17.66   385   10
                  38.50     1:24.90 (46.40)     2:13.49 (48.59)     3:01.46 (47.97)
      4:53.58 (1:52.12)     5:36.69 (43.11)     6:17.66 (40.97)
  9 Schaepsmeyer, Thom  12 CASC                 6:16.04    6:19.25   380    9
                  43.19     1:33.24 (50.05)     2:18.14 (44.90)     3:04.21 (46.07)
        3:58.01 (53.80)     4:52.56 (54.55)     5:36.82 (44.26)     6:19.25 (42.43)
 10 Dufour, Graeme      11 AMAC Swimming        6:23.58    6:28.07   355    8
                  44.66     1:36.36 (51.70)     2:23.80 (47.44)     3:12.66 (48.86)
      5:03.97 (1:51.31)     5:45.25 (41.28)     6:28.07 (42.82)
 11 Dransutavicius, Br  11 FMSC                 6:22.94    6:44.55   313    7
                  40.27     1:27.77 (47.50)     2:21.60 (53.83)     3:17.46 (55.86)
      5:16.75 (1:59.29)     6:01.74 (44.99)     6:44.55 (42.81)
 12 Grehan, Eric        10 EKSC                 6:48.99    6:47.28   307    6
                  44.00     1:40.93 (56.93)     2:30.99 (50.06)     3:21.39 (50.40)
      5:17.38 (1:55.99)     6:03.53 (46.15)     6:47.28 (43.75)
 13 Marjan, Alexander   11 OSC                       NT    7:11.83   252    5
                  44.00     1:39.60 (55.60)     2:35.45 (55.85)     3:28.24 (52.79)
      5:34.16 (2:05.92)     6:23.29 (49.13)     7:11.83 (48.54)
 -- Hunter, Buchanan    12 SSC                  6:21.66         DQ
                  40.71     1:32.25 (51.54)     2:19.54 (47.29)     3:07.05 (47.51)
      4:57.75 (1:50.70)     5:39.98 (42.23)          DQ (40.67)
 -- Christmas, Tanner   12 CASC                 6:17.43         DQ
                  41.41   6:36.16 (5:54.75)      6:36.91 (0.75)      6:37.44 (0.53)
         6:37.94 (0.50)      6:38.52 (0.58)      6:38.99 (0.47)           DQ (0.47)
 -- Kubik, Sean         10 GLEN                 7:21.23         DQ
                  52.15   1:53.74 (1:01.59)   2:54.50 (1:00.76)     3:53.91 (59.41)
      6:06.48 (2:12.57)     6:56.51 (50.03)          DQ (47.03)
Boys 12 & Under 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    AB 11-12:   4:07.99        1998 Cascade Swim Club, CASC
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Cascade Swim Club  'A'                      4:20.37    4:17.15   548   36
     1) Blattler, Gregory 11            2) Myers, Brandon 12
     3) Christmas, Tanner 12            4) Kendrick, James 12
                  31.09   1:05.41 (1:05.41)     1:36.64 (31.23)   2:12.19 (1:06.78)
        2:43.86 (31.67)   3:20.20 (1:08.01)     4:17.15 (56.95)     4:17.15 (56.95)
  2 Univ of Calgary Swim Club  'A'              4:24.60    4:28.04   493   32
     1) Novak, Daxton 12                2) Churchill, Randy 12
     3) Dalen, Christopher 11           4) Siarkowski, Michael 12
                  30.71   1:03.40 (1:03.40)     1:36.32 (32.92)   2:11.97 (1:08.57)
        2:45.27 (33.30)   3:20.95 (1:08.98)     3:52.59 (31.64)   4:28.04 (1:07.09)
  3 Calgary Patriots  'A'                       4:33.97    4:31.15   478   30
     1) Goodway, James 12               2) Gray, Stuart 11
     3) Stenhouse, Michael 12           4) Spenceley, John 12
                  30.28   1:03.37 (1:03.37)     1:35.32 (31.95)   2:11.38 (1:08.01)
        2:44.59 (33.21)   3:22.13 (1:10.75)     3:54.82 (32.69)   4:31.15 (1:09.02)
  4 Edmonton Keyano Swim Club  'A'              4:43.17    4:34.22   464   28
     1) Wolk, Karl 12                   2) Ho, Calvin 11
     3) Cocks, Ross 12                  4) Funk, Richard 11
                  30.19   1:02.60 (1:02.60)     1:34.76 (32.16)   2:11.10 (1:08.50)
        2:43.78 (32.68)   3:21.57 (1:10.47)     3:55.48 (33.91)   4:34.22 (1:12.65)
  5 Cascade Swim Club  'B'                      4:46.73    4:42.93   427   26
     1) Jobe, Graham 12                 2) Bobrosky, Chad 11
     3) Syroteuk, Christopher 11        4) Chow, Daniel 12
                  33.37   1:10.33 (1:10.33)     1:44.64 (34.31)   2:22.81 (1:12.48)
        2:55.87 (33.06)   3:32.81 (1:10.00)     4:05.50 (32.69)   4:42.93 (1:10.12)
  6 SilverTide Swim Club  'A'                   4:54.01    4:49.64   400   24
     1) Kozell, Greg 11                 2) King, Max 10
     3) King, Zach 12                   4) King, Kameron 10
                  32.13   1:07.11 (1:07.11)     1:41.66 (34.55)   2:20.02 (1:12.91)
        2:54.38 (34.36)   3:33.16 (1:13.14)     4:09.07 (35.91)   4:49.64 (1:16.48)
  7 Alberta Marlin Aquatic Club  'A'            5:04.00    4:51.20   394   22
     1) Swain, Greg 12                  2) Van Der Sloot, Nick 11
     3) Flanagan, Jordan 11             4) Dufour, Graeme 11
                  32.60   1:08.06 (1:08.06)     1:43.46 (35.40)   2:22.78 (1:14.72)
        2:58.02 (35.24)   3:36.12 (1:13.34)     4:11.46 (35.34)   4:51.20 (1:15.08)
  8 Cascade Swim Club  'C'                      5:01.15   x4:54.58   381
     1) McAtee, Gavin 12                2) Schaepsmeyer, Thomas 12
     3) Bennett, David 11               4) Thiessen, Nathan 12
                  33.53   1:13.30 (1:13.30)     1:47.51 (34.21)   2:25.43 (1:12.13)
        3:00.89 (35.46)   3:40.35 (1:14.92)     4:15.10 (34.75)   4:54.58 (1:14.23)
  9 Olympian Swim Club  'A'                     4:33.81    4:55.65   377   20
     1) Kremer, Trace 12                2) Marjan, Alexander 11
     3) Tworek, Nicholas 12             4) Blackmore, Ryan 10
                  30.15   1:02.48 (1:02.48)     1:38.13 (35.65)   2:18.91 (1:16.43)
        2:54.14 (35.23)   3:34.30 (1:15.39)     4:11.83 (37.53)   4:55.65 (1:21.35)
 10 Fort McMurray Swim Club  'A'                4:45.25    4:56.41   375   18
     1) Newton, Braeden 11              2) Alook, Joshua 12
     3) Gebert, Jorah 11                4) Burton, Matthew 12
                  33.66   1:10.62 (1:10.62)     1:44.73 (34.11)   2:24.73 (1:14.11)
        3:01.27 (36.54)   3:41.99 (1:17.26)     4:17.95 (35.96)   4:56.41 (1:14.42)
 11 Cascade Swim Club  'D'                      5:15.82   x5:19.38   299
     1) Lui, Alister 11                 2) Darowski, Kuba 11
     3) Wood, Russell 9                 4) Brown, Griffin 11
                  36.83   1:18.08 (1:18.08)     1:56.88 (38.80)   2:38.83 (1:20.75)
        3:16.69 (37.86)   3:59.55 (1:20.72)     4:37.11 (37.56)   5:19.38 (1:19.83)
 12 Univ of Calgary Swim Club  'C'              5:29.37    5:21.46   292   16
     1) Mak, Anthony 11                 2) Eggen, Robert 10
     3) Burke, Martin 10                4) Czyz, Vincent 10
                  38.25   1:20.85 (1:20.85)     1:57.97 (37.12)   2:39.92 (1:19.07)
        3:18.27 (38.35)   4:00.91 (1:20.99)     4:38.92 (38.01)   5:21.46 (1:20.55)
 13 Cascade Swim Club  'E'                      5:22.82   x5:21.61   292
     1) Jobin, Thomas 10                2) Maybury, Adam 9
     3) Abdellatif, Youssef 9           4) Ogg, Mason 10
                  37.51   1:20.02 (1:20.02)     1:57.72 (37.70)   2:40.85 (1:20.83)
        3:19.39 (38.54)   4:11.74 (1:30.89)     4:41.80 (30.06)   5:21.61 (1:09.87)
 14 Killarney Swim club  'A'                    5:19.22    5:22.89   288   14
     1) Hibberd, Steven 12              2) Mackie, Philip 10
     3) Stauft, Daniel 9                4) Toth, Christopher 10
                  35.27   1:14.22 (1:14.22)     1:53.46 (39.24)   2:39.28 (1:25.06)
        3:17.16 (37.88)   4:01.23 (1:21.95)     4:39.23 (38.00)   5:22.89 (1:21.66)
 -- Univ of Calgary Swim Club  'B'              5:01.50         DQ
     1) Bromfield, David 10             2) Jones, Matthew 11
     3) Wagner, Thomas 11               4) Hanna, Roger 12
                  34.64   1:13.00 (1:13.00)     1:47.67 (34.67)   2:25.99 (1:12.99)
        3:01.52 (35.53)   3:41.79 (1:15.80)     4:17.35 (35.56)        DQ (1:16.90)
Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   24.17        2000 Graeme Tozer, UCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Maybury, Braden     13 CASC                   27.24      26.71   652   18
  2 Au, Joshua          14 FMSC                   27.12      26.84   645   16
  3 Zwicker, John       14 NCSA                   27.17      27.06   633   15
  4 Halverson, A J      14 KSC                    27.30      27.11   630   14
  5 Lefsrud, Nathan     14 CASC                   27.39      27.42   613   13
  6 Kendrick, Matthew   13 CASC                   27.50      27.66   600   12
  7 Kozell, Brad        14 STSC                   27.63      27.82   592   11
  8 MacLean, Michael    14 LEDUC                  27.74      27.95   585   10
B - Final
  9 Blattler, Daniel    13 CASC                   28.33      28.04   580    9
 10 Muir, Andrew        14 KSC                    29.18      28.21   572    8
 11 Graves, Kyle W      13 Torpedo                29.34      28.22   571    7
 12 Kubik, Jeremy       14 GLEN                   28.32      28.44   560    6
 13 Iliscupidez, Bryan  13 RedDeer Swimming       28.36      28.55   555    5
 14 Dunn, PJ            14 GLEN                   29.22      29.10   529    4
 15 Tso, Kelly          13 EST                    29.41      29.50   511    3
 16 Humble, Adam        13 CWC                    29.88      29.62   506    2
Preliminaries
 17 Bennett, Matthew    13 CASC                   30.14
 17 Loyola, Mathew      13 NCSA                   30.14
 19 Brown, Casey        13 NCSA                   30.18
 20 Godfrey, Brandon    13 CASC                   30.31
 21 Szoo, Jordie        13 CASC                   30.32
 22 Long, Bryce         13 NCSA                   30.41
 23 Whyte, Logan        13 OSWSC                  30.59
 24 MacKinnon, Robert   13 CWC                    30.60
 25 Schwartzenberger,   13 EST                    30.61
 26 Schwarz, Adam       13 CASC                   30.70
 27 Iglesias, Alex      13 Blue Fins              30.73
 28 Wenzel, Stephen     13 EKSC                   31.22
 29 Naccarato, Garrett  14 OSWSC                  31.37
 30 Topolnisky, Owen    13 LASC                   31.55
 31 Moorhouse, Brendan  13 CWC                    31.57
 32 Veenhoven, Nichola  13 CP                     31.62
 33 Fung, Ian           13 CASC                   31.73
 -- Maxey, Taylor       14 CASC                     DQ
 -- Heine, Gordon       14 EST                      DQ
Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals   IPS
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Loyola, Mathew            13 NCSA                   30.14      27.52   608
  2 Bennett, Matthew          13 CASC                   30.14      30.06   487
Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   24.17        2000 Graeme Tozer, UCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
Preliminaries
  1 Au, Joshua                14 FMSC                   26.89      27.12   629
  2 Zwicker, John             14 NCSA                   26.98      27.17   626
  3 Maybury, Braden           13 CASC                   27.29      27.24   623
  4 Halverson, A J            14 KSC                    27.29      27.30   619
  5 Lefsrud, Nathan           14 CASC                   26.21      27.39   615
  6 Kendrick, Matthew         13 CASC                   27.32      27.50   609
  7 Kozell, Brad              14 STSC                   28.60      27.63   602
  8 MacLean, Michael          14 LEDUC                  27.58      27.74   596
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kubik, Jeremy             14 GLEN                   29.12      28.32   566
 10 Blattler, Daniel          13 CASC                   28.62      28.33   566
 11 Iliscupidez, Bryan        13 RedDeer Swimming       29.14      28.36   564
 12 Muir, Andrew              14 KSC                    28.21      29.18   525
 13 Dunn, PJ                  14 GLEN                   29.94      29.22   524
 14 Graves, Kyle W            13 Torpedo                28.65      29.34   518
 15 Tso, Kelly                13 EST                    28.84      29.41   515
 16 Humble, Adam              13 CWC                    29.33      29.88   494
-------------------------------------------------------------------------
 17 Loyola, Mathew            13 NCSA                   29.00      30.14   483
 17 Bennett, Matthew          13 CASC                   29.96      30.14   483
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 19 Brown, Casey              13 NCSA                   32.67      30.18   481
 20 Godfrey, Brandon          13 CASC                   29.87      30.31   476
 21 Szoo, Jordie              13 CASC                   29.56      30.32   476
 22 Long, Bryce               13 NCSA                   30.14      30.41   472
 23 Whyte, Logan              13 OSWSC                  29.91      30.59   465
 24 MacKinnon, Robert         13 CWC                    31.03      30.60   464
 25 Schwartzenberger, Kurtis  13 EST                    30.77      30.61   464
 26 Schwarz, Adam             13 CASC                   30.25      30.70   460
 27 Iglesias, Alex            13 Blue Fins              30.75      30.73   459
 28 Wenzel, Stephen           13 EKSC                   30.87      31.22   440
 29 Naccarato, Garrett        14 OSWSC                  31.29      31.37   434
 30 Topolnisky, Owen          13 LASC                   31.00      31.55   427
 31 Moorhouse, Brendan        13 CWC                    31.93      31.57   427
 32 Veenhoven, Nicholas       13 CP                     31.59      31.62   425
 33 Fung, Ian                 13 CASC                   30.11      31.73   421
 -- Maxey, Taylor             14 CASC                   25.75         DQ
 -- Heine, Gordon             14 EST                    26.23         DQ
Boys 13-14 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   51.93        2000 Graeme Tozer, UCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Maxey, Taylor       14 CASC                   55.37      55.05   759   18
                  27.22       55.05 (27.83)
  2 Heine, Gordon       14 EST                    59.26      58.24   671   16
                  27.91       58.24 (30.33)
  3 Freeman, Keilan     14 UC Swim Club           59.96      58.33   668   15
                  28.68       58.33 (29.65)
  4 Halverson, A J      14 KSC                    58.69      58.55   663   14
                  28.22       58.55 (30.33)
  5 Markowski, Kyle     14 STSC                 1:00.05      59.28   644   13
                  28.28       59.28 (31.00)
  6 Au, Joshua          14 FMSC                 1:00.08      59.51   638   12
                  28.44       59.51 (31.07)
  7 Elkington, Richard  14 EKSC                 1:00.98      59.83   630   11
                  29.00       59.83 (30.83)
  8 Kendrick, Matthew   13 CASC                 1:00.45    1:01.06   600   10
                  29.42     1:01.06 (31.64)
B - Final
  9 Lefsrud, Nathan     14 CASC                 1:01.15      59.91   628    9
                  28.29       59.91 (31.62)
 10 Muir, Andrew        14 KSC                  1:02.24    1:00.72   608    8
                  28.81     1:00.72 (31.91)
 11 Blattler, Daniel    13 CASC                 1:03.13    1:00.81   606    7
                  28.47     1:00.81 (32.34)
 12 MacLean, Michael    14 LEDUC                1:01.28    1:01.16   598    6
                  28.74     1:01.16 (32.42)
 13 Zwicker, John       14 NCSA                 1:02.65    1:02.10   576    5
                  29.66     1:02.10 (32.44)
 14 Kozell, Brad        14 STSC                 1:02.16    1:02.29   571    4
                  29.99     1:02.29 (32.30)
 15 Kubik, Jeremy       14 GLEN                 1:02.98    1:02.38   569    3
                  29.85     1:02.38 (32.53)
 16 Szoo, Jordie        13 CASC                 1:02.85    1:03.06   554    2
                  30.00     1:03.06 (33.06)
Preliminaries
 17 Iliscupidez, Bryan  13 RedDeer Swimming     1:03.27
 18 Graves, Kyle W      13 Torpedo              1:03.48
 19 Dunn, PJ            14 GLEN                 1:03.70
 20 Karperien, Matthew  13 CASC                 1:04.59
 21 Naccarato, Garrett  14 OSWSC                1:04.84
 22 Morgan, Daryl       14 EKSC                 1:04.85
 23 Humble, Adam        13 CWC                  1:05.05
 24 Godfrey, Brandon    13 CASC                 1:05.35
 25 MacKinnon, Robert   13 CWC                  1:05.96
 26 Iglesias, Alex      13 Blue Fins            1:06.60
 27 Loyola, Mathew      13 NCSA                 1:06.62
 28 Long, Bryce         13 NCSA                 1:06.98
 29 Schwarz, Adam       13 CASC                 1:07.22
 30 Veenhoven, Nichola  13 CP                   1:07.42
 31 Fung, Ian           13 CASC                 1:07.55
 32 Topolnisky, Owen    13 LASC                 1:07.83
 33 Brown, Casey        13 NCSA                 1:08.31
 34 Bennett, Matthew    13 CASC                 1:08.47
 35 Moorhouse, Brendan  13 CWC                  1:09.93
 36 Wenzel, Stephen     13 EKSC                 1:10.93
 37 Nicol, Jeffrey      13 LASC                 1:14.27
Boys 13-14 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   51.93        2000 Graeme Tozer, UCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Maxey, Taylor             14 CASC                   56.02      55.37   749
                  27.15       55.37 (28.22)
  2 Halverson, A J            14 KSC                    59.02      58.69   659
                  28.31       58.69 (30.38)
  3 Heine, Gordon             14 EST                    58.92      59.26   644
                  28.28       59.26 (30.98)
  4 Freeman, Keilan           14 UC Swim Club           59.19      59.96   627
                  29.80       59.96 (30.16)
  5 Markowski, Kyle           14 STSC                   59.25    1:00.05   624
                  28.73     1:00.05 (31.32)
  6 Au, Joshua                14 FMSC                   59.37    1:00.08   624
                  28.64     1:00.08 (31.44)
  7 Kendrick, Matthew         13 CASC                   59.70    1:00.45   615
                  29.01     1:00.45 (31.44)
  8 Elkington, Richard        14 EKSC                   59.93    1:00.98   602
                  29.60     1:00.98 (31.38)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lefsrud, Nathan           14 CASC                 1:01.91    1:01.15   598
                  28.71     1:01.15 (32.44)
 10 MacLean, Michael          14 LEDUC                1:00.94    1:01.28   595
                  29.12     1:01.28 (32.16)
 11 Kozell, Brad              14 STSC                 1:02.26    1:02.16   574
                  30.00     1:02.16 (32.16)
 12 Muir, Andrew              14 KSC                  1:00.79    1:02.24   572
                  29.17     1:02.24 (33.07)
 13 Zwicker, John             14 NCSA                 1:02.27    1:02.65   563
                  29.94     1:02.65 (32.71)
 14 Szoo, Jordie              13 CASC                 1:04.70    1:02.85   559
                  30.37     1:02.85 (32.48)
 15 Kubik, Jeremy             14 GLEN                 1:03.92    1:02.98   556
                  30.15     1:02.98 (32.83)
 16 Blattler, Daniel          13 CASC                 1:01.86    1:03.13   553
                  29.58     1:03.13 (33.55)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Iliscupidez, Bryan        13 RedDeer Swimming     1:04.05    1:03.27   549
                  30.65     1:03.27 (32.62)
 18 Graves, Kyle W            13 Torpedo              1:04.07    1:03.48   545
                  30.04     1:03.48 (33.44)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Dunn, PJ                  14 GLEN                 1:05.16    1:03.70   540
                  30.08     1:03.70 (33.62)
 20 Karperien, Matthew        13 CASC                 1:06.67    1:04.59   521
                  30.96     1:04.59 (33.63)
 21 Naccarato, Garrett        14 OSWSC                1:05.78    1:04.84   516
                  31.20     1:04.84 (33.64)
 22 Morgan, Daryl             14 EKSC                 1:04.40    1:04.85   516
                  31.84     1:04.85 (33.01)
 23 Humble, Adam              13 CWC                  1:06.58    1:05.05   512
                  32.05     1:05.05 (33.00)
 24 Godfrey, Brandon          13 CASC                 1:08.26    1:05.35   506
                  31.29     1:05.35 (34.06)
 25 MacKinnon, Robert         13 CWC                  1:06.88    1:05.96   494
                  31.34     1:05.96 (34.62)
 26 Iglesias, Alex            13 Blue Fins            1:06.44    1:06.60   482
                  31.93     1:06.60 (34.67)
 27 Loyola, Mathew            13 NCSA                 1:03.32    1:06.62   481
                  31.02     1:06.62 (35.60)
 28 Long, Bryce               13 NCSA                 1:08.00    1:06.98   475
                  32.48     1:06.98 (34.50)
 29 Schwarz, Adam             13 CASC                 1:07.49    1:07.22   470
                  32.29     1:07.22 (34.93)
 30 Veenhoven, Nicholas       13 CP                   1:08.13    1:07.42   466
                  32.96     1:07.42 (34.46)
 31 Fung, Ian                 13 CASC                 1:05.93    1:07.55   464
                  32.26     1:07.55 (35.29)
 32 Topolnisky, Owen          13 LASC                 1:08.00    1:07.83   459
                  32.49     1:07.83 (35.34)
 33 Brown, Casey              13 NCSA                 1:12.08    1:08.31   450
                  32.51     1:08.31 (35.80)
 34 Bennett, Matthew          13 CASC                 1:05.42    1:08.47   448
                  32.53     1:08.47 (35.94)
 35 Moorhouse, Brendan        13 CWC                  1:10.44    1:09.93   423
                  33.14     1:09.93 (36.79)
 36 Wenzel, Stephen           13 EKSC                 1:10.64    1:10.93   406
                  33.88     1:10.93 (37.05)
 37 Nicol, Jeffrey            13 LASC                 1:12.96    1:14.27   356
                  35.55     1:14.27 (38.72)
Boys 13-14 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   1:55.77        2000 Graeme Tozer, UCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Maxey, Taylor       14 CASC                 2:04.62    2:00.26   767   18
                  28.89       59.88 (30.99)     1:30.91 (31.03)     2:00.26 (29.35)
  2 Freeman, Keilan     14 UC Swim Club         2:08.05    2:05.36   702   16
                  29.90     1:01.60 (31.70)     1:33.36 (31.76)     2:05.36 (32.00)
  3 Markowski, Kyle     14 STSC                 2:09.24    2:08.76   661   15
                  29.34     1:02.47 (33.13)     1:36.29 (33.82)     2:08.76 (32.47)
  4 Porras, Andres      14 UC Swim Club         2:09.77    2:08.89   659   14
                  29.92     1:03.25 (33.33)     1:36.45 (33.20)     2:08.89 (32.44)
  5 Elkington, Richard  14 EKSC                 2:11.77    2:12.09   622   13
                  30.59     1:03.76 (33.17)     1:38.13 (34.37)     2:12.09 (33.96)
  6 Hagen, Kiefer       14 OSC                  2:09.39    2:12.29   620   12
                  30.82     1:04.58 (33.76)     1:38.81 (34.23)     2:12.29 (33.48)
  7 McAuley, Matthew    14 CASC                 2:12.50    2:13.61   605   11
                  31.81     1:06.45 (34.64)     1:41.20 (34.75)     2:13.61 (32.41)
  8 Olson, Erik         13 OSC                  2:11.78    2:14.27   598   10
                  30.65     1:05.19 (34.54)     1:40.14 (34.95)     2:14.27 (34.13)
B - Final
  9 Lowenstein, Michae  13 CASC                 2:13.40    2:12.55   617    9
                  30.32     1:04.47 (34.15)     1:39.12 (34.65)     2:12.55 (33.43)
 10 Muir, Andrew        14 KSC                  2:17.53    2:13.14   610    8
                  30.22     1:03.84 (33.62)     1:38.19 (34.35)     2:13.14 (34.95)
 11 Godbeer, Matthew    13 FMSC                 2:13.08    2:13.51   606    7
                  30.13     1:04.68 (34.55)     1:39.66 (34.98)     2:13.51 (33.85)
 12 Kendrick, Matthew   13 CASC                 2:13.75    2:13.60   605    6
                  31.23     1:05.57 (34.34)     1:40.20 (34.63)     2:13.60 (33.40)
 13 Fischbuch, Michael  14 CP                   2:16.39    2:13.70   604    5
                  31.02     1:04.54 (33.52)     1:39.02 (34.48)     2:13.70 (34.68)
 14 Sladen, Cody        14 STSC                 2:16.66    2:17.04   569    4
                  31.27     1:06.58 (35.31)     1:42.95 (36.37)     2:17.04 (34.09)
 15 Morgan, Daryl       14 EKSC                 2:18.31    2:20.51   534    3
                  32.20     1:07.52 (35.32)     1:44.78 (37.26)     2:20.51 (35.73)
 16 Blattler, Daniel    13 CASC                 2:18.17    2:20.73   532    2
                  31.43     1:07.49 (36.06)     1:43.99 (36.50)     2:20.73 (36.74)
Preliminaries
 17 Bull, Colin         13 EKSC                 2:18.70
 18 Driedger, Adam      14 CASC                 2:18.87
 19 Graves, Kyle W      13 Torpedo              2:19.47
 20 McCreadie-Szmon, B  14 EKSC                 2:20.25
 21 Karperien, Matthew  13 CASC                 2:20.36
 22 Dunn, PJ            14 GLEN                 2:21.12
 23 Fung, Ian           13 CASC                 2:21.75
 24 Szoo, Jordie        13 CASC                 2:22.17
 25 Selner, Justin      13 OSC                  2:22.78
 26 Robbins, Kyle       13 CASC                 2:22.82
 27 Humble, Adam        13 CWC                  2:22.83
 28 Clark, Mike         14 STSC                 2:23.04
 29 MacKinnon, Robert   13 CWC                  2:23.58
 30 Bennett, Matthew    13 CASC                 2:23.80
 31 Veenhoven, Nichola  13 CP                   2:23.88
 32 Godfrey, Brandon    13 CASC                 2:24.96
 33 Roles, Jeremy       13 CASC                 2:27.10
 34 Schwartzenberger,   13 EST                  2:27.37
 35 Topolnisky, Owen    13 LASC                 2:28.98
 36 Iglesias, Alex      13 Blue Fins            2:29.30
 37 Godley, Trevor      13 OSC                  2:29.34
 38 Schwarz, Adam       13 CASC                 2:29.48
 39 Brown, Casey        13 NCSA                 2:34.84
 40 Wenzel, Stephen     13 EKSC                 2:37.62
Boys 13-14 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   1:55.77        2000 Graeme Tozer, UCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Maxey, Taylor             14 CASC                 2:00.47    2:04.62   711
                  29.38     1:01.70 (32.32)     1:33.28 (31.58)     2:04.62 (31.34)
  2 Freeman, Keilan           14 UC Swim Club         2:06.84    2:08.05   669
                  30.67     1:03.00 (32.33)     1:35.66 (32.66)     2:08.05 (32.39)
  3 Markowski, Kyle           14 STSC                 2:09.33    2:09.24   655
                  29.44     1:02.17 (32.73)     1:35.84 (33.67)     2:09.24 (33.40)
  4 Hagen, Kiefer             14 OSC                  2:11.78    2:09.39   653
                  30.16     1:02.68 (32.52)     1:35.65 (32.97)     2:09.39 (33.74)
  5 Porras, Andres            14 UC Swim Club         2:06.73    2:09.77   649
                  29.39     1:02.00 (32.61)     1:35.98 (33.98)     2:09.77 (33.79)
  6 Elkington, Richard        14 EKSC                 2:10.97    2:11.77   626
                  30.92     1:04.54 (33.62)     1:38.21 (33.67)     2:11.77 (33.56)
  7 Olson, Erik               13 OSC                  2:10.79    2:11.78   626
                  30.28     1:03.65 (33.37)     1:38.37 (34.72)     2:11.78 (33.41)
  8 McAuley, Matthew          14 CASC                 2:12.45    2:12.50   618
                  31.11     1:04.96 (33.85)     1:39.84 (34.88)     2:12.50 (32.66)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Godbeer, Matthew          13 FMSC                 2:13.01    2:13.08   611
                  29.71     1:03.35 (33.64)     1:38.52 (35.17)     2:13.08 (34.56)
 10 Lowenstein, Michael       13 CASC                 2:13.86    2:13.40   608
                  30.79     1:04.72 (33.93)     1:39.12 (34.40)     2:13.40 (34.28)
 11 Kendrick, Matthew         13 CASC                 2:13.78    2:13.75   604
                  30.89     1:04.37 (33.48)     1:39.14 (34.77)     2:13.75 (34.61)
 12 Fischbuch, Michael        14 CP                   2:15.74    2:16.39   576
                  31.07     1:04.74 (33.67)     1:40.17 (35.43)     2:16.39 (36.22)
 13 Sladen, Cody              14 STSC                 2:13.89    2:16.66   573
                  30.48     1:03.91 (33.43)     1:39.34 (35.43)     2:16.66 (37.32)
 14 Muir, Andrew              14 KSC                  2:15.06    2:17.53   564
                  30.45     1:04.54 (34.09)     1:40.88 (36.34)     2:17.53 (36.65)
 15 Blattler, Daniel          13 CASC                 2:20.01    2:18.17   557
                  30.79     1:05.81 (35.02)     1:42.38 (36.57)     2:18.17 (35.79)
 16 Morgan, Daryl             14 EKSC                 2:18.59    2:18.31   556
                  32.28     1:07.69 (35.41)     1:43.55 (35.86)     2:18.31 (34.76)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bull, Colin               13 EKSC                 2:21.08    2:18.70   552
                  32.40     1:07.48 (35.08)     1:43.49 (36.01)     2:18.70 (35.21)
 18 Driedger, Adam            14 CASC                 2:24.59    2:18.87   550
                  31.86     1:08.04 (36.18)     1:43.81 (35.77)     2:18.87 (35.06)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Graves, Kyle W            13 Torpedo              2:18.63    2:19.47   544
                  30.14     1:05.19 (35.05)     1:42.61 (37.42)     2:19.47 (36.86)
 20 McCreadie-Szmon, Brodie   14 EKSC                 2:21.33    2:20.25   537
                  32.85     1:09.00 (36.15)     1:45.57 (36.57)     2:20.25 (34.68)
 21 Karperien, Matthew        13 CASC                 2:28.61    2:20.36   536
                  31.52     1:07.30 (35.78)     1:44.26 (36.96)     2:20.36 (36.10)
 22 Dunn, PJ                  14 GLEN                 2:25.04    2:21.12   528
                  31.51     1:07.50 (35.99)     1:44.62 (37.12)     2:21.12 (36.50)
 23 Fung, Ian                 13 CASC                 2:20.86    2:21.75   522
                  32.82     1:08.91 (36.09)     1:45.51 (36.60)     2:21.75 (36.24)
 24 Szoo, Jordie              13 CASC                 2:19.37    2:22.17   519
                  32.36     1:08.39 (36.03)     1:46.16 (37.77)     2:22.17 (36.01)
 25 Selner, Justin            13 OSC                  2:24.46    2:22.78   513
                  32.58     1:09.61 (37.03)     1:46.78 (37.17)     2:22.78 (36.00)
 26 Robbins, Kyle             13 CASC                 2:34.56    2:22.82   512
                  32.91     1:10.13 (37.22)     1:47.57 (37.44)     2:22.82 (35.25)
 27 Humble, Adam              13 CWC                  2:26.75    2:22.83   512
                  33.53     1:10.20 (36.67)     1:47.49 (37.29)     2:22.83 (35.34)
 28 Clark, Mike               14 STSC                 2:19.58    2:23.04   510
                  32.27     1:08.85 (36.58)     1:46.81 (37.96)     2:23.04 (36.23)
 29 MacKinnon, Robert         13 CWC                  2:25.93    2:23.58   506
                  32.78     1:09.36 (36.58)     1:47.38 (38.02)     2:23.58 (36.20)
 30 Bennett, Matthew          13 CASC                 2:22.44    2:23.80   504
                  33.14     1:10.28 (37.14)     1:47.77 (37.49)     2:23.80 (36.03)
 31 Veenhoven, Nicholas       13 CP                   2:25.33    2:23.88   503
                  32.90     1:09.32 (36.42)     1:47.45 (38.13)     2:23.88 (36.43)
 32 Godfrey, Brandon          13 CASC                 2:28.76    2:24.96   493
                  31.42     1:07.47 (36.05)     1:46.26 (38.79)     2:24.96 (38.70)
 33 Roles, Jeremy             13 CASC                 2:29.17    2:27.10   475
                  32.08     1:09.19 (37.11)     1:48.52 (39.33)     2:27.10 (38.58)
 34 Schwartzenberger, Kurtis  13 EST                  2:27.90    2:27.37   472
                  33.86     1:11.79 (37.93)     1:50.31 (38.52)     2:27.37 (37.06)
 35 Topolnisky, Owen          13 LASC                 2:28.33    2:28.98   459
                  35.45     1:13.19 (37.74)     1:51.72 (38.53)     2:28.98 (37.26)
 36 Iglesias, Alex            13 Blue Fins            2:25.84    2:29.30   456
                  32.74     1:29.92 (57.18)     1:55.32 (25.40)     2:29.30 (33.98)
 37 Godley, Trevor            13 OSC                  2:38.02    2:29.34   456
                  34.06     1:11.84 (37.78)     1:50.74 (38.90)     2:29.34 (38.60)
 38 Schwarz, Adam             13 CASC                 2:40.65    2:29.48   455
                  34.03     1:12.03 (38.00)     1:51.30 (39.27)     2:29.48 (38.18)
 39 Brown, Casey              13 NCSA                 2:38.28    2:34.84   413
                  34.41     1:13.78 (39.37)     1:55.51 (41.73)     2:34.84 (39.33)
 40 Wenzel, Stephen           13 EKSC                 2:35.23    2:37.62   393
                  35.11     1:16.23 (41.12)     1:58.28 (42.05)     2:37.62 (39.34)
Boys 13-14 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   4:05.11        1988 Curtis Myden, CASC
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Hagen, Kiefer       14 OSC                  4:28.12    4:25.90   702   18
                  30.66     1:04.21 (33.55)     1:38.46 (34.25)     2:12.50 (34.04)
        2:46.70 (34.20)     3:20.67 (33.97)     3:54.58 (33.91)     4:25.90 (31.32)
  2 Porras, Andres      14 UC Swim Club         4:29.49    4:26.93   696   16
                  30.34     1:03.89 (33.55)     1:38.16 (34.27)     2:12.70 (34.54)
        2:45.75 (33.05)     3:19.59 (33.84)     3:53.63 (34.04)     4:26.93 (33.30)
  3 Olson, Erik         13 OSC                  4:25.56    4:27.23   694   15
                  30.29     1:03.90 (33.61)     1:38.32 (34.42)     2:12.28 (33.96)
        2:46.18 (33.90)     3:20.40 (34.22)     3:54.49 (34.09)     4:27.23 (32.74)
  4 Freeman, Keilan     14 UC Swim Club         4:29.84    4:29.76   679   14
                  31.71     1:06.40 (34.69)     1:40.32 (33.92)     2:15.29 (34.97)
        2:49.84 (34.55)     3:23.78 (33.94)     3:57.48 (33.70)     4:29.76 (32.28)
  5 Fisher, Bryce       14 OSC                  4:48.98    4:42.04   612   13
                2:05.30      2:05.47 (0.17)      2:05.66 (0.19)     2:30.38 (24.72)
        2:55.63 (25.25)     3:31.27 (35.64)     4:07.26 (35.99)     4:42.04 (34.78)
  6 Elkington, Richard  14 EKSC                 4:43.61    4:47.30   585   12
                  32.07     1:07.35 (35.28)     1:44.50 (37.15)     2:21.85 (37.35)
        2:57.64 (35.79)     3:34.18 (36.54)     4:11.63 (37.45)     4:47.30 (35.67)
  7 McCreadie-Szmon, B  14 EKSC                 4:45.32    4:49.17   576   11
                  32.92     1:09.50 (36.58)     1:46.56 (37.06)     2:23.12 (36.56)
        3:00.80 (37.68)     3:37.84 (37.04)     4:14.98 (37.14)     4:49.17 (34.19)
  8 Blattler, Daniel    13 CASC                 4:52.36    4:49.79   573   10
                2:09.72      2:09.90 (0.18)      2:10.08 (0.18)     2:33.32 (23.24)
        2:59.32 (26.00)     3:36.70 (37.38)     4:13.93 (37.23)     4:49.79 (35.86)
  9 Kindrachuk, Nathan  13 OSC                  4:41.76    4:50.12   571    9
                  32.25     1:07.99 (35.74)     1:44.07 (36.08)     2:21.34 (37.27)
        2:58.29 (36.95)     3:35.96 (37.67)     4:13.65 (37.69)     4:50.12 (36.47)
 10 Graves, Kyle W      13 Torpedo              4:58.58    4:50.97   567    8
                2:10.80      2:11.02 (0.22)      2:11.46 (0.44)      2:20.50 (9.04)
        2:58.49 (37.99)     3:37.07 (38.58)     4:14.76 (37.69)     4:50.97 (36.21)
 11 Karperien, Matthew  13 CASC                 5:00.87    4:51.07   567    7
                2:13.14      2:13.42 (0.28)      2:13.96 (0.54)     2:35.54 (21.58)
        3:01.04 (25.50)     3:38.28 (37.24)     4:15.19 (36.91)     4:51.07 (35.88)
 12 Bull, Colin         13 EKSC                 5:09.57    4:52.64   559    6
                  33.66     1:10.07 (36.41)     1:46.96 (36.89)     2:24.31 (37.35)
        3:01.55 (37.24)     3:38.84 (37.29)     4:16.05 (37.21)     4:52.64 (36.59)
 13 Kendrick, Matthew   13 CASC                 4:50.15    4:54.79   549    5
                2:06.31      2:06.50 (0.19)      2:06.64 (0.14)     2:24.17 (17.53)
        3:02.14 (37.97)     3:40.43 (38.29)     4:18.51 (38.08)     4:54.79 (36.28)
 14 Clark, Mike         14 STSC                 4:52.09    4:55.05   548    4
                2:03.95      2:04.17 (0.22)      2:04.38 (0.21)     2:26.17 (21.79)
        3:03.05 (36.88)     3:41.47 (38.42)     4:19.48 (38.01)     4:55.05 (35.57)
 15 Morgan, Daryl       14 EKSC                 4:56.95    4:57.34   537    3
                2:03.22      2:03.46 (0.24)      2:03.68 (0.22)     2:27.18 (23.50)
        3:05.93 (38.75)     3:43.87 (37.94)     4:21.43 (37.56)     4:57.34 (35.91)
 16 Fischbuch, Michael  14 CP                   4:39.66    4:57.78   535    2
                  32.47     1:08.34 (35.87)     1:45.77 (37.43)     2:23.73 (37.96)
        3:01.71 (37.98)     3:41.14 (39.43)     4:20.03 (38.89)     4:57.78 (37.75)
 17 Selner, Justin      13 OSC                  5:00.76    4:58.24   533
                2:01.98      2:02.19 (0.21)      2:02.79 (0.60)     2:28.88 (26.09)
        3:06.97 (38.09)     3:44.69 (37.72)     4:22.11 (37.42)     4:58.24 (36.13)
 18 MacKinnon, Robert   13 CWC                  5:02.48    5:01.01   521
                  32.96     1:10.14 (37.18)     1:48.51 (38.37)     2:27.14 (38.63)
        3:05.65 (38.51)     3:44.92 (39.27)     4:24.33 (39.41)     5:01.01 (36.68)
 19 Humble, Adam        13 CWC                  5:16.24    5:04.28   507
                  34.79     1:12.46 (37.67)     1:51.48 (39.02)     2:31.20 (39.72)
        3:10.17 (38.97)     3:49.68 (39.51)     4:28.42 (38.74)     5:04.28 (35.86)
 20 Krysiak, Adam       14 CASC                 5:12.29    5:10.79   479
                  34.27     1:12.55 (38.28)     1:51.62 (39.07)   3:10.54 (1:18.92)
        3:33.85 (23.31)     3:50.59 (16.74)     4:30.97 (40.38)     5:10.79 (39.82)
 21 Godley, Trevor      13 OSC                  5:25.91    5:18.05   451
                  34.78     1:14.16 (39.38)     1:54.18 (40.02)     2:34.95 (40.77)
        3:16.22 (41.27)     3:56.76 (40.54)     4:38.16 (41.40)     5:18.05 (39.89)
 22 Bennett, Matthew    13 CASC                 5:06.31    5:18.14   451
                  34.26     1:13.35 (39.09)     1:53.48 (40.13)     2:33.94 (40.46)
        3:14.85 (40.91)     3:56.90 (42.05)     4:38.44 (41.54)     5:18.14 (39.70)
 23 Schwarz, Adam       13 CASC                 5:21.53    5:19.72   445
                  35.53     1:15.63 (40.10)     1:56.42 (40.79)     2:37.68 (41.26)
        3:18.82 (41.14)     4:00.30 (41.48)     4:41.56 (41.26)     5:19.72 (38.16)
Boys 13-14 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
   AB Record:   16:09.05        1987 Bil Lomax, OSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Hagen, Kiefer       14 OSC                 18:04.32   17:19.08   731   18
                  30.70     1:04.48 (33.78)     1:38.89 (34.41)     2:13.14 (34.25)
        2:48.25 (35.11)     3:22.24 (33.99)     3:56.60 (34.36)     4:31.71 (35.11)
        5:06.50 (34.79)     5:41.13 (34.63)     6:16.54 (35.41)     6:51.51 (34.97)
        7:26.30 (34.79)     8:01.51 (35.21)     8:36.10 (34.59)     9:11.13 (35.03)
        9:45.76 (34.63)    10:20.63 (34.87)    10:55.27 (34.64)    11:30.00 (34.73)
       12:04.63 (34.63)    12:39.45 (34.82)    13:14.11 (34.66)    13:49.62 (35.51)
       14:24.72 (35.10)    14:59.66 (34.94)    15:34.81 (35.15)    16:09.76 (34.95)
       16:44.84 (35.08)    17:19.08 (34.24)
  2 Freeman, Keilan     14 UC Swim Club        18:03.09   17:44.76   692   16
                  31.76     1:06.08 (34.32)     1:41.36 (35.28)     2:16.96 (35.60)
        2:52.58 (35.62)     3:28.53 (35.95)     4:04.39 (35.86)     4:40.46 (36.07)
        5:16.07 (35.61)     5:51.92 (35.85)     6:27.82 (35.90)     7:03.41 (35.59)
        7:39.33 (35.92)     8:15.38 (36.05)     8:51.45 (36.07)     9:27.28 (35.83)
       10:02.93 (35.65)    10:38.38 (35.45)    11:13.91 (35.53)    11:49.43 (35.52)
       12:24.57 (35.14)    13:00.13 (35.56)    13:35.62 (35.49)    14:11.30 (35.68)
       14:47.10 (35.80)    15:22.82 (35.72)    15:58.76 (35.94)    16:34.70 (35.94)
       17:10.82 (36.12)    17:44.76 (33.94)
  3 Olson, Erik         13 OSC                 17:05.75   17:56.48   676   15
                  30.83     1:04.20 (33.37)     1:38.87 (34.67)     2:12.88 (34.01)
        2:47.94 (35.06)     3:22.94 (35.00)     3:58.46 (35.52)     4:34.84 (36.38)
        5:10.61 (35.77)     5:46.52 (35.91)     6:22.79 (36.27)     6:59.05 (36.26)
        7:35.59 (36.54)     8:12.18 (36.59)     8:48.77 (36.59)     9:25.65 (36.88)
       10:02.32 (36.67)    10:38.33 (36.01)    11:14.83 (36.50)    11:51.08 (36.25)
       12:27.92 (36.84)    13:04.60 (36.68)    13:40.63 (36.03)    14:17.12 (36.49)
       14:53.65 (36.53)    15:30.44 (36.79)    16:06.96 (36.52)    16:43.77 (36.81)
       17:20.60 (36.83)    17:56.48 (35.88)
  4 Fisher, Bryce       14 OSC                 19:06.35   18:01.07   669   14
                  32.62     1:08.28 (35.66)     1:44.57 (36.29)     2:21.32 (36.75)
        2:57.44 (36.12)     3:34.05 (36.61)     4:10.02 (35.97)     4:46.71 (36.69)
        5:23.08 (36.37)     5:59.72 (36.64)     6:36.36 (36.64)     7:12.50 (36.14)
        7:48.78 (36.28)     8:24.28 (35.50)     8:59.81 (35.53)     9:35.94 (36.13)
       10:11.98 (36.04)    10:48.05 (36.07)    11:24.36 (36.31)    12:00.18 (35.82)
       12:35.88 (35.70)    13:12.35 (36.47)    13:48.66 (36.31)    14:24.97 (36.31)
       15:01.17 (36.20)    15:36.99 (35.82)    16:13.14 (36.15)    16:50.00 (36.86)
       17:25.97 (35.97)    18:01.07 (35.10)
  5 Porras, Andres      14 UC Swim Club        18:25.58   18:24.64   636   13
                  31.33     1:05.39 (34.06)     1:40.33 (34.94)     2:15.15 (34.82)
        2:50.98 (35.83)     3:26.91 (35.93)     4:02.51 (35.60)     4:38.64 (36.13)
        5:15.96 (37.32)     5:51.32 (35.36)     6:28.66 (37.34)     7:05.92 (37.26)
        7:43.42 (37.50)     8:21.16 (37.74)     8:59.12 (37.96)     9:37.16 (38.04)
       10:15.18 (38.02)    10:54.12 (38.94)    11:32.12 (38.00)    12:11.12 (39.00)
       12:48.73 (37.61)    13:26.82 (38.09)    14:05.73 (38.91)    14:43.75 (38.02)
       15:21.82 (38.07)    15:59.53 (37.71)    16:34.71 (35.18)    17:11.17 (36.46)
       17:47.96 (36.79)    18:24.64 (36.68)
  6 Bull, Colin         13 EKSC                20:20.72   18:57.51   593   12
                  33.73     1:09.88 (36.15)     1:46.56 (36.68)     2:23.61 (37.05)
        3:00.55 (36.94)     3:38.02 (37.47)     4:15.42 (37.40)     4:49.84 (34.42)
        5:31.33 (41.49)     6:09.50 (38.17)     6:48.00 (38.50)     7:26.81 (38.81)
        8:05.64 (38.83)     8:44.98 (39.34)     9:23.65 (38.67)    10:02.09 (38.44)
       10:40.89 (38.80)    11:19.31 (38.42)    11:57.81 (38.50)    12:35.99 (38.18)
       13:13.95 (37.96)    13:52.23 (38.28)    14:31.23 (39.00)    15:08.89 (37.66)
       15:52.47 (43.58)    16:26.03 (33.56)    17:04.47 (38.44)    17:42.75 (38.28)
       18:16.23 (33.48)    18:57.51 (41.28)
  7 Elkington, Richard  14 EKSC                18:24.81   18:59.11   591   11
                  32.53     1:08.30 (35.77)     1:44.46 (36.16)     2:21.24 (36.78)
        2:58.31 (37.07)     3:35.66 (37.35)     4:12.92 (37.26)     4:50.68 (37.76)
        5:28.63 (37.95)     6:07.10 (38.47)     6:45.71 (38.61)     7:24.37 (38.66)
        8:03.10 (38.73)     8:41.95 (38.85)     9:20.64 (38.69)     9:59.47 (38.83)
       10:38.20 (38.73)    11:17.26 (39.06)    11:55.99 (38.73)    12:34.59 (38.60)
       13:13.99 (39.40)    13:52.71 (38.72)    14:30.53 (37.82)    15:09.12 (38.59)
       15:48.23 (39.11)    16:27.42 (39.19)    17:06.17 (38.75)    17:44.32 (38.15)
       18:22.88 (38.56)    18:59.11 (36.23)
  8 Kendrick, Matthew   13 CASC                19:29.61   19:03.06   586   10
                  32.57     1:08.86 (36.29)     1:45.73 (36.87)     2:23.61 (37.88)
        3:01.97 (38.36)     3:40.30 (38.33)     4:19.22 (38.92)     4:57.94 (38.72)
        5:36.68 (38.74)     6:14.75 (38.07)     6:53.32 (38.57)     7:31.76 (38.44)
        8:10.60 (38.84)     8:49.01 (38.41)     9:27.75 (38.74)    10:05.96 (38.21)
       10:44.67 (38.71)    11:22.67 (38.00)    12:00.30 (37.63)    12:38.07 (37.77)
       13:15.59 (37.52)    13:53.13 (37.54)    14:30.48 (37.35)    15:08.62 (38.14)
       15:47.71 (39.09)    16:28.09 (40.38)    17:08.59 (40.50)    17:48.10 (39.51)
       18:28.37 (40.27)    19:03.06 (34.69)
  9 Muir, Andrew        14 KSC                 19:09.14   19:19.17   566    9
                  31.66     1:07.96 (36.30)     1:45.26 (37.30)     2:23.07 (37.81)
        3:01.24 (38.17)     3:39.44 (38.20)     4:18.11 (38.67)     4:57.13 (39.02)
        5:36.35 (39.22)     6:14.72 (38.37)     6:53.79 (39.07)     7:32.86 (39.07)
        8:11.82 (38.96)     8:50.66 (38.84)     9:30.02 (39.36)    10:09.39 (39.37)
       10:48.85 (39.46)    11:27.64 (38.79)    12:07.14 (39.50)    12:46.95 (39.81)
       13:26.98 (40.03)    14:06.79 (39.81)    14:46.61 (39.82)    15:26.65 (40.04)
       16:05.95 (39.30)    16:45.38 (39.43)    17:25.12 (39.74)    18:04.36 (39.24)
       18:42.53 (38.17)    19:19.17 (36.64)
 10 Robbins, Kyle       13 CASC                22:15.30   19:19.62   566    8
                  34.20     1:12.04 (37.84)     1:50.73 (38.69)     2:29.55 (38.82)
        3:08.04 (38.49)     3:46.85 (38.81)     4:25.84 (38.99)     5:05.16 (39.32)
        5:43.76 (38.60)     6:22.06 (38.30)     7:00.87 (38.81)     7:39.70 (38.83)
        8:18.34 (38.64)     8:57.15 (38.81)     9:36.25 (39.10)    10:15.03 (38.78)
       10:53.73 (38.70)    11:33.21 (39.48)    12:12.60 (39.39)    12:51.75 (39.15)
       13:30.62 (38.87)    14:10.32 (39.70)    14:49.49 (39.17)    15:35.75 (46.26)
       16:11.79 (36.04)    16:46.95 (35.16)    17:25.48 (38.53)    18:04.87 (39.39)
       18:44.21 (39.34)    19:19.62 (35.41)
 11 Karperien, Matthew  13 CASC                20:04.15   19:21.65   563    7
                  33.72     1:11.46 (37.74)     1:49.54 (38.08)     2:28.81 (39.27)
        3:07.78 (38.97)     3:47.23 (39.45)     4:26.66 (39.43)     5:05.80 (39.14)
        5:45.52 (39.72)     6:25.31 (39.79)     7:04.52 (39.21)     7:44.05 (39.53)
        8:23.73 (39.68)     9:03.57 (39.84)     9:42.80 (39.23)    10:22.23 (39.43)
       11:01.77 (39.54)    11:40.61 (38.84)    12:20.54 (39.93)    12:59.49 (38.95)
       13:38.43 (38.94)    14:17.24 (38.81)    14:55.99 (38.75)    15:35.58 (39.59)
       16:14.05 (38.47)    16:52.88 (38.83)    17:31.01 (38.13)    18:09.04 (38.03)
       18:47.48 (38.44)    19:21.65 (34.17)
 12 Fischbuch, Michael  14 CP                  18:44.15   19:25.89   558    6
                  32.43     1:08.02 (35.59)     1:45.04 (37.02)     2:22.29 (37.25)
        3:00.23 (37.94)     3:39.50 (39.27)     4:19.24 (39.74)     4:59.11 (39.87)
        5:39.25 (40.14)     6:19.41 (40.16)     6:59.71 (40.30)     7:39.44 (39.73)
        8:18.89 (39.45)     8:58.95 (40.06)     9:37.68 (38.73)    10:17.49 (39.81)
       10:57.41 (39.92)    11:37.32 (39.91)    12:17.14 (39.82)    12:56.66 (39.52)
       13:36.30 (39.64)    14:15.93 (39.63)    14:55.31 (39.38)    15:34.91 (39.60)
       16:13.58 (38.67)    16:53.15 (39.57)    17:32.62 (39.47)    18:11.31 (38.69)
       18:49.14 (37.83)    19:25.89 (36.75)
 13 Selner, Justin      13 OSC                 19:22.30   19:28.27   555    5
                  34.31     1:12.17 (37.86)     1:50.65 (38.48)     2:29.40 (38.75)
        3:07.92 (38.52)     3:46.95 (39.03)     4:25.82 (38.87)     5:04.76 (38.94)
        5:43.84 (39.08)     6:22.88 (39.04)     7:02.00 (39.12)     7:40.83 (38.83)
        8:20.32 (39.49)     8:59.04 (38.72)     9:38.37 (39.33)    10:17.59 (39.22)
       10:56.95 (39.36)    11:36.32 (39.37)    12:15.71 (39.39)    12:55.19 (39.48)
       13:34.83 (39.64)    14:14.12 (39.29)    14:53.83 (39.71)    15:33.33 (39.50)
       16:12.98 (39.65)    16:52.21 (39.23)    17:31.74 (39.53)    18:11.30 (39.56)
       18:50.44 (39.14)    19:28.27 (37.83)
 14 Morgan, Daryl       14 EKSC                19:03.78   19:31.22   552    4
                  32.85     1:09.34 (36.49)     1:48.73 (39.39)     2:27.76 (39.03)
        3:06.91 (39.15)     3:46.20 (39.29)     4:25.42 (39.22)     5:05.26 (39.84)
        5:44.62 (39.36)     6:23.71 (39.09)     7:02.81 (39.10)     7:42.42 (39.61)
        8:21.91 (39.49)     9:01.48 (39.57)     9:40.79 (39.31)    10:20.71 (39.92)
       11:00.22 (39.51)    11:39.68 (39.46)    12:18.63 (38.95)    12:57.97 (39.34)
       13:37.72 (39.75)    14:17.58 (39.86)    14:57.44 (39.86)    15:36.93 (39.49)
       16:16.58 (39.65)    16:56.93 (40.35)    17:36.55 (39.62)    18:15.72 (39.17)
       18:55.00 (39.28)    19:31.22 (36.22)
 15 MacKinnon, Robert   13 CWC                 19:56.78   19:45.95   535    3
                  34.63     1:13.11 (38.48)     1:52.14 (39.03)     2:30.35 (38.21)
        3:10.12 (39.77)     3:49.90 (39.78)     4:29.54 (39.64)     5:09.68 (40.14)
        5:50.76 (41.08)     6:30.76 (40.00)     7:10.73 (39.97)     7:51.27 (40.54)
        8:31.71 (40.44)     9:11.66 (39.95)     9:52.53 (40.87)    10:32.06 (39.53)
       11:12.58 (40.52)    11:52.81 (40.23)    12:33.77 (40.96)    13:13.09 (39.32)
       13:52.48 (39.39)    14:32.47 (39.99)    15:10.61 (38.14)    15:50.60 (39.99)
       16:29.71 (39.11)    17:08.67 (38.96)    17:47.64 (38.97)    18:26.86 (39.22)
       19:06.29 (39.43)    19:45.95 (39.66)
 16 Graves, Kyle W      13 Torpedo             20:18.58   19:51.73   528    2
                  31.10     1:07.76 (36.66)     1:45.67 (37.91)     2:24.31 (38.64)
        3:03.28 (38.97)     3:43.28 (40.00)     4:23.60 (40.32)     5:03.03 (39.43)
        5:42.97 (39.94)     6:23.50 (40.53)     7:03.86 (40.36)     7:44.06 (40.20)
        8:24.74 (40.68)     9:04.15 (39.41)     9:44.22 (40.07)    10:23.60 (39.38)
       11:03.08 (39.48)    11:43.56 (40.48)    12:24.45 (40.89)    13:04.99 (40.54)
       13:45.90 (40.91)    14:27.13 (41.23)    15:07.61 (40.48)    15:48.09 (40.48)
       16:29.18 (41.09)    17:10.34 (41.16)    17:51.64 (41.30)    18:33.25 (41.61)
       19:13.04 (39.79)    19:51.73 (38.69)
 17 Roles, Jeremy       13 CASC                20:57.97   20:56.09   461
                                                                        2:34.27 ( )
        3:15.57 (41.30)     3:57.14 (41.57)     4:33.66 (36.52)     5:19.23 (45.57)
        5:51.88 (32.65)     6:44.49 (52.61)     7:27.72 (43.23)     8:11.00 (43.28)
        8:54.44 (43.44)     9:37.56 (43.12)    10:20.82 (43.26)    11:02.51 (41.69)
       11:40.44 (37.93)    12:28.00 (47.56)    13:11.59 (43.59)    13:54.95 (43.36)
       14:38.57 (43.62)    15:21.21 (42.64)    16:04.19 (42.98)    16:47.51 (43.32)
       17:30.30 (42.79)    18:12.24 (41.94)    18:51.30 (39.06)    19:33.27 (41.97)
       20:15.77 (42.50)    20:56.09 (40.32)
 18 Godley, Trevor      13 OSC                 21:31.21   21:00.34   456
                  37.29     1:17.84 (40.55)     1:58.57 (40.73)     2:40.18 (41.61)
        3:21.20 (41.02)     4:02.90 (41.70)     4:44.59 (41.69)     5:26.86 (42.27)
        6:09.06 (42.20)     6:51.07 (42.01)     7:33.36 (42.29)     8:16.00 (42.64)
        8:58.40 (42.40)     9:41.19 (42.79)    10:23.85 (42.66)    11:06.41 (42.56)
       11:48.51 (42.10)    12:31.36 (42.85)    13:14.07 (42.71)    13:56.86 (42.79)
       14:39.15 (42.29)    15:21.69 (42.54)    16:04.70 (43.01)    16:46.94 (42.24)
       17:29.25 (42.31)    18:11.65 (42.40)    18:54.57 (42.92)    19:37.13 (42.56)
       20:18.30 (41.17)    21:00.34 (42.04)
Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals   IPS
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Halverson, A J            14 KSC                    31.55      30.59   593
  2 Au, Joshua                14 FMSC                   31.55      30.96   576
Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   27.76        2000 Devin Phillips, EKSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Maxey, Taylor       14 CASC                   29.16      28.57   696   18
  2 Lefsrud, Nathan     14 CASC                   30.09      29.49   647   16
  3 Heine, Gordon       14 EST                    30.04      29.70   637   15
  4 Lutsch, Curtis      13 UC Swim Club           31.03      30.74   586   14
  5 Fladhamer, Lee      13 UC Swim Club           30.98      30.77   585   13
  6 Halverson, A J      14 KSC                    31.55      31.68   544   12
  7 Maybury, Braden     13 CASC                   31.32      31.72   542   11
  8 Kozell, Brad        14 STSC                   31.44      32.03   529   10
B - Final
  9 Elkington, Richard  14 EKSC                   31.86      31.13   568    9
 10 Au, Joshua          14 FMSC                   31.55      31.31   560    8
 11 Blattler, Daniel    13 CASC                   31.86      31.92   533    7
 12 Lowenstein, Michae  13 CASC                   31.96      32.01   530    6
 13 Dunn, PJ            14 GLEN                   32.61      32.54   508    5
 14 Kendrick, Matthew   13 CASC                   32.70      32.63   504    4
 15 Moorhouse, Brendan  13 CWC                    33.13      33.21   482    3
 16 McCreadie-Szmon, B  14 EKSC                   33.24      33.33   477    2
Preliminaries
 17 Wenzel, Stephen     13 EKSC                   33.28
 18 MacLean, Michael    14 LEDUC                  33.58
 19 Zwicker, John       14 NCSA                   33.75
 20 Muir, Andrew        14 KSC                    33.81
 21 McCoy, Scott        13 CWC                    34.42
 22 Lai, Andrew         13 EKSC                   34.54
 23 Iglesias, Alex      13 Blue Fins              34.69
 24 Brown, Casey        13 NCSA                   34.75
 25 Godfrey, Brandon    13 CASC                   34.99
 26 Fung, Ian           13 CASC                   35.70
 27 Morgan, Daryl       14 EKSC                   35.97
 28 Veenhoven, Nichola  13 CP                     36.52
 29 Bull, Colin         13 EKSC                   37.09
 30 Schwarz, Adam       13 CASC                   38.27
 -- Humble, Adam        13 CWC                      DQ
Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   27.76        2000 Devin Phillips, EKSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Maxey, Taylor             14 CASC                   29.13      29.16   664
  2 Heine, Gordon             14 EST                    29.65      30.04   620
  3 Lefsrud, Nathan           14 CASC                   30.33      30.09   617
  4 Fladhamer, Lee            13 UC Swim Club           31.00      30.98   575
  5 Lutsch, Curtis            13 UC Swim Club           31.01      31.03   573
  6 Maybury, Braden           13 CASC                   31.74      31.32   560
  7 Kozell, Brad              14 STSC                   32.65      31.44   554
  8 Halverson, A J            14 KSC                    31.05      31.55   549
  8 Au, Joshua                14 FMSC                   33.94      31.55   549
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 10 Blattler, Daniel          13 CASC                   31.45      31.86   536
 10 Elkington, Richard        14 EKSC                   34.89      31.86   536
 12 Lowenstein, Michael       13 CASC                   31.59      31.96   532
 13 Dunn, PJ                  14 GLEN                   33.15      32.61   505
 14 Kendrick, Matthew         13 CASC                   32.44      32.70   501
 15 Moorhouse, Brendan        13 CWC                    34.40      33.13   485
 16 McCreadie-Szmon, Brodie   14 EKSC                   36.65      33.24   480
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wenzel, Stephen           13 EKSC                   32.79      33.28   479
 18 MacLean, Michael          14 LEDUC                  33.92      33.58   468
-------------------------------------------------------------------------
 19 Zwicker, John             14 NCSA                   34.29      33.75   461
 20 Muir, Andrew              14 KSC                    34.45      33.81   459
 21 McCoy, Scott              13 CWC                    35.19      34.42   438
 22 Lai, Andrew               13 EKSC                   35.57      34.54   434
 23 Iglesias, Alex            13 Blue Fins              34.70      34.69   429
 24 Brown, Casey              13 NCSA                   36.29      34.75   427
 25 Godfrey, Brandon          13 CASC                   35.32      34.99   419
 26 Fung, Ian                 13 CASC                   35.88      35.70   396
 27 Morgan, Daryl             14 EKSC                   35.44      35.97   387
 28 Veenhoven, Nicholas       13 CP                     36.21      36.52   371
 29 Bull, Colin               13 EKSC                   36.75      37.09   354
 30 Schwarz, Adam             13 CASC                   38.51      38.27   322
 -- Humble, Adam              13 CWC                    37.24         DQ
Boys 13-14 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   58.64        2000 Devin Phillips, EKSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Maxey, Taylor       14 CASC                 1:04.44    1:00.53   747   18
                  30.01     1:00.53 (30.52)
  2 Heine, Gordon       14 EST                  1:03.93    1:02.40   699   16
                  30.30     1:02.40 (32.10)
  3 Lefsrud, Nathan     14 CASC                 1:04.50    1:03.28   677   15
                  30.59     1:03.28 (32.69)
  4 Fladhamer, Lee      13 UC Swim Club         1:04.84    1:06.26   608   14
                  33.20     1:06.26 (33.06)
  5 Halverson, A J      14 KSC                  1:06.35    1:06.42   605   13
                  32.11     1:06.42 (34.31)
  6 Freeman, Keilan     14 UC Swim Club         1:07.39    1:06.63   600   12
                  33.15     1:06.63 (33.48)
  7 Elkington, Richard  14 EKSC                 1:07.06    1:06.83   596   11
                  32.87     1:06.83 (33.96)
  8 Au, Joshua          14 FMSC                 1:07.81    1:08.96   551   10
                  33.75     1:08.96 (35.21)
B - Final
  9 Lowenstein, Michae  13 CASC                 1:08.32    1:07.46   582    9
                  32.95     1:07.46 (34.51)
 10 Blattler, Daniel    13 CASC                 1:08.29    1:07.51   581    8
                  32.88     1:07.51 (34.63)
 11 Sladen, Cody        14 STSC                 1:07.94    1:08.10   569    7
                  32.88     1:08.10 (35.22)
 12 Clark, Mike         14 STSC                 1:09.77    1:09.93   532    6
                  33.65     1:09.93 (36.28)
 13 Kozell, Brad        14 STSC                 1:08.00    1:10.13   528    5
                  33.85     1:10.13 (36.28)
 14 Dunn, PJ            14 GLEN                 1:09.98    1:10.89   514    4
                  34.14     1:10.89 (36.75)
 15 Hagen, Kiefer       14 OSC                  1:10.44    1:11.09   510    3
                  34.73     1:11.09 (36.36)
 16 Kendrick, Matthew   13 CASC                 1:10.42    1:11.93   495    2
                  35.24     1:11.93 (36.69)
Preliminaries
 17 Lavoie, Callum      14 OSC                  1:10.88
 18 McCreadie-Szmon, B  14 EKSC                 1:11.22
 19 Muir, Andrew        14 KSC                  1:11.36
 20 Moorhouse, Brendan  13 CWC                  1:11.52
 21 MacLean, Michael    14 LEDUC                1:12.00
 22 Driedger, Adam      14 CASC                 1:12.36
 23 McCoy, Scott        13 CWC                  1:12.76
 24 Wenzel, Stephen     13 EKSC                 1:12.90
 25 Naccarato, Garrett  14 OSWSC                1:13.22
 26 Szoo, Jordie        13 CASC                 1:13.62
 27 Lai, Andrew         13 EKSC                 1:13.68
 28 Iglesias, Alex      13 Blue Fins            1:14.24
 29 Morgan, Daryl       14 EKSC                 1:14.59
 30 Brown, Casey        13 NCSA                 1:14.84
 31 Godfrey, Brandon    13 CASC                 1:14.90
 32 Veenhoven, Nichola  13 CP                   1:16.01
 33 Bull, Colin         13 EKSC                 1:18.12
 34 Nicol, Jeffrey      13 LASC                 1:19.46
 35 Roles, Jeremy       13 CASC                 1:19.60
 36 Fung, Ian           13 CASC                 1:19.70
 37 Krysiak, Adam       14 CASC                 1:20.41
Boys 13-14 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   58.64        2000 Devin Phillips, EKSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Heine, Gordon             14 EST                  1:01.14    1:03.93   662
                  31.06     1:03.93 (32.87)
  2 Maxey, Taylor             14 CASC                 1:01.31    1:04.44   650
                  31.35     1:04.44 (33.09)
  3 Lefsrud, Nathan           14 CASC                 1:04.51    1:04.50   648
                  31.36     1:04.50 (33.14)
  4 Fladhamer, Lee            13 UC Swim Club         1:05.57    1:04.84   640
                  31.89     1:04.84 (32.95)
  5 Halverson, A J            14 KSC                  1:05.64    1:06.35   606
                  32.02     1:06.35 (34.33)
  6 Elkington, Richard        14 EKSC                 1:06.13    1:07.06   591
                  33.48     1:07.06 (33.58)
  7 Freeman, Keilan           14 UC Swim Club         1:07.08    1:07.39   584
                  33.31     1:07.39 (34.08)
  8 Au, Joshua                14 FMSC                 1:07.87    1:07.81   575
                  32.67     1:07.81 (35.14)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sladen, Cody              14 STSC                 1:08.84    1:07.94   572
                  33.26     1:07.94 (34.68)
 10 Kozell, Brad              14 STSC                 1:09.14    1:08.00   571
                  32.87     1:08.00 (35.13)
 11 Blattler, Daniel          13 CASC                 1:07.99    1:08.29   565
                  32.92     1:08.29 (35.37)
 12 Lowenstein, Michael       13 CASC                 1:08.16    1:08.32   564
                  33.19     1:08.32 (35.13)
 13 Clark, Mike               14 STSC                 1:11.87    1:09.77   535
                  33.75     1:09.77 (36.02)
 14 Dunn, PJ                  14 GLEN                 1:09.85    1:09.98   531
                  33.85     1:09.98 (36.13)
 15 Kendrick, Matthew         13 CASC                 1:10.58    1:10.42   523
                  34.27     1:10.42 (36.15)
 16 Hagen, Kiefer             14 OSC                  1:09.54    1:10.44   522
                  34.65     1:10.44 (35.79)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lavoie, Callum            14 OSC                  1:08.65    1:10.88   514
                  34.23     1:10.88 (36.65)
 18 McCreadie-Szmon, Brodie   14 EKSC                 1:09.12    1:11.22   508
                  35.61     1:11.22 (35.61)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Muir, Andrew              14 KSC                  1:11.33    1:11.36   505
                  34.58     1:11.36 (36.78)
 20 Moorhouse, Brendan        13 CWC                  1:14.81    1:11.52   502
                  34.46     1:11.52 (37.06)
 21 MacLean, Michael          14 LEDUC                1:14.07    1:12.00   494
                  34.05     1:12.00 (37.95)
 22 Driedger, Adam            14 CASC                 1:09.90    1:12.36   487
                  34.71     1:12.36 (37.65)
 23 McCoy, Scott              13 CWC                  1:15.15    1:12.76   480
                  35.17     1:12.76 (37.59)
 24 Wenzel, Stephen           13 EKSC                 1:12.02    1:12.90   478
                  36.24     1:12.90 (36.66)
 25 Naccarato, Garrett        14 OSWSC                1:15.92    1:13.22   472
                  35.41     1:13.22 (37.81)
 26 Szoo, Jordie              13 CASC                 1:13.97    1:13.62   466
                  36.20     1:13.62 (37.42)
 27 Lai, Andrew               13 EKSC                 1:16.31    1:13.68   465
                  35.83     1:13.68 (37.85)
 28 Iglesias, Alex            13 Blue Fins            1:14.33    1:14.24   455
                  36.48     1:14.24 (37.76)
 29 Morgan, Daryl             14 EKSC                 1:14.62    1:14.59   450
                  36.59     1:14.59 (38.00)
 30 Brown, Casey              13 NCSA                 1:19.69    1:14.84   446
                  36.42     1:14.84 (38.42)
 31 Godfrey, Brandon          13 CASC                 1:17.45    1:14.90   445
                  36.28     1:14.90 (38.62)
 32 Veenhoven, Nicholas       13 CP                   1:17.58    1:16.01   427
                  36.98     1:16.01 (39.03)
 33 Bull, Colin               13 EKSC                 1:19.12    1:18.12   396
                  38.39     1:18.12 (39.73)
 34 Nicol, Jeffrey            13 LASC                 1:21.78    1:19.46   377
                  38.86     1:19.46 (40.60)
 35 Roles, Jeremy             13 CASC                 1:17.98    1:19.60   375
                  38.35     1:19.60 (41.25)
 36 Fung, Ian                 13 CASC                 1:20.24    1:19.70   374
                  39.05     1:19.70 (40.65)
 37 Krysiak, Adam             14 CASC                 1:24.81    1:20.41   364
                  40.30     1:20.41 (40.11)
Boys 13-14 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   2:06.52        2000 Devin Phillips, EKSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Maxey, Taylor       14 CASC                 2:16.01    2:12.33   748   18
                  31.63     1:06.05 (34.42)     1:39.93 (33.88)     2:12.33 (32.40)
  2 Lefsrud, Nathan     14 CASC                 2:18.32    2:14.09   728   16
                  31.59     1:05.56 (33.97)     1:39.95 (34.39)     2:14.09 (34.14)
  3 Heine, Gordon       14 EST                  2:17.68    2:17.55   688   15
                  31.49     1:06.23 (34.74)     1:42.08 (35.85)     2:17.55 (35.47)
  4 Lutsch, Curtis      13 UC Swim Club         2:23.05    2:17.58   687   14
                  32.97     1:07.40 (34.43)     1:42.54 (35.14)     2:17.58 (35.04)
  5 Freeman, Keilan     14 UC Swim Club         2:20.27    2:18.68   675   13
                  33.85     1:09.25 (35.40)     1:44.36 (35.11)     2:18.68 (34.32)
  6 Halverson, A J      14 KSC                  2:23.51    2:20.13   659   12
                  32.47     1:07.79 (35.32)     1:44.04 (36.25)     2:20.13 (36.09)
  7 Fladhamer, Lee      13 UC Swim Club         2:20.40    2:22.77   631   11
                  33.83     1:10.14 (36.31)     1:46.82 (36.68)     2:22.77 (35.95)
 -- Hagen, Kiefer       14 OSC                  2:21.26         DQ
                  34.65     1:12.46 (37.81)     1:50.93 (38.47)          DQ (37.48)
B - Final
  9 Elkington, Richard  14 EKSC                 2:24.16    2:23.52   623    9
                  33.92     1:10.11 (36.19)     1:47.36 (37.25)     2:23.52 (36.16)
 10 Sladen, Cody        14 STSC                 2:27.42    2:23.80   620    8
                  33.38     1:08.98 (35.60)     1:46.46 (37.48)     2:23.80 (37.34)
 11 Lowenstein, Michae  13 CASC                 2:28.39    2:26.51   593    7
                  34.09     1:11.22 (37.13)     1:49.33 (38.11)     2:26.51 (37.18)
 12 Blattler, Daniel    13 CASC                 2:28.71    2:27.36   585    6
                  33.86     1:10.70 (36.84)     1:49.49 (38.79)     2:27.36 (37.87)
 13 McCreadie-Szmon, B  14 EKSC                 2:27.71    2:28.45   574    5
                  35.98     1:13.58 (37.60)     1:51.86 (38.28)     2:28.45 (36.59)
 14 Fisher, Bryce       14 OSC                  2:29.23    2:29.61   563    4
                  34.56     1:12.68 (38.12)     1:51.85 (39.17)     2:29.61 (37.76)
 15 Muir, Andrew        14 KSC                  2:31.86    2:30.00   560    3
                  34.31     1:11.50 (37.19)     1:50.63 (39.13)     2:30.00 (39.37)
 16 Kendrick, Matthew   13 CASC                 2:31.91    2:36.51   502    2
                  36.09     1:15.21 (39.12)     1:56.05 (40.84)     2:36.51 (40.46)
Preliminaries
 17 Lavoie, Callum      14 OSC                  2:32.23
 18 Kozell, Brad        14 STSC                 2:32.43
 19 Clark, Mike         14 STSC                 2:35.27
 20 Lai, Andrew         13 EKSC                 2:36.18
 21 Bull, Colin         13 EKSC                 2:36.98
 22 McCoy, Scott        13 CWC                  2:37.95
 23 Morgan, Daryl       14 EKSC                 2:38.04
 24 Szoo, Jordie        13 CASC                 2:38.11
 25 Moorhouse, Brendan  13 CWC                  2:38.57
 26 Naccarato, Garrett  14 OSWSC                2:38.86
 27 Dunn, PJ            14 GLEN                 2:39.30
 28 Godfrey, Brandon    13 CASC                 2:39.52
 29 Brown, Casey        13 NCSA                 2:40.42
 30 Wenzel, Stephen     13 EKSC                 2:41.01
 31 Fung, Ian           13 CASC                 2:42.07
 32 Veenhoven, Nichola  13 CP                   2:42.32
 33 Iglesias, Alex      13 Blue Fins            2:43.31
 34 Iliscupidez, Bryan  13 RedDeer Swimming     2:48.50
 35 Bennett, Matthew    13 CASC                 2:53.09
 36 Nicol, Jeffrey      13 LASC                 2:56.21
Boys 13-14 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
   AB Record:   2:06.52        2000 Devin Phillips, EKSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Maxey, Taylor             14 CASC                 2:17.22    2:16.01   705
                  32.12     1:06.35 (34.23)     1:40.86 (34.51)     2:16.01 (35.15)
  2 Heine, Gordon             14 EST                  2:13.02    2:17.68   686
                  31.95     1:06.28 (34.33)     1:42.18 (35.90)     2:17.68 (35.50)
  3 Lefsrud, Nathan           14 CASC                 2:17.46    2:18.32   679
                  32.49     1:07.69 (35.20)     1:43.39 (35.70)     2:18.32 (34.93)
  4 Freeman, Keilan           14 UC Swim Club         2:19.57    2:20.27   658
                  34.39     1:10.64 (36.25)     1:45.99 (35.35)     2:20.27 (34.28)
  5 Fladhamer, Lee            13 UC Swim Club         2:19.46    2:20.40   656
                  32.71     1:08.00 (35.29)     1:44.29 (36.29)     2:20.40 (36.11)
  6 Hagen, Kiefer             14 OSC                  2:24.15    2:21.26   647
                  33.49     1:09.39 (35.90)     1:45.63 (36.24)     2:21.26 (35.63)
  7 Lutsch, Curtis            13 UC Swim Club         2:18.18    2:23.05   628
                  33.42     1:09.60 (36.18)     1:46.60 (37.00)     2:23.05 (36.45)
  8 Halverson, A J            14 KSC                  2:19.82    2:23.51   623
                  33.01     1:08.67 (35.66)     1:46.03 (37.36)     2:23.51 (37.48)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Elkington, Richard        14 EKSC                 2:26.03    2:24.16   617
                  33.36     1:09.58 (36.22)     1:46.79 (37.21)     2:24.16 (37.37)
 10 Sladen, Cody              14 STSC                 2:23.92    2:27.42   584
                  33.63     1:09.88 (36.25)     1:48.08 (38.20)     2:27.42 (39.34)
 11 McCreadie-Szmon, Brodie   14 EKSC                 2:31.60    2:27.71   581
                  35.54     1:13.01 (37.47)     1:50.94 (37.93)     2:27.71 (36.77)
 12 Lowenstein, Michael       13 CASC                 2:26.57    2:28.39   575
                  34.79     1:12.24 (37.45)     1:50.31 (38.07)     2:28.39 (38.08)
 13 Blattler, Daniel          13 CASC                 2:25.40    2:28.71   572
                  34.44     1:12.16 (37.72)     1:50.65 (38.49)     2:28.71 (38.06)
 14 Fisher, Bryce             14 OSC                  2:36.45    2:29.23   567
                  35.19     1:12.88 (37.69)     1:51.64 (38.76)     2:29.23 (37.59)
 15 Muir, Andrew              14 KSC                  2:28.16    2:31.86   543
                  34.85     1:12.75 (37.90)     1:52.40 (39.65)     2:31.86 (39.46)
 16 Kendrick, Matthew         13 CASC                 2:37.46    2:31.91   542
                  34.75     1:13.08 (38.33)     1:52.82 (39.74)     2:31.91 (39.09)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lavoie, Callum            14 OSC                  2:25.97    2:32.23   539
                  35.92     1:14.44 (38.52)     1:53.38 (38.94)     2:32.23 (38.85)
 18 Kozell, Brad              14 STSC                 2:34.05    2:32.43   537
                  34.44     1:13.55 (39.11)     1:53.52 (39.97)     2:32.43 (38.91)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Clark, Mike               14 STSC                 2:44.94    2:35.27   513
                  37.51     1:17.36 (39.85)     1:56.75 (39.39)     2:35.27 (38.52)
 20 Lai, Andrew               13 EKSC                 2:44.21    2:36.18   505
                  37.14     1:16.51 (39.37)     1:57.19 (40.68)     2:36.18 (38.99)
 21 Bull, Colin               13 EKSC                 2:41.34    2:36.98   498
                  37.21     1:16.74 (39.53)     1:57.34 (40.60)     2:36.98 (39.64)
 22 McCoy, Scott              13 CWC                  2:42.00    2:37.95   491
                  36.44     1:16.75 (40.31)     1:58.24 (41.49)     2:37.95 (39.71)
 23 Morgan, Daryl             14 EKSC                 2:36.30    2:38.04   490
                  36.79     1:15.47 (38.68)     1:56.28 (40.81)     2:38.04 (41.76)
 24 Szoo, Jordie              13 CASC                 2:38.67    2:38.11   489
 25 Moorhouse, Brendan        13 CWC                  2:44.66    2:38.57   486
                  36.00     1:16.33 (40.33)     1:58.30 (41.97)     2:38.57 (40.27)
 26 Naccarato, Garrett        14 OSWSC                2:36.22    2:38.86   483
                  36.53     1:17.18 (40.65)     1:58.95 (41.77)     2:38.86 (39.91)
 27 Dunn, PJ                  14 GLEN                 2:37.70    2:39.30   480
                  36.45     1:15.69 (39.24)     1:57.77 (42.08)     2:39.30 (41.53)
 28 Godfrey, Brandon          13 CASC                 2:38.29    2:39.52   478
                  36.92     1:17.13 (40.21)     1:58.95 (41.82)     2:39.52 (40.57)
 29 Brown, Casey              13 NCSA                 2:51.69    2:40.42   471
                  37.68     1:18.35 (40.67)     2:00.39 (42.04)     2:40.42 (40.03)
 30 Wenzel, Stephen           13 EKSC                 2:34.58    2:41.01   466
                  38.01     1:19.68 (41.67)     2:01.84 (42.16)     2:41.01 (39.17)
 31 Fung, Ian                 13 CASC                 2:46.82    2:42.07   458
                  38.26     1:19.57 (41.31)     2:01.14 (41.57)     2:42.07 (40.93)
 32 Veenhoven, Nicholas       13 CP                   2:41.61    2:42.32   456
                  38.04     1:19.26 (41.22)     2:01.27 (42.01)     2:42.32 (41.05)
 33 Iglesias, Alex            13 Blue Fins            2:41.62    2:43.31   449
                  37.36     1:17.74 (40.38)     2:00.53 (42.79)     2:43.31 (42.78)
 34 Iliscupidez, Bryan        13 RedDeer Swimming     2:40.65    2:48.50   412
                  38.43     1:21.01 (42.58)     2:04.39 (43.38)     2:48.50 (44.11)
 35 Bennett, Matthew          13 CASC                 2:44.69    2:53.09   382
                  39.76     1:23.79 (44.03)     2:09.38 (45.59)     2:53.09 (43.71)
 36 Nicol, Jeffrey            13 LASC                 2:57.90    2:56.21   363
                  41.62     1:26.48 (44.86)     2:11.18 (44.70)     2:56.21 (45.03)
Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   30.11        1996 Morgan Knabe, EKSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Huynh, Stanley      14 EST                    33.30      32.23   698   18
  2 Lutsch, Curtis      13 UC Swim Club           33.67      32.51   684   16
  3 Tso, Kelly          13 EST                    33.62      33.71   629   15
  4 Iliscupidez, Bryan  13 RedDeer Swimming       34.28      33.74   628   14
  5 Kindrachuk, Nathan  13 OSC                    34.70      34.23   606   13
  6 Godbeer, Matthew    13 FMSC                   34.45      34.41   599   12
  7 Block, Jason        14 NCSA                   34.73      34.56   592   11
  8 Zwicker, John       14 NCSA                   35.14      34.87   580   10
B - Final
  9 Long, Bryce         13 NCSA                   35.58      34.44   597    9
 10 Loyola, Mathew      13 NCSA                   35.82      34.69   587    8
 11 Driedger, Adam      14 CASC                   36.28      36.13   530    7
 12 Kozell, Brad        14 STSC                   36.79      36.36   522    6
 13 Krysiak, Adam       14 CASC                   37.97      36.78   507    5
 14 Topolnisky, Owen    13 LASC                   38.40      37.36   487    4
 15 Schwartzenberger,   13 EST                    37.57      37.53   481    3
 16 Lai, Andrew         13 EKSC                   39.09      38.70   443    2
Preliminaries
 17 Wenzel, Stephen     13 EKSC                   39.34
 18 McCoy, Scott        13 CWC                    40.00
 19 Iglesias, Alex      13 Blue Fins              40.30
 20 Nicol, Jeffrey      13 LASC                   40.45
 21 Karperien, Matthew  13 CASC                   40.53
 22 Roles, Jeremy       13 CASC                   41.14
 23 Robbins, Kyle       13 CASC                   41.39
 24 Whyte, Logan        13 OSWSC                  42.07
 -- Muir, Andrew        14 KSC                      NS
Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   30.11        1996 Morgan Knabe, EKSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Huynh, Stanley            14 EST                    32.69      33.30   647
  2 Tso, Kelly                13 EST                    33.73      33.62   633
  3 Lutsch, Curtis            13 UC Swim Club           32.59      33.67   631
  4 Iliscupidez, Bryan        13 RedDeer Swimming       34.35      34.28   604
  5 Godbeer, Matthew          13 FMSC                   34.03      34.45   597
  6 Kindrachuk, Nathan        13 OSC                    36.45      34.70   587
  7 Block, Jason              14 NCSA                   34.49      34.73   585
  8 Zwicker, John             14 NCSA                   35.25      35.14   569
-------------------------------------------------------------------------
  9 Long, Bryce               13 NCSA                   36.79      35.58   551
 10 Loyola, Mathew            13 NCSA                   35.74      35.82   542
 11 Driedger, Adam            14 CASC                   35.77      36.28   525
 12 Kozell, Brad              14 STSC                   37.27      36.79   506
 13 Schwartzenberger, Kurtis  13 EST                    38.01      37.57   479
 14 Krysiak, Adam             14 CASC                   37.51      37.97   466
 15 Topolnisky, Owen          13 LASC                   37.01      38.40   452
 16 Lai, Andrew               13 EKSC                   39.62      39.09   431
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wenzel, Stephen           13 EKSC                   40.66      39.34   424
 18 McCoy, Scott              13 CWC                    41.26      40.00   405
-------------------------------------------------------------------------
 19 Iglesias, Alex            13 Blue Fins              38.46      40.30   396
 20 Nicol, Jeffrey            13 LASC                   40.37      40.45   392
 21 Karperien, Matthew        13 CASC                   38.04      40.53   390
 22 Roles, Jeremy             13 CASC                   40.04      41.14   374
 23 Robbins, Kyle             13 CASC                   43.33      41.39   367
 24 Whyte, Logan              13 OSWSC                  41.41      42.07   350
 -- Muir, Andrew              14 KSC                    48.23         NS
Boys 13-14 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   1:05.35        1991 Morgan Knabe, EKSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Huynh, Stanley      14 EST                  1:12.39    1:09.16   741   18
                  32.73     1:09.16 (36.43)
  2 Lutsch, Curtis      13 UC Swim Club         1:12.91    1:10.48   711   16
                  33.51     1:10.48 (36.97)
  3 Iliscupidez, Bryan  13 RedDeer Swimming     1:15.41    1:13.06   655   15
                  34.47     1:13.06 (38.59)
  4 Kindrachuk, Nathan  13 OSC                  1:13.60    1:13.18   653   14
                  34.30     1:13.18 (38.88)
  5 Tso, Kelly          13 EST                  1:14.89    1:13.43   648   13
                  35.00     1:13.43 (38.43)
  6 Block, Jason        14 NCSA                 1:16.58    1:15.50   606   12
                  36.05     1:15.50 (39.45)
  7 Long, Bryce         13 NCSA                 1:16.68    1:16.41   589   11
                  36.21     1:16.41 (40.20)
  8 Zwicker, John       14 NCSA                 1:16.52    1:16.94   579   10
                  36.68     1:16.94 (40.26)
B - Final
  9 Lavoie, Callum      14 OSC                  1:18.89    1:16.52   587    9
                  36.46     1:16.52 (40.06)
 10 Loyola, Mathew      13 NCSA                 1:19.33    1:19.17   539    8
                  36.64     1:19.17 (42.53)
 11 McAuley, Matthew    14 CASC                 1:20.85    1:19.75   529    7
                  38.20     1:19.75 (41.55)
 12 Driedger, Adam      14 CASC                 1:18.87    1:19.83   528    6
                  37.72     1:19.83 (42.11)
 13 Kubik, Jeremy       14 GLEN                 1:21.79    1:22.39   487    5
                  38.16     1:22.39 (44.23)
 14 Clark, Mike         14 STSC                 1:22.85    1:22.97   478    4
                  39.27     1:22.97 (43.70)
 15 Krysiak, Adam       14 CASC                 1:22.95    1:23.04   477    3
                  39.61     1:23.04 (43.43)
 -- Markowski, Kyle     14 STSC                 1:22.21         DQ
                  37.95          DQ (42.21)
Preliminaries
 17 Schwartzenberger,   13 EST                  1:23.41
 18 Topolnisky, Owen    13 LASC                 1:24.76
 19 MacLean, Michael    14 LEDUC                1:25.96
 20 Iglesias, Alex      13 Blue Fins            1:26.36
 21 Lai, Andrew         13 EKSC                 1:26.37
 22 Roles, Jeremy       13 CASC                 1:27.64
 23 Bennett, Matthew    13 CASC                 1:28.21
 24 Nicol, Jeffrey      13 LASC                 1:28.48
 25 Karperien, Matthew  13 CASC                 1:29.45
 26 Schwarz, Adam       13 CASC                 1:32.24
 -- Godbeer, Matthew    13 FMSC                     DQ
Boys 13-14 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   1:05.35        1991 Morgan Knabe, EKSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Huynh, Stanley            14 EST                  1:09.00    1:12.39   669
                  33.43     1:12.39 (38.96)
  2 Lutsch, Curtis            13 UC Swim Club         1:09.94    1:12.91   659
                  34.26     1:12.91 (38.65)
  3 Kindrachuk, Nathan        13 OSC                  1:14.20    1:13.60   644
                  35.04     1:13.60 (38.56)
  4 Tso, Kelly                13 EST                  1:13.19    1:14.89   618
                  35.03     1:14.89 (39.86)
  5 Iliscupidez, Bryan        13 RedDeer Swimming     1:13.78    1:15.41   608
                  35.80     1:15.41 (39.61)
  6 Zwicker, John             14 NCSA                 1:16.95    1:16.52   587
                  35.93     1:16.52 (40.59)
  7 Block, Jason              14 NCSA                 1:15.80    1:16.58   586
                  35.94     1:16.58 (40.64)
  8 Long, Bryce               13 NCSA                 1:18.66    1:16.68   584
                  36.54     1:16.68 (40.14)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Driedger, Adam            14 CASC                 1:20.31    1:18.87   544
                  36.98     1:18.87 (41.89)
 10 Lavoie, Callum            14 OSC                  1:16.75    1:18.89   544
                  37.10     1:18.89 (41.79)
 11 Loyola, Mathew            13 NCSA                 1:14.78    1:19.33   536
                  37.32     1:19.33 (42.01)
 12 McAuley, Matthew          14 CASC                 1:19.15    1:20.85   511
                  38.86     1:20.85 (41.99)
 13 Kubik, Jeremy             14 GLEN                 1:22.66    1:21.79   496
                  37.99     1:21.79 (43.80)
 14 Markowski, Kyle           14 STSC                 1:18.57    1:22.21   489
                  38.17     1:22.21 (44.04)
 15 Clark, Mike               14 STSC                 1:22.37    1:22.85   480
                  38.89     1:22.85 (43.96)
 16 Krysiak, Adam             14 CASC                 1:21.04    1:22.95   478
                  39.33     1:22.95 (43.62)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Schwartzenberger, Kurtis  13 EST                  1:22.34    1:23.41   471
                  38.60     1:23.41 (44.81)
 18 Topolnisky, Owen          13 LASC                 1:25.03    1:24.76   451
                  40.12     1:24.76 (44.64)
-------------------------------------------------------------------------
 19 MacLean, Michael          14 LEDUC                1:27.43    1:25.96   435
                  40.04     1:25.96 (45.92)
 20 Iglesias, Alex            13 Blue Fins            1:23.90    1:26.36   429
                  39.81     1:26.36 (46.55)
 21 Lai, Andrew               13 EKSC                 1:24.31    1:26.37   429
                  40.65     1:26.37 (45.72)
 22 Roles, Jeremy             13 CASC                 1:26.60    1:27.64   412
                  40.36     1:27.64 (47.28)
 23 Bennett, Matthew          13 CASC                 1:30.23    1:28.21   405
                  40.96     1:28.21 (47.25)
 24 Nicol, Jeffrey            13 LASC                 1:25.63    1:28.48   401
                  42.10     1:28.48 (46.38)
 25 Karperien, Matthew        13 CASC                 1:32.22    1:29.45   389
                  41.29     1:29.45 (48.16)
 26 Schwarz, Adam             13 CASC                 1:34.11    1:32.24   356
                  43.05     1:32.24 (49.19)
 -- Godbeer, Matthew          13 FMSC                 1:13.09         DQ
                  35.46          DQ (40.16)
Boys 13-14 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   2:24.85        1996 Morgan Knabe, EKSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Lutsch, Curtis      13 UC Swim Club         2:39.35    2:27.76   764   18
                  33.92     1:11.26 (37.34)     1:49.38 (38.12)     2:27.76 (38.38)
  2 Huynh, Stanley      14 EST                  2:37.46    2:29.05   750   16
                  34.25     1:12.39 (38.14)     1:50.77 (38.38)     2:29.05 (38.28)
  3 Iliscupidez, Bryan  13 RedDeer Swimming     2:43.30    2:38.57   654   15
                  35.58     1:15.85 (40.27)     1:57.26 (41.41)     2:38.57 (41.31)
  4 Kindrachuk, Nathan  13 OSC                  2:41.34    2:39.01   650   14
                  35.92     1:16.37 (40.45)     1:57.83 (41.46)     2:39.01 (41.18)
  5 Tso, Kelly          13 EST                  2:41.98    2:40.60   635   13
                  36.51     1:17.04 (40.53)     1:58.27 (41.23)     2:40.60 (42.33)
  6 Lavoie, Callum      14 OSC                  2:47.93    2:40.76   633   12
                  37.06     1:18.09 (41.03)     1:59.37 (41.28)     2:40.76 (41.39)
  7 Block, Jason        14 NCSA                 2:48.76    2:42.58   617   11
                  36.74     1:18.22 (41.48)     2:00.77 (42.55)     2:42.58 (41.81)
  8 Godbeer, Matthew    13 FMSC                 2:38.80    2:42.77   615   10
                  35.93     1:17.28 (41.35)     1:59.90 (42.62)     2:42.77 (42.87)
B - Final
  9 Long, Bryce         13 NCSA                 2:50.04    2:48.27   567    9
                  38.48     1:21.24 (42.76)     2:05.38 (44.14)     2:48.27 (42.89)
 10 Zwicker, John       14 NCSA                 2:52.17    2:48.75   563    8
                  38.07     1:20.83 (42.76)     2:04.94 (44.11)     2:48.75 (43.81)
 11 Porras, Andres      14 UC Swim Club         2:49.96    2:49.06   561    7
                  38.96     1:22.23 (43.27)     2:05.93 (43.70)     2:49.06 (43.13)
 12 Olson, Erik         13 OSC                  2:50.81    2:49.64   556    6
                  37.95     1:20.70 (42.75)     2:06.18 (45.48)     2:49.64 (43.46)
 13 Sladen, Cody        14 STSC                 2:49.92    2:51.69   539    5
                  39.39     1:22.44 (43.05)     2:06.78 (44.34)     2:51.69 (44.91)
 14 McAuley, Matthew    14 CASC                 2:58.02    2:54.80   515    4
                  38.87     1:23.78 (44.91)     2:09.73 (45.95)     2:54.80 (45.07)
 15 Schwartzenberger,   13 EST                  2:58.66    2:56.59   502    3
                  41.52     1:27.20 (45.68)     2:12.16 (44.96)     2:56.59 (44.43)
 16 Clark, Mike         14 STSC                 2:56.83    2:56.61   502    2
                  39.87     1:25.42 (45.55)     2:11.25 (45.83)     2:56.61 (45.36)
Preliminaries
 17 Krysiak, Adam       14 CASC                 3:00.55
 18 Lai, Andrew         13 EKSC                 3:03.27
 19 Nicol, Jeffrey      13 LASC                 3:03.36
 20 Driedger, Adam      14 CASC                 3:06.04
 21 McCoy, Scott        13 CWC                  3:07.84
 22 Robbins, Kyle       13 CASC                 3:09.54
 23 Topolnisky, Owen    13 LASC                 3:10.44
 24 Roles, Jeremy       13 CASC                 3:11.43
 -- Loyola, Mathew      13 NCSA                     DQ
Boys 13-14 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
   AB Record:   2:24.85        1996 Morgan Knabe, EKSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Huynh, Stanley            14 EST                  2:29.08    2:37.46   665
                  35.58     1:15.99 (40.41)     1:56.90 (40.91)     2:37.46 (40.56)
  2 Godbeer, Matthew          13 FMSC                 2:37.50    2:38.80   652
                  36.13   1:57.75 (1:21.62)     2:38.80 (41.05)
  3 Lutsch, Curtis            13 UC Swim Club         2:26.24    2:39.35   647
                  35.82   1:58.35 (1:22.53)     2:39.35 (41.00)
  4 Kindrachuk, Nathan        13 OSC                  2:41.82    2:41.34   628
                  36.61     1:17.93 (41.32)     1:59.29 (41.36)     2:41.34 (42.05)
  5 Tso, Kelly                13 EST                  2:40.79    2:41.98   622
                  37.52   2:00.30 (1:22.78)     2:41.98 (41.68)
  6 Iliscupidez, Bryan        13 RedDeer Swimming     2:44.26    2:43.30   610
                  36.30   2:00.38 (1:24.08)     2:43.30 (42.92)
  7 Lavoie, Callum            14 OSC                  2:52.51    2:47.93   570
                  39.05     1:22.47 (43.42)     2:05.34 (42.87)     2:47.93 (42.59)
  8 Block, Jason              14 NCSA                 2:49.63    2:48.76   563
                  38.47   2:05.51 (1:27.04)     2:48.76 (43.25)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sladen, Cody              14 STSC                 2:46.79    2:49.92   553
                  38.20     1:21.16 (42.96)     2:05.64 (44.48)     2:49.92 (44.28)
 10 Porras, Andres            14 UC Swim Club         2:48.43    2:49.96   553
                  38.83   2:06.19 (1:27.36)     2:49.96 (43.77)
 11 Long, Bryce               13 NCSA                 2:49.57    2:50.04   552
                  39.48     1:22.82 (43.34)     2:06.54 (43.72)     2:50.04 (43.50)
 12 Olson, Erik               13 OSC                  2:50.19    2:50.81   546
                  38.21   2:07.42 (1:29.21)     2:50.81 (43.39)
 13 Zwicker, John             14 NCSA                 2:47.73    2:52.17   535
                  39.02   2:07.11 (1:28.09)     2:52.17 (45.06)
 14 Clark, Mike               14 STSC                 2:53.32    2:56.83   500
                  39.90   2:11.38 (1:31.48)     2:56.83 (45.45)
 15 McAuley, Matthew          14 CASC                 2:53.23    2:58.02   491
                  41.09   2:12.14 (1:31.05)     2:58.02 (45.88)
 16 Schwartzenberger, Kurtis  13 EST                  2:59.81    2:58.66   487
                  41.34   2:13.84 (1:32.50)     2:58.66 (44.82)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Krysiak, Adam             14 CASC                 2:54.52    3:00.55   473
                  42.44   2:13.98 (1:31.54)     3:00.55 (46.57)
 18 Lai, Andrew               13 EKSC                 3:06.21    3:03.27   455
                  42.21   2:17.18 (1:34.97)     3:03.27 (46.09)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Nicol, Jeffrey            13 LASC                 3:09.49    3:03.36   454
                  42.09     1:28.28 (46.19)     2:15.83 (47.55)     3:03.36 (47.53)
 20 Driedger, Adam            14 CASC                 2:53.73    3:06.04   437
                  41.49     1:29.36 (47.87)     2:17.45 (48.09)     3:06.04 (48.59)
 21 McCoy, Scott              13 CWC                  3:13.61    3:07.84   426
                  42.84     1:33.20 (50.36)     2:23.88 (50.68)     3:07.84 (43.96)
 22 Robbins, Kyle             13 CASC                 3:35.22    3:09.54   415
                  43.14     1:32.45 (49.31)     2:21.83 (49.38)     3:09.54 (47.71)
 23 Topolnisky, Owen          13 LASC                 3:05.75    3:10.44   410
                  42.51   2:19.62 (1:37.11)     3:10.44 (50.82)
 24 Roles, Jeremy             13 CASC                 3:04.48    3:11.43   404
                  42.90     1:32.01 (49.11)     2:21.61 (49.60)     3:11.43 (49.82)
 -- Loyola, Mathew            13 NCSA                 2:44.28         DQ
                  37.87   2:06.88 (1:29.01)          DQ (44.67)
Boys 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   27.15        2003 Joel Greenshields, RDCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Maxey, Taylor       14 CASC                   28.69      28.13   682   18
  2 Au, Joshua          14 FMSC                   28.81      28.44   665   16
  3 Lutsch, Curtis      13 UC Swim Club           29.19      28.53   660   15
  4 Maybury, Braden     13 CASC                   29.16      28.82   645   14
  5 Fladhamer, Lee      13 UC Swim Club           29.17      29.51   610   13
  6 Block, Jason        14 NCSA                   29.62      29.57   607   12
  7 McAuley, Matthew    14 CASC                   30.70      29.95   588   11
  8 MacLean, Michael    14 LEDUC                  29.88      30.01   585   10
B - Final
  9 Godbeer, Matthew    13 FMSC                   31.13      30.81   548    9
 10 Elkington, Richard  14 EKSC                   31.28      30.85   546    8
 11 Loyola, Mathew      13 NCSA                   31.82      31.42   522    7
 12 Kubik, Jeremy       14 GLEN                   31.98      31.55   516    6
 13 Selner, Justin      13 OSC                    32.33      31.58   515    5
 14 Kozell, Brad        14 STSC                   32.17      32.14   492    4
 15 Fischbuch, Michael  14 CP                     32.10      32.68   471    3
 -- Halverson, A J      14 KSC                    31.41         DQ
Preliminaries
 17 Whyte, Logan        13 OSWSC                  32.69
 18 Blattler, Daniel    13 CASC                   32.90
 19 Godfrey, Brandon    13 CASC                   32.92
 20 Szoo, Jordie        13 CASC                   33.27
 21 Graves, Kyle W      13 Torpedo                33.35
 22 Fisher, Bryce       14 OSC                    33.73
 23 Bull, Colin         13 EKSC                   34.15
 24 Godley, Trevor      13 OSC                    35.00
 25 Bennett, Matthew    13 CASC                   35.93
 26 Nicol, Jeffrey      13 LASC                   36.61
 27 Brown, Casey        13 NCSA                   37.25
 28 Schwarz, Adam       13 CASC                   38.26
Boys 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   27.15        2003 Joel Greenshields, RDCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Maxey, Taylor             14 CASC                   28.55      28.69   652
  2 Au, Joshua                14 FMSC                   28.50      28.81   645
  3 Maybury, Braden           13 CASC                   29.98      29.16   627
  4 Fladhamer, Lee            13 UC Swim Club           31.04      29.17   627
  5 Lutsch, Curtis            13 UC Swim Club           29.53      29.19   626
  6 Block, Jason              14 NCSA                   30.04      29.62   604
  7 MacLean, Michael          14 LEDUC                  31.86      29.88   591
  8 McAuley, Matthew          14 CASC                   29.90      30.70   553
-------------------------------------------------------------------------
  9 Godbeer, Matthew          13 FMSC                   32.06      31.13   534
 10 Elkington, Richard        14 EKSC                   33.57      31.28   528
 11 Halverson, A J            14 KSC                    32.26      31.41   522
 12 Loyola, Mathew            13 NCSA                   32.12      31.82   505
 13 Kubik, Jeremy             14 GLEN                   32.31      31.98   498
 14 Fischbuch, Michael        14 CP                     33.74      32.10   494
 15 Kozell, Brad              14 STSC                   32.48      32.17   491
 16 Selner, Justin            13 OSC                    32.80      32.33   484
-------------------------------------------------------------------------
 17 Whyte, Logan              13 OSWSC                  32.15      32.69   471
 18 Blattler, Daniel          13 CASC                   34.86      32.90   463
-------------------------------------------------------------------------
 19 Godfrey, Brandon          13 CASC                   35.59      32.92   462
 20 Szoo, Jordie              13 CASC                   33.95      33.27   449
 21 Graves, Kyle W            13 Torpedo                32.21      33.35   446
 22 Fisher, Bryce             14 OSC                    33.39      33.73   433
 23 Bull, Colin               13 EKSC                   34.98      34.15   418
 24 Godley, Trevor            13 OSC                    36.13      35.00   390
 25 Bennett, Matthew          13 CASC                   37.68      35.93   362
 26 Nicol, Jeffrey            13 LASC                   40.24      36.61   342
 27 Brown, Casey              13 NCSA                   36.07      37.25   325
 28 Schwarz, Adam             13 CASC                   54.26      38.26   299
Boys 13-14 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   58.96        1987 Trevor Johnsen, UCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Au, Joshua          14 FMSC                 1:04.16    1:01.99   697   18
                  29.16     1:01.99 (32.83)
  2 Maybury, Braden     13 CASC                 1:03.90    1:02.36   687   16
                  29.21     1:02.36 (33.15)
  3 Fladhamer, Lee      13 UC Swim Club         1:06.93    1:06.08   600   15
                  31.45     1:06.08 (34.63)
  4 Porras, Andres      14 UC Swim Club         1:07.17    1:06.29   595   14
                  31.00     1:06.29 (35.29)
  5 McAuley, Matthew    14 CASC                 1:06.33    1:06.46   592   13
                  31.04     1:06.46 (35.42)
  6 Lavoie, Callum      14 OSC                  1:08.00    1:07.17   577   12
                  31.49     1:07.17 (35.68)
  7 Lowenstein, Michae  13 CASC                 1:08.52    1:08.98   540   11
                  32.38     1:08.98 (36.60)
  8 Sladen, Cody        14 STSC                 1:07.73    1:09.08   538   10
                  31.79     1:09.08 (37.29)
B - Final
  9 Block, Jason        14 NCSA                 1:08.84    1:07.30   574    9
                  31.77     1:07.30 (35.53)
 10 Markowski, Kyle     14 STSC                 1:08.91    1:08.92   541    8
                  31.75     1:08.92 (37.17)
 11 Olson, Erik         13 OSC                  1:09.11    1:09.34   532    7
                  32.20     1:09.34 (37.14)
 12 MacLean, Michael    14 LEDUC                1:11.88    1:10.63   508    6
                  31.89     1:10.63 (38.74)
 13 Kubik, Jeremy       14 GLEN                 1:11.74    1:11.12   499    5
                  33.24     1:11.12 (37.88)
 14 Szoo, Jordie        13 CASC                 1:11.45    1:12.48   475    4
                  34.12     1:12.48 (38.36)
 15 Fischbuch, Michael  14 CP                   1:12.57    1:13.28   461    3
                  33.32     1:13.28 (39.96)
 -- Graves, Kyle W      13 Torpedo              1:13.75         DQ
                  31.48          DQ (38.27)
Preliminaries
 17 Fisher, Bryce       14 OSC                  1:14.48
 18 Godfrey, Brandon    13 CASC                 1:14.57
 19 Selner, Justin      13 OSC                  1:14.64
 20 Naccarato, Garrett  14 OSWSC                1:15.69
 21 Godley, Trevor      13 OSC                  1:17.53
 22 Robbins, Kyle       13 CASC                 1:17.55
 23 Whyte, Logan        13 OSWSC                1:18.04
 -- Godbeer, Matthew    13 FMSC                     DQ
Boys 13-14 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   58.96        1987 Trevor Johnsen, UCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Maybury, Braden           13 CASC                 1:05.84    1:03.90   650
                  29.88     1:03.90 (34.02)
  2 Au, Joshua                14 FMSC                 1:02.28    1:04.16   644
                  30.34     1:04.16 (33.82)
  3 McAuley, Matthew          14 CASC                 1:07.31    1:06.33   595
                  31.68     1:06.33 (34.65)
  4 Fladhamer, Lee            13 UC Swim Club         1:09.58    1:06.93   582
                  32.35     1:06.93 (34.58)
  5 Porras, Andres            14 UC Swim Club         1:06.55    1:07.17   577
                  31.53     1:07.17 (35.64)
  6 Sladen, Cody              14 STSC                 1:07.15    1:07.73   565
                  31.24     1:07.73 (36.49)
  7 Lavoie, Callum            14 OSC                  1:08.33    1:08.00   559
                  31.81     1:08.00 (36.19)
  8 Lowenstein, Michael       13 CASC                 1:08.89    1:08.52   549
                  32.45     1:08.52 (36.07)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Block, Jason              14 NCSA                 1:06.72    1:08.84   542
                  32.35     1:08.84 (36.49)
 10 Markowski, Kyle           14 STSC                 1:10.10    1:08.91   541
                  32.00     1:08.91 (36.91)
 11 Olson, Erik               13 OSC                  1:07.52    1:09.11   537
                  32.00     1:09.11 (37.11)
 12 Szoo, Jordie              13 CASC                 1:15.36    1:11.45   493
                  33.95     1:11.45 (37.50)
 13 Kubik, Jeremy             14 GLEN                 1:15.08    1:11.74   488
                  33.84     1:11.74 (37.90)
 14 MacLean, Michael          14 LEDUC                1:13.60    1:11.88   485
                  32.72     1:11.88 (39.16)
 15 Fischbuch, Michael        14 CP                   1:10.53    1:12.57   473
                  33.32     1:12.57 (39.25)
 16 Graves, Kyle W            13 Torpedo              1:12.21    1:13.75   453
                  33.90     1:13.75 (39.85)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fisher, Bryce             14 OSC                  1:13.10    1:14.48   442
                  35.43     1:14.48 (39.05)
 18 Godfrey, Brandon          13 CASC                 1:19.45    1:14.57   440
                  34.32     1:14.57 (40.25)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Selner, Justin            13 OSC                  1:13.86    1:14.64   439
                  34.50     1:14.64 (40.14)
 20 Naccarato, Garrett        14 OSWSC                1:13.67    1:15.69   423
                  34.96     1:15.69 (40.73)
 21 Godley, Trevor            13 OSC                  1:16.98    1:17.53   395
                  36.36     1:17.53 (41.17)
 22 Robbins, Kyle             13 CASC                 1:17.36    1:17.55   395
                  36.13     1:17.55 (41.42)
 23 Whyte, Logan              13 OSWSC                1:16.73    1:18.04   388
                  35.12     1:18.04 (42.92)
 -- Godbeer, Matthew          13 FMSC                 1:15.53         DQ
                  32.92          DQ (38.99)
Boys 13-14 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   2:09.14        1987 Trevor Johnsen, UCSC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Maybury, Braden     13 CASC                 2:22.57    2:19.65   666   18
                  30.76     1:06.38 (35.62)     1:42.28 (35.90)     2:19.65 (37.37)
  2 Au, Joshua          14 FMSC                 2:25.44    2:22.14   639   16
                  31.58     1:06.98 (35.40)     1:43.92 (36.94)     2:22.14 (38.22)
  3 Lavoie, Callum      14 OSC                  2:25.67    2:22.52   635   15
                  32.04     1:08.26 (36.22)     1:45.07 (36.81)     2:22.52 (37.45)
  4 Hagen, Kiefer       14 OSC                  2:25.51    2:23.72   623   14
                  31.41     1:07.45 (36.04)     1:45.20 (37.75)     2:23.72 (38.52)
  5 McAuley, Matthew    14 CASC                 2:30.60    2:27.47   585   13
                  33.92     1:10.91 (36.99)     1:49.10 (38.19)     2:27.47 (38.37)
  6 Freeman, Keilan     14 UC Swim Club         2:31.18    2:28.39   576   12
                  33.31     1:11.35 (38.04)     1:50.08 (38.73)     2:28.39 (38.31)
  7 Porras, Andres      14 UC Swim Club         2:27.50    2:33.34   531   11
                  32.20     1:09.46 (37.26)     1:50.99 (41.53)     2:33.34 (42.35)
Preliminaries
  9 Fisher, Bryce       14 OSC                  2:31.67
 10 Block, Jason        14 NCSA                 2:35.64
 11 Szoo, Jordie        13 CASC                 2:37.11
 12 Kindrachuk, Nathan  13 OSC                  2:37.64
 13 Sladen, Cody        14 STSC                 2:38.23
 14 Lowenstein, Michae  13 CASC                 2:39.75
 15 Markowski, Kyle     14 STSC                 2:41.50
 16 Godley, Trevor      13 OSC                  2:45.79
 17 Robbins, Kyle       13 CASC                 2:46.73
 18 Naccarato, Garrett  14 OSWSC                2:48.10
 19 Selner, Justin      13 OSC                  2:52.18
 -- Graves, Kyle W      13 Torpedo                  DQ
 -- McCreadie-Szmon, B  14 EKSC                     DQ
 -- Fischbuch, Michael  14 CP                       DQ
Finals
 -- Olson, Erik         13 OSC                  2:29.07         DQ
                  33.07     1:10.70 (37.63)     1:50.07 (39.37)          DQ (39.55)
Boys 13-14 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
   AB Record:   2:09.14        1987 Trevor Johnsen, UCSC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
Preliminaries
  1 Maybury, Braden           13 CASC                 2:21.88    2:22.57   635
                  31.11     1:07.48 (36.37)     1:44.58 (37.10)     2:22.57 (37.99)
  2 Au, Joshua                14 FMSC                 2:20.33    2:25.44   605
                  31.64     1:09.46 (37.82)     1:48.09 (38.63)     2:25.44 (37.35)
  3 Hagen, Kiefer             14 OSC                  2:29.38    2:25.51   605
                  32.03     1:08.97 (36.94)     1:46.49 (37.52)     2:25.51 (39.02)
  4 Lavoie, Callum            14 OSC                  2:23.25    2:25.67   603
                  32.72     1:09.96 (37.24)     1:47.53 (37.57)     2:25.67 (38.14)
  5 Porras, Andres            14 UC Swim Club         2:21.61    2:27.50   585
                  32.92     1:10.61 (37.69)     1:48.48 (37.87)     2:27.50 (39.02)
  6 Olson, Erik               13 OSC                  2:30.78    2:29.07   570
                  33.10     1:10.43 (37.33)     1:49.33 (38.90)     2:29.07 (39.74)
  7 McAuley, Matthew          14 CASC                 2:29.97    2:30.60   556
                  32.84     1:11.16 (38.32)     1:50.12 (38.96)     2:30.60 (40.48)
  8 Freeman, Keilan           14 UC Swim Club         2:28.85    2:31.18   550
                  33.13     1:12.03 (38.90)     1:51.17 (39.14)     2:31.18 (40.01)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fisher, Bryce             14 OSC                  2:34.38    2:31.67   546
                  33.44     1:11.93 (38.49)     1:51.90 (39.97)     2:31.67 (39.77)
 10 Block, Jason              14 NCSA                 2:33.70    2:35.64   511
                  33.89     1:13.30 (39.41)     1:53.67 (40.37)     2:35.64 (41.97)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Szoo, Jordie              13 CASC                 2:46.83    2:37.11   499
                  35.05     1:14.38 (39.33)     1:54.75 (40.37)     2:37.11 (42.36)
 12 Kindrachuk, Nathan        13 OSC                  2:37.36    2:37.64   495
                  33.66     1:12.74 (39.08)     1:54.26 (41.52)     2:37.64 (43.38)
 13 Sladen, Cody              14 STSC                 2:32.30    2:38.23   490
                  32.76     1:11.03 (38.27)     1:53.14 (42.11)     2:38.23 (45.09)
 14 Lowenstein, Michael       13 CASC                 2:38.34    2:39.75   478
                  33.48     1:12.10 (38.62)     1:53.57 (41.47)     2:39.75 (46.18)
 15 Markowski, Kyle           14 STSC                 2:33.23    2:41.50   464
                  33.42     1:13.59 (40.17)     1:57.00 (43.41)     2:41.50 (44.50)
 16 Godley, Trevor            13 OSC                  2:46.30    2:45.79   432
                  36.27     1:17.42 (41.15)     2:01.50 (44.08)     2:45.79 (44.29)
 17 Robbins, Kyle             13 CASC                 2:52.22    2:46.73   426
                  36.28     1:19.55 (43.27)     2:04.06 (44.51)     2:46.73 (42.67)
 18 Naccarato, Garrett        14 OSWSC                2:44.13    2:48.10   416
                  35.52     1:18.25 (42.73)     2:03.21 (44.96)     2:48.10 (44.89)
 19 Selner, Justin            13 OSC                  2:52.05    2:52.18   389
                  37.95     1:21.66 (43.71)     2:06.62 (44.96)     2:52.18 (45.56)
 -- Graves, Kyle W            13 Torpedo              2:44.50         DQ
                  33.39     1:15.88 (42.49)     2:01.36 (45.48)          DQ (47.17)
 -- McCreadie-Szmon, Brodie   14 EKSC                 2:44.26         DQ
 -- Fischbuch, Michael        14 CP                   2:47.68         DQ
                  34.14     1:15.06 (40.92)     2:00.77 (45.71)          DQ (48.39)
Boys 13-14 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Huynh, Stanley      14 EST                  1:05.46    1:03.60   717   18
                  30.25     1:03.60 (33.35)
  2 Maxey, Taylor       14 CASC                 1:05.44    1:03.62   716   16
                  29.79     1:03.62 (33.83)
  3 Godbeer, Matthew    13 FMSC                 1:07.49    1:07.49   626   15
                  31.85     1:07.49 (35.64)
  4 Fladhamer, Lee      13 UC Swim Club         1:07.89    1:08.53   603   14
                  30.49     1:08.53 (38.04)
  5 Lefsrud, Nathan     14 CASC                 1:09.85    1:08.68   600   13
                  30.59     1:08.68 (38.09)
  6 Au, Joshua          14 FMSC                 1:07.69    1:09.69   579   12
                  30.06     1:09.69 (39.63)
  7 Halverson, A J      14 KSC                  1:10.19    1:10.71   559   11
                  32.10     1:10.71 (38.61)
  8 Zwicker, John       14 NCSA                 1:10.17    1:12.30   528   10
                  35.21     1:12.30 (37.09)
B - Final
  9 Heine, Gordon       14 EST                  1:12.31    1:07.79   619    9
                  30.79     1:07.79 (37.00)
 10 Maybury, Braden     13 CASC                 1:10.31    1:10.28   567    8
                  33.31     1:10.28 (36.97)
 11 Kindrachuk, Nathan  13 OSC                  1:12.07    1:10.92   554    7
                  33.82     1:10.92 (37.10)
 12 MacLean, Michael    14 LEDUC                1:11.56    1:11.02   552    6
                  31.35     1:11.02 (39.67)
 13 Driedger, Adam      14 CASC                 1:11.08    1:11.39   545    5
                  32.74     1:11.39 (38.65)
 14 Kubik, Jeremy       14 GLEN                 1:11.30    1:11.68   540    4
                  33.38     1:11.68 (38.30)
 15 Tso, Kelly          13 EST                  1:12.13    1:12.59   523    3
                  35.06     1:12.59 (37.53)
 16 Loyola, Mathew      13 NCSA                 1:13.67    1:12.72   520    2
                  34.48     1:12.72 (38.24)
Preliminaries
 17 Long, Bryce         13 NCSA                 1:14.31
 18 Dunn, PJ            14 GLEN                 1:15.73
 19 Krysiak, Adam       14 CASC                 1:17.31
 20 Schwartzenberger,   13 EST                  1:18.08
 21 Wenzel, Stephen     13 EKSC                 1:18.11
 22 Veenhoven, Nichola  13 CP                   1:19.00
 23 Topolnisky, Owen    13 LASC                 1:19.46
 24 Karperien, Matthew  13 CASC                 1:19.54
 25 Roles, Jeremy       13 CASC                 1:20.32
 26 Fung, Ian           13 CASC                 1:21.82
 27 Schwarz, Adam       13 CASC                 1:22.18
 28 Nicol, Jeffrey      13 LASC                 1:25.40
Boys 13-14 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Maxey, Taylor             14 CASC                 1:05.19    1:05.44   672
                  29.96     1:05.44 (35.48)
  2 Huynh, Stanley            14 EST                  1:06.16    1:05.46   672
                  30.56     1:05.46 (34.90)
  3 Godbeer, Matthew          13 FMSC                 1:10.77    1:07.49   626
                  31.89     1:07.49 (35.60)
  4 Au, Joshua                14 FMSC                 1:11.30    1:07.69   621
                  30.53     1:07.69 (37.16)
  5 Fladhamer, Lee            13 UC Swim Club         1:08.79    1:07.89   617
                  30.40     1:07.89 (37.49)
  6 Lefsrud, Nathan           14 CASC                 1:13.74    1:09.85   576
                  30.72     1:09.85 (39.13)
  7 Zwicker, John             14 NCSA                 1:11.32    1:10.17   569
                  33.78     1:10.17 (36.39)
  8 Halverson, A J            14 KSC                  1:09.89    1:10.19   569
                  32.11     1:10.19 (38.08)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Maybury, Braden           13 CASC                 1:12.30    1:10.31   567
                  32.20     1:10.31 (38.11)
 10 Driedger, Adam            14 CASC                 1:23.69    1:11.08   551
                  32.10     1:11.08 (38.98)
 11 Kubik, Jeremy             14 GLEN                 1:18.06    1:11.30   547
                  33.70     1:11.30 (37.60)
 12 MacLean, Michael          14 LEDUC                1:10.54    1:11.56   542
                  31.46     1:11.56 (40.10)
 13 Kindrachuk, Nathan        13 OSC                  1:13.94    1:12.07   532
                  34.83     1:12.07 (37.24)
 14 Tso, Kelly                13 EST                  1:10.00    1:12.13   531
                  34.73     1:12.13 (37.40)
 15 Heine, Gordon             14 EST                  1:12.62    1:12.31   528
                  33.42     1:12.31 (38.89)
 16 Loyola, Mathew            13 NCSA                 1:10.92    1:13.67   503
                  34.75     1:13.67 (38.92)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Long, Bryce               13 NCSA                 1:18.19    1:14.31   492
                  36.27     1:14.31 (38.04)
 18 Dunn, PJ                  14 GLEN                 1:17.84    1:15.73   468
                  34.22     1:15.73 (41.51)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Krysiak, Adam             14 CASC                 1:19.16    1:17.31   443
                  37.74     1:17.31 (39.57)
 20 Schwartzenberger, Kurtis  13 EST                  1:21.64    1:18.08   431
                  37.42     1:18.08 (40.66)
 21 Wenzel, Stephen           13 EKSC                 1:20.20    1:18.11   431
                  36.47     1:18.11 (41.64)
 22 Veenhoven, Nicholas       13 CP                   1:23.23    1:19.00   418
                  36.97     1:19.00 (42.03)
 23 Topolnisky, Owen          13 LASC                 1:45.18    1:19.46   411
                  39.19     1:19.46 (40.27)
 24 Karperien, Matthew        13 CASC                 1:17.04    1:19.54   410
                  38.33     1:19.54 (41.21)
 25 Roles, Jeremy             13 CASC                 1:22.14    1:20.32   399
                  38.43     1:20.32 (41.89)
 26 Fung, Ian                 13 CASC                 1:18.79    1:21.82   378
                  38.24     1:21.82 (43.58)
 27 Schwarz, Adam             13 CASC                 1:21.89    1:22.18   374
                  38.62     1:22.18 (43.56)
 28 Nicol, Jeffrey            13 LASC                 1:21.00    1:25.40   333
                  40.62     1:25.40 (44.78)
Boys 13-14 200 SC Meter IM
===============================================================================
   AB Record:   2:10.71        1988 Curtis Myden, CASC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
A - Final
  1 Lutsch, Curtis      13 UC Swim Club         2:23.99    2:14.77   767   18
                  30.15     1:04.85 (34.70)     1:43.04 (38.19)     2:14.77 (31.73)
  2 Huynh, Stanley      14 EST                  2:21.17    2:18.50   724   16
                  29.97     1:05.98 (36.01)     1:45.71 (39.73)     2:18.50 (32.79)
  3 Maybury, Braden     13 CASC                 2:27.36    2:24.53   658   15
                  30.32     1:07.49 (37.17)     1:52.70 (45.21)     2:24.53 (31.83)
  4 Porras, Andres      14 UC Swim Club         2:26.69    2:24.99   653   14
                  31.23     1:09.12 (37.89)     1:53.20 (44.08)     2:24.99 (31.79)
  5 Lefsrud, Nathan     14 CASC                 2:27.55    2:26.80   634   13
                  31.72     1:07.39 (35.67)     1:52.00 (44.61)     2:26.80 (34.80)
  6 Lavoie, Callum      14 OSC                  2:27.56    2:26.91   633   12
                  31.83     1:09.53 (37.70)     1:52.56 (43.03)     2:26.91 (34.35)
  7 Fladhamer, Lee      13 UC Swim Club         2:27.74    2:28.92   613   11
                  31.15     1:07.35 (36.20)     1:53.57 (46.22)     2:28.92 (35.35)
  8 Sladen, Cody        14 STSC                 2:26.92    2:32.17   582   10
                  31.10     1:09.39 (38.29)     1:54.72 (45.33)     2:32.17 (37.45)
B - Final
  9 McAuley, Matthew    14 CASC                 2:28.00    2:26.77   635    9
                  32.00     1:08.90 (36.90)     1:53.01 (44.11)     2:26.77 (33.76)
 10 Block, Jason        14 NCSA                 2:29.37    2:27.53   627    8
                  32.21     1:09.63 (37.42)     1:53.74 (44.11)     2:27.53 (33.79)
 11 Kindrachuk, Nathan  13 OSC                  2:29.22    2:27.63   626    7
                  32.99     1:12.37 (39.38)     1:53.87 (41.50)     2:27.63 (33.76)
 12 Godbeer, Matthew    13 FMSC                 2:31.69    2:28.27   619    6
                  32.53     1:11.65 (39.12)     1:54.61 (42.96)     2:28.27 (33.66)
 13 Hagen, Kiefer       14 OSC                  2:32.98    2:28.69   615    5
                  32.93     1:10.75 (37.82)     1:54.47 (43.72)     2:28.69 (34.22)
 14 Olson, Erik         13 OSC                  2:28.36    2:29.77   605    4
                  32.48     1:11.16 (38.68)     1:55.47 (44.31)     2:29.77 (34.30)
 15 Lowenstein, Michae  13 CASC                 2:30.65    2:30.20   600    3
                  32.59     1:09.15 (36.56)     1:55.80 (46.65)     2:30.20 (34.40)
 16 Fisher, Bryce       14 OSC                  2:32.03    2:31.89   584    2
                  34.00     1:12.51 (38.51)     1:57.39 (44.88)     2:31.89 (34.50)
Preliminaries
 16 Halverson, A J      14 KSC                  2:32.69
 18 Markowski, Kyle     14 STSC                 2:33.01
 19 Driedger, Adam      14 CASC                 2:33.21
 20 Kubik, Jeremy       14 GLEN                 2:33.93
 21 Clark, Mike         14 STSC                 2:35.69
 22 McCreadie-Szmon, B  14 EKSC                 2:35.78
 23 Tso, Kelly          13 EST                  2:37.84
 24 Zwicker, John       14 NCSA                 2:40.02
 25 Dunn, PJ            14 GLEN                 2:40.83
 26 Bull, Colin         13 EKSC                 2:41.67
 27 Long, Bryce         13 NCSA                 2:41.81
 28 Loyola, Mathew      13 NCSA                 2:41.92
 29 Krysiak, Adam       14 CASC                 2:42.24
 30 Robbins, Kyle       13 CASC                 2:42.33
 31 Lai, Andrew         13 EKSC                 2:42.59
 32 Selner, Justin      13 OSC                  2:43.45
 33 Schwartzenberger,   13 EST                  2:44.53
 34 Godley, Trevor      13 OSC                  2:46.57
 35 Fischbuch, Michael  14 CP                   2:46.65
 36 Morgan, Daryl       14 EKSC                 2:47.79
 37 Fung, Ian           13 CASC                 2:48.88
 38 Roles, Jeremy       13 CASC                 2:49.76
 39 Bennett, Matthew    13 CASC                 2:50.62
 40 Brown, Casey        13 NCSA                 2:51.18
 -- McCoy, Scott        13 CWC                      DQ
 -- Iliscupidez, Bryan  13 RedDeer Swimming         DQ
Boys 13-14 200 SC Meter IM
===============================================================================
   AB Record:   2:10.71        1988 Curtis Myden, CASC
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Huynh, Stanley            14 EST                  2:16.78    2:21.17   694
                  30.23     1:05.78 (35.55)     1:46.64 (40.86)     2:21.17 (34.53)
  2 Lutsch, Curtis            13 UC Swim Club         2:16.57    2:23.99   663
                  30.19     1:07.05 (36.86)     1:48.35 (41.30)     2:23.99 (35.64)
  3 Porras, Andres            14 UC Swim Club         2:26.03    2:26.69   635
                  31.98     1:10.66 (38.68)     1:54.18 (43.52)     2:26.69 (32.51)
  4 Sladen, Cody              14 STSC                 2:27.76    2:26.92   633
                  31.92     1:09.09 (37.17)     1:52.76 (43.67)     2:26.92 (34.16)
  5 Maybury, Braden           13 CASC                 2:24.84    2:27.36   629
                  31.43     1:09.28 (37.85)     1:55.13 (45.85)     2:27.36 (32.23)
  6 Lefsrud, Nathan           14 CASC                 2:25.76    2:27.55   627
                  31.72     1:07.29 (35.57)     1:52.71 (45.42)     2:27.55 (34.84)
  7 Lavoie, Callum            14 OSC                  2:27.12    2:27.56   627
                  32.15     1:10.45 (38.30)     1:52.68 (42.23)     2:27.56 (34.88)
  8 Fladhamer, Lee            13 UC Swim Club         2:27.82    2:27.74   625
                  31.20     1:07.37 (36.17)     1:53.25 (45.88)     2:27.74 (34.49)
-------------------------------------------------------------------------
  9 McAuley, Matthew          14 CASC                 2:24.71    2:28.00   622
                  32.02     1:10.36 (38.34)     1:54.32 (43.96)     2:28.00 (33.68)
 10 Olson, Erik               13 OSC                  2:30.42    2:28.36   618
                  32.95     1:11.52 (38.57)     1:54.81 (43.29)     2:28.36 (33.55)
 11 Kindrachuk, Nathan        13 OSC                  2:30.18    2:29.22   610
                  33.61     1:12.80 (39.19)     1:54.15 (41.35)     2:29.22 (35.07)
 12 Block, Jason              14 NCSA                 2:27.57    2:29.37   608
                  32.36     1:11.63 (39.27)     1:55.44 (43.81)     2:29.37 (33.93)
 13 Lowenstein, Michael       13 CASC                 2:29.98    2:30.65   596
                  33.01     1:09.67 (36.66)     1:56.00 (46.33)     2:30.65 (34.65)
 14 Godbeer, Matthew          13 FMSC                 2:26.52    2:31.69   586
                  32.63     1:13.30 (40.67)     1:56.90 (43.60)     2:31.69 (34.79)
 15 Fisher, Bryce             14 OSC                  2:33.94    2:32.03   583
                  33.50     1:11.40 (37.90)     1:57.76 (46.36)     2:32.03 (34.27)
 16 Halverson, A J            14 KSC                  2:28.74    2:32.69   577
                  32.01     1:08.93 (36.92)     1:57.66 (48.73)     2:32.69 (35.03)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hagen, Kiefer             14 OSC                  2:31.03    2:32.98   574
                  33.77     1:12.31 (38.54)     1:58.35 (46.04)     2:32.98 (34.63)
 18 Markowski, Kyle           14 STSC                 2:28.47    2:33.01   574
                  33.59     1:14.35 (40.76)     2:00.50 (46.15)     2:33.01 (32.51)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Driedger, Adam            14 CASC                 2:34.66    2:33.21   572
                  33.47     1:11.85 (38.38)     1:57.25 (45.40)     2:33.21 (35.96)
 20 Kubik, Jeremy             14 GLEN                 2:32.40    2:33.93   565
                  32.82     1:12.83 (40.01)     1:58.23 (45.40)     2:33.93 (35.70)
 21 Clark, Mike               14 STSC                 2:35.67    2:35.69   550
                  34.06     1:13.47 (39.41)     1:59.50 (46.03)     2:35.69 (36.19)
 22 McCreadie-Szmon, Brodie   14 EKSC                 2:39.83    2:35.78   549
                  35.61     1:14.69 (39.08)     2:00.90 (46.21)     2:35.78 (34.88)
 23 Tso, Kelly                13 EST                  2:38.24    2:37.84   531
                  36.47     1:18.88 (42.41)     2:01.42 (42.54)     2:37.84 (36.42)
 24 Zwicker, John             14 NCSA                 2:38.53    2:40.02   513
                  36.87     1:19.02 (42.15)     2:03.51 (44.49)     2:40.02 (36.51)
 25 Dunn, PJ                  14 GLEN                 2:40.99    2:40.83   506
                  34.98     1:13.70 (38.72)     2:04.12 (50.42)     2:40.83 (36.71)
 26 Bull, Colin               13 EKSC                 2:44.07    2:41.67   499
                  35.34     1:17.38 (42.04)     2:06.06 (48.68)     2:41.67 (35.61)
 27 Long, Bryce               13 NCSA                 2:42.27    2:41.81   498
                  36.87     1:21.28 (44.41)     2:05.08 (43.80)     2:41.81 (36.73)
 28 Loyola, Mathew            13 NCSA                 2:34.72    2:41.92   497
                  34.69     1:18.43 (43.74)     2:03.58 (45.15)     2:41.92 (38.34)
 29 Krysiak, Adam             14 CASC                 2:45.49    2:42.24   495
                  37.67     1:19.88 (42.21)     2:05.13 (45.25)     2:42.24 (37.11)
 30 Robbins, Kyle             13 CASC                 2:51.03    2:42.33   494
                  36.26     1:19.35 (43.09)     2:07.27 (47.92)     2:42.33 (35.06)
 31 Lai, Andrew               13 EKSC                 2:43.36    2:42.59   492
                  36.16     1:17.17 (41.01)     2:06.15 (48.98)     2:42.59 (36.44)
 32 Selner, Justin            13 OSC                  2:45.20    2:43.45   485
                  34.49     1:20.03 (45.54)     2:08.65 (48.62)     2:43.45 (34.80)
 33 Schwartzenberger, Kurtis  13 EST                  2:42.76    2:44.53   477
                  39.32     1:20.87 (41.55)     2:06.61 (45.74)     2:44.53 (37.92)
 34 Godley, Trevor            13 OSC                  2:47.69    2:46.57   461
                  35.98     1:20.21 (44.23)     2:09.01 (48.80)     2:46.57 (37.56)
 35 Fischbuch, Michael        14 CP                   2:37.90    2:46.65   461
                  34.01     1:16.90 (42.89)     2:09.58 (52.68)     2:46.65 (37.07)
 36 Morgan, Daryl             14 EKSC                 2:43.71    2:47.79   453
                  36.88     1:17.74 (40.86)     2:11.10 (53.36)     2:47.79 (36.69)
 37 Fung, Ian                 13 CASC                 2:46.54    2:48.88   445
                  37.25     1:20.32 (43.07)     2:14.16 (53.84)     2:48.88 (34.72)
 38 Roles, Jeremy             13 CASC                 2:48.86    2:49.76   438
                  39.38     1:23.15 (43.77)     2:12.30 (49.15)     2:49.76 (37.46)
 39 Bennett, Matthew          13 CASC                 2:46.05    2:50.62   433
                  35.75     1:18.38 (42.63)     2:11.19 (52.81)     2:50.62 (39.43)
 40 Brown, Casey              13 NCSA                 2:53.12    2:51.18   429
                  38.63     1:19.88 (41.25)     2:11.59 (51.71)     2:51.18 (39.59)
 -- McCoy, Scott              13 CWC                  2:53.00         DQ
                  41.11     1:23.66 (42.55)     2:15.31 (51.65)          DQ (39.90)
 -- Iliscupidez, Bryan        13 RedDeer Swimming     2:32.96         DQ
                  35.15     1:16.85 (41.70)     2:00.15 (43.30)          DQ (36.59)
Boys 13-14 400 SC Meter IM
===============================================================================
   AB Record:   4:35.41        1988 Curtis Myden, CASC
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Lutsch, Curtis      13 UC Swim Club         4:55.95    4:52.99   729   18
                  31.34     1:08.97 (37.63)     1:45.90 (36.93)     2:22.15 (36.25)
        3:02.08 (39.93)     3:43.64 (41.56)     4:18.57 (34.93)     4:52.99 (34.42)
  2 Huynh, Stanley      14 EST                  5:02.55    4:56.37   711   16
                  31.34     1:07.55 (36.21)     1:46.44 (38.89)     2:24.98 (38.54)
        3:06.91 (41.93)     3:48.91 (42.00)     4:23.13 (34.22)     4:56.37 (33.24)
  3 Lavoie, Callum      14 OSC                  5:04.04    5:01.11   686   15
                  32.54     1:09.76 (37.22)     1:48.98 (39.22)     2:27.13 (38.15)
        3:10.28 (43.15)     3:52.99 (42.71)     4:27.75 (34.76)     5:01.11 (33.36)
  4 Hagen, Kiefer       14 OSC                  4:57.66    5:01.53   684   14
                  32.85     1:09.76 (36.91)     1:47.77 (38.01)     2:24.51 (36.74)
        3:09.16 (44.65)     3:53.79 (44.63)     4:28.78 (34.99)     5:01.53 (32.75)
  5 Porras, Andres      14 UC Swim Club         5:02.10    5:07.32   655   13
                  33.11     1:11.27 (38.16)     1:51.55 (40.28)     2:31.32 (39.77)
        3:13.00 (41.68)     3:57.19 (44.19)     4:32.68 (35.49)     5:07.32 (34.64)
  6 Freeman, Keilan     14 UC Swim Club         5:05.67    5:07.98   651   12
                  34.07     1:12.88 (38.81)     1:51.33 (38.45)     2:28.74 (37.41)
        3:14.89 (46.15)     4:00.93 (46.04)     4:35.29 (34.36)     5:07.98 (32.69)
  7 Block, Jason        14 NCSA                 5:17.27    5:12.06   632   11
                  33.22     1:12.32 (39.10)     1:53.39 (41.07)     2:33.39 (40.00)
        3:16.53 (43.14)     4:01.54 (45.01)     4:37.35 (35.81)     5:12.06 (34.71)
  8 Fisher, Bryce       14 OSC                  5:17.28    5:12.48   630   10
                  34.33     1:13.80 (39.47)     1:53.31 (39.51)     2:31.14 (37.83)
        3:17.69 (46.55)     4:03.39 (45.70)     4:38.68 (35.29)     5:12.48 (33.80)
  9 Olson, Erik         13 OSC                  5:08.56    5:12.65   629    9
                  33.75     1:13.23 (39.48)     1:54.06 (40.83)     2:32.54 (38.48)
        3:17.64 (45.10)     4:02.44 (44.80)     4:37.93 (35.49)     5:12.65 (34.72)
 10 Lefsrud, Nathan     14 CASC                 5:09.70    5:15.11   617    8
                  33.01     1:14.34 (41.33)     1:52.30 (37.96)     2:28.21 (35.91)
        3:14.65 (46.44)     4:01.20 (46.55)     4:38.26 (37.06)     5:15.11 (36.85)
 11 McAuley, Matthew    14 CASC                 5:14.70    5:15.55   615    7
                  33.48     1:11.75 (38.27)     1:52.39 (40.64)     2:32.10 (39.71)
        3:18.26 (46.16)     4:04.69 (46.43)     4:41.86 (37.17)     5:15.55 (33.69)
 12 Kindrachuk, Nathan  13 OSC                  5:15.40    5:17.57   606    6
                  33.65     1:12.99 (39.34)     1:54.94 (41.95)     2:36.76 (41.82)
        3:20.08 (43.32)     4:04.04 (43.96)     4:41.20 (37.16)     5:17.57 (36.37)
 13 Fladhamer, Lee      13 UC Swim Club         5:24.17    5:17.90   604    5
                  34.94     1:13.90 (38.96)     1:52.31 (38.41)     2:30.87 (38.56)
        3:18.54 (47.67)     4:06.30 (47.76)     4:43.42 (37.12)     5:17.90 (34.48)
 14 Markowski, Kyle     14 STSC                 5:18.55    5:22.70   582    4
                  33.68     1:13.74 (40.06)     1:55.68 (41.94)     2:36.46 (40.78)
        3:23.76 (47.30)     4:11.65 (47.89)     4:46.11 (34.46)     5:22.70 (36.59)
 15 Kubik, Jeremy       14 GLEN                 5:56.97    5:23.27   580    3
                  34.04     1:13.77 (39.73)     1:54.21 (40.44)     2:35.10 (40.89)
        3:20.47 (45.37)     4:07.77 (47.30)     4:46.35 (38.58)     5:23.27 (36.92)
 16 McCreadie-Szmon, B  14 EKSC                 5:33.37    5:26.28   567    2
                  35.77     1:18.91 (43.14)     2:00.03 (41.12)     2:39.89 (39.86)
        3:27.09 (47.20)     4:15.06 (47.97)     4:51.47 (36.41)     5:26.28 (34.81)
 17 Lowenstein, Michae  13 CASC                 5:27.44    5:26.44   566
                  33.82     1:13.01 (39.19)     1:52.55 (39.54)     2:32.46 (39.91)
        3:21.29 (48.83)     4:10.84 (49.55)     4:48.83 (37.99)     5:26.44 (37.61)
 18 Driedger, Adam      14 CASC                 5:33.94    5:31.33   545
                  34.00     1:14.19 (40.19)     1:55.51 (41.32)     2:36.33 (40.82)
        3:24.73 (48.40)     4:14.00 (49.27)     4:53.52 (39.52)     5:31.33 (37.81)
 19 Iliscupidez, Bryan  13 RedDeer Swimming     5:32.58    5:33.43   537
                  35.91     1:19.52 (43.61)     2:02.57 (43.05)     2:45.48 (42.91)
        3:30.16 (44.68)     4:15.23 (45.07)     4:55.12 (39.89)     5:33.43 (38.31)
 20 Robbins, Kyle       13 CASC                 5:47.34    5:39.24   514
                  37.05     1:20.42 (43.37)     2:04.39 (43.97)     2:47.44 (43.05)
        3:36.77 (49.33)     4:26.82 (50.05)     5:03.87 (37.05)     5:39.24 (35.37)
 21 Lai, Andrew         13 EKSC                 5:43.59    5:42.51   501
                  36.71     1:20.28 (43.57)     2:01.43 (41.15)     2:42.80 (41.37)
        3:32.50 (49.70)     4:23.53 (51.03)     5:03.62 (40.09)     5:42.51 (38.89)
 22 Godley, Trevor      13 OSC                  5:54.52    5:43.60   497
                  36.57     1:17.68 (41.11)     2:02.44 (44.76)     2:46.40 (43.96)
        3:35.93 (49.53)     4:25.53 (49.60)     5:04.31 (38.78)     5:43.60 (39.29)
 23 Selner, Justin      13 OSC                  5:42.67    5:46.34   487
                  37.64     1:20.58 (42.94)     2:07.82 (47.24)     2:52.88 (45.06)
        3:42.23 (49.35)     4:30.62 (48.39)     5:09.08 (38.46)     5:46.34 (37.26)
 24 Long, Bryce         13 NCSA                 6:00.87    5:48.94   477
                  35.91     1:21.64 (45.73)     2:08.30 (46.66)     2:54.37 (46.07)
        3:39.53 (45.16)     4:27.03 (47.50)     5:09.67 (42.64)     5:48.94 (39.27)
 25 Karperien, Matthew  13 CASC                 5:51.62    5:53.76   460
                  38.51     1:26.62 (48.11)     2:11.08 (44.46)     2:55.95 (44.87)
        3:47.85 (51.90)     4:39.77 (51.92)     5:17.83 (38.06)     5:53.76 (35.93)
 26 Krysiak, Adam       14 CASC                 6:06.68    5:54.61   457
                  38.87     1:25.94 (47.07)     2:10.70 (44.76)     2:54.65 (43.95)
        3:42.46 (47.81)     4:30.95 (48.49)     5:13.36 (42.41)     5:54.61 (41.25)
 -- Maybury, Braden     13 CASC                 5:08.35         DQ
                  32.51     1:10.75 (38.24)     1:50.11 (39.36)     2:28.48 (38.37)
        3:15.56 (47.08)     4:04.43 (48.87)     4:40.20 (35.77)          DQ (35.76)
Boys 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
   AB Record:   1:42.44        2002 U. of Calgary S.C., UCSC
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Cascade Swim Club  'A'                      1:46.57    1:44.27   701   36
     1) Maxey, Taylor 14                2) Lefsrud, Nathan 14
     3) Maybury, Braden 13              4) Kendrick, Matthew 13
                  25.41       51.45 (26.04)     1:17.92 (26.47)     1:44.27 (26.35)
  2 Univ of Calgary Swim Club  'A'              1:51.34    1:47.82   650   32
     1) Lutsch, Curtis 13               2) Porras, Andres 14
     3) Fladhamer, Lee 13               4) Freeman, Keilan 14
                  26.59       53.59 (27.00)     1:20.85 (27.26)     1:47.82 (26.97)
  3 Cascade Swim Club  'B'                      1:54.43    1:50.71   610   30
     1) Lowenstein, Michael 13          2) Blattler, Daniel 13
     3) McAuley, Matthew 14             4) Driedger, Adam 14
                  28.21       55.62 (27.41)     1:22.95 (27.33)     1:50.71 (27.76)
  4 Excalibur Swim Team  'A'                    1:52.46    1:51.38   601   28
     1) Heine, Gordon 14                2) Huynh, Stanley 14
     3) Tso, Kelly 13                   4) Schwartzenberger, Kurtis 13
                  26.91       53.03 (26.12)     1:21.22 (28.19)     1:51.38 (30.16)
  5 Nose Creek Swim Association  'A'            1:49.72    1:51.65   598   26
     1) Zwicker, John 14                2) Block, Jason 14
     3) Loyola, Mathew 13               4) Long, Bryce 13
                  27.31       54.57 (27.26)     1:22.45 (27.88)     1:51.65 (29.20)
  6 SilverTide Swim Club  'A'                   1:53.17    1:53.38   576   24
     1) Markowski, Kyle 14              2) Kozell, Brad 14
     3) Clark, Mike 14                  4) Sladen, Cody 14
                  27.32       56.13 (28.81)     1:25.24 (29.11)     1:53.38 (28.14)
  7 Olympian Swim Club  'A'                     1:48.61    1:55.00   556   22
     1) Olson, Erik 13                  2) Hagen, Kiefer 14
     3) Lavoie, Callum 14               4) Kremer, Trace 12
                  27.51       56.85 (29.34)     1:25.94 (29.09)     1:55.00 (29.06)
  8 Edmonton Keyano Swim Club  'A'              1:58.03    1:57.44   527   20
     1) Elkington, Richard 14           2) McCreadie-Szmon, Brodie 14
     3) Morgan, Daryl 14                4) Bull, Colin 13
                  27.96       57.35 (29.39)     1:27.85 (30.50)     1:57.44 (29.59)
  9 Cascade Swim Club  'C'                      1:59.50   x1:58.21   518
     1) Szoo, Jordie 13                 2) Godfrey, Brandon 13
     3) Fung, Ian 13                    4) Bennett, Matthew 13
                  29.26       58.72 (29.46)     1:28.64 (29.92)     1:58.21 (29.57)
 10 Olympian Swim Club  'B'                          NT    2:01.24   486   18
     1) Fisher, Bryce 14                2) Kindrachuk, Nathan 13
     3) Selner, Justin 13               4) Godley, Trevor 13
                  29.84       59.65 (29.81)     1:29.07 (29.42)     2:01.24 (32.17)
 11 Cascade Swim Club  'D'                      2:03.88   x2:03.48   463
     1) Schwarz, Adam 13                2) Karperien, Matthew 13
     3) Krysiak, Adam 14                4) Robbins, Kyle 13
                  31.01     1:02.11 (31.10)     1:32.77 (30.66)     2:03.48 (30.71)
 -- LA Swim Club  'A'                           2:14.28         NS
     1) Nicol, Alastair 12              2) Topolnisky, Owen 13
     3) Nicol, Jeffrey 13               4) Konyves, Tiha 10
Boys 13-14 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
   AB Record:   3:46.29        2000 Cascade/Keyano
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Cascade Swim Club  'A'                      3:55.95    3:51.39   704   36
     1) Maybury, Braden 13              2) McAuley, Matthew 14
     3) Kendrick, Matthew 13            4) Maxey, Taylor 14
                  27.57       58.23 (58.23)     1:26.25 (28.02)     1:58.17 (59.94)
        2:26.53 (28.36)     2:57.31 (59.14)     3:23.18 (25.87)     3:51.39 (54.08)
  2 Univ of Calgary Swim Club  'A'              4:00.09    3:57.96   661   32
     1) Fladhamer, Lee 13               2) Freeman, Keilan 14
     3) Lutsch, Curtis 13               4) Porras, Andres 14
                  29.75   1:01.49 (1:01.49)     1:30.23 (28.74)     2:00.72 (59.23)
        2:27.55 (26.83)     2:57.92 (57.20)     3:26.48 (28.56)   3:57.96 (1:00.04)
  3 Excalibur Swim Team  'A'                    4:07.72    4:05.45   615   30
     1) Huynh, Stanley 14               2) Heine, Gordon 14
     3) Tso, Kelly 13                   4) Schwartzenberger, Kurtis 13
                  27.73       57.89 (57.89)     1:25.60 (27.71)     1:57.11 (59.22)
        2:26.49 (29.38)   2:59.86 (1:02.75)     3:30.69 (30.83)   4:05.45 (1:05.59)
  4 Cascade Swim Club  'B'                      4:10.88    4:05.89   612   28
     1) Lefsrud, Nathan 14              2) Driedger, Adam 14
     3) Blattler, Daniel 13             4) Lowenstein, Michael 13
                  28.25   1:00.61 (1:00.61)     1:29.89 (29.28)   2:03.70 (1:03.09)
        2:32.31 (28.61)   3:05.00 (1:01.30)     3:33.89 (28.89)   4:05.89 (1:00.89)
  5 SilverTide Swim Club  'A'                   4:04.00    4:06.47   609   26
     1) Kozell, Brad 14                 2) Sladen, Cody 14
     3) Markowski, Kyle 14              4) Clark, Mike 14
                  29.99   1:02.39 (1:02.39)     1:30.88 (28.49)   2:03.37 (1:00.98)
        2:31.14 (27.77)     3:02.88 (59.51)     3:32.91 (30.03)   4:06.47 (1:03.59)
  6 Olympian Swim Club  'A'                     4:02.65    4:09.58   590   24
     1) Olson, Erik 13                  2) Fisher, Bryce 14
     3) Hagen, Kiefer 14                4) Kremer, Trace 12
                  29.14   1:01.25 (1:01.25)     1:31.41 (30.16)   2:04.22 (1:02.97)
        2:33.74 (29.52)   3:06.05 (1:01.83)     3:36.03 (29.98)   4:09.58 (1:03.53)
  7 Nose Creek Swim Association  'A'            4:08.71    4:11.81   578   22
     1) Block, Jason 14                 2) Zwicker, John 14
     3) Loyola, Mathew 13               4) Long, Bryce 13
                  29.49   1:01.68 (1:01.68)     1:29.93 (28.25)   2:02.24 (1:00.56)
        2:32.29 (30.05)   3:06.94 (1:04.70)     3:37.47 (30.53)   4:11.81 (1:04.87)
  8 Edmonton Keyano Swim Club  'A'              4:15.28    4:12.17   576   20
     1) Elkington, Richard 14           2) Morgan, Daryl 14
     3) Bull, Colin 13                  4) McCreadie-Szmon, Brodie 14
                  28.71       59.78 (59.78)     1:30.74 (30.96)   2:03.90 (1:04.12)
        2:34.67 (30.77)   3:08.06 (1:04.16)     3:38.76 (30.70)   4:12.17 (1:04.11)
  9 Olympian Swim Club  'B'                          NT    4:22.86   519   18
     1) Lavoie, Callum 14               2) Kindrachuk, Nathan 13
     3) Godley, Trevor 13               4) Selner, Justin 13
                  30.51   1:03.91 (1:03.91)     1:34.10 (30.19)   2:07.51 (1:03.60)
        2:28.37 (20.86)   3:18.01 (1:10.50)     3:48.77 (30.76)   4:22.86 (1:04.85)
 10 Cascade Swim Club  'C'                      4:23.54   x4:23.06   518
     1) Szoo, Jordie 13                 2) Fung, Ian 13
     3) Karperien, Matthew 13           4) Bennett, Matthew 13
                  30.01   1:03.24 (1:03.24)     1:34.67 (31.43)   2:10.50 (1:07.26)
        2:42.05 (31.55)   3:17.16 (1:06.66)     3:47.59 (30.43)   4:23.06 (1:05.90)
 11 Cascade Swim Club  'D'                      4:31.22   x4:27.95   493
     1) Schwarz, Adam 13                2) Robbins, Kyle 13
     3) Krysiak, Adam 14                4) Godfrey, Brandon 13
                  32.82   1:08.14 (1:08.14)     1:40.11 (31.97)   2:16.57 (1:08.43)
        2:48.15 (31.58)   3:22.68 (1:06.11)     3:53.54 (30.86)   4:27.95 (1:05.27)
 12 LA Swim Club  'A'                           4:54.02    5:07.01   338   16
     1) Quinlan, Liam 12                2) Topolnisky, Owen 13
     3) Nicol, Jeffrey 13               4) Nicol, Alastair 12
                  36.75   1:18.07 (1:18.07)     1:51.14 (33.07)   2:26.70 (1:08.63)
        3:02.59 (35.89)   3:43.30 (1:16.60)     4:22.42 (39.12)   5:07.01 (1:23.71)
 -- Edmonton Keyano Swim Club  'B'              4:36.73         NS
     1)                                 2) Lai, Andrew 13
     3) Wenzel, Stephen 13              4) Ho, Calvin 11
 -- Killarney Swim club  'A'                    4:14.39         NS
Boys 13-14 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
   AB Record:   1:54.25        2000 Edmonton Keyano, EKSC
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Cascade Swim Club  'A'                      2:01.01    1:59.61   651   36
     1) Lefsrud, Nathan 14              2) Maxey, Taylor 14
     3) Maybury, Braden 13              4) Kendrick, Matthew 13
  2 Univ of Calgary Swim Club  'A'              2:01.40    1:59.73   650   32
     1) Fladhamer, Lee 13               2) Lutsch, Curtis 13
     3) Porras, Andres 14               4) Freeman, Keilan 14
  3 Excalibur Swim Team  'A'                    2:05.97    2:00.24   643   30
     1) Heine, Gordon 14                2) Tso, Kelly 13
     3) Huynh, Stanley 14               4) Schwartzenberger, Kurtis 13
  4 Olympian Swim Club  'A'                     2:00.58    2:03.71   601   28
     1) Hagen, Kiefer 14                2) Kindrachuk, Nathan 13
     3) Lavoie, Callum 14               4) Olson, Erik 13
  5 Cascade Swim Club  'B'                      2:06.26    2:04.42   593   26
     1) Blattler, Daniel 13             2) Driedger, Adam 14
     3) Lowenstein, Michael 13          4) McAuley, Matthew 14
  6 Nose Creek Swim Association  'A'            2:07.68    2:05.36   582   24
     1) Brown, Casey 13                 2) Loyola, Mathew 13
     3) Block, Jason 14                 4) Zwicker, John 14
  7 SilverTide Swim Club  'A'                   2:07.99    2:08.88   543   22
     1) Kozell, Brad 14                 2) Clark, Mike 14
     3) Sladen, Cody 14                 4) Markowski, Kyle 14
  8 Edmonton Keyano Swim Club  'A'              2:12.41    2:13.44   497   20
     1) Morgan, Daryl 14                2) Lai, Andrew 13
     3) McCreadie-Szmon, Brodie 14      4) Elkington, Richard 14
  9 Cascade Swim Club  'C'                      2:15.45   x2:14.17   490
     1) Fung, Ian 13                    2) Krysiak, Adam 14
     3) Szoo, Jordie 13                 4) Godfrey, Brandon 13
                  34.15     1:10.73 (36.58)     1:43.93 (33.20)     2:14.17 (30.24)
 10 Olympian Swim Club  'B'                          NT    2:19.85   439   18
     1) Fisher, Bryce 14                2) Selner, Justin 13
     3) Godley, Trevor 13               4) Kremer, Trace 12
 11 Cascade Swim Club  'D'                      2:22.29   x2:22.93   413
     1) Bennett, Matthew 13             2) Roles, Jeremy 13
     3) Robbins, Kyle 13                4) Schwarz, Adam 13
                  37.02     1:16.53 (39.51)     1:51.70 (35.17)     2:22.93 (31.23)
 12 LA Swim Club  'A'                           2:31.72    2:31.54   349   16
     1) Quinlan, Liam 12                2) Topolnisky, Owen 13
     3) Nicol, Jeffrey 13               4) Konyves, Tiha 10