Calgary Cascade Swim Club
                      2004 Long Course Speed Meet
                       June 4-6, Talisman Centre
                            Complete Results
Event 1  Girls 12 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Nesbitt, Colleen    12 GLEN                   30.42      29.71   709   30
  2 McGhee, Pamela      12 UC Swim Club           29.92      30.29   679   25
  3 Dakin Kuiper, Sier  12 LASC                   31.04      31.05   641   20
  4 Rypien, Elizabeth   12 LASC                   31.16      31.06   641   15
  5 Cook, Katie         12 FMSC                   31.12      31.23   632   14
  6 Poliquin, Rachelle  12 STSC                   31.35      31.66   612   13
  7 Kemp, Christine     11 STSC                   31.62      31.72   609   12
  8 Misurelli, Jennife  11 UC Swim Club           31.47      32.09   593   11
Preliminaries
  9 McCallum, Natalie   11 UC Swim Club           31.79
 10 Ng, Hilarie         11 CWC                    31.84
 11 Wood, Alana         11 CASC                   32.32
 12 Snodgrass, Rayven   11 CASC                   32.46
 13 Murphy, Shelby      12 CASC                   32.73
 14 Long, Shelley       12 NCSA                   33.49
 15 Powell, Meghan      11 CWC                    34.02
 16 Sproule, Emma       11 UC Swim Club           34.16
 17 Graves, Meagan A     9 Torpedo                34.23
 18 Kichton, Rachelle   11 FMSC                   34.41
 19 Whitaker, Brooke    10 CASC                   34.51
 19 Cook, Olivia        11 FMSC                   34.51
 21 Snodgrass, Brookly  10 CASC                   34.84
 22 Pennock, Ellen      11 CASC                   36.27
 23 Lata, Sydney        10 CASC                   38.12
 24 Slotboom, Megan     10 CASC                   38.72
 25 Vanderbeek, Leah    10 FMSC                   41.73
 -- Clark, Abigail      10 FMSC                     NS
Event 1  Girls 12 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 McGhee, Pamela            12 UC Swim Club           29.65      29.92   698
  2 Nesbitt, Colleen          12 GLEN                   29.91      30.42   672
  3 Dakin Kuiper, Sierra      12 LASC                   31.63      31.04   642
  4 Cook, Katie               12 FMSC                   31.61      31.12   638
  5 Rypien, Elizabeth         12 LASC                   31.41      31.16   636
  6 Poliquin, Rachelle        12 STSC                   31.75      31.35   627
  7 Misurelli, Jennifer       11 UC Swim Club           32.16      31.47   621
  8 Kemp, Christine           11 STSC                   32.28      31.62   614
-------------------------------------------------------------------------
  9 McCallum, Natalie         11 UC Swim Club           32.19      31.79   606
 10 Ng, Hilarie               11 CWC                    31.87      31.84   604
-------------------------------------------------------------------------
 11 Wood, Alana               11 CASC                   32.49      32.32   582
 12 Snodgrass, Rayven         11 CASC                   32.34      32.46   576
 13 Murphy, Shelby            12 CASC                   31.99      32.73   564
 14 Long, Shelley             12 NCSA                   34.09      33.49   533
 15 Powell, Meghan            11 CWC                    32.10      34.02   512
 16 Sproule, Emma             11 UC Swim Club           34.77      34.16   506
 17 Graves, Meagan A           9 Torpedo                34.49      34.23   504
 18 Kichton, Rachelle         11 FMSC                   35.43      34.41   497
 19 Whitaker, Brooke          10 CASC                   35.75      34.51   493
 19 Cook, Olivia              11 FMSC                   35.17      34.51   493
 21 Snodgrass, Brooklynn      10 CASC                   35.11      34.84   481
 22 Pennock, Ellen            11 CASC                   37.13      36.27   432
 23 Lata, Sydney              10 CASC                   38.12      38.12   376
 24 Slotboom, Megan           10 CASC                   37.51      38.72   359
 25 Vanderbeek, Leah          10 FMSC                   39.82      41.73   285
 -- Clark, Abigail            10 FMSC                   34.23         NS
Event 2  Boys 12 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Novak, Daxton       12 UC Swim Club           30.01      29.50   546   30
  2 Wolk, Karl          12 EKSC                   30.94      30.04   522   25
  3 Blattler, Gregory   12 CASC                   30.97      30.28   511   20
  4 Myers, Brandon      12 CASC                   30.90      30.67   495   15
  5 Christmas, Tanner   12 CASC                   30.81      30.73   492   14
  6 Churchill, Randy    12 UC Swim Club           30.56      30.84   488   13
  7 Kozell, Greg        12 STSC                   31.19      30.97   482   12
  8 Siarkowski, Michae  12 UC Swim Club           31.05      31.07   478   11
Preliminaries
  9 Swain, Greg         12 AMAC Swimming          32.07
 10 McAtee, Gavin       12 CASC                   32.36
 11 Syroteuk, Christop  11 CASC                   32.76
 12 Bromfield, David    10 UC Swim Club           33.12
 13 Burton, Matthew     12 FMSC                   33.41
 14 Maxey, Connor       12 UC Swim Club           33.49
 15 Jones, Matthew      11 UC Swim Club           34.00
 16 Vanderbeek, Eric    12 FMSC                   34.11
 17 Gebert, Jorah       11 FMSC                   34.22
 18 Dransutavicius, Br  12 FMSC                   34.45
 19 Bennett, David      11 CASC                   34.48
 20 Mills, Corey        10 CASC                   34.57
 21 Ogg, Mason          10 CASC                   34.59
 22 Brown, Griffin      11 CASC                   35.09
 23 Nelson, Kevin       10 CASC                   35.14
 24 Abdellatif, Yousse   9 CASC                   35.22
 25 Wood, Russell       10 CASC                   35.39
 26 Thumwood, Devon     10 CASC                   36.83
 27 Maybury, Adam        9 CASC                   38.22
Event 2  Boys 12 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Novak, Daxton             12 UC Swim Club           30.21      30.01   523
  2 Churchill, Randy          12 UC Swim Club           30.39      30.56   499
  3 Christmas, Tanner         12 CASC                   31.96      30.81   489
  4 Myers, Brandon            12 CASC                   31.55      30.90   485
  5 Wolk, Karl                12 EKSC                   29.52      30.94   483
  6 Blattler, Gregory         12 CASC                   30.45      30.97   482
  7 Siarkowski, Michael       12 UC Swim Club           30.99      31.05   479
  8 Kozell, Greg              12 STSC                   30.68      31.19   473
-------------------------------------------------------------------------
  9 Swain, Greg               12 AMAC Swimming          31.90      32.07   439
 10 McAtee, Gavin             12 CASC                   32.12      32.36   429
-------------------------------------------------------------------------
 11 Syroteuk, Christopher     11 CASC                   32.12      32.76   414
 12 Bromfield, David          10 UC Swim Club           32.62      33.12   402
 13 Burton, Matthew           12 FMSC                   31.50      33.41   392
 14 Maxey, Connor             12 UC Swim Club           34.90      33.49   390
 15 Jones, Matthew            11 UC Swim Club           34.03      34.00   373
 16 Vanderbeek, Eric          12 FMSC                   34.17      34.11   370
 17 Gebert, Jorah             11 FMSC                   34.82      34.22   366
 18 Dransutavicius, Brodie    12 FMSC                   33.86      34.45   359
 19 Bennett, David            11 CASC                   33.42      34.48   358
 20 Mills, Corey              10 CASC                   35.15      34.57   356
 21 Ogg, Mason                10 CASC                   34.13      34.59   355
 22 Brown, Griffin            11 CASC                   34.82      35.09   340
 23 Nelson, Kevin             10 CASC                   35.56      35.14   339
 24 Abdellatif, Youssef        9 CASC                   35.25      35.22   336
 25 Wood, Russell             10 CASC                   35.26      35.39   331
 26 Thumwood, Devon           10 CASC                   35.92      36.83   292
 27 Maybury, Adam              9 CASC                   38.29      38.22   258
Event 3  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Delaloye, Nicole    14 EKSC                   28.99      28.77   759   30
  2 Hendriks, Breanna   14 UC Swim Club           28.86      28.92   751   25
  3 Nesbitt, Diane      14 GLEN                   29.15      28.94   750   20
  4 Olson-Heisler, Jes  13 UC Swim Club           29.30      29.26   733   15
  5 Krochenski, Shanno  13 NCSA                   30.22      29.31   730   14
  6 Oleskiw, Wendy      13 STSC                   29.75      29.48   721   13
  7 Pomerleau, Kristin  14 UC Swim Club           29.68      29.53   718   12
  8 Taylor, Jenn        14 UC Swim Club           30.05      30.24   681   11
Preliminaries
  9 Newton, Danielle    13 FMSC                   30.26
  9 Toth, Michelle      14 CASC                   30.26
 11 Pape, Robyn         13 NCSA                   30.27
 12 Van Berkel, Lauren  14 CASC                   30.48
 13 Thrower, Jessica    13 UC Swim Club           30.80
 14 Kokoszewski, Monic  13 CWC                    31.04
 15 Weevers, Kirsten    14 UC Swim Club           31.37
 16 Leroux, Erin        14 CASC                   31.71
 17 Sissons, Elizabeth  14 AMAC Swimming          31.72
 18 Lin, Lisa           13 UC Swim Club           31.74
 19 Montgomery, Lauren  14 UC Swim Club           31.87
 20 Dufour, Ellan       13 AMAC Swimming          31.91
 21 Douglas, Kathryn    13 CWC                    32.18
 22 Sproule, Sasha      13 UC Swim Club           32.69
 23 Large, Amanda       13 CASC                   32.82
 24 Houg, Kendall       13 FMSC                   33.15
 25 Bobrosky, Danielle  13 CASC                   33.21
 26 Kraft, Kimberley    14 CASC                   33.34
 27 Burke, Amanda       13 UC Swim Club           33.70
 28 Williams, Jenny     13 CWC                    33.91
 -- Kwok, Karen         13 CWC                      NS
Event 3  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Hendriks, Breanna         14 UC Swim Club           28.47      28.86   754
  2 Delaloye, Nicole          14 EKSC                   28.88      28.99   747
  3 Nesbitt, Diane            14 GLEN                   28.83      29.15   739
  4 Olson-Heisler, Jessie     13 UC Swim Club           29.30      29.30   731
  5 Pomerleau, Kristin D      14 UC Swim Club           28.93      29.68   710
  6 Oleskiw, Wendy            13 STSC                   29.67      29.75   707
  7 Taylor, Jenn              14 UC Swim Club           29.65      30.05   691
  8 Krochenski, Shannon       13 NCSA                   29.73      30.22   682
-------------------------------------------------------------------------
  9 Newton, Danielle          13 FMSC                   30.35      30.26   680
  9 Toth, Michelle            14 CASC                   29.90      30.26   680
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 11 Pape, Robyn               13 NCSA                   29.94      30.27   680
 12 Van Berkel, Lauren        14 CASC                   29.98      30.48   669
 13 Thrower, Jessica          13 UC Swim Club           31.53      30.80   653
 14 Kokoszewski, Monica       13 CWC                    31.10      31.04   642
 15 Weevers, Kirsten          14 UC Swim Club           30.87      31.37   626
 16 Leroux, Erin              14 CASC                   32.04      31.71   610
 17 Sissons, Elizabeth        14 AMAC Swimming          31.98      31.72   609
 18 Lin, Lisa                 13 UC Swim Club           31.09      31.74   608
 19 Montgomery, Lauren        14 UC Swim Club           31.63      31.87   602
 20 Dufour, Ellan             13 AMAC Swimming          32.46      31.91   601
 21 Douglas, Kathryn          13 CWC                    32.47      32.18   588
 22 Sproule, Sasha            13 UC Swim Club           33.02      32.69   566
 23 Large, Amanda             13 CASC                   32.75      32.82   561
 24 Houg, Kendall             13 FMSC                   34.61      33.15   547
 25 Bobrosky, Danielle        13 CASC                   33.16      33.21   544
 26 Kraft, Kimberley          14 CASC                   32.25      33.34   539
 27 Burke, Amanda             13 UC Swim Club           33.31      33.70   524
 28 Williams, Jenny           13 CWC                    32.82      33.91   516
 -- Kwok, Karen               13 CWC                    33.24         NS
Event 4  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Lutsch, Curtis      13 UC Swim Club           27.35      26.58   700   30
  2 Kendrick, James     13 CASC                   27.32      27.12   669   25
  3 Markowski, Kyle     14 STSC                   28.08      27.70   637   20
  4 Fladhamer, Lee      14 UC Swim Club           28.58      28.44   598   15
  5 Lefsrud, Nathan     14 CASC                   28.16      28.66   587   13.5
  5 Kendrick, Matthew   14 CASC                   28.19      28.66   587   13.5
  7 Maybury, Braden     13 CASC                   28.10      28.90   575   12
  8 Blattler, Daniel    13 CASC                   28.53      29.19   561   11
Preliminaries
  9 Freeman, Keilan     14 UC Swim Club           28.60
 10 Lowenstein, Michae  13 CASC                   28.68
 11 Au, Joshua          14 FMSC                   28.69
 12 Kubik, Jeremy       14 GLEN                   28.95
 13 Graves, Kyle W      13 Torpedo                29.02
 14 Porras, Andres      14 UC Swim Club           29.07
 15 Humble, Adam        14 CWC                    29.20
 16 Long, Bryce         14 NCSA                   29.71
 17 Clark, Mike         14 STSC                   29.90
 18 Schwarz, Adam       13 CASC                   30.37
 19 Lavoie, Callum      14 OSC                    30.70
 20 Nelson, Erik        13 CASC                   30.74
 21 MacKinnon, Robert   13 CWC                    30.84
 22 Karperien, Matthew  13 CASC                   31.00
 23 Fung, Ian           13 CASC                   31.19
 24 Moorhouse, Brendan  14 CWC                    31.43
 25 Loyola, Mathew      14 NCSA                   31.55
 26 Robbins, Kyle       13 CASC                   31.68
 27 Bennett, Matthew    13 CASC                   31.96
 28 Driedger, Adam      14 CASC                   32.24
 29 Alook, Joshua       13 FMSC                   32.33
 -- Maxey, Taylor       14 UC Swim Club             NS
Event 4  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Kendrick, James           13 CASC                   27.41      27.32   658
  2 Lutsch, Curtis            13 UC Swim Club           27.12      27.35   656
  3 Markowski, Kyle           14 STSC                   27.80      28.08   617
  4 Maybury, Braden           13 CASC                   27.51      28.10   616
  5 Lefsrud, Nathan           14 CASC                   27.01      28.16   613
  6 Kendrick, Matthew         14 CASC                   28.12      28.19   611
  7 Blattler, Daniel          13 CASC                   28.30      28.53   594
  8 Fladhamer, Lee            14 UC Swim Club           28.99      28.58   591
-------------------------------------------------------------------------
  9 Freeman, Keilan           14 UC Swim Club           27.96      28.60   590
 10 Lowenstein, Michael       13 CASC                   29.01      28.68   586
-------------------------------------------------------------------------
 11 Au, Joshua                14 FMSC                   27.15      28.69   586
 12 Kubik, Jeremy             14 GLEN                   29.12      28.95   573
 13 Graves, Kyle W            13 Torpedo                28.78      29.02   569
 14 Porras, Andres            14 UC Swim Club           29.16      29.07   567
 15 Humble, Adam              14 CWC                    28.38      29.20   561
 16 Long, Bryce               14 NCSA                   30.74      29.71   537
 17 Clark, Mike               14 STSC                   29.43      29.90   528
 18 Schwarz, Adam             13 CASC                   30.78      30.37   507
 19 Lavoie, Callum            14 OSC                    29.79      30.70   493
 20 Nelson, Erik              13 CASC                   29.73      30.74   492
 21 MacKinnon, Robert         13 CWC                    28.48      30.84   488
 22 Karperien, Matthew        13 CASC                   31.23      31.00   481
 23 Fung, Ian                 13 CASC                   30.83      31.19   473
 24 Moorhouse, Brendan        14 CWC                    31.45      31.43   464
 25 Loyola, Mathew            14 NCSA                   28.07      31.55   459
 26 Robbins, Kyle             13 CASC                   32.25      31.68   454
 27 Bennett, Matthew          13 CASC                   30.76      31.96   443
 28 Driedger, Adam            14 CASC                   29.93      32.24   433
 29 Alook, Joshua             13 FMSC                   32.29      32.33   430
 -- Maxey, Taylor             14 UC Swim Club           25.92         NS
Event 5  Girls 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Lys, Alexandra      19 UC Swim Club           28.26      27.10   853
  2 Pomerleau, Kirsten  16 UC Swim Club           27.09      27.27   844   30
  3 Grant, Laura        20 UC Swim Club           27.55      27.32   841   25
  4 McIntosh, Heather   21 EKSC                   27.89      27.52   829   20
  5 Morningstar, Erica  15 CP                     27.61      27.55   828   15
  6 Vangoudoever, Elsa  18 NCSA                   28.01      27.72   818   14
  7 Jones, Mackenzie    15 UC Swim Club           28.02      27.88   809   13
  8 Tyler, Jillian      15 CASC                   27.89      28.02   801   12
  9 Hyder, Stephanie    19 NCSA                   27.94      28.09   797   11
 10 Baker, Andrea       19 UC Swim Club           28.57      28.28   787
 11 Symes, Katerina     16 EKSC                   28.28      28.40   780
 12 Townsend, Lindsey   16 KSC                    28.78      28.74   761
 13 Ryan, Hannah        16 KSC                    28.42      28.75   761
 14 Stilling, Joanie    16 GLEN                   28.43      28.81   757
 15 Buczkowski, Whitne  16 KSC                    28.67      28.89   753
 16 Starratt, Pamela    15 CASC                   28.79      29.13   740
Preliminaries
 13 Bradshaw, Jessie    20 UC Swim Club           28.51
 14 Heinz, Juliana      20 UC Swim Club           28.56
 18 Kinsella, Megan     22 UC Swim Club           28.79
 20 Delaloye, Danielle  16 EKSC                   28.86
 21 Chard, Christine    20 UC Swim Club           29.10
 22 Melenka, Stephanie  16 CASC                   29.14
 23 Donner, Meghan      15 STSC                   29.18
 24 Saltesz, Chrystal   18 KSC                    29.26
 24 Wolstenholme, Moir  16 UC Swim Club           29.26
 26 Murdoch, Katelyn    16 UC Swim Club           29.28
 26 Lin, Amy            15 UC Swim Club           29.28
 28 Kimak, Lauren       17 GLEN                   29.36
 28 Sayles, Rebecca     15 CASC                   29.36
 30 Hassell, Stephanie  15 GLEN                   29.54
 31 Flanagan, Kristyn   15 AMAC Swimming          29.55
 32 Martin, Stephanie   22 UC Swim Club           29.59
 33 Clarke, Mackenzie   18 GLEN                   29.61
 34 Peterson, Erica     16 UC Swim Club           29.69
 35 Leroux, Andrea      16 CASC                   29.70
 35 Campbell, Ali       15 FMSC                   29.70
 37 Gagnon, Caroline    15 CASC                   29.96
 38 Miller, Lindsey     17 NCSA                   30.06
 39 Wardale, Jessi      15 CASC                   30.09
 40 Young, Glenna       16 EKSC                   30.17
 41 Maxey, Amanda       17 UC Swim Club           30.19
 42 Miller, Emily       15 CASC                   30.32
 43 Chugg, Vicki        19 UC Swim Club           30.36
 44 Gagnon, Karine      18 FMSC                   30.37
 45 Komisar, Vicki      16 KSC                    30.41
 46 MacLeod, Donna      15 EKSC                   30.51
 47 Halasz, Miranda     15 CASC                   30.56
 48 Brooks, Nicole      15 FMSC                   30.86
 49 Perry, Audrey       17 UC Swim Club           30.88
 50 Miller, Allison     17 CASC                   30.91
 51 Adair, Alanna       18 UC Swim Club           31.02
 52 Graham, Lauren      16 NCSA                   31.10
 53 Roedel, Melyssa     15 NCSA                   31.19
 54 Winfield, Marley    16 UC Swim Club           31.56
 55 Brozic, Danielle    16 CASC                   31.60
 56 Toms, Lindsey       16 UC Swim Club           31.65
 57 D'Abadie, Leah      16 CWC                    31.72
 58 Gagnon, Sarah       16 FMSC                   32.78
 59 Abells, Sydney      16 LASC                   33.24
 60 Miller, Jessie      15 NCSA                   34.69
 -- MacDonald, Margaux  17 UC Swim Club             NS
 -- Perry, Hilary       17 UC Swim Club             NS
 -- Jack, Ally          17 CASC                     NS
Event 5  Girls 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Pomerleau, Kirsten        16 UC Swim Club           26.60      27.09   854
  2 Grant, Laura              20 UC Swim Club           26.83      27.55   828
  3 Morningstar, Erica        15 CP                     27.73      27.61   824
  4 McIntosh, Heather         21 EKSC                   27.18      27.89   808
  4 Tyler, Jillian            15 CASC                   27.37      27.89   808
  6 Hyder, Stephanie          19 NCSA                   28.65      27.94   806
  7 Vangoudoever, Elsa        18 NCSA                   27.23      28.01   802
  8 Jones, Mackenzie          15 UC Swim Club           27.70      28.02   801
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lys, Alexandra            19 UC Swim Club           27.16      28.26   788
 10 Symes, Katerina           16 EKSC                   28.16      28.28   787
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ryan, Hannah              16 KSC                    28.14      28.42   779
 12 Stilling, Joanie          16 GLEN                   26.88      28.43   778
 13 Bradshaw, Jessie          20 UC Swim Club           26.71      28.51   774
 14 Heinz, Juliana            20 UC Swim Club           28.49      28.56   771
 15 Baker, Andrea             19 UC Swim Club           27.20      28.57   770
 16 Buczkowski, Whitney       16 KSC                    27.66      28.67   765
 17 Townsend, Lindsey         16 KSC                    28.26      28.78   759
 18 Starratt, Pamela          15 CASC                   28.58      28.79   758
 18 Kinsella, Megan           22 UC Swim Club           27.87      28.79   758
 20 Delaloye, Danielle        16 EKSC                   28.03      28.86   754
 21 Chard, Christine          20 UC Swim Club           27.52      29.10   741
 22 Melenka, Stephanie        16 CASC                   29.59      29.14   739
 23 Donner, Meghan            15 STSC                   29.05      29.18   737
 24 Saltesz, Chrystal         18 KSC                    28.90      29.26   733
 24 Wolstenholme, Moira       16 UC Swim Club           27.50      29.26   733
 26 Lin, Amy                  15 UC Swim Club           29.69      29.28   732
 26 Murdoch, Katelyn          16 UC Swim Club           28.93      29.28   732
 28 Kimak, Lauren             17 GLEN                   29.16      29.36   727
 28 Sayles, Rebecca           15 CASC                   28.61      29.36   727
 30 Hassell, Stephanie        15 GLEN                   29.49      29.54   718
 31 Flanagan, Kristyn         15 AMAC Swimming          30.32      29.55   717
 32 Martin, Stephanie         22 UC Swim Club           27.89      29.59   715
 33 Clarke, Mackenzie         18 GLEN                   29.06      29.61   714
 34 Peterson, Erica           16 UC Swim Club           29.24      29.69   710
 35 Leroux, Andrea            16 CASC                   28.50      29.70   709
 35 Campbell, Ali             15 FMSC                   28.92      29.70   709
 37 Gagnon, Caroline          15 CASC                   29.08      29.96   696
 38 Miller, Lindsey           17 NCSA                   27.89      30.06   691
 39 Wardale, Jessi            15 CASC                   31.45      30.09   689
 40 Young, Glenna             16 EKSC                   30.10      30.17   685
 41 Maxey, Amanda             17 UC Swim Club           28.84      30.19   684
 42 Miller, Emily             15 CASC                   30.12      30.32   677
 43 Chugg, Vicki              19 UC Swim Club           29.58      30.36   675
 44 Gagnon, Karine            18 FMSC                   29.10      30.37   675
 45 Komisar, Vicki            16 KSC                    29.48      30.41   673
 46 MacLeod, Donna            15 EKSC                   29.00      30.51   668
 47 Halasz, Miranda           15 CASC                   29.61      30.56   665
 48 Brooks, Nicole            15 FMSC                   29.57      30.86   650
 49 Perry, Audrey             17 UC Swim Club           29.70      30.88   649
 50 Miller, Allison           17 CASC                   30.28      30.91   648
 51 Adair, Alanna             18 UC Swim Club           29.43      31.02   643
 52 Graham, Lauren            16 NCSA                   30.53      31.10   639
 53 Roedel, Melyssa           15 NCSA                   31.11      31.19   634
 54 Winfield, Marley          16 UC Swim Club           29.70      31.56   617
 55 Brozic, Danielle          16 CASC                   31.93      31.60   615
 56 Toms, Lindsey             16 UC Swim Club           29.63      31.65   613
 57 D'Abadie, Leah            16 CWC                    31.11      31.72   609
 58 Gagnon, Sarah             16 FMSC                   31.55      32.78   562
 59 Abells, Sydney            16 LASC                   32.45      33.24   543
 60 Miller, Jessie            15 NCSA                   33.13      34.69   487
 -- MacDonald, Margaux        17 UC Swim Club           29.70         NS
 -- Perry, Hilary             17 UC Swim Club           29.67         NS
 -- Jack, Ally                17 CASC                   30.36         NS
Event 6  Boys 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Kondziolka, Dean    32 EST                    23.96      24.19   848   30
  2 Hortness, Richard   19 AMAC Swimming          24.90      24.24   845   25
  3 Blair, Aaron        18 CASC                   26.04      25.05   793
  4 Edey, Brian         24 EKSC                   25.09      25.07   792   20
  5 Kim, Borrey         22 OSC                    25.34      25.17   786   15
  6 Fulton, Chris       16 SS                     25.49      25.18   785   14
  7 Betuzzi, Ray        16 UC Swim Club           25.36      25.32   777   13
  8 Greenshields, Joel  16 CASC                   25.68      25.42   770   12
  9 Derochie, Matthew   17 KSC                    25.62      25.58   760   11
 10 Vanden Ham, Michae  20 EKSC                   25.80      25.66   756
 11 Wollach, Pascal     16 CASC                   25.91      25.87   743
 12 Pape, Ashley        17 NCSA                   26.32      26.08   730
 13 Abdelrehim, Adam    15 UC Swim Club           26.23      26.09   729
 14 Silverberg, Avi     16 UC Swim Club           25.94      26.25   720
 15 Andrews, Gaelen     19 CASC                   26.17      26.49   706
 16 Jarvis, Andrew      17 CASC                   26.29      26.81   687
Preliminaries
  7 Ballem, Josh        27 UC Swim Club           25.59
 18 Odger, Zacary       15 CASC                   26.49
 19 Hogan, Erik         19 UC Swim Club           26.51
 20 Grant, Lee          16 UC Swim Club           26.54
 21 Kautz, Adam         16 CASC                   26.58
 22 Sherwood, Graham    18 CP                     26.61
 23 Gendron, Eric       17 KSC                    26.62
 24 Demchuk, Nathan     16 EKSC                   26.65
 25 Lund, Jesse         16 EKSC                   26.71
 26 Maxey, Myles        19 UC Swim Club           26.82
 27 Armstrong, Tristan  17 NCSA                   26.87
 28 Nesbitt, Glen       16 GLEN                   26.91
 29 Driedger, Michael   18 CASC                   26.93
 30 Michie, Chad        15 CASC                   26.94
 31 Denoon, Connor      16 GLEN                   26.99
 32 Kimak, Sean         15 GLEN                   27.24
 33 Parsons, Gregory    17 UC Swim Club           27.37
 34 Galloway, Gregory   16 CASC                   27.41
 35 Doerksen, Derek     15 CASC                   27.71
 36 Lys, Emanuel        15 UC Swim Club           27.76
 37 Yeap, Winston       15 OSC                    27.83
 38 Zwicker, John       15 NCSA                   27.89
 39 Martinson, Adam     20 UC Swim Club           27.96
 39 Cunes, Matt         15 KSC                    27.96
 41 McRae, Chris        16 STSC                   27.98
 42 Anhorn, Jason       16 AMAC Swimming          28.08
 43 McMurray, Stephen   15 KSC                    28.24
 44 Kasongo, Pierre     18 FMSC                   28.27
 45 Sabourin, Justin    16 OSC                    28.41
 46 Sanchez, Gilberto   15 OSC                    28.43
 47 Bryden, Jordan      17 NCSA                   28.81
 -- Wong, Charles       15 UC Swim Club             NS
 -- Neufeld, Trevor     20 CASC                     NS
Event 6  Boys 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Kondziolka, Dean          32 EST                    24.44      23.96   863
  2 Hortness, Richard         19 AMAC Swimming          24.06      24.90   803
  3 Edey, Brian               24 EKSC                   23.98      25.09   791
  4 Kim, Borrey               22 OSC                    24.82      25.34   775
  5 Betuzzi, Ray              16 UC Swim Club           24.57      25.36   774
  6 Fulton, Chris             16 SS                     24.61      25.49   766
  7 Ballem, Josh              27 UC Swim Club           23.64      25.59   760
  8 Derochie, Matthew         17 KSC                    25.43      25.62   758
-------------------------------------------------------------------------
  9 Greenshields, Joel        16 CASC                   25.90      25.68   754
 10 Vanden Ham, Michael       20 EKSC                   24.34      25.80   747
-------------------------------------------------------------------------
 11 Wollach, Pascal           16 CASC                   25.38      25.91   740
 12 Silverberg, Avi           16 UC Swim Club           25.23      25.94   738
 13 Blair, Aaron              18 CASC                   24.87      26.04   732
 14 Andrews, Gaelen           19 CASC                   25.79      26.17   725
 15 Abdelrehim, Adam          15 UC Swim Club           25.78      26.23   721
 16 Jarvis, Andrew            17 CASC                   26.33      26.29   717
 17 Pape, Ashley              17 NCSA                   26.01      26.32   716
 18 Odger, Zacary             15 CASC                   26.50      26.49   706
 19 Hogan, Erik               19 UC Swim Club           25.47      26.51   704
 20 Grant, Lee                16 UC Swim Club           25.94      26.54   703
 21 Kautz, Adam               16 CASC                   27.22      26.58   700
 22 Sherwood, Graham          18 CP                     26.29      26.61   698
 23 Gendron, Eric             17 KSC                    25.42      26.62   698
 24 Demchuk, Nathan           16 EKSC                   25.87      26.65   696
 25 Lund, Jesse               16 EKSC                   25.78      26.71   693
 26 Maxey, Myles              19 UC Swim Club           25.82      26.82   686
 27 Armstrong, Tristan        17 NCSA                   26.15      26.87   683
 28 Nesbitt, Glen             16 GLEN                   27.07      26.91   681
 29 Driedger, Michael         18 CASC                   26.45      26.93   680
 30 Michie, Chad              15 CASC                   26.67      26.94   679
 31 Denoon, Connor            16 GLEN                   26.38      26.99   677
 32 Kimak, Sean               15 GLEN                   26.39      27.24   662
 33 Parsons, Gregory          17 UC Swim Club           26.09      27.37   655
 34 Galloway, Gregory         16 CASC                   27.02      27.41   653
 35 Doerksen, Derek           15 CASC                   26.40      27.71   637
 36 Lys, Emanuel              15 UC Swim Club           29.79      27.76   634
 37 Yeap, Winston             15 OSC                    27.45      27.83   630
 38 Zwicker, John             15 NCSA                   27.52      27.89   627
 39 Martinson, Adam           20 UC Swim Club           25.51      27.96   623
 39 Cunes, Matt               15 KSC                    26.78      27.96   623
 41 McRae, Chris              16 STSC                   27.57      27.98   622
 42 Anhorn, Jason             16 AMAC Swimming          27.79      28.08   617
 43 McMurray, Stephen         15 KSC                    26.80      28.24   608
 44 Kasongo, Pierre           18 FMSC                   28.10      28.27   607
 45 Sabourin, Justin          16 OSC                    28.05      28.41   600
 46 Sanchez, Gilberto         15 OSC                    27.50      28.43   599
 47 Bryden, Jordan            17 NCSA                   28.44      28.81   580
 -- Wong, Charles             15 UC Swim Club           25.80         NS
 -- Neufeld, Trevor           20 CASC                   24.02         NS
Event 7  Girls 12 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Rypien, Elizabeth   12 LASC                 1:22.13    1:21.03   709   30
  2 Dakin Kuiper, Sier  12 LASC                 1:26.36    1:26.68   607   25
  3 Snodgrass, Rayven   11 CASC                 1:27.32    1:27.20   598   20
  4 Long, Shelley       12 NCSA                 1:32.01    1:31.69   528   15
  5 Nesbitt, Colleen    12 GLEN                 1:31.56    1:32.62   514   14
  6 Young, Kendra       12 FMSC                 1:32.04    1:33.29   505   13
  7 Cook, Katie         12 FMSC                 1:36.38    1:34.69   486   12
  8 Stewart, Tara       11 CWC                  1:34.97    1:37.06   455   11
Preliminaries
  9 Misurelli, Jennife  11 UC Swim Club         1:36.98
 10 Graves, Meagan A     9 Torpedo              1:37.85
 11 Pennock, Ellen      11 CASC                 1:39.09
 12 Snodgrass, Brookly  10 CASC                 1:40.90
 13 Poliquin, Rachelle  12 STSC                 1:42.04
 14 Lata, Sydney        10 CASC                 1:47.87
 15 Whitaker, Brooke    10 CASC                 1:48.50
 16 Vanderbeek, Leah    10 FMSC                 1:51.76
 17 Slotboom, Megan     10 CASC                 1:55.97
Event 7  Girls 12 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Rypien, Elizabeth         12 LASC                 1:19.06    1:22.13   688
  2 Dakin Kuiper, Sierra      12 LASC                 1:26.24    1:26.36   612
  3 Snodgrass, Rayven         11 CASC                 1:26.18    1:27.32   596
  4 Nesbitt, Colleen          12 GLEN                 1:32.14    1:31.56   530
  5 Long, Shelley             12 NCSA                 1:31.49    1:32.01   523
  6 Young, Kendra             12 FMSC                 1:36.46    1:32.04   523
  7 Stewart, Tara             11 CWC                  1:32.48    1:34.97   482
  8 Cook, Katie               12 FMSC                 1:37.84    1:36.38   464
-------------------------------------------------------------------------
  9 Misurelli, Jennifer       11 UC Swim Club         1:35.35    1:36.98   456
 10 Graves, Meagan A           9 Torpedo              1:36.37    1:37.85   445
-------------------------------------------------------------------------
 11 Pennock, Ellen            11 CASC                 1:39.64    1:39.09   430
 12 Snodgrass, Brooklynn      10 CASC                 1:35.08    1:40.90   409
 13 Poliquin, Rachelle        12 STSC                 1:43.82    1:42.04   397
 14 Lata, Sydney              10 CASC                 1:47.02    1:47.87   337
 15 Whitaker, Brooke          10 CASC                 1:47.17    1:48.50   331
 16 Vanderbeek, Leah          10 FMSC                 1:49.28    1:51.76   302
 17 Slotboom, Megan           10 CASC                 1:54.52    1:55.97   267
Event 8  Boys 12 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Dalen, Christopher  12 UC Swim Club         1:22.84    1:23.29   513   30
  2 Wagner, Thomas      11 UC Swim Club         1:26.30    1:24.99   487   25
  3 Schaepsmeyer, Thom  12 CASC                 1:29.10    1:28.98   431   20
  4 Bromfield, David    10 UC Swim Club         1:31.87    1:29.60   423   15
  5 McAtee, Gavin       12 CASC                 1:31.55    1:29.93   419   14
  6 Vanderbeek, Eric    12 FMSC                 1:31.75    1:31.18   403   13
  7 Hanna, Roger        12 UC Swim Club         1:29.44    1:31.89   394   12
  8 Bobrosky, Chad      11 CASC                 1:35.26    1:34.53   364   11
Preliminaries
  9 Syroteuk, Christop  11 CASC                 1:38.61
 10 Ogg, Mason          10 CASC                 1:40.54
 11 Kozell, Greg        12 STSC                 1:40.68
 12 Nelson, Kevin       10 CASC                 1:48.75
 13 Wood, Russell       10 CASC                 1:50.85
 14 Thumwood, Devon     10 CASC                 1:54.10
 15 Bennett, David      11 CASC                 1:55.41
 16 Abdellatif, Yousse   9 CASC                 1:58.56
 17 Maybury, Adam        9 CASC                 2:00.30
 -- Mills, Corey        10 CASC
 -- Hibberd, Steven     12 KSC                      NS
Event 8  Boys 12 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Dalen, Christopher        12 UC Swim Club         1:22.83    1:22.84   521
  2 Wagner, Thomas            11 UC Swim Club         1:27.23    1:26.30   468
  3 Schaepsmeyer, Thomas      12 CASC                 1:28.92    1:29.10   430
  4 Hanna, Roger              12 UC Swim Club         1:31.12    1:29.44   425
  5 McAtee, Gavin             12 CASC                 1:32.02    1:31.55   398
  6 Vanderbeek, Eric          12 FMSC                 1:31.41    1:31.75   396
  7 Bromfield, David          10 UC Swim Club         1:33.26    1:31.87   395
  8 Bobrosky, Chad            11 CASC                 1:33.24    1:35.26   355
-------------------------------------------------------------------------
  9 Syroteuk, Christopher     11 CASC                 1:35.91    1:38.61   320
 10 Ogg, Mason                10 CASC                 1:36.09    1:40.54   301
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kozell, Greg              12 STSC                 1:35.92    1:40.68   300
 12 Nelson, Kevin             10 CASC                 1:48.55    1:48.75   229
 13 Wood, Russell             10 CASC                 1:46.95    1:50.85   213
 14 Thumwood, Devon           10 CASC                 1:52.04    1:54.10   189
 15 Bennett, David            11 CASC                 1:45.56    1:55.41   180
 16 Abdellatif, Youssef        9 CASC                 1:52.24    1:58.56   158
 17 Maybury, Adam              9 CASC                 2:04.06    2:00.30   147
 -- Mills, Corey              10 CASC                 1:48.40         DQ
 -- Hibberd, Steven           12 KSC                  1:31.98         NS
Event 9  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Long, Allison       13 UC Swim Club         1:19.46    1:17.88   771   30
  2 Perreaux, Carly     14 OSC                  1:20.63    1:20.43   721   25
  3 Leroux, Erin        14 CASC                 1:21.17    1:21.93   692   20
  4 Tobias, Allison     14 CWC                  1:23.31    1:24.12   651   15
  5 Krochenski, Shanno  13 NCSA                 1:25.16    1:24.25   649   14
  6 Kurcwal, Megan      13 KSC                  1:26.86    1:25.14   633   13
  7 MacLeod, Kristine   13 UC Swim Club         1:25.40    1:26.09   617   12
  8 Jobin, Samantha     14 CASC                 1:26.89    1:27.28   597   11
Preliminaries
  9 Sissons, Elizabeth  14 AMAC Swimming        1:28.26
 10 Nesbitt, Diane      14 GLEN                 1:29.72
 11 Toth, Michelle      14 CASC                 1:32.73
 12 Large, Amanda       13 CASC                 1:33.97
 13 Houg, Kendall       13 FMSC                 1:34.26
 14 Cachia, Michelle    13 FMSC                 1:35.20
 15 Oleskiw, Wendy      13 STSC                 1:41.81
Event 9  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Long, Allison             13 UC Swim Club         1:17.73    1:19.46   740
  2 Perreaux, Carly           14 OSC                  1:18.95    1:20.63   717
  3 Leroux, Erin              14 CASC                 1:21.03    1:21.17   706
  4 Tobias, Allison           14 CWC                  1:21.50    1:23.31   666
  5 Krochenski, Shannon       13 NCSA                 1:22.27    1:25.16   633
  6 MacLeod, Kristine         13 UC Swim Club         1:25.18    1:25.40   629
  7 Kurcwal, Megan            13 KSC                  1:19.44    1:26.86   604
  8 Jobin, Samantha           14 CASC                 1:25.32    1:26.89   603
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sissons, Elizabeth        14 AMAC Swimming        1:25.85    1:28.26   581
 10 Nesbitt, Diane            14 GLEN                 1:25.28    1:29.72   557
-------------------------------------------------------------------------
 11 Toth, Michelle            14 CASC                 1:24.67    1:32.73   513
 12 Large, Amanda             13 CASC                 1:29.02    1:33.97   495
 13 Houg, Kendall             13 FMSC                 1:28.79    1:34.26   491
 14 Cachia, Michelle          13 FMSC                 1:33.01    1:35.20   479
 15 Oleskiw, Wendy            13 STSC                 1:38.38    1:41.81   399
Event 10  Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Kindrachuk, Nathan  13 OSC                  1:15.62    1:15.32   657   30
  2 Godbeer, Matthew    14 FMSC                 1:19.91    1:17.98   605   25
  3 Block, Jason        14 NCSA                 1:21.38    1:20.09   567   20
  4 Long, Bryce         14 NCSA                 1:21.93    1:20.30   563   15
  5 Krysiak, Adam       14 CASC                 1:21.72    1:20.33   563   14
  6 McAuley, Matthew    14 CASC                 1:21.71    1:20.47   560   13
  7 Fladhamer, Lee      14 UC Swim Club         1:24.74    1:25.50   480   12
  8 Lefsrud, Nathan     14 CASC                 1:24.73    1:27.66   449   11
Preliminaries
  9 Markowski, Kyle     14 STSC                 1:26.92
 10 Nelson, Erik        13 CASC                 1:27.65
 11 Loyola, Mathew      14 NCSA                 1:27.90
 12 Freeman, Keilan     14 UC Swim Club         1:28.34
 13 Clark, Mike         14 STSC                 1:28.79
 14 Driedger, Adam      14 CASC                 1:29.62
 15 McCoy, Scott        13 CWC                  1:30.22
 16 Schwarz, Adam       13 CASC                 1:36.14
 17 Bennett, Matthew    13 CASC                 1:36.83
Event 10  Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Kindrachuk, Nathan        13 OSC                  1:14.64    1:15.62   651
  2 Godbeer, Matthew          14 FMSC                 1:15.09    1:19.91   570
  3 Block, Jason              14 NCSA                 1:17.01    1:21.38   545
  4 McAuley, Matthew          14 CASC                 1:21.15    1:21.71   539
  5 Krysiak, Adam             14 CASC                 1:23.04    1:21.72   539
  6 Long, Bryce               14 NCSA                 1:17.94    1:21.93   536
  7 Lefsrud, Nathan           14 CASC                 1:27.06    1:24.73   491
  8 Fladhamer, Lee            14 UC Swim Club         1:26.57    1:24.74   491
-------------------------------------------------------------------------
  9 Markowski, Kyle           14 STSC                 1:20.14    1:26.92   459
 10 Nelson, Erik              13 CASC                 1:26.08    1:27.65   449
-------------------------------------------------------------------------
 11 Loyola, Mathew            14 NCSA                 1:16.28    1:27.90   446
 12 Freeman, Keilan           14 UC Swim Club         1:27.10    1:28.34   440
 13 Clark, Mike               14 STSC                 1:24.02    1:28.79   434
 14 Driedger, Adam            14 CASC                 1:20.87    1:29.62   423
 15 McCoy, Scott              13 CWC                  1:33.48    1:30.22   415
 16 Schwarz, Adam             13 CASC                 1:34.24    1:36.14   346
 17 Bennett, Matthew          13 CASC                 1:30.21    1:36.83   338
Event 11  Girls 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Pierse, Hanna       15 EKSC                 1:15.53    1:15.49   821   30
  2 Hirsch, Kim         18 STSC                 1:16.84    1:17.08   788   25
  3 Norton, Thea        17 OSC                  1:19.82    1:19.01   749   20
  4 Saltesz, Chrystal   18 KSC                  1:19.16    1:19.75   734   15
  5 Symes, Katerina     16 EKSC                 1:20.31    1:19.87   732   14
  6 Clarke, Mackenzie   18 GLEN                 1:21.88    1:20.19   725
  7 Starratt, Carol     17 CASC                 1:21.45    1:20.28   724
  8 Beninger, Stephani  15 CASC                 1:20.95    1:20.61   717   13
  9 Maki, Caye          17 KSC                  1:20.66    1:20.64   717   12
 10 Cachia, Katelyn     15 FMSC                 1:23.44    1:20.76   714
 11 Miller, Allison     17 CASC                 1:21.56    1:21.51   700
 12 Pomerleau, Kirsten  16 UC Swim Club         1:22.30    1:22.73   677
 13 MacLeod, Donna      15 EKSC                 1:22.63    1:22.98   672
 14 Jensen, Michelle    17 STSC                 1:22.82    1:23.14   669
 15 Harr, Cari          19 OSC                  1:24.55    1:23.78   658
Preliminaries
  1 Van Oosten, Lauren  25 UC Swim Club         1:11.84
 13 Heinz, Juliana      20 UC Swim Club         1:21.99
 17 Roedel, Melyssa     15 NCSA                 1:23.16
 20 Olson, Brittany     15 NCSA                 1:24.59
 21 Donner, Meghan      15 STSC                 1:24.98
 22 Contenti, Justina   15 NCSA                 1:25.47
 23 Traa, Hailee        15 UC Swim Club         1:25.76
 24 Murdoch, Katelyn    16 UC Swim Club         1:26.65
 25 Miller, Lindsey     17 NCSA                 1:26.81
 26 Lin, Amy            15 UC Swim Club         1:26.90
 27 Miller, Jessie      15 NCSA                 1:27.70
 28 Bukieda, Katelyn    16 EKSC                 1:28.56
 29 Brooks, Nicole      15 FMSC                 1:28.78
 30 Chugg, Vicki        19 UC Swim Club         1:29.30
 31 Brozic, Danielle    16 CASC                 1:30.88
 32 Melenka, Stephanie  16 CASC                 1:32.31
 33 Reinhart, Sara      16 KSC                  1:33.22
 34 Maxey, Amanda       17 UC Swim Club         1:33.73
 35 Leroux, Andrea      16 CASC                 1:36.67
Finals
 -- Kinsella, Megan     22 UC Swim Club         1:20.72         NS
Event 11  Girls 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
Preliminaries
  1 Van Oosten, Lauren        25 UC Swim Club         1:09.12    1:11.84   897
  2 Pierse, Hanna             15 EKSC                 1:13.90    1:15.53   820
  3 Hirsch, Kim               18 STSC                 1:14.41    1:16.84   793
  4 Saltesz, Chrystal         18 KSC                  1:17.10    1:19.16   746
  5 Norton, Thea              17 OSC                  1:16.94    1:19.82   733
  6 Symes, Katerina           16 EKSC                 1:17.56    1:20.31   723
  7 Maki, Caye                17 KSC                  1:18.33    1:20.66   716
  8 Kinsella, Megan           22 UC Swim Club         1:20.32    1:20.72   715
-------------------------------------------------------------------------
  9 Beninger, Stephanie       15 CASC                 1:16.94    1:20.95   711
 10 Starratt, Carol           17 CASC                 1:17.42    1:21.45   701
-------------------------------------------------------------------------
 11 Miller, Allison           17 CASC                 1:17.30    1:21.56   699
 12 Clarke, Mackenzie         18 GLEN                 1:18.56    1:21.88   693
 13 Heinz, Juliana            20 UC Swim Club         1:19.30    1:21.99   691
 14 Pomerleau, Kirsten        16 UC Swim Club         1:24.06    1:22.30   685
 15 MacLeod, Donna            15 EKSC                 1:17.42    1:22.63   679
 16 Jensen, Michelle          17 STSC                 1:20.05    1:22.82   675
 17 Roedel, Melyssa           15 NCSA                 1:20.52    1:23.16   669
 18 Cachia, Katelyn           15 FMSC                 1:19.63    1:23.44   664
 19 Harr, Cari                19 OSC                  1:22.60    1:24.55   644
 20 Olson, Brittany           15 NCSA                 1:23.30    1:24.59   643
 21 Donner, Meghan            15 STSC                 1:22.14    1:24.98   636
 22 Contenti, Justina         15 NCSA                 1:24.57    1:25.47   627
 23 Traa, Hailee              15 UC Swim Club         1:24.98    1:25.76   622
 24 Murdoch, Katelyn          16 UC Swim Club         1:25.02    1:26.65   607
 25 Miller, Lindsey           17 NCSA                 1:20.02    1:26.81   605
 26 Lin, Amy                  15 UC Swim Club         1:20.82    1:26.90   603
 27 Miller, Jessie            15 NCSA                 1:24.55    1:27.70   590
 28 Bukieda, Katelyn          16 EKSC                 1:27.36    1:28.56   576
 29 Brooks, Nicole            15 FMSC                 1:27.23    1:28.78   572
 30 Chugg, Vicki              19 UC Swim Club         1:22.06    1:29.30   564
 31 Brozic, Danielle          16 CASC                 1:27.92    1:30.88   540
 32 Melenka, Stephanie        16 CASC                 1:25.54    1:32.31   519
 33 Reinhart, Sara            16 KSC                  1:24.64    1:33.22   506
 34 Maxey, Amanda             17 UC Swim Club         1:25.03    1:33.73   499
 35 Leroux, Andrea            16 CASC                 1:31.00    1:36.67   460
Event 12  Boys 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Thomsen, Chad       21 EKSC                 1:08.16    1:07.53   828   30
  2 D'Amico, Gavin      16 EKSC                 1:09.56    1:09.62   780   25
  3 Szoo, Adam          16 CASC                 1:11.61    1:10.35   763   20
  4 Amer, Adam          17 EKSC                 1:11.91    1:10.72   755   15
  5 NG, Callum          18 UC Swim Club         1:11.82    1:10.84   752   14
  6 Yeap, Winston       15 OSC                  1:11.18    1:11.16   745   13
  7 Derochie, Matthew   17 KSC                  1:11.75    1:11.49   738   12
  8 Anhorn, Jason       16 AMAC Swimming        1:15.26    1:14.09   682
  9 Jarvis, Andrew      17 CASC                 1:14.50    1:15.17   660
 10 Kautz, Adam         16 CASC                 1:16.57    1:15.18   660
 11 Brewer, Shane       27 EKSC                 1:14.32    1:16.18   640   11
 12 Vanden Ham, Michae  20 EKSC                 1:16.82    1:17.22   620
 13 Betuzzi, Ray        16 UC Swim Club         1:16.29    1:17.78   609
 14 Odger, Zacary       15 CASC                 1:19.23    1:18.28   600
 15 Kasongo, Pierre     18 FMSC                 1:19.49    1:18.38   598
Preliminaries
  1 Brown, Mike         20 PERTH                1:06.66
  2 Knabe, Morgan       23 UC Swim Club         1:07.22
 12 Zochodne, William   15 CWC                  1:14.89
 20 McRae, Chris        16 STSC                 1:19.89
 21 O'Bryan, Tyler      16 CWC                  1:21.22
 22 Zwicker, John       15 NCSA                 1:21.56
 23 Nesbitt, Glen       16 GLEN                 1:21.97
 24 Galloway, Gregory   16 CASC                 1:22.23
 25 Denoon, Connor      16 GLEN                 1:28.13
 -- Neufeld, Trevor     20 CASC                     NS
 -- Engi, Morgan        18 UC Swim Club             NS
Finals
 -- Grant, Lee          16 UC Swim Club         1:18.16         NS
Event 12  Boys 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brown, Mike               20 PERTH                1:02.11    1:06.66   848
  2 Knabe, Morgan             23 UC Swim Club         1:00.53    1:07.22   835
  3 Thomsen, Chad             21 EKSC                 1:02.89    1:08.16   813
  4 D'Amico, Gavin            16 EKSC                 1:13.29    1:09.56   781
  5 Yeap, Winston             15 OSC                  1:09.58    1:11.18   745
  6 Szoo, Adam                16 CASC                 1:09.95    1:11.61   735
  7 Derochie, Matthew         17 KSC                  1:09.84    1:11.75   732
  8 NG, Callum                18 UC Swim Club         1:08.55    1:11.82   731
-------------------------------------------------------------------------
  9 Amer, Adam                17 EKSC                 1:10.05    1:11.91   729
 10 Brewer, Shane             27 EKSC                 1:06.98    1:14.32   677
-------------------------------------------------------------------------
 11 Jarvis, Andrew            17 CASC                 1:10.61    1:14.50   674
 12 Zochodne, William         15 CWC                  1:15.03    1:14.89   666
 13 Anhorn, Jason             16 AMAC Swimming        1:14.69    1:15.26   658
 14 Betuzzi, Ray              16 UC Swim Club         1:12.89    1:16.29   638
 15 Kautz, Adam               16 CASC                 1:15.67    1:16.57   632
 16 Vanden Ham, Michael       20 EKSC                 1:09.02    1:16.82   627
 17 Grant, Lee                16 UC Swim Club         1:15.50    1:18.16   602
 18 Odger, Zacary             15 CASC                 1:18.89    1:19.23   582
 19 Kasongo, Pierre           18 FMSC                 1:16.70    1:19.49   578
 20 McRae, Chris              16 STSC                 1:17.71    1:19.89   570
 21 O'Bryan, Tyler            16 CWC                  1:18.82    1:21.22   547
 22 Zwicker, John             15 NCSA                 1:17.26    1:21.56   542
 23 Nesbitt, Glen             16 GLEN                 1:17.65    1:21.97   535
 24 Galloway, Gregory         16 CASC                 1:16.96    1:22.23   531
 25 Denoon, Connor            16 GLEN                 1:25.64    1:28.13   442
 -- Engi, Morgan              18 UC Swim Club         1:09.82         NS
 -- Neufeld, Trevor           20 CASC                 1:11.79         NS
Event 13  Girls 12 & Under 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Lavoie, Maura       12 OSC                  5:56.20    6:00.64   591   30
 -- Wood, Alana         11 CASC                 6:25.04         DQ
 -- Clement, Bea        11 CASC                 6:11.04         DQ
Event 13  Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Ozar, Brittany      14 CASC                 5:06.44    5:20.46   771   30
  2 Snodgrass, Shelbi   13 CASC                 5:18.98    5:24.04   754   25
  3 Johnson, Jessica    14 CASC                 5:19.88    5:24.50   752   20
  4 Perreaux, Carly     14 OSC                  5:24.36    5:36.56   694   15
  5 Olson-Heisler, Jes  13 UC Swim Club         5:46.95    5:38.90   684   14
  6 Hendriks, Breanna   14 UC Swim Club         5:38.99    5:42.51   667   13
  7 Leroux, Erin        14 CASC                 5:30.70    5:42.88   666   12
  8 Mackie, Elise       14 KSC                  5:43.37    5:47.02   648   11
  9 Lin, Lisa           13 UC Swim Club         5:49.96    5:47.73   644
 10 Lanthier, Gabriell  13 CASC                 5:45.26    5:49.56   637
 11 Newton, Danielle    13 FMSC                 5:42.28    5:52.44   624
 12 Weevers, Kirsten    14 UC Swim Club         5:48.56    5:54.34   616
 13 Taylor, Jenn        14 UC Swim Club         5:46.28    5:55.68   611
 14 Montgomery, Lauren  14 UC Swim Club         5:40.40    5:57.39   604
 15 Thrower, Jessica    13 UC Swim Club         5:49.58    5:58.69   598
 16 Sproule, Sasha      13 UC Swim Club         6:05.73    5:59.28   596
 17 Van Berkel, Lauren  14 CASC                 5:53.07    6:01.11   589
 18 Graham, Kelly       14 NCSA                 5:53.99    6:02.34   584
 19 Jobin, Samantha     14 CASC                 5:49.81    6:02.45   583
 20 MacLeod, Kristine   13 UC Swim Club         6:05.53   x6:03.30   580
Event 14  Boys 12 & Under 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Novak, Daxton       12 UC Swim Club         5:50.90    5:41.93   539   30
  2 Wolk, Karl          12 EKSC                 5:40.12    5:47.74   516   25
  3 Dalen, Christopher  12 UC Swim Club         5:56.32    5:52.44   498   20
  4 Newton, Braeden     11 FMSC                 5:43.62    5:54.65   490   15
  5 Christmas, Tanner   12 CASC                 6:23.83    6:09.57   439   14
  6 Blattler, Gregory   12 CASC                 5:52.19    6:12.75   429   13
  7 Hanna, Roger        12 UC Swim Club         6:13.00    6:18.42   412   12
  8 Jobin, Thomas       11 CASC                 6:25.04    6:19.22   409   11
 -- Hibberd, Steven     12 KSC                  6:15.59         NS
Event 14  Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Lavoie, Callum      14 OSC                  5:07.13    5:15.58   654   30
  2 Porras, Andres      14 UC Swim Club         5:08.14    5:20.13   633   25
  3 Kindrachuk, Nathan  13 OSC                  5:15.97    5:21.06   628   20
  4 McAuley, Matthew    14 CASC                 5:21.10    5:25.94   606   15
  5 Kubik, Jeremy       14 GLEN                 5:29.67    5:28.07   597   14
  6 Lowenstein, Michae  13 CASC                 5:32.84    5:28.50   595   13
  7 Block, Jason        14 NCSA                 5:18.30    5:29.34   591   12
  8 Godbeer, Matthew    14 FMSC                 5:21.16    5:29.80   589   11
  9 Fladhamer, Lee      14 UC Swim Club         5:24.26    5:30.69   585
 10 Au, Joshua          14 FMSC                 5:24.35    5:41.14   542
 11 Robbins, Kyle       13 CASC                 5:45.64    5:51.57   502
Event 15  Girls 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Block, Carmen       18 NCSA                 5:05.97    5:13.39   807   30
  2 Pierse, Hanna       15 EKSC                 5:01.23    5:14.96   799   25
  3 Norton, Thea        17 OSC                  5:00.85    5:15.17   798   20
  4 Vloet, Natalie      19 UC Swim Club         5:02.66    5:20.47   771   15
  5 Traa, Hailee        15 UC Swim Club         5:08.06    5:21.68   765   14
  6 Vangoudoever, Elsa  18 NCSA                 5:18.33    5:22.86   760
  7 Bayliss, Lynette    18 UC Swim Club         5:18.82    5:24.74   751
  8 Hoekstra, Mallory   16 EKSC                 5:05.15    5:26.26   743   13
  9 Starratt, Carol     17 CASC                 5:14.51    5:28.14   734
 10 Jensen, Michelle    17 STSC                 5:20.07    5:29.24   729
 11 Hirsch, Kim         18 STSC                 5:17.49    5:29.77   726
 12 Flanagan, Kristyn   15 AMAC Swimming        5:27.98    5:32.79   712
 13 Cachia, Katelyn     15 FMSC                 5:24.21    5:33.55   708
 14 Buczkowski, Whitne  16 KSC                  5:31.91    5:36.39   695
 15 Bukieda, Katelyn    16 EKSC                 5:35.11    5:36.44   695
 16 Saltesz, Amanda     16 KSC                  5:24.16    5:36.85   693
 17 Harr, Cari          19 OSC                  5:27.62    5:41.50   672
 18 Gagnon, Karine      18 FMSC                 5:35.01    5:45.50   654
 19 Perry, Audrey       17 UC Swim Club         5:40.00    5:55.97   610
 20 Peterson, Erica     16 UC Swim Club         5:40.00    6:03.41   580
 -- MacDonald, Margaux  17 UC Swim Club         5:40.38         DQ
 -- Jack, Ally          17 CASC                 5:31.47         NS
 -- Beninger, Stephani  15 CASC                 5:17.82         NS
 -- Burgoyne, Carrie    22 UC Swim Club         4:45.78         NS
Event 16  Boys 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Hyder, Cameron      21 UC Swim Club         4:27.97    4:41.98   830   30
  2 Armstrong, Tristan  17 NCSA                 4:36.77    4:46.03   808   25
  3 D'Amico, Gavin      16 EKSC                 4:41.31    4:46.95   803   20
  4 Wollach, Pascal     16 CASC                 4:48.20    4:53.80   766
  5 Blair, Aaron        18 CASC                 4:44.25    4:55.32   758   15
  6 Diehl, Graham       21 UC Swim Club         4:35.68    4:55.81   755   14
  7 Lavoie, Malcolm     18 OSC                  4:33.92    4:58.84   739   13
  8 Amer, Adam          17 EKSC                 4:48.62    4:59.12   737
  9 Rawlick, Doug       15 OSC                  4:48.12    5:00.25   732
 10 Szoo, Adam          16 CASC                 4:54.11    5:00.88   728
 11 Lynch, Nathan       16 OSC                  4:51.79    5:04.99   707
 12 Kunyk, Matthew      17 EKSC                 4:51.79    5:05.28   706
 13 Phelan, Jim         16 EKSC                 4:56.77    5:05.82   703
 14 Pape, Ashley        17 NCSA                 4:55.77    5:07.47   694
 15 Sabourin, Justin    16 OSC                  4:59.18    5:08.15   691
 16 Lys, Emanuel        15 UC Swim Club         5:08.94    5:12.54   669
 17 Yeap, Winston       15 OSC                  5:02.01    5:14.22   661
 18 Abdelrehim, Adam    15 UC Swim Club         5:08.21    5:14.49   660
 19 O'Neill, Braden     17 OSC                  4:53.49    5:16.41   650
 20 Parsons, Gregory    17 UC Swim Club         5:08.99    5:43.44   533
 -- Derochie, Matthew   17 KSC                  4:42.33         NS
 -- Wong, Charles       15 UC Swim Club         5:08.99         NS
Event 17  Girls 12 & Under 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 McGhee, Pamela      12 UC Swim Club        10:30.54   10:38.20   630   30
                                1:12.71 ( )                             2:32.44 ( )
                                3:53.12 ( )                             5:13.32 ( )
                                6:33.91 ( )                             7:56.31 ( )
                                9:18.69 ( )  10:38.20 (1:19.51)
  2 Young, Kendra       12 FMSC                10:56.35   10:50.20   603   25
                                1:17.85 ( )                             2:40.93 ( )
                                4:02.97 ( )                             5:26.19 ( )
                                6:48.45 ( )                             8:11.06 ( )
                                9:32.60 ( )  10:50.20 (1:17.60)
  3 McCallum, Natalie   11 UC Swim Club        11:12.50   10:51.53   600   20
                                1:16.17 ( )                             2:38.43 ( )
                                4:02.97 ( )                             5:26.40 ( )
                                6:42.60 ( )                             8:02.32 ( )
                                9:36.03 ( )  10:51.53 (1:15.50)
  4 King, Anna-Marie    12 CASC                11:31.78   11:15.72   548   15
  5 Kichton, Rachelle   11 FMSC                      NT   11:16.54   546   14
  6 Lavoie, Maura       12 OSC                 10:48.52   11:26.31   527   13
                                1:21.07 ( )                             2:48.33 ( )
                                4:16.02 ( )
                                7:10.17 ( )                             8:37.08 ( )
     11:26.31 (2:49.23)
  7 Murphy, Shelby      12 CASC                11:29.37   11:27.24   525   12
Event 17  Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Delaloye, Nicole    14 EKSC                 9:27.25    9:51.52   747   30
                                1:11.79 ( )                             2:28.51 ( )
                                3:44.15 ( )                             5:00.58 ( )
                                6:14.88 ( )                             7:28.76 ( )
                                8:41.64 ( )   9:51.52 (1:09.88)
  2 Ozar, Brittany      14 CASC                 9:24.02    9:53.81   741   25
                                1:11.59 ( )                             2:28.32 ( )
                                3:44.64 ( )                             5:00.82 ( )
                                6:16.61 ( )                             7:31.26 ( )
                                8:44.66 ( )   9:53.81 (1:09.15)
  3 Morton, Lindsay     14 OSC                  9:26.15   10:10.33   698   20
                                1:12.83 ( )                             2:29.05 ( )
                                3:45.27 ( )                             5:01.54 ( )
                                6:17.40 ( )                             7:33.96 ( )
                                8:51.93 ( )  10:10.33 (1:18.40)
  4 Pape, Robyn         13 NCSA                10:18.96   10:15.20   686   15
                                1:12.83 ( )                             2:29.21 ( )
                                3:46.10 ( )                             5:03.64 ( )
                                6:21.71 ( )                             7:40.68 ( )
                                8:59.36 ( )  10:15.20 (1:15.84)
  5 Johnson, Jessica    14 CASC                11:34.06   10:21.03   671   14
  6 Lush, Alex          13 FMSC                10:22.31   10:21.38   671   13
                                1:14.15 ( )                             2:31.72 ( )
                                3:49.90 ( )                             5:08.79 ( )
                                6:27.48 ( )                             7:46.88 ( )
                                9:05.74 ( )  10:21.38 (1:15.64)
  7 Snodgrass, Shelbi   13 CASC                10:32.77   10:29.24   651   12
                                1:13.58 ( )                             2:32.94 ( )
                                3:53.56 ( )                             5:13.65 ( )
                                6:33.36 ( )                             7:53.54 ( )
     10:29.24 (2:35.70)
  8 Weevers, Kirsten    14 UC Swim Club        10:22.91   10:33.74   641   11
                                1:16.66 ( )                             2:36.17 ( )
                                3:54.02 ( )                             5:12.62 ( )
                                6:30.81 ( )                             7:51.68 ( )
                                9:13.63 ( )  10:33.74 (1:20.11)
  9 Lanthier, Gabriell  13 CASC                10:30.15   10:40.21   625
                                1:16.10 ( )                             2:35.55 ( )
                                3:56.18 ( )                             5:16.53 ( )
                                6:38.18 ( )                             7:59.78 ( )
                                9:20.46 ( )  10:40.21 (1:19.75)
 10 Bobrosky, Danielle  13 CASC                10:47.87   10:46.79   610
                                1:15.83 ( )                             2:35.94 ( )
                                3:57.69 ( )                             5:20.78 ( )
                                6:42.52 ( )                             8:04.54 ( )
                                9:26.71 ( )  10:46.79 (1:20.08)
 11 Carlsen, Erika      14 CASC                10:19.83   10:55.39   591
                                1:13.69 ( )                             2:30.79 ( )
                                3:49.53 ( )                             5:10.88 ( )
                                6:35.47 ( )                             8:01.91 ( )
                                9:29.32 ( )  10:55.39 (1:26.07)
 12 Dransutavicius, Co  14 FMSC                10:49.25   11:00.43   580
                                1:16.35 ( )                             2:38.38 ( )
                                4:01.92 ( )
                                6:49.36 ( )                             8:14.23 ( )
                                9:38.32 ( )  11:00.43 (1:22.11)
 13 Kraft, Kimberley    14 CASC                10:52.30   11:09.54   561
                                1:18.18 ( )                             2:41.72 ( )
                                4:05.44 ( )                             5:30.39 ( )
                                6:56.25 ( )                             8:21.48 ( )
                                9:46.01 ( )  11:09.54 (1:23.53)
Event 18  Boys 12 & Under 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Myers, Brandon      12 CASC                10:53.02   10:01.23   613   30
                                1:11.38 ( )                             2:27.16 ( )
                                3:43.30 ( )                             4:59.24 ( )
                                6:15.63 ( )                             7:31.77 ( )
                                8:47.68 ( )  10:01.23 (1:13.55)
  2 Bobrosky, Chad      11 CASC                11:09.04   10:46.94   511   25
                                1:13.68 ( )                             2:33.95 ( )
                                3:55.30 ( )                             5:17.30 ( )
                                6:39.66 ( )                             8:03.20 ( )
                                9:26.51 ( )  10:46.94 (1:20.43)
  3 Swain, Greg         12 AMAC Swimming       10:48.76   10:50.02   505   20
                                1:12.92 ( )                             2:33.16 ( )
                                3:54.99 ( )                             5:18.15 ( )
                                6:41.77 ( )                             8:06.72 ( )
                                9:30.84 ( )  10:50.02 (1:19.18)
  4 Churchill, Randy    12 UC Swim Club        10:38.58   10:50.10   505   15
                                1:16.30 ( )                             2:38.24 ( )
                                4:00.86 ( )                             5:23.00 ( )
                                6:46.05 ( )                             8:08.91 ( )
                                9:30.53 ( )  10:50.10 (1:19.57)
  5 Siarkowski, Michae  12 UC Swim Club        11:06.37   10:50.40   504   14
                                1:14.74 ( )                             2:36.27 ( )
                                3:58.56 ( )                             5:22.85 ( )
                                6:46.44 ( )                             8:09.28 ( )
                                9:32.13 ( )  10:50.40 (1:18.27)
  6 Schaepsmeyer, Thom  12 CASC                11:49.04   11:15.83   456   13
                                1:20.00 ( )                             2:44.95 ( )
                                4:10.99 ( )                             5:35.88 ( )
                                7:01.81 ( )                             8:26.85 ( )
                                9:52.06 ( )  11:15.83 (1:23.77)
 -- Jobe, Graham        12 CASC                11:14.09         NS
Event 18  Boys 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Lutsch, Curtis      13 UC Swim Club        10:29.01    9:24.22   710   30
                                1:06.89 ( )                             2:17.83 ( )
                                3:28.90 ( )                             4:40.29 ( )
                                5:51.58 ( )                             7:03.66 ( )
                                8:14.86 ( )   9:24.22 (1:09.36)
  2 Freeman, Keilan     14 UC Swim Club         9:25.23    9:29.06   697   25
                                1:09.59 ( )                             2:22.32 ( )
                                3:32.58 ( )                             4:44.28 ( )
                                5:56.73 ( )                             7:09.96 ( )
                                8:21.76 ( )   9:29.06 (1:07.30)
  3 Porras, Andres      14 UC Swim Club         9:27.76    9:29.13   696   20
                                1:10.81 ( )                             2:24.34 ( )
                                3:35.16 ( )                             4:47.33 ( )
                                5:57.57 ( )                             7:09.84 ( )
                                8:21.01 ( )   9:29.13 (1:08.12)
  4 Kendrick, James     13 CASC                10:03.38    9:41.02   665   15
                                1:09.72 ( )                             2:22.64 ( )
                                3:34.61 ( )                             4:47.38 ( )
                                6:01.23 ( )                             7:15.28 ( )
                                8:29.60 ( )   9:41.02 (1:11.42)
  5 Maybury, Braden     13 CASC                10:14.89   10:18.74   572   14
                                1:10.15 ( )                             2:24.10 ( )
                                3:42.19 ( )                             5:02.89 ( )
                                6:23.42 ( )                             7:44.05 ( )
                                9:02.67 ( )  10:18.74 (1:16.07)
  6 Blattler, Daniel    13 CASC                10:16.33   10:29.69   547   13
                                1:11.39 ( )                             2:31.48 ( )
                                3:52.48 ( )                             5:12.84 ( )
                                6:33.61 ( )                             7:54.70 ( )
                                9:15.06 ( )  10:29.69 (1:14.63)
  7 Karperien, Matthew  13 CASC                10:47.28   10:30.00   547   12
                                1:11.78 ( )                             2:30.57 ( )
                                3:51.22 ( )                             5:11.71 ( )
                                6:32.05 ( )                             7:52.30 ( )
                                9:12.54 ( )  10:30.00 (1:17.46)
  8 Kendrick, Matthew   14 CASC                10:10.56   10:30.41   546   11
                                1:13.24 ( )                             2:32.29 ( )
                                                                        5:14.22 ( )
                                6:41.18 ( )                             7:57.07 ( )
                                9:17.11 ( )  10:30.41 (1:13.30)
  9 Schwarz, Adam       13 CASC                10:48.99   10:49.94   505
                                1:15.08 ( )                             2:38.24 ( )
                                4:01.34 ( )                             5:24.36 ( )
                                6:46.68 ( )                             8:09.38 ( )
                                9:31.94 ( )  10:49.94 (1:18.00)
Event 19  Girls 15 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Bell, Amanda        16 UC Swim Club         9:01.66    9:13.95   851   30
                                1:16.78 ( )                             2:15.18 ( )
                                3:25.39 ( )                             4:36.15 ( )
                                5:46.43 ( )                             6:56.35 ( )
                                8:05.66 ( )   9:13.95 (1:08.29)
  2 Gross, Sheena       15 EKSC                 9:18.20    9:29.32   808   25
                                1:17.15 ( )                             2:16.82 ( )
                                3:28.56 ( )                             4:40.19 ( )
                                5:52.32 ( )                             7:04.90 ( )
                                8:17.68 ( )   9:29.32 (1:11.64)
  3 Tyler, Jillian      15 CASC                 9:36.63    9:36.45   788   20
                                1:18.70 ( )                             2:19.03 ( )
                                3:30.94 ( )                             4:43.02 ( )
                                5:55.25 ( )                             7:08.73 ( )
                                8:23.16 ( )   9:36.45 (1:13.29)
  4 Kabesh, Kim         16 STSC                 9:31.46    9:38.89   781   15
                                1:17.89 ( )                             2:21.06 ( )
                                3:33.98 ( )                             4:47.51 ( )
                                6:00.64 ( )                             7:13.91 ( )
                                8:27.56 ( )   9:38.89 (1:11.33)
  5 Stilling, Joanie    16 GLEN                 9:19.13    9:39.65   779   14
                                1:16.48 ( )                             2:20.06 ( )
                                3:33.88 ( )                             4:47.94 ( )
                                6:01.63 ( )                             7:15.79 ( )
                                8:29.30 ( )   9:39.65 (1:10.35)
  6 Young, Glenna       16 EKSC                 9:23.19    9:42.55   771   13
                                1:17.55 ( )                             2:21.29 ( )
                                3:34.19 ( )                             4:47.36 ( )
                                6:01.09 ( )                             7:15.14 ( )
                                8:29.80 ( )   9:42.55 (1:12.75)
  7 Delaloye, Danielle  16 EKSC                 9:42.65    9:52.74   744   12
                                1:16.17 ( )                             2:23.30 ( )
                                3:37.12 ( )                             4:51.00 ( )
                                6:05.88 ( )                             7:21.44 ( )
                                8:37.23 ( )   9:52.74 (1:15.51)
  8 Sayles, Rebecca     15 CASC                 9:49.47    9:54.49   739
                                1:09.07 ( )                             2:22.83 ( )
                                3:37.73 ( )                             4:52.57 ( )
                                6:08.05 ( )                             7:23.79 ( )
                                8:40.11 ( )   9:54.49 (1:14.38)
  9 Campbell, Ali       15 FMSC                 9:55.30   10:02.36   719
                                1:12.56 ( )                             2:28.15 ( )
                                3:44.35 ( )                             5:00.46 ( )
                                6:16.17 ( )                             7:32.87 ( )
                                8:48.92 ( )  10:02.36 (1:13.44)
 10 Wolstenholme, Moir  16 UC Swim Club         9:47.21   10:02.38   719
                                1:12.06 ( )                             2:27.82 ( )
                                3:43.71 ( )                             4:59.74 ( )
                                6:14.88 ( )                             7:31.76 ( )
                                8:48.65 ( )  10:02.38 (1:13.73)
 11 Starratt, Pamela    15 CASC                 9:32.33   10:03.84   715   11
                                1:15.85 ( )                             2:19.90 ( )
                                3:35.51 ( )                             4:51.78 ( )
                                6:09.34 ( )                             7:27.23 ( )
                                8:45.54 ( )  10:03.84 (1:18.30)
 12 Leighton-Nipp, Cal  16 OSC                  9:56.75   10:17.95   679
                                1:14.32 ( )                             2:32.55 ( )
                                3:50.92 ( )                             5:08.26 ( )
                                6:25.62 ( )                             7:43.59 ( )
                                9:01.04 ( )  10:17.95 (1:16.91)
 13 Hassell, Stephanie  15 GLEN                10:12.54   10:21.65   670
                                1:13.91 ( )                             2:32.12 ( )
                                3:50.92 ( )                             5:10.34 ( )
                                6:29.89 ( )                             7:49.45 ( )
                                9:08.58 ( )  10:21.65 (1:13.07)
 14 Graham, Lauren      16 NCSA                10:02.17   10:24.68   662
                                1:13.17 ( )                             2:30.83 ( )
                                3:49.87 ( )                             5:10.09 ( )
                                6:29.87 ( )                             7:49.14 ( )
                                9:08.67 ( )  10:24.68 (1:16.01)
 15 Komisar, Vicki      16 KSC                 10:24.37   10:24.93   662
                                1:13.06 ( )                             2:33.16 ( )
                                3:53.14 ( )                             5:13.30 ( )
                                6:32.34 ( )                             7:51.19 ( )
                                9:09.07 ( )  10:24.93 (1:15.86)
 16 Halasz, Miranda     15 CASC                10:06.61   10:26.77   657
                                1:13.31 ( )                             2:31.01 ( )
                                3:49.71 ( )                             5:09.71 ( )
                                6:30.29 ( )                             7:49.76 ( )
                                9:10.15 ( )  10:26.77 (1:16.62)
Event 20  Boys 15 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Lavoie, Malcolm     18 OSC                  8:20.51    8:37.69   845   30
                                1:00.88 ( )                             2:05.36 ( )
                                3:09.91 ( )                             4:14.48 ( )
                                5:19.82 ( )                             6:26.33 ( )
                                7:33.68 ( )   8:37.69 (1:04.01)
  2 Derban, Willie      18 UC Swim Club         8:33.94    8:42.66   830   25
                                1:02.51 ( )                             2:34.40 ( )
                                                                        4:40.64 ( )
                                5:39.96 ( )                             6:39.01 ( )
                                7:40.75 ( )   8:42.66 (1:01.91)
  3 Derban, Michael     20 UC Swim Club         8:30.44    8:43.01   829   20
                                1:02.83 ( )                             2:10.07 ( )
                                3:17.80 ( )                             4:24.40 ( )
                                5:30.82 ( )                             6:37.01 ( )
                                7:42.15 ( )   8:43.01 (1:00.86)
  4 Greenshields, Joel  16 CASC                 8:44.40    8:46.48   819   15
                                                                        2:35.67 ( )
                                                                        4:41.11 ( )
                                5:40.38 ( )                             6:35.72 ( )
                                7:41.04 ( )   8:46.48 (1:05.44)
  5 Phillips, Devin     19 EKSC                 8:39.73    9:08.49   754   14
                                1:03.74 ( )                             2:11.59 ( )
                                3:20.69 ( )                             4:30.07 ( )
                                5:39.28 ( )                             6:49.68 ( )
                                8:00.03 ( )   9:08.49 (1:08.46)
  6 Driedger, Michael   18 CASC                 8:45.06    9:09.10   753   13
                                1:03.67 ( )                             2:11.98 ( )
                                3:21.37 ( )                             4:31.31 ( )
                                5:41.60 ( )                             6:52.21 ( )
                                8:02.07 ( )   9:09.10 (1:07.03)
  7 Rawlick, Doug       15 OSC                  8:48.17    9:09.71   751   12
                                1:04.95 ( )                             2:14.28 ( )
                                3:24.16 ( )                             4:33.83 ( )
                                5:43.60 ( )                             6:52.46 ( )
                                8:01.41 ( )   9:09.71 (1:08.30)
  8 Lynch, Nathan       16 OSC                  8:57.63    9:11.07   747
                                1:04.65 ( )                             2:13.28 ( )
                                3:23.46 ( )                             4:31.85 ( )
                                5:41.80 ( )                             6:52.11 ( )
                                8:02.37 ( )   9:11.07 (1:08.70)
  9 Demchuk, Nathan     16 EKSC                 8:49.59    9:24.00   711
                                1:04.46 ( )                             2:13.37 ( )
                                3:24.17 ( )                             4:35.93 ( )
                                5:46.91 ( )                             6:58.48 ( )
                                8:06.69 ( )   9:24.00 (1:17.31)
 10 Kubik, Thane        16 GLEN                10:16.98    9:27.72   700
                                1:04.25 ( )                             2:13.04 ( )
                                3:23.99 ( )                             4:35.98 ( )
                                5:48.69 ( )                             7:02.15 ( )
                                8:15.97 ( )   9:27.72 (1:11.75)
 11 Burton, Tyler       16 FMSC                 9:10.08    9:29.62   695
                                1:06.42 ( )                             2:19.57 ( )
                                3:32.73 ( )                             4:45.96 ( )
                                5:57.81 ( )                             7:09.49 ( )
                                8:20.89 ( )   9:29.62 (1:08.73)
 12 Phelan, Jim         16 EKSC                 9:10.73    9:32.46   687
                                1:15.58 ( )                             2:18.79 ( )
                                3:31.69 ( )                             4:45.04 ( )
                                6:04.63 ( )                             7:11.71 ( )
                                8:24.98 ( )   9:32.46 (1:07.48)
Event 21  Girls 12 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Rypien, Elizabeth   12 LASC                 2:48.07    2:44.12   658   30
                  35.66     1:18.44 (42.78)     2:05.27 (46.83)     2:44.12 (38.85)
  2 Snodgrass, Rayven   11 CASC                 2:48.52    2:46.12   640   25
                  35.74     1:19.05 (43.31)     2:06.97 (47.92)     2:46.12 (39.15)
  3 Dakin Kuiper, Sier  12 LASC                 2:47.26    2:46.32   638   20
                  37.25     1:19.81 (42.56)     2:08.26 (48.45)     2:46.32 (38.06)
  4 Cook, Katie         12 FMSC                 2:51.10    2:48.71   617   15
                  36.14     1:20.32 (44.18)     2:12.32 (52.00)     2:48.71 (36.39)
  5 Nesbitt, Colleen    12 GLEN                 2:49.39    2:49.39   611   14
                  36.31     1:21.75 (45.44)     2:11.28 (49.53)     2:49.39 (38.11)
  6 Procter, Kaylee     11 AMAC Swimming        2:52.38    2:55.33   561   13
                  38.25     1:23.48 (45.23)     2:15.48 (52.00)     2:55.33 (39.85)
  7 Wood, Alana         11 CASC                 2:59.52    2:56.57   552   12
                  37.98     1:23.42 (45.44)     2:17.44 (54.02)     2:56.57 (39.13)
  8 Young, Kendra       12 FMSC                 2:56.28    2:57.82   542   11
                  39.63     1:26.12 (46.49)     2:18.56 (52.44)     2:57.82 (39.26)
Preliminaries
  9 Snodgrass, Brookly  10 CASC                 3:02.65
 10 Clement, Bea        11 CASC                 3:03.22
 11 Poliquin, Rachelle  12 STSC                 3:03.63
 12 Long, Shelley       12 NCSA                 3:03.91
 13 Graves, Meagan A     9 Torpedo              3:04.74
 14 Kemp, Christine     11 STSC                 3:05.07
 15 King, Anna-Marie    12 CASC                 3:05.65
 16 Cook, Olivia        11 FMSC                 3:05.76
 17 Kichton, Rachelle   11 FMSC                 3:07.22
 18 Whitaker, Brooke    10 CASC                 3:16.85
 19 Pennock, Ellen      11 CASC                 3:18.77
 20 Slotboom, Megan     10 CASC                 3:31.46
 21 Lata, Sydney        10 CASC                 3:33.05
Event 21  Girls 12 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Dakin Kuiper, Sierra      12 LASC                 2:43.86    2:47.26   629
                                1:19.73 ( )   2:47.26 (1:27.53)
  2 Rypien, Elizabeth         12 LASC                 2:39.15    2:48.07   622
                                1:23.08 ( )   2:48.07 (1:24.99)
  3 Snodgrass, Rayven         11 CASC                 2:47.81    2:48.52   618
                                1:20.19 ( )   2:48.52 (1:28.33)
  4 Nesbitt, Colleen          12 GLEN                 2:45.49    2:49.39   611
                                1:21.13 ( )   2:49.39 (1:28.26)
  5 Cook, Katie               12 FMSC                 2:45.80    2:51.10   596
                                1:22.87 ( )   2:51.10 (1:28.23)
  6 Procter, Kaylee           11 AMAC Swimming        2:56.09    2:52.38   585
                                1:22.68 ( )   2:52.38 (1:29.70)
  7 Young, Kendra             12 FMSC                 2:52.59    2:56.28   554
                                1:26.77 ( )   2:56.28 (1:29.51)
  8 Wood, Alana               11 CASC                 3:01.67    2:59.52   529
                                1:23.73 ( )   2:59.52 (1:35.79)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Snodgrass, Brooklynn      10 CASC                 2:57.86    3:02.65   506
                                1:27.36 ( )   3:02.65 (1:35.29)
 10 Clement, Bea              11 CASC                 3:01.41    3:03.22   502
                                1:27.60 ( )   3:03.22 (1:35.62)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Poliquin, Rachelle        12 STSC                 3:01.07    3:03.63   499
                                1:29.48 ( )   3:03.63 (1:34.15)
 12 Long, Shelley             12 NCSA                 3:03.97    3:03.91   497
                                1:30.17 ( )   3:03.91 (1:33.74)
 13 Graves, Meagan A           9 Torpedo              3:01.85    3:04.74   491
                                1:31.43 ( )   3:04.74 (1:33.31)
 14 Kemp, Christine           11 STSC                 2:59.80    3:05.07   489
                                1:29.66 ( )   3:05.07 (1:35.41)
 15 King, Anna-Marie          12 CASC                 2:58.60    3:05.65   485
                                1:28.73 ( )   3:05.65 (1:36.92)
 16 Cook, Olivia              11 FMSC                 3:01.67    3:05.76   484
                                1:29.77 ( )   3:05.76 (1:35.99)
 17 Kichton, Rachelle         11 FMSC                 3:02.42    3:07.22   474
                                1:30.01 ( )   3:07.22 (1:37.21)
 18 Whitaker, Brooke          10 CASC                 3:14.21    3:16.85   414
                                1:35.26 ( )   3:16.85 (1:41.59)
 19 Pennock, Ellen            11 CASC                 3:16.09    3:18.77   403
                                1:39.79 ( )   3:18.77 (1:38.98)
 20 Slotboom, Megan           10 CASC                 3:28.95    3:31.46   337
                                1:40.08 ( )   3:31.46 (1:51.38)
 21 Lata, Sydney              10 CASC                 3:31.41    3:33.05   329
                                1:50.84 ( )   3:33.05 (1:42.21)
Event 22  Boys 12 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Novak, Daxton       12 UC Swim Club         2:43.77    2:42.39   530   30
                  34.61     1:15.83 (41.22)     2:06.68 (50.85)     2:42.39 (35.71)
  2 Dalen, Christopher  12 UC Swim Club         2:45.42    2:45.35   506   25
                  37.45     1:21.81 (44.36)     2:08.39 (46.58)     2:45.35 (36.96)
  3 Newton, Braeden     11 FMSC                 2:48.48    2:47.88   486   20
                  38.92     1:21.89 (42.97)     2:11.06 (49.17)     2:47.88 (36.82)
  4 Wagner, Thomas      11 UC Swim Club         2:51.84    2:50.00   470   15
                  38.12     1:21.99 (43.87)     2:09.60 (47.61)     2:50.00 (40.40)
  5 Blattler, Gregory   12 CASC                 2:54.31    2:50.16   469   14
                  37.73     1:20.66 (42.93)     2:13.47 (52.81)     2:50.16 (36.69)
  6 Swain, Greg         12 AMAC Swimming        2:53.21    2:51.01   463   13
                  37.89     1:20.88 (42.99)     2:12.10 (51.22)     2:51.01 (38.91)
  7 Schaepsmeyer, Thom  12 CASC                 2:55.91    2:57.14   421   12
                  40.61     1:26.05 (45.44)     2:16.59 (50.54)     2:57.14 (40.55)
  8 Bromfield, David    10 UC Swim Club         2:57.24    2:57.43   419   11
                  40.03     1:26.37 (46.34)     2:17.44 (51.07)     2:57.43 (39.99)
Preliminaries
  9 Burton, Matthew     12 FMSC                 3:00.52
 10 Hanna, Roger        12 UC Swim Club         3:02.36
 11 Ogg, Mason          10 CASC                 3:02.65
 12 Jobin, Thomas       11 CASC                 3:03.65
 13 Kozell, Greg        12 STSC                 3:04.06
 14 Jobe, Graham        12 CASC                 3:04.21
 15 McAtee, Gavin       12 CASC                 3:05.78
 16 Wood, Russell       10 CASC                 3:09.15
 17 Gebert, Jorah       11 FMSC                 3:09.27
 18 Vanderbeek, Eric    12 FMSC                 3:13.34
 19 Brown, Griffin      11 CASC                 3:15.51
 20 Nelson, Kevin       10 CASC                 3:16.52
 21 Maybury, Adam        9 CASC                 3:24.75
 22 Thumwood, Devon     10 CASC                 3:25.02
 23 Abdellatif, Yousse   9 CASC                 3:35.84
 -- Mills, Corey        10 CASC                 3:27.23         X
 -- Hibberd, Steven     12 KSC                      NS
Event 22  Boys 12 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Novak, Daxton             12 UC Swim Club         2:41.11    2:43.77   518
                                1:14.33 ( )   2:43.77 (1:29.44)
  2 Dalen, Christopher        12 UC Swim Club         2:45.38    2:45.42   505
                                1:21.64 ( )   2:45.42 (1:23.78)
  3 Newton, Braeden           11 FMSC                 2:44.12    2:48.48   482
                                1:20.76 ( )   2:48.48 (1:27.72)
  4 Wagner, Thomas            11 UC Swim Club         2:54.37    2:51.84   457
                                1:23.12 ( )   2:51.84 (1:28.72)
  5 Swain, Greg               12 AMAC Swimming        2:51.15    2:53.21   447
                                1:19.68 ( )   2:53.21 (1:33.53)
  6 Blattler, Gregory         12 CASC                 2:44.80    2:54.31   440
                                1:20.31 ( )   2:54.31 (1:34.00)
  7 Schaepsmeyer, Thomas      12 CASC                 2:59.30    2:55.91   429
                                1:24.27 ( )   2:55.91 (1:31.64)
  8 Bromfield, David          10 UC Swim Club         2:58.10    2:57.24   420
                                1:24.25 ( )   2:57.24 (1:32.99)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burton, Matthew           12 FMSC                 2:51.96    3:00.52   399
                                1:26.48 ( )   3:00.52 (1:34.04)
 10 Hanna, Roger              12 UC Swim Club         3:06.80    3:02.36   388
                                1:29.12 ( )   3:02.36 (1:33.24)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ogg, Mason                10 CASC                 3:00.38    3:02.65   386
                                1:26.79 ( )   3:02.65 (1:35.86)
 12 Jobin, Thomas             11 CASC                 2:57.58    3:03.65   380
                                1:28.27 ( )   3:03.65 (1:35.38)
 13 Kozell, Greg              12 STSC                 2:57.77    3:04.06   378
                                1:26.25 ( )   3:04.06 (1:37.81)
 14 Jobe, Graham              12 CASC                 2:55.74    3:04.21   377
                                1:26.24 ( )   3:04.21 (1:37.97)
 15 McAtee, Gavin             12 CASC                 3:05.79    3:05.78   368
                                1:30.29 ( )   3:05.78 (1:35.49)
 16 Wood, Russell             10 CASC                 3:08.87    3:09.15   349
                                1:30.71 ( )   3:09.15 (1:38.44)
 17 Gebert, Jorah             11 FMSC                 3:09.39    3:09.27   348
                                1:29.08 ( )   3:09.27 (1:40.19)
 18 Vanderbeek, Eric          12 FMSC                 3:05.19    3:13.34   327
                                1:34.33 ( )   3:13.34 (1:39.01)
 19 Brown, Griffin            11 CASC                 3:14.58    3:15.51   316
                                1:30.85 ( )   3:15.51 (1:44.66)
 20 Nelson, Kevin             10 CASC                 3:07.52    3:16.52   310
                                1:32.66 ( )   3:16.52 (1:43.86)
 21 Maybury, Adam              9 CASC                 3:19.76    3:24.75   272
                                1:37.54 ( )   3:24.75 (1:47.21)
 22 Thumwood, Devon           10 CASC                 3:22.00    3:25.02   270
                                1:40.25 ( )   3:25.02 (1:44.77)
 23 Abdellatif, Youssef        9 CASC                 3:35.67    3:35.84   225
                                1:45.09 ( )   3:35.84 (1:50.75)
 -- Mills, Corey              10 CASC                 3:27.16   X3:27.23
 -- Hibberd, Steven           12 KSC                  2:54.78         NS
Event 23  Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Ozar, Brittany      14 CASC                 2:35.82    2:30.18   797   30
                  32.51     1:11.78 (39.27)     1:56.87 (45.09)     2:30.18 (33.31)
  2 Snodgrass, Shelbi   13 CASC                 2:33.79    2:30.71   791   25
                  32.76     1:12.63 (39.87)     1:54.80 (42.17)     2:30.71 (35.91)
  3 Johnson, Jessica    14 CASC                 2:35.55    2:35.24   745   20
                  34.06     1:13.76 (39.70)     1:59.08 (45.32)     2:35.24 (36.16)
  4 Hendriks, Breanna   14 UC Swim Club         2:40.17    2:37.38   723   15
                  35.13     1:16.78 (41.65)     2:03.60 (46.82)     2:37.38 (33.78)
  5 Olson-Heisler, Jes  13 UC Swim Club         2:38.66    2:37.93   718   14
                  34.23     1:14.70 (40.47)     2:03.08 (48.38)     2:37.93 (34.85)
  6 Perreaux, Carly     14 OSC                  2:40.13    2:40.24   695   13
                  34.85     1:19.09 (44.24)     2:03.81 (44.72)     2:40.24 (36.43)
  7 Leroux, Erin        14 CASC                 2:42.28    2:40.64   691   12
                  34.98     1:19.11 (44.13)     2:03.06 (43.95)     2:40.64 (37.58)
  8 Krochenski, Shanno  13 NCSA                 2:40.99    2:45.15   649   11
                  34.85     1:20.23 (45.38)     2:07.48 (47.25)     2:45.15 (37.67)
Preliminaries
  9 Nesbitt, Diane      14 GLEN                 2:43.75
 10 Pape, Robyn         13 NCSA                 2:44.45
 11 Tobias, Allison     14 CWC                  2:45.00
 12 Newton, Danielle    13 FMSC                 2:46.48
 13 Mackie, Elise       14 KSC                  2:46.58
 14 Lush, Alex          13 FMSC                 2:46.98
 15 Long, Allison       13 UC Swim Club         2:47.11
 16 Lin, Lisa           13 UC Swim Club         2:47.21
 17 Weevers, Kirsten    14 UC Swim Club         2:48.16
 18 Dalen, Jennifer     13 UC Swim Club         2:49.12
 19 Labahn, Samantha    14 OSC                  2:49.35
 20 Findlay, Amy        14 KSC                  2:49.49
 21 Dufour, Ellan       13 AMAC Swimming        2:49.75
 22 Graham, Kelly       14 NCSA                 2:49.77
 23 Montgomery, Lauren  14 UC Swim Club         2:50.97
 24 Thrower, Jessica    13 UC Swim Club         2:51.17
 25 Kraft, Kimberley    14 CASC                 2:51.99
 26 Sproule, Sasha      13 UC Swim Club         2:52.69
 27 Oleskiw, Wendy      13 STSC                 2:52.70
 28 MacLeod, Kristine   13 UC Swim Club         2:55.24
 29 Jobin, Samantha     14 CASC                 2:55.43
 30 Kurcwal, Megan      13 KSC                  2:55.76
 31 Sissons, Elizabeth  14 AMAC Swimming        2:55.83
 32 Dransutavicius, Co  14 FMSC                 2:56.20
 33 Large, Amanda       13 CASC                 2:58.69
 34 Houg, Kendall       13 FMSC                 3:01.69
 35 Cachia, Michelle    13 FMSC                 3:05.36
 -- Pomerleau, Kristin  14 UC Swim Club             NS
 -- Toth, Michelle      14 CASC                     NS
 -- Van Berkel, Lauren  14 CASC                     NS
Event 23  Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Snodgrass, Shelbi         13 CASC                 2:28.90    2:33.79   759
                                1:13.44 ( )   2:33.79 (1:20.35)
  2 Johnson, Jessica          14 CASC                 2:31.11    2:35.55   741
                                1:13.03 ( )   2:35.55 (1:22.52)
  3 Ozar, Brittany            14 CASC                 2:25.09    2:35.82   739
                                1:16.09 ( )   2:35.82 (1:19.73)
  4 Olson-Heisler, Jessie     13 UC Swim Club         2:44.19    2:38.66   710
                                1:13.88 ( )   2:38.66 (1:24.78)
  5 Perreaux, Carly           14 OSC                  2:35.07    2:40.13   696
                                1:18.45 ( )   2:40.13 (1:21.68)
  6 Hendriks, Breanna         14 UC Swim Club         2:31.59    2:40.17   696
                                1:17.51 ( )   2:40.17 (1:22.66)
  7 Krochenski, Shannon       13 NCSA                 2:39.48    2:40.99   688
                                1:15.89 ( )   2:40.99 (1:25.10)
  8 Leroux, Erin              14 CASC                 2:37.17    2:42.28   675
                                1:19.54 ( )   2:42.28 (1:22.74)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nesbitt, Diane            14 GLEN                 2:38.55    2:43.75   662
                                1:18.73 ( )   2:43.75 (1:25.02)
 10 Pape, Robyn               13 NCSA                 2:40.92    2:44.45   655
                                1:19.60 ( )   2:44.45 (1:24.85)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Tobias, Allison           14 CWC                  2:43.61    2:45.00   650
                                1:18.57 ( )   2:45.00 (1:26.43)
 12 Newton, Danielle          13 FMSC                 2:39.74    2:46.48   636
                                1:18.50 ( )   2:46.48 (1:27.98)
 13 Mackie, Elise             14 KSC                  2:44.09    2:46.58   636
                                1:19.92 ( )   2:46.58 (1:26.66)
 14 Lush, Alex                13 FMSC                 2:49.72    2:46.98   632
                                1:19.79 ( )   2:46.98 (1:27.19)
 15 Long, Allison             13 UC Swim Club         2:41.98    2:47.11   631
                                1:20.14 ( )   2:47.11 (1:26.97)
 16 Lin, Lisa                 13 UC Swim Club         2:41.63    2:47.21   630
                                1:19.74 ( )   2:47.21 (1:27.47)
 17 Weevers, Kirsten          14 UC Swim Club         2:43.97    2:48.16   622
                                1:15.99 ( )   2:48.16 (1:32.17)
 18 Dalen, Jennifer           13 UC Swim Club         2:52.61    2:49.12   613
                                1:23.90 ( )   2:49.12 (1:25.22)
 19 Labahn, Samantha          14 OSC                  2:45.44    2:49.35   611
                                1:19.41 ( )   2:49.35 (1:29.94)
 20 Findlay, Amy              14 KSC                  2:42.72    2:49.49   610
                                1:20.04 ( )   2:49.49 (1:29.45)
 21 Dufour, Ellan             13 AMAC Swimming        2:53.11    2:49.75   608
                                1:20.01 ( )   2:49.75 (1:29.74)
 22 Graham, Kelly             14 NCSA                 2:46.35    2:49.77   607
                                1:20.23 ( )   2:49.77 (1:29.54)
 23 Montgomery, Lauren        14 UC Swim Club         2:44.25    2:50.97   597
                                1:22.79 ( )   2:50.97 (1:28.18)
 24 Thrower, Jessica          13 UC Swim Club         2:44.03    2:51.17   596
                                1:19.82 ( )   2:51.17 (1:31.35)
 25 Kraft, Kimberley          14 CASC                 2:48.65    2:51.99   589
                                1:22.24 ( )   2:51.99 (1:29.75)
 26 Sproule, Sasha            13 UC Swim Club         2:48.48    2:52.69   583
                                1:20.58 ( )   2:52.69 (1:32.11)
 27 Oleskiw, Wendy            13 STSC                 2:48.04    2:52.70   583
                                1:21.28 ( )   2:52.70 (1:31.42)
 28 MacLeod, Kristine         13 UC Swim Club         2:49.06    2:55.24   562
                                1:26.40 ( )   2:55.24 (1:28.84)
 29 Jobin, Samantha           14 CASC                 2:45.69    2:55.43   561
                                1:24.59 ( )   2:55.43 (1:30.84)
 30 Kurcwal, Megan            13 KSC                  2:43.76    2:55.76   558
                                1:23.75 ( )   2:55.76 (1:32.01)
 31 Sissons, Elizabeth        14 AMAC Swimming        2:53.82    2:55.83   557
                                1:24.51 ( )   2:55.83 (1:31.32)
 32 Dransutavicius, Corina    14 FMSC                 2:50.97    2:56.20   554
                                1:24.22 ( )   2:56.20 (1:31.98)
 33 Large, Amanda             13 CASC                 2:49.90    2:58.69   535
                                1:26.27 ( )   2:58.69 (1:32.42)
 34 Houg, Kendall             13 FMSC                 3:03.58    3:01.69   513
                                1:26.03 ( )   3:01.69 (1:35.66)
 35 Cachia, Michelle          13 FMSC                 2:57.48    3:05.36   487
                                1:24.46 ( )   3:05.36 (1:40.90)
 -- Pomerleau, Kristin D      14 UC Swim Club         2:46.55         NS
 -- Toth, Michelle            14 CASC                 2:43.26         NS
 -- Van Berkel, Lauren        14 CASC                 2:44.81         NS
Event 24  Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 McAuley, Matthew    14 CASC                 2:29.55    2:27.62   668   30
                  32.80     1:11.89 (39.09)     1:55.16 (43.27)     2:27.62 (32.46)
  2 Kindrachuk, Nathan  13 OSC                  2:32.33    2:30.50   638   25
                  32.27     1:13.38 (41.11)     1:55.37 (41.99)     2:30.50 (35.13)
  3 Freeman, Keilan     14 UC Swim Club         2:32.19    2:30.96   634   20
                  33.54     1:12.88 (39.34)     1:58.30 (45.42)     2:30.96 (32.66)
  4 Godbeer, Matthew    14 FMSC                 2:32.18    2:31.48   628   15
                  32.91     1:13.85 (40.94)     1:58.18 (44.33)     2:31.48 (33.30)
  5 Lavoie, Callum      14 OSC                  2:34.83    2:34.04   604   14
                  33.18     1:13.74 (40.56)     1:58.67 (44.93)     2:34.04 (35.37)
  6 Kubik, Jeremy       14 GLEN                 2:34.10    2:34.41   600   13
                  33.20     1:13.36 (40.16)     1:58.60 (45.24)     2:34.41 (35.81)
  7 Block, Jason        14 NCSA                 2:36.73    2:34.74   597   12
                  33.98     1:15.13 (41.15)     2:01.14 (46.01)     2:34.74 (33.60)
  8 Markowski, Kyle     14 STSC                 2:36.92    2:35.12   594   11
                  33.94     1:15.33 (41.39)     2:02.00 (46.67)     2:35.12 (33.12)
Preliminaries
  9 Au, Joshua          14 FMSC                 2:40.71
 10 Clark, Mike         14 STSC                 2:43.70
 11 Graves, Kyle W      13 Torpedo              2:44.50
 12 Driedger, Adam      14 CASC                 2:44.73
 13 Krysiak, Adam       14 CASC                 2:44.83
 14 Nelson, Erik        13 CASC                 2:48.37
 15 Robbins, Kyle       13 CASC                 2:52.34
 16 Fung, Ian           13 CASC                 2:57.76
 17 Bennett, Matthew    13 CASC                 2:59.26
 -- Loyola, Mathew      14 NCSA                     NS
Event 24  Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 McAuley, Matthew          14 CASC                 2:27.91    2:29.55   648
                                1:11.42 ( )   2:29.55 (1:18.13)
  2 Godbeer, Matthew          14 FMSC                 2:29.72    2:32.18   622
                                1:13.97 ( )   2:32.18 (1:18.21)
  3 Freeman, Keilan           14 UC Swim Club         2:28.26    2:32.19   622
                                1:12.20 ( )   2:32.19 (1:19.99)
  4 Kindrachuk, Nathan        13 OSC                  2:30.58    2:32.33   620
                                1:15.95 ( )   2:32.33 (1:16.38)
  5 Kubik, Jeremy             14 GLEN                 2:35.60    2:34.10   603
                                1:13.40 ( )   2:34.10 (1:20.70)
  6 Lavoie, Callum            14 OSC                  2:29.85    2:34.83   596
                                1:12.73 ( )   2:34.83 (1:22.10)
  7 Block, Jason              14 NCSA                 2:30.48    2:36.73   579
                                1:15.83 ( )   2:36.73 (1:20.90)
  8 Markowski, Kyle           14 STSC                 2:31.44    2:36.92   577
                                1:15.93 ( )   2:36.92 (1:20.99)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Au, Joshua                14 FMSC                 2:33.35    2:40.71   544
                                1:10.43 ( )   2:40.71 (1:30.28)
 10 Clark, Mike               14 STSC                 2:36.34    2:43.70   519
                                1:27.87 ( )   2:43.70 (1:15.83)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Graves, Kyle W            13 Torpedo              2:41.69    2:44.50   512
                                1:15.68 ( )   2:44.50 (1:28.82)
 12 Driedger, Adam            14 CASC                 2:36.41    2:44.73   511
                                1:18.00 ( )   2:44.73 (1:26.73)
 13 Krysiak, Adam             14 CASC                 2:45.44    2:44.83   510
                                1:21.73 ( )   2:44.83 (1:23.10)
 14 Nelson, Erik              13 CASC                 2:37.35    2:48.37   482
                                1:19.28 ( )   2:48.37 (1:29.09)
 15 Robbins, Kyle             13 CASC                 2:45.53    2:52.34   453
                                1:21.34 ( )   2:52.34 (1:31.00)
 16 Fung, Ian                 13 CASC                 2:49.74    2:57.76   417
                                1:23.53 ( )   2:57.76 (1:34.23)
 17 Bennett, Matthew          13 CASC                 2:49.25    2:59.26   407
                                1:25.97 ( )   2:59.26 (1:33.29)
 -- Loyola, Mathew            14 NCSA                 2:37.49         NS
Event 25  Girls 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Vangoudoever, Elsa  18 NCSA                 2:29.82    2:25.35   848   30
                  31.04     1:09.26 (38.22)     1:51.72 (42.46)     2:25.35 (33.63)
  2 Block, Carmen       18 NCSA                 2:31.00    2:26.91   831   25
                  31.63     1:08.93 (37.30)     1:52.75 (43.82)     2:26.91 (34.16)
  3 Kinsella, Megan     22 UC Swim Club         2:31.43    2:27.02   830   20
                  32.84     1:10.51 (37.67)     1:54.07 (43.56)     2:27.02 (32.95)
  4 Bayliss, Lynette    18 UC Swim Club         2:31.22    2:29.35   806   15
                  32.09     1:09.03 (36.94)     1:54.02 (44.99)     2:29.35 (35.33)
  5 Pierse, Hanna       15 EKSC                 2:32.86    2:30.72   791   14
                  33.48     1:12.72 (39.24)     1:54.88 (42.16)     2:30.72 (35.84)
  6 Norton, Thea        17 OSC                  2:36.69    2:31.10   787
                  33.61     1:12.84 (39.23)     1:55.75 (42.91)     2:31.10 (35.35)
  7 Traa, Hailee        15 UC Swim Club         2:34.43    2:32.32   774   13
                  33.67     1:12.16 (38.49)     1:57.85 (45.69)     2:32.32 (34.47)
  8 Symes, Katerina     16 EKSC                 2:35.07    2:32.61   771   12
                  33.88     1:12.97 (39.09)     1:57.67 (44.70)     2:32.61 (34.94)
  9 Jensen, Michelle    17 STSC                 2:35.47    2:32.99   768
                  32.66     1:13.47 (40.81)     1:57.02 (43.55)     2:32.99 (35.97)
 10 Kabesh, Kim         16 STSC                 2:35.80    2:33.64   761
                  32.18     1:12.65 (40.47)     1:59.96 (47.31)     2:33.64 (33.68)
 11 Starratt, Carol     17 CASC                 2:36.38    2:33.71   760
                  33.42     1:12.90 (39.48)     1:58.56 (45.66)     2:33.71 (35.15)
 12 Saltesz, Amanda     16 KSC                  2:35.92    2:33.78   759
                  33.45     1:11.80 (38.35)     1:58.43 (46.63)     2:33.78 (35.35)
 13 Gross, Sheena       15 EKSC                 2:32.32    2:35.34   743   11
                  33.38     1:12.59 (39.21)     2:00.07 (47.48)     2:35.34 (35.27)
 14 Clarke, Mackenzie   18 GLEN                 2:37.51    2:35.46   742
                  33.33     1:14.70 (41.37)     1:59.42 (44.72)     2:35.46 (36.04)
 15 Donner, Meghan      15 STSC                 2:35.76    2:37.10   726
                  34.84     1:14.18 (39.34)     2:00.77 (46.59)     2:37.10 (36.33)
 16 Flanagan, Kristyn   15 AMAC Swimming        2:37.49    2:38.36   713
                  33.39     1:12.93 (39.54)     2:02.59 (49.66)     2:38.36 (35.77)
Preliminaries
  1 Durand, Dena        23 UC Swim Club         2:26.77
  8 Lys, Alexandra      19 UC Swim Club         2:32.98
 19 Hirsch, Kim         18 STSC                 2:37.59
 20 Chard, Christine    20 UC Swim Club         2:38.14
 21 Buczkowski, Whitne  16 KSC                  2:39.08
 22 Cachia, Katelyn     15 FMSC                 2:39.53
 23 Saltesz, Chrystal   18 KSC                  2:39.68
 24 Beninger, Stephani  15 CASC                 2:41.29
 25 Miller, Lindsey     17 NCSA                 2:41.50
 26 Wolstenholme, Moir  16 UC Swim Club         2:42.08
 27 Gagnon, Caroline    15 CASC                 2:42.75
 28 Armstrong, Dana     15 EKSC                 2:44.09
 29 Halasz, Miranda     15 CASC                 2:44.24
 30 Campbell, Ali       15 FMSC                 2:45.97
 31 Roedel, Melyssa     15 NCSA                 2:45.99
 32 Harr, Cari          19 OSC                  2:46.19
 33 Miller, Emily       15 CASC                 2:46.62
 34 MacLeod, Donna      15 EKSC                 2:46.65
 35 Reinhart, Sara      16 KSC                  2:48.20
 36 Contenti, Justina   15 NCSA                 2:49.02
 37 Brooks, Nicole      15 FMSC                 2:52.40
 38 Gagnon, Sarah       16 FMSC                 2:53.05
 39 Wardale, Jessi      15 CASC                 2:57.08
 40 Olson, Brittany     15 NCSA                 2:57.49
 41 Miller, Jessie      15 NCSA                 2:58.54
 42 Abells, Sydney      16 LASC                 3:05.06
 -- Bukieda, Katelyn    16 EKSC                     NS
 -- Gagnon, Karine      18 FMSC                     NS
 -- Winfield, Marley    16 UC Swim Club             NS
Event 25  Girls 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Durand, Dena              23 UC Swim Club         2:19.14    2:26.77   833
                                1:09.84 ( )   2:26.77 (1:16.93)
  2 Vangoudoever, Elsa        18 NCSA                 2:22.93    2:29.82   801
                                1:11.38 ( )   2:29.82 (1:18.44)
  3 Block, Carmen             18 NCSA                 2:23.03    2:31.00   788
                                1:11.23 ( )   2:31.00 (1:19.77)
  4 Bayliss, Lynette          18 UC Swim Club         2:31.70    2:31.22   786
                                1:09.58 ( )   2:31.22 (1:21.64)
  5 Kinsella, Megan           22 UC Swim Club         2:26.29    2:31.43   784
                                1:13.30 ( )   2:31.43 (1:18.13)
  6 Gross, Sheena             15 EKSC                 2:26.88    2:32.32   774
                                1:11.82 ( )   2:32.32 (1:20.50)
  7 Pierse, Hanna             15 EKSC                 2:24.79    2:32.86   769
                                1:13.42 ( )   2:32.86 (1:19.44)
  8 Lys, Alexandra            19 UC Swim Club         2:27.87    2:32.98   768
                                1:14.41 ( )   2:32.98 (1:18.57)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Traa, Hailee              15 UC Swim Club         2:27.34    2:34.43   753
                                1:12.79 ( )   2:34.43 (1:21.64)
 10 Symes, Katerina           16 EKSC                 2:27.45    2:35.07   746
                                1:14.26 ( )   2:35.07 (1:20.81)
 11 Jensen, Michelle          17 STSC                 2:30.88    2:35.47   742
                                1:14.20 ( )   2:35.47 (1:21.27)
 12 Donner, Meghan            15 STSC                 2:33.17    2:35.76   739
                                1:12.74 ( )   2:35.76 (1:23.02)
 13 Kabesh, Kim               16 STSC                 2:31.36    2:35.80   739
                                1:12.59 ( )   2:35.80 (1:23.21)
 14 Saltesz, Amanda           16 KSC                  2:30.65    2:35.92   738
                                1:12.42 ( )   2:35.92 (1:23.50)
 15 Starratt, Carol           17 CASC                 2:27.56    2:36.38   733
                                1:13.73 ( )   2:36.38 (1:22.65)
 16 Norton, Thea              17 OSC                  2:24.05    2:36.69   730
                                1:16.34 ( )   2:36.69 (1:20.35)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Flanagan, Kristyn         15 AMAC Swimming        2:37.24    2:37.49   722
                                1:13.48 ( )   2:37.49 (1:24.01)
 18 Clarke, Mackenzie         18 GLEN                 2:29.97    2:37.51   722
                                1:15.63 ( )   2:37.51 (1:21.88)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hirsch, Kim               18 STSC                 2:31.48    2:37.59   721
                                1:15.47 ( )   2:37.59 (1:22.12)
 20 Chard, Christine          20 UC Swim Club         2:27.84    2:38.14   715
                                1:16.78 ( )   2:38.14 (1:21.36)
 21 Buczkowski, Whitney       16 KSC                  2:33.66    2:39.08   706
                                1:12.83 ( )   2:39.08 (1:26.25)
 22 Cachia, Katelyn           15 FMSC                 2:34.73    2:39.53   702
                                1:16.26 ( )   2:39.53 (1:23.27)
 23 Saltesz, Chrystal         18 KSC                  2:35.38    2:39.68   700
                                1:17.87 ( )   2:39.68 (1:21.81)
 24 Beninger, Stephanie       15 CASC                 2:29.01    2:41.29   685
                                1:16.44 ( )   2:41.29 (1:24.85)
 25 Miller, Lindsey           17 NCSA                 2:35.44    2:41.50   683
                                1:17.28 ( )   2:41.50 (1:24.22)
 26 Wolstenholme, Moira       16 UC Swim Club         2:32.65    2:42.08   677
                                1:15.31 ( )   2:42.08 (1:26.77)
 27 Gagnon, Caroline          15 CASC                 2:47.20    2:42.75   671
                                1:13.33 ( )   2:42.75 (1:29.42)
 28 Armstrong, Dana           15 EKSC                 2:41.03    2:44.09   658
                                1:18.80 ( )   2:44.09 (1:25.29)
 29 Halasz, Miranda           15 CASC                 2:38.58    2:44.24   657
                                1:17.65 ( )   2:44.24 (1:26.59)
 30 Campbell, Ali             15 FMSC                 2:43.06    2:45.97   641
                                1:17.79 ( )   2:45.97 (1:28.18)
 31 Roedel, Melyssa           15 NCSA                 2:41.82    2:45.99   641
                                1:20.69 ( )   2:45.99 (1:25.30)
 32 Harr, Cari                19 OSC                  2:36.45    2:46.19   639
                                1:19.10 ( )   2:46.19 (1:27.09)
 33 Miller, Emily             15 CASC                 2:38.76    2:46.62   635
                                1:18.42 ( )   2:46.62 (1:28.20)
 34 MacLeod, Donna            15 EKSC                 2:32.81    2:46.65   635
                                1:19.50 ( )   2:46.65 (1:27.15)
 35 Reinhart, Sara            16 KSC                  2:39.01    2:48.20   621
                                1:17.90 ( )   2:48.20 (1:30.30)
 36 Contenti, Justina         15 NCSA                 2:44.93    2:49.02   614
 37 Brooks, Nicole            15 FMSC                 2:38.65    2:52.40   585
                                1:21.14 ( )   2:52.40 (1:31.26)
 38 Gagnon, Sarah             16 FMSC                 2:46.44    2:53.05   580
                                1:19.78 ( )   2:53.05 (1:33.27)
 39 Wardale, Jessi            15 CASC                 2:40.50    2:57.08   548
                                1:20.80 ( )   2:57.08 (1:36.28)
 40 Olson, Brittany           15 NCSA                 2:50.84    2:57.49   544
                                1:23.86 ( )   2:57.49 (1:33.63)
 41 Miller, Jessie            15 NCSA                 2:50.92    2:58.54   536
                                1:27.39 ( )   2:58.54 (1:31.15)
 42 Abells, Sydney            16 LASC                 2:53.86    3:05.06   489
                                1:24.27 ( )   3:05.06 (1:40.79)
 -- Bukieda, Katelyn          16 EKSC                 2:37.77         NS
 -- Gagnon, Karine            18 FMSC                 2:38.35         NS
 -- Winfield, Marley          16 UC Swim Club         2:40.00         NS
Event 26  Boys 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 D'Amico, Gavin      16 EKSC                 2:16.62    2:13.56   824   30
                  28.49     1:03.83 (35.34)     1:43.81 (39.98)     2:13.56 (29.75)
  2 Armstrong, Tristan  17 NCSA                 2:15.52    2:15.75   799   25
                  28.84     1:02.92 (34.08)     1:44.17 (41.25)     2:15.75 (31.58)
  3 Amer, Adam          17 EKSC                 2:19.36    2:17.00   784   20
                  30.12     1:07.00 (36.88)     1:45.50 (38.50)     2:17.00 (31.50)
  4 Greenshields, Joel  16 CASC                 2:16.18    2:17.32   781   15
                  28.87     1:03.64 (34.77)     1:46.34 (42.70)     2:17.32 (30.98)
  5 Derban, Michael     20 UC Swim Club         2:20.36    2:17.50   779   14
                  31.04     1:06.92 (35.88)     1:51.99 (45.07)     2:17.50 (25.51)
  6 Kubik, Thane        16 GLEN                 2:19.74    2:17.71   776   13
                  29.75     1:05.05 (35.30)     1:46.68 (41.63)     2:17.71 (31.03)
  7 Wollach, Pascal     16 CASC                 2:18.13    2:17.92   774   12
                  29.01     1:03.90 (34.89)     1:47.99 (44.09)     2:17.92 (29.93)
  8 Driedger, Michael   18 CASC                 2:21.02    2:18.72   765
                  30.00     1:05.38 (35.38)     1:47.55 (42.17)     2:18.72 (31.17)
  9 Szoo, Adam          16 CASC                 2:22.85    2:20.38   746
                  31.17     1:08.94 (37.77)     1:49.12 (40.18)     2:20.38 (31.26)
 10 Betuzzi, Ray        16 UC Swim Club         2:22.15    2:21.04   738
                  28.31     1:06.37 (38.06)     1:50.33 (43.96)     2:21.04 (30.71)
 11 Kunyk, Matthew      17 EKSC                 2:24.81    2:23.26   714
                  30.84     1:07.81 (36.97)     1:50.37 (42.56)     2:23.26 (32.89)
 12 Kautz, Adam         16 CASC                 2:24.66    2:23.57   711
                  30.76     1:08.74 (37.98)     1:51.79 (43.05)     2:23.57 (31.78)
 13 Pape, Ashley        17 NCSA                 2:26.28    2:26.36   681
                  29.60     1:07.21 (37.61)     1:46.59 (39.38)     2:26.36 (39.77)
 14 Abdelrehim, Adam    15 UC Swim Club         2:25.04    2:27.66   667
                  32.31     1:10.91 (38.60)     1:56.73 (45.82)     2:27.66 (30.93)
 15 Lund, Jesse         16 EKSC                 2:19.75    2:27.67   667   11
                  29.66     1:07.32 (37.66)     1:52.26 (44.94)     2:27.67 (35.41)
 16 Wong, Charles       15 UC Swim Club         2:24.88    2:28.02   663
                  30.85     1:09.81 (38.96)     1:54.93 (45.12)     2:28.02 (33.09)
Preliminaries
  1 NG, Callum          18 UC Swim Club         2:13.54
  6 Sorrenti, Kyle      18 GLEN                 2:18.24
 19 Yeap, Winston       15 OSC                  2:26.35
 20 Sabourin, Justin    16 OSC                  2:27.12
 21 Odger, Zacary       15 CASC                 2:27.81
 22 O'Neill, Braden     17 OSC                  2:28.31
 23 Burton, Tyler       16 FMSC                 2:29.44
 24 Douglas, Graeham    16 CWC                  2:29.86
 25 Silverberg, Avi     16 UC Swim Club         2:30.43
 26 Phelan, Jim         16 EKSC                 2:30.51
 27 Cunes, Matt         15 KSC                  2:30.93
 28 Anhorn, Jason       16 AMAC Swimming        2:31.27
 29 Zochodne, William   15 CWC                  2:32.29
 30 Bryden, Jordan      17 NCSA                 2:32.97
 31 Brewer, Shane       27 EKSC                 2:33.08
 32 Michie, Chad        15 CASC                 2:33.73
 33 Jarvis, Andrew      17 CASC                 2:34.51
 34 McMurray, Stephen   15 KSC                  2:36.76
 35 O'Bryan, Tyler      16 CWC                  2:37.51
 36 Kasongo, Pierre     18 FMSC                 2:40.18
 37 Zwicker, John       15 NCSA                 2:47.09
 -- Thomsen, Chad       21 EKSC                     NS
 -- Hyder, Cameron      21 UC Swim Club             NS
 -- Diehl, Graham       21 UC Swim Club             NS
 -- Derochie, Matthew   17 KSC                      NS
Event 26  Boys 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 NG, Callum                18 UC Swim Club         2:07.28    2:13.54   825
                                1:03.09 ( )   2:13.54 (1:10.45)
  2 Armstrong, Tristan        17 NCSA                 2:10.15    2:15.52   801
                                1:03.23 ( )   2:15.52 (1:12.29)
  3 Greenshields, Joel        16 CASC                 2:11.72    2:16.18   794
                                1:02.88 ( )   2:16.18 (1:13.30)
  4 D'Amico, Gavin            16 EKSC                 2:13.60    2:16.62   789
                                1:04.31 ( )   2:16.62 (1:12.31)
  5 Wollach, Pascal           16 CASC                 2:15.41    2:18.13   771
                                1:02.97 ( )   2:18.13 (1:15.16)
  6 Sorrenti, Kyle            18 GLEN                 2:10.58    2:18.24   770
                                1:05.72 ( )   2:18.24 (1:12.52)
  7 Amer, Adam                17 EKSC                 2:14.95    2:19.36   757
                                1:07.33 ( )   2:19.36 (1:12.03)
  8 Kubik, Thane              16 GLEN                 2:15.32    2:19.74   753
                                1:05.74 ( )   2:19.74 (1:14.00)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lund, Jesse               16 EKSC                 2:15.82    2:19.75   753
                                1:04.06 ( )   2:19.75 (1:15.69)
 10 Derban, Michael           20 UC Swim Club         2:14.69    2:20.36   746
                                1:07.79 ( )   2:20.36 (1:12.57)
 11 Driedger, Michael         18 CASC                 2:15.14    2:21.02   739
                                1:06.36 ( )   2:21.02 (1:14.66)
 12 Betuzzi, Ray              16 UC Swim Club         2:20.43    2:22.15   726
                                1:04.67 ( )   2:22.15 (1:17.48)
 13 Szoo, Adam                16 CASC                 2:19.43    2:22.85   718
                                1:09.67 ( )   2:22.85 (1:13.18)
 14 Kautz, Adam               16 CASC                 2:20.02    2:24.66   699
                                1:08.39 ( )   2:24.66 (1:16.27)
 15 Kunyk, Matthew            17 EKSC                 2:20.62    2:24.81   697
                                1:08.03 ( )   2:24.81 (1:16.78)
 16 Wong, Charles             15 UC Swim Club         2:20.92    2:24.88   696
                                1:06.68 ( )   2:24.88 (1:18.20)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Abdelrehim, Adam          15 UC Swim Club         2:22.51    2:25.04   695
                                1:09.26 ( )   2:25.04 (1:15.78)
 18 Pape, Ashley              17 NCSA                 2:18.98    2:26.28   682
                                1:07.10 ( )   2:26.28 (1:19.18)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Yeap, Winston             15 OSC                  2:23.31    2:26.35   681
                                1:13.84 ( )   2:26.35 (1:12.51)
 20 Sabourin, Justin          16 OSC                  2:23.16    2:27.12   673
                                1:08.90 ( )   2:27.12 (1:18.22)
 21 Odger, Zacary             15 CASC                 2:20.57    2:27.81   666
                                1:08.63 ( )   2:27.81 (1:19.18)
 22 O'Neill, Braden           17 OSC                  2:19.80    2:28.31   660
                                1:10.04 ( )   2:28.31 (1:18.27)
 23 Burton, Tyler             16 FMSC                 2:28.73    2:29.44   649
                                1:11.53 ( )   2:29.44 (1:17.91)
 24 Douglas, Graeham          16 CWC                  2:25.93    2:29.86   645
                                1:11.66 ( )   2:29.86 (1:18.20)
 25 Silverberg, Avi           16 UC Swim Club         2:19.00    2:30.43   639
                                1:08.72 ( )   2:30.43 (1:21.71)
 26 Phelan, Jim               16 EKSC                 2:20.05    2:30.51   638
                                1:11.12 ( )   2:30.51 (1:19.39)
 27 Cunes, Matt               15 KSC                  2:26.67    2:30.93   634
                                1:08.17 ( )   2:30.93 (1:22.76)
 28 Anhorn, Jason             16 AMAC Swimming        2:30.81    2:31.27   631
                                1:12.67 ( )   2:31.27 (1:18.60)
 29 Zochodne, William         15 CWC                  2:29.76    2:32.29   621
                                1:15.03 ( )   2:32.29 (1:17.26)
 30 Bryden, Jordan            17 NCSA                 2:25.71    2:32.97   614
                                1:12.04 ( )   2:32.97 (1:20.93)
 31 Brewer, Shane             27 EKSC                 2:23.45    2:33.08   613
                                1:14.98 ( )   2:33.08 (1:18.10)
 32 Michie, Chad              15 CASC                 2:27.46    2:33.73   607
                                1:10.13 ( )   2:33.73 (1:23.60)
 33 Jarvis, Andrew            17 CASC                 2:28.29    2:34.51   599
                                1:13.78 ( )   2:34.51 (1:20.73)
 34 McMurray, Stephen         15 KSC                  2:26.86    2:36.76   579
                                1:13.38 ( )   2:36.76 (1:23.38)
 35 O'Bryan, Tyler            16 CWC                  2:36.62    2:37.51   572
                                1:16.26 ( )   2:37.51 (1:21.25)
 36 Kasongo, Pierre           18 FMSC                 2:30.19    2:40.18   548
                                1:17.38 ( )   2:40.18 (1:22.80)
 37 Zwicker, John             15 NCSA                 2:38.23    2:47.09   492
                                1:22.58 ( )   2:47.09 (1:24.51)
 -- Thomsen, Chad             21 EKSC                 2:07.88         NS
 -- Hyder, Cameron            21 UC Swim Club         2:06.05         NS
 -- Diehl, Graham             21 UC Swim Club         2:11.12         NS
 -- Derochie, Matthew         17 KSC                  2:12.18         NS
Event 27  Girls 12 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 McGhee, Pamela      12 UC Swim Club         1:05.95    1:05.68   704   30
                  32.22     1:05.68 (33.46)
  2 Cook, Katie         12 FMSC                 1:06.88    1:06.98   673   25
                  32.50     1:06.98 (34.48)
  3 Nesbitt, Colleen    12 GLEN                 1:08.86    1:07.48   662   20
                  33.54     1:07.48 (33.94)
  4 McCallum, Natalie   11 UC Swim Club         1:07.28    1:08.69   635   15
                  32.85     1:08.69 (35.84)
  5 Young, Kendra       12 FMSC                 1:09.22    1:09.18   624   14
                  33.80     1:09.18 (35.38)
  6 Rypien, Elizabeth   12 LASC                 1:08.66    1:10.49   597   13
                  33.70     1:10.49 (36.79)
  7 Misurelli, Jennife  11 UC Swim Club         1:09.33    1:11.00   586   12
                  34.44     1:11.00 (36.56)
  8 Snodgrass, Rayven   11 CASC                 1:11.97    1:12.50   557   11
                  34.81     1:12.50 (37.69)
Preliminaries
  9 Wood, Alana         11 CASC                 1:12.50
 10 Murphy, Shelby      12 CASC                 1:12.56
 11 Graves, Meagan A     9 Torpedo              1:13.00
 12 Sproule, Emma       11 UC Swim Club         1:13.54
 13 Cook, Olivia        11 FMSC                 1:14.10
 14 Ng, Hilarie         11 CWC                  1:14.12
 15 Kemp, Christine     11 STSC                 1:14.31
 16 Kichton, Rachelle   11 FMSC                 1:14.77
 17 Procter, Kaylee     11 AMAC Swimming        1:15.14
 18 Poliquin, Rachelle  12 STSC                 1:15.25
 19 Long, Shelley       12 NCSA                 1:15.99
 20 Clement, Bea        11 CASC                 1:16.39
 21 Powell, Meghan      11 CWC                  1:16.89
 22 Snodgrass, Brookly  10 CASC                 1:17.69
 23 Whitaker, Brooke    10 CASC                 1:18.35
 24 Pennock, Ellen      11 CASC                 1:21.50
 25 Slotboom, Megan     10 CASC                 1:27.45
 26 Lata, Sydney        10 CASC                 1:28.32
 27 Vanderbeek, Leah    10 FMSC                 1:31.24
Event 27  Girls 12 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 McGhee, Pamela            12 UC Swim Club         1:04.56    1:05.95   697
  2 Cook, Katie               12 FMSC                 1:06.15    1:06.88   675
  3 McCallum, Natalie         11 UC Swim Club         1:10.11    1:07.28   666
  4 Rypien, Elizabeth         12 LASC                 1:09.47    1:08.66   636
  5 Nesbitt, Colleen          12 GLEN                 1:05.93    1:08.86   631
  6 Young, Kendra             12 FMSC                 1:09.43    1:09.22   623
  7 Misurelli, Jennifer       11 UC Swim Club         1:10.19    1:09.33   621
  8 Snodgrass, Rayven         11 CASC                 1:12.62    1:11.97   567
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wood, Alana               11 CASC                 1:10.10    1:12.50   557
 10 Murphy, Shelby            12 CASC                 1:09.91    1:12.56   556
-------------------------------------------------------------------------
 11 Graves, Meagan A           9 Torpedo              1:13.80    1:13.00   547
 12 Sproule, Emma             11 UC Swim Club         1:15.96    1:13.54   537
 13 Cook, Olivia              11 FMSC                 1:14.75    1:14.10   527
 14 Ng, Hilarie               11 CWC                  1:15.18    1:14.12   527
 15 Kemp, Christine           11 STSC                 1:10.08    1:14.31   523
 16 Kichton, Rachelle         11 FMSC                 1:14.73    1:14.77   515
 17 Procter, Kaylee           11 AMAC Swimming        1:12.76    1:15.14   508
 18 Poliquin, Rachelle        12 STSC                 1:10.42    1:15.25   507
 19 Long, Shelley             12 NCSA                 1:16.11    1:15.99   494
 20 Clement, Bea              11 CASC                 1:14.80    1:16.39   487
 21 Powell, Meghan            11 CWC                  1:15.98    1:16.89   479
 22 Snodgrass, Brooklynn      10 CASC                 1:15.93    1:17.69   466
 23 Whitaker, Brooke          10 CASC                 1:18.89    1:18.35   456
 24 Pennock, Ellen            11 CASC                 1:22.22    1:21.50   409
 25 Slotboom, Megan           10 CASC                 1:29.20    1:27.45   334
 26 Lata, Sydney              10 CASC                 1:25.49    1:28.32   324
 27 Vanderbeek, Leah          10 FMSC                 1:26.65    1:31.24   292
Event 28  Boys 12 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Novak, Daxton       12 UC Swim Club         1:04.32    1:04.49   563   30
                  31.01     1:04.49 (33.48)
  2 Siarkowski, Michae  12 UC Swim Club         1:06.93    1:07.28   506   25
                  32.24     1:07.28 (35.04)
  3 Christmas, Tanner   12 CASC                 1:08.28    1:07.73   497   20
                  32.10     1:07.73 (35.63)
  4 Churchill, Randy    12 UC Swim Club         1:08.43    1:07.98   492   15
                  32.99     1:07.98 (34.99)
  5 Swain, Greg         12 AMAC Swimming        1:08.75    1:08.20   488   14
                  32.65     1:08.20 (35.55)
  6 Bobrosky, Chad      11 CASC                 1:09.27    1:08.30   486   13
                  33.44     1:08.30 (34.86)
  7 Kozell, Greg        12 STSC                 1:10.34    1:08.58   481   12
                  32.80     1:08.58 (35.78)
  8 Blattler, Gregory   12 CASC                 1:06.38    1:08.70   479   11
                  32.59     1:08.70 (36.11)
Preliminaries
  9 Dalen, Christopher  12 UC Swim Club         1:10.47
 10 Bromfield, David    10 UC Swim Club         1:12.96
 11 Burton, Matthew     12 FMSC                 1:13.79
 12 McAtee, Gavin       12 CASC                 1:14.41
 13 Brown, Griffin      11 CASC                 1:14.97
 14 Wagner, Thomas      11 UC Swim Club         1:15.22
 15 Dransutavicius, Br  12 FMSC                 1:16.09
 16 Gebert, Jorah       11 FMSC                 1:16.70
 17 Jones, Matthew      11 UC Swim Club         1:16.91
 18 Bennett, David      11 CASC                 1:17.36
 19 Vanderbeek, Eric    12 FMSC                 1:18.17
 20 Ogg, Mason          10 CASC                 1:20.43
 21 Thumwood, Devon     10 CASC                 1:20.86
 22 Mills, Corey        10 CASC                 1:21.30
 23 Wood, Russell       10 CASC                 1:21.49
 24 Nelson, Kevin       10 CASC                 1:21.77
 25 Maybury, Adam        9 CASC                 1:22.04
 26 Abdellatif, Yousse   9 CASC                 1:23.79
 -- Hibberd, Steven     12 KSC                      NS
 -- Maxey, Connor       12 UC Swim Club             NS
Event 28  Boys 12 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Novak, Daxton             12 UC Swim Club         1:04.67    1:04.32   567
  2 Blattler, Gregory         12 CASC                 1:06.38    1:06.38   523
  3 Siarkowski, Michael       12 UC Swim Club         1:06.96    1:06.93   512
  4 Christmas, Tanner         12 CASC                 1:08.51    1:08.28   487
  5 Churchill, Randy          12 UC Swim Club         1:06.53    1:08.43   484
  6 Swain, Greg               12 AMAC Swimming        1:06.52    1:08.75   478
  7 Bobrosky, Chad            11 CASC                 1:08.53    1:09.27   468
  8 Kozell, Greg              12 STSC                 1:08.45    1:10.34   450
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dalen, Christopher        12 UC Swim Club         1:10.83    1:10.47   447
 10 Bromfield, David          10 UC Swim Club         1:14.46    1:12.96   407
-------------------------------------------------------------------------
 11 Burton, Matthew           12 FMSC                 1:11.00    1:13.79   394
 12 McAtee, Gavin             12 CASC                 1:13.65    1:14.41   385
 13 Brown, Griffin            11 CASC                 1:17.38    1:14.97   377
 14 Wagner, Thomas            11 UC Swim Club         1:16.38    1:15.22   373
 15 Dransutavicius, Brodie    12 FMSC                 1:14.17    1:16.09   361
 16 Gebert, Jorah             11 FMSC                 1:18.87    1:16.70   352
 17 Jones, Matthew            11 UC Swim Club         1:11.00    1:16.91   350
 18 Bennett, David            11 CASC                 1:14.70    1:17.36   344
 19 Vanderbeek, Eric          12 FMSC                 1:14.46    1:18.17   333
 20 Ogg, Mason                10 CASC                 1:18.05    1:20.43   305
 21 Thumwood, Devon           10 CASC                 1:22.42    1:20.86   300
 22 Mills, Corey              10 CASC                 1:20.42    1:21.30   294
 23 Wood, Russell             10 CASC                 1:18.24    1:21.49   292
 24 Nelson, Kevin             10 CASC                 1:18.57    1:21.77   289
 25 Maybury, Adam              9 CASC                 1:21.74    1:22.04   286
 26 Abdellatif, Youssef        9 CASC                 1:19.74    1:23.79   266
 -- Hibberd, Steven           12 KSC                  1:11.29         NS
 -- Maxey, Connor             12 UC Swim Club         1:19.70         NS
Event 29  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Delaloye, Nicole    14 EKSC                 1:03.14    1:01.44   809   30
                  30.38     1:01.44 (31.06)
  2 Hendriks, Breanna   14 UC Swim Club         1:03.08    1:01.81   799   25
                  30.55     1:01.81 (31.26)
  3 Nesbitt, Diane      14 GLEN                 1:04.74    1:04.72   727   20
                  31.20     1:04.72 (33.52)
  4 Pomerleau, Kristin  14 UC Swim Club         1:05.63    1:05.53   707   15
                  32.02     1:05.53 (33.51)
  5 Krochenski, Shanno  13 NCSA                 1:04.50    1:05.91   698   13.5
                  31.35     1:05.91 (34.56)
  5 Pape, Robyn         13 NCSA                 1:05.69    1:05.91   698   13.5
                  31.50     1:05.91 (34.41)
  7 Van Berkel, Lauren  14 CASC                 1:05.87    1:07.24   667   12
                  32.39     1:07.24 (34.85)
  8 Oleskiw, Wendy      13 STSC                 1:06.17    1:07.31   666   11
                  31.96     1:07.31 (35.35)
Preliminaries
  9 Newton, Danielle    13 FMSC                 1:06.64
 10 Morton, Lindsay     14 OSC                  1:08.19
 11 Carlsen, Erika      14 CASC                 1:08.37
 12 Taylor, Jenn        14 UC Swim Club         1:08.40
 13 Toth, Michelle      14 CASC                 1:08.87
 14 Leroux, Erin        14 CASC                 1:09.32
 15 Lush, Alex          13 FMSC                 1:09.58
 16 Dalen, Jennifer     13 UC Swim Club         1:09.68
 17 Douglas, Kathryn    13 CWC                  1:09.98
 18 Walker, Dallas      14 KSC                  1:10.14
 19 Lanthier, Gabriell  13 CASC                 1:10.31
 20 Sissons, Elizabeth  14 AMAC Swimming        1:11.49
 21 Dufour, Ellan       13 AMAC Swimming        1:11.58
 22 Kraft, Kimberley    14 CASC                 1:11.66
 23 Bobrosky, Danielle  13 CASC                 1:11.86
 24 Large, Amanda       13 CASC                 1:12.31
 25 MacLeod, Kristine   13 UC Swim Club         1:12.75
 26 Williams, Jenny     13 CWC                  1:13.43
 27 Burke, Amanda       13 UC Swim Club         1:13.47
 28 Dransutavicius, Co  14 FMSC                 1:13.82
 29 Houg, Kendall       13 FMSC                 1:15.16
Event 29  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Hendriks, Breanna         14 UC Swim Club         1:01.30    1:03.08   767
  2 Delaloye, Nicole          14 EKSC                 1:01.77    1:03.14   765
  3 Krochenski, Shannon       13 NCSA                 1:04.83    1:04.50   732
  4 Nesbitt, Diane            14 GLEN                 1:02.25    1:04.74   726
  5 Pomerleau, Kristin D      14 UC Swim Club         1:03.47    1:05.63   705
  6 Pape, Robyn               13 NCSA                 1:04.17    1:05.69   703
  7 Van Berkel, Lauren        14 CASC                 1:05.71    1:05.87   699
  8 Oleskiw, Wendy            13 STSC                 1:05.78    1:06.17   692
-------------------------------------------------------------------------
  9 Newton, Danielle          13 FMSC                 1:04.72    1:06.64   681
 10 Morton, Lindsay           14 OSC                  1:05.33    1:08.19   646
-------------------------------------------------------------------------
 11 Carlsen, Erika            14 CASC                 1:07.07    1:08.37   642
 12 Taylor, Jenn              14 UC Swim Club         1:06.77    1:08.40   641
 13 Toth, Michelle            14 CASC                 1:07.18    1:08.87   631
 14 Leroux, Erin              14 CASC                 1:08.42    1:09.32   621
 15 Lush, Alex                13 FMSC                 1:09.70    1:09.58   616
 16 Dalen, Jennifer           13 UC Swim Club         1:09.81    1:09.68   614
 17 Douglas, Kathryn          13 CWC                  1:08.78    1:09.98   607
 18 Walker, Dallas            14 KSC                  1:05.38    1:10.14   604
 19 Lanthier, Gabrielle       13 CASC                 1:10.79    1:10.31   600
 20 Sissons, Elizabeth        14 AMAC Swimming        1:11.39    1:11.49   577
 21 Dufour, Ellan             13 AMAC Swimming        1:09.17    1:11.58   575
 22 Kraft, Kimberley          14 CASC                 1:09.98    1:11.66   573
 23 Bobrosky, Danielle        13 CASC                 1:10.20    1:11.86   569
 24 Large, Amanda             13 CASC                 1:12.45    1:12.31   560
 25 MacLeod, Kristine         13 UC Swim Club         1:11.84    1:12.75   552
 26 Williams, Jenny           13 CWC                  1:12.79    1:13.43   539
 27 Burke, Amanda             13 UC Swim Club         1:12.28    1:13.47   539
 28 Dransutavicius, Corina    14 FMSC                 1:12.17    1:13.82   532
 29 Houg, Kendall             13 FMSC                 1:16.81    1:15.16   508
Event 30  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Lutsch, Curtis      13 UC Swim Club           59.47      57.57   733   30
                  27.86       57.57 (29.71)
  2 Kendrick, James     13 CASC                   58.92      58.87   698   25
                  28.69       58.87 (30.18)
  3 Godbeer, Matthew    14 FMSC                 1:02.56    1:00.97   645   20
                  29.50     1:00.97 (31.47)
  4 Markowski, Kyle     14 STSC                 1:01.75    1:01.21   639   15
                  29.20     1:01.21 (32.01)
  5 Freeman, Keilan     14 UC Swim Club         1:02.49    1:01.26   638   14
                  30.09     1:01.26 (31.17)
  6 Maybury, Braden     13 CASC                 1:01.43    1:02.66   604   13
                  30.41     1:02.66 (32.25)
  7 Kendrick, Matthew   14 CASC                 1:02.41    1:02.80   601   12
                  30.44     1:02.80 (32.36)
  8 Lowenstein, Michae  13 CASC                 1:02.74    1:02.91   598   11
                  30.66     1:02.91 (32.25)
Preliminaries
  9 Blattler, Daniel    13 CASC                 1:02.88
 10 Fladhamer, Lee      14 UC Swim Club         1:02.98
 11 Block, Jason        14 NCSA                 1:03.23
 12 Kubik, Jeremy       14 GLEN                 1:04.16
 13 Graves, Kyle W      13 Torpedo              1:04.42
 14 Lefsrud, Nathan     14 CASC                 1:05.04
 15 Humble, Adam        14 CWC                  1:05.47
 16 Krysiak, Adam       14 CASC                 1:07.68
 17 Karperien, Matthew  13 CASC                 1:07.83
 18 MacKinnon, Robert   13 CWC                  1:08.08
 19 Schwarz, Adam       13 CASC                 1:08.17
 20 Nelson, Erik        13 CASC                 1:08.88
 21 Alook, Joshua       13 FMSC                 1:09.23
 22 Bennett, Matthew    13 CASC                 1:10.47
 23 Fung, Ian           13 CASC                 1:11.37
 24 Robbins, Kyle       13 CASC                 1:11.80
 25 Driedger, Adam      14 CASC                 1:12.80
 -- Loyola, Mathew      14 NCSA                     NS
Event 30  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Kendrick, James           13 CASC                   59.10      58.92   697
  2 Lutsch, Curtis            13 UC Swim Club           58.85      59.47   683
  3 Maybury, Braden           13 CASC                   59.83    1:01.43   633
  4 Markowski, Kyle           14 STSC                 1:00.44    1:01.75   626
  5 Kendrick, Matthew         14 CASC                 1:01.30    1:02.41   610
  6 Freeman, Keilan           14 UC Swim Club           59.50    1:02.49   608
  7 Godbeer, Matthew          14 FMSC                 1:01.43    1:02.56   606
  8 Lowenstein, Michael       13 CASC                 1:03.60    1:02.74   602
-------------------------------------------------------------------------
  9 Blattler, Daniel          13 CASC                 1:02.41    1:02.88   599
 10 Fladhamer, Lee            14 UC Swim Club         1:02.45    1:02.98   597
-------------------------------------------------------------------------
 11 Block, Jason              14 NCSA                 1:02.91    1:03.23   591
 12 Kubik, Jeremy             14 GLEN                 1:03.98    1:04.16   570
 13 Graves, Kyle W            13 Torpedo              1:03.40    1:04.42   564
 14 Lefsrud, Nathan           14 CASC                 1:01.51    1:05.04   551
 15 Humble, Adam              14 CWC                  1:03.98    1:05.47   542
 16 Krysiak, Adam             14 CASC                 1:06.51    1:07.68   498
 17 Karperien, Matthew        13 CASC                 1:06.19    1:07.83   495
 18 MacKinnon, Robert         13 CWC                  1:02.78    1:08.08   490
 19 Schwarz, Adam             13 CASC                 1:08.82    1:08.17   489
 20 Nelson, Erik              13 CASC                 1:06.03    1:08.88   475
 21 Alook, Joshua             13 FMSC                 1:13.08    1:09.23   469
 22 Bennett, Matthew          13 CASC                 1:06.88    1:10.47   447
 23 Fung, Ian                 13 CASC                 1:07.53    1:11.37   432
 24 Robbins, Kyle             13 CASC                 1:09.29    1:11.80   425
 25 Driedger, Adam            14 CASC                 1:07.12    1:12.80   409
 -- Loyola, Mathew            14 NCSA                 1:04.59         NS
Event 31  Girls 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Grant, Laura        20 UC Swim Club           59.50      58.67   880   30
                  28.63       58.67 (30.04)
  2 Lys, Alexandra      19 UC Swim Club         1:00.53      58.69   880
                  28.55       58.69 (30.14)
  3 Vangoudoever, Elsa  18 NCSA                 1:00.84      59.19   867   22.5
                  28.91       59.19 (30.28)
  3 Tyler, Jillian      15 CASC                   59.88      59.19   867   22.5
                  29.16       59.19 (30.03)
  5 Bradshaw, Jessie    20 UC Swim Club         1:01.81    1:00.58   831
                  29.18     1:00.58 (31.40)
  6 Morningstar, Erica  15 CP                   1:01.70    1:00.92   822
                  29.57     1:00.92 (31.35)
  7 McIntosh, Heather   21 EKSC                 1:00.58    1:01.01   820   15
                  29.05     1:01.01 (31.96)
  8 Jones, Mackenzie    15 UC Swim Club         1:01.05    1:01.11   817   14
                  29.69     1:01.11 (31.42)
  9 Ryan, Hannah        16 KSC                  1:01.02    1:01.39   810   13
                  29.85     1:01.39 (31.54)
 10 Stilling, Joanie    16 GLEN                 1:01.55    1:01.67   803
                  29.75     1:01.67 (31.92)
 11 Bell, Amanda        16 UC Swim Club         1:01.26    1:01.68   802   12
                  30.27     1:01.68 (31.41)
 12 Wingerter, Sharla   16 EST                  1:01.12    1:01.71   802   11
                  29.72     1:01.71 (31.99)
 13 Starratt, Pamela    15 CASC                 1:02.75    1:02.22   789
                  29.74     1:02.22 (32.48)
 14 Baker, Andrea       19 UC Swim Club         1:02.11    1:02.89   772
                  30.20     1:02.89 (32.69)
 15 Lin, Amy            15 UC Swim Club         1:02.61    1:03.33   761
                  30.89     1:03.33 (32.44)
 16 Delaloye, Danielle  16 EKSC                 1:02.87    1:03.48   757
                  30.86     1:03.48 (32.62)
Preliminaries
 13 Townsend, Lindsey   16 KSC                  1:01.99
 15 Kinsella, Megan     22 UC Swim Club         1:02.42
 19 Bezeau, Catherine   16 STSC                 1:02.99
 20 Symes, Katerina     16 EKSC                 1:03.28
 21 Donner, Meghan      15 STSC                 1:03.75
 22 Sayles, Rebecca     15 CASC                 1:03.80
 23 Hassell, Stephanie  15 GLEN                 1:03.81
 24 Block, Carmen       18 NCSA                 1:04.04
 25 Young, Glenna       16 EKSC                 1:04.22
 26 Kimak, Lauren       17 GLEN                 1:04.26
 27 Wolstenholme, Moir  16 UC Swim Club         1:04.40
 28 Perry, Audrey       17 UC Swim Club         1:04.56
 29 Campbell, Ali       15 FMSC                 1:04.57
 30 Chugg, Vicki        19 UC Swim Club         1:05.02
 31 Komisar, Vicki      16 KSC                  1:05.15
 32 Hyder, Stephanie    19 NCSA                 1:05.68
 33 Gagnon, Caroline    15 CASC                 1:05.79
 34 Court, Alexandra    17 STSC                 1:06.68
 34 Melenka, Stephanie  16 CASC                 1:06.68
 36 Norton, Thea        17 OSC                  1:06.87
 37 Beninger, Stephani  15 CASC                 1:06.93
 38 Leroux, Andrea      16 CASC                 1:07.26
 39 Graham, Lauren      16 NCSA                 1:07.32
 40 Armstrong, Dana     15 EKSC                 1:07.62
 41 Peterson, Erica     16 UC Swim Club         1:08.04
 42 Brozic, Danielle    16 CASC                 1:08.08
 43 Miller, Emily       15 CASC                 1:08.12
 44 Miller, Lindsey     17 NCSA                 1:08.35
 45 Miller, Allison     17 CASC                 1:08.36
 46 Toms, Lindsey       16 UC Swim Club         1:08.57
 47 Adair, Alanna       18 UC Swim Club         1:08.60
 48 Brooks, Nicole      15 FMSC                 1:08.71
 49 Jack, Ally          17 CASC                 1:08.90
 50 Gagnon, Sarah       16 FMSC                 1:09.54
 51 Roedel, Melyssa     15 NCSA                 1:10.42
 52 Contenti, Justina   15 NCSA                 1:10.50
 53 Wardale, Jessi      15 CASC                 1:11.36
 54 Olson, Brittany     15 NCSA                 1:14.20
 55 Miller, Jessie      15 NCSA                 1:16.18
 56 Abells, Sydney      16 LASC                 1:16.55
 -- MacLeod, Donna      15 EKSC                     NS
 -- Gagnon, Karine      18 FMSC                     NS
 -- Galfre, Cynthia     19 EKSC                     NS
Event 31  Girls 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Grant, Laura              20 UC Swim Club           57.42      59.50   859
  2 Tyler, Jillian            15 CASC                   59.36      59.88   849
  3 Lys, Alexandra            19 UC Swim Club           57.04    1:00.53   832
  4 McIntosh, Heather         21 EKSC                   59.03    1:00.58   831
  5 Vangoudoever, Elsa        18 NCSA                   58.35    1:00.84   824
  6 Ryan, Hannah              16 KSC                  1:00.85    1:01.02   819
  7 Jones, Mackenzie          15 UC Swim Club         1:00.15    1:01.05   819
  8 Wingerter, Sharla         16 EST                  1:00.94    1:01.12   817
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bell, Amanda              16 UC Swim Club           59.46    1:01.26   813
 10 Stilling, Joanie          16 GLEN                 1:00.06    1:01.55   806
 11 Morningstar, Erica        15 CP                   1:01.19    1:01.70   802
 12 Bradshaw, Jessie          20 UC Swim Club           57.83    1:01.81   799
 13 Townsend, Lindsey         16 KSC                  1:01.52    1:01.99   794
 14 Baker, Andrea             19 UC Swim Club           58.89    1:02.11   791
 15 Kinsella, Megan           22 UC Swim Club           59.06    1:02.42   784
 16 Lin, Amy                  15 UC Swim Club         1:04.85    1:02.61   779
-------------------------------------------------------------------------
 17 Starratt, Pamela          15 CASC                 1:01.37    1:02.75   775
 18 Delaloye, Danielle        16 EKSC                 1:00.69    1:02.87   772
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bezeau, Catherine         16 STSC                 1:02.00    1:02.99   769
 20 Symes, Katerina           16 EKSC                 1:00.35    1:03.28   762
 21 Donner, Meghan            15 STSC                 1:02.58    1:03.75   750
 22 Sayles, Rebecca           15 CASC                 1:01.72    1:03.80   749
 23 Hassell, Stephanie        15 GLEN                 1:04.84    1:03.81   749
 24 Block, Carmen             18 NCSA                 1:00.57    1:04.04   743
 25 Young, Glenna             16 EKSC                 1:04.60    1:04.22   739
 26 Kimak, Lauren             17 GLEN                 1:04.36    1:04.26   738
 27 Wolstenholme, Moira       16 UC Swim Club         1:01.03    1:04.40   734
 28 Perry, Audrey             17 UC Swim Club         1:03.47    1:04.56   730
 29 Campbell, Ali             15 FMSC                 1:03.18    1:04.57   730
 30 Chugg, Vicki              19 UC Swim Club         1:05.15    1:05.02   719
 31 Komisar, Vicki            16 KSC                  1:02.18    1:05.15   716
 32 Hyder, Stephanie          19 NCSA                 1:01.69    1:05.68   704
 33 Gagnon, Caroline          15 CASC                 1:02.70    1:05.79   701
 34 Court, Alexandra          17 STSC                 1:05.07    1:06.68   680
 34 Melenka, Stephanie        16 CASC                 1:04.87    1:06.68   680
 36 Norton, Thea              17 OSC                  1:01.45    1:06.87   676
 37 Beninger, Stephanie       15 CASC                 1:02.13    1:06.93   674
 38 Leroux, Andrea            16 CASC                 1:02.15    1:07.26   667
 39 Graham, Lauren            16 NCSA                 1:04.77    1:07.32   665
 40 Armstrong, Dana           15 EKSC                 1:06.85    1:07.62   659
 41 Peterson, Erica           16 UC Swim Club         1:04.18    1:08.04   649
 42 Brozic, Danielle          16 CASC                 1:10.99    1:08.08   648
 43 Miller, Emily             15 CASC                 1:04.90    1:08.12   647
 44 Miller, Lindsey           17 NCSA                 1:00.67    1:08.35   642
 45 Miller, Allison           17 CASC                 1:06.34    1:08.36   642
 46 Toms, Lindsey             16 UC Swim Club         1:04.77    1:08.57   638
 47 Adair, Alanna             18 UC Swim Club         1:03.41    1:08.60   637
 48 Brooks, Nicole            15 FMSC                 1:05.63    1:08.71   634
 49 Jack, Ally                17 CASC                 1:04.13    1:08.90   630
 50 Gagnon, Sarah             16 FMSC                 1:09.68    1:09.54   617
 51 Roedel, Melyssa           15 NCSA                 1:07.99    1:10.42   598
 52 Contenti, Justina         15 NCSA                 1:08.48    1:10.50   597
 53 Wardale, Jessi            15 CASC                 1:04.44    1:11.36   579
 54 Olson, Brittany           15 NCSA                 1:09.36    1:14.20   525
 55 Miller, Jessie            15 NCSA                 1:12.42    1:16.18   491
 56 Abells, Sydney            16 LASC                 1:10.30    1:16.55   484
 -- MacLeod, Donna            15 EKSC                 1:04.25         NS
 -- Gagnon, Karine            18 FMSC                 1:02.60         NS
 -- Galfre, Cynthia           19 EKSC                 1:01.88         NS
Event 32  Boys 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Edey, Brian         24 EKSC                   53.72      53.01   863   30
                  26.04       53.01 (26.97)
  2 Hortness, Richard   19 AMAC Swimming          53.77      54.57   818   25
                  26.09       54.57 (28.48)
  3 Blair, Aaron        18 CASC                   55.36      54.63   816   20
                  26.90       54.63 (27.73)
  4 Zielnik, Maciek     19 UNATT                  56.19      54.65   815
                  25.93       54.65 (28.72)
  5 Greenshields, Joel  16 CASC                   55.32      55.07   803   15
                  26.64       55.07 (28.43)
  6 Kim, Borrey         22 OSC                    55.11      55.14   801   14
                  26.89       55.14 (28.25)
  7 Fulton, Chris       16 SS                     55.46      55.46   792   13
                  26.37       55.46 (29.09)
  8 Phillips, Devin     19 EKSC                   56.51      55.53   790
                  27.21       55.53 (28.32)
  9 Derban, Willie      18 UC Swim Club           57.01      56.04   776
                  27.58       56.04 (28.46)
 10 Turanich - Noyen,   20 UNATT                  56.54      56.06   775
                  27.00       56.06 (29.06)
 11 D'Amico, Gavin      16 EKSC                   55.51      56.34   767   12
                  27.11       56.34 (29.23)
 12 Wollach, Pascal     16 CASC                   55.66      57.25   742   11
                  27.61       57.25 (29.64)
 13 Thomsen, Chad       21 EKSC                   56.77      57.48   736
                  27.42       57.48 (30.06)
 14 Andrews, Gaelen     19 CASC                   57.45      58.01   721
                  28.13       58.01 (29.88)
 15 Szoo, Adam          16 CASC                   57.82      58.38   711
                  28.71       58.38 (29.67)
 16 Driedger, Michael   18 CASC                   57.37      58.63   705
                  28.66       58.63 (29.97)
Preliminaries
 17 Odger, Zacary       15 CASC                   58.00
 18 Silverberg, Avi     16 UC Swim Club           58.06
 19 Kautz, Adam         16 CASC                   58.22
 20 Demchuk, Nathan     16 EKSC                   58.33
 21 Grant, Lee          16 UC Swim Club           58.65
 21 Maxey, Myles        19 UC Swim Club           58.65
 23 Jarvis, Andrew      17 CASC                   58.83
 24 Galloway, Gregory   16 CASC                   58.90
 25 Michie, Chad        15 CASC                   59.00
 26 Vanden Ham, Michae  20 EKSC                   59.01
 27 Parsons, Gregory    17 UC Swim Club           59.22
 28 Denoon, Connor      16 GLEN                   59.64
 29 Kimak, Sean         15 GLEN                   59.74
 30 Lavoie, Malcolm     18 OSC                    59.95
 31 Yeap, Winston       15 OSC                  1:00.00
 32 Hogan, Erik         19 UC Swim Club         1:00.54
 33 Sanchez, Gilberto   15 OSC                  1:00.88
 34 Burton, Tyler       16 FMSC                 1:00.89
 35 Lys, Emanuel        15 UC Swim Club         1:00.92
 36 Doerksen, Derek     15 CASC                 1:01.04
 37 McRae, Chris        16 STSC                 1:01.57
 38 Zwicker, John       15 NCSA                 1:02.49
 39 Anhorn, Jason       16 AMAC Swimming        1:02.73
 40 Kasongo, Pierre     18 FMSC                 1:03.34
 41 Bryden, Jordan      17 NCSA                 1:03.61
 -- Cunes, Matt         15 KSC                      NS
 -- Gillespie, Kevin    18 EST                      NS
 -- Gendron, Eric       17 KSC                      NS
 -- Neufeld, Trevor     20 CASC                     NS
 -- Lund, Jesse         16 EKSC                     NS
 -- Ballem, Jarrod      24 UC Swim Club             NS
 -- Engi, Morgan        18 UC Swim Club             NS
 -- Tso, Darren         17 EST                      NS
 -- Power, Michael      23 UC Swim Club             NS
Event 32  Boys 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Edey, Brian               24 EKSC                   51.32      53.72   842
  2 Hortness, Richard         19 AMAC Swimming          52.72      53.77   841
  3 Kim, Borrey               22 OSC                    52.95      55.11   802
  4 Greenshields, Joel        16 CASC                   55.15      55.32   796
  5 Blair, Aaron              18 CASC                   54.80      55.36   795
  6 Fulton, Chris             16 SS                     54.37      55.46   792
  7 D'Amico, Gavin            16 EKSC                   55.01      55.51   791
  8 Wollach, Pascal           16 CASC                   54.06      55.66   787
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zielnik, Maciek           19 UNATT                  55.31      56.19   772
 10 Phillips, Devin           19 EKSC                   53.01      56.51   763
 11 Turanich - Noyen, Charle  20 UNATT                  55.20      56.54   762
 12 Thomsen, Chad             21 EKSC                   53.61      56.77   755
 13 Derban, Willie            18 UC Swim Club           54.60      57.01   749
 14 Driedger, Michael         18 CASC                   57.68      57.37   739
 15 Andrews, Gaelen           19 CASC                   55.85      57.45   737
 16 Szoo, Adam                16 CASC                   58.26      57.82   727
-------------------------------------------------------------------------
 17 Odger, Zacary             15 CASC                   57.28      58.00   722
 18 Silverberg, Avi           16 UC Swim Club           55.02      58.06   720
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kautz, Adam               16 CASC                 1:00.85      58.22   716
 20 Demchuk, Nathan           16 EKSC                   55.24      58.33   713
 21 Grant, Lee                16 UC Swim Club           55.96      58.65   704
 21 Maxey, Myles              19 UC Swim Club           56.07      58.65   704
 23 Jarvis, Andrew            17 CASC                   58.34      58.83   700
 24 Galloway, Gregory         16 CASC                   58.11      58.90   698
 25 Michie, Chad              15 CASC                   57.83      59.00   695
 26 Vanden Ham, Michael       20 EKSC                   54.67      59.01   695
 27 Parsons, Gregory          17 UC Swim Club           57.24      59.22   689
 28 Denoon, Connor            16 GLEN                   59.60      59.64   678
 29 Kimak, Sean               15 GLEN                   57.59      59.74   676
 30 Lavoie, Malcolm           18 OSC                    55.76      59.95   670
 31 Yeap, Winston             15 OSC                    59.70    1:00.00   669
 32 Hogan, Erik               19 UC Swim Club           54.90    1:00.54   655
 33 Sanchez, Gilberto         15 OSC                    59.58    1:00.88   647
 34 Burton, Tyler             16 FMSC                   58.23    1:00.89   647
 35 Lys, Emanuel              15 UC Swim Club           59.83    1:00.92   646
 36 Doerksen, Derek           15 CASC                   57.94    1:01.04   643
 37 McRae, Chris              16 STSC                 1:00.54    1:01.57   630
 38 Zwicker, John             15 NCSA                 1:02.85    1:02.49   608
 39 Anhorn, Jason             16 AMAC Swimming        1:00.34    1:02.73   602
 40 Kasongo, Pierre           18 FMSC                 1:01.38    1:03.34   588
 41 Bryden, Jordan            17 NCSA                   59.89    1:03.61   582
 -- Cunes, Matt               15 KSC                    58.95         NS
 -- Gillespie, Kevin          18 EST                    52.95         NS
 -- Gendron, Eric             17 KSC                    55.82         NS
 -- Neufeld, Trevor           20 CASC                   52.63         NS
 -- Lund, Jesse               16 EKSC                   56.37         NS
 -- Ballem, Jarrod            24 UC Swim Club           53.69         NS
 -- Engi, Morgan              18 UC Swim Club           56.97         NS
 -- Tso, Darren               17 EST                    54.08         NS
 -- Power, Michael            23 UC Swim Club           52.58         NS
Event 33  Girls 12 & Under 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Misurelli, Jennife  11 UC Swim Club         2:43.16    2:40.62   654   30
                  37.95     1:18.82 (40.87)     2:01.18 (42.36)     2:40.62 (39.44)
  2 Dakin Kuiper, Sier  12 LASC                 2:44.84    2:47.16   595   25
                  38.31     1:20.67 (42.36)     2:03.86 (43.19)     2:47.16 (43.30)
  3 Lavoie, Maura       12 OSC                  2:55.63    2:53.81   540   20
                  41.02     1:31.10 (50.08)     2:09.12 (38.02)     2:53.81 (44.69)
  4 King, Anna-Marie    12 CASC                 2:55.19    2:53.85   540   15
                  39.72     1:24.00 (44.28)     2:09.74 (45.74)     2:53.85 (44.11)
  5 Rypien, Elizabeth   12 LASC                 2:57.57    2:57.86   509   14
                  40.10     1:25.94 (45.84)     2:14.78 (48.84)     2:57.86 (43.08)
  6 Kichton, Rachelle   11 FMSC                 3:00.76    2:58.73   503   13
                  42.11     1:27.80 (45.69)     2:15.15 (47.35)     2:58.73 (43.58)
  7 McCallum, Natalie   11 UC Swim Club         2:57.17    2:59.77   495   12
                  42.33     1:28.27 (45.94)     2:14.41 (46.14)     2:59.77 (45.36)
  8 Sproule, Emma       11 UC Swim Club         3:00.71    3:02.27   478   11
                  43.64     1:28.98 (45.34)   3:02.27 (1:33.29)
Preliminaries
  9 Cook, Olivia        11 FMSC                 3:05.35
 10 Lata, Sydney        10 CASC                 3:24.26
Event 33  Girls 12 & Under 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Misurelli, Jennifer       11 UC Swim Club         2:39.34    2:43.16   631
                                1:20.47 ( )   2:43.16 (1:22.69)
  2 Dakin Kuiper, Sierra      12 LASC                 2:40.61    2:44.84   615
                                1:20.94 ( )   2:44.84 (1:23.90)
  3 King, Anna-Marie          12 CASC                 2:53.97    2:55.19   529
                                1:24.28 ( )   2:55.19 (1:30.91)
  4 Lavoie, Maura             12 OSC                  2:48.42    2:55.63   526
                                1:26.48 ( )   2:55.63 (1:29.15)
  5 McCallum, Natalie         11 UC Swim Club         2:59.30    2:57.17   514
                                1:27.04 ( )   2:57.17 (1:30.13)
  6 Rypien, Elizabeth         12 LASC                 2:46.94    2:57.57   511
                                1:27.63 ( )   2:57.57 (1:29.94)
  7 Sproule, Emma             11 UC Swim Club         2:56.08    3:00.71   489
                                1:28.69 ( )   3:00.71 (1:32.02)
  8 Kichton, Rachelle         11 FMSC                 2:57.84    3:00.76   488
                                1:29.62 ( )   3:00.76 (1:31.14)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cook, Olivia              11 FMSC                 2:51.70    3:05.35   457
                                1:31.84 ( )   3:05.35 (1:33.51)
 10 Lata, Sydney              10 CASC                 3:22.01    3:24.26   348
                                1:43.13 ( )   3:24.26 (1:41.13)
Event 34  Boys 12 & Under 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Wolk, Karl          12 EKSC                 2:36.53    2:33.04   587   30
                  35.03     1:13.78 (38.75)     1:54.41 (40.63)     2:33.04 (38.63)
  2 Myers, Brandon      12 CASC                 2:41.99    2:38.46   538   25
                  37.66     1:18.21 (40.55)     1:58.82 (40.61)     2:38.46 (39.64)
  3 Newton, Braeden     11 FMSC                 2:43.47    2:41.54   513   20
                  38.82     1:19.55 (40.73)     2:00.87 (41.32)     2:41.54 (40.67)
  4 Bobrosky, Chad      11 CASC                 2:50.12    2:48.42   459   15
                  40.54     1:22.95 (42.41)     2:06.14 (43.19)     2:48.42 (42.28)
  5 Christmas, Tanner   12 CASC                 2:45.42    2:48.49   459   14
                  39.00     1:21.14 (42.14)     2:05.04 (43.90)     2:48.49 (43.45)
  6 Burton, Matthew     12 FMSC                 2:50.27    2:50.03   448   13
                  40.54     1:23.44 (42.90)     2:07.18 (43.74)     2:50.03 (42.85)
  7 Wagner, Thomas      11 UC Swim Club         2:53.63    2:52.84   428   12
                  41.74     1:25.18 (43.44)     2:09.77 (44.59)     2:52.84 (43.07)
  8 Churchill, Randy    12 UC Swim Club         2:51.58    2:56.75   403   11
                  41.75     1:27.86 (46.11)     2:12.26 (44.40)     2:56.75 (44.49)
Preliminaries
  9 Siarkowski, Michae  12 UC Swim Club         2:54.64
 10 Schaepsmeyer, Thom  12 CASC                 2:57.60
 11 Dalen, Christopher  12 UC Swim Club         2:59.21
 12 Hanna, Roger        12 UC Swim Club         3:00.59
 13 Wood, Russell       10 CASC                 3:03.15
 14 Nelson, Kevin       10 CASC                 3:04.26
 15 Jobe, Graham        12 CASC                 3:05.14
 16 Jobin, Thomas       11 CASC                 3:05.26
 17 Maybury, Adam        9 CASC                 3:07.22
 18 Gebert, Jorah       11 FMSC                 3:07.36
 19 Jones, Matthew      11 UC Swim Club         3:14.75
 20 Thumwood, Devon     10 CASC                 3:20.38
 21 Maxey, Connor       12 UC Swim Club         3:20.77
Event 34  Boys 12 & Under 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Wolk, Karl                12 EKSC                 2:30.24    2:36.53   555
                                1:17.11 ( )   2:36.53 (1:19.42)
  2 Myers, Brandon            12 CASC                 2:43.74    2:41.99   509
                                1:20.65 ( )   2:41.99 (1:21.34)
  3 Newton, Braeden           11 FMSC                 2:40.67    2:43.47   497
                                1:20.51 ( )   2:43.47 (1:22.96)
  4 Christmas, Tanner         12 CASC                 2:47.18    2:45.42   482
                                1:21.96 ( )   2:45.42 (1:23.46)
  5 Bobrosky, Chad            11 CASC                 2:52.40    2:50.12   447
                                1:24.94 ( )   2:50.12 (1:25.18)
  6 Burton, Matthew           12 FMSC                 2:46.76    2:50.27   446
                                1:23.97 ( )   2:50.27 (1:26.30)
  7 Churchill, Randy          12 UC Swim Club         2:48.20    2:51.58   437
                                1:26.24 ( )   2:51.58 (1:25.34)
  8 Wagner, Thomas            11 UC Swim Club         2:59.09    2:53.63   423
                                1:25.63 ( )   2:53.63 (1:28.00)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Siarkowski, Michael       12 UC Swim Club         3:00.90    2:54.64   416
                                1:24.75 ( )   2:54.64 (1:29.89)
 10 Schaepsmeyer, Thomas      12 CASC                 3:02.89    2:57.60   397
                                1:29.36 ( )   2:57.60 (1:28.24)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dalen, Christopher        12 UC Swim Club         2:55.32    2:59.21   387
                                1:29.48 ( )   2:59.21 (1:29.73)
 12 Hanna, Roger              12 UC Swim Club         2:59.24    3:00.59   379
                                1:28.25 ( )   3:00.59 (1:32.34)
 13 Wood, Russell             10 CASC                 2:59.06    3:03.15   364
                                1:32.36 ( )   3:03.15 (1:30.79)
 14 Nelson, Kevin             10 CASC                 3:00.24    3:04.26   357
                                1:30.61 ( )   3:04.26 (1:33.65)
 15 Jobe, Graham              12 CASC                 2:50.25    3:05.14   352
                                1:29.38 ( )   3:05.14 (1:35.76)
 16 Jobin, Thomas             11 CASC                 3:02.96    3:05.26   352
                                1:31.24 ( )   3:05.26 (1:34.02)
 17 Maybury, Adam              9 CASC                 3:01.49    3:07.22   341
                                1:33.03 ( )   3:07.22 (1:34.19)
 18 Gebert, Jorah             11 FMSC                 3:06.19    3:07.36   340
                                1:30.87 ( )   3:07.36 (1:36.49)
 19 Jones, Matthew            11 UC Swim Club         3:09.16    3:14.75   302
                                1:35.05 ( )   3:14.75 (1:39.70)
 20 Thumwood, Devon           10 CASC                 3:17.61    3:20.38   275
                                1:40.16 ( )   3:20.38 (1:40.22)
 21 Maxey, Connor             12 UC Swim Club         3:15.00    3:20.77   273
                                1:38.78 ( )   3:20.77 (1:41.99)
Event 35  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Delaloye, Nicole    14 EKSC                 2:33.69    2:32.10   739   30
                  37.02     1:15.78 (38.76)     1:55.40 (39.62)     2:32.10 (36.70)
  2 Ozar, Brittany      14 CASC                 2:36.93    2:32.54   734   25
                  36.72     1:15.94 (39.22)     1:54.84 (38.90)     2:32.54 (37.70)
  3 Olson-Heisler, Jes  13 UC Swim Club         2:35.34    2:37.15   688   20
                  37.59     1:16.91 (39.32)     1:57.48 (40.57)     2:37.15 (39.67)
  4 Snodgrass, Shelbi   13 CASC                 2:42.77    2:41.33   647   15
                  38.57     1:19.87 (41.30)     2:00.84 (40.97)     2:41.33 (40.49)
  5 Sproule, Sasha      13 UC Swim Club         2:45.45    2:42.06   641   14
                  38.86     1:19.79 (40.93)     2:01.93 (42.14)     2:42.06 (40.13)
  6 Kokoszewski, Monic  13 CWC                  2:41.89    2:43.02   632   13
                  38.42     1:19.82 (41.40)     2:01.97 (42.15)     2:43.02 (41.05)
  7 Hendriks, Breanna   14 UC Swim Club         2:45.59    2:45.73   607   12
                  38.89     1:21.55 (42.66)     2:04.49 (42.94)     2:45.73 (41.24)
  8 Lanthier, Gabriell  13 CASC                 2:46.14    2:48.48   584   11
                  39.26     1:21.18 (41.92)     2:04.95 (43.77)     2:48.48 (43.53)
Preliminaries
  6 Weevers, Kirsten    14 UC Swim Club         2:44.29
 10 Krochenski, Shanno  13 NCSA                 2:47.29
 11 Newton, Danielle    13 FMSC                 2:47.34
 12 Labahn, Samantha    14 OSC                  2:47.55
 13 Lush, Alex          13 FMSC                 2:47.96
 14 Montgomery, Lauren  14 UC Swim Club         2:48.39
 15 Thrower, Jessica    13 UC Swim Club         2:48.54
 16 Graham, Kelly       14 NCSA                 2:49.82
 17 Mackie, Elise       14 KSC                  2:50.75
 18 Douglas, Kathryn    13 CWC                  2:51.03
 19 Kwok, Karen         13 CWC                  2:51.89
 20 Long, Allison       13 UC Swim Club         2:53.48
 21 Lin, Lisa           13 UC Swim Club         2:54.23
 22 Williams, Jenny     13 CWC                  2:54.31
 23 Burke, Amanda       13 UC Swim Club         2:54.67
 24 Bobrosky, Danielle  13 CASC                 2:56.41
 25 Dalen, Jennifer     13 UC Swim Club         2:57.78
 26 Jobin, Samantha     14 CASC                 2:58.72
 27 Cachia, Michelle    13 FMSC                 3:02.69
 -- Morton, Lindsay     14 OSC                      NS
Event 35  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Delaloye, Nicole          14 EKSC                 2:26.28    2:33.69   722
                                1:16.74 ( )   2:33.69 (1:16.95)
  2 Olson-Heisler, Jessie     13 UC Swim Club         2:42.65    2:35.34   706
                                1:16.21 ( )   2:35.34 (1:19.13)
  3 Ozar, Brittany            14 CASC                 2:21.87    2:36.93   690
                                1:17.29 ( )   2:36.93 (1:19.64)
  4 Kokoszewski, Monica       13 CWC                  2:35.76    2:41.89   642
                                1:18.54 ( )   2:41.89 (1:23.35)
  5 Snodgrass, Shelbi         13 CASC                 2:40.81    2:42.77   634
                                1:20.46 ( )   2:42.77 (1:22.31)
  6 Weevers, Kirsten          14 UC Swim Club         2:40.89    2:44.29   620
                                1:21.41 ( )   2:44.29 (1:22.88)
  7 Sproule, Sasha            13 UC Swim Club         2:41.21    2:45.45   610
                                1:22.16 ( )   2:45.45 (1:23.29)
  8 Hendriks, Breanna         14 UC Swim Club         2:32.16    2:45.59   609
                                1:21.73 ( )   2:45.59 (1:23.86)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lanthier, Gabrielle       13 CASC                 2:41.26    2:46.14   604
                                1:21.16 ( )   2:46.14 (1:24.98)
 10 Krochenski, Shannon       13 NCSA                 2:42.17    2:47.29   594
                                1:22.65 ( )   2:47.29 (1:24.64)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Newton, Danielle          13 FMSC                 2:37.25    2:47.34   593
                                1:23.91 ( )   2:47.34 (1:23.43)
 12 Labahn, Samantha          14 OSC                  2:45.29    2:47.55   592
                                1:24.16 ( )   2:47.55 (1:23.39)
 13 Lush, Alex                13 FMSC                 2:47.89    2:47.96   588
                                1:23.59 ( )   2:47.96 (1:24.37)
 14 Montgomery, Lauren        14 UC Swim Club         2:51.29    2:48.39   584
                                1:22.36 ( )   2:48.39 (1:26.03)
 15 Thrower, Jessica          13 UC Swim Club         2:38.90    2:48.54   583
                                1:22.16 ( )   2:48.54 (1:26.38)
 16 Graham, Kelly             14 NCSA                 2:38.64    2:49.82   572
                                1:22.26 ( )   2:49.82 (1:27.56)
 17 Mackie, Elise             14 KSC                  2:42.31    2:50.75   565
                                1:24.21 ( )   2:50.75 (1:26.54)
 18 Douglas, Kathryn          13 CWC                  2:43.18    2:51.03   562
                                1:23.35 ( )   2:51.03 (1:27.68)
 19 Kwok, Karen               13 CWC                  2:42.58    2:51.89   555
                                1:23.76 ( )   2:51.89 (1:28.13)
 20 Long, Allison             13 UC Swim Club         2:41.07    2:53.48   543
                                1:24.79 ( )   2:53.48 (1:28.69)
 21 Lin, Lisa                 13 UC Swim Club         2:44.42    2:54.23   537
                                1:23.80 ( )   2:54.23 (1:30.43)
 22 Williams, Jenny           13 CWC                  2:43.28    2:54.31   536
                                1:23.80 ( )   2:54.31 (1:30.51)
 23 Burke, Amanda             13 UC Swim Club         2:47.54    2:54.67   533
                                1:24.70 ( )   2:54.67 (1:29.97)
 24 Bobrosky, Danielle        13 CASC                 2:53.67    2:56.41   520
                                1:26.56 ( )   2:56.41 (1:29.85)
 25 Dalen, Jennifer           13 UC Swim Club         2:47.17    2:57.78   510
                                1:29.85 ( )   2:57.78 (1:27.93)
 26 Jobin, Samantha           14 CASC                 2:47.47    2:58.72   503
                                1:26.97 ( )   2:58.72 (1:31.75)
 27 Cachia, Michelle          13 FMSC                 2:55.62    3:02.69   475
                                1:28.60 ( )   3:02.69 (1:34.09)
 -- Morton, Lindsay           14 OSC                  2:28.86         NS
Event 36  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Kendrick, James     13 CASC                 2:26.66    2:25.05   667   30
                  34.64     1:11.03 (36.39)     1:48.97 (37.94)     2:25.05 (36.08)
  2 Lefsrud, Nathan     14 CASC                 2:31.19    2:26.69   650   25
                  34.46     1:20.80 (46.34)     1:49.57 (28.77)     2:26.69 (37.12)
  3 Lowenstein, Michae  13 CASC                 2:30.76    2:29.67   619   20
                  34.90     1:12.61 (37.71)     1:51.14 (38.53)     2:29.67 (38.53)
  4 Maybury, Braden     13 CASC                 2:29.04    2:31.93   598   15
                  35.47     1:15.49 (40.02)     1:55.34 (39.85)     2:31.93 (36.59)
  5 Blattler, Daniel    13 CASC                 2:31.79    2:33.76   580   14
                  35.89     1:15.06 (39.17)     1:54.73 (39.67)     2:33.76 (39.03)
  6 Clark, Mike         14 STSC                 2:35.90    2:34.85   570   13
                  35.83     1:16.07 (40.24)     1:56.67 (40.60)     2:34.85 (38.18)
  7 Lavoie, Callum      14 OSC                  2:35.10    2:35.46   565   12
                  36.49     1:16.43 (39.94)     1:56.22 (39.79)     2:35.46 (39.24)
  8 Au, Joshua          14 FMSC                 2:39.06    2:39.63   528   11
                  37.64     1:19.76 (42.12)     2:00.57 (40.81)     2:39.63 (39.06)
Preliminaries
  9 McCoy, Scott        13 CWC                  2:42.97
 10 Moorhouse, Brendan  14 CWC                  2:43.30
 11 Porras, Andres      14 UC Swim Club         2:48.21
 12 Kendrick, Matthew   14 CASC                 2:50.72
 13 O'Bryan, Trevor     14 CWC                  2:51.25
 14 Driedger, Adam      14 CASC                 2:51.32
 15 Fung, Ian           13 CASC                 2:51.98
 16 Alook, Joshua       13 FMSC                 2:55.52
 17 Karperien, Matthew  13 CASC                 2:59.09
Event 36  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Kendrick, James           13 CASC                 2:22.40    2:26.66   650
                                1:12.11 ( )   2:26.66 (1:14.55)
  2 Maybury, Braden           13 CASC                 2:29.44    2:29.04   626
                                1:13.30 ( )   2:29.04 (1:15.74)
  3 Lowenstein, Michael       13 CASC                 2:28.91    2:30.76   609
                                1:13.52 ( )   2:30.76 (1:17.24)
  4 Lefsrud, Nathan           14 CASC                 2:16.49    2:31.19   605
                                1:13.20 ( )   2:31.19 (1:17.99)
  5 Blattler, Daniel          13 CASC                 2:27.80    2:31.79   599
                                1:14.10 ( )   2:31.79 (1:17.69)
  6 Lavoie, Callum            14 OSC                  2:28.89    2:35.10   568
                                1:16.70 ( )   2:35.10 (1:18.40)
  7 Clark, Mike               14 STSC                 2:33.11    2:35.90   561
                                1:16.43 ( )   2:35.90 (1:19.47)
  8 Au, Joshua                14 FMSC                 2:31.02    2:39.06   533
                                1:17.76 ( )   2:39.06 (1:21.30)
-------------------------------------------------------------------------
  9 McCoy, Scott              13 CWC                  2:37.58    2:42.97   501
                                1:20.66 ( )   2:42.97 (1:22.31)
 10 Moorhouse, Brendan        14 CWC                  2:40.97    2:43.30   498
                                1:20.65 ( )   2:43.30 (1:22.65)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Porras, Andres            14 UC Swim Club         2:37.87    2:48.21   461
                                1:22.79 ( )   2:48.21 (1:25.42)
 12 Kendrick, Matthew         14 CASC                 2:34.31    2:50.72   443
                                1:24.20 ( )   2:50.72 (1:26.52)
 13 O'Bryan, Trevor           14 CWC                  2:38.18    2:51.25   439
                                1:24.69 ( )   2:51.25 (1:26.56)
 14 Driedger, Adam            14 CASC                 2:31.48    2:51.32   439
                                1:22.78 ( )   2:51.32 (1:28.54)
 15 Fung, Ian                 13 CASC                 2:44.47    2:51.98   434
                                1:25.48 ( )   2:51.98 (1:26.50)
 16 Alook, Joshua             13 FMSC                 2:52.64    2:55.52   411
                                1:27.96 ( )   2:55.52 (1:27.56)
 17 Karperien, Matthew        13 CASC                 2:52.72    2:59.09   388
                                1:28.26 ( )   2:59.09 (1:30.83)
Event 37  Girls 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Bayliss, Lynette    18 UC Swim Club         2:25.43    2:24.94   815   30
                  34.03     1:10.92 (36.89)     1:48.15 (37.23)     2:24.94 (36.79)
  2 Burgoyne, Carrie    22 UC Swim Club         2:27.11    2:26.20   801   25
                  34.42     1:11.66 (37.24)     1:49.27 (37.61)     2:26.20 (36.93)
  3 McIntosh, Heather   21 EKSC                 2:26.67    2:27.51   787   20
                  33.47     1:10.77 (37.30)     1:49.26 (38.49)     2:27.51 (38.25)
  4 Buczkowski, Whitne  16 KSC                  2:36.34    2:30.41   756
                  35.14     1:12.98 (37.84)   2:30.41 (1:17.43)
  5 Block, Carmen       18 NCSA                 2:32.41    2:31.57   744   15
                  35.70     1:14.13 (38.43)     1:53.12 (38.99)     2:31.57 (38.45)
  6 Starratt, Pamela    15 CASC                 2:34.89    2:31.83   742
                  35.93     1:13.86 (37.93)   2:31.83 (1:17.97)
  7 Vloet, Natalie      19 UC Swim Club         2:34.55    2:32.03   739
                  36.45     1:14.98 (38.53)   2:32.03 (1:17.05)
  8 Hoekstra, Mallory   16 EKSC                 2:31.71    2:32.85   731   14
                  36.22     1:15.23 (39.01)     1:54.38 (39.15)     2:32.85 (38.47)
  9 Chugg, Vicki        19 UC Swim Club         2:34.86    2:33.71   722
                  35.95     1:14.45 (38.50)   2:33.71 (1:19.26)
 10 Tyler, Jillian      15 CASC                 2:31.43    2:34.12   718   13
                  36.37     1:15.83 (39.46)     1:55.12 (39.29)     2:34.12 (39.00)
 11 Gross, Sheena       15 EKSC                 2:36.84    2:34.49   714
                  36.61     1:15.47 (38.86)   2:34.49 (1:19.02)
 12 Traa, Hailee        15 UC Swim Club         2:33.54    2:34.72   712   12
                  36.28     1:15.71 (39.43)     1:55.50 (39.79)     2:34.72 (39.22)
 13 Kimak, Lauren       17 GLEN                 2:35.31    2:34.93   710
                  35.53     1:15.47 (39.94)   2:34.93 (1:19.46)
 14 Symes, Katerina     16 EKSC                 2:37.02    2:36.16   697
                  35.99     1:15.68 (39.69)   2:36.16 (1:20.48)
 15 Kabesh, Kim         16 STSC                 2:35.15    2:37.19   687
                  35.70     1:17.33 (41.63)   2:37.19 (1:19.86)
 16 Gammel, Erin        24 UC Swim Club         2:23.90    2:48.20   586   11
                  30.73     1:04.14 (33.41)     2:02.35 (58.21)     2:48.20 (45.85)
Preliminaries
  5 Durand, Dena        23 UC Swim Club         2:28.72
  9 Bradshaw, Jessie    20 UC Swim Club         2:32.91
 14 Perry, Audrey       17 UC Swim Club         2:35.12
 20 Flanagan, Kristyn   15 AMAC Swimming        2:37.13
 21 Stilling, Joanie    16 GLEN                 2:37.73
 22 Starratt, Carol     17 CASC                 2:37.80
 23 Pierse, Hanna       15 EKSC                 2:38.13
 24 Court, Alexandra    17 STSC                 2:38.49
 25 Donner, Meghan      15 STSC                 2:38.83
 26 Sayles, Rebecca     15 CASC                 2:40.36
 27 MacDonald, Margaux  17 UC Swim Club         2:42.31
 28 Hirsch, Kim         18 STSC                 2:43.22
 29 Screaton, Elaine    15 CWC                  2:44.10
 30 Lin, Amy            15 UC Swim Club         2:44.32
 31 Harr, Cari          19 OSC                  2:45.57
 32 Brozic, Danielle    16 CASC                 2:47.60
 33 Leroux, Andrea      16 CASC                 2:48.70
 34 D'Abadie, Leah      16 CWC                  2:49.04
 35 Beninger, Stephani  15 CASC                 2:51.42
 36 Abells, Sydney      16 LASC                 2:54.26
 37 Brooks, Nicole      15 FMSC                 2:56.15
 38 Peterson, Erica     16 UC Swim Club         2:59.56
 39 Toms, Lindsey       16 UC Swim Club         3:03.48
 -- Winfield, Marley    16 UC Swim Club             NS
 -- Bukieda, Katelyn    16 EKSC                     NS
 -- Perry, Hilary       17 UC Swim Club             NS
 -- Kinsella, Megan     22 UC Swim Club             NS
Event 37  Girls 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Gammel, Erin              24 UC Swim Club         2:12.57    2:23.90   826
                                1:09.11 ( )   2:23.90 (1:14.79)
  2 Bayliss, Lynette          18 UC Swim Club         2:23.88    2:25.43   809
                                1:10.81 ( )   2:25.43 (1:14.62)
  3 McIntosh, Heather         21 EKSC                 2:20.40    2:26.67   796
                                1:10.44 ( )   2:26.67 (1:16.23)
  4 Burgoyne, Carrie          22 UC Swim Club         2:21.52    2:27.11   791
                                1:11.09 ( )   2:27.11 (1:16.02)
  5 Durand, Dena              23 UC Swim Club         2:21.42    2:28.72   774
                                1:13.09 ( )   2:28.72 (1:15.63)
  6 Tyler, Jillian            15 CASC                 2:22.61    2:31.43   746
                                1:14.49 ( )   2:31.43 (1:16.94)
  7 Hoekstra, Mallory         16 EKSC                 2:17.73    2:31.71   743
                                1:14.57 ( )   2:31.71 (1:17.14)
  8 Block, Carmen             18 NCSA                 2:21.45    2:32.41   736
                                1:14.87 ( )   2:32.41 (1:17.54)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bradshaw, Jessie          20 UC Swim Club         2:19.63    2:32.91   730
                                1:15.18 ( )   2:32.91 (1:17.73)
 10 Traa, Hailee              15 UC Swim Club         2:26.48    2:33.54   724
                                1:15.30 ( )   2:33.54 (1:18.24)
 11 Vloet, Natalie            19 UC Swim Club         2:28.02    2:34.55   714
                                1:14.32 ( )   2:34.55 (1:20.23)
 12 Chugg, Vicki              19 UC Swim Club         2:26.32    2:34.86   710
                                1:15.32 ( )   2:34.86 (1:19.54)
 13 Starratt, Pamela          15 CASC                 2:27.80    2:34.89   710
                                1:14.54 ( )   2:34.89 (1:20.35)
 14 Perry, Audrey             17 UC Swim Club         2:28.12    2:35.12   708
                                1:15.92 ( )   2:35.12 (1:19.20)
 15 Kabesh, Kim               16 STSC                 2:30.90    2:35.15   708
                                1:16.70 ( )   2:35.15 (1:18.45)
 16 Kimak, Lauren             17 GLEN                 2:29.02    2:35.31   706
                                1:16.52 ( )   2:35.31 (1:18.79)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Buczkowski, Whitney       16 KSC                  2:21.93    2:36.34   696
                                1:16.00 ( )   2:36.34 (1:20.34)
 18 Gross, Sheena             15 EKSC                 2:22.86    2:36.84   691
                                1:16.53 ( )   2:36.84 (1:20.31)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Symes, Katerina           16 EKSC                 2:25.74    2:37.02   689
                                1:16.04 ( )   2:37.02 (1:20.98)
 20 Flanagan, Kristyn         15 AMAC Swimming        2:35.25    2:37.13   688
                                1:17.21 ( )   2:37.13 (1:19.92)
 21 Stilling, Joanie          16 GLEN                 2:28.16    2:37.73   682
                                1:16.21 ( )   2:37.73 (1:21.52)
 22 Starratt, Carol           17 CASC                 2:25.38    2:37.80   681
                                1:16.10 ( )   2:37.80 (1:21.70)
 23 Pierse, Hanna             15 EKSC                 2:34.43    2:38.13   678
                                1:18.24 ( )   2:38.13 (1:19.89)
 24 Court, Alexandra          17 STSC                 2:32.37    2:38.49   675
                                1:16.08 ( )   2:38.49 (1:22.41)
 25 Donner, Meghan            15 STSC                 2:37.50    2:38.83   671
                                1:16.76 ( )   2:38.83 (1:22.07)
 26 Sayles, Rebecca           15 CASC                 2:29.48    2:40.36   657
                                1:19.24 ( )   2:40.36 (1:21.12)
 27 MacDonald, Margaux        17 UC Swim Club         2:31.65    2:42.31   638
                                1:19.27 ( )   2:42.31 (1:23.04)
 28 Hirsch, Kim               18 STSC                 2:33.36    2:43.22   630
                                1:19.31 ( )   2:43.22 (1:23.91)
 29 Screaton, Elaine          15 CWC                  2:41.26    2:44.10   622
                                1:20.70 ( )   2:44.10 (1:23.40)
 30 Lin, Amy                  15 UC Swim Club         2:39.66    2:44.32   620
                                1:21.52 ( )   2:44.32 (1:22.80)
 31 Harr, Cari                19 OSC                  2:29.94    2:45.57   609
                                1:30.22 ( )   2:45.57 (1:15.35)
 32 Brozic, Danielle          16 CASC                 2:40.27    2:47.60   591
                                1:21.37 ( )   2:47.60 (1:26.23)
 33 Leroux, Andrea            16 CASC                 2:33.06    2:48.70   582
                                1:22.21 ( )   2:48.70 (1:26.49)
 34 D'Abadie, Leah            16 CWC                  2:35.24    2:49.04   579
                                1:21.82 ( )   2:49.04 (1:27.22)
 35 Beninger, Stephanie       15 CASC                 2:37.39    2:51.42   559
                                1:23.90 ( )   2:51.42 (1:27.52)
 36 Abells, Sydney            16 LASC                 2:40.57    2:54.26   537
                                1:26.13 ( )   2:54.26 (1:28.13)
 37 Brooks, Nicole            15 FMSC                 2:40.06    2:56.15   522
                                1:24.02 ( )   2:56.15 (1:32.13)
 38 Peterson, Erica           16 UC Swim Club         2:40.03    2:59.56   497
                                1:30.62 ( )   2:59.56 (1:28.94)
 39 Toms, Lindsey             16 UC Swim Club         2:40.02    3:03.48   469
                                1:29.00 ( )   3:03.48 (1:34.48)
 -- Winfield, Marley          16 UC Swim Club         2:39.05         NS
 -- Bukieda, Katelyn          16 EKSC                 2:32.75         NS
 -- Perry, Hilary             17 UC Swim Club         2:30.58         NS
 -- Kinsella, Megan           22 UC Swim Club         2:25.67         NS
Event 38  Boys 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Blair, Aaron        18 CASC                 2:13.04    2:11.64   819   30
                  31.68     1:05.91 (34.23)     1:39.53 (33.62)     2:11.64 (32.11)
  2 Power, Michael      23 UC Swim Club         2:11.44    2:12.51   808   25
                  32.04     1:06.38 (34.34)     1:40.37 (33.99)     2:12.51 (32.14)
  3 Martinson, Adam     20 UC Swim Club         2:13.57    2:12.79   805   20
                  31.67     1:06.05 (34.38)     1:40.01 (33.96)     2:12.79 (32.78)
  4 Diehl, Graham       21 UC Swim Club         2:13.01    2:13.50   797   15
                  31.61     1:05.49 (33.88)     1:39.80 (34.31)     2:13.50 (33.70)
  5 Maxey, Myles        19 UC Swim Club         2:16.52    2:14.20   788   14
                  32.23     1:06.48 (34.25)     1:40.40 (33.92)     2:14.20 (33.80)
  6 Lapins, John        16 EST                  2:18.58    2:15.89   769   13
                  31.51     1:05.38 (33.87)     1:40.36 (34.98)     2:15.89 (35.53)
  7 Sherwood, Graham    18 CP                   2:22.98    2:17.97   745
                  32.28     1:07.30 (35.02)     1:42.63 (35.33)     2:17.97 (35.34)
  8 Pape, Ashley        17 NCSA                 2:21.17    2:19.85   723
                  32.35     1:07.72 (35.37)     1:44.24 (36.52)     2:19.85 (35.61)
  9 Kubik, Thane        16 GLEN                 2:20.85    2:20.56   715   12
                  33.39     1:08.30 (34.91)     1:44.67 (36.37)     2:20.56 (35.89)
 10 Turanich - Noyen,   20 UNATT                2:23.09    2:21.21   708
                  34.42     1:10.47 (36.05)     1:45.98 (35.51)     2:21.21 (35.23)
 11 Armstrong, Tristan  17 NCSA                 2:19.44    2:22.40   695   11
                  33.20     1:09.48 (36.28)     1:46.12 (36.64)     2:22.40 (36.28)
 12 Grant, Lee          16 UC Swim Club         2:24.65    2:22.65   692
                  33.22     1:08.87 (35.65)     1:45.67 (36.80)     2:22.65 (36.98)
 13 Andrews, Gaelen     19 CASC                 2:21.73    2:22.90   690
                  34.31     1:10.70 (36.39)     1:48.22 (37.52)     2:22.90 (34.68)
 14 Lys, Emanuel        15 UC Swim Club         2:24.69    2:23.11   687
                  35.05     1:11.40 (36.35)     1:48.07 (36.67)     2:23.11 (35.04)
 15 Kunyk, Matthew      17 EKSC                 2:22.39    2:23.86   679
                  33.08     1:09.91 (36.83)     1:47.20 (37.29)     2:23.86 (36.66)
 16 Lund, Jesse         16 EKSC                 2:22.95    2:26.14   655
                  34.88     1:12.33 (37.45)     1:49.64 (37.31)     2:26.14 (36.50)
Preliminaries
 17 Lynch, Nathan       16 OSC                  2:24.69         J
 18 Kimak, Sean         15 GLEN                 2:25.51
 19 Wong, Charles       15 UC Swim Club         2:27.75
 20 Betuzzi, Ray        16 UC Swim Club         2:28.30
 21 Sabourin, Justin    16 OSC                  2:28.42
 22 Fulton, Chris       16 SS                   2:29.05
 23 Cunes, Matt         15 KSC                  2:29.15
 24 O'Neill, Braden     17 OSC                  2:30.13
 24 Doerksen, Derek     15 CASC                 2:30.13
 26 Parsons, Gregory    17 UC Swim Club         2:30.41
 27 Zielnik, Maciek     19 UNATT                2:32.08
 28 McMurray, Stephen   15 KSC                  2:32.30
 29 Sanchez, Gilberto   15 OSC                  2:32.84
 30 Abdelrehim, Adam    15 UC Swim Club         2:33.27
 31 Denoon, Connor      16 GLEN                 2:34.26
 32 Burton, Tyler       16 FMSC                 2:37.01
 33 McRae, Chris        16 STSC                 2:38.50
 -- Gendron, Eric       17 KSC                      NS
 -- Phillips, Devin     19 EKSC                     NS
Event 38  Boys 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Power, Michael            23 UC Swim Club         2:02.35    2:11.44   821
                                1:04.85 ( )   2:11.44 (1:06.59)
  2 Diehl, Graham             21 UC Swim Club         2:06.35    2:13.01   802
                                1:04.29 ( )   2:13.01 (1:08.72)
  3 Blair, Aaron              18 CASC                 2:06.98    2:13.04   802
                                1:06.34 ( )   2:13.04 (1:06.70)
  4 Martinson, Adam           20 UC Swim Club         2:04.08    2:13.57   796
                                1:05.78 ( )   2:13.57 (1:07.79)
  5 Maxey, Myles              19 UC Swim Club         2:08.60    2:16.52   761
                                1:05.83 ( )   2:16.52 (1:10.69)
  6 Lapins, John              16 EST                  2:11.58    2:18.58   738
                                1:07.73 ( )   2:18.58 (1:10.85)
  7 Armstrong, Tristan        17 NCSA                 2:10.95    2:19.44   728
                                1:07.66 ( )   2:19.44 (1:11.78)
  8 Kubik, Thane              16 GLEN                 2:21.58    2:20.85   712
                                1:08.41 ( )   2:20.85 (1:12.44)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pape, Ashley              17 NCSA                 2:08.09    2:21.17   709
                                1:08.40 ( )   2:21.17 (1:12.77)
 10 Andrews, Gaelen           19 CASC                 2:10.23    2:21.73   702
                                1:09.06 ( )   2:21.73 (1:12.67)
 11 Kunyk, Matthew            17 EKSC                 2:15.95    2:22.39   695
                                1:09.03 ( )   2:22.39 (1:13.36)
 12 Lund, Jesse               16 EKSC                 2:12.03    2:22.95   689
                                1:08.60 ( )   2:22.95 (1:14.35)
 13 Sherwood, Graham          18 CP                   2:18.46    2:22.98   689
                                1:08.79 ( )   2:22.98 (1:14.19)
 14 Turanich - Noyen, Charle  20 UNATT                2:11.52    2:23.09   688
                                1:10.23 ( )   2:23.09 (1:12.86)
 15 Grant, Lee                16 UC Swim Club         2:14.87    2:24.65   671
                                1:13.79 ( )   2:24.65 (1:10.86)
 16 Lys, Emanuel              15 UC Swim Club         2:20.87   J2:24.69   671
                                1:10.86 ( )   2:24.69 (1:13.83)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lynch, Nathan             16 OSC                  2:15.54   J2:24.69   671
                                1:09.86 ( )   2:24.69 (1:14.83)
 18 Kimak, Sean               15 GLEN                 2:16.74    2:25.51   662
                                1:10.83 ( )   2:25.51 (1:14.68)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wong, Charles             15 UC Swim Club         2:25.49    2:27.75   639
                                1:12.45 ( )   2:27.75 (1:15.30)
 20 Betuzzi, Ray              16 UC Swim Club         2:24.20    2:28.30   633
                                1:17.95 ( )   2:28.30 (1:10.35)
 21 Sabourin, Justin          16 OSC                  2:20.23    2:28.42   632
                                1:11.55 ( )   2:28.42 (1:16.87)
 22 Fulton, Chris             16 SS                   2:23.99    2:29.05   626
                                1:12.83 ( )   2:29.05 (1:16.22)
 23 Cunes, Matt               15 KSC                  2:19.06    2:29.15   625
                                1:12.77 ( )   2:29.15 (1:16.38)
 24 O'Neill, Braden           17 OSC                  2:18.99    2:30.13   615
                                1:13.92 ( )   2:30.13 (1:16.21)
 24 Doerksen, Derek           15 CASC                 2:13.62    2:30.13   615
                                1:13.37 ( )   2:30.13 (1:16.76)
 26 Parsons, Gregory          17 UC Swim Club         2:25.90    2:30.41   612
                                1:16.51 ( )   2:30.41 (1:13.90)
 27 Zielnik, Maciek           19 UNATT                2:14.97    2:32.08   596
                                1:13.91 ( )   2:32.08 (1:18.17)
 28 McMurray, Stephen         15 KSC                  2:28.03    2:32.30   594
                                1:14.46 ( )   2:32.30 (1:17.84)
 29 Sanchez, Gilberto         15 OSC                  2:21.40    2:32.84   589
                                1:15.56 ( )   2:32.84 (1:17.28)
 30 Abdelrehim, Adam          15 UC Swim Club         2:25.67    2:33.27   585
                                1:14.65 ( )   2:33.27 (1:18.62)
 31 Denoon, Connor            16 GLEN                 2:23.75    2:34.26   576
                                1:15.97 ( )   2:34.26 (1:18.29)
 32 Burton, Tyler             16 FMSC                 2:24.28    2:37.01   551
                                1:17.92 ( )   2:37.01 (1:19.09)
 33 McRae, Chris              16 STSC                 2:31.56    2:38.50   538
                                1:15.47 ( )   2:38.50 (1:23.03)
 -- Gendron, Eric             17 KSC                  2:08.79         NS
 -- Phillips, Devin           19 EKSC                 2:05.55         NS
Event 39  Girls 12 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Lavoie, Maura       12 OSC                  1:15.53    1:13.80   621   30
                  35.28     1:13.80 (38.52)
  2 Nesbitt, Colleen    12 GLEN                 1:17.86    1:15.99   578   25
                  35.69     1:15.99 (40.30)
  3 McGhee, Pamela      12 UC Swim Club         1:20.08    1:18.66   530   20
                  36.06     1:18.66 (42.60)
  4 Snodgrass, Rayven   11 CASC                 1:21.21    1:21.07   491   15
                  36.35     1:21.07 (44.72)
  5 Kemp, Christine     11 STSC                 1:25.67    1:21.36   486   14
                  37.37     1:21.36 (43.99)
  6 Dakin Kuiper, Sier  12 LASC                 1:22.70    1:23.32   456   13
                  37.19     1:23.32 (46.13)
  7 Wood, Alana         11 CASC                 1:22.80    1:23.92   448   12
                  38.02     1:23.92 (45.90)
  8 Procter, Kaylee     11 AMAC Swimming        1:27.10    1:26.76   409   11
                  38.87     1:26.76 (47.89)
Preliminaries
  9 Clement, Bea        11 CASC                 1:28.37
 10 Graves, Meagan A     9 Torpedo              1:28.50
 11 Snodgrass, Brookly  10 CASC                 1:30.95
 12 Stewart, Tara       11 CWC                  1:31.13
 13 Murphy, Shelby      12 CASC                 1:31.27
 14 Cook, Olivia        11 FMSC                 1:31.58
 15 King, Anna-Marie    12 CASC                 1:32.71
 16 Poliquin, Rachelle  12 STSC                 1:33.53
 17 Whitaker, Brooke    10 CASC                 1:40.47
 18 Slotboom, Megan     10 CASC                 1:43.96
Event 39  Girls 12 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Lavoie, Maura             12 OSC                  1:15.48    1:15.53   587
  2 Nesbitt, Colleen          12 GLEN                 1:16.09    1:17.86   544
  3 McGhee, Pamela            12 UC Swim Club         1:16.87    1:20.08   506
  4 Snodgrass, Rayven         11 CASC                 1:17.16    1:21.21   488
  5 Dakin Kuiper, Sierra      12 LASC                 1:22.13    1:22.70   466
  6 Wood, Alana               11 CASC                 1:23.79    1:22.80   464
  7 Kemp, Christine           11 STSC                 1:22.70    1:25.67   423
  8 Procter, Kaylee           11 AMAC Swimming        1:23.63    1:27.10   404
-------------------------------------------------------------------------
  9 Clement, Bea              11 CASC                 1:22.80    1:28.37   388
 10 Graves, Meagan A           9 Torpedo              1:30.07    1:28.50   386
-------------------------------------------------------------------------
 11 Snodgrass, Brooklynn      10 CASC                 1:24.45    1:30.95   357
 12 Stewart, Tara             11 CWC                  1:36.45    1:31.13   355
 13 Murphy, Shelby            12 CASC                 1:37.30    1:31.27   353
 14 Cook, Olivia              11 FMSC                 1:32.93    1:31.58   350
 15 King, Anna-Marie          12 CASC                 1:30.24    1:32.71   337
 16 Poliquin, Rachelle        12 STSC                 1:31.68    1:33.53   328
 17 Whitaker, Brooke          10 CASC                 1:39.60    1:40.47   260
 18 Slotboom, Megan           10 CASC                 1:40.76    1:43.96   230
Event 40  Boys 12 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Wolk, Karl          12 EKSC                 1:17.05    1:12.13   501   30
                  34.13     1:12.13 (38.00)
  2 Novak, Daxton       12 UC Swim Club         1:12.78    1:12.73   490   25
                  34.38     1:12.73 (38.35)
  3 Myers, Brandon      12 CASC                 1:19.81    1:15.85   438   20
                  36.31     1:15.85 (39.54)
  4 Dransutavicius, Br  12 FMSC                 1:21.35    1:19.23   388   15
                  37.29     1:19.23 (41.94)
  5 Blattler, Gregory   12 CASC                 1:23.77    1:22.81   341   14
                  37.65     1:22.81 (45.16)
  6 Jobin, Thomas       11 CASC                 1:25.64    1:23.11   338   13
                  39.18     1:23.11 (43.93)
  7 Bromfield, David    10 UC Swim Club         1:24.54    1:24.49   321   12
                  38.72     1:24.49 (45.77)
  8 Ogg, Mason          10 CASC                 1:25.12    1:26.11   302   11
                  41.61     1:26.11 (44.50)
Preliminaries
  9 Kozell, Greg        12 STSC                 1:26.88
 10 McAtee, Gavin       12 CASC                 1:32.80
 11 Brown, Griffin      11 CASC                 1:33.34
 12 Mills, Corey        10 CASC                 1:45.28
 -- Abdellatif, Yousse   9 CASC                     DQ
 -- Hibberd, Steven     12 KSC                      NS
Event 40  Boys 12 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Novak, Daxton             12 UC Swim Club         1:11.98    1:12.78   489
  2 Wolk, Karl                12 EKSC                 1:11.02    1:17.05   420
  3 Myers, Brandon            12 CASC                 1:19.08    1:19.81   380
  4 Dransutavicius, Brodie    12 FMSC                 1:20.19    1:21.35   360
  5 Blattler, Gregory         12 CASC                 1:18.26    1:23.77   330
  6 Bromfield, David          10 UC Swim Club         1:29.36    1:24.54   320
  7 Ogg, Mason                10 CASC                 1:21.53    1:25.12   314
  8 Jobin, Thomas             11 CASC                 1:21.72    1:25.64   308
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kozell, Greg              12 STSC                 1:24.65    1:26.88   294
 10 McAtee, Gavin             12 CASC                 1:31.47    1:32.80   234
-------------------------------------------------------------------------
 11 Brown, Griffin            11 CASC                 1:34.09    1:33.34   229
 12 Mills, Corey              10 CASC                 1:46.10    1:45.28   131
 -- Abdellatif, Youssef        9 CASC                 1:56.82         DQ
 -- Hibberd, Steven           12 KSC                  1:22.61         NS
Event 41  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Johnson, Jessica    14 CASC                 1:11.55    1:10.40   692   30
                  33.41     1:10.40 (36.99)
  2 Pomerleau, Kristin  14 UC Swim Club         1:15.76    1:11.60   666   25
                  32.52     1:11.60 (39.08)
  3 Findlay, Amy        14 KSC                  1:14.36    1:12.24   653   20
                  34.00     1:12.24 (38.24)
  4 Taylor, Jenn        14 UC Swim Club         1:13.12    1:12.59   645   15
                  34.98     1:12.59 (37.61)
  5 Perreaux, Carly     14 OSC                  1:15.30    1:13.63   624   14
                  34.56     1:13.63 (39.07)
  6 Morton, Lindsay     14 OSC                  1:15.38    1:14.41   608   13
                  34.48     1:14.41 (39.93)
  7 Mackie, Elise       14 KSC                  1:15.51    1:15.31   591   12
                  35.29     1:15.31 (40.02)
  8 Labahn, Samantha    14 OSC                  1:16.51    1:15.86   581   11
                  36.53     1:15.86 (39.33)
Preliminaries
  9 Olson-Heisler, Jes  13 UC Swim Club         1:16.94
 10 Tobias, Allison     14 CWC                  1:18.02
 11 Carlsen, Erika      14 CASC                 1:18.40
 12 Thrower, Jessica    13 UC Swim Club         1:18.92
 13 Graham, Kelly       14 NCSA                 1:20.42
 14 Cachia, Michelle    13 FMSC                 1:20.81
 15 Kraft, Kimberley    14 CASC                 1:20.87
 16 Nesbitt, Diane      14 GLEN                 1:21.48
 17 Van Berkel, Lauren  14 CASC                 1:22.16
 18 Dransutavicius, Co  14 FMSC                 1:22.79
 19 Dufour, Ellan       13 AMAC Swimming        1:23.14
 20 Oleskiw, Wendy      13 STSC                 1:23.30
 21 MacLeod, Kristine   13 UC Swim Club         1:23.99
 22 Kurcwal, Megan      13 KSC                  1:24.42
 23 Sissons, Elizabeth  14 AMAC Swimming        1:24.44
 24 Jobin, Samantha     14 CASC                 1:24.93
 24 Long, Allison       13 UC Swim Club         1:24.93
 26 Walker, Dallas      14 KSC                  1:25.70
 27 Burke, Amanda       13 UC Swim Club         1:26.31
 28 Large, Amanda       13 CASC                 1:27.36
 29 Sproule, Sasha      13 UC Swim Club         1:27.69
 30 Houg, Kendall       13 FMSC                 1:32.26
 31 Dalen, Jennifer     13 UC Swim Club         1:35.71
Event 41  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Johnson, Jessica          14 CASC                 1:08.34    1:11.55   667
  2 Taylor, Jenn              14 UC Swim Club         1:10.29    1:13.12   634
  3 Findlay, Amy              14 KSC                  1:10.88    1:14.36   609
  4 Perreaux, Carly           14 OSC                  1:11.57    1:15.30   591
  5 Morton, Lindsay           14 OSC                  1:10.76    1:15.38   590
  6 Mackie, Elise             14 KSC                  1:13.77    1:15.51   587
  7 Pomerleau, Kristin D      14 UC Swim Club         1:14.91    1:15.76   582
  8 Labahn, Samantha          14 OSC                  1:14.77    1:16.51   568
-------------------------------------------------------------------------
  9 Olson-Heisler, Jessie     13 UC Swim Club         1:11.14    1:16.94   561
 10 Tobias, Allison           14 CWC                  1:19.42    1:18.02   541
-------------------------------------------------------------------------
 11 Carlsen, Erika            14 CASC                 1:14.08    1:18.40   535
 12 Thrower, Jessica          13 UC Swim Club         1:13.39    1:18.92   526
 13 Graham, Kelly             14 NCSA                 1:17.38    1:20.42   501
 14 Cachia, Michelle          13 FMSC                 1:16.47    1:20.81   495
 15 Kraft, Kimberley          14 CASC                 1:15.46    1:20.87   494
 16 Nesbitt, Diane            14 GLEN                 1:17.53    1:21.48   484
 17 Van Berkel, Lauren        14 CASC                 1:15.15    1:22.16   474
 18 Dransutavicius, Corina    14 FMSC                 1:15.01    1:22.79   464
 19 Dufour, Ellan             13 AMAC Swimming        1:21.14    1:23.14   459
 20 Oleskiw, Wendy            13 STSC                 1:19.59    1:23.30   457
 21 MacLeod, Kristine         13 UC Swim Club         1:24.63    1:23.99   447
 22 Kurcwal, Megan            13 KSC                  1:16.60    1:24.42   441
 23 Sissons, Elizabeth        14 AMAC Swimming        1:19.72    1:24.44   440
 24 Long, Allison             13 UC Swim Club         1:19.89    1:24.93   433
 24 Jobin, Samantha           14 CASC                 1:20.30    1:24.93   433
 26 Walker, Dallas            14 KSC                  1:16.60    1:25.70   423
 27 Burke, Amanda             13 UC Swim Club         1:21.13    1:26.31   415
 28 Large, Amanda             13 CASC                 1:24.05    1:27.36   401
 29 Sproule, Sasha            13 UC Swim Club         1:20.15    1:27.69   397
 30 Houg, Kendall             13 FMSC                 1:49.51    1:32.26   342
 31 Dalen, Jennifer           13 UC Swim Club         1:32.93    1:35.71   306
Event 42  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Au, Joshua          14 FMSC                 1:05.45    1:04.95   649   30
                  30.91     1:04.95 (34.04)
  2 Lutsch, Curtis      13 UC Swim Club         1:09.30    1:05.10   645   25
                  30.36     1:05.10 (34.74)
  3 Maybury, Braden     13 CASC                 1:07.76    1:05.18   643   20
                  30.88     1:05.18 (34.30)
  4 Porras, Andres      14 UC Swim Club         1:07.54    1:06.69   609   15
                  31.97     1:06.69 (34.72)
  5 McAuley, Matthew    14 CASC                 1:09.27    1:08.24   576   14
                  32.48     1:08.24 (35.76)
  6 Kubik, Jeremy       14 GLEN                 1:10.45    1:09.25   555   13
                  32.79     1:09.25 (36.46)
  7 Graves, Kyle W      13 Torpedo              1:09.61    1:10.12   538   12
                  31.31     1:10.12 (38.81)
  8 Markowski, Kyle     14 STSC                 1:09.36    1:12.06   502   11
                  32.75     1:12.06 (39.31)
Preliminaries
  9 Lavoie, Callum      14 OSC                  1:10.58
 10 Freeman, Keilan     14 UC Swim Club         1:11.71
 11 Block, Jason        14 NCSA                 1:11.73
 12 Nelson, Erik        13 CASC                 1:11.86
 13 Godbeer, Matthew    14 FMSC                 1:15.30
 14 Lefsrud, Nathan     14 CASC                 1:16.23
 15 Alook, Joshua       13 FMSC                 1:17.16
 16 Blattler, Daniel    13 CASC                 1:17.83
 17 Robbins, Kyle       13 CASC                 1:19.39
 18 Kendrick, Matthew   14 CASC                 1:20.20
 19 Krysiak, Adam       14 CASC                 1:25.34
Event 42  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Au, Joshua                14 FMSC                 1:02.92    1:05.45   637
  2 Porras, Andres            14 UC Swim Club         1:07.62    1:07.54   591
  3 Maybury, Braden           13 CASC                 1:03.76    1:07.76   586
  4 McAuley, Matthew          14 CASC                 1:07.73    1:09.27   555
  5 Lutsch, Curtis            13 UC Swim Club         1:07.71    1:09.30   554
  6 Markowski, Kyle           14 STSC                 1:07.76    1:09.36   553
  7 Graves, Kyle W            13 Torpedo              1:11.87    1:09.61   548
  8 Kubik, Jeremy             14 GLEN                 1:11.78    1:10.45   532
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lavoie, Callum            14 OSC                  1:08.51    1:10.58   529
 10 Freeman, Keilan           14 UC Swim Club         1:09.89    1:11.71   508
-------------------------------------------------------------------------
 11 Block, Jason              14 NCSA                 1:08.05    1:11.73   508
 12 Nelson, Erik              13 CASC                 1:11.88    1:11.86   506
 13 Godbeer, Matthew          14 FMSC                 1:13.16    1:15.30   447
 14 Lefsrud, Nathan           14 CASC                 1:12.79    1:16.23   432
 15 Alook, Joshua             13 FMSC                 1:16.36    1:17.16   418
 16 Blattler, Daniel          13 CASC                 1:19.08    1:17.83   408
 17 Robbins, Kyle             13 CASC                 1:16.56    1:19.39   386
 18 Kendrick, Matthew         14 CASC                 1:15.13    1:20.20   375
 19 Krysiak, Adam             14 CASC                 1:26.72    1:25.34   311
Event 43  Girls 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Kabesh, Kim         16 STSC                 1:07.28    1:04.22   837   30
                  30.44     1:04.22 (33.78)
  2 Heinz, Juliana      20 UC Swim Club         1:06.49    1:06.04   793   25
                  30.70     1:06.04 (35.34)
  3 Bezeau, Catherine   16 STSC                 1:06.76    1:07.20   765   20
                  31.10     1:07.20 (36.10)
  4 Chard, Christine    20 UC Swim Club         1:09.13    1:07.86   750   15
                  32.18     1:07.86 (35.68)
  5 Townsend, Lindsey   16 KSC                  1:08.54    1:07.99   747   14
                  31.45     1:07.99 (36.54)
  6 Young, Glenna       16 EKSC                 1:09.12    1:08.14   743   13
                  31.95     1:08.14 (36.19)
  7 Bell, Amanda        16 UC Swim Club         1:09.49    1:08.51   735   12
                  32.34     1:08.51 (36.17)
  8 Halasz, Miranda     15 CASC                 1:10.01    1:08.77   729   11
                  32.38     1:08.77 (36.39)
  9 Clarke, Mackenzie   18 GLEN                 1:10.12    1:09.87   704
                  32.77     1:09.87 (37.10)
 10 Jensen, Michelle    17 STSC                 1:12.15    1:10.11   699
                  32.75     1:10.11 (37.36)
 11 Cachia, Katelyn     15 FMSC                 1:12.44    1:10.53   689
                  32.70     1:10.53 (37.83)
 12 Saltesz, Amanda     16 KSC                  1:12.28    1:11.22   674
                  32.80     1:11.22 (38.42)
 13 Flanagan, Kristyn   15 AMAC Swimming        1:13.54    1:12.32   651
                  33.82     1:12.32 (38.50)
 14 Jack, Ally          17 CASC                 1:13.63    1:12.63   644
                  34.40     1:12.63 (38.23)
 15 Jones, Mackenzie    15 UC Swim Club         1:11.01    1:13.22   632
                  33.42     1:13.22 (39.80)
 16 Baker, Andrea       19 UC Swim Club         1:12.20    1:15.01   597
                  35.15     1:15.01 (39.86)
Preliminaries
 17 Armstrong, Dana     15 EKSC                 1:14.00
 18 Vloet, Natalie      19 UC Swim Club         1:14.26
 19 Pierse, Hanna       15 EKSC                 1:14.58
 20 Gagnon, Caroline    15 CASC                 1:14.64
 21 Sayles, Rebecca     15 CASC                 1:15.04
 22 Lin, Amy            15 UC Swim Club         1:15.38
 23 Reinhart, Sara      16 KSC                  1:15.42
 24 Starratt, Carol     17 CASC                 1:15.85
 25 Hoekstra, Mallory   16 EKSC                 1:15.93
 26 Graham, Lauren      16 NCSA                 1:15.97
 27 Court, Alexandra    17 STSC                 1:16.83
 28 Delaloye, Danielle  16 EKSC                 1:16.87
 29 Gagnon, Sarah       16 FMSC                 1:17.00
 30 Brooks, Nicole      15 FMSC                 1:17.71
 31 MacLeod, Donna      15 EKSC                 1:18.03
 32 Adair, Alanna       18 UC Swim Club         1:18.65
 33 Hassell, Stephanie  15 GLEN                 1:19.35
 34 Komisar, Vicki      16 KSC                  1:19.76
 35 Miller, Emily       15 CASC                 1:20.30
 36 Olson, Brittany     15 NCSA                 1:20.98
 -- Winfield, Marley    16 UC Swim Club             NS
 -- Perry, Hilary       17 UC Swim Club             NS
 -- Norton, Thea        17 OSC                      NS
 -- Galfre, Cynthia     19 EKSC                     NS
 -- Gagnon, Karine      18 FMSC                     NS
Event 43  Girls 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Heinz, Juliana            20 UC Swim Club         1:04.89    1:06.49   782
  2 Bezeau, Catherine         16 STSC                 1:07.39    1:06.76   776
  3 Kabesh, Kim               16 STSC                 1:03.28    1:07.28   763
  4 Townsend, Lindsey         16 KSC                  1:08.01    1:08.54   734
  5 Young, Glenna             16 EKSC                 1:07.69    1:09.12   721
  6 Chard, Christine          20 UC Swim Club         1:05.18    1:09.13   721
  7 Bell, Amanda              16 UC Swim Club         1:09.65    1:09.49   712
  8 Halasz, Miranda           15 CASC                 1:07.36    1:10.01   701
-------------------------------------------------------------------------
  9 Clarke, Mackenzie         18 GLEN                 1:07.91    1:10.12   698
 10 Jones, Mackenzie          15 UC Swim Club         1:07.92    1:11.01   679
 11 Jensen, Michelle          17 STSC                 1:08.84    1:12.15   655
 12 Baker, Andrea             19 UC Swim Club         1:05.45    1:12.20   653
 13 Saltesz, Amanda           16 KSC                  1:12.15    1:12.28   652
 14 Cachia, Katelyn           15 FMSC                 1:11.42    1:12.44   648
 15 Flanagan, Kristyn         15 AMAC Swimming        1:11.65    1:13.54   626
 16 Jack, Ally                17 CASC                 1:07.05    1:13.63   624
-------------------------------------------------------------------------
 17 Armstrong, Dana           15 EKSC                 1:12.16    1:14.00   617
 18 Vloet, Natalie            19 UC Swim Club         1:10.08    1:14.26   611
-------------------------------------------------------------------------
 19 Pierse, Hanna             15 EKSC                 1:06.91    1:14.58   605
 20 Gagnon, Caroline          15 CASC                 1:10.45    1:14.64   604
 21 Sayles, Rebecca           15 CASC                 1:12.78    1:15.04   596
 22 Lin, Amy                  15 UC Swim Club         1:14.02    1:15.38   590
 23 Reinhart, Sara            16 KSC                  1:14.42    1:15.42   589
 24 Starratt, Carol           17 CASC                 1:10.41    1:15.85   581
 25 Hoekstra, Mallory         16 EKSC                 1:09.89    1:15.93   579
 26 Graham, Lauren            16 NCSA                 1:14.67    1:15.97   578
 27 Court, Alexandra          17 STSC                 1:16.82    1:16.83   563
 28 Delaloye, Danielle        16 EKSC                 1:11.62    1:16.87   562
 29 Gagnon, Sarah             16 FMSC                 1:13.45    1:17.00   559
 30 Brooks, Nicole            15 FMSC                 1:15.58    1:17.71   547
 31 MacLeod, Donna            15 EKSC                 1:12.50    1:18.03   541
 32 Adair, Alanna             18 UC Swim Club         1:14.67    1:18.65   530
 33 Hassell, Stephanie        15 GLEN                 1:15.14    1:19.35   519
 34 Komisar, Vicki            16 KSC                  1:14.08    1:19.76   512
 35 Miller, Emily             15 CASC                 1:17.10    1:20.30   503
 36 Olson, Brittany           15 NCSA                 1:17.09    1:20.98   492
 -- Norton, Thea              17 OSC                  1:08.99         NS
 -- Perry, Hilary             17 UC Swim Club         1:14.08         NS
 -- Gagnon, Karine            18 FMSC                 1:08.91         NS
 -- Galfre, Cynthia           19 EKSC                 1:09.19         NS
 -- Winfield, Marley          16 UC Swim Club         1:14.01         NS
Event 44  Boys 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Ballem, Josh        27 UC Swim Club           57.30      55.20   902   30
                  25.75       55.20 (29.45)
  2 Lavoie, Malcolm     18 OSC                  1:03.89      59.27   791
                  28.40       59.27 (30.87)
  3 Turanich - Noyen,   20 UNATT                1:00.05      59.34   789   25
                  27.57       59.34 (31.77)
  4 NG, Callum          18 UC Swim Club           59.96      59.52   785   20
                  28.28       59.52 (31.24)
  5 Kim, Borrey         22 OSC                    59.76    1:00.18   767   15
                  28.10     1:00.18 (32.08)
  6 Blair, Aaron        18 CASC                   59.77    1:00.54   758   14
                  28.07     1:00.54 (32.47)
  7 Derochie, Matthew   17 KSC                  1:00.22    1:00.80   751   13
                  27.56     1:00.80 (33.24)
  8 Lund, Jesse         16 EKSC                 1:01.93    1:00.86   750   12
                  28.06     1:00.86 (32.80)
  9 Hortness, Richard   19 AMAC Swimming        1:00.28    1:01.85   724   11
                  27.34     1:01.85 (34.51)
 10 Wong, Charles       15 UC Swim Club         1:03.06    1:02.65   704
                  29.93     1:02.65 (32.72)
 10 Greenshields, Joel  16 CASC                 1:02.53    1:02.65   704
                  29.17     1:02.65 (33.48)
 12 Derban, Willie      18 UC Swim Club         1:02.68    1:02.69   703
                  29.73     1:02.69 (32.96)
 13 Wollach, Pascal     16 CASC                 1:03.10    1:02.89   698
                  29.14     1:02.89 (33.75)
 14 Demchuk, Nathan     16 EKSC                 1:03.00    1:03.52   683
                  29.83     1:03.52 (33.69)
 15 D'Amico, Gavin      16 EKSC                 1:02.31    1:04.89   650
                  31.15     1:04.89 (33.74)
 16 Rawlick, Doug       15 OSC                  1:04.23    1:05.71   631
                  30.43     1:05.71 (35.28)
Preliminaries
 17 Kunyk, Matthew      17 EKSC                 1:04.37
 18 Driedger, Michael   18 CASC                 1:04.40
 19 Zielnik, Maciek     19 UNATT                1:04.75
 20 Odger, Zacary       15 CASC                 1:04.78
 21 Amer, Adam          17 EKSC                 1:05.32
 22 Fulton, Chris       16 SS                   1:06.24
 23 Abdelrehim, Adam    15 UC Swim Club         1:06.68
 24 Phelan, Jim         16 EKSC                 1:06.99
 25 Jarvis, Andrew      17 CASC                 1:09.76
 26 Douglas, Graeham    16 CWC                  1:09.95
 27 Denoon, Connor      16 GLEN                 1:11.56
 28 McRae, Chris        16 STSC                 1:15.31
 -- Hogan, Erik         19 UC Swim Club             NS
 -- Martinson, Adam     20 UC Swim Club             NS
 -- Gendron, Eric       17 KSC                      NS
 -- Engi, Morgan        18 UC Swim Club             NS
 -- Anhorn, Jason       16 AMAC Swimming            NS
 -- Neufeld, Trevor     20 CASC                     NS
Event 44  Boys 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Ballem, Josh              27 UC Swim Club           55.34      57.30   844
  2 Kim, Borrey               22 OSC                    58.34      59.76   778
  3 Blair, Aaron              18 CASC                 1:01.18      59.77   778
  4 NG, Callum                18 UC Swim Club           57.30      59.96   773
  5 Turanich - Noyen, Charle  20 UNATT                1:00.50    1:00.05   771
  6 Derochie, Matthew         17 KSC                    58.63    1:00.22   766
  7 Hortness, Richard         19 AMAC Swimming          58.07    1:00.28   765
  8 Lund, Jesse               16 EKSC                 1:01.17    1:01.93   722
-------------------------------------------------------------------------
  9 D'Amico, Gavin            16 EKSC                 1:00.54    1:02.31   713
 10 Greenshields, Joel        16 CASC                   59.64    1:02.53   707
 11 Derban, Willie            18 UC Swim Club         1:02.63    1:02.68   703
 12 Demchuk, Nathan           16 EKSC                 1:01.88    1:03.00   695
 13 Wong, Charles             15 UC Swim Club         1:00.81    1:03.06   694
 14 Wollach, Pascal           16 CASC                 1:01.72    1:03.10   693
 15 Lavoie, Malcolm           18 OSC                    58.32    1:03.89   674
 16 Rawlick, Doug             15 OSC                  1:03.70    1:04.23   666
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kunyk, Matthew            17 EKSC                 1:04.59    1:04.37   662
 18 Driedger, Michael         18 CASC                 1:01.54    1:04.40   662
-------------------------------------------------------------------------
 19 Zielnik, Maciek           19 UNATT                  59.90    1:04.75   653
 20 Odger, Zacary             15 CASC                 1:03.67    1:04.78   653
 21 Amer, Adam                17 EKSC                 1:06.44    1:05.32   640
 22 Fulton, Chris             16 SS                   1:03.00    1:06.24   619
 23 Abdelrehim, Adam          15 UC Swim Club         1:03.13    1:06.68   609
 24 Phelan, Jim               16 EKSC                 1:06.24    1:06.99   603
 25 Jarvis, Andrew            17 CASC                 1:11.99    1:09.76   545
 26 Douglas, Graeham          16 CWC                  1:05.78    1:09.95   542
 27 Denoon, Connor            16 GLEN                 1:08.45    1:11.56   511
 28 McRae, Chris              16 STSC                 1:07.20    1:15.31   447
 -- Hogan, Erik               19 UC Swim Club           57.71         NS
 -- Martinson, Adam           20 UC Swim Club           57.83         NS
 -- Gendron, Eric             17 KSC                  1:01.09         NS
 -- Engi, Morgan              18 UC Swim Club         1:00.16         NS
 -- Anhorn, Jason             16 AMAC Swimming        1:12.93         NS
 -- Neufeld, Trevor           20 CASC                   59.72         NS
Event 45  Girls 12 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Cook, Katie         12 FMSC                 5:11.34    5:06.27   662   30
                                1:13.27 ( )                             2:31.62 ( )
                                3:50.21 ( )   5:06.27 (1:16.06)
  2 McCallum, Natalie   11 UC Swim Club         5:18.85    5:13.68   626   25
                                1:13.66 ( )                             2:34.83 ( )
                                3:55.78 ( )   5:13.68 (1:17.90)
  3 Misurelli, Jennife  11 UC Swim Club         5:22.11    5:14.42   623   20
                                1:16.90 ( )                             2:36.88 ( )
                                3:57.52 ( )   5:14.42 (1:16.90)
  4 Young, Kendra       12 FMSC                 5:15.21    5:16.07   615   15
                                1:15.64 ( )                             2:36.30 ( )
                                3:57.60 ( )   5:16.07 (1:18.47)
  5 McGhee, Pamela      12 UC Swim Club         4:58.74    5:16.86   611   14
                                1:13.69 ( )                             2:34.60 ( )
                                3:56.89 ( )   5:16.86 (1:19.97)
  6 Lavoie, Maura       12 OSC                  5:17.16    5:28.09   561   13
                                1:17.02 ( )                             2:41.86 ( )
                                4:06.00 ( )   5:28.09 (1:22.09)
  7 Murphy, Shelby      12 CASC                 5:17.17    5:29.29   556   12
                                1:18.23 ( )                             2:43.02 ( )
                                4:06.49 ( )   5:29.29 (1:22.80)
  8 Kichton, Rachelle   11 FMSC                 5:16.72    5:32.31   543   11
                                1:19.53 ( )                             2:44.81 ( )
                                4:10.09 ( )   5:32.31 (1:22.22)
  9 Sproule, Emma       11 UC Swim Club         5:22.65    5:41.92   505
                                1:20.28 ( )                             2:47.03 ( )
                                4:14.95 ( )   5:41.92 (1:26.97)
 10 King, Anna-Marie    12 CASC                 5:41.37    5:43.51   499
                                1:22.00 ( )                             2:49.01 ( )
                                4:17.21 ( )   5:43.51 (1:26.30)
Event 45  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Delaloye, Nicole    14 EKSC                 4:44.46    4:41.14   796   30
                                1:07.94 ( )                             2:20.38 ( )
                                3:32.57 ( )   4:41.14 (1:08.57)
  2 Ozar, Brittany      14 CASC                 4:30.64    4:41.17   796   25
                                1:07.61 ( )                             2:20.15 ( )
                                3:32.20 ( )   4:41.17 (1:08.97)
  3 Pape, Robyn         13 NCSA                 4:56.21    5:03.51   676   20
                                1:11.90 ( )                             2:29.70 ( )
                                3:48.11 ( )   5:03.51 (1:15.40)
  4 Lush, Alex          13 FMSC                 5:01.23    5:05.79   664   15
                                1:13.41 ( )                             2:31.66 ( )
                                3:50.16 ( )   5:05.79 (1:15.63)
  5 Lin, Lisa           13 UC Swim Club         5:05.83    5:06.61   660   14
                                1:13.88 ( )                             2:34.02 ( )
                                3:51.65 ( )   5:06.61 (1:14.96)
  6 Lanthier, Gabriell  13 CASC                 5:09.93    5:06.96   659   13
                                1:12.91 ( )                             2:30.98 ( )
                                3:50.10 ( )   5:06.96 (1:16.86)
  7 Morton, Lindsay     14 OSC                  5:37.53    5:09.26   647   12
                                1:14.43 ( )                             2:32.22 ( )
                                3:51.08 ( )   5:09.26 (1:18.18)
  8 Bobrosky, Danielle  13 CASC                 5:10.52    5:14.20   624   11
                                1:14.02 ( )                             2:33.80 ( )
                                3:53.49 ( )   5:14.20 (1:20.71)
  9 Carlsen, Erika      14 CASC                 4:58.36    5:19.64   598
                                1:12.71 ( )                             2:33.56 ( )
                                3:56.27 ( )   5:19.64 (1:23.37)
 10 Dalen, Jennifer     13 UC Swim Club         5:02.07    5:22.48   586
                                1:19.92 ( )                             2:41.86 ( )
                                4:04.53 ( )   5:22.48 (1:17.95)
 11 Dufour, Ellan       13 AMAC Swimming        5:02.21    5:25.03   574
                                1:15.77 ( )                             2:38.60 ( )
                                4:02.10 ( )   5:25.03 (1:22.93)
 12 Dransutavicius, Co  14 FMSC                 5:13.06    5:25.46   572
                                1:18.60 ( )                             2:43.08 ( )
                                4:05.82 ( )   5:25.46 (1:19.64)
 13 Large, Amanda       13 CASC                 5:27.84    5:38.61   518
                                1:17.15 ( )                             2:42.20 ( )
                                4:10.28 ( )   5:38.61 (1:28.33)
 -- Mackie, Elise       14 KSC                  5:04.58         NS
Event 46  Boys 12 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Myers, Brandon      12 CASC                 5:00.05    4:58.64   564   30
                                1:10.46 ( )                             2:26.89 ( )
                                3:44.12 ( )   4:58.64 (1:14.52)
  2 Churchill, Randy    12 UC Swim Club         5:01.69    5:06.66   528   25
                                1:13.46 ( )                             2:32.79 ( )
                                3:51.41 ( )   5:06.66 (1:15.25)
  3 Newton, Braeden     11 FMSC                 4:57.81    5:08.23   521   20
                                1:12.59 ( )                             2:30.75 ( )
                                3:51.08 ( )   5:08.23 (1:17.15)
  4 Bobrosky, Chad      11 CASC                 5:12.81    5:08.40   520   15
                                1:13.36 ( )                             2:32.97 ( )
                                3:51.52 ( )   5:08.40 (1:16.88)
  5 Siarkowski, Michae  12 UC Swim Club         5:01.86    5:12.01   505   14
                                1:13.47 ( )                             2:33.03 ( )
                                3:53.27 ( )   5:12.01 (1:18.74)
  6 Swain, Greg         12 AMAC Swimming        5:12.80    5:12.80   501   13
                                1:15.44 ( )                             2:35.06 ( )
                                3:55.29 ( )   5:12.80 (1:17.51)
  7 Schaepsmeyer, Thom  12 CASC                 5:53.97    5:28.52   440   12
                                1:18.14 ( )                             2:41.89 ( )
                                4:06.05 ( )   5:28.52 (1:22.47)
  8 Hanna, Roger        12 UC Swim Club         5:48.11    5:38.21   407   11
                                1:18.82 ( )                             2:44.35 ( )
                                4:10.40 ( )   5:38.21 (1:27.81)
  9 Jobe, Graham        12 CASC                 5:25.32    5:45.54   383
                                1:19.26 ( )                             2:47.11 ( )
                                4:17.11 ( )   5:45.54 (1:28.43)
 10 Jones, Matthew      11 UC Swim Club         5:48.91    5:48.28   374
                                1:18.21 ( )                             2:44.08 ( )
                                4:09.46 ( )   5:48.28 (1:38.82)
 11 Bennett, David      11 CASC                 5:51.51    5:59.67   340
                                1:22.50 ( )                             2:52.96 ( )
                                4:26.41 ( )   5:59.67 (1:33.26)
Event 46  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Kendrick, James     13 CASC                 4:35.24    4:30.42   712   30
                                1:03.86 ( )                             2:14.21 ( )
                                3:25.33 ( )   4:30.42 (1:05.09)
  2 Lutsch, Curtis      13 UC Swim Club         4:36.44    4:31.23   708   25
                                1:02.92 ( )                             2:13.09 ( )
                                3:24.32 ( )   4:31.23 (1:06.91)
  3 Lowenstein, Michae  13 CASC                 4:56.62    4:52.74   592   20
                                1:08.47 ( )                             2:23.77 ( )
                                3:39.17 ( )   4:52.74 (1:13.57)
  4 Fladhamer, Lee      14 UC Swim Club         4:49.97    4:56.84   572   15
                                1:09.00 ( )                             2:26.54 ( )
                                3:43.17 ( )   4:56.84 (1:13.67)
  5 Graves, Kyle W      13 Torpedo              4:56.19    4:57.74   568   14
                                1:08.62 ( )                             2:26.79 ( )
                                3:43.99 ( )   4:57.74 (1:13.75)
  6 Karperien, Matthew  13 CASC                 4:57.47    5:02.01   548   13
                                1:09.81 ( )                             2:26.94 ( )
                                3:44.64 ( )   5:02.01 (1:17.37)
  7 Robbins, Kyle       13 CASC                 5:07.07    5:12.38   503   12
                                1:14.63 ( )                             2:34.77 ( )
                                3:55.37 ( )   5:12.38 (1:17.01)
  8 Schwarz, Adam       13 CASC                 5:07.97    5:15.68   490   11
                                1:13.34 ( )                             2:34.58 ( )
                                3:56.79 ( )   5:15.68 (1:18.89)
  9 Krysiak, Adam       14 CASC                 5:17.19    5:17.83   481
                                1:15.60 ( )                             2:36.12 ( )
                                3:57.87 ( )   5:17.83 (1:19.96)
Event 47  Girls 12 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Univ of Calgary Swim Club  'A'              2:08.77    2:04.98   605   60
     1) McGhee, Pamela 12               2) Misurelli, Jennifer 11
     3) Sproule, Emma 11                4) McCallum, Natalie 11
                  30.29     1:01.46 (31.17)     1:34.38 (32.92)     2:04.98 (30.60)
  2 Cascade Swim Club  'A'                      2:10.52    2:09.27   557   50
     1) Wood, Alana 11                  2) Murphy, Shelby 12
     3) Snodgrass, Rayven 11            4) King, Anna-Marie 12
                  32.84     1:05.13 (32.29)     1:37.14 (32.01)     2:09.27 (32.13)
  3 Fort McMurray Swim Club  'A'                2:13.96    2:10.84   540   40
     1) Cook, Katie 12                  2) Cook, Olivia 11
     3) Young, Kendra 12                4) Kichton, Rachelle 11
                  31.56     1:05.46 (33.90)     1:37.30 (31.84)     2:10.84 (33.54)
  4 Cascade Swim Club  'B'                      2:23.20    2:23.58   423   30
     1) Clement, Bea 11                 2) Whitaker, Brooke 10
     3) Pennock, Ellen 11               4) Snodgrass, Brooklynn 10
                  34.85     1:10.62 (35.77)     1:46.91 (36.29)     2:23.58 (36.67)
Event 48  Boys 12 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Univ of Calgary Swim Club  'A'              2:01.72    2:01.34   496   60
     1) Novak, Daxton 12                2) Dalen, Christopher 12
     3) Siarkowski, Michael 12          4) Churchill, Randy 12
                  30.26     1:01.12 (30.86)     1:31.31 (30.19)     2:01.34 (30.03)
  2 Cascade Swim Club  'A'                      2:06.08    2:02.63   482   50
     1) Christmas, Tanner 12            2) Blattler, Gregory 12
     3) Myers, Brandon 12               4) Bobrosky, Chad 11
                  31.20     1:01.63 (30.43)     1:31.54 (29.91)     2:02.63 (31.09)
  3 Fort McMurray Swim Club  'A'                2:11.95    2:12.99   387   40
     1) Burton, Matthew 12              2) Newton, Braeden 11
     3) Gebert, Jorah 11                4) Dransutavicius, Brodie 12
                  33.43     1:05.25 (31.82)     1:39.69 (34.44)     2:12.99 (33.30)
  4 Univ of Calgary Swim Club  'B'              2:18.11    2:13.41   383   30
     1) Maxey, Connor 12                2) Wagner, Thomas 11
     3) Jones, Matthew 11               4) Bromfield, David 10
                  33.59     1:14.61 (41.02)     1:40.90 (26.29)     2:13.41 (32.51)
  5 Cascade Swim Club  'B'                      2:14.50    2:16.55   358   28
     1) McAtee, Gavin 12                2) Bennett, David 11
     3) Brown, Griffin 11               4) Jobe, Graham 12
                  32.97     1:06.81 (33.84)     1:42.51 (35.70)     2:16.55 (34.04)
  6 Cascade Swim Club  'C'                      2:21.55    2:24.28   303   26
     1) Ogg, Mason 10                   2) Abdellatif, Youssef 9
     3) Jobin, Thomas 11                4) Nelson, Kevin 10
                  35.01     1:12.99 (37.98)     1:48.31 (35.32)     2:24.28 (35.97)
 -- Cascade Swim Club  'D'                           NT         NS
Event 49  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Univ of Calgary Swim Club  'A'              1:56.35    1:55.42   726   60
     1) Pomerleau, Kristin D 14         2) Hendriks, Breanna 14
     3) Olson-Heisler, Jessie 13        4) Taylor, Jenn 14
                  29.27       57.65 (28.38)     1:26.35 (28.70)     1:55.42 (29.07)
  2 Cascade Swim Club  'A'                      1:58.18    1:57.11   704   50
     1) Ozar, Brittany 14               2) Toth, Michelle 14
     3) Van Berkel, Lauren 14           4) Johnson, Jessica 14
                  29.01       58.20 (29.19)     1:27.72 (29.52)     1:57.11 (29.39)
  3 Nose Creek Swim Association  'A'            2:03.99    2:05.11   604   40
     1) Krochenski, Shannon 13          2) Pape, Robyn 13
     3) Graham, Kelly 14                4) Long, Shelley 12
                  30.38     1:00.53 (30.15)     1:32.81 (32.28)     2:05.11 (32.30)
  4 Univ of Calgary Swim Club  'B'              2:05.12    2:05.30   601   30
     1) Lin, Lisa 13                    2) Weevers, Kirsten 14
     3) Thrower, Jessica 13             4) Dalen, Jennifer 13
                  31.66     1:03.30 (31.64)     1:34.14 (30.84)     2:05.30 (31.16)
  5 Cascade Swim Club  'B'                      2:07.06    2:05.66   597   28
     1) Snodgrass, Shelbi 13            2) Leroux, Erin 14
     3) Carlsen, Erika 14               4) Kraft, Kimberley 14
                  31.21     1:02.54 (31.33)     1:33.94 (31.40)     2:05.66 (31.72)
  6 Univ of Calgary Swim Club  'C'              2:10.06    2:10.25   546   26
     1) Montgomery, Lauren 14           2) Long, Allison 13
     3) Sproule, Sasha 13               4) Burke, Amanda 13
                  32.37     1:04.55 (32.18)     1:36.65 (32.10)     2:10.25 (33.60)
  7 Cascade Swim Club  'C'                      2:11.85    2:11.09   538   24
     1) Jobin, Samantha 14              2) Large, Amanda 13
     3) Bobrosky, Danielle 13           4) Lanthier, Gabrielle 13
                  33.21     1:06.26 (33.05)     1:39.08 (32.82)     2:11.09 (32.01)
Event 50  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Cascade Swim Club  'A'                      1:50.05    1:49.76   636   60
     1) Kendrick, James 13              2) Lefsrud, Nathan 14
     3) Maybury, Braden 13              4) Kendrick, Matthew 14
                  27.32       54.28 (26.96)     1:22.30 (28.02)     1:49.76 (27.46)
  2 Univ of Calgary Swim Club  'A'              1:49.99    1:51.06   619   50
     1) Fladhamer, Lee 14               2) Freeman, Keilan 14
     3) Porras, Andres 14               4) Lutsch, Curtis 13
                  28.73       56.39 (27.66)     1:24.93 (28.54)     1:51.06 (26.13)
  3 Cascade Swim Club  'B'                      1:56.06    1:55.33   564   40
     1) Blattler, Daniel 13             2) Lowenstein, Michael 13
     3) McAuley, Matthew 14             4) Nelson, Erik 13
                  28.37       56.71 (28.34)     1:25.13 (28.42)     1:55.33 (30.20)
  4 Cascade Swim Club  'C'                      2:02.02    2:01.30   496   30
     1) Schwarz, Adam 13                2) Driedger, Adam 14
     3) Bennett, Matthew 13             4) Krysiak, Adam 14
                  30.28       59.66 (29.38)     1:30.92 (31.26)     2:01.30 (30.38)
 -- Cascade Swim Club  'D'                      2:04.45         NS
Event 51  Girls 15 & Over 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Univ of Calgary Swim Club  'A'              1:47.57    1:48.78   820   60
     1) Jones, Mackenzie 15             2) Grant, Laura 20
     3) Pomerleau, Kirsten 16           4) Lys, Alexandra 19
                  27.94       55.01 (27.07)     1:22.23 (27.22)     1:48.78 (26.55)
  2 Univ of Calgary Swim Club  'B'              1:49.92    1:52.46   767   50
     1) Baker, Andrea 19                2) Chard, Christine 20
     3) Bradshaw, Jessie 20             4) Bell, Amanda 16
                  28.79       57.18 (28.39)     1:24.35 (27.17)     1:52.46 (28.11)
  3 Edmonton Keyano Swim Club  'A'              1:52.26    1:52.59   765   40
     1) McIntosh, Heather 21            2) Symes, Katerina 16
     3) Delaloye, Danielle 16           4) Delaloye, Nicole 14
                  27.71   1:52.59 (1:24.88)
  4 Nose Creek Swim Association  'A'            1:50.00    1:52.66   764   30
     1) Hyder, Stephanie 19             2) Vangoudoever, Elsa 18
     3) Block, Carmen 18                4) Krochenski, Shannon 13
                  28.22       55.41 (27.19)     1:22.98 (27.57)     1:52.66 (29.68)
  5 Cascade Swim Club  'A'                      1:52.70    1:53.93   747   28
     1) Tyler, Jillian 15               2) Starratt, Carol 17
     3) Leroux, Andrea 16               4) Starratt, Pamela 15
                  28.00       56.27 (28.27)     1:25.59 (29.32)     1:53.93 (28.34)
  6 Glencoe Gators  'A'                         1:54.59    1:55.61   724   26
     1) Hassell, Stephanie 15           2) Stilling, Joanie 16
     3) Clarke, Mackenzie 18            4) Kimak, Lauren 17
                  29.33       57.10 (27.77)     1:26.98 (29.88)     1:55.61 (28.63)
  7 Cascade Swim Club  'B'                      1:55.41    1:56.06   718   24
     1) Sayles, Rebecca 15              2) Beninger, Stephanie 15
     3) Wardale, Jessi 15               4) Gagnon, Caroline 15
                  29.45       58.23 (28.78)     1:27.73 (29.50)     1:56.06 (28.33)
  8 Silver Tide Swim Club  'A'                  1:54.39    1:56.44   713   22
     1) Kabesh, Kim 16                  2) Bezeau, Catherine 16
     3) Donner, Meghan 15               4) Hirsch, Kim 18
                  29.35       58.25 (28.90)     1:27.28 (29.03)     1:56.44 (29.16)
  9 Edmonton Keyano Swim Club  'B'              1:57.31    2:01.10   652
     1) Gross, Sheena 15                2) Pierse, Hanna 15
     3) Hoekstra, Mallory 16            4) MacLeod, Donna 15
                                  59.86 ( )   2:01.10 (1:01.24)
 10 Cascade Swim Club  'C'                      1:59.60    2:01.44   648
     1) Melenka, Stephanie 16           2) Halasz, Miranda 15
     3) Miller, Allison 17              4) Miller, Emily 15
 11 Nose Creek Swim Association  'B'                 NT    2:04.20   614
     1) Olson, Brittany 15              2) Contenti, Justina 15
     3) Graham, Lauren 16               4) Pape, Robyn 13
                                1:02.61 ( )   2:04.20 (1:01.59)
 12 Olympian Swim Club  'A'                     2:02.00    2:06.64   586
     1) Norton, Thea 17                 2) Morton, Lindsay 14
     3) Perreaux, Carly 14              4) Harr, Cari 19
                                1:02.90 ( )   2:06.64 (1:03.74)
Event 52  Boys 15 & Over 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Edmonton Keyano Swim Club  'A'              1:37.90    1:39.92   782   60
     1) Edey, Brian 24                  2) Phillips, Devin 19
     3) Thomsen, Chad 21                4) Vanden Ham, Michael 20
                  25.17       49.92 (24.75)     1:15.30 (25.38)     1:39.92 (24.62)
  2 Univ of Calgary Swim Club  'A'              1:37.51    1:39.98   781   50
     1) Power, Michael 23               2) Derban, Willie 18
     3) Betuzzi, Ray 16                 4) Silverberg, Avi 16
                  25.61       50.74 (25.13)     1:15.30 (24.56)     1:39.98 (24.68)
  3 Cascade Swim Club  'A'                      1:41.74    1:40.75   769   40
     1) Blair, Aaron 18                 2) Wollach, Pascal 16
     3) Greenshields, Joel 16           4) Andrews, Gaelen 19
                  25.20       50.28 (25.08)     1:15.10 (24.82)     1:40.75 (25.65)
  4 Univ of Calgary Swim Club  'B'              1:40.29    1:41.82   752   30
     1) NG, Callum 18                   2) Martinson, Adam 20
     3) Grant, Lee 16                   4) Derban, Michael 20
                  25.60       50.79 (25.19)     1:16.15 (25.36)     1:41.82 (25.67)
  5 Edmonton Keyano Swim Club  'B'              1:44.09    1:43.72   723   28
     1) Lund, Jesse 16                  2) D'Amico, Gavin 16
     3) Demchuk, Nathan 16              4) Brewer, Shane 27
                  27.22       51.99 (24.77)     1:17.75 (25.76)     1:43.72 (25.97)
  6 Cascade Swim Club  'B'                      1:45.68    1:43.88   721   26
     1) Jarvis, Andrew 17               2) Driedger, Michael 18
     3) Odger, Zacary 15                4) Michie, Chad 15
                  26.31       52.26 (25.95)     1:18.05 (25.79)     1:43.88 (25.83)
  7 Silver Tide Swim Club  'A'                  1:46.45    1:44.68   709
     3) Markowski, Kyle 14              4) McRae, Chris 16
  8 Olympian Swim Club  'A'                     1:43.00    1:50.56   625   24
     1) Kim, Borrey 22                  2) Lynch, Nathan 16
     3) Rawlick, Doug 15                4) Kindrachuk, Nathan 13
                  26.02       53.69 (27.67)     1:21.61 (27.92)     1:50.56 (28.95)
  9 Fort McMurray Swim Club  'A'                     NT    1:53.54   586
     1) Au, Joshua 14                   2) Burton, Tyler 16
     3) Kasongo, Pierre 18              4) Godbeer, Matthew 14
 10 Edmonton Keyano Swim Club  'C'                   NT    1:58.31   529
     1) Kunyk, Matthew 17               2) Amer, Adam 17
     3) Phelan, Jim 16                  4) Wolk, Karl 12
 -- Olympian Swim Club  'B'                          NT   X1:51.08
     1) O'Neill, Braden 17              2) Yeap, Winston 15
     3) Sanchez, Gilberto 15            4) Sabourin, Justin 16
 -- Nose Creek Swim Association  'A'            1:46.79         NS
Event 53  Girls 12 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 McGhee, Pamela      12 UC Swim Club         2:26.99    2:21.93   707   30
                                1:07.62 ( )     1:45.66 (38.04)     2:21.93 (36.27)
  2 Cook, Katie         12 FMSC                 2:26.06    2:23.71   688   25
                                1:09.25 ( )     1:47.17 (37.92)     2:23.71 (36.54)
  3 Young, Kendra       12 FMSC                 2:29.09    2:24.62   678   20
                                1:09.55 ( )     1:47.56 (38.01)     2:24.62 (37.06)
  4 Lavoie, Maura       12 OSC                  2:36.79    2:28.59   637   15
                                1:12.73 ( )     1:51.53 (38.80)     2:28.59 (37.06)
  5 Nesbitt, Colleen    12 GLEN                 2:29.12    2:30.21   621   14
                                1:11.25 ( )     1:50.37 (39.12)     2:30.21 (39.84)
  6 McCallum, Natalie   11 UC Swim Club         2:32.32    2:30.64   617   13
                                1:12.89 ( )     1:51.93 (39.04)     2:30.64 (38.71)
  7 Misurelli, Jennife  11 UC Swim Club         2:31.01    2:30.66   616   12
                                1:13.74 ( )     1:53.06 (39.32)     2:30.66 (37.60)
  8 Murphy, Shelby      12 CASC                 2:34.79    2:36.91   558   11
                                1:13.89 ( )     1:55.15 (41.26)     2:36.91 (41.76)
Preliminaries
  8 Poliquin, Rachelle  12 STSC                 2:34.99
 10 Wood, Alana         11 CASC                 2:37.69
 11 Sproule, Emma       11 UC Swim Club         2:38.68
 12 Kemp, Christine     11 STSC                 2:40.42
 13 Kichton, Rachelle   11 FMSC                 2:40.83
 14 King, Anna-Marie    12 CASC                 2:41.61
 15 Cook, Olivia        11 FMSC                 2:42.49
 16 Graves, Meagan A     9 Torpedo              2:44.75
 17 Clement, Bea        11 CASC                 2:46.92
 18 Powell, Meghan      11 CWC                  2:49.33
 19 Ng, Hilarie         11 CWC                  2:50.31
 20 Long, Shelley       12 NCSA                 2:50.69
 21 Whitaker, Brooke    10 CASC                 2:51.31
 22 Snodgrass, Brookly  10 CASC                 2:53.31
 23 Pennock, Ellen      11 CASC                 2:55.47
 24 Slotboom, Megan     10 CASC                 3:07.15
 25 Lata, Sydney        10 CASC                 3:08.52
 26 Vanderbeek, Leah    10 FMSC                 3:09.85
Event 53  Girls 12 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Cook, Katie               12 FMSC                 2:23.69    2:26.06   663
                                1:10.92 ( )   2:26.06 (1:15.14)
  2 McGhee, Pamela            12 UC Swim Club         2:20.30    2:26.99   653
                                1:10.34 ( )   2:26.99 (1:16.65)
  3 Young, Kendra             12 FMSC                 2:30.52    2:29.09   632
                                1:13.69 ( )   2:29.09 (1:15.40)
  4 Nesbitt, Colleen          12 GLEN                 2:26.49    2:29.12   632
                                1:14.05 ( )   2:29.12 (1:15.07)
  5 Misurelli, Jennifer       11 UC Swim Club         2:31.35    2:31.01   613
                                1:13.94 ( )   2:31.01 (1:17.07)
  6 McCallum, Natalie         11 UC Swim Club         2:32.51    2:32.32   600
                                1:13.29 ( )   2:32.32 (1:19.03)
  7 Murphy, Shelby            12 CASC                 2:30.18    2:34.79   577
                                1:14.54 ( )   2:34.79 (1:20.25)
  8 Poliquin, Rachelle        12 STSC                 2:32.24    2:34.99   575
                                1:14.02 ( )   2:34.99 (1:20.97)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lavoie, Maura             12 OSC                  2:26.51    2:36.79   559
                                1:16.11 ( )   2:36.79 (1:20.68)
 10 Wood, Alana               11 CASC                 2:38.88    2:37.69   551
                                1:15.93 ( )   2:37.69 (1:21.76)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sproule, Emma             11 UC Swim Club         2:42.04    2:38.68   542
                                1:16.56 ( )   2:38.68 (1:22.12)
 12 Kemp, Christine           11 STSC                 2:35.29    2:40.42   528
                                1:17.21 ( )   2:40.42 (1:23.21)
 13 Kichton, Rachelle         11 FMSC                 2:33.81    2:40.83   524
                                1:18.51 ( )   2:40.83 (1:22.32)
 14 King, Anna-Marie          12 CASC                 2:39.27    2:41.61   518
                                1:16.97 ( )   2:41.61 (1:24.64)
 15 Cook, Olivia              11 FMSC                 2:47.19    2:42.49   511
                                1:17.73 ( )   2:42.49 (1:24.76)
 16 Graves, Meagan A           9 Torpedo              2:42.67    2:44.75   493
                                1:19.54 ( )   2:44.75 (1:25.21)
 17 Clement, Bea              11 CASC                 2:44.38    2:46.92   476
                                1:21.71 ( )   2:46.92 (1:25.21)
 18 Powell, Meghan            11 CWC                       NT    2:49.33   458
                                1:21.52 ( )   2:49.33 (1:27.81)
 19 Ng, Hilarie               11 CWC                  2:42.18    2:50.31   451
                                1:21.61 ( )   2:50.31 (1:28.70)
 20 Long, Shelley             12 NCSA                 2:48.27    2:50.69   449
                                1:24.33 ( )   2:50.69 (1:26.36)
 21 Whitaker, Brooke          10 CASC                 2:50.83    2:51.31   444
                                1:23.29 ( )   2:51.31 (1:28.02)
 22 Snodgrass, Brooklynn      10 CASC                 2:44.54    2:53.31   430
                                1:22.45 ( )   2:53.31 (1:30.86)
 23 Pennock, Ellen            11 CASC                 2:59.48    2:55.47   416
                                1:25.50 ( )   2:55.47 (1:29.97)
 24 Slotboom, Megan           10 CASC                 3:18.33    3:07.15   346
                                1:31.92 ( )   3:07.15 (1:35.23)
 25 Lata, Sydney              10 CASC                 3:14.28    3:08.52   338
                                1:34.79 ( )   3:08.52 (1:33.73)
 26 Vanderbeek, Leah          10 FMSC                 3:15.80    3:09.85   331
                                1:33.06 ( )   3:09.85 (1:36.79)
Event 54  Boys 12 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Wolk, Karl          12 EKSC                 2:24.10    2:18.63   590   30
                  31.48     1:06.27 (34.79)     1:42.63 (36.36)     2:18.63 (36.00)
  2 Novak, Daxton       12 UC Swim Club         2:23.33    2:20.74   568   25
                  31.48     1:06.79 (35.31)     1:44.35 (37.56)     2:20.74 (36.39)
  3 Myers, Brandon      12 CASC                 2:25.62    2:21.79   558   20
                  33.46     1:09.99 (36.53)     1:46.48 (36.49)     2:21.79 (35.31)
  4 Newton, Braeden     11 FMSC                 2:24.05    2:22.08   555   15
                  33.59     1:09.72 (36.13)     1:46.67 (36.95)     2:22.08 (35.41)
  5 Blattler, Gregory   12 CASC                 2:28.44    2:26.68   512   14
                  33.22     1:10.79 (37.57)     1:48.96 (38.17)     2:26.68 (37.72)
  6 Siarkowski, Michae  12 UC Swim Club         2:27.12    2:27.43   505   13
                  34.38     1:11.06 (36.68)     1:49.47 (38.41)     2:27.43 (37.96)
  7 Bobrosky, Chad      11 CASC                 2:26.75    2:30.17   481   12
                  33.58     1:11.45 (37.87)     1:50.90 (39.45)     2:30.17 (39.27)
  8 Dalen, Christopher  12 UC Swim Club         2:29.18    2:31.95   467   11
                  35.65     1:14.93 (39.28)     1:53.85 (38.92)     2:31.95 (38.10)
Preliminaries
  9 Churchill, Randy    12 UC Swim Club         2:29.55
 10 Swain, Greg         12 AMAC Swimming        2:31.22
 11 Christmas, Tanner   12 CASC                 2:33.18
 12 Burton, Matthew     12 FMSC                 2:37.62
 13 Wagner, Thomas      11 UC Swim Club         2:38.45
 14 Schaepsmeyer, Thom  12 CASC                 2:38.79
 15 Kozell, Greg        12 STSC                 2:39.14
 16 Jobe, Graham        12 CASC                 2:42.50
 17 Dransutavicius, Br  12 FMSC                 2:43.81
 18 Vanderbeek, Eric    12 FMSC                 2:45.00
 19 Gebert, Jorah       11 FMSC                 2:46.56
 20 Jones, Matthew      11 UC Swim Club         2:47.15
 21 Jobin, Thomas       11 CASC                 2:47.34
 22 McAtee, Gavin       12 CASC                 2:48.69
 23 Bennett, David      11 CASC                 2:49.20
 24 Brown, Griffin      11 CASC                 2:50.67
 25 Nelson, Kevin       10 CASC                 2:54.39
 26 Thumwood, Devon     10 CASC                 2:57.34
 27 Maxey, Connor       12 UC Swim Club         2:58.02
 28 Maybury, Adam        9 CASC                 2:58.03
 29 Wood, Russell       10 CASC                 2:58.30
 30 Mills, Corey        10 CASC                 3:00.38
 31 Abdellatif, Yousse   9 CASC                 3:08.42
 -- Hibberd, Steven     12 KSC                      NS
Event 54  Boys 12 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Novak, Daxton             12 UC Swim Club         2:20.95    2:23.33   543
                                1:08.04 ( )   2:23.33 (1:15.29)
  2 Newton, Braeden           11 FMSC                 2:23.04    2:24.05   536
                                1:10.32 ( )   2:24.05 (1:13.73)
  3 Wolk, Karl                12 EKSC                 2:22.42    2:24.10   535
                                1:25.39 ( )     2:24.10 (58.71)
  4 Myers, Brandon            12 CASC                 2:24.34    2:25.62   521
                                1:10.95 ( )   2:25.62 (1:14.67)
  5 Bobrosky, Chad            11 CASC                 2:30.00    2:26.75   511
                                1:11.51 ( )   2:26.75 (1:15.24)
  6 Siarkowski, Michael       12 UC Swim Club         2:25.02    2:27.12   508
                                1:25.70 ( )   2:27.12 (1:01.42)
  7 Blattler, Gregory         12 CASC                 2:25.08    2:28.44   496
                                1:12.37 ( )   2:28.44 (1:16.07)
  8 Dalen, Christopher        12 UC Swim Club         2:28.29    2:29.18   490
                                1:13.01 ( )   2:29.18 (1:16.17)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Churchill, Randy          12 UC Swim Club         2:25.17    2:29.55   487
                                1:13.36 ( )   2:29.55 (1:16.19)
 10 Swain, Greg               12 AMAC Swimming        2:26.05    2:31.22   473
                                1:25.08 ( )   2:31.22 (1:06.14)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Christmas, Tanner         12 CASC                 2:35.49    2:33.18   457
                                1:13.03 ( )   2:33.18 (1:20.15)
 12 Burton, Matthew           12 FMSC                 2:31.30    2:37.62   423
                                1:26.05 ( )   2:37.62 (1:11.57)
 13 Wagner, Thomas            11 UC Swim Club         2:43.98    2:38.45   417
                                1:16.23 ( )   2:38.45 (1:22.22)
 14 Schaepsmeyer, Thomas      12 CASC                 2:38.05    2:38.79   414
                                1:17.86 ( )   2:38.79 (1:20.93)
 15 Kozell, Greg              12 STSC                 2:35.15    2:39.14   412
                                1:24.77 ( )   2:39.14 (1:14.37)
 16 Jobe, Graham              12 CASC                 2:32.87    2:42.50   388
                                1:16.75 ( )   2:42.50 (1:25.75)
 17 Dransutavicius, Brodie    12 FMSC                 2:49.53    2:43.81   379
                                1:26.65 ( )   2:43.81 (1:17.16)
 18 Vanderbeek, Eric          12 FMSC                 2:42.21    2:45.00   372
                                1:26.34 ( )   2:45.00 (1:18.66)
 19 Gebert, Jorah             11 FMSC                 2:53.74    2:46.56   362
                                1:20.52 ( )   2:46.56 (1:26.04)
 20 Jones, Matthew            11 UC Swim Club         2:42.26    2:47.15   358
                                1:20.81 ( )   2:47.15 (1:26.34)
 21 Jobin, Thomas             11 CASC                 2:46.97    2:47.34   357
                                1:20.24 ( )   2:47.34 (1:27.10)
 22 McAtee, Gavin             12 CASC                 2:55.60    2:48.69   348
                                1:18.71 ( )   2:48.69 (1:29.98)
 23 Bennett, David            11 CASC                 2:45.18    2:49.20   345
                                1:24.42 ( )   2:49.20 (1:24.78)
 24 Brown, Griffin            11 CASC                 2:48.59    2:50.67   336
                                1:22.20 ( )   2:50.67 (1:28.47)
 25 Nelson, Kevin             10 CASC                 2:52.15    2:54.39   315
                                1:24.08 ( )   2:54.39 (1:30.31)
 26 Thumwood, Devon           10 CASC                 2:54.40    2:57.34   298
                                1:26.55 ( )   2:57.34 (1:30.79)
 27 Maxey, Connor             12 UC Swim Club         2:55.00    2:58.02   295
                                1:26.53 ( )   2:58.02 (1:31.49)
 28 Maybury, Adam              9 CASC                 2:56.09    2:58.03   295
                                1:30.35 ( )   2:58.03 (1:27.68)
 29 Wood, Russell             10 CASC                 2:49.78    2:58.30   293
                                1:24.77 ( )   2:58.30 (1:33.53)
 30 Mills, Corey              10 CASC                 3:25.76    3:00.38   282
 31 Abdellatif, Youssef        9 CASC                 3:01.22    3:08.42   243
                                1:32.27 ( )   3:08.42 (1:36.15)
 -- Hibberd, Steven           12 KSC                  2:33.47         NS
Event 55  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Delaloye, Nicole    14 EKSC                 2:20.40    2:14.26   795   30
                  31.58     1:05.47 (33.89)     1:39.66 (34.19)     2:14.26 (34.60)
  2 Ozar, Brittany      14 CASC                 2:20.17    2:16.27   771   25
                  31.52     1:05.99 (34.47)     1:41.31 (35.32)     2:16.27 (34.96)
  3 Johnson, Jessica    14 CASC                 2:21.08    2:20.68   721   20
                  32.20     1:07.71 (35.51)     1:44.41 (36.70)     2:20.68 (36.27)
  4 Nesbitt, Diane      14 GLEN                 2:22.31    2:21.02   717   15
                  30.37     1:04.68 (34.31)     1:42.50 (37.82)     2:21.02 (38.52)
  5 Newton, Danielle    13 FMSC                 2:23.21    2:22.80   698   14
                  31.85     1:07.42 (35.57)     1:45.33 (37.91)     2:22.80 (37.47)
  6 Lush, Alex          13 FMSC                 2:24.85    2:24.32   681   13
                  34.02     1:10.81 (36.79)     1:47.88 (37.07)     2:24.32 (36.44)
  7 Pomerleau, Kristin  14 UC Swim Club         2:27.97    2:27.05   653   12
                  32.80     1:09.80 (37.00)     1:49.01 (39.21)     2:27.05 (38.04)
  8 Van Berkel, Lauren  14 CASC                 2:28.35    2:31.44   609   11
Preliminaries
  5 Stoddart, Stephani  14 KSC                  2:22.90
  9 Leroux, Erin        14 CASC                 2:28.13
 11 Mackie, Elise       14 KSC                  2:29.00
 12 Findlay, Amy        14 KSC                  2:29.38
 13 Kokoszewski, Monic  13 CWC                  2:29.55
 14 Bobrosky, Danielle  13 CASC                 2:29.79
 15 Graham, Kelly       14 NCSA                 2:29.85
 16 Kraft, Kimberley    14 CASC                 2:30.37
 17 Dufour, Ellan       13 AMAC Swimming        2:30.81
 18 Oleskiw, Wendy      13 STSC                 2:31.27
 19 Douglas, Kathryn    13 CWC                  2:33.68
 20 Toth, Michelle      14 CASC                 2:34.49
 21 Kwok, Karen         13 CWC                  2:36.43
 22 Sissons, Elizabeth  14 AMAC Swimming        2:37.52
 23 Burke, Amanda       13 UC Swim Club         2:37.95
 24 Dransutavicius, Co  14 FMSC                 2:38.74
 25 Williams, Jenny     13 CWC                  2:39.09
 -- Pape, Robyn         13 NCSA                     NS
Event 55  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Ozar, Brittany            14 CASC                 2:10.75    2:20.17   727
                                1:09.11 ( )   2:20.17 (1:11.06)
  2 Delaloye, Nicole          14 EKSC                 2:12.66    2:20.40   724
                                1:08.81 ( )   2:20.40 (1:11.59)
  3 Johnson, Jessica          14 CASC                 2:21.01    2:21.08   717
                                1:08.91 ( )   2:21.08 (1:12.17)
  4 Nesbitt, Diane            14 GLEN                 2:16.49    2:22.31   703
                                1:10.46 ( )   2:22.31 (1:11.85)
  5 Stoddart, Stephanie       14 KSC                  2:20.92    2:22.90   697
                                1:10.37 ( )   2:22.90 (1:12.53)
  6 Newton, Danielle          13 FMSC                 2:26.41    2:23.21   693
                                1:10.19 ( )   2:23.21 (1:13.02)
  7 Lush, Alex                13 FMSC                 2:26.93    2:24.85   676
                                1:11.13 ( )   2:24.85 (1:13.72)
  8 Pomerleau, Kristin D      14 UC Swim Club         2:20.81    2:27.97   643
                                1:13.58 ( )   2:27.97 (1:14.39)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Leroux, Erin              14 CASC                 2:25.98    2:28.13   642
                                1:11.77 ( )   2:28.13 (1:16.36)
 10 Van Berkel, Lauren        14 CASC                 2:25.85    2:28.35   639
                                1:27.96 ( )   2:28.35 (1:00.39)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Mackie, Elise             14 KSC                  2:24.42    2:29.00   633
                                1:12.10 ( )   2:29.00 (1:16.90)
 12 Findlay, Amy              14 KSC                  2:24.61    2:29.38   629
                                1:13.40 ( )   2:29.38 (1:15.98)
 13 Kokoszewski, Monica       13 CWC                  2:29.84    2:29.55   627
                                1:12.50 ( )   2:29.55 (1:17.05)
 14 Bobrosky, Danielle        13 CASC                 2:29.06    2:29.79   625
                                1:12.08 ( )   2:29.79 (1:17.71)
 15 Graham, Kelly             14 NCSA                 2:25.74    2:29.85   624
                                1:13.25 ( )   2:29.85 (1:16.60)
 16 Kraft, Kimberley          14 CASC                 2:27.55    2:30.37   619
                                1:13.83 ( )   2:30.37 (1:16.54)
 17 Dufour, Ellan             13 AMAC Swimming        2:33.05    2:30.81   615
                                1:13.79 ( )   2:30.81 (1:17.02)
 18 Oleskiw, Wendy            13 STSC                 2:26.14    2:31.27   610
                                1:13.09 ( )   2:31.27 (1:18.18)
 19 Douglas, Kathryn          13 CWC                  2:30.95    2:33.68   587
                                1:14.20 ( )   2:33.68 (1:19.48)
 20 Toth, Michelle            14 CASC                 2:28.22    2:34.49   580
                                1:13.56 ( )   2:34.49 (1:20.93)
 21 Kwok, Karen               13 CWC                  2:34.29    2:36.43   562
                                1:15.39 ( )   2:36.43 (1:21.04)
 22 Sissons, Elizabeth        14 AMAC Swimming        2:37.68    2:37.52   553
                                1:15.77 ( )   2:37.52 (1:21.75)
 23 Burke, Amanda             13 UC Swim Club         2:37.48    2:37.95   549
                                1:17.57 ( )   2:37.95 (1:20.38)
 24 Dransutavicius, Corina    14 FMSC                 2:30.86    2:38.74   542
                                1:16.34 ( )   2:38.74 (1:22.40)
 25 Williams, Jenny           13 CWC                  2:37.02    2:39.09   539
                                1:17.63 ( )   2:39.09 (1:21.46)
 -- Pape, Robyn               13 NCSA                 2:20.19         NS
Event 56  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Lutsch, Curtis      13 UC Swim Club         2:15.82    2:06.48   729   30
                  28.40     1:00.48 (32.08)     1:33.46 (32.98)     2:06.48 (33.02)
  2 Kendrick, James     13 CASC                 2:17.83    2:11.78   665   25
                  29.50     1:01.96 (32.46)     1:35.96 (34.00)     2:11.78 (35.82)
  3 Markowski, Kyle     14 STSC                 2:15.97    2:14.43   635   20
                  29.99     1:03.84 (33.85)     1:39.42 (35.58)     2:14.43 (35.01)
  4 McAuley, Matthew    14 CASC                 2:20.76    2:15.28   625   15
                  31.22     1:06.33 (35.11)     1:42.41 (36.08)     2:15.28 (32.87)
  5 Lowenstein, Michae  13 CASC                 2:16.89    2:17.41   602   14
                  30.49     1:05.36 (34.87)     1:41.06 (35.70)     2:17.41 (36.35)
  6 Blattler, Daniel    13 CASC                 2:20.58    2:21.69   559   13
                  31.32     1:06.83 (35.51)     1:43.26 (36.43)     2:21.69 (38.43)
  7 Graves, Kyle W      13 Torpedo              2:22.13    2:23.80   538   12
                  31.61     1:08.56 (36.95)     1:46.42 (37.86)     2:23.80 (37.38)
  8 Kendrick, Matthew   14 CASC                 2:21.10    2:24.05   536   11
                  33.06     1:16.74 (43.68)     1:46.92 (30.18)     2:24.05 (37.13)
Preliminaries
  9 Lefsrud, Nathan     14 CASC                 2:25.08
 10 Humble, Adam        14 CWC                  2:27.13
 11 MacKinnon, Robert   13 CWC                  2:27.83
 12 Clark, Mike         14 STSC                 2:27.87
 13 Karperien, Matthew  13 CASC                 2:29.14
 14 Schwarz, Adam       13 CASC                 2:30.86
 15 Driedger, Adam      14 CASC                 2:30.96
 16 Fung, Ian           13 CASC                 2:34.31
 17 Bennett, Matthew    13 CASC                 2:37.62
 18 Alook, Joshua       13 FMSC                 2:38.60
 -- Long, Bryce         14 NCSA                     NS
Event 56  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Lutsch, Curtis            13 UC Swim Club         2:08.37    2:15.82   620
                                1:06.80 ( )   2:15.82 (1:09.02)
  2 Markowski, Kyle           14 STSC                 2:11.34    2:15.97   618
                                1:04.45 ( )   2:15.97 (1:11.52)
  3 Lowenstein, Michael       13 CASC                 2:15.75    2:16.89   608
                                1:06.96 ( )   2:16.89 (1:09.93)
  4 Kendrick, James           13 CASC                 2:07.94    2:17.83   598
                                1:06.72 ( )   2:17.83 (1:11.11)
  5 Blattler, Daniel          13 CASC                 2:20.82    2:20.58   570
                                1:08.08 ( )   2:20.58 (1:12.50)
  6 McAuley, Matthew          14 CASC                 2:15.65    2:20.76   568
                                1:09.41 ( )   2:20.76 (1:11.35)
  7 Kendrick, Matthew         14 CASC                 2:16.80    2:21.10   565
                                1:09.08 ( )   2:21.10 (1:12.02)
  8 Graves, Kyle W            13 Torpedo              2:19.02    2:22.13   554
                                1:07.31 ( )   2:22.13 (1:14.82)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lefsrud, Nathan           14 CASC                 2:21.43    2:25.08   526
                                1:09.90 ( )   2:25.08 (1:15.18)
 10 Humble, Adam              14 CWC                  2:26.03    2:27.13   508
                                1:12.37 ( )   2:27.13 (1:14.76)
-------------------------------------------------------------------------
 11 MacKinnon, Robert         13 CWC                  2:20.68    2:27.83   502
                                1:11.15 ( )   2:27.83 (1:16.68)
 12 Clark, Mike               14 STSC                 2:22.37    2:27.87   501
                                1:11.95 ( )   2:27.87 (1:15.92)
 13 Karperien, Matthew        13 CASC                 2:23.56    2:29.14   490
                                1:10.68 ( )   2:29.14 (1:18.46)
 14 Schwarz, Adam             13 CASC                 2:30.44    2:30.86   476
                                1:12.95 ( )   2:30.86 (1:17.91)
 15 Driedger, Adam            14 CASC                 2:22.07    2:30.96   475
                                1:11.69 ( )   2:30.96 (1:19.27)
 16 Fung, Ian                 13 CASC                 2:24.06    2:34.31   448
                                1:13.81 ( )   2:34.31 (1:20.50)
 17 Bennett, Matthew          13 CASC                 2:25.04    2:37.62   423
                                1:14.52 ( )   2:37.62 (1:23.10)
 18 Alook, Joshua             13 FMSC                 2:39.83    2:38.60   416
                                1:15.00 ( )   2:38.60 (1:23.60)
 -- Long, Bryce               14 NCSA                 2:31.53         NS
Event 57  Girls 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Lys, Alexandra      19 UC Swim Club         2:10.63    2:07.31   878   30
                  30.85     1:02.82 (31.97)     1:34.94 (32.12)     2:07.31 (32.37)
  2 Grant, Laura        20 UC Swim Club         2:09.34    2:08.27   866   25
                  29.30     1:00.64 (31.34)     1:33.50 (32.86)     2:08.27 (34.77)
  3 Tyler, Jillian      15 CASC                 2:10.53    2:10.00   845   20
                  30.52     1:03.46 (32.94)     1:36.96 (33.50)     2:10.00 (33.04)
  4 Bell, Amanda        16 UC Swim Club         2:17.03    2:10.10   844
                  30.75     1:03.71 (32.96)     1:37.07 (33.36)     2:10.10 (33.03)
  5 Pomerleau, Kirsten  16 UC Swim Club         2:17.83    2:11.05   833
                  29.52     1:02.28 (32.76)     1:36.75 (34.47)     2:11.05 (34.30)
  6 Block, Carmen       18 NCSA                 2:14.01    2:11.54   827   15
                  31.04     1:04.53 (33.49)     1:38.66 (34.13)     2:11.54 (32.88)
  7 Kinsella, Megan     22 UC Swim Club         2:14.18    2:11.55   827   14
                  30.45     1:03.95 (33.50)     1:38.13 (34.18)     2:11.55 (33.42)
  8 Vangoudoever, Elsa  18 NCSA                 2:13.42    2:11.67   825   13
                  30.20     1:03.73 (33.53)     1:37.48 (33.75)     2:11.67 (34.19)
  9 Jones, Mackenzie    15 UC Swim Club         2:14.13    2:12.84   811   12
                  30.57     1:04.28 (33.71)     1:38.54 (34.26)     2:12.84 (34.30)
 10 Stilling, Joanie    16 GLEN                 2:14.43    2:13.16   808   11
                  30.64     1:04.34 (33.70)     1:38.83 (34.49)     2:13.16 (34.33)
 11 Ryan, Hannah        16 KSC                  2:14.59    2:13.52   803
                  31.02     1:04.81 (33.79)     1:39.59 (34.78)     2:13.52 (33.93)
 12 Murdoch, Katelyn    16 UC Swim Club         2:16.67    2:15.29   783
                  31.82     1:05.98 (34.16)     1:41.03 (35.05)     2:15.29 (34.26)
 13 Starratt, Pamela    15 CASC                 2:17.89    2:15.45   781
                  31.66     1:05.95 (34.29)     1:40.86 (34.91)     2:15.45 (34.59)
 14 Delaloye, Danielle  16 EKSC                 2:16.84    2:16.16   772
                  32.16     1:06.79 (34.63)     1:41.73 (34.94)     2:16.16 (34.43)
 15 Martin, Stephanie   22 UC Swim Club         2:15.56    2:16.51   768
                  32.03     1:06.24 (34.21)     1:41.83 (35.59)     2:16.51 (34.68)
 16 Young, Glenna       16 EKSC                 2:18.28    2:20.19   727
                  32.45     1:07.69 (35.24)     1:43.85 (36.16)     2:20.19 (36.34)
Preliminaries
 11 Bradshaw, Jessie    20 UC Swim Club         2:15.63
 15 Kabesh, Kim         16 STSC                 2:17.35
 18 Heinz, Juliana      20 UC Swim Club         2:17.97
 20 Wolstenholme, Moir  16 UC Swim Club         2:18.78
 21 Campbell, Ali       15 FMSC                 2:19.11
 22 Sayles, Rebecca     15 CASC                 2:19.71
 23 Donner, Meghan      15 STSC                 2:19.87
 24 Gagnon, Caroline    15 CASC                 2:20.32
 25 McIntosh, Heather   21 EKSC                 2:21.21
 26 Kimak, Lauren       17 GLEN                 2:21.31
 27 Flanagan, Kristyn   15 AMAC Swimming        2:21.34
 28 Armstrong, Dana     15 EKSC                 2:21.36
 29 Hirsch, Kim         18 STSC                 2:21.71
 30 Komisar, Vicki      16 KSC                  2:21.96
 31 Chard, Christine    20 UC Swim Club         2:23.84
 32 Jensen, Michelle    17 STSC                 2:24.28
 33 Hyder, Stephanie    19 NCSA                 2:24.51
 34 Gagnon, Karine      18 FMSC                 2:24.79
 35 Graham, Lauren      16 NCSA                 2:25.13
 36 Miller, Emily       15 CASC                 2:26.42
 37 Court, Alexandra    17 STSC                 2:27.15
 38 Adair, Alanna       18 UC Swim Club         2:27.27
 39 Miller, Lindsey     17 NCSA                 2:27.58
 40 Hassell, Stephanie  15 GLEN                 2:28.47
 41 Leroux, Andrea      16 CASC                 2:28.48
 42 Bird, Megan         18 UC Swim Club         2:28.72
 43 Halasz, Miranda     15 CASC                 2:30.81
 44 Contenti, Justina   15 NCSA                 2:31.34
 45 Jack, Ally          17 CASC                 2:31.40
 46 Wardale, Jessi      15 CASC                 2:31.73
 47 Abells, Sydney      16 LASC                 2:44.60
 -- Galfre, Cynthia     19 EKSC                     NS
 -- Townsend, Lindsey   16 KSC                      NS
Event 57  Girls 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Grant, Laura              20 UC Swim Club         2:02.91    2:09.34   853
                                1:05.05 ( )   2:09.34 (1:04.29)
  2 Tyler, Jillian            15 CASC                 2:08.07    2:10.53   839
                                1:04.50 ( )   2:10.53 (1:06.03)
  3 Lys, Alexandra            19 UC Swim Club         2:03.29    2:10.63   838
                                1:05.07 ( )   2:10.63 (1:05.56)
  4 Vangoudoever, Elsa        18 NCSA                 2:07.71    2:13.42   805
                                1:04.98 ( )   2:13.42 (1:08.44)
  5 Block, Carmen             18 NCSA                 2:07.76    2:14.01   798
                                1:05.78 ( )   2:14.01 (1:08.23)
  6 Jones, Mackenzie          15 UC Swim Club         2:09.87    2:14.13   796
                                1:05.72 ( )   2:14.13 (1:08.41)
  7 Kinsella, Megan           22 UC Swim Club         2:08.98    2:14.18   796
                                1:07.54 ( )   2:14.18 (1:06.64)
  8 Stilling, Joanie          16 GLEN                 2:10.67    2:14.43   793
                                1:04.60 ( )   2:14.43 (1:09.83)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ryan, Hannah              16 KSC                  2:11.32    2:14.59   791
                                1:05.38 ( )   2:14.59 (1:09.21)
 10 Martin, Stephanie         22 UC Swim Club         2:09.86    2:15.56   779
                                1:05.13 ( )   2:15.56 (1:10.43)
 11 Bradshaw, Jessie          20 UC Swim Club         2:05.65    2:15.63   779
                                1:06.64 ( )   2:15.63 (1:08.99)
 12 Murdoch, Katelyn          16 UC Swim Club         2:10.78    2:16.67   767
                                1:06.66 ( )   2:16.67 (1:10.01)
 13 Delaloye, Danielle        16 EKSC                 2:10.73    2:16.84   765
                                1:07.47 ( )   2:16.84 (1:09.37)
 14 Bell, Amanda              16 UC Swim Club         2:08.33    2:17.03   762
                                1:06.99 ( )   2:17.03 (1:10.04)
 15 Kabesh, Kim               16 STSC                 2:12.69    2:17.35   759
                                1:06.35 ( )   2:17.35 (1:11.00)
 16 Pomerleau, Kirsten        16 UC Swim Club         2:09.29    2:17.83   753
                                1:07.00 ( )   2:17.83 (1:10.83)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Starratt, Pamela          15 CASC                 2:15.06    2:17.89   753
                                1:05.84 ( )   2:17.89 (1:12.05)
 18 Heinz, Juliana            20 UC Swim Club         2:11.84    2:17.97   752
                                1:06.16 ( )   2:17.97 (1:11.81)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Young, Glenna             16 EKSC                 2:15.74    2:18.28   748
                                1:06.34 ( )   2:18.28 (1:11.94)
 20 Wolstenholme, Moira       16 UC Swim Club         2:11.44    2:18.78   742
                                1:07.58 ( )   2:18.78 (1:11.20)
 21 Campbell, Ali             15 FMSC                 2:16.12    2:19.11   739
                                1:07.42 ( )   2:19.11 (1:11.69)
 22 Sayles, Rebecca           15 CASC                 2:12.39    2:19.71   732
                                1:07.82 ( )   2:19.71 (1:11.89)
 23 Donner, Meghan            15 STSC                 2:13.20    2:19.87   730
                                1:06.35 ( )   2:19.87 (1:13.52)
 24 Gagnon, Caroline          15 CASC                 2:15.04    2:20.32   725
                                1:08.49 ( )   2:20.32 (1:11.83)
 25 McIntosh, Heather         21 EKSC                 2:09.82    2:21.21   715
                                1:06.59 ( )   2:21.21 (1:14.62)
 26 Kimak, Lauren             17 GLEN                 2:17.61    2:21.31   714
                                1:10.22 ( )   2:21.31 (1:11.09)
 27 Flanagan, Kristyn         15 AMAC Swimming        2:21.08    2:21.34   714
                                1:09.30 ( )   2:21.34 (1:12.04)
 28 Armstrong, Dana           15 EKSC                 2:19.79    2:21.36   714
                                1:09.39 ( )   2:21.36 (1:11.97)
 29 Hirsch, Kim               18 STSC                 2:19.59    2:21.71   710
                                1:09.70 ( )   2:21.71 (1:12.01)
 30 Komisar, Vicki            16 KSC                  2:17.19    2:21.96   707
                                1:06.07 ( )   2:21.96 (1:15.89)
 31 Chard, Christine          20 UC Swim Club         2:12.02    2:23.84   686
                                1:09.96 ( )   2:23.84 (1:13.88)
 32 Jensen, Michelle          17 STSC                 2:17.88    2:24.28   682
                                1:09.79 ( )   2:24.28 (1:14.49)
 33 Hyder, Stephanie          19 NCSA                 2:12.87    2:24.51   679
                                1:09.80 ( )   2:24.51 (1:14.71)
 34 Gagnon, Karine            18 FMSC                 2:19.86    2:24.79   676
                                1:10.91 ( )   2:24.79 (1:13.88)
 35 Graham, Lauren            16 NCSA                 2:18.53    2:25.13   673
                                1:10.21 ( )   2:25.13 (1:14.92)
 36 Miller, Emily             15 CASC                 2:20.85    2:26.42   659
                                1:09.41 ( )   2:26.42 (1:17.01)
 37 Court, Alexandra          17 STSC                 2:21.77    2:27.15   652
                                1:10.37 ( )   2:27.15 (1:16.78)
 38 Adair, Alanna             18 UC Swim Club         2:20.18    2:27.27   650
                                1:13.26 ( )   2:27.27 (1:14.01)
 39 Miller, Lindsey           17 NCSA                 2:13.00    2:27.58   647
                                1:10.66 ( )   2:27.58 (1:16.92)
 40 Hassell, Stephanie        15 GLEN                 2:20.10    2:28.47   638
                                1:11.36 ( )   2:28.47 (1:17.11)
 41 Leroux, Andrea            16 CASC                 2:16.62    2:28.48   638
                                1:12.00 ( )   2:28.48 (1:16.48)
 42 Bird, Megan               18 UC Swim Club         2:14.78    2:28.72   636
                                1:11.01 ( )   2:28.72 (1:17.71)
 43 Halasz, Miranda           15 CASC                 2:20.24    2:30.81   615
                                1:12.60 ( )   2:30.81 (1:18.21)
 44 Contenti, Justina         15 NCSA                 2:25.15    2:31.34   610
                                1:13.84 ( )   2:31.34 (1:17.50)
 45 Jack, Ally                17 CASC                 2:18.00    2:31.40   609
                                1:14.35 ( )   2:31.40 (1:17.05)
 46 Wardale, Jessi            15 CASC                 2:21.57    2:31.73   606
                                1:12.55 ( )   2:31.73 (1:19.18)
 47 Abells, Sydney            16 LASC                 2:32.74    2:44.60   494
                                1:19.06 ( )   2:44.60 (1:25.54)
 -- Galfre, Cynthia           19 EKSC                 2:10.90         NS
 -- Townsend, Lindsey         16 KSC                  2:13.77         NS
Event 58  Boys 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Hyder, Cameron      21 UC Swim Club         2:00.13    1:57.05   851   30
                  28.42       58.30 (29.88)     1:27.78 (29.48)     1:57.05 (29.27)
  2 Edey, Brian         24 EKSC                 1:58.02    1:57.32   847   25
                  27.76       57.70 (29.94)     1:28.41 (30.71)     1:57.32 (28.91)
  3 D'Amico, Gavin      16 EKSC                 2:04.10    1:57.64   843
                  27.06       56.80 (29.74)     1:27.60 (30.80)     1:57.64 (30.04)
  4 Betuzzi, Ray        16 UC Swim Club         1:59.28    1:58.53   831   20
                  28.55       58.57 (30.02)     1:28.68 (30.11)     1:58.53 (29.85)
  5 Greenshields, Joel  16 CASC                 2:00.21    1:59.27   821   15
                  27.85       58.06 (30.21)     1:28.58 (30.52)     1:59.27 (30.69)
  6 Derban, Michael     20 UC Swim Club         2:06.83    2:00.51   805
                  28.72       59.07 (30.35)     1:29.51 (30.44)     2:00.51 (31.00)
  7 Kim, Borrey         22 OSC                  2:01.11    2:01.46   793   14
                  27.93       58.58 (30.65)     1:29.93 (31.35)     2:01.46 (31.53)
  8 Derban, Willie      18 UC Swim Club         2:00.99    2:01.64   790   13
                  28.97       59.32 (30.35)     1:30.80 (31.48)     2:01.64 (30.84)
  9 Turanich - Noyen,   20 UNATT                2:03.83    2:01.72   789   12
                  28.37       59.54 (31.17)     1:31.06 (31.52)     2:01.72 (30.66)
 10 Phillips, Devin     19 EKSC                 2:00.62    2:02.30   782   11
                  28.24       59.05 (30.81)     1:30.98 (31.93)     2:02.30 (31.32)
 11 Kubik, Thane        16 GLEN                 2:04.91    2:03.00   773
                  28.78     1:00.27 (31.49)     1:31.63 (31.36)     2:03.00 (31.37)
 12 Lund, Jesse         16 EKSC                 2:04.03    2:05.79   737
                  28.41     1:00.13 (31.72)     1:32.78 (32.65)     2:05.79 (33.01)
 13 Szoo, Adam          16 CASC                 2:05.58    2:06.74   725
                  29.39     1:02.25 (32.86)     1:35.27 (33.02)     2:06.74 (31.47)
 14 Kunyk, Matthew      17 EKSC                 2:06.79    2:06.95   723
                  29.53     1:01.79 (32.26)     1:34.87 (33.08)     2:06.95 (32.08)
 15 Pape, Ashley        17 NCSA                 2:07.00    2:07.23   719
                  30.42     1:02.85 (32.43)     1:36.29 (33.44)     2:07.23 (30.94)
 16 Kautz, Adam         16 CASC                 2:06.86    2:08.36   706
                  29.80     1:03.25 (33.45)     1:36.62 (33.37)     2:08.36 (31.74)
Preliminaries
  2 Power, Michael      23 UC Swim Club         1:58.40
  4 Wollach, Pascal     16 CASC                 1:59.45
 14 Martinson, Adam     20 UC Swim Club         2:05.03
 20 Demchuk, Nathan     16 EKSC                 2:07.23
 21 Burton, Tyler       16 FMSC                 2:07.79
 22 Rawlick, Doug       15 OSC                  2:07.88
 23 Downey, Michael     18 UC Swim Club         2:08.01
 24 Phelan, Jim         16 EKSC                 2:09.03
 25 Lynch, Nathan       16 OSC                  2:09.09
 26 Michie, Chad        15 CASC                 2:09.69
 27 Odger, Zacary       15 CASC                 2:09.71
 28 Galloway, Gregory   16 CASC                 2:09.76
 29 Fulton, Chris       16 SS                   2:10.19
 30 Sabourin, Justin    16 OSC                  2:11.14
 31 Zielnik, Maciek     19 UNATT                2:11.36
 32 Hortness, Richard   19 AMAC Swimming        2:11.38
 33 Thomsen, Chad       21 EKSC                 2:11.95
 34 Engi, Morgan        18 UC Swim Club         2:12.20
 35 Jarvis, Andrew      17 CASC                 2:12.50
 36 O'Neill, Braden     17 OSC                  2:12.64
 37 Lys, Emanuel        15 UC Swim Club         2:12.91
 38 McMurray, Stephen   15 KSC                  2:13.08
 39 Grant, Lee          16 UC Swim Club         2:14.08
 40 Sanchez, Gilberto   15 OSC                  2:14.44
 41 Nesbitt, Glen       16 GLEN                 2:14.81
 42 Kimak, Sean         15 GLEN                 2:14.94
 43 Vanden Ham, Michae  20 EKSC                 2:17.02
 44 Doerksen, Derek     15 CASC                 2:18.04
 45 Bryden, Jordan      17 NCSA                 2:18.15
 46 Kasongo, Pierre     18 FMSC                 2:20.06
 47 Zwicker, John       15 NCSA                 2:26.52
 -- Neufeld, Trevor     20 CASC                     NS
 -- Silverberg, Avi     16 UC Swim Club             NS
 -- Hogan, Erik         19 UC Swim Club             NS
 -- Ballem, Jarrod      24 UC Swim Club             NS
Event 58  Boys 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Edey, Brian               24 EKSC                 1:51.62    1:58.02   838
                                  56.39 ( )   1:58.02 (1:01.63)
  2 Power, Michael            23 UC Swim Club         1:52.42    1:58.40   833
                                  58.08 ( )   1:58.40 (1:00.32)
  3 Betuzzi, Ray              16 UC Swim Club         1:53.96    1:59.28   821
                                  58.01 ( )   1:59.28 (1:01.27)
  4 Wollach, Pascal           16 CASC                 1:54.71    1:59.45   819
                                  58.33 ( )   1:59.45 (1:01.12)
  5 Hyder, Cameron            21 UC Swim Club         1:52.23    2:00.13   810
                                1:00.33 ( )     2:00.13 (59.80)
  6 Greenshields, Joel        16 CASC                 1:57.91    2:00.21   809
                                  57.79 ( )   2:00.21 (1:02.42)
  7 Phillips, Devin           19 EKSC                 1:55.29    2:00.62   803
                                  59.54 ( )   2:00.62 (1:01.08)
  8 Derban, Willie            18 UC Swim Club         1:54.66    2:00.99   799
                                  59.05 ( )   2:00.99 (1:01.94)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kim, Borrey               22 OSC                  1:55.67    2:01.11   797
                                  58.87 ( )   2:01.11 (1:02.24)
 10 Turanich - Noyen, Charle  20 UNATT                2:00.15    2:03.83   762
                                1:01.29 ( )   2:03.83 (1:02.54)
 11 Lund, Jesse               16 EKSC                 2:00.88    2:04.03   760
                                1:00.13 ( )   2:04.03 (1:03.90)
 12 D'Amico, Gavin            16 EKSC                 1:58.83    2:04.10   759
                                  59.85 ( )   2:04.10 (1:04.25)
 13 Kubik, Thane              16 GLEN                 2:00.04    2:04.91   748
                                1:00.97 ( )   2:04.91 (1:03.94)
 14 Martinson, Adam           20 UC Swim Club         1:57.02    2:05.03   747
                                1:01.12 ( )   2:05.03 (1:03.91)
 15 Szoo, Adam                16 CASC                 2:04.81    2:05.58   740
                                1:01.29 ( )   2:05.58 (1:04.29)
 16 Kunyk, Matthew            17 EKSC                 2:08.32    2:06.79   725
                                1:01.22 ( )   2:06.79 (1:05.57)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Derban, Michael           20 UC Swim Club         1:57.49    2:06.83   724
                                1:00.84 ( )   2:06.83 (1:05.99)
 18 Kautz, Adam               16 CASC                 2:03.48    2:06.86   724
                                1:00.92 ( )   2:06.86 (1:05.94)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Pape, Ashley              17 NCSA                 2:03.35    2:07.00   722
                                1:01.69 ( )   2:07.00 (1:05.31)
 20 Demchuk, Nathan           16 EKSC                 2:00.15    2:07.23   719
                                1:01.67 ( )   2:07.23 (1:05.56)
 21 Burton, Tyler             16 FMSC                 2:04.77    2:07.79   713
                                1:02.34 ( )   2:07.79 (1:05.45)
 22 Rawlick, Doug             15 OSC                  2:10.66    2:07.88   711
                                1:02.03 ( )   2:07.88 (1:05.85)
 23 Downey, Michael           18 UC Swim Club         2:01.06    2:08.01   710
                                1:01.77 ( )   2:08.01 (1:06.24)
 24 Phelan, Jim               16 EKSC                 2:08.75    2:09.03   698
                                1:02.60 ( )   2:09.03 (1:06.43)
 25 Lynch, Nathan             16 OSC                  2:04.27    2:09.09   697
                                1:02.55 ( )   2:09.09 (1:06.54)
 26 Michie, Chad              15 CASC                 2:06.20    2:09.69   690
                                1:02.77 ( )   2:09.69 (1:06.92)
 27 Odger, Zacary             15 CASC                 2:06.60    2:09.71   689
                                1:03.10 ( )   2:09.71 (1:06.61)
 28 Galloway, Gregory         16 CASC                 2:03.58    2:09.76   689
                                1:03.22 ( )   2:09.76 (1:06.54)
 29 Fulton, Chris             16 SS                   2:05.00    2:10.19   684
                                1:01.96 ( )   2:10.19 (1:08.23)
 30 Sabourin, Justin          16 OSC                  2:07.74    2:11.14   672
                                1:03.36 ( )   2:11.14 (1:07.78)
 31 Zielnik, Maciek           19 UNATT                2:06.24    2:11.36   670
                                1:03.13 ( )   2:11.36 (1:08.23)
 32 Hortness, Richard         19 AMAC Swimming        1:55.79    2:11.38   670
                                  54.35 ( )   2:11.38 (1:17.03)
 33 Thomsen, Chad             21 EKSC                      NT    2:11.95   663
                                1:02.64 ( )   2:11.95 (1:09.31)
 34 Engi, Morgan              18 UC Swim Club         1:58.27    2:12.20   660
                                1:02.66 ( )   2:12.20 (1:09.54)
 35 Jarvis, Andrew            17 CASC                 2:14.18    2:12.50   657
                                1:03.33 ( )   2:12.50 (1:09.17)
 36 O'Neill, Braden           17 OSC                  2:06.04    2:12.64   655
                                1:04.34 ( )   2:12.64 (1:08.30)
 37 Lys, Emanuel              15 UC Swim Club         2:05.37    2:12.91   652
                                1:04.99 ( )   2:12.91 (1:07.92)
 38 McMurray, Stephen         15 KSC                  2:08.76    2:13.08   650
                                1:03.81 ( )   2:13.08 (1:09.27)
 39 Grant, Lee                16 UC Swim Club         2:02.84    2:14.08   639
                                1:02.86 ( )   2:14.08 (1:11.22)
 40 Sanchez, Gilberto         15 OSC                  2:07.05    2:14.44   635
                                1:04.81 ( )   2:14.44 (1:09.63)
 41 Nesbitt, Glen             16 GLEN                 2:07.98    2:14.81   631
                                1:05.30 ( )   2:14.81 (1:09.51)
 42 Kimak, Sean               15 GLEN                 2:08.93    2:14.94   629
                                1:04.26 ( )   2:14.94 (1:10.68)
 43 Vanden Ham, Michael       20 EKSC                 2:06.73    2:17.02   607
                                1:03.16 ( )   2:17.02 (1:13.86)
 44 Doerksen, Derek           15 CASC                 2:11.58    2:18.04   596
                                1:06.40 ( )   2:18.04 (1:11.64)
 45 Bryden, Jordan            17 NCSA                 2:09.75    2:18.15   595
                                1:05.64 ( )   2:18.15 (1:12.51)
 46 Kasongo, Pierre           18 FMSC                 2:13.44    2:20.06   575
                                1:07.72 ( )   2:20.06 (1:12.34)
 47 Zwicker, John             15 NCSA                 2:23.63    2:26.52   513
                                1:10.02 ( )   2:26.52 (1:16.50)
 -- Neufeld, Trevor           20 CASC                 2:04.99         NS
 -- Silverberg, Avi           16 UC Swim Club         2:01.93         NS
 -- Hogan, Erik               19 UC Swim Club         2:01.61         NS
 -- Ballem, Jarrod            24 UC Swim Club         1:54.05         NS
Event 59  Girls 12 & Under 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Rypien, Elizabeth   12 LASC                 2:57.59    2:58.48   669   30
                  39.67     1:24.24 (44.57)     2:10.86 (46.62)     2:58.48 (47.62)
  2 Snodgrass, Rayven   11 CASC                 3:12.89    3:07.52   596   25
                  43.28     1:31.91 (48.63)     2:19.67 (47.76)     3:07.52 (47.85)
  3 Dakin Kuiper, Sier  12 LASC                 3:11.04    3:10.13   576   20
                  44.22     1:32.58 (48.36)     2:21.44 (48.86)     3:10.13 (48.69)
  4 McCallum, Natalie   11 UC Swim Club         3:22.32    3:17.69   522   15
                  44.90     1:35.68 (50.78)     2:27.16 (51.48)     3:17.69 (50.53)
  5 Long, Shelley       12 NCSA                 3:26.15    3:18.21   519   14
                  46.95     1:37.67 (50.72)     2:29.57 (51.90)     3:18.21 (48.64)
  6 Stewart, Tara       11 CWC                  3:25.64    3:25.38   473   13
                  47.03     1:39.04 (52.01)     2:32.10 (53.06)     3:25.38 (53.28)
  7 Pennock, Ellen      11 CASC                 3:31.76    3:32.90   429   12
                  48.35     1:43.54 (55.19)   3:34.50 (1:50.96)         3:32.90 ( )
  8 Vanderbeek, Leah    10 FMSC                 3:51.33    3:46.11   362   11
                  51.18     1:49.03 (57.85)     2:48.06 (59.03)     3:46.11 (58.05)
Preliminaries
  9 Lata, Sydney        10 CASC                 3:59.33
Event 59  Girls 12 & Under 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Rypien, Elizabeth         12 LASC                 2:48.37    2:57.59   677
                                1:27.83 ( )   2:57.59 (1:29.76)
  2 Dakin Kuiper, Sierra      12 LASC                 3:04.62    3:11.04   569
                                1:33.06 ( )   3:11.04 (1:37.98)
  3 Snodgrass, Rayven         11 CASC                 3:09.92    3:12.89   555
                                1:35.01 ( )   3:12.89 (1:37.88)
  4 McCallum, Natalie         11 UC Swim Club         3:18.59    3:22.32   492
                                1:37.67 ( )   3:22.32 (1:44.65)
  5 Stewart, Tara             11 CWC                  3:21.39    3:25.64   471
                                1:40.43 ( )   3:25.64 (1:45.21)
  6 Long, Shelley             12 NCSA                 3:18.69    3:26.15   468
                                1:41.71 ( )   3:26.15 (1:44.44)
  7 Pennock, Ellen            11 CASC                 3:29.95    3:31.76   436
                                1:42.51 ( )   3:31.76 (1:49.25)
  8 Vanderbeek, Leah          10 FMSC                 3:43.21    3:51.33   338
                                1:53.77 ( )   3:51.33 (1:57.56)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lata, Sydney              10 CASC                 3:59.55    3:59.33   305
                                1:56.90 ( )   3:59.33 (2:02.43)
Event 60  Boys 12 & Under 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Dalen, Christopher  12 UC Swim Club         3:03.42    3:00.47   512   30
                  40.63     1:26.45 (45.82)     2:13.53 (47.08)     3:00.47 (46.94)
  2 Wagner, Thomas      11 UC Swim Club         3:10.32    3:04.92   480   25
                  41.61     1:28.65 (47.04)     2:16.51 (47.86)     3:04.92 (48.41)
  3 Schaepsmeyer, Thom  12 CASC                 3:13.77    3:13.00   428   20
                  43.67     1:31.86 (48.19)     2:21.41 (49.55)     3:13.00 (51.59)
  4 Vanderbeek, Eric    12 FMSC                 3:16.54    3:14.83   417   15
                  44.52     1:34.12 (49.60)     2:24.83 (50.71)     3:14.83 (50.00)
  5 Bobrosky, Chad      11 CASC                 3:18.68    3:15.93   411   14
                  45.45     1:35.88 (50.43)     2:25.97 (50.09)     3:15.93 (49.96)
  6 Christmas, Tanner   12 CASC                 3:19.79    3:18.92   394   13
                  44.52     1:35.59 (51.07)     2:26.79 (51.20)     3:18.92 (52.13)
  7 Bromfield, David    10 UC Swim Club         3:18.95    3:20.34   386   12
                  46.44     1:38.03 (51.59)     2:30.14 (52.11)     3:20.34 (50.20)
Preliminaries
  9 Syroteuk, Christop  11 CASC                 3:30.78
 10 Ogg, Mason          10 CASC                 3:31.25
 11 Burton, Matthew     12 FMSC                 3:32.05
 12 Abdellatif, Yousse   9 CASC                 4:10.58
 -- McAtee, Gavin       12 CASC                     DQ
Finals
 -- Hanna, Roger        12 UC Swim Club         3:10.93         DQ
                  42.95     1:32.89 (49.94)     2:23.17 (50.28)          DQ (48.73)
Event 60  Boys 12 & Under 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dalen, Christopher        12 UC Swim Club         3:00.04    3:03.42   491
                                1:28.07 ( )   3:03.42 (1:35.35)
  2 Wagner, Thomas            11 UC Swim Club         3:02.88    3:10.32   445
                                1:31.46 ( )   3:10.32 (1:38.86)
  3 Hanna, Roger              12 UC Swim Club         3:12.60    3:10.93   441
                                1:30.74 ( )   3:10.93 (1:40.19)
  4 Schaepsmeyer, Thomas      12 CASC                 3:11.76    3:13.77   424
                                1:33.58 ( )   3:13.77 (1:40.19)
  5 Vanderbeek, Eric          12 FMSC                 3:15.22    3:16.54   407
                                1:35.04 ( )   3:16.54 (1:41.50)
  6 Bobrosky, Chad            11 CASC                 3:20.54    3:18.68   395
                                1:36.85 ( )   3:18.68 (1:41.83)
  7 Bromfield, David          10 UC Swim Club         3:28.63    3:18.95   394
                                1:35.22 ( )   3:18.95 (1:43.73)
  8 Christmas, Tanner         12 CASC                 3:28.07    3:19.79   389
                                1:38.21 ( )   3:19.79 (1:41.58)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Syroteuk, Christopher     11 CASC                 3:25.41    3:30.78   332
                                1:43.06 ( )   3:30.78 (1:47.72)
 10 Ogg, Mason                10 CASC                 3:25.74    3:31.25   330
                                1:44.21 ( )   3:31.25 (1:47.04)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Burton, Matthew           12 FMSC                 3:44.82    3:32.05   326
                                1:42.52 ( )   3:32.05 (1:49.53)
 12 Abdellatif, Youssef        9 CASC                 4:15.05    4:10.58   177
                                2:01.82 ( )   4:10.58 (2:08.76)
 -- McAtee, Gavin             12 CASC                 3:20.85         DQ
                                1:38.99 ( )        DQ (1:52.15)
Event 61  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Perreaux, Carly     14 OSC                  2:51.89    2:48.33   761   30
                  39.15     1:21.94 (42.79)     2:05.31 (43.37)     2:48.33 (43.02)
  2 Long, Allison       13 UC Swim Club         2:55.83    2:49.50   750   25
                  37.98     1:21.32 (43.34)     2:05.32 (44.00)     2:49.50 (44.18)
  3 Leroux, Erin        14 CASC                 2:53.83    2:54.00   709   20
                  39.49     1:23.67 (44.18)     2:08.06 (44.39)     2:54.00 (45.94)
  4 Tobias, Allison     14 CWC                  3:00.19    3:03.17   630   15
                  41.37     1:28.03 (46.66)     2:16.47 (48.44)     3:03.17 (46.70)
  5 MacLeod, Kristine   13 UC Swim Club         3:06.00    3:03.73   626   14
                  42.56     1:30.21 (47.65)     2:16.58 (46.37)     3:03.73 (47.15)
  6 Krochenski, Shanno  13 NCSA                 3:06.21    3:03.86   624   13
                  41.60     1:28.53 (46.93)     2:16.34 (47.81)     3:03.86 (47.52)
  7 Jobin, Samantha     14 CASC                 3:05.90    3:07.32   597   12
                  41.01     1:28.25 (47.24)   3:09.22 (1:40.97)         3:07.32 ( )
  8 Newton, Danielle    13 FMSC                 3:09.04    3:08.04   592   11
Preliminaries
  1 Snodgrass, Shelbi   13 CASC                 2:51.65
                  42.21     1:29.50 (47.29)     2:18.26 (48.76)
 10 Walker, Dallas      14 KSC                  3:11.33
 11 Lanthier, Gabriell  13 CASC                 3:13.08
 12 Toth, Michelle      14 CASC                 3:13.21
 13 Bobrosky, Danielle  13 CASC                 3:13.99
 14 Kurcwal, Megan      13 KSC                  3:15.46
 15 Houg, Kendall       13 FMSC                 3:16.62
 16 Sissons, Elizabeth  14 AMAC Swimming        3:18.72
 17 Large, Amanda       13 CASC                 3:21.00
 18 Cachia, Michelle    13 FMSC                 3:26.84
Event 61  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Snodgrass, Shelbi         13 CASC                 2:41.96    2:51.65   730
                                1:22.52 ( )   2:51.65 (1:29.13)
  2 Perreaux, Carly           14 OSC                  2:47.04    2:51.89   728
                                1:23.83 ( )   2:51.89 (1:28.06)
  3 Leroux, Erin              14 CASC                 2:50.63    2:53.83   710
                                1:23.95 ( )   2:53.83 (1:29.88)
  4 Long, Allison             13 UC Swim Club         2:49.76    2:55.83   692
                                1:26.06 ( )   2:55.83 (1:29.77)
  5 Tobias, Allison           14 CWC                  2:50.65    3:00.19   655
                                1:26.18 ( )   3:00.19 (1:34.01)
  6 Jobin, Samantha           14 CASC                 2:58.73    3:05.90   608
                                1:28.73 ( )   3:05.90 (1:37.17)
  7 MacLeod, Kristine         13 UC Swim Club         3:02.93    3:06.00   607
                                1:31.21 ( )   3:06.00 (1:34.79)
  8 Krochenski, Shannon       13 NCSA                 2:59.66    3:06.21   606
                                1:28.76 ( )   3:06.21 (1:37.45)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Newton, Danielle          13 FMSC                 3:07.28    3:09.04   584
                                1:31.52 ( )   3:09.04 (1:37.52)
 10 Walker, Dallas            14 KSC                  3:03.66    3:11.33   567
                                1:30.37 ( )   3:11.33 (1:40.96)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lanthier, Gabrielle       13 CASC                 3:07.13    3:13.08   554
                                1:33.00 ( )   3:13.08 (1:40.08)
 12 Toth, Michelle            14 CASC                 3:05.97    3:13.21   553
                                1:31.33 ( )   3:13.21 (1:41.88)
 13 Bobrosky, Danielle        13 CASC                 3:07.01    3:13.99   548
                                1:33.41 ( )   3:13.99 (1:40.58)
 14 Kurcwal, Megan            13 KSC                  2:56.32    3:15.46   537
                                1:31.58 ( )   3:15.46 (1:43.88)
 15 Houg, Kendall             13 FMSC                 3:04.26    3:16.62   529
                                1:36.12 ( )   3:16.62 (1:40.50)
 16 Sissons, Elizabeth        14 AMAC Swimming        3:19.66    3:18.72   515
                                1:37.30 ( )   3:18.72 (1:41.42)
 17 Large, Amanda             13 CASC                 3:10.33    3:21.00   500
                                1:36.00 ( )   3:21.00 (1:45.00)
 18 Cachia, Michelle          13 FMSC                 3:20.12    3:26.84   464
                                1:39.95 ( )   3:26.84 (1:46.89)
Event 62  Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Kindrachuk, Nathan  13 OSC                  2:48.82    2:43.01   657   30
                  36.53     1:17.87 (41.34)     2:00.16 (42.29)     2:43.01 (42.85)
  2 Godbeer, Matthew    14 FMSC                 2:50.82    2:47.11   619   25
                  37.83     1:20.25 (42.42)     2:04.11 (43.86)     2:47.11 (43.00)
  3 Block, Jason        14 NCSA                 2:57.14    2:50.70   588   20
                  38.21     1:22.01 (43.80)     2:07.03 (45.02)     2:50.70 (43.67)
  4 McAuley, Matthew    14 CASC                 3:01.12    2:58.79   524   15
                  41.19     1:27.31 (46.12)     2:13.79 (46.48)     2:58.79 (45.00)
  5 Kubik, Jeremy       14 GLEN                 3:01.44    2:59.95   515   14
                  40.52     1:26.35 (45.83)     2:13.09 (46.74)     2:59.95 (46.86)
  6 Driedger, Adam      14 CASC                 3:11.00    3:00.65   510   13
                  40.44     1:26.96 (46.52)     2:14.41 (47.45)     3:00.65 (46.24)
  7 Krysiak, Adam       14 CASC                 2:58.26    3:01.41   505   12
                  39.60     1:25.05 (45.45)     2:12.66 (47.61)     3:01.41 (48.75)
  8 Clark, Mike         14 STSC                 3:08.14    3:07.12   465   11
                  42.07     1:34.49 (52.42)   3:07.12 (1:32.63)
Preliminaries
  9 Nelson, Erik        13 CASC                 3:20.88
 -- Lavoie, Callum      14 OSC                      DQ
Event 62  Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Kindrachuk, Nathan        13 OSC                  2:40.61    2:48.82   604
                                1:20.49 ( )   2:48.82 (1:28.33)
  2 Godbeer, Matthew          14 FMSC                 2:41.50    2:50.82   587
                                1:24.08 ( )   2:50.82 (1:26.74)
  3 Block, Jason              14 NCSA                 2:45.83    2:57.14   537
                                1:25.42 ( )   2:57.14 (1:31.72)
  4 Krysiak, Adam             14 CASC                 2:58.52    2:58.26   528
                                1:25.73 ( )   2:58.26 (1:32.53)
  5 McAuley, Matthew          14 CASC                 2:57.23    3:01.12   507
                                1:28.52 ( )   3:01.12 (1:32.60)
  6 Kubik, Jeremy             14 GLEN                 2:59.30    3:01.44   505
                                1:27.98 ( )   3:01.44 (1:33.46)
  7 Clark, Mike               14 STSC                 2:56.79    3:08.14   459
                                1:30.02 ( )   3:08.14 (1:38.12)
  8 Driedger, Adam            14 CASC                 2:57.73    3:11.00   441
                                1:29.60 ( )   3:11.00 (1:41.40)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nelson, Erik              13 CASC                 3:08.87    3:20.88   383
                                1:36.50 ( )   3:20.88 (1:44.38)
 -- Lavoie, Callum            14 OSC                  2:43.98         DQ
                                1:22.56 ( )        DQ (1:28.72)
Event 63  Girls 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Pierse, Hanna       15 EKSC                 2:43.97    2:41.09   830   30
                  37.14     1:18.02 (40.88)     1:59.76 (41.74)     2:41.09 (41.33)
  2 Maki, Caye          17 KSC                  2:52.82    2:51.22   734   25
                  37.78     1:20.82 (43.04)     2:06.15 (45.33)     2:51.22 (45.07)
  3 MacLeod, Donna      15 EKSC                 3:00.95    2:51.59   731
                  39.17     1:22.16 (42.99)     2:06.50 (44.34)     2:51.59 (45.09)
  4 Hirsch, Kim         18 STSC                 2:54.64    2:52.56   722   20
                  38.64     1:22.64 (44.00)     2:08.06 (45.42)     2:52.56 (44.50)
  5 Beninger, Stephani  15 CASC                 2:55.87    2:53.07   717   15
                  40.03     1:24.22 (44.19)     2:08.82 (44.60)     2:53.07 (44.25)
  6 Cachia, Katelyn     15 FMSC                 2:54.62    2:53.26   715   14
                  40.13     1:25.82 (45.69)     2:12.83 (47.01)     2:53.26 (40.43)
  7 Symes, Katerina     16 EKSC                 2:53.90    2:54.77   702   13
                  39.41     1:23.70 (44.29)     2:08.78 (45.08)     2:54.77 (45.99)
  8 Roedel, Melyssa     15 NCSA                 2:56.75    2:59.14   664   12
                  40.20     1:25.52 (45.32)     2:12.27 (46.75)     2:59.14 (46.87)
  9 Harr, Cari          19 OSC                  3:01.87    2:59.95   657
                  39.06     1:23.58 (44.52)     2:09.03 (45.45)     2:59.95 (50.92)
 10 Miller, Allison     17 CASC                 3:01.38    3:00.16   655
                  40.01     1:25.22 (45.21)     2:12.83 (47.61)     3:00.16 (47.33)
 11 Saltesz, Chrystal   18 KSC                  2:57.08    3:01.06   648   11
                  38.29     1:23.11 (44.82)     2:11.35 (48.24)     3:01.06 (49.71)
 12 Miller, Jessie      15 NCSA                 3:11.78    3:03.71   626
                  40.99     1:28.92 (47.93)     2:15.58 (46.66)     3:03.71 (48.13)
 13 Contenti, Justina   15 NCSA                 3:08.69    3:05.12   614
                  42.01     1:28.17 (46.16)     2:16.09 (47.92)     3:05.12 (49.03)
 14 Olson, Brittany     15 NCSA                 3:07.45    3:06.55   603
                  40.62     1:26.36 (45.74)     2:14.92 (48.56)     3:06.55 (51.63)
 15 Brozic, Danielle    16 CASC                 3:14.75    3:10.32   574
                  42.94     1:30.77 (47.83)     2:20.41 (49.64)     3:10.32 (49.91)
Preliminaries
  9 Jensen, Michelle    17 STSC                 2:58.68
 10 Miller, Lindsey     17 NCSA                 3:00.83
 -- Van Oosten, Lauren  25 UC Swim Club             NS
 -- Reinhart, Sara      16 KSC                      NS
 -- Hendrick, Elizabet  16 NCSA                     NS
Event 63  Girls 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Pierse, Hanna             15 EKSC                 2:34.67    2:43.97   802
                                1:19.07 ( )   2:43.97 (1:24.90)
  2 Maki, Caye                17 KSC                  2:42.32    2:52.82   719
                                1:20.09 ( )   2:52.82 (1:32.73)
  3 Symes, Katerina           16 EKSC                 2:50.91    2:53.90   710
                                1:24.23 ( )   2:53.90 (1:29.67)
  4 Cachia, Katelyn           15 FMSC                 2:49.61    2:54.62   703
                                1:24.25 ( )   2:54.62 (1:30.37)
  5 Hirsch, Kim               18 STSC                 2:43.07    2:54.64   703
                                1:23.87 ( )   2:54.64 (1:30.77)
  6 Beninger, Stephanie       15 CASC                 2:43.52    2:55.87   692
                                1:24.72 ( )   2:55.87 (1:31.15)
  7 Roedel, Melyssa           15 NCSA                 2:53.30    2:56.75   684
                                1:25.03 ( )   2:56.75 (1:31.72)
  8 Saltesz, Chrystal         18 KSC                  2:49.03    2:57.08   681
                                1:25.93 ( )   2:57.08 (1:31.15)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jensen, Michelle          17 STSC                 2:50.67    2:58.68   668
                                1:27.44 ( )   2:58.68 (1:31.24)
 10 Miller, Lindsey           17 NCSA                 2:50.45    3:00.83   649
                                1:27.01 ( )   3:00.83 (1:33.82)
 11 MacLeod, Donna            15 EKSC                 2:46.41    3:00.95   648
                                1:26.84 ( )   3:00.95 (1:34.11)
 12 Miller, Allison           17 CASC                 2:52.38    3:01.38   645
                                1:26.74 ( )   3:01.38 (1:34.64)
 13 Harr, Cari                19 OSC                  2:53.45    3:01.87   641
                                1:26.88 ( )   3:01.87 (1:34.99)
 14 Olson, Brittany           15 NCSA                 3:02.89    3:07.45   596
                                1:28.43 ( )   3:07.45 (1:39.02)
 15 Contenti, Justina         15 NCSA                 3:03.95    3:08.69   587
                                1:29.55 ( )   3:08.69 (1:39.14)
 16 Miller, Jessie            15 NCSA                 2:59.26    3:11.78   564
                                1:31.86 ( )   3:11.78 (1:39.92)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Brozic, Danielle          16 CASC                 3:06.54    3:14.75   542
                                1:34.66 ( )   3:14.75 (1:40.09)
 -- Hendrick, Elizabeth       16 NCSA                 2:41.23         NS
 -- Van Oosten, Lauren        25 UC Swim Club         2:27.82         NS
 -- Reinhart, Sara            16 KSC                  2:58.29         NS
Event 64  Boys 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Yeap, Winston       15 OSC                  2:34.18    2:31.18   774   30
                  35.03     1:14.31 (39.28)     1:52.73 (38.42)     2:31.18 (38.45)
  2 Amer, Adam          17 EKSC                 2:35.46    2:33.29   752   25
                  34.43     1:13.08 (38.65)     1:52.43 (39.35)     2:33.29 (40.86)
  3 Zochodne, William   15 CWC                  2:42.44    2:39.51   690   20
                  36.13     1:15.97 (39.84)     1:57.12 (41.15)     2:39.51 (42.39)
  4 Szoo, Adam          16 CASC                 2:42.93    2:40.92   676   15
                  36.25     1:16.85 (40.60)     1:58.90 (42.05)     2:40.92 (42.02)
  5 Anhorn, Jason       16 AMAC Swimming        2:45.76    2:45.80   631   14
                  37.11     1:18.57 (41.46)     2:01.55 (42.98)     2:45.80 (44.25)
  6 Jarvis, Andrew      17 CASC                 2:53.33    2:49.22   601
                  37.37     1:21.15 (43.78)     2:05.48 (44.33)     2:49.22 (43.74)
  7 Kautz, Adam         16 CASC                 2:50.71    2:50.83   587   13
                  37.62     1:21.79 (44.17)     2:05.96 (44.17)     2:50.83 (44.87)
  8 Kubik, Thane        16 GLEN                 2:50.46    2:51.74   580   12
                  39.21     1:23.02 (43.81)     2:07.54 (44.52)     2:51.74 (44.20)
  9 O'Bryan, Tyler      16 CWC                  2:55.15    2:52.92   570
                  38.88     1:23.89 (45.01)     2:08.56 (44.67)     2:52.92 (44.36)
 10 Kasongo, Pierre     18 FMSC                 2:58.39    2:53.73   563
                  37.26     1:21.13 (43.87)     2:06.46 (45.33)     2:53.73 (47.27)
 11 Rawlick, Doug       15 OSC                  2:52.44    2:54.53   557   11
                  38.99     1:23.48 (44.49)     2:08.69 (45.21)     2:54.53 (45.84)
 12 Vanden Ham, Michae  20 EKSC                 3:04.69    2:54.78   555
                  37.76     1:22.20 (44.44)     2:08.10 (45.90)     2:54.78 (46.68)
 13 Zwicker, John       15 NCSA                 3:05.31    2:57.17   536
                  39.69     1:24.66 (44.97)     2:10.82 (46.16)     2:57.17 (46.35)
 14 Nesbitt, Glen       16 GLEN                 3:01.83    2:59.10   522
                  39.29     1:25.89 (46.60)     2:12.58 (46.69)     2:59.10 (46.52)
Preliminaries
 10 Brewer, Shane       27 EKSC                 2:54.36
 14 McRae, Chris        16 STSC                 2:58.55
 -- Knabe, Morgan       23 UC Swim Club             NS
 -- Brown, Mike         20 PERTH                    NS
 -- NG, Callum          18 UC Swim Club             NS
Finals
 -- Galloway, Gregory   16 CASC                 2:55.89         NS
Event 64  Boys 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
Preliminaries
  1 Yeap, Winston             15 OSC                  2:28.02    2:34.18   743
                                1:14.71 ( )   2:34.18 (1:19.47)
  2 Amer, Adam                17 EKSC                 2:29.28    2:35.46   730
                                1:13.92 ( )   2:35.46 (1:21.54)
  3 Zochodne, William         15 CWC                  2:36.12    2:42.44   662
                                1:18.85 ( )   2:42.44 (1:23.59)
  4 Szoo, Adam                16 CASC                 2:29.11    2:42.93   657
                                1:18.22 ( )   2:42.93 (1:24.71)
  5 Anhorn, Jason             16 AMAC Swimming        2:45.84    2:45.76   631
                                1:18.37 ( )   2:45.76 (1:27.39)
  6 Kubik, Thane              16 GLEN                 2:41.65    2:50.46   590
                                1:22.88 ( )   2:50.46 (1:27.58)
  7 Kautz, Adam               16 CASC                 2:39.92    2:50.71   588
                                1:21.73 ( )   2:50.71 (1:28.98)
  8 Rawlick, Doug             15 OSC                  3:00.57    2:52.44   574
                                1:23.87 ( )   2:52.44 (1:28.57)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jarvis, Andrew            17 CASC                 2:35.46    2:53.33   567
                                1:21.79 ( )   2:53.33 (1:31.54)
 10 Brewer, Shane             27 EKSC                 2:28.93    2:54.36   558
                                1:23.89 ( )   2:54.36 (1:30.47)
 11 O'Bryan, Tyler            16 CWC                  2:47.54    2:55.15   552
                                1:23.62 ( )   2:55.15 (1:31.53)
 12 Galloway, Gregory         16 CASC                 2:49.01    2:55.89   546
                                1:24.66 ( )   2:55.89 (1:31.23)
 13 Kasongo, Pierre           18 FMSC                 2:46.25    2:58.39   527
                                1:23.96 ( )   2:58.39 (1:34.43)
 14 McRae, Chris              16 STSC                 2:48.17    2:58.55   526
                                1:22.78 ( )   2:58.55 (1:35.77)
 15 Nesbitt, Glen             16 GLEN                 2:53.94    3:01.83   502
                                1:26.94 ( )   3:01.83 (1:34.89)
 16 Vanden Ham, Michael       20 EKSC                 2:41.82    3:04.69   482
                                1:26.98 ( )   3:04.69 (1:37.71)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Zwicker, John             15 NCSA                 2:49.33    3:05.31   478
                                1:30.69 ( )   3:05.31 (1:34.62)
 -- Knabe, Morgan             23 UC Swim Club         2:09.69         NS
 -- NG, Callum                18 UC Swim Club         2:24.61         NS
 -- Brown, Mike               20 PERTH                2:14.94         NS
Event 65  Girls 12 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Misurelli, Jennife  11 UC Swim Club         1:17.93    1:15.63   651   30
                  36.98     1:15.63 (38.65)
  2 Dakin Kuiper, Sier  12 LASC                 1:17.21    1:16.14   641   25
                  37.11     1:16.14 (39.03)
  3 Rypien, Elizabeth   12 LASC                 1:18.56    1:18.95   587   20
                  37.63     1:18.95 (41.32)
  4 Snodgrass, Rayven   11 CASC                 1:20.33    1:19.65   575   15
                  39.01     1:19.65 (40.64)
  5 Cook, Katie         12 FMSC                 1:22.83    1:21.67   540   14
                  39.68     1:21.67 (41.99)
  6 McGhee, Pamela      12 UC Swim Club         1:20.70    1:22.30   529   13
                  39.96     1:22.30 (42.34)
  7 Young, Kendra       12 FMSC                 1:23.29    1:24.48   495   12
                  40.87     1:24.48 (43.61)
  8 Procter, Kaylee     11 AMAC Swimming        1:23.37    1:24.70   492   11
                  40.94     1:24.70 (43.76)
Preliminaries
  9 King, Anna-Marie    12 CASC                 1:24.26
 10 Kichton, Rachelle   11 FMSC                 1:25.12
 11 Wood, Alana         11 CASC                 1:26.54
 12 Ng, Hilarie         11 CWC                  1:26.65
 13 Murphy, Shelby      12 CASC                 1:26.89
 14 Powell, Meghan      11 CWC                  1:27.43
 15 Cook, Olivia        11 FMSC                 1:27.76
 16 Sproule, Emma       11 UC Swim Club         1:27.81
 17 Kemp, Christine     11 STSC                 1:28.25
 18 Poliquin, Rachelle  12 STSC                 1:28.79
 19 Clement, Bea        11 CASC                 1:28.81
 20 Whitaker, Brooke    10 CASC                 1:30.49
 21 Pennock, Ellen      11 CASC                 1:37.36
 22 Slotboom, Megan     10 CASC                 1:37.61
 23 Vanderbeek, Leah    10 FMSC                 1:53.46
Event 65  Girls 12 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Dakin Kuiper, Sierra      12 LASC                 1:14.96    1:17.21   620
  2 Misurelli, Jennifer       11 UC Swim Club         1:15.07    1:17.93   606
  3 Rypien, Elizabeth         12 LASC                 1:16.21    1:18.56   594
  4 Snodgrass, Rayven         11 CASC                 1:16.74    1:20.33   563
  5 McGhee, Pamela            12 UC Swim Club         1:18.31    1:20.70   556
  6 Cook, Katie               12 FMSC                 1:20.21    1:22.83   521
  7 Young, Kendra             12 FMSC                 1:25.08    1:23.29   513
  8 Procter, Kaylee           11 AMAC Swimming        1:24.07    1:23.37   512
-------------------------------------------------------------------------
  9 King, Anna-Marie          12 CASC                 1:23.26    1:24.26   498
 10 Kichton, Rachelle         11 FMSC                 1:22.47    1:25.12   485
-------------------------------------------------------------------------
 11 Wood, Alana               11 CASC                 1:25.20    1:26.54   465
 12 Ng, Hilarie               11 CWC                  1:23.48    1:26.65   463
 13 Murphy, Shelby            12 CASC                 1:22.14    1:26.89   460
 14 Powell, Meghan            11 CWC                  1:24.58    1:27.43   452
 15 Cook, Olivia              11 FMSC                 1:23.41    1:27.76   448
 16 Sproule, Emma             11 UC Swim Club         1:29.43    1:27.81   447
 17 Kemp, Christine           11 STSC                 1:28.12    1:28.25   441
 18 Poliquin, Rachelle        12 STSC                 1:27.49    1:28.79   434
 19 Clement, Bea              11 CASC                 1:26.50    1:28.81   433
 20 Whitaker, Brooke          10 CASC                 1:27.26    1:30.49   412
 21 Pennock, Ellen            11 CASC                 1:37.62    1:37.36   333
 22 Slotboom, Megan           10 CASC                 1:34.39    1:37.61   330
 23 Vanderbeek, Leah          10 FMSC                 1:48.93    1:53.46   194
Event 66  Boys 12 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Wolk, Karl          12 EKSC                 1:15.89    1:12.25   556   30
                  34.95     1:12.25 (37.30)
  2 Novak, Daxton       12 UC Swim Club         1:15.49    1:14.45   515   25
                  35.35     1:14.45 (39.10)
  3 Christmas, Tanner   12 CASC                 1:16.71    1:15.99   488   20
                  35.78     1:15.99 (40.21)
  4 Newton, Braeden     11 FMSC                 1:17.69    1:18.73   445   15
                  38.16     1:18.73 (40.57)
  5 Blattler, Gregory   12 CASC                 1:18.17    1:19.07   439   14
                  37.91     1:19.07 (41.16)
  6 Burton, Matthew     12 FMSC                 1:20.40    1:20.54   418   13
                  39.82     1:20.54 (40.72)
  7 Churchill, Randy    12 UC Swim Club         1:21.77    1:20.71   415   12
                  39.69     1:20.71 (41.02)
  8 Swain, Greg         12 AMAC Swimming        1:21.67    1:21.14   409   11
                  38.96     1:21.14 (42.18)
Preliminaries
  9 Siarkowski, Michae  12 UC Swim Club         1:22.59
 10 Wagner, Thomas      11 UC Swim Club         1:22.75
 11 Bromfield, David    10 UC Swim Club         1:22.90
 12 Nelson, Kevin       10 CASC                 1:23.54
 13 Gebert, Jorah       11 FMSC                 1:23.86
 14 Syroteuk, Christop  11 CASC                 1:24.36
 15 Hanna, Roger        12 UC Swim Club         1:25.09
 16 Wood, Russell       10 CASC                 1:26.34
 17 Dransutavicius, Br  12 FMSC                 1:26.90
 18 Jobe, Graham        12 CASC                 1:27.36
 19 Jobin, Thomas       11 CASC                 1:27.41
 20 Kozell, Greg        12 STSC                 1:28.45
 21 Maxey, Connor       12 UC Swim Club         1:29.90
 22 Maybury, Adam        9 CASC                 1:30.05
 23 Brown, Griffin      11 CASC                 1:30.30
 24 Vanderbeek, Eric    12 FMSC                 1:30.90
 25 Bennett, David      11 CASC                 1:32.04
 26 Thumwood, Devon     10 CASC                 1:32.74
 27 Jones, Matthew      11 UC Swim Club         1:32.76
 -- Ogg, Mason          10 CASC                     DQ
 -- Mills, Corey        10 CASC                     DQ
Event 66  Boys 12 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Novak, Daxton             12 UC Swim Club         1:13.61    1:15.49   497
  2 Wolk, Karl                12 EKSC                 1:09.06    1:15.89   490
  3 Christmas, Tanner         12 CASC                 1:16.76    1:16.71   476
  4 Newton, Braeden           11 FMSC                 1:16.42    1:17.69   461
  5 Blattler, Gregory         12 CASC                 1:14.26    1:18.17   453
  6 Burton, Matthew           12 FMSC                 1:20.18    1:20.40   420
  7 Swain, Greg               12 AMAC Swimming        1:17.99    1:21.67   402
  8 Churchill, Randy          12 UC Swim Club         1:19.65    1:21.77   401
-------------------------------------------------------------------------
  9 Siarkowski, Michael       12 UC Swim Club         1:23.58    1:22.59   389
 10 Wagner, Thomas            11 UC Swim Club         1:24.09    1:22.75   387
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bromfield, David          10 UC Swim Club         1:22.78    1:22.90   385
 12 Nelson, Kevin             10 CASC                 1:23.84    1:23.54   377
 13 Gebert, Jorah             11 FMSC                 1:21.93    1:23.86   373
 14 Syroteuk, Christopher     11 CASC                 1:19.65    1:24.36   366
 15 Hanna, Roger              12 UC Swim Club         1:25.61    1:25.09   357
 16 Wood, Russell             10 CASC                 1:24.44    1:26.34   342
 17 Dransutavicius, Brodie    12 FMSC                 1:31.61    1:26.90   336
 18 Jobe, Graham              12 CASC                 1:21.21    1:27.36   330
 19 Jobin, Thomas             11 CASC                 1:30.50    1:27.41   330
 20 Kozell, Greg              12 STSC                 1:21.11    1:28.45   318
 21 Maxey, Connor             12 UC Swim Club         1:27.20    1:29.90   302
 22 Maybury, Adam              9 CASC                 1:27.15    1:30.05   300
 23 Brown, Griffin            11 CASC                 1:33.50    1:30.30   298
 24 Vanderbeek, Eric          12 FMSC                 1:30.40    1:30.90   291
 25 Bennett, David            11 CASC                 1:24.96    1:32.04   280
 26 Thumwood, Devon           10 CASC                 1:41.15    1:32.74   273
 27 Jones, Matthew            11 UC Swim Club         1:29.05    1:32.76   272
 -- Ogg, Mason                10 CASC                 1:26.18         DQ
 -- Mills, Corey              10 CASC                 1:37.76         DQ
Event 67  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Delaloye, Nicole    14 EKSC                 1:13.28    1:11.37   741   30
                  35.26     1:11.37 (36.11)
  2 Ozar, Brittany      14 CASC                 1:14.11    1:12.09   725   25
                  35.25     1:12.09 (36.84)
  3 Johnson, Jessica    14 CASC                 1:15.88    1:15.22   659   20
                  37.27     1:15.22 (37.95)
  4 Krochenski, Shanno  13 NCSA                 1:17.39    1:16.04   643   15
                  36.52     1:16.04 (39.52)
  5 Sproule, Sasha      13 UC Swim Club         1:16.65    1:16.11   641   14
                  37.16     1:16.11 (38.95)
  6 Pomerleau, Kristin  14 UC Swim Club         1:17.29    1:17.51   614   13
                  37.29     1:17.51 (40.22)
  7 Lanthier, Gabriell  13 CASC                 1:19.24    1:19.17   583   12
  8 Van Berkel, Lauren  14 CASC                 1:18.81    1:24.11   501   11
                  39.50     1:24.11 (44.61)
Preliminaries
  3 Snodgrass, Shelbi   13 CASC                 1:15.76
                  38.03
  9 Kokoszewski, Monic  13 CWC                  1:18.89
 11 Toth, Michelle      14 CASC                 1:19.81
 12 Dufour, Ellan       13 AMAC Swimming        1:19.85
 13 Lush, Alex          13 FMSC                 1:20.23
 14 Kwok, Karen         13 CWC                  1:20.37
 15 Long, Allison       13 UC Swim Club         1:20.52
 16 Thrower, Jessica    13 UC Swim Club         1:20.66
 17 Graham, Kelly       14 NCSA                 1:21.06
 18 Burke, Amanda       13 UC Swim Club         1:21.42
 19 Kraft, Kimberley    14 CASC                 1:21.57
 20 Stoddart, Stephani  14 KSC                  1:21.81
 21 Walker, Dallas      14 KSC                  1:22.65
 22 Kurcwal, Megan      13 KSC                  1:22.95
 23 Jobin, Samantha     14 CASC                 1:23.85
 24 MacLeod, Kristine   13 UC Swim Club         1:25.48
 25 Cachia, Michelle    13 FMSC                 1:27.20
Event 67  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Delaloye, Nicole          14 EKSC                 1:09.12    1:13.28   699
  2 Ozar, Brittany            14 CASC                 1:08.45    1:14.11   682
  3 Snodgrass, Shelbi         13 CASC                 1:12.31    1:15.76   648
  4 Johnson, Jessica          14 CASC                 1:15.96    1:15.88   646
  5 Sproule, Sasha            13 UC Swim Club         1:15.70    1:16.65   631
  6 Pomerleau, Kristin D      14 UC Swim Club         1:12.45    1:17.29   618
  7 Krochenski, Shannon       13 NCSA                 1:12.79    1:17.39   616
  8 Van Berkel, Lauren        14 CASC                 1:18.57    1:18.81   590
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kokoszewski, Monica       13 CWC                  1:14.34    1:18.89   588
 10 Lanthier, Gabrielle       13 CASC                 1:17.47    1:19.24   582
-------------------------------------------------------------------------
 11 Toth, Michelle            14 CASC                 1:18.85    1:19.81   572
 12 Dufour, Ellan             13 AMAC Swimming        1:23.89    1:19.85   571
 13 Lush, Alex                13 FMSC                 1:20.94    1:20.23   564
 14 Kwok, Karen               13 CWC                  1:16.08    1:20.37   562
 15 Long, Allison             13 UC Swim Club         1:17.54    1:20.52   559
 16 Thrower, Jessica          13 UC Swim Club         1:16.38    1:20.66   557
 17 Graham, Kelly             14 NCSA                 1:14.73    1:21.06   550
 18 Burke, Amanda             13 UC Swim Club         1:16.10    1:21.42   544
 19 Kraft, Kimberley          14 CASC                 1:19.71    1:21.57   542
 20 Stoddart, Stephanie       14 KSC                  1:15.40    1:21.81   538
 21 Walker, Dallas            14 KSC                  1:16.20    1:22.65   524
 22 Kurcwal, Megan            13 KSC                  1:16.20    1:22.95   519
 23 Jobin, Samantha           14 CASC                 1:22.87    1:23.85   505
 24 MacLeod, Kristine         13 UC Swim Club         1:23.55    1:25.48   480
 25 Cachia, Michelle          13 FMSC                 1:21.79    1:27.20   455
Event 68  Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Lefsrud, Nathan     14 CASC                 1:08.88    1:07.19   662   30
                  32.74     1:07.19 (34.45)
  2 Blattler, Daniel    13 CASC                 1:09.10    1:07.38   658   25
                  32.79     1:07.38 (34.59)
  3 Maybury, Braden     13 CASC                 1:08.65    1:07.79   648   20
                  32.62     1:07.79 (35.17)
  4 Kendrick, James     13 CASC                 1:09.26    1:08.42   634   15
                  33.70     1:08.42 (34.72)
  5 Au, Joshua          14 FMSC                 1:13.11    1:12.92   543   14
                  33.91     1:12.92 (39.01)
  6 Clark, Mike         14 STSC                 1:14.15    1:13.60   530   13
                  35.20     1:13.60 (38.40)
  7 Block, Jason        14 NCSA                 1:15.64    1:14.24   519   12
                  35.64     1:14.24 (38.60)
  8 Godbeer, Matthew    14 FMSC                 1:14.53    1:15.87   490   11
                  36.58     1:15.87 (39.29)
Preliminaries
  9 Kendrick, Matthew   14 CASC                 1:15.71
 10 Moorhouse, Brendan  14 CWC                  1:16.56
 11 McCoy, Scott        13 CWC                  1:16.69
 12 Nelson, Erik        13 CASC                 1:19.15
 13 Schwarz, Adam       13 CASC                 1:20.42
 14 Fung, Ian           13 CASC                 1:20.75
 15 O'Bryan, Trevor     14 CWC                  1:21.05
 16 Alook, Joshua       13 FMSC                 1:23.86
 17 Krysiak, Adam       14 CASC                 1:24.08
 18 Bennett, Matthew    13 CASC                 1:25.01
 19 Karperien, Matthew  13 CASC                 1:27.38
Event 68  Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Maybury, Braden           13 CASC                 1:09.05    1:08.65   629
  2 Lefsrud, Nathan           14 CASC                 1:04.48    1:08.88   624
  3 Blattler, Daniel          13 CASC                 1:08.71    1:09.10   620
  4 Kendrick, James           13 CASC                 1:06.32    1:09.26   616
  5 Au, Joshua                14 FMSC                 1:09.01    1:13.11   539
  6 Clark, Mike               14 STSC                 1:11.17    1:14.15   520
  7 Godbeer, Matthew          14 FMSC                 1:14.44    1:14.53   514
  8 Block, Jason              14 NCSA                 1:13.33    1:15.64   494
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kendrick, Matthew         14 CASC                 1:11.62    1:15.71   493
 10 Moorhouse, Brendan        14 CWC                  1:12.72    1:16.56   479
-------------------------------------------------------------------------
 11 McCoy, Scott              13 CWC                  1:13.96    1:16.69   477
 12 Nelson, Erik              13 CASC                 1:13.69    1:19.15   438
 13 Schwarz, Adam             13 CASC                 1:22.78    1:20.42   420
 14 Fung, Ian                 13 CASC                 1:20.13    1:20.75   415
 15 O'Bryan, Trevor           14 CWC                  1:16.98    1:21.05   411
 16 Alook, Joshua             13 FMSC                 1:20.47    1:23.86   373
 17 Krysiak, Adam             14 CASC                 1:21.61    1:24.08   370
 18 Bennett, Matthew          13 CASC                 1:20.18    1:25.01   358
 19 Karperien, Matthew        13 CASC                 1:24.58    1:27.38   330
Event 69  Girls 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Bradshaw, Jessie    20 UC Swim Club         1:10.13    1:07.82   821   30
                  33.25     1:07.82 (34.57)
  2 Bayliss, Lynette    18 UC Swim Club         1:09.77    1:08.24   811   25
                  33.11     1:08.24 (35.13)
  3 Murdoch, Katelyn    16 UC Swim Club         1:07.86    1:08.36   809   20
                  33.46     1:08.36 (34.90)
  4 Pomerleau, Kirsten  16 UC Swim Club         1:09.55    1:08.89   796   15
                  33.99     1:08.89 (34.90)
  5 McIntosh, Heather   21 EKSC                 1:08.84    1:09.45   784   14
                  33.74     1:09.45 (35.71)
  6 Block, Carmen       18 NCSA                 1:12.66    1:09.57   781
                  33.77     1:09.57 (35.80)
  7 Kimak, Lauren       17 GLEN                 1:11.19    1:09.93   773
                  33.67     1:09.93 (36.26)
  8 Chugg, Vicki        19 UC Swim Club         1:09.09    1:10.02   771   13
                  33.88     1:10.02 (36.14)
  9 Starratt, Carol     17 CASC                 1:11.70    1:10.35   763
                  33.98     1:10.35 (36.37)
 10 Buczkowski, Whitne  16 KSC                  1:10.84    1:10.53   759   12
                  33.95     1:10.53 (36.58)
 11 Hoekstra, Mallory   16 EKSC                 1:11.06    1:10.69   756   11
                  34.71     1:10.69 (35.98)
 11 Gross, Sheena       15 EKSC                 1:11.95    1:10.69   756
                  34.67     1:10.69 (36.02)
 13 Tyler, Jillian      15 CASC                 1:11.65    1:10.80   753
                  34.71     1:10.80 (36.09)
 14 Symes, Katerina     16 EKSC                 1:11.72    1:11.39   740
                  34.62     1:11.39 (36.77)
 15 Saltesz, Amanda     16 KSC                  1:12.13    1:11.58   736
                  34.34     1:11.58 (37.24)
 16 Traa, Hailee        15 UC Swim Club         1:11.97    1:11.92   729
                  35.22     1:11.92 (36.70)
Preliminaries
 17 Court, Alexandra    17 STSC                 1:12.75
 18 Vangoudoever, Elsa  18 NCSA                 1:13.41
 19 Stilling, Joanie    16 GLEN                 1:13.44
 20 Starratt, Pamela    15 CASC                 1:13.94
 21 Miller, Emily       15 CASC                 1:13.96
 22 Martin, Stephanie   22 UC Swim Club         1:14.08
 22 Bezeau, Catherine   16 STSC                 1:14.08
 24 Harr, Cari          19 OSC                  1:14.15
 25 Delaloye, Danielle  16 EKSC                 1:15.12
 26 Jones, Mackenzie    15 UC Swim Club         1:15.38
 27 Leroux, Andrea      16 CASC                 1:15.52
 28 Kabesh, Kim         16 STSC                 1:15.54
 29 Bukieda, Katelyn    16 EKSC                 1:15.77
 30 Flanagan, Kristyn   15 AMAC Swimming        1:15.91
 31 Wolstenholme, Moir  16 UC Swim Club         1:16.02
 32 Sayles, Rebecca     15 CASC                 1:16.11
 33 Donner, Meghan      15 STSC                 1:16.53
 34 Screaton, Elaine    15 CWC                  1:16.79
 35 Hassell, Stephanie  15 GLEN                 1:17.60
 36 Beninger, Stephani  15 CASC                 1:18.06
 37 Melenka, Stephanie  16 CASC                 1:18.45
 38 D'Abadie, Leah      16 CWC                  1:18.46
 39 Wardale, Jessi      15 CASC                 1:19.03
 40 Campbell, Ali       15 FMSC                 1:19.48
 41 Brooks, Nicole      15 FMSC                 1:19.87
 42 MacLeod, Donna      15 EKSC                 1:20.46
 43 Brozic, Danielle    16 CASC                 1:20.68
 44 Miller, Allison     17 CASC                 1:20.85
 45 Abells, Sydney      16 LASC                 1:22.99
 46 Gagnon, Sarah       16 FMSC                 1:23.79
 47 Jack, Ally          17 CASC                 1:25.11
 48 Miller, Jessie      15 NCSA                 1:25.75
 -- Hendrick, Elizabet  16 NCSA                     NS
 -- Galfre, Cynthia     19 EKSC                     NS
 -- Gammel, Erin        24 UC Swim Club             NS
Event 69  Girls 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Murdoch, Katelyn          16 UC Swim Club         1:04.61    1:07.86   820
  2 McIntosh, Heather         21 EKSC                 1:04.65    1:08.84   798
  3 Chugg, Vicki              19 UC Swim Club         1:06.88    1:09.09   792
  4 Pomerleau, Kirsten        16 UC Swim Club         1:04.21    1:09.55   781
  5 Bayliss, Lynette          18 UC Swim Club         1:09.46    1:09.77   776
  6 Bradshaw, Jessie          20 UC Swim Club         1:04.32    1:10.13   768
  7 Buczkowski, Whitney       16 KSC                  1:05.97    1:10.84   752
  8 Hoekstra, Mallory         16 EKSC                 1:05.54    1:11.06   748
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kimak, Lauren             17 GLEN                 1:08.22    1:11.19   745
 10 Tyler, Jillian            15 CASC                 1:06.69    1:11.65   734
 11 Starratt, Carol           17 CASC                 1:07.63    1:11.70   733
 12 Symes, Katerina           16 EKSC                 1:07.04    1:11.72   733
 13 Gross, Sheena             15 EKSC                 1:08.08    1:11.95   728
 14 Traa, Hailee              15 UC Swim Club         1:09.07    1:11.97   727
 15 Saltesz, Amanda           16 KSC                  1:08.43    1:12.13   724
 16 Block, Carmen             18 NCSA                 1:07.45    1:12.66   713
-------------------------------------------------------------------------
 17 Court, Alexandra          17 STSC                 1:09.47    1:12.75   711
 18 Vangoudoever, Elsa        18 NCSA                 1:09.69    1:13.41   697
-------------------------------------------------------------------------
 19 Stilling, Joanie          16 GLEN                 1:09.59    1:13.44   696
 20 Starratt, Pamela          15 CASC                 1:09.70    1:13.94   685
 21 Miller, Emily             15 CASC                 1:11.65    1:13.96   685
 22 Bezeau, Catherine         16 STSC                 1:10.01    1:14.08   682
 22 Martin, Stephanie         22 UC Swim Club         1:09.99    1:14.08   682
 24 Harr, Cari                19 OSC                  1:09.77    1:14.15   681
 25 Delaloye, Danielle        16 EKSC                 1:11.47    1:15.12   661
 26 Jones, Mackenzie          15 UC Swim Club         1:11.56    1:15.38   656
 27 Leroux, Andrea            16 CASC                 1:10.32    1:15.52   653
 28 Kabesh, Kim               16 STSC                 1:10.28    1:15.54   653
 29 Bukieda, Katelyn          16 EKSC                 1:12.35    1:15.77   648
 30 Flanagan, Kristyn         15 AMAC Swimming        1:13.24    1:15.91   645
 31 Wolstenholme, Moira       16 UC Swim Club         1:13.89    1:16.02   643
 32 Sayles, Rebecca           15 CASC                 1:10.38    1:16.11   641
 33 Donner, Meghan            15 STSC                 1:11.23    1:16.53   633
 34 Screaton, Elaine          15 CWC                  1:13.63    1:16.79   628
 35 Hassell, Stephanie        15 GLEN                 1:18.29    1:17.60   612
 36 Beninger, Stephanie       15 CASC                 1:12.36    1:18.06   604
 37 Melenka, Stephanie        16 CASC                 1:17.14    1:18.45   596
 38 D'Abadie, Leah            16 CWC                  1:14.12    1:18.46   596
 39 Wardale, Jessi            15 CASC                 1:11.84    1:19.03   586
 40 Campbell, Ali             15 FMSC                 1:08.21    1:19.48   578
 41 Brooks, Nicole            15 FMSC                 1:13.95    1:19.87   571
 42 MacLeod, Donna            15 EKSC                 1:11.95    1:20.46   560
 43 Brozic, Danielle          16 CASC                 1:14.68    1:20.68   557
 44 Miller, Allison           17 CASC                 1:15.53    1:20.85   554
 45 Abells, Sydney            16 LASC                 1:15.26    1:22.99   518
 46 Gagnon, Sarah             16 FMSC                 1:18.03    1:23.79   506
 47 Jack, Ally                17 CASC                 1:15.07    1:25.11   485
 48 Miller, Jessie            15 NCSA                 1:25.69    1:25.75   476
 -- Hendrick, Elizabeth       16 NCSA                 1:07.72         NS
 -- Galfre, Cynthia           19 EKSC                 1:13.75         NS
 -- Gammel, Erin              24 UC Swim Club         1:00.93         NS
Event 70  Boys 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Blair, Aaron        18 CASC                 1:01.23      59.74   846   30
                  29.31       59.74 (30.43)
  2 Martinson, Adam     20 UC Swim Club         1:01.57    1:00.90   816   25
                  29.65     1:00.90 (31.25)
  3 Diehl, Graham       21 UC Swim Club         1:01.27    1:01.56   799   20
                  29.97     1:01.56 (31.59)
  4 Zielnik, Maciek     19 UNATT                1:04.38    1:02.03   787   15
                  30.18     1:02.03 (31.85)
  5 Power, Michael      23 UC Swim Club         1:02.88    1:02.29   780   14
                  30.80     1:02.29 (31.49)
  6 Maxey, Myles        19 UC Swim Club         1:03.85    1:02.40   777   13
                  30.92     1:02.40 (31.48)
  7 D'Amico, Gavin      16 EKSC                 1:05.28    1:02.78   768
                  30.50     1:02.78 (32.28)
  8 Andrews, Gaelen     19 CASC                 1:03.48    1:03.32   754   12
                  31.10     1:03.32 (32.22)
  9 Pape, Ashley        17 NCSA                 1:04.87    1:03.93   739
                  30.55     1:03.93 (33.38)
 10 Turanich - Noyen,   20 UNATT                1:04.60    1:04.35   729   11
                  32.12     1:04.35 (32.23)
 11 Betuzzi, Ray        16 UC Swim Club         1:05.19    1:06.34   681
                  32.52     1:06.34 (33.82)
 12 Kimak, Sean         15 GLEN                 1:08.99    1:06.38   680
                  32.11     1:06.38 (34.27)
 13 Grant, Lee          16 UC Swim Club         1:06.72    1:06.49   678
                  32.20     1:06.49 (34.29)
 14 Fulton, Chris       16 SS                   1:07.73    1:06.69   673
                  32.19     1:06.69 (34.50)
 15 Kunyk, Matthew      17 EKSC                 1:06.58    1:07.09   664
                  32.42     1:07.09 (34.67)
 16 Lund, Jesse         16 EKSC                 1:07.52    1:08.41   635
                  33.33     1:08.41 (35.08)
Preliminaries
 16 Hortness, Richard   19 AMAC Swimming        1:08.00
 18 Sabourin, Justin    16 OSC                  1:09.02
 19 Lynch, Nathan       16 OSC                  1:09.03
 20 Lys, Emanuel        15 UC Swim Club         1:09.43
 21 Cunes, Matt         15 KSC                  1:09.52
 22 Odger, Zacary       15 CASC                 1:10.11
 23 Denoon, Connor      16 GLEN                 1:10.32
 24 Doerksen, Derek     15 CASC                 1:10.91
 25 O'Neill, Braden     17 OSC                  1:12.12
 26 Sanchez, Gilberto   15 OSC                  1:12.53
 27 McRae, Chris        16 STSC                 1:13.67
 28 Anhorn, Jason       16 AMAC Swimming        1:13.79
 29 Michie, Chad        15 CASC                 1:14.59
 30 Burton, Tyler       16 FMSC                 1:15.36
 -- Neufeld, Trevor     20 CASC                     NS
 -- Hogan, Erik         19 UC Swim Club             NS
 -- Silverberg, Avi     16 UC Swim Club             NS
 -- Gendron, Eric       17 KSC                      NS
 -- McMurray, Stephen   15 KSC                      NS
Event 70  Boys 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Blair, Aaron              18 CASC                   59.41    1:01.23   807
  2 Diehl, Graham             21 UC Swim Club           58.63    1:01.27   806
  3 Martinson, Adam           20 UC Swim Club           57.96    1:01.57   798
  4 Power, Michael            23 UC Swim Club           57.49    1:02.88   765
  5 Andrews, Gaelen           19 CASC                 1:00.50    1:03.48   750
  6 Maxey, Myles              19 UC Swim Club         1:00.28    1:03.85   741
  7 Zielnik, Maciek           19 UNATT                1:01.72    1:04.38   728
  8 Turanich - Noyen, Charle  20 UNATT                1:00.90    1:04.60   723
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pape, Ashley              17 NCSA                   59.82    1:04.87   716
 10 Betuzzi, Ray              16 UC Swim Club         1:06.70    1:05.19   709
 11 D'Amico, Gavin            16 EKSC                 1:01.52    1:05.28   706
 12 Kunyk, Matthew            17 EKSC                 1:03.00    1:06.58   676
 13 Grant, Lee                16 UC Swim Club         1:01.90    1:06.72   673
 14 Lund, Jesse               16 EKSC                 1:00.89    1:07.52   654
 15 Fulton, Chris             16 SS                   1:02.05    1:07.73   650
 16 Hortness, Richard         19 AMAC Swimming        1:03.86    1:08.00   644
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kimak, Sean               15 GLEN                 1:02.97    1:08.99   622
 18 Sabourin, Justin          16 OSC                  1:06.62    1:09.02   621
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lynch, Nathan             16 OSC                  1:03.66    1:09.03   621
 20 Lys, Emanuel              15 UC Swim Club         1:06.94    1:09.43   613
 21 Cunes, Matt               15 KSC                  1:04.61    1:09.52   611
 22 Odger, Zacary             15 CASC                 1:05.81    1:10.11   598
 23 Denoon, Connor            16 GLEN                 1:06.46    1:10.32   594
 24 Doerksen, Derek           15 CASC                 1:03.17    1:10.91   582
 25 O'Neill, Braden           17 OSC                  1:06.15    1:12.12   558
 26 Sanchez, Gilberto         15 OSC                  1:09.27    1:12.53   550
 27 McRae, Chris              16 STSC                 1:08.86    1:13.67   529
 28 Anhorn, Jason             16 AMAC Swimming        1:12.55    1:13.79   527
 29 Michie, Chad              15 CASC                 1:10.96    1:14.59   513
 30 Burton, Tyler             16 FMSC                 1:09.39    1:15.36   499
 -- Neufeld, Trevor           20 CASC                 1:01.70         NS
 -- Hogan, Erik               19 UC Swim Club         1:01.87         NS
 -- Silverberg, Avi           16 UC Swim Club         1:01.98         NS
 -- Gendron, Eric             17 KSC                    59.13         NS
 -- McMurray, Stephen         15 KSC                  1:07.70         NS
Event 71  Girls 12 & Under 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Lavoie, Maura       12 OSC                  2:46.52    2:44.71   596   30
                  34.91     1:15.73 (40.82)     1:59.15 (43.42)     2:44.71 (45.56)
  2 Nesbitt, Colleen    12 GLEN                 2:51.59    2:53.34   525   25
                  35.07     1:18.91 (43.84)     2:05.87 (46.96)     2:53.34 (47.47)
  3 Procter, Kaylee     11 AMAC Swimming        3:14.71    3:10.75   407   20
                  38.63     1:26.81 (48.18)     2:18.79 (51.98)     3:10.75 (51.96)
  4 Kemp, Christine     11 STSC                 3:08.33    3:11.24   404   15
                  39.72     1:31.37 (51.65)     2:24.23 (52.86)     3:11.24 (47.01)
  5 Clement, Bea        11 CASC                 3:10.61    3:18.19   365   14
                  39.30     1:28.25 (48.95)     2:23.81 (55.56)     3:18.19 (54.38)
  6 Graves, Meagan A     9 Torpedo              3:29.88    3:21.71   346   13
                  42.28     1:33.08 (50.80)     2:27.30 (54.22)     3:21.71 (54.41)
 -- Snodgrass, Brookly  10 CASC                 3:36.40         DQ
                  40.37
Event 72  Boys 12 & Under 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Myers, Brandon      12 CASC                 2:54.99    2:44.07   475   30
                  37.39     1:19.27 (41.88)     2:01.74 (42.47)     2:44.07 (42.33)
  2 Dransutavicius, Br  12 FMSC                 2:55.82    2:58.31   378   25
                  37.47     1:22.15 (44.68)     2:09.66 (47.51)     2:58.31 (48.65)
  3 Jobin, Thomas       11 CASC                 3:09.36    3:05.33   337   20
                  39.51     1:26.76 (47.25)     2:16.66 (49.90)     3:05.33 (48.67)
  4 Newton, Braeden     11 FMSC                 3:04.21    3:05.78   335   15
                  42.75     1:31.85 (49.10)     2:20.99 (49.14)     3:05.78 (44.79)
  5 Jobe, Graham        12 CASC                 3:11.56    3:27.26   232   14
                  41.20     1:32.35 (51.15)     2:30.54 (58.19)     3:27.26 (56.72)
 -- Hibberd, Steven     12 KSC                  3:06.73         NS
Event 73  Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Morton, Lindsay     14 OSC                  2:46.62    2:33.78   699   30
                  34.30     1:13.73 (39.43)     1:53.65 (39.92)     2:33.78 (40.13)
  2 Johnson, Jessica    14 CASC                 2:41.90    2:37.71   661   25
                  34.82     1:14.70 (39.88)     1:55.39 (40.69)     2:37.71 (42.32)
  3 Labahn, Samantha    14 OSC                  2:42.02    2:42.89   612   20
                  36.43     1:17.19 (40.76)     1:59.28 (42.09)     2:42.89 (43.61)
  4 Mackie, Elise       14 KSC                  2:48.01    2:46.06   584   15
                  36.55     1:18.17 (41.62)     2:01.30 (43.13)     2:46.06 (44.76)
  5 Findlay, Amy        14 KSC                  2:47.82    2:47.31   573   14
                  35.92     1:17.72 (41.80)     2:01.55 (43.83)     2:47.31 (45.76)
  6 Dransutavicius, Co  14 FMSC                 3:01.96    2:53.92   520   13
                  38.77     1:22.82 (44.05)     2:08.24 (45.42)     2:53.92 (45.68)
  7 Graham, Kelly       14 NCSA                 2:58.86    2:57.75   492   12
                  37.64     1:22.24 (44.60)     2:09.09 (46.85)     2:57.75 (48.66)
  8 Thrower, Jessica    13 UC Swim Club         3:01.71    3:01.68   464   11
                  37.41     1:22.02 (44.61)     2:10.17 (48.15)     3:01.68 (51.51)
Preliminaries
  9 Oleskiw, Wendy      13 STSC                 3:03.13
 10 Sproule, Sasha      13 UC Swim Club         3:08.76
 11 Cachia, Michelle    13 FMSC                 3:17.62
Event 73  Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Johnson, Jessica          14 CASC                 2:31.34    2:41.90   621
                                1:15.91 ( )   2:41.90 (1:25.99)
  2 Labahn, Samantha          14 OSC                  2:44.12    2:42.02   620
                                1:18.83 ( )   2:42.02 (1:23.19)
  3 Morton, Lindsay           14 OSC                  2:27.39    2:46.62   579
                                1:19.65 ( )   2:46.62 (1:26.97)
  4 Findlay, Amy              14 KSC                  2:34.52    2:47.82   569
                                1:18.34 ( )   2:47.82 (1:29.48)
  5 Mackie, Elise             14 KSC                  2:41.85    2:48.01   568
                                1:20.91 ( )   2:48.01 (1:27.10)
  6 Graham, Kelly             14 NCSA                 2:51.18    2:58.86   484
                                1:24.24 ( )   2:58.86 (1:34.62)
  7 Thrower, Jessica          13 UC Swim Club         2:49.82    3:01.71   464
                                1:22.42 ( )   3:01.71 (1:39.29)
  8 Dransutavicius, Corina    14 FMSC                 2:51.67    3:01.96   462
                                1:25.80 ( )   3:01.96 (1:36.16)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Oleskiw, Wendy            13 STSC                 3:04.13    3:03.13   455
                                1:27.04 ( )   3:03.13 (1:36.09)
 10 Sproule, Sasha            13 UC Swim Club         3:05.17    3:08.76   419
                                1:26.83 ( )   3:08.76 (1:41.93)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cachia, Michelle          13 FMSC                 3:09.78    3:17.62   368
                                1:28.13 ( )   3:17.62 (1:49.49)
Event 74  Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Lavoie, Callum      14 OSC                  2:31.55    2:26.03   636   30
                  32.45     1:09.66 (37.21)     1:47.73 (38.07)     2:26.03 (38.30)
  2 Au, Joshua          14 FMSC                 2:31.38    2:27.99   616   25
                  32.26     1:09.48 (37.22)     1:48.34 (38.86)     2:27.99 (39.65)
  3 Lutsch, Curtis      13 UC Swim Club         2:32.39    2:28.87   607   20
                  32.08     1:09.53 (37.45)     1:48.90 (39.37)     2:28.87 (39.97)
  4 McAuley, Matthew    14 CASC                 2:36.81    2:37.96   524   15
                  34.50     1:15.02 (40.52)     1:56.66 (41.64)     2:37.96 (41.30)
  5 Lowenstein, Michae  13 CASC                 2:42.62    2:41.05   498   14
                  34.04                             1:57.57 ( )     2:41.05 (43.48)
  6 Markowski, Kyle     14 STSC                 2:44.32    2:42.88   484   13
                  34.62     1:16.89 (42.27)     2:00.82 (43.93)     2:42.88 (42.06)
  7 Graves, Kyle W      13 Torpedo              2:39.05    2:46.31   458   12
                  32.32     1:13.58 (41.26)     1:58.68 (45.10)     2:46.31 (47.63)
  8 Maybury, Braden     13 CASC                 2:41.02    2:49.95   432   11
                  35.24     1:19.24 (44.00)     2:04.20 (44.96)     2:49.95 (45.75)
Preliminaries
  9 Alook, Joshua       13 FMSC                 2:48.18
 10 Robbins, Kyle       13 CASC                 2:57.30
 11 Kubik, Jeremy       14 GLEN                 3:05.12
Event 74  Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Au, Joshua                14 FMSC                 2:20.97    2:31.38   583
                                1:12.18 ( )   2:31.38 (1:19.20)
  2 Lavoie, Callum            14 OSC                  2:25.37    2:31.55   581
                                1:12.47 ( )   2:31.55 (1:19.08)
  3 Lutsch, Curtis            13 UC Swim Club         2:45.41    2:32.39   573
                                1:14.13 ( )   2:32.39 (1:18.26)
  4 McAuley, Matthew          14 CASC                 2:30.27    2:36.81   534
                                1:14.64 ( )   2:36.81 (1:22.17)
  5 Graves, Kyle W            13 Torpedo              2:41.69    2:39.05   515
                                1:12.83 ( )   2:39.05 (1:26.22)
  6 Maybury, Braden           13 CASC                 2:22.45    2:41.02   499
                                1:15.88 ( )   2:41.02 (1:25.14)
  7 Lowenstein, Michael       13 CASC                 2:41.14    2:42.62   486
                                1:16.00 ( )   2:42.62 (1:26.62)
  8 Markowski, Kyle           14 STSC                 2:36.29    2:44.32   473
                                1:15.55 ( )   2:44.32 (1:28.77)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Alook, Joshua             13 FMSC                 2:48.68    2:48.18   444
                                1:17.30 ( )   2:48.18 (1:30.88)
 10 Robbins, Kyle             13 CASC                 2:49.53    2:57.30   384
                                1:20.45 ( )   2:57.30 (1:36.85)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kubik, Jeremy             14 GLEN                 2:46.37    3:05.12   338
                                1:25.14 ( )   3:05.12 (1:39.98)
Event 75  Girls 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Kabesh, Kim         16 STSC                 2:21.48    2:21.69   828   30
                  31.60     1:07.72 (36.12)     1:44.42 (36.70)     2:21.69 (37.27)
  2 Townsend, Lindsey   16 KSC                  2:33.41    2:29.59   743   25
                  33.51     1:11.14 (37.63)     1:50.21 (39.07)     2:29.59 (39.38)
  3 Young, Glenna       16 EKSC                 2:30.48    2:29.66   742   20
                  33.19     1:10.81 (37.62)     1:50.23 (39.42)     2:29.66 (39.43)
  4 Bird, Megan         18 UC Swim Club         2:36.71    2:30.75   731   15
                  33.87     1:12.57 (38.70)     1:51.50 (38.93)     2:30.75 (39.25)
  5 Clarke, Mackenzie   18 GLEN                 2:36.46    2:35.48   682   14
                  33.67     1:12.93 (39.26)     1:53.32 (40.39)     2:35.48 (42.16)
  6 Armstrong, Dana     15 EKSC                 2:39.70    2:38.22   656   13
                  35.63     1:15.11 (39.48)     1:56.13 (41.02)     2:38.22 (42.09)
  7 Gagnon, Karine      18 FMSC                 2:37.85    2:38.29   655   12
                  34.70     1:14.84 (40.14)     1:55.73 (40.89)     2:38.29 (42.56)
Preliminaries
  9 Jensen, Michelle    17 STSC                 2:42.14
 10 Hirsch, Kim         18 STSC                 2:43.66
 11 Cachia, Katelyn     15 FMSC                 2:44.44
 12 Jack, Ally          17 CASC                 2:46.16
 13 Gagnon, Caroline    15 CASC                 2:49.51
 14 Reinhart, Sara      16 KSC                  2:54.66
 15 Gagnon, Sarah       16 FMSC                 2:57.36
Finals
 -- Bezeau, Catherine   16 STSC                 2:30.53         DQ
                  32.85     1:10.92 (38.07)     1:49.45 (38.53)          DQ (40.12)
Preliminaries
 -- Halasz, Miranda     15 CASC                     NS
Event 75  Girls 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Kabesh, Kim               16 STSC                 2:19.86    2:21.48   831
                                1:07.48 ( )   2:21.48 (1:14.00)
  2 Young, Glenna             16 EKSC                 2:25.87    2:30.48   733
                                1:10.39 ( )   2:30.48 (1:20.09)
  3 Bezeau, Catherine         16 STSC                 2:48.09    2:30.53   733
                                1:12.72 ( )   2:30.53 (1:17.81)
  4 Townsend, Lindsey         16 KSC                  2:29.92    2:33.41   703
                                1:11.61 ( )   2:33.41 (1:21.80)
  5 Clarke, Mackenzie         18 GLEN                 2:29.00    2:36.46   673
                                1:14.07 ( )   2:36.46 (1:22.39)
  6 Bird, Megan               18 UC Swim Club         2:18.18    2:36.71   670
                                1:13.73 ( )   2:36.71 (1:22.98)
  7 Gagnon, Karine            18 FMSC                 2:31.50    2:37.85   659
                                1:14.76 ( )   2:37.85 (1:23.09)
  8 Armstrong, Dana           15 EKSC                 2:37.46    2:39.70   642
                                1:15.50 ( )   2:39.70 (1:24.20)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jensen, Michelle          17 STSC                 2:29.77    2:42.14   619
                                1:15.17 ( )   2:42.14 (1:26.97)
 10 Hirsch, Kim               18 STSC                 2:32.44    2:43.66   605
                                1:16.39 ( )   2:43.66 (1:27.27)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cachia, Katelyn           15 FMSC                 2:36.11    2:44.44   598
                                1:17.99 ( )   2:44.44 (1:26.45)
 12 Jack, Ally                17 CASC                 2:22.44    2:46.16   583
                                1:18.65 ( )   2:46.16 (1:27.51)
 13 Gagnon, Caroline          15 CASC                 2:35.71    2:49.51   555
                                1:19.91 ( )   2:49.51 (1:29.60)
 14 Reinhart, Sara            16 KSC                  2:42.09    2:54.66   515
                                1:19.81 ( )   2:54.66 (1:34.85)
 15 Gagnon, Sarah             16 FMSC                 2:41.31    2:57.36   495
                                1:20.73 ( )   2:57.36 (1:36.63)
 -- Halasz, Miranda           15 CASC                 2:28.44         NS
Event 76  Boys 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals   IPS Points
===============================================================================
Finals
  1 Turanich - Noyen,   20 UNATT                2:16.60    2:13.91   770   30
                  29.38     1:02.76 (33.38)     1:37.79 (35.03)     2:13.91 (36.12)
  2 Engi, Morgan        18 UC Swim Club         2:21.20    2:18.78   714   25
                  30.43     1:05.32 (34.89)     1:41.95 (36.63)     2:18.78 (36.83)
  3 Phelan, Jim         16 EKSC                 2:21.81    2:19.56   705   20
                  31.32     1:06.95 (35.63)     1:43.40 (36.45)     2:19.56 (36.16)
  4 Rawlick, Doug       15 OSC                  2:23.99    2:22.41   674   15
                  31.04     1:06.87 (35.83)     1:44.11 (37.24)     2:22.41 (38.30)
  5 Kubik, Thane        16 GLEN                 2:26.14    2:22.64   671   14
                  31.39     1:07.34 (35.95)     1:44.48 (37.14)     2:22.64 (38.16)
  6 Douglas, Graeham    16 CWC                  2:32.29    2:29.66   599   13
                  32.12     1:09.00 (36.88)     1:47.99 (38.99)     2:29.66 (41.67)
  7 Downey, Michael     18 UC Swim Club         2:37.68    2:36.60   536   12
                  33.09     1:12.68 (39.59)     1:54.43 (41.75)     2:36.60 (42.17)
Preliminaries
  1 Lavoie, Malcolm     18 OSC                  2:10.65
  3 Driedger, Michael   18 CASC                 2:17.23
  6 Wollach, Pascal     16 CASC                 2:22.72
 11 Demchuk, Nathan     16 EKSC                 2:37.75
 -- Armstrong, Tristan  17 NCSA                     DQ
 -- NG, Callum          18 UC Swim Club             NS
 -- Derochie, Matthew   17 KSC                      NS
 -- Ballem, Josh        27 UC Swim Club             NS
Event 76  Boys 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims   IPS
===============================================================================
  1 Lavoie, Malcolm           18 OSC                  2:06.95    2:10.65   809
                                1:02.38 ( )   2:10.65 (1:08.27)
  2 Turanich - Noyen, Charle  20 UNATT                2:12.26    2:16.60   739
                                1:03.23 ( )   2:16.60 (1:13.37)
  3 Driedger, Michael         18 CASC                 2:12.71    2:17.23   731
                                1:05.48 ( )   2:17.23 (1:11.75)
  4 Engi, Morgan              18 UC Swim Club         2:07.05    2:21.20   687
                                1:07.08 ( )   2:21.20 (1:14.12)
  5 Phelan, Jim               16 EKSC                 2:17.13    2:21.81   680
                                1:08.15 ( )   2:21.81 (1:13.66)
  6 Wollach, Pascal           16 CASC                 2:17.56    2:22.72   670
                                1:06.43 ( )   2:22.72 (1:16.29)
  7 Rawlick, Doug             15 OSC                  2:16.26    2:23.99   657
                                1:07.58 ( )   2:23.99 (1:16.41)
  8 Kubik, Thane              16 GLEN                 2:19.72    2:26.14   634
                                1:09.60 ( )   2:26.14 (1:16.54)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Douglas, Graeham          16 CWC                  2:29.68    2:32.29   574
                                1:11.45 ( )   2:32.29 (1:20.84)
 10 Downey, Michael           18 UC Swim Club         2:27.47    2:37.68   526
                                1:15.00 ( )   2:37.68 (1:22.68)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Demchuk, Nathan           16 EKSC                 2:12.35    2:37.75   526
                                1:07.68 ( )   2:37.75 (1:30.07)
 -- Armstrong, Tristan        17 NCSA                 2:11.23         DQ
                                1:02.74 ( )        DQ (1:12.46)
 -- NG, Callum                18 UC Swim Club         2:03.86         NS
 -- Derochie, Matthew         17 KSC                  2:15.86         NS
 -- Ballem, Josh              27 UC Swim Club         2:05.93         NS
Event 77  Girls 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Bell, Amanda        16 UC Swim Club         4:23.57    4:36.92   820   30
                                1:07.58 ( )                             2:18.18 ( )
                                3:28.37 ( )   4:36.92 (1:08.55)
  2 Tyler, Jillian      15 CASC                 4:34.32    4:38.58   810   25
                                1:07.81 ( )                             2:19.62 ( )
                                3:30.63 ( )   4:38.58 (1:07.95)
  3 Block, Carmen       18 NCSA                 4:31.53    4:38.60   810   20
                                1:07.95 ( )                             2:19.19 ( )
                                3:29.60 ( )   4:38.60 (1:09.00)
  4 Young, Glenna       16 EKSC                 4:39.97    4:44.06   780
                                1:07.37 ( )                             2:19.59 ( )
                                3:32.13 ( )   4:44.06 (1:11.93)
  5 Stilling, Joanie    16 GLEN                 4:33.77    4:44.87   775   15
                                1:08.48 ( )                             2:21.02 ( )
                                3:33.77 ( )   4:44.87 (1:11.10)
  6 Kinsella, Megan     22 UC Swim Club         4:35.89    4:44.95   775   14
                                1:08.62 ( )                             2:21.83 ( )
                                3:35.25 ( )   4:44.95 (1:09.70)
  7 Traa, Hailee        15 UC Swim Club         4:34.33    4:48.41   756   13
                                1:08.80 ( )                             2:22.16 ( )
                                3:35.16 ( )   4:48.41 (1:13.25)
  8 Delaloye, Danielle  16 EKSC                 4:33.63    4:49.50   750   12
                                1:09.60 ( )                             2:22.57 ( )
                                3:35.92 ( )   4:49.50 (1:13.58)
  9 Starratt, Pamela    15 CASC                 4:39.03    4:50.96   742
                                1:10.57 ( )                             2:25.34 ( )
                                3:38.59 ( )   4:50.96 (1:12.37)
 10 Vangoudoever, Elsa  18 NCSA                 4:34.96    4:52.18   735   11
                                1:09.53 ( )                             2:23.40 ( )
                                3:38.10 ( )   4:52.18 (1:14.08)
 11 Wolstenholme, Moir  16 UC Swim Club         4:44.46    4:54.78   721
                                1:11.37 ( )                             2:26.17 ( )
                                3:41.29 ( )   4:54.78 (1:13.49)
 12 Pierse, Hanna       15 EKSC                 4:51.12    4:55.03   720
                                1:11.13 ( )                             2:26.00 ( )
                                3:41.55 ( )   4:55.03 (1:13.48)
 13 Hoekstra, Mallory   16 EKSC                 4:41.51    4:55.79   716
                                1:10.17 ( )                             2:25.61 ( )
                                3:41.70 ( )   4:55.79 (1:14.09)
 14 Campbell, Ali       15 FMSC                 4:47.86    4:57.38   708
                                1:12.14 ( )                             2:27.39 ( )
                                3:42.17 ( )   4:57.38 (1:15.21)
 15 Cachia, Katelyn     15 FMSC                 4:52.79    4:57.78   705
                                1:11.93 ( )                             2:28.39 ( )
                                3:43.50 ( )   4:57.78 (1:14.28)
 16 Armstrong, Dana     15 EKSC                 4:57.31    4:58.14   704
                                1:13.23 ( )                             2:30.09 ( )
                                3:46.05 ( )   4:58.14 (1:12.09)
 17 Bukieda, Katelyn    16 EKSC                 4:54.64    4:58.77   700
                                1:11.58 ( )
                                3:43.15 ( )   4:58.77 (1:15.62)
 18 Gagnon, Caroline    15 CASC                 4:44.26    5:02.37   682
                                1:11.76 ( )                             2:28.69 ( )
                                3:46.07 ( )   5:02.37 (1:16.30)
 19 Hassell, Stephanie  15 GLEN                 5:01.11    5:04.56   671
                                1:12.77 ( )                             2:31.49 ( )
                                3:49.67 ( )   5:04.56 (1:14.89)
 20 Komisar, Vicki      16 KSC                  4:52.07    5:05.14   668
                                1:14.51 ( )                             2:32.91 ( )
                                3:49.80 ( )   5:05.14 (1:15.34)
 21 Graham, Lauren      16 NCSA                 4:48.18    5:09.98   644
                                1:12.78 ( )                             2:30.88 ( )
                                3:50.72 ( )   5:09.98 (1:19.26)
 22 Contenti, Justina   15 NCSA                 5:07.58    5:14.46   622
                                1:14.48 ( )                             2:34.38 ( )
                                3:54.53 ( )   5:14.46 (1:19.93)
 -- Norton, Thea        17 OSC                  4:36.89         NS
Event 78  Boys 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Greenshields, Joel  16 CASC                 4:11.58    4:12.54   820   30
                                  59.66 ( )                             2:04.24 ( )
                                3:08.65 ( )   4:12.54 (1:03.89)
  2 Derban, Willie      18 UC Swim Club         4:04.51    4:17.56   789   25
                                1:02.32 ( )                             2:07.99 ( )
                                3:13.31 ( )   4:17.56 (1:04.25)
  3 Derban, Michael     20 UC Swim Club         4:05.39    4:18.40   784   20
                                1:02.65 ( )                             2:09.25 ( )
                                3:15.64 ( )   4:18.40 (1:02.76)
  4 Blair, Aaron        18 CASC                 4:05.44    4:19.22   779   15
                                1:01.86 ( )                             2:08.32 ( )
                                3:15.09 ( )   4:19.22 (1:04.13)
  5 Lavoie, Malcolm     18 OSC                  4:01.89    4:19.84   775   14
                                1:02.07 ( )                             2:09.04 ( )
                                3:14.57 ( )   4:19.84 (1:05.27)
  6 Phillips, Devin     19 EKSC                 4:03.21    4:22.82   757   13
                                1:02.46 ( )                             2:09.32 ( )
                                3:16.54 ( )   4:22.82 (1:06.28)
  7 Rawlick, Doug       15 OSC                  4:21.77    4:25.36   742
                                1:03.28 ( )                             2:10.85 ( )
                                3:18.54 ( )   4:25.36 (1:06.82)
  8 Amer, Adam          17 EKSC                 4:17.49    4:25.89   739
                                1:03.83 ( )                             2:12.01 ( )
                                3:19.91 ( )   4:25.89 (1:05.98)
  9 Driedger, Michael   18 CASC                 4:13.33    4:32.13   702   12
                                1:03.41 ( )                             2:13.26 ( )
                                3:23.66 ( )   4:32.13 (1:08.47)
 10 Lynch, Nathan       16 OSC                  4:18.43    4:32.18   702
                                1:03.98 ( )                             2:12.47 ( )
                                3:22.04 ( )   4:32.18 (1:10.14)
 11 Szoo, Adam          16 CASC                 4:25.75    4:34.08   691
                                1:05.53 ( )                             2:15.69 ( )
                                3:25.51 ( )   4:34.08 (1:08.57)
 12 Demchuk, Nathan     16 EKSC                 4:15.82    4:34.19   691   11
                                1:05.79 ( )                             2:15.56 ( )
                                3:24.00 ( )   4:34.19 (1:10.19)
 13 Burton, Tyler       16 FMSC                 4:25.99    4:34.93   686
                                1:06.24 ( )                             2:16.48 ( )
                                3:26.10 ( )   4:34.93 (1:08.83)
 14 O'Neill, Braden     17 OSC                  4:24.40    4:38.55   666
                                1:07.03 ( )                             2:17.99 ( )
                                3:28.23 ( )   4:38.55 (1:10.32)
 15 Kautz, Adam         16 CASC                 4:26.46    4:39.23   663
                                1:05.99 ( )                             2:17.33 ( )
                                3:28.83 ( )   4:39.23 (1:10.40)
 16 Downey, Michael     18 UC Swim Club         4:18.32    4:40.52   656
                                1:06.45 ( )                             2:18.10 ( )
                                3:31.02 ( )   4:40.52 (1:09.50)
 17 Galloway, Gregory   16 CASC                 4:31.18    4:45.00   632
                                1:09.75 ( )                             2:24.08 ( )
                                3:36.60 ( )   4:45.00 (1:08.40)
 18 McMurray, Stephen   15 KSC                  4:32.87    4:46.34   625
                                1:10.32 ( )                             2:22.45 ( )
                                3:34.75 ( )   4:46.34 (1:11.59)
 19 Phelan, Jim         16 EKSC                 4:25.48    4:48.09   616
                                1:07.20 ( )                             2:22.01 ( )
                                3:36.33 ( )   4:48.09 (1:11.76)
 20 Lys, Emanuel        15 UC Swim Club         4:25.03    4:49.23   610
                                1:08.31 ( )                             2:22.45 ( )
                                3:36.84 ( )   4:49.23 (1:12.39)
 21 Bryden, Jordan      17 NCSA                 4:38.48    4:52.82   592
                                1:10.15 ( )                             2:23.53 ( )
                                3:38.83 ( )   4:52.82 (1:13.99)
Event 79  Girls 12 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Cascade Swim Club  'A'                      2:28.54    2:28.30   547   60
     1) Murphy, Shelby 12               2) Snodgrass, Rayven 11
     3) Wood, Alana 11                  4) King, Anna-Marie 12
                  39.29     1:18.49 (39.20)     1:55.87 (37.38)     2:28.30 (32.43)
  2 Fort McMurray Swim Club  'A'                2:33.56    2:30.94   524   50
     1) Kichton, Rachelle 11            2) Cook, Olivia 11
     3) Cook, Katie 12                  4) Young, Kendra 12
                  39.67     1:24.33 (44.66)     1:59.04 (34.71)     2:30.94 (31.90)
  3 Cascade Swim Club  'B'                      2:38.14    2:40.48   446   40
     1) Clement, Bea 11                 2) Pennock, Ellen 11
     3) Snodgrass, Brooklynn 10         4) Lata, Sydney 10
                  39.58     1:25.49 (45.91)     2:04.44 (38.95)     2:40.48 (36.04)
 -- Univ of Calgary Swim Club  'A'              2:26.25         DQ
     1) Misurelli, Jennifer 11          2) McCallum, Natalie 11
     3) McGhee, Pamela 12               4) Sproule, Emma 11
                  36.08     1:16.95 (40.87)     1:50.41 (33.46)          DQ (32.47)
Event 80  Boys 12 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Univ of Calgary Swim Club  'A'              2:19.22    2:15.86   505   60
     1) Novak, Daxton 12                2) Dalen, Christopher 12
     3) Churchill, Randy 12             4) Siarkowski, Michael 12
                  33.91     1:10.76 (36.85)     1:45.75 (34.99)     2:15.86 (30.11)
  2 Cascade Swim Club  'A'                      2:19.62    2:21.18   457   50
     1) Christmas, Tanner 12            2) Schaepsmeyer, Thomas 12
     3) Blattler, Gregory 12            4) Myers, Brandon 12
                  35.53     1:16.12 (40.59)     1:51.32 (35.20)     2:21.18 (29.86)
  3 Fort McMurray Swim Club  'A'                2:26.26    2:27.71   404   40
     1) Newton, Braeden 11              2) Vanderbeek, Eric 12
     3) Dransutavicius, Brodie 12       4) Burton, Matthew 12
                  36.28     1:19.39 (43.11)     1:55.09 (35.70)     2:27.71 (32.62)
  4 Univ of Calgary Swim Club  'B'              2:30.87    2:29.48   390   30
     1) Maxey, Connor 12                2) Wagner, Thomas 11
     3) Bromfield, David 10             4) Hanna, Roger 12
                  38.81     1:19.20 (40.39)     1:55.02 (35.82)     2:29.48 (34.46)
  5 Cascade Swim Club  'B'                      2:29.07    2:30.21   385   28
     1) Syroteuk, Christopher 11        2) Bobrosky, Chad 11
     3) Jobin, Thomas 11                4) McAtee, Gavin 12
                  38.89     1:20.78 (41.89)     1:57.52 (36.74)     2:30.21 (32.69)
  6 Cascade Swim Club  'C'                      2:41.73    2:48.03   272   26
     1) Nelson, Kevin 10                2) Ogg, Mason 10
     3) Thumwood, Devon 10              4) Bennett, David 11
                  39.79     1:25.89 (46.10)     2:12.90 (47.01)     2:48.03 (35.13)
Event 81  Girls 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Cascade Swim Club  'A'                      2:09.32    2:11.24   730   60
     1) Ozar, Brittany 14               2) Snodgrass, Shelbi 13
     3) Johnson, Jessica 14             4) Toth, Michelle 14
                  33.95     1:10.06 (36.11)     1:42.36 (32.30)     2:11.24 (28.88)
  2 Univ of Calgary Swim Club  'A'              2:14.26    2:14.19   695   50
     1) Sproule, Sasha 13               2) Long, Allison 13
     3) Thrower, Jessica 13             4) Pomerleau, Kristin D 14
                  35.68     1:11.91 (36.23)     1:45.13 (33.22)     2:14.19 (29.06)
  3 Cascade Swim Club  'B'                      2:20.18    2:20.98   620   40
     1) Lanthier, Gabrielle 13          2) Leroux, Erin 14
     3) Kraft, Kimberley 14             4) Van Berkel, Lauren 14
                  37.53     1:15.90 (38.37)     1:51.18 (35.28)     2:20.98 (29.80)
  4 Nose Creek Swim Association  'A'            2:11.29    2:22.60   603   30
     1) Graham, Kelly 14                2) Long, Shelley 12
     3) Pape, Robyn 13                  4) Krochenski, Shannon 13
                  36.97     1:19.21 (42.24)     1:53.66 (34.45)     2:22.60 (28.94)
Event 82  Boys 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Cascade Swim Club  'B'                      2:08.54    2:04.35   629   60
     1) Blattler, Daniel 13             2) Driedger, Adam 14
     3) McAuley, Matthew 14             4) Kendrick, Matthew 14
                  31.46     1:07.28 (35.82)     1:37.02 (29.74)     2:04.35 (27.33)
  2 Cascade Swim Club  'A'                      2:03.79    2:04.56   627   50
     1) Lefsrud, Nathan 14              2) Krysiak, Adam 14
     3) Maybury, Braden 13              4) Kendrick, James 13
                  31.09     1:08.72 (37.63)     1:38.30 (29.58)     2:04.56 (26.26)
  3 Cascade Swim Club  'C'                      2:13.69    2:19.29   473   40
     1) Fung, Ian 13                    2) Nelson, Erik 13
     3) Lowenstein, Michael 13          4) Schwarz, Adam 13
                  37.57     1:17.14 (39.57)     1:48.65 (31.51)     2:19.29 (30.64)
 -- Univ of Calgary Swim Club  'A'              1:58.62   X1:57.26
     1) Maxey, Taylor 14                2) Lutsch, Curtis 13
     3) Fladhamer, Lee 14               4) Freeman, Keilan 14
                  29.98     1:01.91 (31.93)     1:30.06 (28.15)     1:57.26 (27.20)
Event 83  Girls 15 & Over 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Univ of Calgary Swim Club  'A'              1:56.49    2:03.42   826   60
     1) Murdoch, Katelyn 16             2) Kinsella, Megan 22
     3) Grant, Laura 20                 4) Pomerleau, Kirsten 16
  2 Silver Tide Swim Club  'A'                  2:03.87    2:04.75   810   50
     1) Court, Alexandra 17             2) Hirsch, Kim 18
     3) Kabesh, Kim 16                  4) Bezeau, Catherine 16
  3 Edmonton Keyano Swim Club  'A'              2:03.25    2:05.19   804   40
     1) McIntosh, Heather 21            2) Pierse, Hanna 15
     3) Delaloye, Danielle 16           4) Symes, Katerina 16
  4 Cascade Swim Club  'A'                      2:04.62    2:05.36   802   30
     1) Starratt, Carol 17              2) Tyler, Jillian 15
     3) Halasz, Miranda 15              4) Starratt, Pamela 15
  5 Univ of Calgary Swim Club  'B'              1:58.90    2:05.96   794   28
     1) Bradshaw, Jessie 20             2) Chugg, Vicki 19
     3) Martin, Stephanie 22            4) Lys, Alexandra 19
  6 Nose Creek Swim Association  'A'            2:04.56    2:06.66   786   26
     1) Block, Carmen 18                2) Roedel, Melyssa 15
     3) Vangoudoever, Elsa 18           4) Hyder, Stephanie 19
  7 Edmonton Keyano Swim Club  'B'              2:07.59    2:09.56   750   24
     1) Hoekstra, Mallory 16            2) MacLeod, Donna 15
     3) Young, Glenna 16                4) Delaloye, Nicole 14
  8 Cascade Swim Club  'C'                      2:08.79    2:11.95   721
     1) Wardale, Jessi 15               2) Miller, Allison 17
     3) Melenka, Stephanie 16           4) Leroux, Andrea 16
  9 Cascade Swim Club  'B'                      2:07.94    2:13.11   707   22
     1) Miller, Emily 15                2) Beninger, Stephanie 15
     3) Jack, Ally 17                   4) Sayles, Rebecca 15
 10 Glencoe Gators  'A'                         2:08.33    2:15.07   685
     1) Kimak, Lauren 17                2) Clarke, Mackenzie 18
     3) Hassell, Stephanie 15           4) Stilling, Joanie 16
 11 Nose Creek Swim Association  'B'                 NT    2:24.05   588
     1) Graham, Lauren 16               2) Miller, Jessie 15
     3) Olson, Brittany 15              4) Contenti, Justina 15
 -- Cascade Swim Club  'D'                           NT         NS
 -- Univ of Calgary Swim Club  'D'              2:06.59         NS
 -- Univ of Calgary Swim Club  'C'              2:03.35         NS
 -- Univ of Calgary Swim Club  'F'                   NT         NS
 -- Univ of Calgary Swim Club  'E'              2:10.16         NS
Event 84  Boys 15 & Over 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals   IPS Points
===============================================================================
  1 Cascade Swim Club  'A'                      1:51.79    1:50.92   807   60
     1) Wollach, Pascal 16              2) Jarvis, Andrew 17
     3) Blair, Aaron 18                 4) Greenshields, Joel 16
  2 Univ of Calgary Swim Club  'A'              1:43.45    1:54.14   762   50
     1) Power, Michael 23               2) Derban, Michael 20
     3) Martinson, Adam 20              4) Betuzzi, Ray 16
  3 Univ of Calgary Swim Club  'B'              1:50.97    1:54.17   761   40
     1) Diehl, Graham 21                2) Engi, Morgan 18
     3) Hyder, Cameron 21               4) Derban, Willie 18
  4 Edmonton Keyano Swim Club  'B'              1:53.60    1:56.98   723   30
     1) Kunyk, Matthew 17               2) D'Amico, Gavin 16
     3) Demchuk, Nathan 16              4) Vanden Ham, Michael 20
  5 Cascade Swim Club  'B'                      1:57.15    1:57.41   717   28
     1) Andrews, Gaelen 19              2) Szoo, Adam 16
     3) Odger, Zacary 15                4) Michie, Chad 15
  6 Silver Tide Swim Club  'A'                  1:58.36    1:57.48   717
     1)                                 2) McRae, Chris 16
     3)                                 4) Markowski, Kyle 14
                                1:03.60 ( )     1:57.48 (53.88)
  7 Olympian Swim Club  'B'                          NT    1:58.29   706
     1) Lynch, Nathan 16                2) Yeap, Winston 15
     3) Kim, Borrey 22                  4) Lavoie, Malcolm 18
                                1:05.30 ( )     1:58.29 (52.99)
  8 Glencoe Gators  'A'                         1:55.73    2:00.40   678   26
     1) Kimak, Sean 15                  2) Nesbitt, Glen 16
     3) Kubik, Thane 16                 4) Denoon, Connor 16
  9 Cascade Swim Club  'C'                      2:02.48    2:01.64   663
     1) Kautz, Adam 16                  2) Galloway, Gregory 16
     3) Doerksen, Derek 15              4)
                                1:07.15 ( )     2:01.64 (54.49)
 10 Nose Creek Swim Association  'A'            2:00.07    2:02.72   649
     1) Pape, Ashley 17                 2) Zwicker, John 15
     3) Armstrong, Tristan 17           4) Bryden, Jordan 17
                                1:05.71 ( )     2:02.72 (57.01)
 11 Olympian Swim Club  'A'                     1:58.00    2:03.33   642   24
     1) Sabourin, Justin 16             2) Kindrachuk, Nathan 13
     3) Rawlick, Doug 15                4) O'Neill, Braden 17
 -- Edmonton Keyano Swim Club  'A'              1:46.97         DQ
     1) Phillips, Devin 19              2) Thomsen, Chad 21
     3) Lund, Jesse 16                  4) Edey, Brian 24
 -- Edmonton Keyano Swim Club  'C'                   NT         NS
     1) Wolk, Karl 12                   2) Amer, Adam 17
     3) Phelan, Jim 16                  4) Brewer, Shane 27
 -- Univ of Calgary Swim Club  'D'              1:54.46         NS
 -- Univ of Calgary Swim Club  'C'              1:52.00         NS
 -- Univ of Calgary Swim Club  'E'              1:57.27         NS
Event 103  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals   IPS
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Newton, Danielle          13 FMSC                      NT      29.52   719
  2 Toth, Michelle            14 CASC                      NT      31.17   635
Event 138  Boys 15 & Over 200 LC Meter Backstroke Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals   IPS
===============================================================================
  1 Lys, Emanuel              15 UC Swim Club         2:24.69    2:22.72   692
                                1:11.24 ( )   2:22.72 (1:11.48)
  2 Lynch, Nathan             16 OSC                  2:24.69    2:24.53   672
                                1:10.73 ( )   2:24.53 (1:13.80)